Haagse Kunststichting breekt met de Toneelcoördinatie J In de klauwen der Bulgaarse veiligheidsmilitie onontsloten gebied op IJsland Professor Rutten schrijft voor ons blad zijn reisverhaal Bekentenissen afgedwongen na urenlange marteling Naar het volle licht Samen werking bij gezelschappen nas bespotting geworden ODADAHRAUM LOKT Nederlandse geleerden naar Strandbaden te Heemskerk zijn thans geregeld MICHAEL SHIPKOV VERDWEEN 4 Zaterdag 3 Juni 1950 (Vervolg van fiag. 3) I gende basis. Geen vrees voor moge- iijke vergelding, tenminste niet tact met mij zou blijven. Wat was rïe kringen, die ik ontmoette. Geen uw salaris - 52.000 leva scheen een geweten, tenzij dan dat van hun plicht jegens hun overtuiging. Tegen de avond van Zondag wa ren ze voldaan Ze gaven mij een glas water, een stuk brood, dat ik niet kon eten. en veranderden hun houding. Men had mij naar een bevredigend antwoord te zijn. En j voor de commissaris? 20 000. Wat deed je vrouw en wat verdiende zij? accountant 15.000 zonder veel belangstelling. Wie verdacht de le gatie ervan, tot de Militie te beho ren? Georgi Angelov Wie nog meer? Ik zei, dat ik niemand anders vertrouwde. Staat u in correspon dentie met Oxley en met de andere buitenlandse Amerikaanse vrienden? Ja Wiezei, Potts, Leyland. Ik geef mijn brieven mee aan uit het land vertrekkende Amerikanen, die ze in het buitenland posten en af en toe weer brieven meebrengen. Een mas sa wantrouwen aangaande Wiezei, zijn vriendschap met de minister. Vragen, vragen, vragen Een massa vragen over Potts, over Cheshme, die volgens hen met mijn hulp naar Amerika was gekomen. Hoe zit het met miss Pilts zij zorgt voor de editorials gepn ver dere belangstelling. Hoe staat het met Roussev, Mishkov? Ik heb nooit I vorming tot klasse-vijand, toen een met hen samengewerkt bij het ver- beschrijving van mijn spionnage met krijgen van inlichtingen. Hoe zit het I de nadruk op elke individuele op- met een brief van u persoonlijk aan dracht wie mij die opdracht gaf. Maynard Barnes, waarin om zijn wanneer, hoe ik die voltooide, wie ik tussenkomst wordt gevraagd. Eerst i erbij had betrokken om mij te hel- ontkende ik Barnes ooit te hebben P1?" hoe ik mijn verslag had inge- centrums, die het volk in Bulgarije wilden ondermijnen. Hij dicteerde mij dit op plechtige wijze en ik schreef en tekende Toen waar schuwde hij mij wederom voor hun alwetendheid hij zei, dat als ik het Courtney zeide. deze het de En gelsen zou vertellen en dat zij dit onmiddellijk aan de weet zouden ko men hij gaf me mijn bezittingen terug, die ik moest controleren o nee, hij vroeg mij een pseudoniem te bedenken, waaronder ik mijn rap porten kon inzenden. Toen ik niets kon bedenken stelde hij het woord „Kamcnov" voor Hij zei. dat ik naar huis kon terugkeren en Maandag als dichtbij gelegen toilet gebracht om 1 gewoonlijk aan het werk kon gaan. mijn behoefte te doen En men gaf mij een sigaret en tijd om mij te ontspannen en mijn trillende lichaam in bedwang te krijgen handen, voeten, tanden, zodat ik kon neer schrijven. wat ik hun had verteld. Toen juist voordat ik zou gaan zitten om te schrijven, kreeg ik be zoek van de chef. die voldaan scheen en sprak, of liever toespelingen maakte op mijn op komst zijnde vrij- Mijn eerste taak bestond daaruit, dat ik hem een uitvoerige karakterstudie moest geven van elke Amerikaan met een bïographie. Hij noemde mij toen de tijd 8.30 n.m. en de plaats het Semiariumplein, waar de trein keert, tien meter vanaf de hoofdweg naar Dragolevitsi. de volgende avond, en daar zou ik nadere orders ontvan gen. Toen werd ik uit het gebouw geleid en heel vriendelijk vlak voor heid in ruil voor volkomen openheid cen tramhalte alleen gelaten. Ik had .1. iin hf>t fphppl niet mppr aan mnn en eerlijkheid en ik herinner me. dat hij over mijn dochter sprak en dat het de moeite waard was er naar uit te kunnen zien. haar te ontmoe ten. Ik schreef zes gelinieerde blad zijden vol. ik begon met mijn onge lukkige afkomst en opvoeding, mijn geschreven, later bekende ik. Hoe zit het met uw minnaressen? Wie zijn het, wanneer ontmoetten jullie el kaar, hoe vaak, fn wiens woningen? Dan komt het moment, dat ik mij in zulk een ondraaglijke staat van diepe vernedering en ellende voel, dat ik aan alles graag een eind zou hebben gemaakt. Ik smeek hen mij niet te dwingen, onschuldige personen te bekladden, mensen die je nooit in je activiteit hebt betrokken geen antwoord. Spreek verder, vertel ons nog meer. Alles over Secoulov; toen ik eenmaal van Borissevitch had ge hoord wat vermoedde de Legatie toen?, wat had Secoulov de gezant gezegd toen hij na zijn eerste ver hoor door de militia terugkeerde? Welke Bulgaren kende de gezant? Had de gezant liefdes-affaires met vrouwen op het tennisveld? Enzo voorts. eindeloos. Uit al die verwarde herinneringen steken enige indrukken levendig naar voren. Een: ze tonen niet erg veel belangstelling voor wat je hun vertelt. Het lijkt wel. of het uitein delijke doel van de behandeling is, je volkomen te breken en je te be roven van iedere wilskracht of ei'gcn gedachte of zelfrespect, hetgeen zij opmerkelijk vlug bereiken. En ze schijnen een klassieke bekentenis na te jagen, ln fraaie bewoordingen, waarin je uiteenzet hoe je door om geving en opvoeding ertoe werd ge bracht, in dienst van de vijanden van het communisme te treden, hoe je je capaciteiten in hun dienst stel de, welk einddoel je beoogde het omverwerpen van de volksregering door buitenlandse interventie. En ze schijnen belang te hechten aan het gelijktijdig opkomen van berouw en zelf-veroordeling met de ineenstor ting van hun gevangene. Ten twee de: Zelden bemerkte ik enige per soonlijke haat of vijandschap jegens mij wel verachting, maar nog eer der een volkomen onverschilligheid. De behandeling van een lastig pro bleem. om het doel te bereiken en een fanatieke razende obsessie van toewijding aan het communisme en haat jegens het Anglo-Amerikaanse verzet tegen hen alle kranten- nieuws is de waarheid als van het evangelie voor hen. En in dit opzicht moet men hen zien als discipels en vurige aanhangers van het dogma. Fanatiek geloof Niet veel fantasie, geen vlug den kende hersens, noch veel intellec tuele bagage of gevoeligheid maar een overvloed van persoonlijkheid, niet aflatende trouw aan hun geloof, een fanatiek geloof in eigen zaak. fanatieke haat en wantrouwen van al het andere. Geen contact met hen la mogelijk op enige daar tussen lig- Voor de Zondag Langs een smal, steil en donker wenteltrapje, ergens uitgespaard in een onwaarschijnlijk dikke muur, klim ik naar boven. Tastend en strompelend klim ik verder. Straks boven gekomen, zal ik 't luik open stoten, en staan in het volle licht. En van de hoge torentrans zal de wereld beneden onbegrijpelijk klein zijn. Bij elke draai van de wenteltrap kom ik daar dichter bij. Ook hier zou ik het.zien, wanneer de toren er niet was. Maar als de toren er niet was, was ik niet hier. Op deze Zondag Trinitatis be lijdt de Kerk door alle eeuwen heen de Drieënige God. Duister en zonder ver uitzicht, zegt de buiten staander. Maar die mede klimt langs dc donkere wenteltrap, weet, dat daarboven het Licht zal zijn. Die weet, dat van die Hoogte de wereld, die ons verschrikt en be nauwt, onwaarschijnlijk klein en overzichtelijk is. En hij belijdt God, de Vader, de Almachtige. Maar hij weet tegelijkertijd, dat hij die God niet zou kennen, wanneer Hij in Zijn onbegrijpelijke genade zich niet had neergebogen tot die verloren wereld. En hij belijdt de Zoon, die leed en stierf, die op stond en ons voorging. En in zijn hart springt dc vreugde, dat hij zich dit alles bewust en eigen weet, en hij belijdt de Geest Gods, die in mensenharten wonen wil en het Woord doet doordringen tot in de duisternis. Zó belijdt de Kerk, in het don ker tastend. Niet in nodeloze inge wikkeldheid, maar in tastende ver legenheid. Belijdt God, de Drieëni ge. Zegt in 't donker, te weten van het volle licht. Meer niet. Maar óók niet minder. Zó stamelt en ju belt ze tegelijk. Stamelend in het duister, maar jtibeleod van Gods wonderbaar Licht. v. E. diend. En ten slotte een onopsmukte verklaring van het doel. dat ik voor ogen had dc vernietiging van het regiem door buitenlandse bemidde ling. Daarna mijn handtekening en hoewel mijn verklaring paragraaf voor paragraaf gecontroleerd werd door de twee lager in rang zijnde dienstdoende ambtenaren, stond cen der meerderen erop, dat ik er een speciale mededeling aan toevoegde wat betreft mijn geheime voorkeur voor de Engelsen en over mijn be- spionneren van de Amerikanen voor hen. Eindelijk vrij Toen dat klaar was mocht ik weer een sigaret roken en kreeg ik wat rust en ik herinner mij, dat ik weg- soesde. Toen begaf een der meerde ren zich in een uitvoerige voorspel ling van mijn toekomst, mijn jeugd, mijn dochter, van de noodzakelijk heid ommij zelf te herzien en een oprechte Bulgaar te worden van mijn aanvaarding om in het geheim met de Staatsveiligheidsdienst samen te werken en hun alles te berichten wat ik zag, hoorde of vernam van pogingen van vreemde spionnage- n het geheel niet meer aan mijn fiets gedacht, maar ik herinnerde mij dat hij had gezegd, dat ik niet m staat zou zijn. er meteen op weg te rijden. Dat zou ik inderdaad niet kunnen ik had nog spierkramp, en kon maar nauwelijks mijn evenwicht bewaren. Ik begaf mij naar huis met een volkomen leeg hoofd, cn ik kon j alleen maar denken aan koud water om mij te wassen. Thuis gekomen j waste ik mij. opende een blikje i worst, nam wat rode wijn en ging naar bed. (Hoe Shivkov zijn 'herwonnen vrijheid opnieuw verloor, nadat hij inmiddels gelegenheid had gekregen de hierboven afgedrukte verklaring, op de Amerikaanse legatie, af te leggen, zal in een volgend nummer van ons blad worden gepubliceerd). Acheson zinspeelt op meer wapenhulp WASHINGTON Minister Ache- son heeft gisteren in een gecombi neerde zitting van de Senaats-com- missie voor buitenlandse betrekkin gen en voor de gewapende diensten verklaard, dat het misschien nood zakelijk zou zijn de voorgestelde be groting van 1 milliard dollar voor wapenhulp aan Europa te verhogen, „tenzij een zeer aanzienlijke wijzi ging in het internationaal klimaat intreedt." Militairen zijn het er over eens, dat indien Amerika werkelijk af doende wapenhulp aan West-Europa wil bieden, daarmede een bedrag van ongeveer 3 milliard dollar per jaar gemoeid zou zijn. De Spoorwegen voeren sedert gis teren materieel aan voor Ahoy', waarvoor op de Parkkade rails zijn gelegd. Donderdagavond werd de historische locomotief „De Arend" op lorries over de West zeedijk via de Kievitslaan naar de Parkkade vervoerd. Hindelopen 725 jaar: feestweek op komst HINDELOPEN Ter gelegenheid van het 725-jarig bestaan van Hin delopen zal een feestweek worden gehouden van 22 t ra. 25 Augustus. Het hoogtepunt daarvan vormen vier opvoeringen van een hostonsch spel „De stad onzer Vaadren". In dit spel werken meer dan vijftig spelers en speelsters mee. in Hindeloper costuums. Schrijver en regisseur van het stuk is de heer Abe Brouwer van Sneek. Het spel zal opgevoerd worden op cen grote weide met als achtergrond de stad zelf. Advertentie (LM.) kan EEN GRAPHOLOOG i Uw schrift. Uw karakter beoordelen. Het schrijlgereedschap.dat U gebruikt speelt daarbij een voorname rol. Wie over een Union-vulpen beschikt, ral altijd beoordeeld worden als een man (ol vrouw) van smaak en Intellect. UNION-vulpen 'n Rijke collectie kleuren en modellen In prijzen ven I 12,75 tot f 22... Elke pen met volledige schriftelijke Isbrioksgarantio. coördinatie gebleken, omdat de zo genaamde prominenter! zich door de salarisregeling binnen het kader der coördinatie te kort voelden gedaan. (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG. Het bestuur der Haagse Kunststichting heeft zijn vertegenwoordigers in de Raad van Toezicht der toneelcoördinatie, de heren J. H. Carpenticr Alting en A. van Velzen, resp. voorzitter en se cretaris van die raad, als zodanig teruggeroepen en besloten om na 31 Augustus geen deel meer uit te maken van de Toneelcoördinatie. Het bestuur heeft, naar wij vernemen, aan dc regering doen weten, dat de Haagse Kunststichting aan elke doelmatige vorm van samenwerking op toneelgebied van harte gaarne bereid is mede te werken, doch er geen heil in ziet deel uit te maken van een coördinatie, welke niet bij machte blijkt om de gemaakte afspraken ook door de gezelschappen te doen naleven. De onbehaaglijkheid over de gang van zaken in de toneelcoördinatie bestaat bij de Haagse Kunststichting reeds geruime tijd. Dat voor die on behaaglijkheid een geldige reden aanwezig is, is wel uitdrukkelijk ge bleken, nu de schijn van samenwer king, welke in bijna drie jaren coördinatie in acht is genomen, zelfs niet rneer gehandhaafd wordt. De Amsterdamse gezelschappen hebben, zonder ook maar in het minst reke ning te willen houden met de belan gen der gezelschappen in Rotter dam cn Den Haag, uit deze plaatsen de beste krachten naar zich toege trokken. hetgeen volkomen tegen de grondslagen der coördinatie ingaat. In de ogen der Haagse Kunststich- PROF. M. G. RUTTEN, van wiens hand wij in ons blad binnenkort verslagen van zijn reis i\aar IJsland hopen te publiceren, kort voor zijn vertrek aan boord van de IJslandse koop vaarder Brüazforss. WEINIGEN zullen weten waar Odédah- raum ligt. Het trekt geen toeristen. Men vindt er noch het vrolijke vertier, dat de een, noch het ongerepte natuurschoon, dat andoren bekoort. Odédahraum, een deel van IJsland, i is een onherbergzame lavavlakte, een dor en kaal gebied, waar zelfs geen onkruid kan groeien. Letterlijk vertaald betekent Vlakte der Misdadigers. Ih oude tijden gold op IJsland de ongeschreven wet, dat misda digers deze vlakte werden ingestuurd. Zij, die er in slaagden het leven te behouden, moch ten na twintig jaar weer naar de bewoonde i streken van het eiland terugkeren. In onze tijden is het een gebied geworden, dat sterke aantrekkingskracht uitoefent op geologische onderzoekers. Vaak reeds hebben beoefenaren van deze tak van wetenschap van velerlei nationaliteit gepoogd door te dringen in Odédahraum, maar steeds weer dwong de natuur hen zich tot kleinere' exploraties te beperken aan de rand van dit landsdeel van IJsland. Lastdie ren konden de ruwe lavavlakte niet betreden en ook voor auto's was het ontoegankelijk, i Donderdag zijn uit Rotterdam aan boord van de IJslandse vrachtvaarder Bruarforss twee Nederlandse geleerden, prof. M. G. Rutten uit Amsterdam en dr. ir. R. W. van Bemme- len uit Utrecht vertrokken met het stellige voornemen dieper door te dringen in Odadah- raum dan hun voorgangers. Zij beschikken hiertoe, dank zij een subsidie uit het Pieter Langendijkhuizen Fonds en een bijdrage be schikbaar gesteld door de Hollandse Maat schappij voor Wetenschappen, over een jeep en andere uitrustingsstukken, die het hen mogelijk moeten maken meer te weten te ko men over de samenstelling en het ontstaan van de tafelbergen in dit lavagebied. Het plan is de rivier Joklusé, die door Odé dahraum stroomt zover mogelijk op te varen. Dan zullen de onderzoekers per jeep verder gaan en gaat ook dat niet meer, dan zullen zij te voet, de rugzak op de rug, voort trok ken. Het verheugt ons, dat wij prof. M. G. Rut ten, die wij tot op de kade uitgeleide deden, bereid hebben gevonden, exclusief voor ons blad, in een aantal artikelen verslag uit te brengen van de ervaringen en, naar wij met hen hopen, ontdekkingen van hem en zijn tochtgenoot, dr. ir. R. W. van Bemmelen. Prof. dr M. G. Rutten is sedert 1946 ver bonden aan de Gemeentelijke Universiteit te Amsterdam als hoogleraar in de palaeontolo- gie (kennis der voorwereldlijke dieren) en stratigrafische geologie (beschrijving van de verschillende aardlagen). Prof. Rutten werd in 1910 in Djombang nabij Surabaja geboren. Hij was student aan de Utrechtse universiteit, OdóHahraum waar hii 'n 1927 ziJn studie begon cn in 1932 Udadanraum afsloot_ Hij heeft niet minder dan 22 publica ties op zijn naam staan, die alle getuigen van zijn veelzijdige belangstelling. Prof. Ruttens interesse gaat onder meer ook uit naar de ornithologie (vogelkunde). Dr. ir. R. W. van Bemmelen is conservator van het Geologisch Mineralogisch Instituut van prof. Trooster te Utrecht. Hij maakt de expeditie naar IJsland mede ter bestudering van de vulkanen op dit aan bijzondere bo demgesteldheden zo rijke gebied. Dr. ir. van Bemmelen, die op 14 April 1904 te Batavia werd geboren en in Delft studeer de voor mijningenieur, heeft vooral naam ge maakt door zijn vulcanologische studiën in Indonesië. In opdracht van de Nederlands Indische re gering heeft hij in de Engelse taal een stan daardwerk in drie delen geschreven over de geologie van Indonesië. Ook in het buiten^ land heeft deze studie reeds veel bijval ge vonden. De schrijver heeft hiermede het geo logisch werk afgesloten, dat door de Neder landers in de afgelopen eeuw in Indonesië is verricht. Dr ir R. W. VAN BEMMELEN, reisgenoot van prof. Rutten, gefotografeerd op de Rot terdamse Kade voor de jeep, die de beide tochtgenoten toegang zal moeten versehaffen tot het hart van Odddahraum, het onherberg zaamste deel van IJsland. ting is de coördinatie hierdoor zoda nig tot een bespotting geworden, dat zij het een verlies van tijd, geld, energie en waardigheid acht om er nog langer aan mede te werken. Indien wij goed zijn ingelicht dan zou de Haagse Kunststichting een vorm van samenwerking tussen de gezelschappen wensen, welke met zulk een gezag is bekleed, dat zij verstoringen der samenwerking daadwerkelijk kan tegengaan. Men mag aannemen, dat hiermede practisch het einde der coördinatie in haar huidige vorm is gekomen. De Haagse Kunststichting heeft de consequentie getrokken uit de ont wikkeling der laatste maanden, toen deze vorm van toneelsamenwerking op onverantwoordelijke wijze werd getorpedeerd. Deze in dc illegaliteit gelegde basis voor een Nederlandse toneelorganisatie met meer culturele mogelijkheden dan het wilde toneel bedrijf voor de wereldoorlog kon geven, is voor het Nederlandse volk van grote betekenis gebleken. De coördinatie was het zakelijk en or ganisatorisch complement van een subsidiestelsel, dat voor de betrok ken gezelschappen een redelijke mo gelijkheid bood om op cultureel ver antwoorde wijze te werken. Ook voor de toneelspelers als maatschappelijke klasse was de coör dinatie van groot belang. Voor het eerst in onze geschiedenis was het bestaan van toneelspelers met enige sociale waarborgen omgeven, waar door zij niet langer uitsluitend de speelbal waren van de fameuse wet van vraag en aanbod. De schandelij ke acht- cn negenmaandscontracten In de zomermaanden moesten de acteurs hun kostje maar trachten op te scharrelen de onfrisse uitbui ting van volontairs en de moordende onzekerheid voor de acteurs, die niet van het eerste en tweede plan wa ren, behoorden hiermede tot het ver leden. Evenzeer was dat het geval met de topsalarissen, welke voor de oorlog hoger waren dan thans. Dit is een van de zwakke plekken van de Comedia en ATG zeggen: Arthur Millers geld ligt voor hem klaar AMSTERDAM. In het Inter view, dat onze New Yorkse corres pondent had met Arthur Miller, gaf de schrijver van „De Dood van een handelsreiziger" te kennen, dat hem, uit Nederland, nimmer is verzocht, zijn stuk te mogen spe len, terwijl hij evenmin de ver schuldigde auteursrechten had ontvangen. Van de zijde van het gezelschap Comedia deelt men thans het vol gende mede. Schriftelijk heeft het gezelschap aan Arthur Miller ver zocht „De dood van een handels reiziger" te mogen opvoeren. Op deze brief is nooit enig antwoord ontvangen. Daar juridisch bezien ook zónder toestemming van de auteur het stuk in Nederland kan worden opgevoerd, is Comedia daartoe overgegaan. Wat de auteursrechten aangaat is de regeling zo, dat alles wat de schrijver toekomt, voor hem is ge reserveerd. Het kan pas in dollars aan hem worden overgemaakt, als hij- enigerlei contractyele regeling treft, want zolang er geen con tract bestaat, geeft de Nederlandse Bank geen deviezen toewijzing. Het is dus aan de heer Miller, over dit geld te beschikken. Van de zijde van het Amster dams Toneel Gezelschap werd des gevraagd, het volgende over deze aangelegenheid medegedeeld: Er is alle moeite gedaan bij Arthur Mil ler cn zijn vertegenwoordiger, om de opvoeringsrechten voor Neder land van „De dood van een han delsreiziger" te verkrijgen, maar zonder succes. Aangezien er geen bilateraal contract tussen Neder land en Amerika bestaat, zijn de Nederlandse gezelschappen vrij een Amerikaans stuk te spelen, ook zonder dat de rechthebbenden toe stemming hebben verleend. Het Amsterdams Toneel Gezelschap heeft, bij de Nederlandsche Bank, een zogenaamde K-rekening ge opend, waarop de aan de heer Mil ler toekomende gelden regelmatig worden bijgeschreven. Zodra de auteur bereid is, enigerlei contract te ondertekenen, zal de Neder landsche Bank hem dit geld, door tussenkomst van het Deviezenbu- reau. in dollars ter beschikking stellen. BEVERWIJK, De gemeente Heemskerk heeft een einde gemaakt aan de misverstanden t.a.v. het baden op haar strand. De gemeenteraad heeft een wijziging van de politieverordening goedgekeurd, waardoor zaken als b.v. het proefproces van burgemeester W. Thomassen van Zaandam voorkomen kunnen worden. Het betrokken artikel wordt nu als volgt gelezen: Het is verboden in zee te baden of te zwemmen, of op het strand zonnebaden te nemen op een ander gedeelte of gedeelten van het strand dan door B. en W. daarvoor aangewezen. Indien zodanig*e aan wijzing niet is geschied, is dit ver bod van kracht voor het gehele strand onder deze gemeente. De eventuele bekendmaking geschiedt aan het begin van het strand en aan het betrokken gedeelte van het strand." Voorts is het volgende artikel ingelast: „Het is verboden op het gedeel te of gedeelten van strand, door B. en W. krachtens het voorgaan de artikel daartoe aangewezen, zich te ontkleden anders dan met gebruikmaking van een ontkleed- gelegenheid." De gemeente Heemskerk heeft in totaal 1000 meter strand in huur waarvan 500 meter zijn verpacht aan het aangrenzende Noorderbad te Wijk aan Zee. Voorts zal thans 200 meter in explotatie zijn bij twee particulieren. De overige 300 meter zijn bekend als het familie- strand, waar het uitdrukkelijk verboden is te zwemmen. Alleen kinderen mogen hier pootje.baden. Vissersprauwen vergaan voor kust van Deli MEDAN. Dezer dagen zijn ter Oostkust van Sumatra twee vissersprauwen vergaan. In totaal waren uit Pantai Tjermin, 30 km. ten Zuiden van Medan, ongeveer 14 vissersprauwen uitgevaren. Door storm overvallen, slaagden slechts twee prauwen er in de ha ven van Panti Tjermin weer te be reiken; tien andere liepen zuide lijker gelegen havens binnen. Een van de vissers der vergane prau wen kon gered worden. Het aantal slachtoffers is niet bekend.

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 4