TOPPERS Deense gymnasten zijn verrukt over ontvangst in Amersfoort EETSERVIEZEN Federatie-wandeltocht 'n sportief genoegen Keurige demonstratie van Deense gymnasten Noteert u even „Eemland" invitatie-tournooi cadre 38/2 gestart Dit jaar geen ronde voor profs 2 Vrijdag 9 Juni 1950 DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB Eerste contact gelegd voor sportuitwisseling met Deense stad Odense? Het bezoek, dat de AZC Neptunus tijdens de Paasdagen aan Denemarken bracht, is niet geheel vruchteloos geweest. De Neptunianen zeif zorgden voor enige sportieve successen en de heren B Verschuur en P. H. van Mourik van de Amersfoortse Sportstichting legden in verscheidene Deense plaatsen contacten, die waarschijnlijk belangrijk zullen zijn voor een eventuele sportuitwisseling tussen Amersfoort en een Deense stad. Er is zelfs sprake van een uitwisseling met Odense. Het bezoek van de Deense damesgymnasten uit Odense die Donderdagavond in de gymnastiekzaal van het Gymnasium een uitvoering gaven is een aanloop tot de ver wezenlijking der toekomstplannen van de Amersfoortse Sportstichting. echter beschikbaar gesteld voor de activering van de sport cn andere culturele doeleinden. Op deze wijze is het mogelijk, dat „arme" sporten toch floreren. Nationaal contact idoor de grote afstanden bijna niet mogelijk) wordt mogelijk gemaakt door de tips-opbrengst. Van deze opbrengst worden namelijk subsi dies op de reiskosten van verenigin. De Deense dames-gymnasten uit Odense. die Donderdagavond op uitnodiging van de ABvLO in het Gymnasium een demonstratie gaven, lief en zich even door on ze fotograaf kieken. Op de foto ziet u twaalf van de vijftien meisjes met links hun leidster, Froken Aase Pedersen Overheid steunt sport in grote mate Om half vyf zouden de 15 dames gymnasten en 20 supporters van de Odense Gymnastik Forening op het Stationsplein arriveren. Een ont vangstcomité stond klaar, maar de Denen kwamen niet. Ze stonden nog bij Denekamp aan de grens. Pech had hen in Duitsland achter volgd. Eerst om acht uur hield de bus uit Odense voor het Gymnasium stil. De Denen hadden een ver moeiende reis achter de rug. De Denen weiden in de leraren- kamer van het Gymnasium begroet door de voorzitter van de ABvLO. de heer P. H van Mourik. Hij zeide bijzonder verheugd te zijn, dat do Amersfoortse gymnasten nu eens kennis kunnen maken met de Deen se gymnastiek-methoden. Een toe lichting gaf hij op de demonstraties van de Amersfoortse gymnasten BEGROETING Wethouder C. van Zwol kwam de Denen verwelkomen namens het gemeentebestuur. „De vriendschaps banden tussen Denemarken cn Ne- j derland zon na dc oorlog aanzien- j Ujk versterkt." zo zeide hij. „Een j belangrijke bijdrage, tot dit betere I contact, werd door de sport gele verd. Sport is altijd een middel bij uitnemendheid gebleken om vriend schapshanden te smeden. S'ele Amersfoortse jongeren zijn in de loop der jaren in Denemarken ge weest. Zij hebben daar uw land leren kennen en waarderen." Wethouder Van Zwol hoopte, dat de Denen aangename herinneringen aan Amersfoort zouden overhouden De enige m Amersfoort woonachti ge Deen. de heer Clausen, trad als tolk van de sprekers op en vertaal de het gesprokene in zijn landstaal. De gymnasten werd weinig tijd ge gund. In de gymnastiekzaal wachtte een groot aantal belangstellenden en in de kortst mogelijke tijd moest met de afwerking van het program ma worden begonnen. Dit gebeurde heel correct. De Deense damesgym- nasten brachten een vaandelgroet aan de toeschouwers. waarna de Deense en Nederlandse volksliede ren werden gespeeld. Over het pro gramma zelf kunt u elders op deze pagina een en ander lezen. In de loop van de avond waren wij enige ogenblikken in de gele genheid van gedachten te wisselen met de leidster van de Deense gym nasten. Frpken Aase Pedersen en haar verloofde, Paul Hansen. Zij vertelden ons een en ander over hun reis. Het hoofddoel van de trip is Brussel. De gymnasten uit Odense zullen daar Zaterdag en Zondag „Det Danske Gymnastik Forbundt" vertegenwoordigen tijdens gymnas- tiekwedslrijden, waaraan gymnas ten uit niet minder dan veertien landen zullen deelnemen. „Ik ben er trots op dat mijn ploeg is uitverko ren om Denemarken daar te verte genwoordigen." vertelde Aase Pe dersen. De „Odense Gymnastik For ening" is een van de beste gym nastiekverenigingen in Denemarken. Met haar bijna 1.000 leden neemt zij een invloedrijke plaats in. De dames gymnasten van Froken Aase Peder sen hebben na de oorlog in Dene marken een uitstekende naam ver worven. In alle delen van het land boekten zij met hun perfecte rhyth- mische gymnastiek successen. Don derdagavond hebben zij er enkele staaltjes van laten zien. Jammer dat de vermoeidheid de dames daarbij parten speelde! OP HOOG PEIL De lichamelijke opvoeding, zo ver telde Froken Pedersen ons, heeft in de loop der jaren in Denemarken een hoog peil bereikt. Het is thans zelfs zover, dat het aan vele landen ten voorbeeld kan worden gesteld Voor alle takken van sport bestaat grote belangstelling en vooral de gymnastiek is in zwang. Zij telt de meeste beoefenaars in Denemarken. Niet minder dan 75.500 mannen en 95 600 vrouwen stonden in 1948 als lid van het Danske Gymnastik Forbundt ingeschreven. Een respec tabel aantal, wanneer men bedenkt dat Denemarken slechts vier mil- lioen inwoners telt. De belangstelling van de over heid voor de sport is in Denemar ken ook veel groter dan in ons land en werkt ongetwijfeld stimulerend. Een door de staat geleide voetbal pool de z.g. tips maakt het mogelijk dat behoudens voetbal alle andere sporten ook floreren. Slechts een gering gedeelte van de Tips- opbrengst vloeit in de staatskas Het overgrote gedeelte van de op brengst 500.000 per week) wordt Advertentie l.M gen verstrekt, zodat minder draag- krachtigen ook in de gelegenheid worden gesteld de sport te beoefe nen De reis. die de Odense Gvmna- stik Forening nu naar Nederland en België maakt, wordt bijv. voor een gedeelte door de tips-opbrengst ge financierd. Slechts de reiskosten van de Brabantse grens tot Brussel en terug dienen de gymnasten te betalen. ENTHOUSIAST Aase en Poul waren bijzonder tc spreken over de ontvangst, die hun in Amersfoort was bereid De gym nastiek- en volleybal- (onbekend in Denemarken i demonstraties, had den grote indruk op hen gemaakt Bijzonder erkentelijk was de Deense ploeg voor de zilveren lepeltjes met de toren van Amersfoort, die na afloop van de demonstraties werden aangeboden. In ruil daarvoor kreeg de ABvLO een Deens vaantje. Vanmorgen om tien uur zijn de gymnasten en hun supporters weer vertrokken. Zij maakten eerst een kleine tour door de stad, waarna in „Monnikendam" een verversing werd aangeboden. Daarna verdween de bus uit Odense in de richting Amsterdam Enkele uren dwaalden de Denen daar rond, waarna zij de reis naar Brussel voortzetten. ..Ikke farvel, maa paa gensyn" (tot ziens, een andere keer) zeiden zij. toen Amersfoort werd verlaten. Misschien hebben ze gelijk 1300. De negers voeren ter ere van hun gast een zg. duivelsdans uit, die met veel tam-tam-gerof- fel wordt begeleid. Rob zit er een beetje ver veeld naar te kijken en is blij, wanneer het is afgelopen Dan spreekt het opperhoofd hem toe in een raar mengelmoes je van Engels en Frans. Hij wil, dat Rob hem met enkele mannen met zijn schip naar één der Comoren-eilanden zal brengen, want daar ho ren zij thuis, beweert hij. Maar Rob begrijpt wel. wat er aan de hand is: het Franse gouverne ment zoekt deze negers en zij willen vluchten. Rob weigert kort en bondig. „Dan gij mijn gevan gene zijt," roept het opperhoofd boos en hij geeft i Rob werkelijk even, want uit het bos komt, bege- een teken met zijn hand. Op dat ogenblik schrikt leid door een neger, een enorme gorilla. Een groot succes is gisteravond de jaarlijkse wandelmars van de Fede ratie van Personeelsverenigingen in het kader der Sportweek geweest. Een stoet van ongeveer 250 mannen en vrouwen, jongens cn meisjes, van dertien personeelsverenigingen, maakte een tocht door de stad en omgeving van ongeveer twaalf kilometer. Bü het vallen der duisternis marcheerde de fleurige stoet, met muziek voorop, de stad binnen. Vooral in dc Langestraat bracht zij veel publiek op de been. mité, welke de techniéche leiding Tweehonderdvijftig Handelaars aan de start 10 JUNI: Amersfoortse Gymnastiek- kampioenschappen 12 JUNI. Leusderkerk Concert Toonkunst dameskoor en orgel, leerlingen Toonkunst muziek- s chool. 8 uur. Openbare Leeszaal. Uitlening voor volwassenen dagelijks 25 u.; bovendien Dinsdag- en Vrijdag avond van 7—9 uur Uitlening voor kinderen: Woensdag en Zaterdag middag van 2.304.3U uur Leeszaal dag van 101230 en 2—5 uur, bo vendien Dinsdag- en Vrijdagavond van 7—10 uur RK Openbare Leeszaal Wij ersstraal 2, geopend van 10—1 uur en 2 30—6 45 uur Maandag en Vrij dag 7—9 uur Uitlening van 11 12.30 uur Amersf. Academie: Tentoonstel ling van schilderijen door D. Ros- kes uit Soest. Dagelijks van 10—5 en 79 uur (niet op Zondag en Dins dag- en Donderdagavond) (tot en met 24 Juni). r mm Ten aanschouwe van enkele offi ciële persoonlijkheden, plaatselijke gymnastiekleraren en leraressen en een klein aantal vertegenwoordigers van turnverenigingen heeft dc Deense gymnastiekveren. „Odense", op doorreis naar Amsterdam en Brussel, gisterenavond een keurige demonstratie gegeven in het gym nastieklokaal van het gymnasium, onder auspiciën van dc A.B.v.L.O. Na een eenvoudige opmars en het spelen van de beide volksliederen, die krachtig werden meegezongen, demonstreerden de Deense dames, onder leiding van mej. Aase Peder sen een serie fraaie oefeningen, be staande uit een rhythmische oefe ning een aantal oefeningen in 't voortbewegen individucel en met paren en een knotsoefening. De gehele serie die bijzonder vlot van de ene oefening in de andere over ging via verrassend aardige opstel lingen maakte een zeer goede in druk. De bewegingen waren voor Hol land niet bepaald nieuw, maar wer den zo beheerst en met souplesse uitgevoerd, dat het een lust was voor het oog. Hoewel de knots oefening, waarbij het bij ons beken de polskreitsen was vervangen door overmatig tikken van de knotsen legen elkaar, o.i. iets minder vol deed, was dit toch wel verenigings- gymnastiek van de bovenste plank. Na een vlotte schoolles aan jon gens van 1215 jaar door de heer Van Mourik. met gebruikmaking van wandrek en spelvormen, was de beurt aan mevr. Verschuur, die een schoolles gaf aan meisjes van dezelfde leeftijd als de voorgaande groep. Helaas waren haar oefenin gen te weinig gevarieerd en te een voudig van stof om in dit selecte ge zelschap indruk te kunnen maken. Men had het o.i. trouwens ook beter in de richting van de vereni- gingsgymnastiek kunnen zoeken om dat wij menen, dat Amersfoort in dit opzicht toch wel iets te bieden heeft, wat meer in 't kader van de ze avond had gelegen De volleybalwedstrijd tussen leer lingen cn leraren had wel een span nend verloop, doch was in deze be perkte ruimte niet zonder gevaar voor de toeschouwers, terwijl de Om kampioenschap turnen Zaterdagmiddag zullen de beste onder de Amersfoortse gymnasten in de „Markthal" strijd leveren, met als hoogste inzet het kampioenschap van Amersfoort. Deze jaarlijkse wedstrijden, die worden georganiseerd door de Amersfoortse Bond van Lichamelij ke Opvoeding, zijn steeds geweldig in trek en het is dan ook te ver wachten dat de Markthal zich op nieuw in een druk bezoek kan ver heugen. Hoewel voor deze wedstrijden de inschrijving nog niet gesloten is. kan reeds nu worden vastgesteld dat op de verschillende nummers de beste krachten uit Amersfoort zul len uitkomen.- 's Middags om drie uur wordt be gonnen met vrije oefeningen voo»- dames waarna de heren op ditzelfde nummer uitkomen. Na afloop hier van komt het Paardspringen voor dames en heren. *s Avonds half acht is het turnen aan de ringen aan bod, daarna to nen de gvmnasten hun kunnen op de brug, met als slot het hoogrek voor de heren. Diefstal opgehelderd De Haarlemse politie arresteerde de Amsterdammer O., die zich in Amersfoort had schuldig gemaakt aan diefstal van 260 TEMPERATUUR ZWEMBADEN De temperatuur van 't bojbad heden 23°, dat het Pesiebad Denen met de spelregels totaal on bekend bleken. Hierna kregen we het tweede op treden van de Denen met een serie oefeningen, bestaande uit een hoe peloefening, een vrije oefening, een oefening in balletvorm op muziek van de tango Jalousie van Gade en een oefening met een klom formaat ballen. Ook hier weer vele fraaie opstellingen en gevarieerde oefe. ningsvormen. Vooral in de vrije oefening, waarin voor ons vele nieuwe bewegingen en houdingen voorkwamen, kwam ook de indivi duele geoefendheid van deze dames bijzonder goed tot haar recht. De Deense dames en de door haar gepropageerde gymnastiek hebben bij de weinige, die hiervan getuige konden zijn, een gunstige indruk achter gelaten en 't is jammer, dat niet meer turnliefhebbers hiervan hebben kunnen profiteren. TURNER De start vond om 7 uur plaats bij de Erdal-fabrieken en na een tocht door de stad ging het naar buiten via Liendert, Hooglanderveen, Ze venhuizen en Hoogland weer op Amersfoort aan Het parcours was schitterend en de wandelaars heb ben allen van de prachtige natuur kunnen genieten. Het weer? Ideaal voor een wandeltocht. Iedereen was blij dat het niet zo warm was als de voorgaande dagen. Een enkel blaartje werd wel opgelopen, doch over 't geheel was er weinig „scha de". De kopgroep had een stevig tempo. Te stevig zouden we haast willen zeggen. Daardoor kwam het, dat de groepen soms wel ver uit el kaar kwamen te liggen. Bij de brug op de Hooglandsche v eg wachtte de deelnemers een verrassing. Daar stonden namelijk de mannen van „Excelsior" opge steld. Nadat alle deelnemers daar gearriveerd waren ging het keurig in de jnaal natuurlijk op de pittige marsmuziek naar Amersfoort en via de stad door de Langestraat weer terug naar de Erdalfabriek, waar de finish was. De politie te Amersfoort en omstreken regelden het verkeer tot in alle perfectie en het was voor de vele kijkers een genot de zingende en stappende groepen te zipn voorbij trekken. Na aankomst in de Erdal-cantine bracht Excelsior nog wat muziek ten gehore wat zeer in de smaak viel. De voorzitter van de Federatie, de heer Tj. de Boorder, die als eer ste het woord voerde, dankte de heer G. H. Bergman voor de keu rige en ordelijke organisatie. Een gevoel van trots kan de federatie hebben wanneer wij terugzien op deze buitengewoon geslaagde wan deltocht. Amersfoort kan nu zien. dat de federatie springlevend is en voor haar leden alles brengt wat maar mogelijk is. Aldus de heer de Boorder. Verder werd een woord van war me dank gesproken aan het adres van de organisator, de heer Berg man en het Amersfoorts Wandelco- Het jaarlijkse invitatie-tournooi cadre 38 2 van de N.B.B., district „Eemland", dat ditmaal gehouden wordt in café „Onder de Linden" te Baarn. heeft een zeer sterke bezet ting. Donderdagavond wercl gestart met de eerste ronde. De deelnemers werden verwelkomd door de heer Oudendorp, voorzitter van de ont vangende biljartvereniging O.D.L.. waarna de heer Verkerk, wedstrijd leider van het district, een brief voorlas van de voorzitter van het district, de heer Spijker, die zelf door ziekte niet aanwezig kon zijn. In deze brief deed de heer Spijker een beroep op het aankweken en verstevigen \an de vriendschaps banden en sprak tevens de wens uit dat dit tournooi een propaganda voor de biljartsport zou worden. De eerste partijen werden gespeeld door Steffen uit Amersfoort tegen Ries Stalenhoef uit Soest en de wis selbekerhouder Damman uit Hil versum tegen zijn stadgenoot Ver steeg. De ontmoeting tussen de beide „Eemland"-rivalen stond niet op hoog peil. De spelers hadden nogal moeite met het vreemde, doch prima verzorgde materiaal en moesten kennelijk ook acclimattseren. want het was voor biljarten nog wel wat te warm. Stalenhoef nam in zes beurten een behoorlijke voorsprong (46103). Hierna speelden beiden met onge veer dezelfde productiviteit, totdat Stalenhoef met enkele series zijn voorsprong belangrijk vergrootte. (16 beurten 90185) Steffen was echter in 't geheel niet geïntimi deerd en bleef goed volgen. Zelfs profiteerde de Amersfoorter in de laatste beurten van zwak spel van zijn tegenstander om tenslotte toch verzorgde en de groepen klasseerde De voorzitter van het A.W.C.. de heer Rouwhorst, maakte hierna de uitslagen bekend. Nr. 1 was groep 4 (Enveta) 69V'i pnt., 2 groep 8 (Ehma II) 58% pnt, 3 groep 10 (Noack) 57% pnt. 4 groep 1 (Ehma I) 57 pnt. Leidersprijzen: 1 gr. 13 (Erdal), 2 gr. 9 (Arb. Bur.) 3 gr. 10 (Noack). Na de uitslagen werd aan iedere deelnemer een consumptie verstrekt en er was nog gelegenheid tot een dansje. Stand Sportweek De voorlopige stand van de sport week der Federatie van Personeels verenigingen luidt als volgt: Afd. A: 1 Arbeidsbur. 403 pnt. 2 v. Leyden 182 pnt. 3 Ons Belang 151 pnt. 4 Jeno 76 pnt. 5 V.O.G. 45 pnt. 6 Amersfortia 21 pnt. 7 N.H.M. 18 pt. 8 Knopenfabr. 18 pnt. Afd. B: 1 Wolos 581 pnt. 2 Ehma 436 pnt. 3 Presto 232 pnt. 4 Enveha 191 pnt. 5 M.B.H. 97 pnt. 6 Spatram 77 pnt. 7 Eysink 74 pnt. 8 Hederik 60 pnt. 9 BI. en Metz 36 pnt. Nes pabo 33 pnt. Afd. C: 1 Erdal 736 pnt. 2 Sova 658 pnt. 3 Noack 497 pnt. 4 Hapam 325 pnt. 5 Phoennix 96 pnt. 6 Arva 39 pnt. 7 Onf. Dep. 1 pnt. Het bestuur van de Amersfoort se Ren- en Touristenclub „De Pe daalridders" heeft besloten aan de Amersfoortse Sport Stichting voor te stellen dit jaar geen „Ronde van Amersfoort" voor professionals te houden. „De Pedaalridders" zullen trach ten met de Sportstichting, die vo rig jaar mede de Ronde heeft ge organiseerd, overeen te komen dit jaar eenzelfde wielersportevene ment te houden voor Amateurs en Nieuwelingen. Nog steeds eircuit moeilijkheden De Amersfoortse wielrenners hebben nog steeds geen circuit waarop zij, zoals zij dat bijna vijf en twintig jaar hebben gedaan, 's Zondagsmorgens hun competitie wedstrijden kunnen houden. Het rijden op het traject Stou- tenburg, Hamersveld. Achterveld, Tweede Steeg is door ingrijpen van de Rijkspolitie van Leusden, in op dracht van de burgemeester van deze gemeente, onmogelijk gewor den. De mogelijkheid bestaat dat „De Pedaalridders" een circuit binnen onze stadsgrenzen krijgt Daartoe worden, met de heer B. Verschuur, directeur van de Amersfoortse Sport Stichting als bemiddelaar, thans onderhandelingen gevoerd met de overheidsinstanties in Amersfoort. Het is te hopen dat deze oude en kerngezonde enige Amersfoortse wielrenvereniging een „vast ho me" krijgt. waardoor zij ongestoord haar geliefde sport kan beoefenen. nog. zij het dan ook met weinig ver schil. te verliezen. De partij tussen Damman en Ver steeg ging lange tijd gelijk op. doch toen de bekerhouder een keurig ge speelde serie van zeventig carambo les ter tafel bracht, was het pleit vrijwel beslecht. Damman won zijn eerste partij. De meest sensationele partij van de eerste ronde was de ontmoeting tussen Brozens uit Breda en Van Leur uit Oss De Ossenaar was er direct goed in en met enkele be hoorlijke series nam hij reeds na vijf beurten een flinke voorsprong (19—118) Brozens, die een goede kanshebber in dit tournooi is zat kennelijk „vast", doch zijn kwaliteiten kwa men in de tweede helft duidelijk tot uiting. In de dertiende beurt scoor de hij een prachtig opgebouwde se rie van 130 caramboles en bracht daarmede de partijen op gelijke voet (236245). Het werd voor de Breda- naar een kwestie van afwerken, het geen hij in de vijftiende beurt deed, zonder dat Van'Leur nog veel ter tafel had gebracht. Interessant was het verloop in de partij tussen de Utrechter Kok en de Nationale- Kampioen 2de Klassse klein-cadres Heytbrink uit Amster dam. De Amsterdammer nam. door goed spel. de leiding, doch zijn goe de beurten werden te dikwijls door minder goede beurten afgewisseld, waarvan Kok profiteerde om Heyt brink op de voet te blijven volgen. (19 beurten 266296). Met een laat ste krachtsinspanning scoorde Kok in de 21ste beurt een slotserie van 34. waarmede hij zijn driehonderd vol had. Heytbrink maakte in de pi- stoot echter de resterende vier ca ramboles, zodat deze partij, die rijk was aan wedstrijdspanning, tenslot- te in een remise eindigde. Run op het Bosbad Alle dagrecords voor het bezoek aan het Bosbad, zijn Woensdag ge broken Die dag zochten niet min der dan 4050 mensen in het Bosbad verfrissing Het dagrecord van Zon dag j.l. was 3500 Het bezoek aan het Bosbad is dit jaar overweldigend. Het hoogste cijfer, dat vorig jaar werd geno teerd. was ruim 2200. op Openluchtconcert van Wilskracht Programma van het Concert Zaterdag 10 Juni 1950 bij Monni kendam aanvang 8 uur. verzorgd door het R.K. Harmonie Orkest Wilskracht, Dir. J. Wakelkamp. 1 Marche Lorraine. L. Ganne. 2 Le Cid. Opera de Massenet. F De- grez. 3 Winters Sturme, Wals. J. Fucik 4 Giuseppe Verdi, Fantasie. H. Bohne. 5 Doornroosjes Bruids vaart. M. Rhode. 6 Wiener Prater- leben. Valse. S. Translateur. 7 Co lonel Bogey on Parade. K. J. Alford. Burgerlijke stand GEBOREN: Pieter Cornells, z. v. P. C. Weerdestijn en H. Kraak; Jacobus, z. v. E J. Veldhuizen en J. E. Slotboom. Cornelia WUhelmina. d v. A. L. Heek en M. Werdler; Barendina Geertruida. d. v. K v. Huncn en M. M Bouw ONDERTROUWD: P. Jansen en A de Haan; G. Vermeer en G. E. van Beek; C den Ouden en T Agenant. C. J. Hommel en A Koenen; G. J. v. Eeden en J. S. Groenhart. G J v d Mast en W. Hendriks; J. Jonkers en G. Visser OVERLEDEN: Aart de Kruyff. 47 jaar. geh m G. Jonkman; Antje de Jeger. Z weken; Elisabeth Maria Charlotte Wou ters. 69 jaar, ongeh. Advertentie (l.M.) goede kwaliteit, prima pasvorm en lage prijs hiSilf kg/om w. Ring na twintig jaar teruggevonden Mevrouw H. verloor 20 jaren ge leden tijdens de was haar gouden trouwring. Dezer dagen werd de ring teruggevonden in de tuin van de woning, waar Mevr. H. destijds woonde. Door de initialen in de ring kon de eigenares opgespoord worden. De eerlijke vinder de heer E. werd beloond met een kistje fijne sigaren. UTRECHT Oude Gracht 1 51 Van Oldenbarnevelt Gymnasium bijna 575 jaar Medio April 1951 is 't groot feest In 1951 zal het, volgens de be schikbare gegevens, 575 jaar gele den zijn dat de Latijnse school werd opgericht, waaruit het huidige Jo- han van Oldenbarnevelt Gymnasium is voortgekomen. Allen die zich de grootse festiviteiten van 1926 her inneren. zullen met vreugde verne men. dat er ook thans weer plannen bestaan voor een feestelijke herden king. Verschillende vooraanstaande per soonlijkheden, zelf oud-leerlmg of op andere wijze met de school ver bonden, zullen worden uitgenodigd in het Ere-Comité zitting te nemen. Een comité bestaande uit leraren, oud-lccrlingen en leerlingen, zal de feestelijkheden organiseren, die me- Soest Zonnesteek Donderdagmiddag te half drie was de echtgenote van de spoor* man H. uit Amersfoort, in een volkstuintje gelegen aan de Hooi- weg alhier, bezig enige werkzaam heden te verrichten. Plotseling werd mevr. H. door zonnesteek be vangen. Zij moest per ziekenauto naar de echtelijke woning te Amersfoort worden vervoerd. Op het verkeerde pad Twee jongens, resp. 19 en 13 jaar oud, werden door de politie aan gehouden toen zij bezig waren de koperen verbindingen van de rails van de electrische spoorbaan Amersfoort-Soestduinen los te ma ken, met de bedoeling zich dit ko per toe te eigenen en te verkopen Een lekkerbek? Een hotelhouder ter dezer plaat se, deed bij de politie aangifte, dat ongenode gasten zich hadden ont fermd over zijn drie konijnen en vijf jonge hanen, welke hij in een hok achter het hotel had. Burgerlijke stand Geboren: Martin E z. v. J. W. Sletsma en A. Pronk; Johan Th. z. v. A. W. v. Steeg en J. B. Westcrveld; Cornelia d. v. J. van Herwaarden en A. Wander. Ondertrouwd: W. F. A. Leljssen cn E. A. de Göljert; G. H. v. d. Ploeg cn P. de Kruif. Getrouwd: E. v. d Horst en J. C. Koppen; L. v d, Kooij en A. S. M. \an Doorn; C. J. Kwakernaak en D. J. v d. Berge; J. H. Burgering en J. v. d. Horst N. Camper cn K. Stuivenberg; A. Brand en H. Coljee; W v. d. Akker en H. P. Coljee: J. Hemelrijk en E Pastunlnk Overleden: Maria F. de Cock. 85 jaar wed. van L. Rutten; Maehieltje Mul. 83 Jaar, ongehuwd; Alida Rutte, 79 jaa wed. van E Uit Oude Groeneveld. PREDIKBEURTEN Ned. Hcrv. Kerken Oude Kerk. 10 uur: Cand. Westland (Driebergenl17 uur ds D v. Krugtcn Emmakerk. 10 uur ds D v. Krugten 1" uur- ds Van Amstel (Eemnes). Heeska pel, 10 uur ds E. Groeneveld Zonneglo ren, 10 uur: ds L. J. C. Visbcek Eltheto cn Zaal v. d. Broek, 10 uur: Kinder kerk Evangelisaticsamenkomsten Zondag. 11 Juni. 19 uur- Huize Bui tcnzoig. spreker de heer A Luybcn Dinsdag 13 Juni. 20 uur: Zaal i J |tV Broek, spreker de heer S. v. Gorkum dio April 1951 zullen plaats vinden. 1 Donderdag 15 Juni, 20 uur Heeskapel Als voornaamste punten van het I sPrekcr de heer s- v- Gorkum. SraZnra r\T.eHn r enH °P" J>1.»nai<erkG" 30. 17 uur tocht door de stad, receptie, diner H wiersinga (Baarn). Zondagavond 8 voor reünisten, de opvoering van uur- ..Straatprcdiking" op het Nieuwe: een toneelstuk, sportwedstrijden hoekplein Wilhelminakerk. 30 en 17 uur. ds Ch. W. Teeuw^n (Diemeni Gebouw „Rehoboth". Buntweg. 10.30 cn 16.30 uur: Prof. B. Holwerda (Kampen' Geref Gemeente Kleine Rembrandtzaal, 10 en 17 uur Leesdienst. Maandag 12 Juni, 19.30 uur ds Vergunst (Zeist). Chr. Geref. Kerk 10 en 17 uur- ds L de Bruype. Ver. Vrljz. Godsdienstgen. afd. Ned. Prot. Bond. Gebouw Religie cn Kunst. Rem- brandtlaan. 10.30 uur- mej. C. E Jolles voor de leerlingen en een bal. Het secretariaat van het voorlo pige comité van voorbereiding be rust bij: drs. H. Ligtenstein, Schaep- manlaan 2, Amersfoort, tel. 6038. Nadere bijzonderheden zullen over enige tijd worden bekend ge maakt. Hoevelaken VOOR DE WONING ZOEKENDEN Van gemeentewege te Hoevela ken wordt ter kennis gebracht dat in verband met het tekort aan woonruimte nu en in de naaste toekomst de woning odviescom- missie vanaf heden niet meer ver gadert. Aanvrage voor woonruim te of betrekken van woonruimte moeten voortaan ter secretarie ge daan worden. ONGELUKKIGE VAL Woensdagmorgen viel. even voordat de school aanging de 6-jarige G. G van het hek op het schoolplein van de Chr. School te Hoevelaken. Hij kwam daarbij o ccn arm terecht. In een ziekenhuis te Amersfoort werd geconstateerd, dat de elleboog geheel versplinterd was. VACCINATIE De gemeente-geneesheer te Hoe velaken zal Woensdag 14 Juni a s in een locaal der openbare lagere school gelegenheid geven tot kos teloze inenting tegen pokken. Aan vang 2.30 uur. Autobus-pendeldienst over Hooge Veluwe HOENDERLO. Aan de N.V Veluwse Autodienst te Ermclo (V.A.D.) is door de autoriteiten vergunning verleend om gedurende de periode 10 Juli tot en met 31 Augustus 1950 tussen de dorpen Otterlo en Hoenderlo door het Na tionale Park de Hooge Veluwe een autobusdienst te onderhouden. Er zal ten gerieve van de bezoe kers van het Nationale Park een z g. pendeldienst gereden worden, die begint bij de hoofdingang vervolgens „De koperen kop" het rijksmuseum KröllerMuller zal aandoen. SCHOUW De schouw over de waterleidin gen en waterlozingen te Hoevela ken zal worden gevoerd op Woens dag 14 Juni a.s. GEEN SPREEKUUR e De burgemeester van Hoevela ken houdt Vrijdag 9 Juni geen spreekuur. EXAMENS Dezer dagen slaagde voor het examen Bevolkingsboekhouding, hetwelk te 's-Hertogenbosch werd afgenomen, mej W. Noorman, ste no-typiste ter secretarie te Hoeve laken. 'V tuirfonhvrg Opbrengst bazar van het Groene Kruis De bazar gehouden ten bate van het Groene Kruis heeft f 5800 op gebracht. Dit is het netto bedrag. Voorwaar een prachtig resultaat. Autotocht Ouden van Dagen op 13 Juli De tocht met de ouden van dagen is voorlopig vastgesteld op 13 Juli. VN-vademecum voor iedereen DEN HAAG De Nederlands? Inlichtingendienst voor de Verenig de Naties deelt mede, dat het se cretariaat van de Verenigde Naties voor het taalgebied van Nederland en Vlaanderen heeft uitgegeven het „Commentaar op het Handvest van de Verenigde Naties." In deze kosteloze uitgave (ver krijgbaar tegen toezending van 10 ets portokosten bij de Nederlandse In* lichtingendienst voor de Verenigde Naties. Oranjestraat 4. Den Haag) wordt eerst een overzicht gegeven van de totstandkoming van het Handvest Zo worden achtereenvol gens behandeld de verklaring van St. James-Palace in Juni 1941, de ontmoeting tussen Churchill en Roo- seveh op de Atlantische Oceaan en het door hen opgestelde Atlantisch Handvest, en de conferenties van Moskou, Teheran. Dumbarton Oaks. Yalta en San Francisco. Vervolgens wordt het Handvest hoofdstuk voor hoofdstuk besproken en aan de hand van schematische overzichten verduidelijkt. Nu de toeristische deviezen voW Duitsland zijn vrijgegeven wordt al gemeen de vraag gesteld of met de:? regeling ook het visum voor Duits land is vervallen. De A.N.W.B. deelt mede. dat het visum los staat van de deviezentoewijzingen en nog steeds vereist is.

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 2