KUNST aan de schoolwand Wellicht sweepstake op Mereveld Avond-vierdaagse ook nu voor de jeugd Toestemming blijft nog stuiten op moeilijkheden ,De man op de E if feitoren," onderhoudende thriller Lustrumfeesten te Leiden begonnen AMERSFOORT Weg met oude leer-platen jeugd gevoelig maken voor goede kunst! Veel animo voor Najaarsbeurs (Eigen bericht) De Utrechtse V.V.V. is al geruime tüd bezig om te proberen toestemming te verkrijgen voor een sweepstake, die dan op het Sportpark Mereveld verreden zou moeten worden, vertelt ons mr J. Reinders, de voorzitter der Utrechtse V.V.V., die tevens secretaris van de Kamer van Koophandel is. „Een sweepstake," vervolgt hij. „die een evenement voor Nederland zou zijn brengt meer levendigheid in onze stad en de omgeving en er zou geld mee verdiend kunnen wor den. dat aan instellingen met een liefdadig doel ten goede zou kunnen komen. Deze instellingen hebben het niet best op het ogenblik, de giften lopen in het algemeen terug. De op brengst van een sweepstake op Me reveld zou een prachtige bestem ming kunnen vinden." „Maar in Den Haag kunnen wij voor dergelijke paardenrennen nog steeds geen medewerking krijgen." gaat mr. Reinders verder. „Je stuit steeds op dezelfde muur. Het is in Nederland haast ondoenlijk om toe stemming voor iets te krijgen, dat met kansspel te maken heeft. En dat terwijl de totalisator toch toegelaten wordt en men ook in de Staatsloterij mag spelen. Dat allemaal neemt niet weg", aldus mr. Reinders, „dat wij onze pogingen om een Utrechtse sweepstake op Mereveld te krijgen, niet opgeven. Wij zijn nog druk be zig en ik hoop, dat wij u binnenkort gunstige berichten kunnen geven." Mr. Reinders gaat nog even door op de moeilijkheden, die men in Ne derland het kansspel in de weg blijft leggen. „Een gokje moet mogelijk zijn," zegt hij. „Als dat niet moge lijk is in ons land, dan gaan de men sen naar het buitenland om te spelen. Nu gaan ze naar Spa en Ostende. Of ze gaan naar een clandestien speel hol. Alleen in Den Haag zijn al 23 van zulke gelegenheden. Er moet in ons land een officieel gecontroleerd kansspel komen. Daarmee kunnen we voorkomen, dat geld naar het buitenland verdwijnt en we kunnen met opbrengst behoeftigen uit de nood helpen Mr. J. REINDERS Staking in Belgische textielindustrie duurt voort (Van onze correspondent) BRUSSEL De staking in de Belgische textiel-industrie duurt nog steeds voort, al hebben in sommige fabrieken de arbeiders het werk hervat, nadat de werkgevers de ver langde loonsverhoging hadden toe gestaan. Het door de minister van Arbeid en Sociale Voorzorg gedane voorstel om 't conflict in het algemeen door een scheidsgerecht te laten oplossen heeft ook geen resultaat opgeleverd. De socialistische textielarbeiders centrale houdt vast aan de eisen, die bij het uitbreken van het con flict zijn gesteld, terwijl ook het Algemeen Belgisch Vakverbond het voorstel onaanvaardbaar heeft ge noemd, omdat het geen enkele waar borg biedt. De Katholieke Vakbond zou arbitrage kunnen accepteren, als de verlangde verhoging der basis- lonen in elk geval wordt toegezegd. De werkgevers hebben anderzijds ook elke bemiddeling van regerings zijde afgewezen. Zij nebben zich wet bereid verklaard rechtstreekse on derhandelingen met de vakvereni- gings-afgevaardigden te hervatten. Pluimveehandel Barneveld sterk belemmerd BARNEVELD. Ofschoon het reeds een week geleden is, dat in de gemeente Barneveld op twee pluim- veebedrijven een in Barneveld- dorp en een in Stroe pseudo-vogel- pest geconstateerd werd, kwamen er tot nog toe geen nieuwe gevallen voor. Intussen kwam het vervoerverbod af en daar ondervindt de pluimvee- handel natuurlijk erg veel hinder van. Gistermorgen waren er niette min een groot aantal handelaars te Barneveld, echter niet om te kopen of verkopen, maar om de toestand te bespreken. Daaruit bleek, dat in be smette plaatsen geen verlof tot ver voer gegeven wordt, maar wel in onbesmette plaatsen, ook rondom Barneveld. Er is dus politiegeleide bij, die er op toeziet, dat het pluim vee niet van pluimveebedrijf naar pluimveebedrijf gaat, maar naar de poelier. Daar van een geregelde handel geen sprake is, liepen de prijzen uiteen. Donderdag heeft H.M.'s opme- tingsvaartuig ..Hvdrograaf" de plaats gevonden waar het wrak van de tweede fireflie van de marine-lucht vaartdienst. die vorige week Don derdag bij Scheveningen in zee stortte, zich bevindt. Het andere verongelukte toestel is al eerder ge vonden en geborgen. Een echt vacantie-product uit Parijs Het komt'niet dikwijls voor. dat een filmregisseur in zijn eigen film ook een hoofdrol speelt. Op het toneel is dat een vaak voorkomend geval, terwijl het hier misschien aesthetisch moeilijker is te verantwoorden. Burgess Meredith regisseerde in Parijs een aantal Amerikaanse en Engelse ac teurs. die de vorige zomer hun vacantie In Parijs doorbrachten. Je moet wèt te doen hebben en terwijl anderen Parijse straten en musea bewandelen, in de mé tro zitten of in de autobus, hebben deze acteurs zich onledig gehouden met ach tervolgingen langs de Seinekades. over werven en bruggen, totdat een plons in 't water nog redding brengt, met „houdt- de-dlef" over daken, langs trappen, zol derkamers en dakvensters, en met de stoutmoedigste beklimming van de Eif- feltoren die men zich denken kan Men schynt Georges Siménon, de Bel gisch-Franse detective-schrijver wel eens de Franse Havank te noemen en zijn „La Tête d'un homme", waarnaar dit film scenario is gebouwd, wordt als zijn beste verhaal geprezen. Zijn inspecteur van politie Malgret schijnt zelfs de populari teit van een Sherlock Holmes te even aren. Ik laat dat alles gaarne voor wat het is. maar het brengt mij er toch niet toe deze film hoog aan te slaan. Sommigen noemen haar een luchtiger ..Third Man", maar m.i, is, wat in „The Third Man" nog fascinerend mocht heten, hier totaal ver- grofd tot Grompey-achtlgo spanning: Bij Grompey is 't een oude. verkalkte man. die ondanks zijn laconieke traagheid en LEIDEN Het groots opgezette feest ter gelegenheid van het 375- jarlg bestaan van de Leidse univer siteit is Woensdag begonnen. Het is verdeeld in twee streng gescheiden afdelingen, de burgerij-dagen, die deze week. en de alumni- en oud alumni-dagen, die gedurende het weekeinde en de gehele volgende week worden gehouden. Met de ope ning zijn dus de feesten voor de bur gerij Ingezet. In een plechtigheid In de Leidse Lakenhal, waarbij o.m de Commis saris der Koningin in Zuid-Holland, de burgemeester van Leiden en de rector-magnificus, prof. dr B. A. van Groningen tegenwoordig waren, zei de praeses van het L.S C., dat de student zich burger voelt van de stad waar hij studeert en dat in de kring van het Leids studentencorps een goede verstandhouding met de burgerij zeer op prijs wordt gesteld. Burgemeester Van Kinschot sprak eveneens over deze goede verstand houding en herinnerde voorts aan de banden, die een reünist aan Leiden binden. Vervolgens werd aan de Commissaris der Koningin het eer ste exemplaar uitgereikt van het geschiedboek van het L.S.C., dat ter gelegenheid van deze lustrumviering is verschenen 's Middags vond een parade plaats en begonnen de fees ten voor de Leidse scholieren en luchtvaartdemonstraties in de Leidse Hout. trek zodanig zijn gesteld, dat de jon gelui vroegtijdig thuis zullen zijn. Voor het onderwijzend personeel een unieke gelegenheid om hun leerlin gen een viertal prettige wandeldagen te bezorgen, met bovendien nog de kans de klasse in het bezit te stel len van een fraaie groepsmedaille. Als het weer enigszins zijn mede werking wil verlenen staan er weer voor vele honderden wandelaars eni ge prettige wandeldagen te wachten. Goed uitgekozen parcoursen en een perfecte regeling, die wederom in handen is van een beproefde com missie. die haar sporen op dit ge bied reeds lang verdiend heeft, staan hier mede borg voor. Als U de avond-vierdaagse In Utrecht wilt meetippelen, dan kunt U zich opgeven bij de heer F. Vianen, Leliestraat 10, Utrecht. Voor Zeist luidt het aanmeldingsadres o.a. bij de heer A. Nieuwenstein, Const. Hui- genslaan 10, terwijl in Amersfoort o.a. de heer G. Boshuizen, Woestijger- weg 106, Uw inschrijving graag no teert. Zo zullen we ze binnenkort weer door stad en provincie zien trek ken de deelnemers aan de Avondvierdaagse. Met muziek, zingend en.met de traditionele bloemen. De inspecteur van politie Maigret (Charles Laughton) luncht met de cynische moordenaar Radek (Franchot Tone) boven op de Eiffeltoren. Parijs ligt aan hun voeten. In het meest précaire ge val, zegt Radekis 't zaak van de hoogste top naar beneden te springen schijnbare passiviteit de dader vindt. Deze Maigret wordt haast zijns ondanks de schaduw van de dader, zij zijn steeds bij elkaar, maar wegens gebrek aan be wijs schijnt Malgret. de eeuwig blijmoe dige. maar niet toe te kunnen slaan Tot dat hij na een reeks van gebeurtenissen, eindelijk, eindelijk het net over de dader weet heen te werpen. Er zijn aardige trekjes in deze film het llchtcirkeltje van de Inbreker en de doortocht voor het kleine kamertje waar een oude heer niets dan een schaduw ont. dekt maar het wemelt ook van onwaar schijnlijkheden en herhalingen. In stoute staaltjes zijn Franchot Tone (de dader Radek) en Burgess Meredith (Hcustin. die voor de dader wordt gehouden i aan elkaar gewaagd en van wat zij tussen het ijzeren geraamte van de Eiffeltoren uit voeren krijgt men onvermijdelijk dulze. ligheden. Dat Is geen filmkunst meer, maar trapeze-kunst. Er wordt in deze film bijzonder goed ge speeld door Franchot Tone (Radek) door Charles Laughton (de politieman) en door Burgess Meredith, al kan de eerstge noemde geen ogenblik (behalve als men hem op z'n rug ziet) suggereren, dat WJ nog Jong lsl Van de kleur (Anscocolor) kan men zeggen en dit ls al een grote lof dat het oog er aan went. tenminste wat bultcnopnemingen betreft. Deze zijn c*Jra interessant, doordat Parijs, het echte Pa rijs als milieu en achtergrond dient Het ls wel meer het Parijs van Giraudouse meer het Parijs gezien door 't oog van dan van Rene Clair en Albert Préjean, een toerist dan van een typisch Insider, maar hot 1 s Parijs en dat blijft, ook door de gekleurde bril. een prachtig fenomeen. Te koop aangebT Te koop rode-, witte-, sa- voye-, boeren- en spruitkool- planten tegen billijke prijzen bij A. Roos. Heiligenberger- weg 102 Amersfoort. Te huur aangeboden Te huur aangeb.: ongem. benedenkamers m. voll. pen sion. Bergkwartier. Omgev. station. Brieven onder no. 3300 bureau van dit blad. Lessen Autarkies. Rijschool „Het Sticht". A. J. Steinebach. Inl.: B.W. Laan 54, tel. 6488. Diversen Haarden moffelen, schoon maken en repareren. J. v. d. Heuvel, Weverssingel Tel 5095. Foto-handel Tukker. Gro te sortering foto-boxjes en klapcamera's. Rolfilm 6x9 1.25. Ontwikkelen, afdruk ken en vergroten. Kamp 3. Tel. 4494. Grote keuze Sport- en Tourrfjwielen in alle kleu ren vanaf 106.—. 1 jaar schriftelijke garantie en goede prijs voor Uw oud rij wiel inruilen. Dat vindt U alleen bij Rijwielhandel J. v. d. Koot. Krommestraat 42, Te huur: bulpmotorrijwie- len, per uur en Per faS- Voor Zaterdags en Zondags vooruit te bespreken. Bor- gerlaan 3 en Krommestr. 13- Stofzuiger defect? U belt 4965, wij komen direct. Zo mogelijk dezelfde dag Se' reed. Rijwielhandel H. J- v- d. Maas, Arnhemsewcg 43-^ Dames! Voor de warme dagen een netelastiek step- in, Nylon-corselet en buste houders. Maatcorsetten naar onze bekende prettige pas vorm. Bijna vooroorlogse prijzen. CorsetspeciaalzaaK Joh. Straatsma. Plantsoen- West 11. Levering Zieken fonds. Vrijdag 9 Juni 1950 GEMEENTE DEN HAAG NEEMT INITIATIEF: (Van een onzer redacteuren) Tp EN HOGE ZOLDER, waar onder het schuine dak de hitte trilt. Een JOy zware pers cn een paar mannen erbij, wie het zweet tappelings langs de rug loopt. Aan de wanden wat schetsen In houtskool of water- veropgeprikt. Rijen bruine flessen niet chemicaliën op planken en onder tafels. Dc tafels zelf vol potjes verf en papiertjes met kleur- mengsels. Oude lithograf eerstenen, waarop een gele inktrol en overal op de grond, op kasten en op stoelen grote vellen met verse warm-gele drukken. De ramen staan wijd tegen elkaar open. Buiten brandt de zon op de verweerde daken van de oude stad en er komt geen zuchtje koelte binnen. Langzaam draait de handpers, het tafelblad glijdt langs z'n rails onder de wals door en terug: weer een afdruk... Originele grafiek voor de scholen, tegen kostprijs van de lijst Kunstenaars zijn bezig aan 'n op dracht. Om zeven uur zijn ze al aan de pers begonnen en nu heeft 't juist drieën geslagen. Verf mengen, proef drukken. de pers toestellen, weer proefdrukken en weer toestellen tot dat het resultaat bevredigend is. Dan drukken: de linoleumsnede op het rijdende tafelblad inwrijven met verf. een vel papier voorzichtig erop. viltlagen en een plaat koper. En dan voorzichtig draaien onder de zware wals door en weer terug. Plaat afne men, lino weer inrollen met verf. nieuw vel erop. Zo door tot er een twintig goede afdrukken gereed zijn. Daarmee zijn er uren verstre ken en dan begint 't werk opnieuw. De drukken met de grondkleur geel drogen en ondenvijl alles gereedma ken voor het werken met een twee de kleur, blauw. Dan dus weer proefdrukken en toestellen en druk ken en dan weer van voor af aan: de derde kleur Enig in Nederland Twintig drukken mogen er ge maakt worden. Meer niet. Ze komen niet in de handel, maar worden eigendom van de gemeente Den Haag, die ze laat ophangen in ver schillende scholen. Als eerste en enige gemeente in Nederland is Den Haag begonnen een eind te maken aan de gebruikelijke schoolwand- versicring in 't bijzonder op de lagere scholen die geen aestheti- sche zin heeft maar uitsluitend di- dactisch-instructief wit zijn. Tot nog toe hebben de kinderen in de school klassen altijd aangekeken tegen grote platen, waarvan ze wat leren moesten: „De groei van de kikker", „Een Limburgse mijn", „Op onze grote rivieren" stond erop gedrukt, of iets soortgelijks. Het nuttige ef fect van dit overjarige en altijd saaie en dorre soort platen voor het onderwijs is uiterst gering gebleken. Wil men 't visuele element bij het onderricht inschakelen dan heeft men thans aanzienlijk betere hulp middelen, zoals de film. De didac- tisch-instructief bedoelde wandpla ten kunnen rustig verdwijnen. Dat gebeurt dan ook in Den Haag. En in plaats van dit soort wandvul- ling wil de gemeente geleidelijk op haar scholen de aesthetische wand versiering invoeren. Geen reproduc ties ook van tekeningen of schilde rijen maar originele kunstwerken, die in een kleine oplaag vervaardigd kunnen worden. Grafiek dus: litho grafieën. linoleum- en houtsneden. Eenvoudige, kleurige prenten, waar naar 't voor de kinderen plezierig is om te kiiken en die in hen wat ge voel wekken voor iets moois, hen vertrouwd maken met moderne kunst. Zo heeft men hiervoor een kleine commissie gevormd de in specteur voor het onderwijs dr Van Ringelenstein, en de schilder Jan van Heel zitten erin die heeft na te gaan wat er voor het onderwijs aan aesthetische schoolwandversiering gedaan kan worden. Ook wandschilderingen Iedere school heeft een bescheiden budget voor wandversiering en sinds twee jaar laat die commissie ten grieve van de scholen prenten ma ken door erkende Haagse kunste naars. Op bescheiden schaal nog. maar de middelen waarover men be schikt zijn ook beperkt. De gemeen telijke commissie voor de kunstop- Dc schilder Kees Andrea (links) is samen met de graficus Livinus van dc Bundt (midden) en een assistent bezig met het drukken van zijn prent „Zomer", die straks in een twintigtal school klassen zal komen te hangen. drachten wordt hierbij ingeschakeld en krijgt de rekening te betalen (Een enkele maal ook de commissie vooi de sociale kunstopdrachten, die aan behoeftige kunstenaar ondersteuning verleent tegen contra-prestatie). Van ieder goedgekeurd ontwerp worden dan twintig drukken gemaakt en van een eenvoudige lijst voorzien. En de scholen die cr behoefte aan blijken te hebben kunnen dan uit hun bud get zo'n vrij zuldzaam stukje kunst aanschaffen tegen de prijs van de lijst.. De rest doet de gemeente. In verschillende scholen is men nog verder kunnen gaan en heeft men Wandschildering door Margreet Feuerstein gemaakt in de Finse school aan de Coornhertstraat. uiteraard ook nog op heel beperkte schaal wandschilderingen laten maken. Doorgaans minder tot ge noegen van de schooldhoofden dan van de kinderen, die op. deze nieuwe wandversiering heel plezierig rea geren. In de loop der tijd hebben kunste naars als Slebe. Berserik. Roède en Hannie Bal bij dragen geleverd voor de Haagse schoolwandversiering Thans zijn er opdrachten verstrekt o a. aan Roosendaal. Schoonhoven. Bitter, Goeting, Andrea en Livinus van de Bundt. Nieuw hierbij is dat er nu ook prenten gemaakt zullen worden, die afgestemd zijn op-de leerlingen van middelbare scholen. Frisse, plezierige en artistiek ver antwoorde prenten met voorstellin gen van dieren en Dlanten. spelende kinderen, kermispret verluchten nu de wanden van talrijke lagere scho len in Den Haag. Grafiek met motie ven ontleend aan Shakespeare's Mid- zomernachtsdroom en Gorter's Mei bijvoorbeeld zal kinnenkort op mid delbare scholen komen te hangen. Geen saaie leer-platen" meer en ook geen goed-bedoelde. mear me chanische en dode massa-reproduc- tie.s, maar levende, kleurige pren ten. Kunst die begrijpelijk is voor de jeugd en h^ar zo ongemerkt wat meer vertrouwd maakt met het werk van kunstenaars uit de eigen tijd. Grote belangstelling voor agrarische afdeling Evenals vorige ja/en bestnat ook thans allerwegen grote belangstel ling voor de Najaarsbeurs. die van 5—14 September zal worden gehou den- Sinds enige weken vloeit een brede stroom contracten het Secre tariaat binnen en naar het zich laat aanzien zal ook ditmaal de aange vraagde ruimte, de beschikbare ver re overtreffen. In het bijzonder voor de Agrari sche Afdeling hebben zich veel deelnemers opgegeven Deze afde ling. die gelijk bekend op het Croe- selaanterrein wordt ondergebracht zal nu een uitgebreide groep zuivel- werktuigen en machines voor de zuivelindustrie omvatten van zowel Nederlandse als buitenlandse oor sprong. Ook de land- en tuinbouw- werktuigen gereedschappen en ma chines zullen hier in ruime keuze aanwezig zijn. Op het Vredenburg zal het accent in het bijzonder ko men te liggen op de M e d 1 s c n e afdeling en de Meubel groep, die respectievelijk in de Irene- en de Beatrixhal zullen wor den ondergebraent. Ter versteviging van de relaties tussen het Nederlandse bedrijfsleven en de buitenlandse handelshuizen en industrieën heeft de Utrechtse Jaar beurs wederom haar net van ver tegenwoordigingen uitgebreid. Dit maal betreft het de vestiging van 'n post in het achterland. In verband hiermede werd de heer J. W. van Buiren. te Mannheim. Paul Martin- Ufer 34 benoemd tot vertegenwoor diger* in Würtenberg-Baden. Internationale speedway in Miinchen De captain van de Feijenoord- Tijgers Gerrit Kops zal met Jaap Iesberts van de Holl. Leeuwen en Cor van Gorkum van de Windmo lens Zondag deelnemen aan inter nationale speedway-wedstrijden in München. LEEDS Voor de finale van het golftournooi van de Yorkshire Evening News hebben zich 44 spe lers gekwalificeerd, onder wie G. de Wit. Onze landgenoot was rond in 73. wat zijn totaal op 150 bracht. Thans heeft Dai Rees de leiding met een totaal van 139 voor twee ron den. Donderdag evenaarde hij het baanrecord met 66. Wilt u van uw spruiten rustig- filosofische mensen maken? Draag ze dan, „zodra zij het hebben kun nen" in een ranselslee op uw rug met u mee rond, tot zij te zwaar zijn en gij er bijna onder bezwijkt. Geïnterviewde bab(cs verklaarden, dat de voordelen van een derge lijke vorm van gewandcld-worden direct in het oog vallen, maar, zei den ze, lo. moet je een loopmoedcr hebben en 2o. geen broertjes of zusjes in de eigen leeftijd." Waar van acte. Wandelfestijn wordt dit maal voor de zevende maal gehouden (Van een onzer verslaggevers) WU zijn ze reeds verscheidene malen op de buitenwegen tegengekomen. De sportieve wandelaars In hun fleurige kledij en met hun vrolijke liedjes, meestal begeleid door een mondaccordeon. banjo of mandoline. Ze zUn de verkondigers dat het wandclseizoen weer is aangebroken, het seizoen dat culmineert in de avond-vierdaagse, die voor wat betreft de plaatsen Utrecht, Zeist, Culemborg cn Hilversum op 14, 15, 16 en 17 Juni worden gehouden. .Voor Amersfoort, Baarn cn Njjkerk luiden de data 13, 14 15 en 16 Juni. Voor de zevende maal zulleftvdeze plaatsen dit grootse wandelfestyn weer beleven. Een woord ter aanbe veling lijkt ons overbodig, vooral als wij wijzen op het steeds stijgende aantal deelnemers en het steeds groeiende aantal belangstellenden dat op de avonden van deze wandel tochten, de wandelaars aan zich voorbij laten trekken. Om nog maar niet eens te spreken van de glorieuze ontvangst, die de Utrechters de deel nemers op hun laatste tocht door de Utrechtse straten bereiden, een intocht die de beroemde Nijmeegse vierdaagse naar de kroon begint te steken. Goede organisatie en de prettige sportieve sfeer rondom dit wandelevenement zijn hier zeker niet vreemd aan en het is dan ook alleszins verklaarbaar, dat van de deelnemers, die in 1940 aan de eerste Avond-vierdaagse hebben deelgeno men, er velen zijn, die daarna dit wandelfestijn niet meer hebben wil len missen en thans zich opmaken om voor de zevende maal weer mee te tippelen. Dit jaar zal, op verzoek van velen, een proef worden genomen met een avond-vierdaagse voor de jeugd van 10 tot en met 13 jaar. Diverse burge meesters en wethouders van onder wijs van gemeente ln het district van de S.G.W.B. dat de organisa tie ter hand heeft hebben hun in stemming met deze proef betuigd. De afstanden voor de jeugd echter be dragen 4 maal 10 km (ouderen 3 x 15 en 1 x 20), terwijl de tijden van ver-

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 4