DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Truman verwijt Russen agressie Pers besteedt te weinig aandacht aan Z.-Amerika Benelux-ministers gaan weer aan de slag Golvende mensenzee op het Vara-familiefeest Groot verschil tussen oude en nieuwe middenstand Uiterst scherpe critiek op streven der isolationisten Willem de Zwijgers Academie bestaat 375 jaar Franc deze herfst gestabiliseerd Zware brand teistert Deense badplaats lOe Jaargang, no. 135 Maandag 12 Juni 1950 Opgericht door de Stichting „Het Parool" - Giro 510330. Bank; Rotterdamsche Bank Postbus 9 Abonncments-. prijs 32 cent p. w. of 4.15 p. kw. Losse nummers 9 cent Uitgave: N.Y. De Nieuwe Pers Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 6235. Redactie cn Administratie: Snouckaertlaan 7. Amersfoort. Hoofdredacteur: TJ. DE BOORDER. ST. LOUIS. Zelden heeft een Amerikaans staatshoofd officieel zo ondult gesproken als president Truman Zaterdag deed in een grote rede ijj het Jcfferson-monument in de staat Missouri. Zy bevatte enerzijds een jachtige aanval op de Russische leiders, die hy een sta-in-de-ueg voor de rede noemde en die h\j beschuldigde van indirecte agressie en oorlogs- oorbereldihg en zy hield anderzyds een uiterst scherpe critiek in op de solationistcn. die hy voor de toekomst der Verenigde Staten even ge- •aarlük noemde als zij. die opzettelyk tegen de vryheid samenzweren. Sprekende over het doel van de Amerikaanse buitenlandse politiek zei human, dat dit hetzelfde was als in de dagen van Jefferson, namelijk de rrstlging van een vreedzame wereldorde, waarin de geschillen tussen de laties kunnen worden opgelost zonder bloedvergieten cn het individu irkcr kan zijn van recht en vryheid in zijn dagelyks leven. In aansluiting hierop zei Truman over de Russische staatslieden, dat zij op cynische wijze, de hoop die in de harten van de mensen leeft nege ren, de mond vol hebben van demo cratie. maar in werkelijkheid een dictatuur uitoefenen, van nationale onafhankelijkheid spreken, terwijl er in hun land een nationale slavernij heerst en gepoogd hebben de grenzen van hun totalitair bewind uit te brei den. Het resultaat van deze taktiek was. dat de vrije naties werden aan gespoord tot groter samenwerking. Hun inspanningen tot verbetering en verdediging van hun eigen instellin gen zijn zonder weerga in de geschie denis. Vijf jaar geleden zouden wij niet gedroomd hebben, dat zulke dingen als het Europees Herstel Pro gram of de Atlantische defensie in tijden van vrede mogelijk waren. De isolationisten, zo vervolgde hij, zien onze zaken op de kop. Zij wil len, dat wij uitscheiden met hulp aan de vrije naties te bieden. Zij vragen ons er mee uit te scheiden juist daar waar we bezig zijn te slagen. Zij zeggen, dat samenwerking met be vriende naties te duur is, doch zij vergeten hoe veel duurder het zou zijn orn al onze bondgenoten aan een agressor over te laten en te trachten ons alleen te verdedigen. Wij kunnen, zo verklaarde Truman aan het slot van zijn toespraak, niet zelfingenomen zijn, omdat de geva ren waar wij tegenover staan vele en ernstig zijn. Aan de andere kant moeten we niet hysterisch worden. Naar alle waarschijnlijkheid zullen nog vele jaren substantiële inspan ningen voor de vrede van ons wor den geëist. Wij moeten koel. vastbe- i sloten en standvastig blijven. Zweedse leger is het sterkste van W-Europa (Van onze correspondent) STOCKHOLM. - De Zweedse ogelijkheden voor een totale ver- sdiging in het geval van een aan- van het Oosten uit, werden be roken tijdens een drie-daagse bij- nkomst in de Zweedse stad Eskil- una. Hieraan namen 50 gedele- erden déél, alsmede vijf ministers, der leiding van de minister-pre ient en de opperbevelhebber In een rede na afloop der confe- ntie verklaarde minister-presi- nt Er lander, dat de grote offers van de burgerbevolking ge- aagd worden, gebruikt zullen wor* n voor de verdediging, die welis- 13r geen volkomen zekerheid van ede en vrijheid geeft, maar toch 3 zekere waarborg hiervoor biedt j verklaarde, dat men een even- ile aanvaller een zeer hardnek- je tegenstand zou bieden, die deze ote moeilijkheden zou veroorza- x De chef van de generale staf .1 het Zweedse leger, generaal- ijoor Tamm, verklaarde, dat men Zweedse leger op het ogenblik de sterkste macht kan beschou- in Europa, ten Westen van het eren Gordijn. iberalen in Engeland lijven onafhankelijk -0NDEN. Het bestuur van de e Liberale partij heeft met al- »ne stemmen een resolutie goed- teurd, waarin wordt verklaard de partij volkomen onafhanke- wil blijven. 'artijvoorzittgr Frank Byers, ver arde beschaamd te zijn over „het lodder ini de buitenlandse poli der socialistische regering" en oefende ook critiek uit op de wijze waarop de Britse rege- het plan-Schuman had afge- 3 Y «JE e-iaiürCsiL.;] Q3I5TDÜD Miuraj 2E3 3ÏÏD CO!Cii dt, 11ERIKA Geen superbom R is goede reden om aan te nemen, dat aan het Ameri- volk niet alles verteld waar het recht op heeft, mand zal beweren, dat techni- jeheimen over de wereld uit- azuind moeten worden. Maar in democratie kunnen de grote igstukken der nationale poli- niet achter gesloten deuren be- rfeld worden." Met deze regels int de meestal zeer goed inge- columnist" van de New Herald Tribune Stewart Als- een serie van twee artikelen, de titel „Behind locked (Achter gesloten deuren), ervolgt dan met het stellen een serie vragen, waarvan de luidt: „Is er besloten af te zien van een wer- De Koningin en Prins Bemhard brachten Zondagmiddag ren be zoek aan het concours hippique der Leidse studenten op het Rij- centrum Hofstad in Den Haag, dat ter gelegenheid van de lus trumviering werd gehouden. (eigen foto) Verkeersongeval: eendode en een zwaar gewonde HOEVELAKEN. Op de Rijks- weg AmersfoortApeldoorn onder de gemeente Stoutenburg reed Maandagmorgen circa tien uur een driewielig motorrijwiel voor inva liden tegen een luxe auto. De be stuurder van de driewieler en zijn vrouw werden op de weg geslin gerd. De 61-jarige mevrouw J. S. S. uit Rotterdam was op slag dood, haar 63-iarige echtgenoot J. S. is in ernstige toestand naar het zie kenhuis ,.De Lichtenberg" te Amersfoort vervoerd. Beide voer tuigen werden zwaar beschadigd. Het ongeval zou zijn veroorzaakt doordat het motorrijwiel op een gegeven moment begon te slinge ren en de luxe auto een aanrijding niet meer kon voorkomen. LEIDEN Het 375-jarig bestaan van de Hogeschool wordt luisterrijk gevierd. Het wemelt van reünisten en feestgangers.- Het lustrum begon Zaterdag in de Pieterskerk met een rede van de pracses eollegii, de heer M. S. II. G. Hcerma van \oss, die dc stichter van de Academie (Willem de Zwijger) en zyn Huis herdacht en de velen die hun leven hebben gegeven voor het behoud van de Leidse Academie en baar karakter. Het Corps ver toont een nieuwe gedaante, bet leeft in weerwil van de vele moeilijkheden waar het zich voor gesteld ziet. VERWIJT VAN PRINS BERNHARD: Contact-Centrum op voorlichtingsgebied viert eerste lustrum (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. „De pers besteedt te weinig aandacht aan Midden- en Zuid-Amerika. Up myn reis is mij gebleken, dat Nederland veel te weinig wist van de mogelijkheden die daar voor ons land liggen." Dit verwyt maakte Prins Bernnard Zaterdagmiddag de Nederlandse pers tydens een rede aan de lunch van het vyf jaar bestaande Contact-Centrum in Den Haag. Het feest is gevierd met een ontvangst door het gemeentebestuur van Den Haag, een lunch in de Witte Sociëteit, waaraan behalve prins Bernhard ook minister Schokking en zyn neef burgemeester Schokking aanzaten, 's Avonds woonden de leden een concert van het Residentie orkest in de Houtrusthallen bij. In zijn tafelrede gaf prins Bern hard aan, wat de pers kan doen om Nederland te helpen zijn handel en industrie uit te breiden. In het ge wijzigde staatsbestel na de souverei- niteitsoverdracht aan Indonesië moet zij het land leren zien naar Zuid- en Midden-Amerika en voorlichting ge ven over de mogelijkheden en de be tekenis. Dan zal men weten, wat prins Bernhard nu zelf heeft ont- het klicht kelijk ernstige po ging om de water stofbom te ma ken?" Op gronden, deugdelijk schijnen, meent 'P deze viaag met „Ja" te kun- heantwoorden. Verder zegt hij doven, dat de redenen, die tot omsluit wanneer het werke- genomen is hebben geleid, beslissing inderdaad rechtvaar- „Maar", zo gaat hij door, „er leen enkele rechtvaardiging om het Amerikaanse volk, r liet een kwestie van leven of betreft, in het duister te la- Alsop spreekt slechts over Amerikaanse volk. Maar in dit dit hebben toch ook de met de ;r'kanen verbonden volkeren 1 op klaarheid. Het gaat niet dat in een democrafische ge nschap, die de Atlantische unie '°i't te zijn, slechts een kleine P Amerikaanse deskundigen in ceheim de verantwoordelijk- 00 zich neemt voor het dode- risico. dat de Sowets een wa- van totale vernietiging zullen bikkelen, dat het Westen niet Dergelijke besluiten behoren 'daad niet achter gesloten deu rnaar eerst na een openbaar 1 genomen te worden. Zonnig en droog Weersverwachting van Maan- g lavond tot Dinsdagavond: fe Zonnig en droog weer met •^t matige wind uit Ooste- richtingen en iets hogere g ^peraturen dan vandaan. g 'uni Zon op 4.20 onder 21.00: H ■'-> op 2.CO onder 1930. PARIJS. De Franse regering is voornemens de Franc deze herfst ten opzichte van het goud en de dollar te stabiliseren en de vrije inwissel baarheid van de Franc te herstellen. Aangezien de officiële en zwarte no teringen voor goud en harde valuta's thans vrijwel even hoog zijn, bete kent dit slechts dat de bestaande toestand officieel wordt. In het be gin van het najaar zal het deviezen- instituut verdwijnen en zal het Fran se parlement een nieuwe Franc-dol lar-koers vaststellen. Aldus is ver klaard door Emmanuel Monick, ere voorzitter van de Bank van Frank rijk. Het Franse ministerie van fi nanciën heeft het bericht noch ont kend. noch bevestigd. Buitenlandse financiële waarnemers staan er scep tisch tegenover. Dief heeft Van Dijck voor 1UU0 Zw. francs \erkocht GENEVE. De Gencefse politie heeft de Duitser Hans SChwertsIager. die bekend heeft in Mei uit een villa te Versoix bij Genéve een schilderij van Van Dijck en verscheidene an dere meesterwerken te hebben ge stolen, gearresteerd. Het doek van Van Dijck, waarvan de waarde op 40.000 Zwitserse fran ken wordt geschat, zou door hem in de omtrek van Genève voor 1.000 Zwitserse franken aan de man zijn gebracht. Men is er evenwel nog niet in geslaagd het terug te vinden. BERLIJN. Zware regens en ha gelbuien hebben grote schade aan oogsten en woningen veroorzaakt in de staat Mecklenburg in de Rus sische zone van Duitsland. Verschei dene districten zijn tot „rampgebie den" verklaard en van regeringswege wordt hulpverlening georganiseerd. Het centrum van het noodweer be vond zich aan de Oostzcekust. dekt. dat Mexico geen achterlijk In- dianenland is, maar een groot afzet gebied voor onze producten. Reeds leveren de R.V.D. en de departemen ten uitstekend materiaal over Neder land, maar het is nog steeds moge lijk dat in den vreemde beter tot zijn recht te doen komen. Ook de Nederlandse pers moet zorgen, dat de gekweekte good-will verder wordt uitgebuit. Vooral in Brazilië en Mexico is voor ons land grote be langstelling en men heeft daar de prins vragen gesteld op persconfe renties, die blijk gaven van begrip en kennis. Ook op cultureel gebied is hier nog veel te bereiken. Prins Bernhard trof in ons land nog te weinig aandacht voor het vraagstuk der overbevolking. Hier ligt een verdere taak voor de West. In de laatste plaats wees hij op ons belang bij Suriname, waar zeer veel gedaan moet worden en dat wacht op Nederlandse investeringen. Het Contact-Centrum heeft prins Bernhard wegens zijn grote belang stelling voor de voorlichting tot ere lid benoemd. Amerikaans scheepje in een draaikolk PITTSBURGH. Twee mannen en twee vrouwen zijn in een verschrik kelijke nacht omgekomen in een d aaikolk aan de voet van een dam in de Alleheny-rivier bij Pitts burgh. Zij waren met een kleine plezierboot in de kolk geraakt en werden stuurloos door de ontzet lende kracht van het water tegen de dam gebeukt, terwijl de water massa's over het dek spoelden. Pas Zondagochtend slaagde men er in de overlevenden te redden, door een sleepboot tegen de dam aan te va ren. Een der omgekomenen was een sluiswachter, die met een collega reeds eerder had getracht de opva renden met. een kleiner schip te redden. Eenmaal aan boord van de plezierkruiser, konden zij niet meer terug. De omgekomene werd door de overspoelende watermassa's mee gesleurd. WINNIPEG. Het water van de Rode Rivier inCanada, die buiten zijn oevers is getreden, waardoor een zevende van Winnipeg en om geving onder water is gezet, is terug gelopen. De stand van de rivier is nog drie meter boven het jaarge middelde. Slechts twee personen hebben door de overstromingen het leven verloren. Na hem sprak de rector magni ficus. piof. dr B A van Groningen over blijdschap (het Lustrum), trots (het Bereikte), dankbaarheid, ver trouwen en ernst bij allen die van de Academie houden. Hem antwoord de de praeses der reünisten, jhr mr E. C. U. van Doorn, dat Humaniteit en Vrijheid eeuwige Leidse waarden zullen blijven. Duizend reünisten konden die be lofte bevestigen. Zondagmorgen was er in de Re monstrantse kerk een aansluitende plechtigheid. Ln de Lakenhal en op Njord. overal waar iets te doen was in verband met het Lustrum, ont moette men de oud-alumni, alumni en hun dames, evenals op het con cours hippique op het terrein van de Hofstad in Den Haag, waar het na tweeën tjokvol werd. H.M. de Ko ningin en de Prins namen plaats op de eretribune temidden van allerlei autoriteiten. Halverwege het bonte, kleurige, fleurige programma vertrok Z.K.H. naar de races te Zandvoort. Na het vertrek van H.M. bleven tal lozen. nog enige uren bijeen het weer was ook zo mooi en het was een zo geslaagd openluchtfeest. c Nee toch.Heus! Het Boek der Plagerijen wordt elk jaar een dik deel dik ker. Nu zijn bijv. te Detroit da mes en heren weer aan zichzelf teruggegeven, omdat de ene partij krokodilletjes hield in de badkamer, de andere partij al door dure aapjes kocht, dc ene partij weigerde warm eten te bereiden, en de andere partij een nieuw servies noodzakelijk maakte, enz. Te Hollywood zelf ging de première van De Grote Juwe lenroof. Een laatkomer kreeg met moeite een plaatsje hij was weer het eerst buiten en weg geen wonder, want hij had twee rijen dames plus ouvreuse van haar juwelen beroofd. Als u rijp bent voor een „vol de nuit dansant", nachtvlucht met moderne dansen, dan moet u 's avonds om 9 uur op vlieg veld Orly u melden in avond kleding, ingang luxe-beurzen. Beurse beurzen vermoeden wij, „want er zal uitsluitend cham pagne worden geserveerdzegt Reuter. Pa, weduwnaar, heet Vloet (J.); zoon heet Vloet (G.)twee de zoon heet Vloet (Th): doch ter: Vloet (P.). Die 4 Vloeters- gaan 20 Juni trouwen in gezon de Brabantse dorp St. Anthonis. De vlotte dochter doet het het aardigst, want haar aanstaande man heet Vloet (P), net als zij. .J Priesters en stamhoofden uit Wcst-Afrika in Volendam PURMEREND. Drie neger priesters uit West-Afrika van de Afrikaanse missie van Cadier en Keer en drie Afrikaanse negerstam hoofden, op doorreis naar Rome, vertoeven op het ogenblik in ons land. Zondag droegen deze drie priesters, de fathers Kwesi Menya, Kwoku Tawiah en Couston, in Vo lendam een plechtige H. Mis op. De drie Afrikaanse stamhoofden, in hun veelkleurige lange schou dermantels, woonden de plechtig heid in het priesterkoor bij. Spectaculaire ontwikkeling per 1 Juli niet te verwachten (Van onze correspondent) BRUSSEL. Met 1 Juli in het zicht, dc datum, waarop volgens de oor spronkelijke en al niet meer te verwerkelijken plannen, de Benelux voor- unie in een beperkte economische unie zou worden omgezet, wordt het contact tussen de ministers der drie Bcnclux-landcn hervat. Zeer binnen kort waarschijnlijk de laatste week van Juni of de eerste week van Juli zal een minister-conferentie te Spa of te Ostendc worden gehouden. Zaterdag heeft te Brussel minister Mansholt reeds een bespreking gehad met zyn collega's Orban. de Belgische minister van Landbouw cn Bech, de Luxemburgse minister van Buitenlandse Zaken, die tevens minister van Landbouw is. Honderden agenten zorgen voor uitstekende verkeersregeling HILVERSUM. Het VARA-familiefeest in Hilversum, gevierd ter ge legenheid van het zilveren jubileum dezer omroepvereniging, is vooral imponerend geweest door het aantal bezoekers. Het grote achtertcrrcin van het Hilvcrsumse Sportpark bevatte in de loop van de Zondagmiddag, toen men kon aannnemen dat alles binnen was, zoveel personen en bood een aanblik van zo'n golvende mensenzee, dat elke schatting van het aantal een slag in de lucht werd. De organisatoren zelf noemden aanvankelijk getallen, die varieerden van 80.000 tot 120.000 Maar toen men tenslotte aan het eind van de middag de menigte zag wegstromen gingen hun cijfers nog met enkele tienduizenden de hoogte in. 's Morgens heel in de vroegte was de stroom naar het Hilvcrsum se Sportpark al begonnen. Voor dag en dauw kwamen de eersten van twee kanten het feestelijk versierde terrein binnen, waar zij van 9 uur af werden bezig gehouden door vier verschillende orkesten, die op vier verschillende podia speelden. Maar later op de morgen, zo tussen 10 en 11 u., kwam de grootste druk te. Per trein, per bus, per auto en per fiets. En honderden agenten, Hilversumse ordebewaarders en 300 man van dc Rijkspolitie, zorgden langs de uitgestippelde routes voor een verkeersregeling, die zowel 's morgens als 's middags uitstekend heeft gefunctionneerd. En heel deze menigte is daar bijeen geweest als leden van het grote Vara-gezin, heeft geluisterd naar de openingsrede van de Vara- voorzitter. mr J. A. W. Burger en is er getuige van geweest hoe de Vara-penningmeester. de heer J. W. Lebon op het middenterrein de Vara-vlam ontstak met behulp van een fakkel, die honderd athleten van hotel Parkzicht in Amsterdam. Politiek die beide categorieën bevredigt is onmogelijk (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM. De conferentie over de oude en de nieuwe midden stand, die de Dr Wiardi Beekman Stichting, het wetenschappelijk bureau van de P.v.d.A., Zaterdag in het American Hotel te Amsterdam hield, begon met een inleiding van prof. dr J. P. Kruyt, die sprak over de sociale positie van de middenstand. HU constateerde, dat dc oude middenstand, handelaars, kleine industrieëlen, boeren belangrijk is gebleven, mede doordat er voor deze categorie allerlei nieuwe mogelykheden zijn gekomen. Daarnaast is er een enorme nieuwe middenstand gegroeid: ambtenaren, employé's, beoefenaars van vrije beroepen. Samen maken deze groepen zeker 45 procent, volgens een nieuwe berekening zelfs 53 procent, van onze bevolking uit. De verschillen in mentaliteit tus sen oude cn nieuwe middenstand zijn aanmerkelijk. Dc oude middenstand heeft een eigendoms denken, is tegen ordening. De nieuwe middenstand heeft een arbeiders-denken, is veel meer planning minded". Door deze verschillen is een alom bevredigen de middenstandspolitiek onmogelijk. Wil men deze zeer belangrijke groe pen politiek bereiken, dan moet men er rekerning mee hoeden, dat de middenstander afkeer heeft van het nadruk leggen op het grote aantal. Men moet bestaande tradities ah de gehechtheid van de boer aan zijn grond en van dc winkelier aan zijn zaak. erkennen. Het besef, dat hoofd en handarbeid gelijkwaardig zijn. moet meer ingang vinden. Als laat ste, maar zeer belangrijke eis. noem de prof, Kruyt de democratisering van het onderwijs: de begaafde kin deren van de arbeiders moeten de gelegenheid krijgen een opleiding te ontvangen, die hen op een leiding gevende positie voorbereidt. waar de Vara is opgericht, naar Hilversum brachten. Toen twintig duizend postduiven en enige duizen den ballonnetjes de lucht in waren gegaan, passeerden 25 jaren Vara de revue in het door S. de Vries Jr. geschreven spel in vijf taferelen. En daarna kwamen practisch alle Vara- artisten op het grote middenpodium, met als gast in hun midden de Franse chansonnier Jean Sablon. Onder de vele officiële personen op de ere-tribune bevond zich ook de minister-president dr Drees, die in zijn rede o.m. opmerkte, dat in de socialistische rijen geen meningsver- Schil bestond óver hot feit, dat het eigen woord van elke geestelijke richting moet kunnen worden ge hoord. Bekend werd gemaakt, dat de Vara op Pinksteren j.l. 230.139 leden telde. De heer Lamping uit New-Delhi terug Van een onzer verslaggevers) SCHIPHOL. De Nederlandse ambassadeur te New Delhi, de heer A. Th. Lamping, arriveerde gister avond op Schiphol, na twee jaren ononderbroken verblijf op zijn standplaats. Naar de heer Lamping ons mededeelde is zijn bezoek be doeld. om besprekingen te voeren op het ministerie van Buitenlandse Za ken. De heer Lamping zcide. dat er in India grote belangstelling is, voor alles wat er in Indonesië geschiedt. De sóuvereirtiteitsoverdracht is er destijds met veel sympathie ontvan gen. Het bezoek van de heer Nehroe biedt deze de gelegenheid, thans zelf vast te stellen, hoe de zaken in In donesië gaan. In Januari bezocht Soekarno India en de heer Lam ping meent, dat de reis van Nehroe dient ter beantwoording van deze visite. Ten aanzien van op handen zijnde mutaties in Indonesië (naar men weet, staat het vrijwel vast. dat de heer Lamping dr Hirschfeld zal op volgen als Hoge Commissaris) wens te de heer Lamping zich niet uit te laten. ROME. Koning Leopold van België is samen met de prinses van Réthy in Rome aangekomen, waar hij vanmorgen door de Paus in audiën tie is ontvangen. Het conservatieve dagblad „11 Messagero" schrijft, dal het bezoek oen particulier en .strikt godsdienstig" karakter draagt. Of de ministersconferentie er zich I reeds definitief over uit kan spreken, wanneer de voorlaatste étappe van de Bencluxontwikkeling, namelijk die van een unicvcrband met bepaal- de beperkingen, zoals in October te Luxemburg ontworpen, zal worden verwezenlijkt, hangt ook af van dc op handen zijn besprekingen der Or ganisatie voor Europese Economische Samenwerking, met betrekking tot een Europese betalingsunie. Kwesties, die daarnaast nog moeten worden geregeld, alvorens de econo mische unie een feit zal zijn, zijn die van een gemeenschappelijke mone taire politiek en die van dc weder zijdse aanpassing van het belasting stelsel. Ook moet het Belgische parle ment nog de aanpassing der Bel gische accijnzen aan het ontworpen Beneluxtarief goedkeuren, hetgeen door de regeringscrisis steeds is uit gesteld. De aanpassing van dc landbouw politiek der drie landen is ten slotte de meest precaire kwestie, die echter eerst zeer geleidelijk kan worden op gelost en die de totstandkoming der unie niet in do weg slaat. Het contact, dat minister Mansholt Zaterdag mei zijn beide collega's had. heeft juist tot doel gehacl na te gaan, in hoeverre cr op de aan staande grote ministersconferentie reeds definitieve voorstellen in dit opzicht kunnen worden gedaan. Waarschijnlijk zal de Nederlandse minister wel tot zijn teleurstelling hebben moeten vaststellen, dat de ge dachten over een gemeenschappelijke landbouwpolitiek, zich in Belgic noch in regeringskringen, noch bij de be langhebbenden in opvallende mate hebben geconcretiseerd. In geen ge val wenst men binnen afzienbare tijd de bescherming van de Belgische landbouw op te geven. Al met al zal op 1 Juli nog weinig spectaculairs tot stand kunnen ko men. wat nauwelijks bezwaar zal bieden, als de omvang van het goede renverkeer. dat toch al bijna geheel vrij is. kan worden gehandhaafd en als ook het toeristenverkeer, zoals wordt verwacht, vrij zal worden ge geven. KOPENHAGEN. Een geweldige brand, die Zaterdagochtend tot een vuurzee werd aangewakkerd door dc hevige wind, heeft het centrum van de Deense, vissers- en bad plaats Hundcstod in de as gelegd. Zij ontstond Vrijdagavond om tien uur plaatselijke tijd in een loods in de havenwijk. Na enkele minuten sloeg zij oVer naar een oude herberg en vandaar naar een houtopslagplaats en verscheidene oude huizen tegen over de hoofdstraat. Meer dan 150 brandweerlieden hebben urenlang met meer dan twintig brandspuiten het vuur bestreden en slaagden er tenslotte ln het meester te worden. De schade wordt op ongeveer f 625.000 geraamd. De vlammen gre pen zo snel om zich heen, dat dan sers in de herberg niet de tijd had den hun mantels en jassen uit de kleedkamer te halen. Het is moge lijk, dat brandstichting in het spel is. Britse Ireiler door Ieren beschoten CAMPBELLTOWN De Engelse treiler „Loch Esk" ls op ongeveer 8 kilometer afstand van de Noordkust van Ierland beschoten door drie Ierse gemotoriseerde vissersboten met elk ongeveer 20 man aan boord. Toen kapitein Wayman zijn hoofd uit de commandohut stak, werd hij zonder enige waarschuwing door een salvo begroet en door een kogel, die door de deur heen ging, in zijn been ge wond. Een ander schot doorboorde de metalen deur van de dekhut. Toen de „Loch Esk" op bevel van de ge wonde kapitein weer volle zee koos, staakten de gewapende boten de ach tervolging. Aldus heeft dc beman ning verklaard bij aankomst in de Schotse haven Campbelltown. De Ierse regering heeft het incident of ficieel ontkend. Zaak-Westerling verdaagd SINGAPORE. De behandeling van het door Indonesië gedane ver zoek om uitlevering van Westerling is heden door het looggert Jhtshof van Singapore op verzoek van Wes terling tot 21 Juni verdaagd. Wcs- terlings advocaat, F. R. Mass-y, vroeg om verdaging van dw behan deling van het verzoek tot uitleve ring „om enige getuigen te kunnen voorbrengen". Massey verklaarde, dat een van hen „een onverwachte getuige uit Nederland" is. In Perzië dreigt een kabinetscrisis TEHERAN. Het Perzische kabi net staat voor een ernstige crisis. Twee ministers zijn afgetreden cn vier ministers bevinden zich op het ogenblik niet in Teheran. Er zijn nog slechts vijf ministers in de Perzische hoofdstad en vrijwel de gehele pers levert critiek op de regering Man soor, omdat zij in de drie maanden dat zij aan het bewind is niets heeft gedaan. In politieke kringen ver wacht men dat het kabinet zal val len of gereorganiseerd zal worden. Ambon vraagt wapens aan Australië ROTTERDAM Dc vertegen woordiger van de „Republiek Zuid- Molukken" in Nederland, dr Nikiju- luw heeft aan het A N.P. medege deeld. dat strijdkrachten van de verenigde Staten van Indonesië dc burgerbevolking van Namlea op het eiland Burn hebben gebombardeerd, pe Republiek van dc Zuid-Moluk- ken, zo vertelde dr Nikijuluw ver der. heeft nu de Australiërs om wa pens, voedsel cn medische hulp in elke vorm verzocht. Tevens is aan Australië gevraagd, of het de zaak der Republiek van de Zuid-Moluk- ken wil voorleggen aan de Verenig de Naties. Van de zijde van het Hoge Com missariaat van de V.S.I. in Den Haag is verklaard, dat omtrent een bombardement op het eiland Buru niets bekend is. Het Ned. Rode Kruis deelt mede, dat het, naar aanleiding van een verzoek om hulpverlening aan de bevolking van de Zuid-Molukken, heeds geruime tijd geleden contact met het Internationale Comité van het Rode Kruis in Genève heeft op genomen. Naar aanleiding van de ondernomen stappen heeft het Inter nationale Comité van het Rode Kruis zich bereid verklaard, een actie tot hulpverlening ter hand te nemen, waaraan behalve het Neder landse Rode Kruis wellicht nog enige andere Rode Kruisverenigin gen zullen deelnemen. WASHINGTON. Het Ameri kaanse ministerie van landsverdedi ging heeft bekendgemaakt dat acht Amerikaanse „C-47" transportvlieg tuigen deze week naar Saigon zul len worden gevlogen. Dit is de eerste zending in het kader van de militai re hulp, welke de Verenigde Staten aan Indo-China zullen verlenen. D« vliegtuigen zijn bestemd voor de Franse strijdkrachten.

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 1