VOORAL VOOR DE VROUW Er is iets wreeds in vacantietijd Geen geld: „Pop, ga maar gezellig met Mies een mooi jurkje kopen" Leukste van de show Australië wil meepraten over Nieuw-Guinea Asbakjt Eeltgezwellen aan de grote teen Een moderne vrouw kan teveel vleierij niet waarderen KINDEREN Vrijdag 9 Juni 1950 5 Er ligt nog een rekening, lakens moeten er komen, de gordijnen zijn op Er zijn lieden, die met de regel- Biat van een klok met vacantle pan. Ze stappen in een auto of In f;n trein en rijden naar verre landen, naar bergen, naar meren en naar de zee, die blauwer is dan de onze. „We gaan dit jaar naar Monte Carlo," zeggen ze. „We zijn hard aan ncantle toeEerst wilden v naar de Italiaanse meren, maar ja. daar zijn we verleden zomer al ge weest, hè Ze vinden dat dood gewone zin nen, maar voor hen die niet verder kwamen dan Amsterdam, de Xoord- :ee, de bollenvelden en bloeiende Betuwe, klinken ze als woorden uit een sprookje. Zo ver en onwerkelijk dat er soms niet eens ruimte is voor jaloezie. En toch is er iets wreeds in deze vacantietijd. Hoe je het ook keert of enat Heus niet altijd omdat de een neer geld heeft dan de ander. Er jjjn er die met een handtje vol dub beltjes enorm genieten en ver vat. huis bovendien. Maar dat zijn de vrije vogels, lieden met een massa vacantie-talent. Ze laten zich door £4*1 't Dikke zusje heeft een badpakje '/•■■regen Een klein broekje, net zo blauw als d'er ronde oogjes. „As bakje", zegt ze, want de naam be- flvpf re niet helemaal. „Mooi as bakje" en strijkt nuffig over de Kchte wol. Zo. bijna bloot in de zon. dat is iets fijns. Ze holt over de kie telt in de tuin en doet frpen de tim merman, die hel hek repareert, zo toqucf als een klein wijfje. ..Voetje pijn," praat ze, „Zoentje. toetje pijn En de timmerman bukt rich en zoent haar teentjes. „Ander toetje ook pijn," roept ze blij en dat krijgt een beurt. Daar komt een jongetje langs, net to klein als zusje en ook met een membroek. Een gele. Hij heeft een nmiatuur bakkerskar bij zich, een prachtig stuk speelgoed, rood met S'oen gelakt. J)og, dag," vleit zusje. En het jo- "'•e, ernstig, als gold het een zaak "o groot gewicht, komt het hek tinnen. Zwijgend staan ze tegenover Maar, alsof er iets bijzonders ge- tftird is Dan holt zusje het huis •mnen en komt even later terug met ticce eterdopjes van plastic. Hierte- Cft ruilt het jochie gul z'n bakkers- ,r- Wot in elke hand zo'n dopje, «spt hij weg. Weel de morgen is zusje bezig: steentjes, zand en rommel Idle fopt re in het nieuwe voertuig. Te- foi het poppenwagentje snauwt ze Nachtelijk: „Bah, vies Waar als de timmerman z'n brood voorschijn haalt, omdat 't twaalf v, is daar opeens een opgewon- mevrouw in de tuin. Ze zet de «mopjes op het stoepje en grist de oo <erslcar vol stenen. „Stout kind. oct mag j(j niet. Dat is van Fritsje," re drj/tip, want het is een war- dag. Maar zusje heeft op de •wp hef vriendje ontdekt. Ze holt «een en net als die morgen staan aar weer, alsof deze ontmoeting ^.Aftrekkende betekenis is. •Asbakje," zegt zusje, de handjes I broekje. „Mooi asbakje, hè?" •naar jochie moet met z'n moeder ?e- En kijkt niet één keer om. Bibeb- Hpt Weer0aloos chique prentje. I J.;7,1 nteipofc dat hier zo zege- Botrnli oe.dra°en wordt is van tce iiv»M* et is uit donkerblau- I tor# J1 ?tof- waarbij 'n kost- I ttroiU auu,e uos- Het bruin J en steekje is versierd met witte veren. geen enkele zorg of belemmering op de kop zitten. Ze lenen een tent en hopla: daar gaan ze. Je kunt niet roepen: „Doe als zij Net zo min als je kunt zeg gen tegen een moeder van een stel kinderen: „Breng ze toch naar tante Jet die heeft een tuintje en jij kunt dan met je man op reis." Of je dit doet of nalaat, het heeft allemaal met dat talent te maken. En eigenlijk kun je er niemand op aan kijken als blijkt dat er van dat vrije vogel-gevoel na een jaar vol werkdagen te weinig over is. Dat een onbetaalde tandartsrekening en 't een of ander dat dringend ge kocht moet worden belangrijker blijken dan een dag of wat luieren in schaduw en zon. Zo zijn er elk jaar heel wat. die thuis blijven, en er op de een of an dere manier ondanks alle eendere dingen, iets van maken. „Oh kijk. Miek zit in Parijs," zeggen ze als er een kaart met de Eiffeltoren erop komt. Ze zijn daar nog nooit geweest, maar slikken het verlangen gemak kelijk weg. Als Miek later eens op visite is. luisteren ze naar hoe fijn en hoe geweldig het was „Dat zou wel eens iets voor ons zijn," denken ze. „Als we eens spaar den Maar ze weten best dat dit op niets uitdraait. Je zou hen ondanks alles moeten waarderen om hun zelfbeheersing. Maar wat ze krijgpn is crittek Zo van „Ach jullie. er zijn toch jeugdherbergen en je kunt een tent huren En als je nou de kinderen laat kamperen, dat kost niet veel." Iedereen weet altijd precies hoe ze het moeten inpikken. Iedereen vindt het noodzakelijk om zich ermee te Tomatentips Tomaten, massa's vitamine C en voedingszouten, licht verteerbaar en misschien straks niet meer zo duur. Rouw op de boterham Wassen, plakjes van snijden en hierover zout (peper) of olie en azijn en fijngehakte peterselie. Of met suiker. Broodschotel met tomaten 8 sneden oud brood, 8 tomaten, aroma, 1 ui, wat boter, margarine of vet. De ui fijn snipperen en fruiten in wat boter, margarine of vet. Tomaten in plakken snijden en bij gefruite ui voegen, 't Oude brood in vuurvaste schotel leggen, vochtig maken met de gebakken tomaat en ui-massa, plus aroma. Alles bedekken met paneermeel. Klontjes margarine opleggen en bruin korstje op laten komen. bemoeien als of dat niet uitgaan al niet zuur genoeg is. Ze willen niet eens in een tent en ook niet in een jeugdherberg Waarvan ze wel eens dromen is van een hotel en dan hele maal zonder zorgen maar daarvoor is stellig nooit geld genoeg. Boven dien er moeten gordijnen in de achterkamer en een loper in de gang en de lakens zijn op. „Was 't ook zo warm in Parijs?" vragen ze. En kijk. daarom vind ik deze tijd vaak zo wreed. BIBEB. Hoeft al niet meer... Er zijn moeder* die hun kinderen hu meurigheid verwhten. Dat ztjn dan meestal kinderen die gauw op hun tenen getrapt zijn. De Engelse kinderpsycholoog Nelll heeft er wel eens terecht op gewe zen dat het probleem van de moeilijke kinderen meestal en In feite dat van de moeilijke ouders ls. Humeurigheid bij een kind kan lichamelijke oorzaken hebben Meestal zijn deze echter van psychische aard Daar kan weer heel wat verschil In bestaan en een voor alle gevallen geldend voorbeeld Is niet aan te voeren. Het vol gend geval is echter sprekend genoeg. Een jongetje met een overigens gemak kelijk karakter munt uit ln het bezit van lange tenen. Er behoeft maar een kleinig heid scheef te gaan ln de attentie die men hem bewijst of hij reageert met een trots afwijzende houding. Tot wanhoop van zijn moeder Die weet dan niets meer met hem te beginnen. Zo'n kind bouwt zijn houding echter niet uit rook op De levende voorbeelden die het om zich heen ziet geven, wekt de indruk, dat men op bepaalde situaties normalerwijs zo en niet anders kan rea geren In dit geval had de moeder ten opzichte van het kind de gewoonte als het Iets niet onmiddellijk deed te zeggen Nou. het Is al niet meer nodig Ik zal het niet vergeten Ik vraag Je nooit meer tets Tegelijkertijd en dat maakte alles gecompliceerd, was ze op andere momen ten helemaal niet consequent. Als ze Iets verlangde van het kind zag ze vrij gemak kelijk van de uitvoering van haar verlan gen af. Een kind komt daardoor ln een moei lijke positie Het weet niel meer hoe het moet doen Het ls gewend aan een gemak kelijk ontwijken van eisen. Wordt er een keer Iels met klem gevraagd, dan voelt het zich belaagd. Valt men daarover, wordt men boos, dan wordt het duidelijk onwillig. Het wil alleen nog maar tets doen als het merkt op bijzondere eer aan spraak te maken. Zo ontstaat ook een situatie waarin het overgevoelig wordt voor de eisen die het zelf stelt. Wordt daar niet onmiddellijk aandacht aan geschonken dan speelt het op ztjn beurt het snel aangebrand spel ..het ls al niet meer nodig!" In dit geval sloot zich daarbij aan een trotse weige ring van eten Zo'n kind ontleent zijn overdreven trotse houding aan de omge ving waarin een dergelijke reactie nor maal ls. Mode-novellette Dit is de leukste strandjurk van de Show de Paris, die laatst in de Kurzaal van Scheveningen gehouden werd. De ontwerpers, mevrouw De Jong—Kraan uit Rotterdam en Cees Loos, kozen hiervoor een sarong met streepmotie- ven en versierden deze met riet. Een rieten rand met franjes als top van 't schou- derbandloze lijfje en een rie ten zak op de wijde rok. Er behoort een korte bolero bij en een hoed van stro Je kunt tegenwoordig behaatjes krij gen, die voor zulke jurken ge maakt zijn. In een Frans blad werd aangeraden jurk en b h. aan elkaar te hechten. Doch wie al te veel op dit kleine pikante kledingsstuk moet bouwen, doet misschien toch beter een ander model te kie zen. Er is genoeg deze zomer »n blote schouders is geen voorschrift. Advertentie (l.M.) Een sucesvol middel tje tegen eeltknob- bels en eeltgezwellen aan de teen is nu weer verkrijgbaar onder de naam Dalet Balsem. Dalet Balsem dringt diep in de huid door. verlicht de pijn op wonderbare wij ze, heft ontsteking en opzwelling op. Zodoende kan de grote teen zijn normale vorm en stand hernemen. Vraag 'n tube Dalet Balsem aan Uw apotheker of drogist, prijs 2 50. Een circulaire met nadere bijzonder heden wordot U gaarne toegezonden op aanxTaag bij N V. Agila, afd. 30 IJmuiden. Reisdeviezen voor Westduitsland (Eigen bericht) AMSTERDAM De Nederlandse Bank heeft aan de deviezenbanken een algemene vergunrting verstrekt tot het verkopen van reisdeviezen aan ingezetenen en tijdelijk hier te lande verblijvende, in Indonesië woonachtige niet-ingezetcnen. die zich voor niet-zakelijke doeleinden tijdelijk naar Westduitsland bege ven. Óp grond van deze vergunning mag ten behoeve van de zelfde per soon ten hoogste worden verstrekt de tegenwaarde van f 300, indien die persoon op 1 Januari 1950 14 jaar of ouder was, oh f 150 indien deze nog geen 14 Jaar was. mits daarmee het voor de desbetreffende persoon geldende jaarmaximum van f 400 resp. f 200. niet wordt over schreden Voorts dient, indien de desbetreffende reiziger in 1950 reeds een bedrag aan Duitse marken heeft opgenomen, de tegenwaarde daar van in mindering te komen van het ingevolge deze algemene vergunning ten hoogste te verstrekken bedrag Per dag mag ten hoogste worden beschikt over de tegenwaarde van f 50. resp. f 25. Op grond van deze vergunning mogen geen reisdevie zen worden verstrekt aan personen, die gebruik maken van een collec tieve pas. Blauxvzuurgas in kerk te Middelburg (Van onze correspondent) MIDDELBURG De pas twee jaar oude Gereformeerde kerk aan de Paul Krugerstraat te Vlissingen is thans aan alle kanten dichtge plakt met grote stroken papier. Dat is een van de vele voorzorgsmaat regelen. die zijn genomen om te voorkomen, dat de 90 kilo blauw zuur, genoeg om 1 700.000 mensen te vergassen, zullen ontsnappen. Toen de nieuwe kerk werd ge- bouxvd gebruikte men voor de dak constructie enkele oude binten van het vroegere kerkgebouw. Na enige tijd werd geconstateerd, dat er zich vooral in deze oude dakspanten een ontstellend groot aantal houtwor men had genesteld. Na overleg met deskundigen werd besloten om de kerk te „gifgassen", om zodoende zeker te zijn van de vernietiging der wormen. De tijd is lang voorbij, dat minstrelen aan de middeleeuwse Europese hoven liederen zongen, waarin zij de vrouw bezongen als het ideaal van reinheid en liefelijkheid en trouw En toch. en toch is er door de eeuwen iets van overgebleven. Grote dichters hebben de vrouw op een voetstuk gezet en omkranst met liederen en sonnetten, tot in de huidige tijd toe. Al zal er in deze eeuw geen dichter meer. als Schiller uitroepen: Eert de vrouwen, ze vlechten en weven Hemelse rozen in 't aardse leven toch komt in een modernere trant die verering af en toe nog wel te voor schijn. En blukbaar hebben de vrouwen dat altijd vleiend gevonden, want ze hebben er nooit stokken voor gestoken, maar tk vraag me wel eens af. of het niet, nuchter bekeken, vrij zot ls. dat de ene sexe de endere zo bejubelt. I» HAAlt Evelien spreekt j VAN VROUW TOT VROUW In de hele literatuur ls er nooit een dichteres geweest, voor zover ik weet, die serieuze lofliederen op de man in 't algemeen, op de Man ats sexe. dichtte. .„-„h En de literatuur weerspiegelt tot op zekere hoogte het ^agelyksle ven: Er bestaan nog altijd mannen, al worden ze zeldzamer, die met een geheimzinnige eerbied in hun stem over De Vrouw spreken. Men kan er zeker van zijn, dat zy dan in hun gedachten een ideale vrouw voor zich zien. een mooie vrouw vanzelfsprekend. een Jutio- figuur. vaag. maar zeer bekoorlijk, en stellig niet juffrouw Jansen, de schoonmaakster van h"",, k,an die oud en een beetje zielig is. Maar peen vrouw ter wereld zal het in haar hoofd halen om met jtte- zelfde aanbiddende geheimzinnig- heid over de Man te spreken en eten vrouw ter wereld, zij het dan een dxx'eperige bakvis, heeft de guur van een ideaal-moo e man voortdurend in haar g«st gecon- «jerveerd. Hoe dat komt, zou een cultuur-filosoof U moeten uitleggen, of een psvcholoog. maar mtussen is het feit er nog steeds dat vela rnan- nen aan die vrouwen-verering uj den- Ik zeg met opzeg lijden, want dfe verering heeft ook een keerzude. Men kan gemakkelijk de man her- kennen die met dat ouderwetse ide- aal-beeld rondloopt. Hij is tegen vrouwen-emancipa tie. daarin ziet hij nog steeds een onwaardige, onvrouwelijke suffra gette-strijd. Hij is tegen studerende vrouwen, voor hem moet een intel ligente vrouw automatisch een kno kige stijve prent zijn. zonder een gram sex-appeal Ontmoet hij een meisje dat Intelligent, zowel als charmant is, dan twijfelt hij óf aan die intelligentie, óf aan die charme. Toch is deze man meestal een bij zonder aardige echtgenoot. Hij draagt zijn vrouw op handen, hij vereert haar, maar o. wee, als zy zich op een terrein begeeft, buiten het huis en de kinderen. Dat neemt hij niet serieus, het maakt hem on rustig en onzeker, hij zal uiteinde lijk uit zelfverdediging haar werk of haar liefhebberijen met een iro nische glimlach kleineren. Hij ïshet type man van* Ga jij nu maar ge zellig met Je vriendin een jurkje kopen, ik heb nog wat te bespreken met Jansen en Pietersen. Daarin ligt dan de hele verachting voor vrou- wengedoe en het gewichtignemen van alle mannenbesprekingen. En inderdaad, wanneer hij een vrouw heeft getroffen, die wel graag zo als kindvrouwtje behandeld wordt, die bovendien geen andere interesses heeft buiten haar huis houding, dan is deze instelling uit stekend. maar het is nu eenmaal wel eens anders Een moderne vrouw, die leest, die een oordeel heeft over wijdverspreide zaken, die mee wil leven ook in 't werk van haar man, zij het dan ook als afzijdige, criti- sche toeschouwer, kan deze houding, niet helemaal accepteren Zij zal er, als ze van hem houdt, en wanneer ze een verstandige vrouw is. niet tegenin gaan, ze zal er heimelijk alleen om glimlachen, want ze weet dat haar invloed toch zo groot is, dat zij zich die gewich tigheid niet hoeft aan te trekken, maar toch vindt ze het jammer en zou zij liever hebben, dat hij haar minder als vrouw vereerde en meer als kameraad raadpleegde. Geen kunstmatige bescherming van staalindustrie (Van onze parlementsredacteur) DEN HAAG De Nederlandse re gering staat op het standpunt, dat bij een ex'entuele internationale sa menwerking in de kolen- en staalin dustrie, zoals door de Franse rege ring is voorgesteld, met de uitbrei dingen van de hoogovens volledig rekening zal moeten worden gehou den- In dit verband wijst zij er op in de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer inzake het wetsont werp tot deelneming van de staat in het kauitaal der hoogox'ens. dat deze uitbreidingsplannen in internatio naal verband zijn besproken en mede naar aanleiding van het resul taat hiervan de instemming hebben verkregen van de autoriteiten van de Marshall-hulp. De regering wijst er met klem op, dat van enige kunstmatige bescher ming van de ijzer- en staalindustrie in het verleden geen sprake is ge weest en dat ook de toekomst zoda nige bescherming van de hand ge wezen wordt. De kracht van de Ne derlandse industrie heeft er steeds in gelegen, dat zij is gegroeid zonder een dergelijke kunstmatige be scherming. De regering spreekt de hoop uit, dat ook de grote staal-pro- ducerende landen zich door dit be ginsel zullen laten leiden, gelijk met name door het plan-Schuman wordt beoogd. Geheimpjes Veertigjarig jubileum in Nijverheidsonderwijs (Eigen bericht) DEN HAAG De Bond van Ver enigingen tot het geven van Nijver heidsonderwijs. waarin de besturen der Nijverheidsscholen zijn georga niseerd, viert Donderdag 15 Juni het veertigjarig bestaan Na afloop van de algemene vergadering in het con gresgebouw van de tentoonstelling „Mijlpaal 1950" zal een receptie worden gehouden, waarop een overzicht zal worden gegeven van ontstaan en wording dezer organi satie. die 432 besturen van am bacht!- meisjes-, avond- en vak scholen omvat De Bond stelt zich ten doel lei ding te geven bij en het initiatief te nemen in kwesties, die de vakoplei ding raken, door het organiseren x'an congressen, het uitgex'en van publicaties en het verstrekken van adviezen. Nieuwe namen kosten Bandoeng 40.000 gulden BANDOENG Op de gemeente begroting van Bar.doeng is een be drag van 40 000 gld. uitgetrokken x'oor het wijzigen van de straatna men. Hiervan is 34.875 gld bestemd voor aankoop van 1550 naamborden, en 5200 gld. voor het aanschaffen van nieuwe palen- Aangezien by de naamsverandering der straten ver schillende straten doorgetrokken zullen worden met dezelfde naam. zullen tevens 1400 huizen nieuwe huisnummers moeten krijgen. Hier mee is een bedrag van 1250 gld. ge moeid. CANBERRA. Het netellse rtl.puul lussen Inrtonrslc en Australië over Nederland, Nieuw Guinea kan een moelllike onsave voor de VN. oroen. tenrU Australië wordt ultsenodlsd deel Ie nemen aan Nederlandf-Inaoneai- sche besprekingen over dat deel van de Indonesische Archipel aldus men In de Australische hoofdstad. Minister van buitenlandse *akenF,®i Spender zelde in het parlement met nadruk dat Nederlands Nieuw Guln voor de Australische defensie „van strategisch vitaal belang" is. Krachtig verzet tegen Indonesische eis Indonesische zegslieden echter zijn van oordeel, dat president Soe- karno, die zijn mensen heeft be loofd dat Nederlands Nieuw Guinea binnen een jaar bij Indonesië zal worden gevoegd, in politieke moei lijkheden zal komen wanneer hij er niet in slaagt die belofte gestand te doen of genoodzaakt wordt terug te krabbelen, m.a.xv. wanneer hij zijn .gezicht verliest". Het Australische parlement steunt krachtig de eis van de vorige rege ring (van premier Menzios) dat Australië moet kunnen deelnemen aan Nederlands-Indonesische on derhandelingen over Nederlands Nieuw Guinea. Tijdens de jongste parlements- debatten stelde de gewezen minister van buitenlandse zaken. Herbert Evatt voor „direct en openlyk' aan te dringen op deelneming van Australië aan zulke besprekingen. In latere uiteenzettingen gingen Evatt en Spender nog veel verder. ZU zelden letterlUk: „Laat Neder land afstand doen van de souverel- 15.000 passagiers uit Indonesië terug In een periode van ruim vijf we ken namelijk van 9 Juni tot 16 Juli a s. zullen aan de kade van de Ko ninklijke Rotterdamsche Lloyd weer bijna 15 000 passagiers uit Indonesië aankomen. Onder hen zijn ongeveer 6.000 burgers voor een groot deel KNIL gezinnen, en een kleine 9 000 militairen. De militaire schepen zijn de „Wa terman" (aankomst 9 Juni) de „Ge neral Creely" (18 Juni) de „Gene ral Mac. Rac" (23 Juni) de „Kota Intcn" (5 Juli) de „General Muir" (15 Juli) de Nelly" (16 Juli) De burgerschepen zijn o.a. de ..Ches hire" (14 Juni) de „Empire Brent" <30 Juni) de „Willem Ruys" (1 Juli) rie „Fairsea" (3 Juli) de „Sibajak" (5 Juli) en enkele gecombineerde passagiers-vrachtschepen die elk ongeveer 40 passagiers vervoeren Vanzelfsprekend worden alle bo vengenoemde data \'an aankomst met het nodige voorbehoud gegeven Nijvere bijen onder bedstee scheppen slaapprobleem KAMPEN. In- Kamperveen verliet een bijen-koningin de korf om te gaan zwermen. Ze x'ond in de woning van de xvegwerker v. d. Wolde een gat in de muur en met al haar volgelingen ging ze naar binnen. De fam. v. d. Wolde was echter helemaal niet op deze in- xvoning gesteld, want de zwerm nestelde zich onder de bedstede. Niemand zag een mogelijkheid de nijvere beestjes onder de slaap gelegenheid weg te krygen. Een imker werd in de arm genomen, maar ook hij zag er geen gat in Kan men de bijenzwerm niet op een andere vredelievende manier xveg Krijgen, dan zal de bedstede moeten worden afgebroken of deze slaapgelegenheid zal geruime tijd buiten gebruik moeten worden ge steld. Doodstraf bij verstek geëist tegen Vlaardings SS-officier ASSEN. Voor de bijzondere strafkamer van de arrondissements rechtbank in Assen is bij verstek de doodstraf geëist tegen de 28-jarige D Hoogendam uit Vlaardingen; hij zou in de laatste jaren der bezetting als officier aan het hoofd van een groep SS-ers hebben gestaan, die Hoogeveen en omgeving terroriseer den. Uitspraak 22 Juni a s. N.-Guinea in September in ministersconferentie (Eigen bericht) DEN HAAG. In doorgaans goed ingelichte Haagse kringen wordt verwacht, dat de tweede Neder land—Indonesische ministerconfe rentie in September zal worden ge houden. Tijdens deze conferentie zal het rapport van de gemengde Nieuxv Guinca-commissie in behandeling komen. Voldoet deze commissie aan haar opdracht, dan zal zij op 1 Juli haar rapport aan de twee regerin gen moeten hebben uitgebracht. In de twee maanden, die daarop vol gen. zal het rapport worden bestu deerd en zal, naar mag worden aan genomen. het ambtelijk overleg ln Unie verband worden gevoerd. Het ls allerminst uitgesloten te achten, dat het vraagstuk Nieuw-Guinea op de eerstvolgende ministerconferen tie nog niet zal kunnen worden op gelost. Dat zou dan betekenen, dat dit jaar nog een derde conferentie zal volgen. De tweede conferentie zal in Nederland worden gehouden. Franse onderscheidingen voor echtpaar Wibaut AMSTERDAM Aan professor dr J. P. Wibaut ls te Parijs uitge reikt de Medaille de l'université de Paris. Aan mevrouw dr A. J. P Wibaut-van Gastel is de medaille van de faculté de pharmacic ver leend. Op uitnodiging van de universiteit van Parijs en onder auspiciën van het Frans-Nederlands cultureel ac- coord heeft professor Wibaut begin dezer maand twee voordrachten ge houden x'oor de Faculté dc Pharma- cie te Parfjs Bij deze gelegenheid zijn de onderscheidingen uitgereikt Mrs. Roosevelt zal op Soestdijk logeren AMSTERDAM Tijdens haar be zoek aan ons land op 19 en 20 Juni as. zal mrs. Roosevelt op paleis Soestdyk logeren. Zowel de 19e als de 20ste zal zU een deel van de dag in Amsterdam vertoeven. nitelt over West-Nleuxv-Gulnea. la.it dit gebied komen onder toezicht van He hchcerschapsraad van de V.N.. dan komt de xveg vrU. dat Australië dit gebied verkrUgt. WW geen rekening houdt met Australië s belangen Is onredelijk en onrealis tisch". Anderen breidden dit nog uit door te vragen: „Waarom zitten de Por tugezen nog op Timor? WU wensen onze belangen ook daar veilig!" Honderd Nederlandse studenten naar V.S. WASHINGTON - Het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft bekend gemaakt, dat in het kader van de zogenaamde Tul- bright-wet duizend Europese stu denten en afgestudeerden in het academische jaar 1951'52 aan een Amerikaanse universiteit hun studie zullen kunnen voorzetten, terxvijl in datzelfde tijdvak ongeveer een ge lijk aantal Amerikanen aan Euro pese universiteiten kan studeren. Voor het academische jaar 1951— '52 zullen uit Nederland honderd studenten. leraren en xvetenschap- peliike onderzoekers, alsmede een tiental lectoren hun reiskosten naar en van Amerika vergoed krijgen; 25 Amerikaanse promovendi. 25 lera ren. 4 xvetenschappelijke onderzoe kers en 12 lectoren zullen in dat jaar hun studie aan Nederlandse unix'ersiteiten voortzetten of collego geven. Hollandse en buitenlandse reders bijeen in mooi Den Haag ROTTERDAM. Op initiatief van de Koninklijke Rotterdamse Lloyd te Rotterdam, de Stoomvaartmaat schappij „Nederland" te Amsterdam en de Verenigde Nederlandse Stoom vaartmaatschappijen te 's-Graven- hage xvordt op 14 en 15 Juni a.s. in hotel „De Witte Brug" een serie ver gaderingen met buitenlandse reders belegd. Het betreft hier een jaarlijkse bij eenkomst. xvaarop de reders met diensten op het Verre Oosten, Australië. India en Pakistan bijeen komen voor besprekingen over in terne aangelegenheden. De reders behoren tot de ..Far Eastern Trade Conference". de Australian Tonnage Committee" en de ..India-Pakistan Conferences" en zullen in deze afdelingen afzonder lijk vergaderen. Woensdag 14 Juni is er een diner op kasteel Oud-Wassenaar, en voor Vrijdag 16 Juni staat er in het Kur- haus te Scheveningen een afscheids diner op het programma. Er worden ongeveer 150 buiten landse gasten, reders met hun dames, verwacht. Mrs. Roosevelt steunt de kankerbestrijding AMSTERDAM Hoewel haar be zoek aan ons land slechts een paar dagen zal duren en haar tijd zeer beperkt is. heeft mevrouw Eleanor Roosevelt zich bereid verklaard 150 genummerde exemplaren van haar boek „Ik herinner Mijte signe ren. Deze boeken zullen met een toe slag van f 12.50 per exemplaar wor den verkocht xria de erkende boek handel en op 19 Juni a.s in het Am- stclhotel te Amsterdam door de Am sterdamse Boekverkonersvereniging. De toelage komt geheel .ten goede aan de vereniging .KoninRin Wil- helminafonds" en het Nederlands kankerinstituut. Berg< ;en op Zoom heeft 30.001 inwoners BERGEN OP ZOOM Donder- dag heeft Bergen op Zoom het in- xvonertal van 30.001 bereikt. Petrus van der Wegen, wonende Balsebaan 100 kwam de geboorte van een tweeling aangeven, twee dochter tjes: de eerstgeborene hiervan Adriana Petronella xvas de dertig duizendste. Diphtherie te Beverwijk BEVERWIJK. De gemeente arts van Beverxvyk deelt mede. dat er in de laatste tijd gevallen van diphtherie zijn geconstateerd. De ïn- xvoners van Beverwijk is door de gemeentelijke autoriteiten aangera den de kinderen van 16 jaar te doen inenten om te voorkomen, dat deze ziekte zich verder verspreidt. Nederlandse gevangenen in Indonesië hebben geen klachten (Eigen bericht) DEN HAAG Wij vernemen, dat de Nederlandse Regering thans rap porten heeft ontvangen van het Hoge Commissariaat over de Neder landse gevangenen in Indonesië Uit deze rapporten blijkt, dat in Djakar ta thans nog 21 Nederlanders gevan gen zitten, merendeels Indo-Euro peanen, die bijna allen wegens cri minele delicten gearresteerd zijn. Slechts enkele van hen worden ver dacht van politieke misdrijven. In Djakarta zijn in de loop der weken 9 andere Nederlanders losgelaten. In Surabaja zitten 18 Nederlan ders allen wegens criminele delicten gevangen. Voorts bevinden zich bij Makassar nog een aantal Nederlan ders om politieke redenen in arrest. Uit het rapport van het Hoge Commissariaat blijkt, naar ons ter ore komt, dat de Nederlandse ge vangenen allen uitstekend worden behandeld, volgens de bevindingen van de vertegenwoordigers van het Hoge Commissariaat, die met al de Nederlandse gevangenen vrij heb ben kunnen spreken. De voeding is ruimschoots voldoende. De Neder landse gevangenen krijgen geen ge vangenisrantsoen. maar geinterneer- denrantsoenen Zij mogen pakjes ontvangen, zij hebben voldoende lectuur en zij worden naar hun eigen mededelingen door de politie correct bejegend. Geen van hen had enige klacht over de behandeling, zo deelde het Hoge Commissariaat aan de Nederlandse regering mede.

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 5