Zweedse voetbalstrategie ons elftal te m achtig HELD KRAAK: boksersneus Kaleidoscoop van vreemde overheersers f lijdt een Nederland 41 nederlaag Genadeslag valt in het laatste kwartier Snelheidstekort verspert Nederlanders de weg Nederlands enige doelpunt Subliem Zweeds spel is soms wel iets te hard r~ Momenten Abe Lenstra, Hofma en Michels vallen tegen ONVOLTOOID VERLEDEN VAN TUNIS J Vrijdag 9 Juni 1950 3 (Van onze verslaggever te Stockholm) STOCKHOLM. Donderdagavond. De zelfbewustheid der Zweden, die wij in onze voorbeschouwing hebben belicht, is vanavond iets duidelijker geworden. In een ondergaande zon heeft hun team, op fris kort geschoren gras van het Rasunda- Stadion, het Nederlandse elftal met precisiewerk, jagende combinaties en vuur uit alle richtingen zo geteisterd, dat de kleine Nederlandse kolonie daarna met staaroogjes de avond lichten van Stockholm tegemoet is gewandeld. Vieréén. Een score met een veel te beheerst gezicht, want zij werd bijeen geschoten door elf Rio-de-Janeiro-cracks, die een stuk vivi sectie in hun spel hadden gemengd. Elf koude, harde afgetrain de athleten, die met objectieve interesse onderzochten op hoeveel manieren hun tegenstander kon worden neergehaald. En er niet genoeg van kregen. Een spelmoment voor het doel der Zweden, uiaaruit het enige Neder landse doelpunt ontstond. Geheel rechts Hofma. Fraai tegendoelpunt van Clavan Zeven uur precies liepen deze het veld op. Het Nederlandse elftal dit maal in wit shirt en oranjebroek (omdat de Zweden in geel speelden) wat altijd een onaardige indruk maakt. Wij houden van die felle oranjehemden! De volksliederen. Het Zweedse werd door 38.000 Zweden meegezon gen en toen verloor Stoffelen de toss. Erik Nillson wees naar de andere kant van het veld. Zweden wenste te beginnen met de zon in en de wind op de rug. Michels trapte af. schooi de bal naar Lenstra, Lenstra terug op v. d. Hoeven, deze naar de naar voren sprintende Rijvers, die op een Zweeds been vastliep. Het was voorlopig de laatste, slui tende Nederlandse aanval. Zweden startte namelijk geheel anders. Het begon met een losse combina tie tussen de 2Q-jarige debutant Skoglund en linksbuiten S Nilsson. die met de bal wat verstrooid om Van der Hoeven en Potharst heen liepen en daarna zo veel ruimte maakten dat Nilsson rustig een voor zet kon afgeven. Kraak wierp zich naar voren, kwam (gehinderd) iets te kort. raakte de bal half. maar kon tenslotte nog wegtrappen. Het hielp niet zo veel. Zweden kwam terug, schakelde weer de nie tige blonde Skoglund in. die met tere pasjes zulke schijnbewegingen de monstreerde. dat er opnieuw een bres tussen Potharst en Van der Hoeven viel. Skoglund's pass werd ditmaal door Palmér genomen, voor een te hoog schot. Door Palmér, die een minuut te voren een vrije trap van rechts half Ahlund (invaller voor Johans son, wiens spilplaats door Andersson was ingenomen) naast had gekopt. Onheilspellend Het was die eerste minuten nogal druk in de buurt van Kraak, en het werd hoe langer hoe drukker. S. Nilsson en Sundqvist, de beide vleugelspelers, sprintten minuut na minuut met losse passen naar bin nen of naar de hoekvlag op een pass van Skoglund, Jeppson of Palmér en zouden dan lange voorzetten in het centrum of schoten. Er kwamen vlak voor Kraak veel laatste-linie gevech ten. Warrige duels, waar Terlouw zich met rauwe trappen in uitleefde en Potharst en Van der Sluis struike lend en hijgend vaak nog net een been in konden steken. Terlouw deed zelfs nog meer. Eén keer gaf hij Michels een verre through-pass, die deze zwak naar Svensson kopte, en in de achtste mi nuut moest doelman Svensson zelfs een 40-meter schot van Terlouw grij pen. Het beeld van deze wedstrijd werd er echter nauwelijks door ver tekend. Zweden hield Nederland bij de keel en liet niet los. Na elf minu ten keek een stil stadion naar de eerste door S. Nillson genomen hoekschop. Kraak (weer gehinderd door midvoor Jeppson) toucheerde opspringend de bal slechts, die voor Sundqvist sprong. Maar Sundqvist kwam niet verder dan Terlouw. Lenstra was bij deze hoekschop rustig blijven staan, dekte niemand. Hij zocht de vrije ruimte, die Hofma vrijwel niet kreeg, omdat Samuelsson perma nent op één meter van hem bleef. Met Rijvers voortdurend op het middenveld, een onzekere Michels in het hart van de aanval en een Clavan die steeds naar binnen wil de gaan om de bal links mee te nemen, maar door E. Nilsson werd afgesneden, was onze aanval wel bijzonder krachteloos. Het eerste schot kwam van Len stra's wreef, die een cross-pass van Potharst na een kwartier beheerst meenam en toen naast schoot. Het tweede schot leverdeStoffelen op. uit een vrije schop van twin tig meter. Stoffelen dreef de bal ontzettend hard. laag in de linker hoek, maar toch niet hard genoeg, want Svensson lag daar al en hield er de hand voor. Iets beter, maar. Toch was dit iets meer dan een incidentele poging voor Nederland. Het kwam iets losser van de Zwe den. ging iets meer de combinatie gebruiken in plaats van de effect- loze onnauwkeurige pass. Michels en Rijvers hielden nu zelfs met snel driehoekswerk spil Andersson uit positie en Rijvers vuurde tenslotte naast. Dat was omstreeks de twin tigste minuut. En in de 22e minuut volgde een Skoglund-dribbel. Over.... Skoglund die onbewogen jongleerde, was weer eens met de bal op het mid denveld gaan wandelen. Van der Hoeven greep mis en nog iemand en toen viel er een opening, waar Skoglund de bal doorjoeg. Voor Jeppson uit. die al in volle sprint lag en in volle sprint bar baars hard schoot. Kraak kon dat schot alleen maar met de vuisten weg werken. En dat was eigenlijk al mooi genoeg. Van zUn vuist sprong de bal naar Sundqvist. die van der Sluis met meer kon bereiken en Sundqvist had genoeg zelfbeheersing om Jeppson de bal toe te schuiven die ineens met het rechterbeen toe sloeg. Het werd een laag diagonaal schot, dat Kraak kansloos maakte (1-0). Eén-nul na twee en twintig mi nuten. Niet zo slecht voor Neder land, maar Zweden had haast. Zes minuten later brak het ons elftal verder af, hoewel Michels met een kopbal (na een Van der Sluis-Stof- felen-Van der Hoeven-combinatie) en Lenstra met een hoog schot (na een combinatie met Michels) iets heel anders hadden willen suggeren. Ook Van der Hoeven deed daaraan mee, met een ver schot, recht op Svensson. Nummer twee Toen was het uit. Sundqvist en Palmer gleden met automatische be wegingen langs Van der Sluis, brachten Skoglund de bal, die naast schoot. Even later kon Van der Sluis weer zo'n jagende manoeuvre slechts onschadelijk maken door de bal met de hand neer te slaan. Neem het hem niet kwalijk. Het ging zo snél vanavond. Palmér nam die vrije schop. Plaatste naar Sundqvist. Sundqvist na enig ge peins on Palmér. die de bal laag en zeer op vijf meter van Kraak schoot (2-0). Zestig seconden later: hoekschop voor S. Nilsson. Een overspeeld Ne derlands elftal vocht desperaat ver der, toch gretig lopend op de kan sen, die in hun schaarse, flitsende combinaties nog waren verborgen Honderdtachtig seconden later: Er kwam zo'n kans, nadat de bal via Stoffelen, Lenstra. Hofma. Michels, weer by Lenstra was gekomen, die dwars tussen Samuelsson en Anders son een pass afgaf, waar de naar binnen gelopen Clavan nog juist by kon. Clavan kwam niet in paniek. S hoot. Van zes meter, onbereikbaar voor Svensson (2-lj. Dus toch nogMisschien. Want nadat Van der Sluis door te struike len Sundqvist in staat had gesteld vol in de handen van Kraak te schieten, verraste Michels plotseling door twee keer achtereen te vuren Naast qn tegen Svensson. Hij scheen zelfvertrouwen te krijgen. Maar vervolgens liep S. Nillson van de middenlijn vrijwel recht op Kraak af, langs Stoffelen. langs Van der Hoeven, langs Terlouw. Schoot. Laag en verrassend, één meter naast de rechterpaal. Het Rasunda-stadion gonsde bewonderend. DE TWEEDE HELFT De wind en de zon waren complect weg. toen Lenstra en Hofma de eerste aanval van de tweede helft inleidden. Zonder effect, want Svens son pakte kalm Hofma's langste voorzetten weg. By de tweede (Zweedse) aanval, greep Van der Hoeven plotseling naar zyn linker dybecn. Bles sure. Ongevaarlijke ogenschijnlijk. Hij kon tenminste na een minuut verder spelen. En dat was goed, want Lenstra ging deze eerste minuten plotseling ijverig in combinaties meebouwen. Gaf Michels een pass, die er echter struikelend achter neer viel. Hofma een pass. die deze te voor zichtig wilde behandelen. Svensson kon Cr struikelend by. Kraak en Terlouw in topvorm Het tempo dreigde beslissend te worden Rijvers, die zeer veel liep maar slecht plaatste, probeerde nog even sprintend langs Gard af leiding te brengen, Hofma kopte eens over en Van der Hoeven schoot over (op een pass van Rijvers) en daarna kwam nog duidelijker dan tevoren de strategie op het gras. Splijtende passes naar de vleugel spelers Nillson en Sundqvist. grillig afgewisseld met rechte ballen op midvoor Jeppson. dromen van drib bels van Skoglund. die Potharst en Van der Hoeven uit hun evenwicht speelden en dit alles in steeds stij gend tempo. S. Nillson opende de beschieting met een schot, waar Kraak zich wild inwierp. Hoekschop. Palmér volgde met een dreunend schot op de paal en weer een hoek- schop voor Nilsson. Skoglund en Jepsson namen Terlouw in een wer velende driehoekscombinatie, waar na Jeppson naast schoot. Van der Sluis kón niet meer. hinkte wat mee en stapte er na veer tien minuten maar uit. Huybregts kwam hem vervangen. Toen E. Nilsson even later Clavan omver trapte, dachten wij aan een tweede invaller, maar Clavan kon na een minuut liggen weer op de been ko men en bleef. Veel moest hii toch niet meer doen. De Zweden verlang den naar de knock-out. Ahlund- Jeppson-Skoglund en een enorm hard schot van Skoglund. dat Kraak vallend tot een hoekschop degra deerde. Terlouw deed de rest. Sundqvist schoot twee keer onbe heerst in de rij fotografen links van Kraak. Het Rasunda-stadion genoot. Het wist. dat het niet lang meer moest wachten. Ondanks harde, doeltreffende charges van Potharst en Terlouw, het gezwoeg van Stof- Min. 0. Michels trapt af. 11. Hoekschop voor Zweden (S. Nilsson). 22. Jeppson scoort (1-0). 28. Palmer scoort (2-0). 29. Hoekschop voor Zweden (S. Nilsson). 32. Clavan scoort (2-1). 44. Hoekschop voor Zweden (S. Nilsson). Tweede helft: 0. Jeppson trapt af. 1. v d Sluis geblesseerd. 7. Hoekschop voor Zweden (S. Nilsson). 9 Palmer schiet tegen de paal. 10. Hoekschop voor Zweden (S. Nilsson). 14. Huybregts vervangt van der Sluis. 16. Hoekschop voor Zweden (S. Nilsson). 20. Hoekschop voor Zweden (S. Nilsson). 26. Palmer schiet tegen de lat. 26. Hoekschop voor Zweden (S. Nilsson). 35. Palmer scoort (3-1). 41. Jeppson scoort (4-1). 43. Hoekschop voor Nederland (Clavan). 44. Hoekschop voor Nederland (Clavan). V__ felen. Van der Hoeven. Rijvers, en Kraak in topvorm, die na twintig minuten echter, na een voorzet van Palmér, neerviel en bleef liggen. Derde blessure, derde onderbre king. Maar Kraak vocht na een mi nuut weer verder. Hij bedwong een hoekschop van Nilsson. zag dat Hof ma ondanks alles toch nog een sco ringskans kreeg, uit een pass van Michels (het bleef een kans) en kon zich vervolgens even ontspannen, omdat Rijvers scheef over het veld liep. Rijvers was namelijk te voren door E Nilsson pijnlijk geraakt. Tegen de lat. Scheidsrechter Ling onderbrak het spel en het trainer Van der Leek ook deze blessure bekijken. Zodra Rijvers geholpen was, zette Zwe den, nauwelijks gehinderd door een schot van Clavan. de bestorming voort. Palmér versplinterde, uit een voorzet van Nilsson, bijna de lat, via de vingertoppen van Kraak. De zevende hoekschop van Nilsson. die bij Tcrlouw eindigde. Nu wenste Aklund opeens te scoren. Kraak sloeg de bal over, maar de heer Ling was dat ontgaan. Geen hoekschop. Een kwartier voor tijd nog steeds 2—1. Een onbegrijpelijke stand. Zelfs toen S Nilsson op drie meter alleen voor Kraak kwam en scherp inschoot, kon deze score niet om hoog. Kraak sloeg de bal neer. Nilsson schoot opnieuw, doch nu stond Terlouw in de weg. Toch zou (Van een onzer verslaggevers) STOCKHOLM De Neder landse spelers waren in de kleed kamer nog in betrekkelijk goe de stemming. De Zweden hadden de overwinning volkomen ver- 'diend, vond men. Aanvoerder Stoffelen constateerde, dat de toss reeds nadelig was geweest. Niet alleen moesten wij tegen de laag staande zon inspelen, maar door het verflauwen van de wind brandden de stralen op het lichaam waardoor er zeer veel van ons uithoudingsvermogen werd gevergd. Rat Verlegh zei ronduit, dat de conditie van de Zweden een klasse beter was geweest De op vatting van de Scandinaviers hierover is immers zo geheel an ders dan bij ons, In deze wed strijd heeft men dat weer duide lijk kunnen constateren. Eerste voorwaarde om het spel snel en goed te kunnen uitvoeren, is een voortreffelijke physieke gesteld heid. Kraak heeft het zwaar te ver duren gehad. „Links en rechts vlogen de ballen om mij heen." zo vertelde hij ons. „En dat schot van Nilsson. dat derde doelpunt, was verschrikkelijk hard. Er zat nog effect aan ook." Kraak had een neusblessure opgelopen, waardoor hij groggy was geworden. Na een botsing met midvoor Jeppson. was hij gevloerd. Hoewel de verwonding niet van ernstige r.ard was ge weest had hij er toch hinder van ondervonden. Hij bekeek dit li chaamsdeel in de kleedkamer- spiegel en mompelde: „Ik geloof dat ik nu een echte boksersneus heb." De verwondingen van onze spe lers vielen over het algemeen nog al mee. Alleen Van der Sluys vreesde dat hij een dij- spiertje had gescheurd. De heer De Vries (T C.) dacht, dat de Zweden over hun debu tant Skoglund wel tevreden zou den zijn. „Een prachtige speler, ik zou haast willen zeggen de „Mannion" van Zweden. De heer R. Koek. voorzitter van de Zweedse K.Cwas erg tevreden over zijn team. Inval ler Ahlund vond hij de beste man van het veld en toch niet Skoglund. die misschien meer spectaculair heeft gespeeld. De Zweedse spelers waren van mening, dat Kraak de held van het Nederlandse elftal was. Aanvoerder Eric Nilsson ver klaarde de nederlaag van de Nederlanders door het feit. dat zij meer kick en rush speelden dan volgens een bepaald systeem. er (natuurlijk) wel gescoord wor den. Tien minuten voor tijd ging Pal mér naar binnen, achter een pass van S. Nilsson, vond niemand om hem te hinderen en schoot sprintend voorby Kraak. (31). Voor zover nodig, was dit toch wel het gena deschot. Het werd zo ongeveer wanhoops- voetbal, dat de Zweden overwegend uitbuitten. Kraak hield het nog tot vier minuten voor tijd, doch be zweek toen na een Vijfmanscombi natie van de Zweedse voorhoede, waarbij Sundqvist hem dwong uit het doel te gaan. Jeppson kon tenslotte Sundqvist's voorzet al vallend indrukken hoe wel hy wel last had van een wan- hoopssprong van Potharst. (41). In deze laatste minuten moest Svensson merkwaardigerwijze nog bewijzen, dat ook hij in dit Zweed se team thuis hoorde. Want eerst haalde Michels hem met een laag schot naar de hoek en even later dwong Clavan hem met een klim mend schot tot een sprong van de klasse van Kraak. In de 43e en 44e minuut moet Clavan nog een hoek schop nemen Hierna was het uit. Met alles (41). Van Est niet in de Tour de France PARIJS. Volgens net sport blad l'Equipe, dat een onderhoud gehad heeft met van Est. zal de winnaar van Bordeaux-Parijs dit jaar zeker niet aan de Tour de France deelnemen. De reden is dat hij nog veel te leren heeft wat de etappenwedstrijden betreft, en bo vendien denkt hij aan het wereld kampioenschap in de achtervol ging. Over een of twee jaar komt wellicht de Tour aan de beurt, maar niet eerder, verklaarde van Est's mentor Driessen aan het Pa- rijse blad. ITALIANEN POLSEN ZWEEDSE VOORHOEDE (Van onze verslaggever te Stockholm) STOCKHOLM. Donderdagavond. Zweden—Nederland is voor het Nederlandse voetbal erger geworden, dan elke andere in dit seizoen ge leden nederlaag. Deze 41 score is slechts een koel deel van de afstraffing die door geen herinnering aan de triomph op de Engelse B-prof verzwakt kan worden. Zweden heeft deze avond het Nederlandse elftal overspeeld. Door een grotere individuele snelheid, door grotere snelheid als team, door een betere technische en een betere lichamelijke conditie. Wanneer wij opmerken, dat er een klasseverschil tussen beide ploegen lag, doen wU wy dat misschien in een nationalistische bui. waardoor Nilsson en Sundqvist hun snelheid konden gebruiken. Rijvers, van wie toch wel erg veel werd gevraagd, verviel (ook daar door) weer in zijn oude kwaal van onzuivere passes. Indien wij misschien nog troost kunnen verstrekken door te schrij ven dat een nederlaag tegen een dergelijk team onvermijdelijk was, dan doeft wij dit. maar wij willen dan graag even doorgaan en nog even vaststellen, dat het zelfs in ons amateuristische land mogelijk moet zijn, om een betere lichamelijke con ditie te kweken' dan sommige spe lers (en zeker Lenstra) op het ogen blik bezitten. Door iets harder voor zich zelf te worden. Deze Zweden zijn voetballers, maar zij lopen vrijwel als athleten en dat scheelt soms de tempi die het maken van doelpunten verhinderen of veroorzaken. Overigens interes seert het U wellicht nog, dat Itali aanse prof-clubs met deze gehele Zweedse voorhoede van vanavond (behalve Sundqvist) in onderhande ling zijn. Minstens een tempo verschil Het verschil was mogelijk nog gro ter. Gebrek aan tempo versperde het Nederlandse elftal vrijwel steeds de weg naar 't doelgebied voor Svens son. En dit gebrek kon door indivi duele capaciteiten van onze spelers niet gecompenseerd worden, omdat deze capaciteiten in de Nederland se voorhoede ten enenmale ontbra ken. Ook wanneer men in aanmer king neemt, dat Stoffelen en Van der Hoeven te vaak in de buurt van Terlouw werden bezig gehouden, ontkomt men niet aan de Indruk, dat Michels, Lenstra en Hofma zwak waren. Michels was te bescheiden, was geen aanvalsleider, probeerde vrij wel nooit om zich er doorheen te wringen en bezat te weinig scorings drift. Lenstra verwaarloosde zijn dekkingstaak (wat te verwachten was) maar was ook overigens te be vreesd voor vermoeidheid. Alleen door geraffineerd indivi dueel werk had hij misschien nog iets kunnen bereiken. Het was er vanavond helaas niet bij. Tegen Samuelsson kreeg Hofma weinig ruimte. Deze ruimte werd echter ook niet bênut, omdat Hofma practisch slechts over één (linker-) been beschikte. En Clavan. die in elk geval gescoord had. had juist te veel de neiging om als rechtsbuiten het linkerbeen te gebruiken. Dat ziet een speler van het formaat van Nilsson vrij snel. De meeste overige spelers van ons elftal kwamen door de voortdurende agressie der Zwe den en hun .hels tempo, nauwelijks aan ander dan afbrekend voetbal toe- Van hen waren Terlouw en Kraak de besten. Zweden onvermoeibaar Doch ook Terlouw kon niet voor komen, dat het laatste half uur, steeds vaker, de niet uit te putten Zweden moesten worden losgelaten. Eerste testniatch Engeland West-Indië MANCHESTER Tc Manchester begon de eerste testmatch tussen Engeland en West-Indië met Enge land aan bat Reeds bij lunchtijd waren vijf wickets gevallen vooreen totaal van slechts 95 runs. Bij een totaal van 22 runs trof een bal van de West-Indische fastbowlcr Johnson een vinger van Engclands batsman Hutton, die zich daarna te rugtrok. Bij een onderzoek bleek Hutton's vinger niet gebroken en verwacht werd dat hij na de lunch pauze het bat weer ter hand zou ne men. Aan het einde van de eerste dag was Engeland all out voor 312. West-Indië scoorde 17 zonder wic- ketverlies. Advertentie (LM.) MELK. PUUR Kwatta-soldaatjes blijven altijd geldig KWATTA BREDA v^> TUNIS. EEN reis door de Levant ben ik te Tunis begonnen. Ik heb daar aanraking ge zocht met leiders der Tunesische nationa listen. Mijn indrukken zijn wat negatief en konden slechts negatief uitvallen. Want nationalisme hangt samen met natie. En naties hebben er in de hele M a g h re b, van de Egyptische grens tot aan de Atlantische Oceaan, tenzij dan in Marokko, feitelijk niet be staan. Deze landen zijn steeds door vrijheidlievende stammen be woond, maar nooit door vrij- TI J, Want geen dogma kwam er bij te heidlievende volken. Het eerst, pas. Het was. in zijn oorsprong, de voor zover wij de geschiedenis ^tryd om een bisschopszetel. De Op reis naar het Nabije Oosten stuurde onze mede werker dr. M. van Blankenstein ons uit Tunis zijn tweede brief. Enige kennis van de geschiedenis van Tunis is onmisbaarwil men de huidige situatie be grijpen. Dr. Van Blankenstein maakt het onze lezers gemakkelijk en geeft in dit artikel een overzicht uan dc verschillende overheersingen die Tunis door maakte en die min of meer hun stempel op het land drukten. wante Arabisch vergemakkelijkt. Dc nomadenstammen hebben steeds grif de godsdienst van de kustbewoners aanvaard. Zen wer den vroeg Christen, tenzij zij tot Joodse nomadenstammen behoor den, die niet ontbraken. Maar het was een Christendom op hun ma- niet, naar hun opvattingen. In de vierde eeuw heeft de kette rij van het donatisme heel lang het land geteisterd. Eigenlijk was het geen ketterij doch een schisma. Berbers kwamen voor een man op en niet voor een beginsel. Zoiets was ook denkbaar bij de niet in na tionaal maar eveneens in stamver band levende Germanen van de volksverhuizing, voor wie de natie de stamgroep was, met geen enkel aardrijkskundig begrip verbonden. Het donatisme was een kaas- en broodbeweging, het werd een lang durige, zeer wilde sociale opstand. Niet tegen enig politiek overheer ser, slechts tegen de grote landhe ren was het gericht. Een opstand dus van sedentair land-proletariaat. Na de Romeinen kwamen de Wan dalen. Zij waren weinig in getal maar namen toch de hele kust over, tot in Libye toe. En zij werden weer verdreven door de Byzantijnen. Een nieuwe golf van christelijke cultuur ging over het land. Maar de noma den zetten fanatiek hun zwervend leven voort, zich er niet om bekom merend wie meester was in het Noorden. Voor dc sedentaire man hadden z\j en hebben zij ook he den ten dage nog spotliederen. Arabieren kennen, hebben de Phoeniciërs zich over de hele kust geves tigd. Na duizend jaren Cartha go kwamen de Romeinen. Zij overheersten het land, brach ten er hun beschaving zonder veel mensen er heen te bren gen. Zij bouwden stad naast stad, naar de beste Italiaanse voorbeelden. Zij maakten het land ontvankelijk voor de rol, die het enige eeuwen vervullen zou: hoofdzetel van het chris tendom, zowel in zijn geleerd ste als in zijn elementairste vormen. Het land werd toegewijd Ro meins. voor zover het dan de kust strook met haar stadsbevolking be trof. De landbevolking was en bleef echter Berbers. De taal van dat ras spraken de bergbewoners en de nomaderende stammen. De seden taire bevolking in de landbouw- vlakte en de kleine man in de den bleven de taal spreien van *- -» Byzantijnse steden te gronde i de Turken. Hun macht verslapte op Carthago, het Punisch. Dit was de richtten. Men zegt, dat zij Noord- I den duur tot d<? heerschappij der moedertaal van St. Augustinus. en Afrika hebben verwoest. Zo is het piraten van Tunis en Algiers Ten het was de spreektaal van de Kerk niet geweest. Zeker, de Arabieren slotte kwamen de Fransen Het ver- Deze semietische volkstaal heeft waren, als de twaalf stammen der I leden is een kaleidoscoop van over- later het binnendringen van het ver- Joden, een zwervende natie, met heersingen. nomadenaard, evenals Joden en Germanen zoekende naar een gereed gemaakt nest, een land van melk en honing, om zich daar neer te zetten. De Arabieren waren ech ter nomaden met'een godsdienst en een literaire beschaving, die zich naar Syrië. Mcsopotamië en vooral naar Spanje richtten, met dit grote doel. De Arabieren, die in Spanje de edelste beschaving van de vroege middeleeuwen tot ontwikkeling heb ben gebracht, zijn met de verwoes- ters van Noord-Afrika geweest. De eigenlijke vernielers kwamen in de elfde eeuw, als een tweede Arabi sche overstroming Het waren de wilde nomadenstammen, die hun naam dragen naar de B e n i H i 1 e 1 Egypte wilde deze kwijt, omdat zij als „hongerige wolven" waren; het zónd hen met een opdracht van godsdienstverspreiding de M a- g h r e b ln. Zij waren plunderaars, uitroeiers van steden en vestigin gen. met een wilde vernietigings drang. Zij hebben een einde ge maakt aan de, nog altijd rijke over blijfselen van de semictisch-ro- meins-byzantijnse cultuur De steden waren tevoren al geïslamitlseerd. maar niet verwilderd. De eerste Arabisch-islamietischc veroveraar, Sidi Okba. was zelfs met de bouw van de parel van het Syrthe-gebied, Kaïroean, begonnen De grote mos kee van Kaïroean, die nog heden ten dage een der grote heiligdom men van de islam is, en een heer lijk bouwwerk, gaat terug tot zijn dagen. Ds islamietische beschaving vond gemakkelijker haar weg langs de steden dan in het land. Maar voor ik hiermee verder ga wil ik nog op het beloop der overheersingen wij- I zen: op de Arabieren volgden Span- -w- T J. icii. op ae /irauieren vuiRucn oprfii- I—I ET waren de Arabieren, die de jaarden en Portugezen. En op hen van Byzantijnse steden te gronde de Turken. Hun macht verslapte op

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 3