DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Labour noemt plan-Schuman een gevaarlijke uitdaging Brits journalist vraagt Oostduitsland om asyl Een echt huisje van Hans en Grietje met een (vriendelijke) heks „Onze nationale belangen wijken niet voor Europese eenheid Schuman en Ij 14 Juni Zen op 4.19 onder 21.01; f« Maan op 2.52 onder 20.41, In het Vredespaleis gaat men de valse munterij te lijf Stikker JOe Jaargang, no. 136 Dinsdag 13 Juni 1950 Opgericht door de Stichting „Het Parool" - Giro 510330. Bank: Rotterdarasche Bank Postbus 9 Abonnements prijs 32 cent p. w. of 4.15 p. kw. Losse nummers 9 cent. Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Telefoon redactie' 4—91. Telefoon administratie 6255. Redactie en Administratie: Snouckacrtlaan 7. Amersfoort. Hoofdredacteur: TJ. DE BOORDER. (Van onze correspondent) LONDEN. De Labour-partij heeft voor het eerst sinds de oorlog een officiële brochure gepubliceerd over de buitenlandse politiek der party. In dit geschrift, dat de titel „Europese een heid" draagt, wordt de wenselijkheid om een gedeelte der souvereinitcit aan supra-nationale lichamen over te dragen, ten enenmale van dc hand gewezen. Eenheid dient te worden nagestreefd, gelijk dat thans geschiedt, door middel van samen werking tussen verantwoordelijke regeringen in gemeenschap pelijke overeenstemming. Het geschrift verwerpt ook de idee van een com plete economische unie, door het op heffen van alle handelsbelemme ringen. Terwijl een economische unie dus van de hand wordt gewezen, wordt eveneens be toogd, dat een vol ledige politieke unie ook uitgeslo ten moet worden geacht. „Het doel moet zijn", betoogt het geschrift, „om alle nict-commu- nistischc volkeren verenigen in Houdt arbeiders niet buiten plan-Schuman GENEVE. De heer P. J. S. Serrarens, de Nederlandse afgevaardigde ter 33ste Interna tionale Arbeidsconferentie, heeft gisteren verklaard, dat de arbeiders een stem moeten hebben bij de uitvoering van het plan-Schu man, dat hij even belangrijk, zo niet belang rijker achtte dan 't Marshall-plan. Het moet, zo zeide hij, geen privé kartel worden, maar een supra nationaal orgaan, met execu tieve rechten gebaseerd op een internationaal verdrag. Indien een dergelijk orgaan, dat in vloed zal uitoefenen op de gehele economie en dus op de toestand van de arbeiders in de betrokken landen, wordt opgericht, mogen de arbeiders er niet buiten gesloten worden. Zij hebben een impreratief recht op rechtstreek se deelneming. s een enkel systeem, dat zowel economisch stabiel als politiek veilig is." Men kan de leidende gedachte in het kort in drie punten samenvatten: le. Engeland's samenwerking in Europa mag de regering niet belem meren in het voortzetten van uitge breide controle over haar eigen huis houding. 2e Engeland's verhouding tot West-Europa mag zijn positie als het zenuwcentrum van het gemenebest tn bankier van het Sterlinggebied niet in gevaar brengen. 3c. De beweging naar Europa's 1 i ;?.reK2IÜKififfilB!ö!tll£ülfliilIIIiKU KGMIIMKRI Atoomenergie en industrie khet loeklieht Dat Amerika in het geheim waar schijnlijk het besluit heeft genomen, if te zien van een ernstige poging tot constructie van de waterstofbom, v.ordt door Stewart Alsop in de new York Herald Tribune op goede ponden verondersteld. Minder dra matisch schijnt de kwestie van het vinden van middelen om atomische energie als drijvende kracht voor de industrie te gebruiken. Maar, naar Alsop in zijn opmerkelijk artikel -Achter gesloten deuren" vaststelt. is ook dit een pro bleem van vitaal belang. Nog in Maart werd door de toenmalige uiterst kundige voorzitter van de Amerikaanse Commissie voor de Atoomenergie Liliënthal verklaard, dat het Westen zich zou moeten bevrijden van zijn afhankelijkheid van kolen, door de ztomische energie aan de industrie dienstbaar te maken. Maar enige we ken na Liliënthals aftreden werd het Zangrijkste industriële object ge schrapt. met de mededeling, dat men io plaats daarvan alle aandacht zou richten op een plan. tot ontwikkeling tan door atoomkracht gedreven duikboten. En nog iets later sprak Liliënthals opvolger, Sumner Pike. in het openbaar zijn twijfel over "it, of het wel mogelijk zou zijn. atomische ejiergïe voor de industrie k gebruiken. Op grond van dit alles temen deskundige waarnemers aan. ®at de Amerikaanse Commissie voor d- Atoomenergie zich geheel concen treert op militaire objecten. Gezien d« huidige internationale situatie tooge dit een juist besluit zijn. Maar Alsop merkt teiecht op. dat aan genomen. dat Liliënthal gelijk heeft tn dat de Sowjet-Unie met succes deze nieuwe grote bron van energie ontwikkelt, terwijl Amerika dit na- hat reeds dit alleen het genele machtsevenwicht in dc wereld ten :'inste van het communisme kan «breken. Maandag arriveerde te Hoek van Holland voor het eerst het nieuwe Amsterdam" bestemd voor de nachtdienst HarwichHoek van Holland. Het zeer moderne schip ls 'iet derde non deze dienst, dat dc naam van de hoofdstad draagt Z'jn voorgangers waren in gebruik ran 1S94—1928 en van 1930—1944 Hef laatste schip ging verloren bij de invasie in Normandië. eenheid dient ruimte te laten, voor de voortzetting van de politiek van „full employment"' en sociale recht vaardigheid. Deze politiek dient ver der over West-Europa te worden uit gebreid. Het pamflet begint met te consta teren, dat de houding van de Labour partij tot het probleem der Europese eenheid bepaald wordt door dc be ginselen van het democratisch-socia- lisme, door de belangen van het Britse volk als lid van het gemene best en van dc wereldgemeenschap. Op nationaal, zowel als internatio naal terrein moet de gemeenschap zo worden georganiseerd, dat zij aan haar leden gelijkheid van kans. ver antwoordelijkheid en offer waar borgt „Dit eenvoudige morele begin sel ligt ten grondslag aan alle de mocratisch denken, doch het kan alleen ten volle bevredigd worden, als de mensen in staat zijn cn bereid zijn. de werking der economische krachten te beheersen". Hieruit wordt de conclusie getrokken, dat de Labour partij dus geen verbintenis sen aan kan gaan, die haar eigen of anderer vrijheid om democratisch- socialisme na te streven en de nood zakelijke economische controle toe te passen, belemmert. In de tweede plaats wordt de po litiek van de Labour partij bepaald, door de noodzaak om Engeland's na oorlogse problehicn op te lossen. Het geschrift beweert, dat geen enkele regering Engeland voor een bank roet gevrijwaard zou kunnen hebben, zonder het algemene raam van de controlemaatregelen, die de laatste vijf jaar zijn toegepast. Ten slotte onderlijnt het geschrift het vitale belang van Engeland als zenuwcentrum van het gemenebest en bankier van het gehele Sterling gebied. Dit leidt tot de conclusie, aat de ..Labour partij de economi sche eenheid niet als een overheer send doel in zich zelf kan zien." Het doel moet veeleer zijn, een en kel systeem over de gehele wereld, dat alle niet-communistische volke ren verenigt. Het onmiddellijke doel van Europa's eenheid dient te zijn het in toom houden van dc Sowjet- expansie en het overbruggen van de „dollarkloof" in de naaste toe komst. De conceptie van een supra-natio- naal lichaam, ten einde Europa's eenheid te bewerkstelligen, wordt verworpen, omdat met de bestaande anti-socialistische meerderheid in Europa waarvan het geschrift nogal somber zegt. dat zij wel ..per manent" zal zijn dit de mogelijk heid van de Britse regering om „full employment" te handhaven en de noodzakelijke economische controle maatregelen toe te passen, zou be perken. Een volledige economische unie wordt afgewezen, omdat de partij van mening is, dat zulks een gevaar op zou leveren voor „full employment" en economische sta biliteit. De meeste aanhangers van deze politiek geloven, dat het vrije spel der economische krachten bin nen een continentale markt een be tere verdeling van arbeid en grond stoffen tot stand zou brengen. De Labour partij verwerpt deze theo rie te enenmale." In tegendeel, zij is van mening, dat zulk een poli tiek werkeloosheid en een dalende productie zou veroorzaken en daar door de dollarkloof zou vergroten en een voedingsbodem voor com munisme zou vormen. Op bovenge noemde gronden komt het geschrift dan tot de reeds in de aanhef van dit artikel genoemde conclusie, dat de huidige politiek van samenwer king tussen regeringen, dient te worden voortgezet. Minister Hugh Dalton, de voorzit ter van de sub-commissie van het partijbestuur, die dit geschrift heeft opgesteld, lichtte gisteravond op een persconferentie een en ander nader toe. Vanzelfsprekend kwa men er vragen over het verschil in accent tussen de duidelijk afwijzen de taal van het pamflet cn de vroe gere verklaring van Attlee over het plan-Schuman. Dalton liet zich ech ter niet uit zijn tent lokken. Hij zei wel, nog eens, dat men Europa's be langen alleen kon bespreken binnen bet ruime raam van de gemeen schap van het gemenebest en van de wereldgemeenschap. Over het plan-Schuman wilde hij zich niet nader uitlaten. HOORN. Aan dé veiling ..Op hoop van Zegen" te Blokker zijn de eerste druiven aangevoerd. Het was een partij van de kweker C. Koeman te Wester-Blokker. De druiven werden geveild voor f. 3 30 per kg. Reuter-correspondent wil niet langer „westelijke oorlogsstokers dienen'' BERLIJN. John Peet, de Bcrlijnse correspondent van Renter, heeft gisteren bekend gemaakt, dat hij de Oost Duitse Communistische regering om asyl heeft gevraagd, daar hij. zoals hü zich uitdrukte, „de westelijke oorlogsstokers niet langer wenste te dienen". Hij legde zyn verklaring af tijdens een persconferentie, die büeen was geroepen door de leider van de Oostduitse voorlichtingsdienst. Gcrhart Eisler, in het voormalige pro- paganda-ministerie in de Wilhelmstrasse. Peet zeide. dat noch Russisch goud. noch Centraal-Aziatische waarheidspreparaten hem tot deze stap hadden gebracht en hü verzekerde nadrukkelük, dat hij geen communist is. Hij deelde mede pas na lang nadenken tot zijn besluit te zün gekomen en voegde daaraan toe. dat „dc verdraaide en leugenachtige berichtgeving over dc vredesdemonstratie van de Oostduitse jeugd met Pinksteren" bü hem de doorslag had gegeven. De verklaring van Peet. die hij in het Duits voorlas, besloeg vijf blad zijden en bevatte beschuldigingen aan het adres van het „Amerikaanse imperialisme" en „de oorlogsstokers in het westen". Hij zei, dat Amerika van Engeland zijn vazal maakt en dat er in het westen geen vrijheid van meningsuiting bestaat. „De wij ze, waarop de betekenis van zijn telegrammen in Londen veranderd werd" en zijn ontdekking dat „be richten, die gunstig waren voor de Duitse democratische republiek door de kranten werden wegge gooid" hadden hem teleurgesteld. Zowel de directie van Reuter te Londen als de perschef van de Brit se militaire regering te Berlijn zijn door de stap van ^et. volkomen verrast Zijn berichten waren steeds nauwkeurig, objectief en onberispe lijk. Volgens Reuters hoofdvertegen woordiger in Duitsland heeft hij nooit enig teken van sympathie voor het communistische bewind getoond. Tussen Peet en Reuter bestaan thans geen betrekkingen meer. De ex-cor respondent heeft verklaard, niet lan ger in het Britse perscentrum te zullen blijven wonen, doch te ver huizen naar de Russische sector. Barneveld ducht pseudo-vogelpest BARNEVELD. Om de zich uitbreidende pseudo-vogelpest te bestrijden zijn te Barneveld reeds 20.000 kippen „vernietigd". Toch zijn tot en met Maandag weer 20 nieuwe gevallen van vogelpest aangegeven. De Barneveldse pluimveehandel ligt volkomen stil. Bedrijf grenst hier aan bedrijf, zo dat totale vernietiging dreigt als niet strenge maatregelen worden getroffen. Alle pluimvee in een ge deelte van Barneveld moet opge- hokt worden, honden en katten moeten worden vastgehouden. Honden cn katten welke toch los- lopen worden doodgeschoten. Los lopend pluimvee v.ordt in beslag genomen en vernietigd. Vliegongeluk bij Barein; zes overlevenden BAREIN. Men vreest, dat 44 personen het leven hebben verlo ren tengevolge van het neerstorten van een „Skymaster" van de ,Air France' nabij Barein, aan de Per zische Golf. Het ongeluk gebeurde hedenmorgen vroeg. Er bevonden zich vijftig perso nen in het vliegtuig. Zes wérden opgepikt. Het onberijdbaarste paard ter wereld moet Snake (slang, serpent) zijn, een Rodco-ors uit Oregon. Wie het op Snake 10 Seconden volhoudt, kan zichzelf een meestcr-rijdcr noemen. Het is cowboy Dick Fairchild onlangs gelukt 15 seconden in de buurt van Snake's zadel te blijven de toeschouwers waren diep on der de indruk, zowel van Snake's dolle sprongen als van. Dick's vaardigheid. Bij baden of zwemmen verdronken De 18-jarige G. Bouten uit Kei pen is bij het baden in de Maas bij Venlo verdronken. Hij kon niet zwemmen en waagde zich te ver in de rivier, waann hij plotseling ver dween. De 48-jarige P. A. Hooykaas, be diende bij Vroom en Dreesmann te Den Haag is Maandagmiddag bij het voormalige vliegkamp „De Mok" op Texel vérdronken. Zijn vrouw en vier van huh zes kinde ren waren op het strand, toen dit ongeluk gebeurde, maar zij hebben er niets van bemerkt. Hét lijk was vanmorgen nog niet gevonden. DEN HAAG. Op grond van het feit. dat aan de Nederlandse Vak centrale volledig rechtsherstel is ver leend, waarbij de ministers van Jus titie en Sociale Zaken, verklaard hebben, dat de N.V.C. een voortzet ting is van de op 10 Mei 1940 be staande en erkende Nederlandse Vakcentrale, meent hét bestuur aan spraak te mogen maken op een plaats in het bestuur van de Stich ting van de Arbeid. t v Hier en daar omveer i f Weersverwachting geldig van Dinsdagavond tot Woensdag- M f avond: gVeranderlijke bewolking met enkele verspreide onweers- 5 buien. Zwakke tot matige wind, hoofdzakelijk uit westelüke richtingen. Weinig verandering in temperatuur. Meer dan 500 soorten vals geld zijn in omloop (Van onze correspondent) PARIJS. Morgen opent minister Van Maarscveen in het Vredespaleis te Den Haag een internationale polltieconferentie inzake de valse munterij. De conferentie, die van 14 tot 18 Juni duurt, zal de 19de worden gevolgd door een bijeenkomst van de Internationale Commissie van Criminele Politie (C.I.P.C.). Wij hadden hier in Parijs, waar het secretariaat van de CIPC gevestigd is, de gelegenheid ons te doen voor lichten over de betekenis van beide conferenties. De bescheidenheid van onze zegsman is oorzaak, dat wij zijn naam niet noemen, maar wij staan borg voor zijn deskundigheid ter zake. „Is er een speciale reden, waarom deze conferentie in Nederland ge houden wordt?", zo openden wij het gesprek. „Ja zeker. Weliswaar is het secre tariaat van de CIPC in Parijs onder gebracht, maar de centrale dienst, die zich met vraagstukken van valse munterij bezig houdt is in Den Haag gevestigd. Nu voor het eerst sinds 1935 een afzonderlijke conferentie aan de valse munterij wordt gewijd, lag het voor de hand, dat Den Haag daarvoor gekozen zou worden." „Dat men juist de problemen, die het in omloop brengen van vals geld betreffen, gaat bespreken, hangt dat samen met de na-oorlogse belang rijkheid van di tdelict?" „Dat is inderdaad het geval. Het is wel begrijpelijk, dat juist na een oorlog de valse munterij zon aan trekkelijke vorm van misdaad wordt. Het grote verschil in «vaarde tussen de verschillende valuta maakt grote winsten mogelijk. Vooral omdat die verschillen door het bestaan van een zwarte markt nog eens geaccen tueerd worden. Terwijl du§, finan cieel gesproken, hier sprake is van een aantrekkelijk misdrijf is de technische kant ervan aanmerkelijk vereenvoudigd door de geweldige ontwikkeling van de druktechniek. Met name van de z.g. offsct-proce- dé s. Bij deze algemene oorzaken van de toename van deze vorm van mis drijf kunt u dan nog voegen, dat de oorlog een soort desoriëntatie heeft te weeg gebracht, die maakt, dat al lerlei lieden in de misdaad een dik wijls niet zuinige boterham gingen verdienen, die vroeger niet in ,,hct milieu" zaten. U krijgt een beeld van de omvang van het misdrijf der geld- vervalsing als ik u schattenderwijs vertel, dat er in de wereld omstreeks vijfhonderd soorten vals geld in om loop zijn. „Neemt de hoeveelheid vals geld. dat in omloop wordt gebracht, nog steeds toe?" „Nee. er is sinds ongeveer tien maanden een duidelijke teruggang. Aan dc ene kant is dat een gevolg van het stabiliseren der financiële verhoudingen die de verbluffende winsten van de jaren '44 ott '48 on mogelijk maken, aan de andere kant zijn de bestrijdingsmethoden der po litie veel efficiënter geworden en het risico dus vergroot." „Het precieze doel van de confe rentie?" „Het bevorderen van internatio naal overleg, dat wil dus zeggen, het elkander bijstaan op alle moge lijke manieren, opdat de zo bij uit stek internationale misdaad van valse munterij ook internationaal wordt bestreden." .Hoever gaat de internationale samenwerking hier? Doen ook de Oost-Europese landen mee''" ..Ja zeker, deze landen zijn trou wens ook lid van de CIPC." Vrucht baar contact is mogelijk, omdat de organisatie zich strikt beperkt tot het terrein van dc gewone misdaad met besliste uitsluiting van dat van de politieke misdaad" „Zilveren Krakeling'' in Groningen laat zien wat kunstenaars in suiker kunnen (Van onze correspondent) GRONINGEN. De grootste internationale bakkcrstcntoonstelling. die sinds jaren is gehouden, „De Zilveren Krakeling", staat op het punt in Groningen te worden geopend om vakman en leek te laten zien wat de bakker van zijn dagelijks brood maakt, wat hij vermag op het gebied van de banketbakkerij en tot welke dingen hij in staat is als hij ook nog de kokstitel erbij voert. Morgen Woensdag om half elf zal minister S. L. Manshalt deze jubi leumtentoonstelling openen in aanwezigheid van vele buitenlandse en binnenlandse gasten, onder wie de Ierse Gezante. De Ieren hebben déze tentoonstelling georganiseerd ter gelegenheid. an het 25-jarig be staan van de Groninger Bakkerscursisten Vereniging als uitermate belangrijk beschouwd en zeer hun best gedaan om in dit international gezelschap een goed figuur te slaan. Of zij hierin geslaagd zijn zal in de komende dagen blijken. I-Iet zijn echter niet alleen de Ieren, die een grote waarde aan deze eerste na-oorlogse bakkerij- tentoonstelling hechten. Uit Scan dinavië, uit de Beneluxlanden en uit andere Europese- en niet-Eu- ropese landen hebben de inzenders zich aangemeld om op deze ten toonstelling te kunnen exposeren. Uiteraard laten ook de bakkers uit éigen land zich niet onbetuigd. En ook de jubilerende vereni ging blyft niet achter. De leerlin gen van de bakkerschool zijn reeds wekenlang met enige zeer bijzon dere inzendingen bezig. In de eer ste plaats een groots diorama van vijf meter breedte van het Gro ningse Ontzet in 1672, vervaardigd uit 50 kilo suiker aan de hand van een gravure in het Provinciehuis. Het is een getrouwe weergave gé wordén. Vooral aan dé onderdelen, zoals personen, tenten, paarden en stellingen is véél aandacht be steed. In de Korenbeurs komt een ge héél van koek en bankèt opgetrok ken huisje van Hans cn Grietje. Een ware attractie voor de kinde ren, daar er zelfs 'n (vriendelijke) heks zal zijn en een grabbelton voor het huisje. Voorts zullen de bezoekers de intocht van Jacoba van Beieren kunnen zien na een valkenjacht. Een bijzondere ver rassing is het grote portret van de koningin, die beschermvrouwe van dc tentoonstelling is en deze tijdens haar bezoek aan Groningen op 20 Juni met een bezoék zal ver eren, Dit levensgrote portret is ge heel uit cacao vervaardigd Ontploffing in Britse onderzeeboot LONDEN. De Britse Admira liteit deelt mede. dat er zich he den een ontploffing heeft voorge daan in de onderzeeboot „Tren- ehart". Nadere bijzonderheden ont breken nog. Nee toch.Heus! Boer op Jutland verkocht zijn paard aan boer op eiland. Paard kreeg heimwee, stapte bij boer op eiland uit de stal en begon te zwemmen, 36 kilome ter zout trater. naar Jutland te rug. Het bereikte het strand van eerste boer, zakte ineen en stierf. Onverschillige paarden leven langer ..Rook in bed met onze nar- gileh-pclikaan; gloeiende as van onzichtbaar blijvende siga ret valt in de ondcrklcp van de pelikaanssnavel en lurkend paf fen doet gij behaaglijk door middel van een prima gummi slang met mondstuk. Pelikaan valt niet om. Practisch". Het is practischer om in bed alle ge- rook na te laten. Wedstrijd GennepNijmegen kon niet doorgaan wegens nestje met eitjes in strafschop gebied. Eitjes werden in de pet van de scheidsrechter buitens- vclds gedragen en na de wed strijd weer in het nestje gelegd maar jch bleven dc vogeltjes (i.e. leeuweriken) weg. Stel het dwaze geval, dal een man ..fascinerend" kan zijn, wie is dan dc fascinerendste man van heel de wereld? De Canadese filmspeelster Yvonne de Carlo heeft het niet beneden haar waardigheid geacht ant woord te geven op deze zotte Hollyi oodsc kwestie: ..1 dc sjah van Pcrzië, 2 Hemingway (schrijver) omdat hij een baard heeft. 3 lord Louis Mountbatten. omdat hij geen baard heeft." Er VALT NOOIT ÉÉN APPEL van de boom; als dc oogst rijp ls. wordt de eerste onmiddellijk ge volgd door de tweede. En als dc tijd gerijpt is voor nieuwe ideeën, ko men de uitvindingen in menigte los. In deze eeuw verkeren wij in de periode, (ondanks de schijn van het tegendeel), dat meer cn meer aan duidelijkheid wint de gedachte dat geen deel der aarde zo autonoom is. dat het zich kan losmaken van de rest. Als ergens ter wereld een ca lamiteit plaats heeft en dan hoeft men nog niet eens aan het ergste, oorlog, te denken dan gevoelt men alom de weerslag ervan in meer of minder sterke mate. En het is duidelijk, dat op een beperkt gebied als West-Europa is, deze samenhang des te sterker voel baar is. Was het een honderd jaar of korter geleden nog mogelijk, dat men Frankrijk Frankrijk liet cn de Belgen hun eigen peultjes konden doppen, zonder dat wij in Neder land daar noemenswaardige interes se voor behoefden te hcbbcnv van daag is dit afgelopen. Werkloosheid in Bordeaux, stakingen in de Bori- nagc, voedsclnood in Italië, het heeft allemaal met óns te maken. En doordat wij deze zaken tot nog toe gewend waren als die des buur- mans te beschouwen, zonder de eenheid des gebieds te erkennen ondanks grenspalen en nationalitei ten. rammelt het zo in ons West- Europa. Het rammelt, omdat we energie verspillen, geld verknoeien cn niet efficiënt te werk gaan. De eerste appel van de nieuwe tijdgeest is gevallen: het plan-Schu man. Mogelijk wil men dit plan als de derde of vierde appel beschou wen. in aanmerking genomen dat er reeds eerder een Benelux ontstond, een Marshall-plan, een Atlantische Unie. Maar wanneer men ter duide lijke historische markering het plan-Schuman als de eerste vrucht wil beschouwen, omdat het, con- creet-economisch gesproken. een groter gebied omvat dan tot nog toe ter sprake kwam. dan kan men het plan-Stikker de tweede appel noe men. Dit Nederlandse plan. dat reeds in voorbereiding was toon ook het plan-Schuman binnenskamers werd opgesteld, levert de volledige erken ning van de gedachte dat West- Europa een eenheid is. Een econo mische eenheid wel te verstaan. Weliswaar zonder dat daarmee ge zegd zij. dat West-Europa een af gesloten eenheid kan zijn, die op haar beurt autonomisch of autar kisch zal kunnen bestaan met nege ren van de rest der wereld, is het voorlopig zo, dat het plan-Stikker niet verder reiken wil dan West- Europa. En dit is op zichzelf al heel wat. OM die economische eenheid in West-Europa te verkrijgen kan het niet anders of er zal ook op po litiek gebied wat moeten verande ren. De fraaiste technische con structies hebben niets te betekenen wanneer ze niet gedragen worden door een positieve geestesgesteld heid. hetgeen op haar beurt een ge zamenlijke politieke gedragslijn im pliceert. Dit betekent, dat er bovcn-natio- nalc maatregelen moeten kunnen worden genomen, die uitgaan oovca het nationale belang, zelfs zouden kunnen indruisen tegen dat wat men tot nog toe gewend was als „het nationale belang" te zien. Om een voorbeeld te noemen: in som mige Belgische kringen wordt scher pe entiek uitgeoefend op de Nedei - landse beslissing om de hoogovens tc IJmuidcn uit te breiden. Men be schouwt dit als een handeling in strijd met het plan-Schuman cn -telt dc vraag of het plan-Schuman ons nu werkelijk wel ernst is. Afgezien van de fout, die naar onze menrng gemaakt wordt. wanneer men thans reeds stopzetting van plannen eist. die reeds lang geleden zijn ont staan, terwijl het plan-Schuman zijn eerste grote bespreking nog moet verkrijgen, (zodat dc Belgische cri- tiek eerder lijkt op verdediging van de nationale belangen dan wel een bijdrage vormt voor de Europese eenheidsgedachte), kan het zijn. dat het er inderdaad van zou moeten komen om bijvoorbeeld in Nederland het hoogovenbcdrijf in te krimpen, te sluiten, te verplaatsen, of anders zins mee tc handelen. Dezelfde soort maatregelen zouden ook voor andere delen van Europa noodzake lijk kunnen zijn. En dc financiële gevolgen daarvan, die ongetwijfeld niet kunnen uitblijven, zouden vol gens het plan-Stikker moeten wor den opgevangen door een Europees Intcgraliefonds. Zulk een fonds is dus een door de West-Europose lan den bijeengebrachte pot, waaruit vergoedingen moeten worden be taald ter bestrijding van de kwade gevolgen, die onvermijdelijk zijn bij het verkrijgen van een gezonde een heid. Het zou dus een tijdelijk ka rakter hebben. Het spreekt vanzelf, dat die tijdelijkheid vooralsnog niet al te letterlijk moet worden geno men. Terwijl ook hier het genoem de voorbeeld van zeer eenvoudige aard is. AL deze plannen, die hoe in gewikkeld ook natuurlijk technisch en op papier tot een op lossing zijn te brengen, kunnen al leen dan kans hebben op slagen, wanneer de deelnemende Wcst-Eu- ropese landen bereid zijn, niet in het belang van anderen, doch van het totaal, en düs van zichzelve, een deel van eigen „laatste woord" prijs te geven. Wanneer West-Europa, snipperverdeeld als het is, wat landsgrenzen cn daaraan vastkleven de beperkende bepalingen betreft, onveranderd en onverminderd op volledige souvereinitcit blijft staan, behoeft men aan geen plan-Schu man of plan-Stikker te beginnen. Dit is het grote probleem waar voor wij staan cn dat een enorme barrière vormt, groter dan welke handelsbelemmering ook. Ondanks de tijdgeest, die leidt tot fameuze voornemens als die van Schuman cn Stikker, moet de draak der sou- verciniteit-tot-hel-uiterste nog wor den verslagen. Dit moet omdat West-Europa tus sen de vrijwillige eenheid, die de Verenigde Staten van Amerika vor men en de min of meer vrijwillige eenheid die door de Sovjet Unie wordt gevormd, zich geen luxe vim souvereine versnippering kan ver oorloven.

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 1