Zwitserse wereldreizigers in Vreeswijk voor anker „Meer produceren en ook meer uitvoeren" HONIG'S PUDDING MET SUIKER Zes Rotterdammers willen rond de wereld Bemanning „Ailée Caroline op expeditie naar tropen Politie aller lauden verenigt zich in Vredespaleis DP's zijn niet te misleiden door communisten, zegt Kingsley Vierjarige Peter: Wij gaan Oosterstralië Vrijdag 2 Juni 1950 voor Startplaats ROTTERDAM (Van een onzer verslaggevers) VREESWIJK. Een paar honderd meter voorbij de slui zen in het Merwedekanaal te Vreeswijk ligt sedert een paar dagen langs de groene wal het Zwitserse zeiljacht „Ailée Ca roline" voor anker. Kapitein Arthur Scheck, zijn vrouw Ca- oline levenslustige veerti gers en hun twintigjarige stiefzoon Hans Peter Mollinet ertrekken er Zaterdag mee naar Rotterdam, om tenslotte bij de Hoek zee te kiezen. Bestemming: Londen, Brest, .liddellandse Zee, Indische Oceaan, Nieuw Guinea, Pana ma,, Florida en vandaar-- weer naar Engeland. Zo varen ze de ■ereld rond. Met hun scheepje van negen ton en veel hoop op regen. „Europa wordt ons veel Ie benauwd," vindt de kapitein. Over een jaar of vijf komen ire wel weer eens kijken hoe e 't hier maken." De voorbereidingen tot deze tocht, 0 vertellen Arthur en Caroline ■check ons in de smalle kajuit, na- nen vier jaar in beslag. Hij had een strekking in Baset bij een handels- ïrma, zij dreef een aquariumzaak n verkocht ook1 kleine dieren. Na mn huwelijk zeven jaar geleden - bleef ze dat werk doen. Verleden ;sr pas deed ze het bedrijf van de and. het jacht werd gekocht en gezinnetje, dat inmiddels met Hans 'eter was uitgebreid, ging er in onen. „Om vast te wennen aan de ceinige ruimte". De „Ailée Caroline" is veertien en halve meter lang, ruim twee n een halve meter breed en voert zeilen met een gezamenlijke ppervlakte van tachtig vierkante Vier maal getracht zijn vrouw te doden ENSCHEDE Te Enschede is de 5-jange fabrieksarbeider H. de L. earresteerd, die tot vier maal toe etracht heeft zijn vrouw van het :ven te beroven. Ongeveer een ilf jaar geleden zette hij, toen hij morgens zijn woning verliet en ,n vrouw nog sliep, de gaskraan ;*n Enige uren later kreeg hij j :hter spijt en keerde terug, doch et bleek, dat zijn vrouw geen ge- olgen van zijn daad had ondervon- m, doordat de kraan slechts ten Iele geopend was. Enige tijd daarna probeerde hij Ijn vrouw te vergiftigen door loog baar thee te doen. Nadat fijn van de thee gedronken had, (merkte zij de vergiftiging. L. Nft toen zijn vrouw direct een fles lelk laten drinken, waardoor de "fevolgen beperkt bleven tot inwen- |ge verbrandingen. JEen derde maal deed de L. koper- llfaat op het brood van zijn echt- Inote. doch zij bemerkte dit tijdig ■Tenslotte poogde de man zijn fouw en zich zelf van het leven te >ven door voor het naar bed ft;n wederom een gaskraan open 1 zetten; ook deze laatste poging •lukte echter. (De zaak kwam uit. doordat buren |n de verschillende pogingen koor ts en ook de politie er lucht van ;0e L. heeft een volledige beken- nis afgelegd. Hei sparen in April niet bemoedigend geweest Amsterdam De door de Ne- Jrlandse Spaarbankbond gepubli- prde cijfers wijzen uit. dat in (ril is ingelegd f 30.509.278 en te- p'octaald f 32.023.086, hetgeen een mindering van de spaarsaldi be- (ent met f 1.513.808. Gedurende de §de vier maanden van dit jaar is Belegd f 155.614.655 en terugbetaald (27801 3347. zodat over deze maan- Ir f 27.813.308 is gespaard. f'J de bankspaarbanken waren in- I en terugbetaling in April resp. IM9 839 en f 3.155.028, Gedurende eerste vier maanden waren inleg terugbetaling resp. f 13.257.5^8 en [2775.180. meter. „Zwitsers naar zee; dat ver wondert U, hè?", vraagt Arthur lachend. „Maar voor de oorlog woon de ik jaren in Argentinië" Twee jaar werkte ik daar op een vissers schuit. U ziet, mijn vrouw bracht het geld in dertigduizend Zwit serse franken en ik de kennis." Zijn laatste cent heeft het echt paar Scheck aan het jacht besteed. In het vooronder is de slaapplaats voor Hans Peter. Veel ruimte heeft hij niet, want naast zijn hangmat liggen stapels zeildoek, redding boeien, koffers met kleren. Er staan een ijskast vol voedsel verzegeld door de douane en een kast met filmmateriaal. Tussen vooronder en kajuit is de donkere kamer, die te vens dienst doet als toilet en opslag plaats. Arthur en Caroline slapen ieder op een bank in de kajuit Die is zo gezellig mogelijk ingericht. Een globe en wat portretten op een hoek kastje. aan de andere kant de radio installatie, een vaasje op het maho niehouten. opklapbare tafeltje en een hele rij boeken langs de wand; vaklitteratuur, zeekaarten, reisbe schrijvingen, een bijbel Wij mogen het logboek zien, waar in bekende Zwitsers bij het vertrek uit Basel op 21 Mei hun beste wen sen hebben geschreven Die afvaart was een hele plechtigheid. Pers, ra dio en overheid waren er vertegen woordigd. De Noor Torstein Raab.v, een van de vier mannen die met het Indiaanse vlot „Kon Tiki" van Zuid Amerika naar de Zuidzee-eilanden voeren, gaf de Zwitserse zwervers op de valreep nog veel goede raad. ..Viel Gluck auf die Reise und scho nen Gruss an den Slid See-Inseln", schreef hij in het logboek. Op sleep De Vreeswijkse kapitein G. Mooy bracht het jacht met zijn sleepboot „Mevo" de Rijn af. naar Nederland. In het knusse dorpje aan de Lek wordt de „Ailée Caroline" nu nog wat opgekalefaterd. Hans Peter is bezig de zeilen na te kijken, zodat die meteen kunnen worden gehesen, wanneer in Rotterdam de mast is geplaatst Arthur houdt zich ook be" zig met het bestuderen van de ge gevens voor de navigatie en het uit stippelen van de route. Zijn vrouw naait en stopt., kookt en boent in de kleine keuken en zit soms op het dek haar ogen uit te kijken naar die propere woninkjes langs het ka naal. „Net zulke huisjes haast als uit het sprookje van Hans en Grietje", zegt ze tgdens ons bezoek telkens. „Wat een mooie weilanden ook. En zijn alle koeien hier zo vet en glan zend?" Ze zouden hier heel wat kunnen filmen. Maar ze moeten hun mate riaal sparen tot de tropen. Daar blij ven ze een jaar op Nieuw Guinea. „We gaan er kleine dieren vangen om te verkopen, foto's, films en ge luidsopnamen maken en reportages schrijven Van de opbrengst moeten we de vijf jaar, die we onderweg denken te zijn, ons dagelijks brood betalen. Tenminste, voor zover we geen vis eten". Gelukkig hoeven w Ij het tijdens ons bezoek nog niet met een haaien- vin of een stuk inktvis te doen. Voor ons is er bij de zoete thee nog een Baselse lekkernij. „Als we over vijf jaar hier weer meren, zijn ze op, hoor", lacht Frau Scheck. En daar om nemen we er nog maar een. ■en geval van nekkramp in Bovenkarspel ENKHUIZEN - In de gemeente lenkarspel heeft zich een geval f nekkramp voorgedaan. De pa- |rt. een ongeveer 35-jarige land- Pwer, is met de meeste spoed naar I dekenhuis in Hoorn vervoerd. I;ns is enige verbetering in de Tp'ge toestand van de man inge- EEN KWASTJE VERF mag de „Ailée Caroline" hier en daar nog wel hebben voor de grote reis begint. Arthur Scheck ge bruikt de rustdagen in Vreeswijk om met de rest van de beman ning het jacht zeilklaar te ma ken. In Rotterdam wordt Zater dag dc mast geplaatst. Tot zover laten de Zwitsers zich nog slepen De heer .Meyer Ranneft ontkent „landverrader" gebezigd te hebben DEN HAAG Dr. J. W. Meyer Ranneft heeft, niet als lid van de Raad van State doch als een in Ne derlands Indié geboren Nederlander. 18 Februari 1950 aan de commandant van het KNIL een brief geschreven over „de toon" van een rede van die commandant tot soldaten. Tijdens de jongste Kamerdebatten over de Indonesische nota heeft het Kamerlid Goedhart genoemde brief gelaakt en gezegd, dat de heer Meyer Ranneft de commandant een landverrader zou hebben genoemd. Minister Van Maarseveen weersprak dat niet. Hierovei heeft de heer Meyer Ranneft een schrijven gericht tot de voorzitter van de Tweede Ka mer. om te ontkennen, dat hij het woord landverrader zou hebben ge bezigd in zijn „harde, scherpe brief". „De vice-president heeft mij meege deeld, dat de Tegering mijn schrif telijk optreden afkeurt. Het zij zo. Maar het woord „landverrader" heb ik niet gebruikt." KAPITEIN ARTHUR SCHECK met vrouw en stiefzoon (r.) in de smalle kajuit van het negen tons zeiljacht .Ailée Caroline". Links op de tafel het eerste log boek, waarin vele bekende Zwit sers bij het grootscheepse af scheid in Bazel hun beste wen sen meegaven aan hun avontuur lijke landgenoten. Forstein Raa- by, een lid wan de Kon-Tiki-be- manning, was er ook bij. (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG. In het Vredespaleis te 's-Gravenhage zullen ran 15 tot 22 Juni twee voor de politic uitermate belangrijke internationale confe renties worden gehouden De eerste is gewijd aan de strUd tegen de vals munterij. terwijl op de tweede conferentie allerlei problemen zullen worden behandeld liggende in het vlak van de internationale samenwerking voor de politie in. alle landen ter w ereld. (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG. In antwoord op vragen van Amerikaanse journalisten welke vragen werden gesteld naar aanleiding van een document over communistische hetze onder vluchtelingen (Zaterdag 6 Mei in 't Haagsch Dagblad, Nieuw Utrechts Dagblad en het Rotterdamsch Parool wereld kundig gemaakt) heeft de directeur-generaal van de Internationale Vluchtelingen Organisatie J. Donald Kingsley in New York verklaard, dat hem deze communistische hetze inderdaad bekend is. Volgens art. 15 van het Verdrag van Genève van 1929 moeten er op geregelde tijden internationale conferenties worden gehouden, waaraan dienen deel te nemen vertegenwoordigers van de natio nale emissie banken tezamen met politiefunctionarissen ervaren op het gebied van de vals-geldbestrij- ding. De laatste vergadering krach tens dit verdrag werd 15 jaar ge leden te Kopenhagen gehouden Sinds de oorlog werd geconsta teerd. dat ongeveer 400 verschil lende typen van valse bankbiljet ten in omloop waren. Geen wonder, dat reeds in 1946 de Internationale Criminele Poli- tie-commissie haar werk hervatte en van meet af aan er op heeft aangedrongen, dat art. 15 van het Verdrag van Genève weer zou worden toegepast. De conferentie ter bestrijding van de valsmunterij wordt te 's-Gravenhage gehouden, omdat daar bij de afdeling politie van het ministerie van justitie het internationale bureau ter bestrij ding van falsificaten is onderge bracht. Het is een verheugend verschijn- Marine koopt gebouw Duitse gezantschap in Den Haag (Van onze parlementsredacteur) DEN HAAG. Het gebouw van het vroegere Duitse gezantschap op de Lange Vijverberg in Den Haag is door het Beheersinstituut ver huurd aan het Ministerie van Ma rine, dat er het lieve sommetje van f 9500 per jaar aan huur voor be taalt. Het Beheersinstituut wil het gebouw in veiling brengen, het geen door het ministerie is beant woord met het aanvragen van gel den op de gewijzigde begroting voor 1950 óm dit pand te kopen. Een bedrag van f 150.000 op de ka- pitaaldienst wordt voldoende ge acht om het gebouw te kopen. Overigens brengt de gewijzigde begroting van marine ofschoon de financiële consequenties van de souvereiniteitsoverdracht erin zijn verwerkt, slechts een verhoging van f 1.996.290. Het eindbedrag wordt hierdoor f 314.809.510. Deze geringe verhoging is o.a. toe te schrijven aan een verschuiving in de financiering van nieuwe aan bouw en aan net feit dat door de marinesteun aan de RIS en de overdracht aan haar van het ma rine-etablissement te Soerabaja, een aantal uitgaven thans voor re kening der RIS komen. Emigranten voor Australië te Singapore DEN HAAG: „Skymaster" PH- TEZ (Zeeland), gezagvoerder De Haas. kwam Woensdag met emigran ten op weg naar Australië, in Sin gapore aan. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT. Meer produceren en meer uitvoeren. Dat \*as de kern van het betoog, dat minister Mansholt Donderdagmiddag hield tijdens de jaarlijkse deelnemersvergadering van de Stichting voor Nederlandse Zelfstandige Handel en Industrie. De na-oorlogse ontwikkeling In Ne derland kenmerkte zich doof een snel herstel, aldus de minister. Dit was mogelijk door een grote mate van sociale rust en een voortdurende stijging in de productie. Maar er bleef écn groot moeilijk punt In rnze economie. Wij bleven zitten met een tekort (In 1949 nog 1.4 milliard) op de betalingsbalans. Advertentie (LM.) Ki" bereiding van een heerlijke pudding voldoende voor 4 personen, 14 ctA Honig's Pudding met suiker par pak j voor '/j L Minister Mansholt bij „Handel en Industrie" Dat tekort moet Nederland doen verdwijnen zo ging minister Mans holt verder. En wel op eigen kracht want de Marshall-hulp wordt steeds minder. Dit geweldige gat kunnen we niet stoppen door min der te consumeren, want het druk ken van de volkswelvaart is een zeer gevaarlijke onderneming. We kunnen het ook niet verhelpen door in de landbouw minder te in vesteren. Want de redding moet juist komen van grotëre productie. En dan is het duidelijk, dat eerder méér dan minder kapitaal nodig is Reeds is een veel dragelijker situatie bereikt op het punt van evenwicht in import en export, doch onze uitvoer dekt de invoer nog lang niet Willen we vóór 1952 wanneer de Marshallhulp ophoudt, tot een sluitende betalingsbalans geraken, dan zal de Nederlandse export ongeveer anderhalf maal moeten worden vergroot. De landbouw zal daartoe en de politiek van de minister is daar op gericht veel hebben bij te dragen. Daarbij moet gestreefd worden naar een hoog technisch peil, goede kwaliteit en lage prijs. Bovendien behoort de bestaansze kerheid van de werkers in de landbouw te worden verstevigd. De beschikbare cultuurgrond van alle landen ter wereld in aan merking genomen, staat Nederland, wat de productie in de landbouw betreft, reeds aan de top. Wij wer ken voor een veel lagere kostprijs dan de andere landen in West- Europa (ongeveer 20 nog af gezien van België en Engeland, waar de prijzen nog veel hoger lig gen dan in de andere landen. Toch zijn wij verplicht te blijven stre ven naar kostprijsverlaging. Die kunnen wij slechts vinden door nóg grotere en goedkopere produc tie. Reden tot bezorgdheid geeft in dit verband het feit, dat door be palingen in verscheidene landen (Duitsland, België, Frankrijk) on- re afzet van agrarische producten aan banden is gelegd. Wij hebben ernstig te protesteren tegen de on mogelijkheid om onze producten in voldoende mate op de vrije markt te plaatsen De Europese-Betalings-Unie zou gevolgd moeten worden door een Europese-Handels-Unie. Om tot 'n ruimer afzet van onze agrarische producten te komen is allereerst in Nederland echter geregeld overleg en innige samenwerking noodza kelijk tussen alle bedrijfstakken in de landbouw. Dat wil zeggen, tus sen de landbouw zelf en de daarbij betrokken Handel, Industrie en Middenstand. In geen enkele tak van het bedrijf is immers welvaart mogelijk zónder welvaart in de landbouw zelf. sel. dat zovele landen in zo'n grote getale gevolg hebben gegeven aan de uitnodiging van de Internatio nale Criminele Politiecommissie en van de Nederlandse regering om thans in het Vredespaleis samen te komen. Er zullen op deze con ferentie 120 deelnemers zijn. Aan het internationale bureau ter bestrijding van namaak en vervalsing van waardepapieren zal een documentair museum worden verbonden. Het wordt op 15 Juni geopend. De conferenties zijn uiteraard streng besloten. Donald Kingsley beschuldigde de communisten ervan systematische pogingen te hebben ondernomen om de betrekkingen tussen groepen vluchtelingen en de democratische wereld, waarin zij onderdak hebben gevonden, te vertroebelen Ik kan positief verklaren, zo zei hij. dat de communisten daartoe iedere kans te baat hebben genomen en nog te baat nemen. „Wij in de Internationale Vluchte lingen Organisatie zijn ons zeer goed bewust van het offensief", vervolgde de heer Kingsley. doelend op de in structies. welke waren gegeven in het door ons gepubliceerde docu ment. dat op een communistische agent in een vluchtelingenkamp was gevonden. „Ik geloof dat we dit offensief met succes het hoofd kun nen bieden. Het is heel duidelijk een taktiek van lieden,, wier doel ge diend is met het scheppen van chaos onder de reeds ontwortelde vluchte lingen. 3ie zo opnieuw het slacht offer moeten worden Niemand is echter beter geoefend in het herken nen en bestrijden van deze taktiek dan de gemiddelde DP." aldus de heer Kingsley. In de DP-kampen van de IRO zijn, naar de heer Kingsley verklaarde, deze communistische pogingen om de vluchtelingen als politiek wapen te gebruiken, volledig mislukt Even bemoedigend is, dat gelijke pogin gen, om wantrouwen te zaaien onder DP's, in de landen waar ze zich een nieuw bestaan kunnen opbouwen, evenzeer zijn mislukt." AMSTERDAM Op uitnodiging van het gemeentebestuur van Hel sinki zal de burgemeester van Am sterdam, mr Am. J. d'Ailly, een deel van de feestelijkheden ter ge legenheid van het 400-jarig bestaan van de Finse hoofdstad bijwonen, Koffie aan Neptunus geofferd (Van onze correspondent) KOPENHAGEN Denemarken, dat even verzot is op koffie als koffie-arm. was bijna in nationale rouw bij het vernemen van de Jobstijding, dat tijdens de hevige stormen, welke met de Pinksterda gen hebben gewoed, een Neder lands schip 36000 kilogram koffie aan Neptunus heeft moëten offe ren in plaats van dit zozeer be geerde genotmiddel naar Dene marken te brengen. Daar in ver band met een havenstaking in Brazilië een Deens schip met een grote lading koffie niet tijdig ln Denemarken kon zijn. hadden de Denen een grote partij koffie in Nederland aangekocht, die met de „Albert D." uit Groningen naar Kopenhagen werd gebracht. De lading was echter te groot in ver houding tot de laadruimte van het schip, zodat een gedeelte van de koffie op het dek gestapeld werd. Dit moest tijdens de storm over boord geworpen worden. Deze zaak is in zoverre een bij zonderheid. dat tot dusver kof fie nog nimmer als deklast werd vervoerd en de verzekeringsmaat schappij in Kopenhagen weigert dan ook de schadevergoeding uit te betalen. „Wü gaan naar Oosterstralië." zei kortgeleden de 4-jarige Peter Har reman toen hü met zijr moeder In een J-bus stapte en hij deelde ver der mee. dat zijn pappie dan wel later op de fiets zou komen. Dat de 24-jarlge heer Harreman uit de Bernardus GewiJnstraat ooit per rijwiel naar het domein van de kangerocs zal vertrekken mag uit gesloten worden geacht. Dat hij. en de kleine Peter ook. op een andere manier er ooit nog eens zullen komen, Is heel wat minder onge loofwaardig. Er bestaan namelijk grote plannen daar in die Bernardus Gewijnstraat. De heer Harreman, koopman, zijn vrouw (23 jaar) haar moeder, wed. Meyer, (47 jaar), en een vriend, de heer T. Kerkhof, auto-monteur van beroep, die 26 jaren telt, broeden al een jaar op het idee om een we reldreis per auto te maken. Hun motto is zo om en nabij: ubi bene ibi patria. Ze willen eruit, hoe dan ook. En als je ze hoort praten over de manieren waarop zij hun onver mijdelijke moeilijkheden op een dergelijke tocht denken te overwin nen, dan moet je toegeven, dat ze met voor een klein geruchtje ver vaard zijn. Er is een auto. een Chevrolet staff-car. en er is een aanhangwa gen. opgebou\vd uit tri-ee achter stukken van Chevrolet-auto's. Van binnen zal alles straks opklapbaar, opvouwbaar, inschuifbaar en uit- trekbaar zijn of met andere woor den: er zal met de ruimte worden gewoekerd, want het is begrijpelijk geen sinecure jaren achtereen met zes personen (de enige die we nog niet noemden is de 2-jarige Henk Harreman) in zulke kleine ruimten te moeten wonen. Harreman is han delsman en het zou al raar moeten komen, zegt hij. wanneer ik er on derweg niet in zou slagen op de een of andere manier aan de kost te komen. Kerkhof, de technicus, wil een soort Wegeriwachttaak op zich nemen onderweg. Zien ze een auto met panne dan bieden ze hun dien sten aan en waarom zou daar ook geen boterham in zitten? Het valt te proberen in ieder geval. Desnoods zal een stukje muziek en een liedje op straat ook moeten meehelpen en wat Peter en Henk betreft: wellicht staat voor deze mannekes een car rière open als artist, acrobatiek of zo Zover wij kunnen opmaken zit daar wel iets in. want toen we hun ouderlijk huic bezochten joeg de jongste juist iedereen de doodsstui- pen op het lijf met een levensge vaarlijke stunt op het balcon, die hem bijna het kraagje had gekost. De ANWB is bezig om de route uit te stippelen voor deze avontuur lijke mensen Waarschijnlijk zullen ze Europa wel verlaten via Spanje en vervolgens door Noord-Afrika trekken om vandaar via het Mid den-Oosten het roerige Verre-Oos ten op te zoeken. Hoe het dan ver der loopt is nog onbekend De eer ste grote ruk voert het zestal in elk geval tot Singapore, maar ook de duur van dit reisgedeelte behoort nog tot de onbekende grootheden. Zoals de zaken er nu voor staan zal het vertrek eind Juni plaats hebben De wagens zijn nog niet helemaal ln orde. maar er wordt hard aan gewerkt. Voorlopig staan ze nog in de schuur van boer Dijkshorn aan de Hoge Limiet te Hillegersberg, die zijn deel aan de plannen bij draagt door voor die stalling geen cent te nemen, hetgeen de tochtge noten natuurlijk erg op prijs stellen, want voordat er nog maar een meter gereden is zijn er al duizen den guldens aan onkosten besteed. Vol goede moed zijn ze echter om hun plannen in een succes om te zetten en aan de wil om door te zetten zal het heus niet liggen, wan neer zulks onverhoopt niet mocht gebeuren. Bouwpremieregeling komt eerlang af (Eigen bericht) DEN HAAG. De nieuwe pre- mieregeling voor de particuliere woningbouw, die in de plaats komt I van de financieringsregeling-1948 zal dezer dagen worden gepubli ceerd. In plaats van een rentever- i goeding van 4 pet. gedurende tien I jaar voor het onrendabele deel j van de bouwkosten en een uitke- ring na die termijn, krijgen parti culiere bouwers voortaan een bij drage ineens. De grootte van deze premie is afhankelijk van verschil lende factoren als kubieke inhoud, gemeente-bouwprijs enz. De beno digde gelden zal de minister van wederopbouw bij suppletoire be groting aanvragen. In de premieregeling is tevens 'n stimulans verwerkt voor het bou wen van goedkopere woningen in dc geest van het systeem-Bouma Wanneer er woningen gebouwd worden, waarvoor slechts 60 pet. van de premie nodig is. die volgens de richtlijnen kan worden toege kend. mag de gemeente voor iedere twee goedkope woningen een der de huis neerzetten, dat niet van het toegewezen bouwvolume wordt af getrokken. Zeepost voor Oost en West DEN HAAG. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzon den. De data. waarop de correspon dentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, ach ter de naam van het schip vermeld: Indonesië en Nieuw-Guinea: s.s. ..Roepaf (6 Juni); Ned. Antillen: s.s „Somerville" (14 Juni); Surina me: m.s. ..Helena" (7 Juni). Zelfstandige Handel en Industrie UTRECHT In „Esplanade" te Utrecht is gisteren de jaarlijkse algemene deelnemersvergadering van de Stichting voor Nederlandse Zelfstandige Handel en Industrie gehouden. De voorzitter, de heer Th. Boersma, wees in zijn ope ningswoord op het grote be lang voor de agrarische handel en industrie om een organisatie als de Stichting te bezitten. De enke ling vindt namelijk in de huidige wereld geen gehoor meer Dit geldt voor de zelfstandige bedrijven eveneens, al drijven de directies hun zaken ook nog zo ijverig en bekwaam. De ZHI heeft zowel bij de boeren als bij de overheid al belangrijke successen geboekt. Het ledental neemt elke maand toe De betekenis van de Stichting wordt door velen, die zich in coöperaties hebben verenigd, nog niet erkend. „Wij zien verlangend uit naar de dag, waarop wij ook van die zijde erkenning zullen vinden," aldus de heer Boersma. Op de middagzitting van het congres, dat zeer druk werd be zocht, is vanmiddag gesproken door de heer S. L. Mansholt. mi nister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, over „De he dendaagse landbouwpolitiek". Advertentie (l.M.) MELK en PUUR Kwatta-soldaatjes blijven altijd geldig KWATTA BREDA

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 3