Het begon bij ,Telaga Tunggal no. 1 Boertje wilde sparen maar raakte geld kwijt Bedrijf met vertakkingen over gehele wereld geeft 250.000 personen werk Ongeschokte positie in afgelopen jaar Nederlandse Bank dupe van fout wisselbriefje IVOROL: de beste garantie tegen tandbederf Slechts verplichtingen aangaan die men kan nakomen Tschaikoivsky 's Patliétique door Decca geregistreerd r Tijd gekomen voor vreed zame opbouw van Z.O.-Azië 3 De Koninklijkeeen welvarende zestigjarige (Van onze economische redacteur) Op 16 Juni herdenkt de Koninklijke een afkorting die welhaast symbolisch is, want deze maatschappij is inderdaad de koningin van het Nederlandse financiële leven haar zestig jarig bestaan. Op 16 Juni 1890 werd de Koninklijke Nederlandsche Mij. tot Exploitatie van petroleumbronnen opgericht. Het vertrouwen was direct zeer groot; de emissie van 1.300.000 werd vier en een half maal overtekend en Koning Willem III gaf de nieuwe on derneming bij hoge uitzondering direct het recht, het praedicaat „Koninklijke" te voeren. Een besef van de ontwikkeling van deze maatschappij zult U misschien krijgen, wanneer U weet dat het maatschappelijk kapitaal inmiddels tot 907 millioen is gestegeii. Het aandeel van de Koninklijke/Shell Groep in de wereldolie-productie van 480 millioen ton bedraagt ruim 10%. 256.000 mensen zijn in dienst van de Koninklijke, en U zult ze overal ter wereld te vinden. Deze gigantische ontwikkeling was mogelijk, doordat in de zestig jaar van het bestaan van de Koninklijke de ontwikkeling valt van de aardolie, van een product, dat slechts voor ver- lichtingsdoeleinden werd gebruikt, tot wellicht de allerbelangrijkste grondstof voor de mo derne wereld. Aardolie vormt thans de basis van 1400 stoffen en nog steeds breidt dit aantal zich uit. In 1910 waren het er nog „slechts" 100. De eerste petroleumboring in Amerika dateert van 1859. Ook in Indonesië, waar op verschillende plaatsen olie naar de oppervlakte sijpelde, werden boringen gedaan cn op Onder de energieke lei ding van Sir Henri De fending groeide de Ko ninklijke uit tot een we reldomvattend concern. Deze foto werd kort voor zijn dood tijdens 'n verblijf in Zwitserland gemaakt. Advertentie (i.M AMERSFOORT In de regels, die nu volgen, zullen w(j vertellen hoe een klein keuterboertje op dc Veluwe een deel van zijn geld is kwyt ge raakt, waardoor hy nu in zak en as zit. Wij vertellen dit verhaal omdat het niet op zich zelf staat en vele anderen zich aan de ervaringen van deze kleine boer kunnen spiegelen. De boer werd lid van een bouwkas teneinde op een gemakkelijke wijze aan een eigen, schuldenvrij huis te kunnen komen. Maar het werd een fiasco voor hem. Laat ons voorop stellen, dat wU daarmee niets kwaads willen zeggen van het instituut der bouwkassen, welke voor vele mensen in de stad cn op het platteland van zeer groot nut kunnen zijn. hard het contante geld nodig, dat hij destijds heeft gestort. Maar de Bouwkas. waar hij zijn post afsloot. Is geld kwijt geraakt door fraude van de boekhouder. Dat moeten de inschrijvers opbrengen. Bovendien zijn er nog de noodzake lijke administratiekosten. In ieder geval: dc boer kan 1800 terug krij gen. Dat is ongeveer de helft van zijn geld. „Wat is daaraan te doen?" vroe gen wij de heer A. de Bruijn. direc teur van het Nederlands Instituut voor het Verzekeringswezen te Den Haag. die tevens zitting heeft in de Staatscommissie, die de minister in zake de bouwkassen van advies moet dienen. „Daaraan is niets te doen," was het antwoord. ..Die administra tiekosten zijn verschuldigd en van de fraude is die boer nu eenmaal ook de dupe. De betrokken kas is echter opgeheven en heeft zijn werk zaamheden aan een andere moeten overdragen Toen de post gesloten werd stonden de bouwkassen nog niet onder toezicht van de Verzeke ringskamer. Dat is nu wel het ge val Het aantal kassen is daardoor sterka verminderd. Het toezicht is zeer streng. Tegen de maatschap pijen, die vaak belangrijk werk doen. is niets in te brengen. Men moet dergelijke posten echter niet afsluiten dan na zeer rijpe over- weging. Raadzaam kan het daarbij zijn het advies van een niet-belang- hebbende deskundige in te roepen. De fout. trouwens niet alleen bij de bouwkassen. is dat cr altijd nog be paalde vertegenwoordigers zijn. die dc mensen er toe brengen verplich tingen aan te gaan. die zij onmoge lijk kunnen nakomen. En dat geeft Bouwkas kan geen wonderen doen De boer, die wij bedoelen, viel ech ter in handen van een vertegenwoor diger, die er weinig scrupules op na hield en de man onjuiste voorspiege lingen deed teneinde een zo hoog mogelijke post af te sluiten. De maat schappij kon daar natuurlijk weinig aan doen, al had men mogen ver langen, dat zij deze man niet op de mensen had los gelaten. Het boertje nu sloot een post af van 20.000,Dat betekende, dat hij per maand veertig gulden moest sparen. Bij het systeem der bouw kassen behoeft men niet het gehele bedrag gespaard te hebben om de bouwsom beschikbaar te krijgen. Men krijgt deze als men een bepaald bedrag gespaard heeft, dat wordt uitgedrukt in „spaarpunten". Men kan b.v. in bepaalde gevallen na 5000 gespaard te hebben over de volle 20.000 de beschikking krij gen, met dien verstande, dat het res terende bedrag als hypotheek be schouwd wordt, die echter renteloos is. Men zet zijn (sterk verhoogde) spaarstortingen als aflossingen voort. Maar waarom sloot ons boertje een post van 20.000? Als hij ooit dit bedrag ter beschikking had ge kregen, wat had hij er met zijn drie melkkoeien mee moeten beginnen? Waar had hij zijn boerderij moeten bouwen? Waar had hij land moeten vinden? Hoe had hij aan het vee en de werktuigen moeten komen, die bij een dergelijke boerderij behoren? Want van het geld van een bouw kas mag men wel een huis kopen, maar geen koeien of kippen. Deze post had dus nooit gesloten mogen worden, omdat ze geen enkele zin had. Maar bovendien kon men tevoren op zijn vingers narekenen, dat de bedoelde keuterboer nooit de spaarstortingen van veertig gulden per maand en later de aflossingen van 100 per maand zou kunnen op brengen. De man bezat 3500 en hij liet zich bepraten dit bedrag al vast in de kas te storten. Maar de verdien sten met zijn drie koeien waren niet zodanig, dat hij ook verder zou kun nen sparen met 10 per week. Wat nu? Aan de beurt om de bouwsom beschikbaar te krijgen is hij nog niet. Wat zou hij er trouwens mee moeten aanvangen? Hij heeft nu lot heel wat ellende aanleiding. Bo vendien wordt dc mensen wel eens voorgespiegeld, dat zij, wanneer zij normaal sparen, al na een paar jaar kunnen gaan bouwen Zoals de zaken er nu bij staan, moet men er echter niet op rekenen, dat men binnen de zeven jaar genoeg „spaarpunten" heeft vergaard om de beschikking over de bouwsom te krijgen. En het Hevige heidebrand bedreigt tehuis VELDHOVEN Een hevige bos- en heidebrand heeft Maandagmiddag gewoed onder de gemeente Veldho ven tussen de dorpen Veldhoven en Steensel. Tientallen ha bos en hei zijn in vlammen opgegaan. De Eind- hovense brandweer moest te hulp worden geroepen, omdat eerr tehuis, waar ongeveer honderd kinderen verblijven gevaar liep. Ook de brandweer van Eersel rukte uit. Omstreeks half acht 's avonds was men de brand meester. Hoewel ern stige brandhaarden op ongeveer 800 meter van het tehuis lagen, is dit gespaard gebleven. Men maakte bij het blitssingswerk gebruik van z g. nevelblussers. De brandweerautori teiten zijn van mening, dat de ver spreid liggende brandhaarden opzet telijk waren veroorzaakt. Repatriëring F-brigade begonnen DEN HAAG Met het troepen- schip „Hellenic Prince", dat om streeks Zaterdag 17 Juni te Amster dam wordt verwacht, repatrieert als eerste onderdeel van dc F-brigade de 41e hulpverbandplaats afdeling. Een deel van het personeel van 41 Hup va keert met de „Grote Beer" huiswaarts. V.S.I. bij Internationale Arbeidsorganisatie GENèVE. De jaarlijkse confe rentie van de ILO. de Internationa le Arbeidsorganisatie heeft de Ver enigde Staten van Indonesië als lid dezer organisatie gekozen. Indone sië is het 61ste bij de ILO aangeslo ten land. Pseudo-vogclpest in Barneveld BARNEVELD. Wat lange tijd in Barneveld gevreesd werd is een feit geworden. De op de mestbe- drijven uitgebroken pseudo-vogcl pest, heeft men niet tot deze be drijven beperkt kunnen houden, ofschoon het pluimvee van de aan grenzende bedrijven vernietigd werd. Nog steeds geeft men de moed niet op, maar er worden steeds nieuwe gevallen gemeld. Volgens mededelingen van officiële zijde, breidt de pseudo-vogelpest tc Bar neveld zich uit als een olievlek Er zijn thans zeer ingrijpende maatregelen afgekondigd. Alle pluimvee in een gedeelte van Bar neveld moet opgehokt worden, honden en katten moeten worden vastgehouden. Honden en katten welke toch loslopen worden dood geschoten. Loslopend pluimvee wordt inbeslag genomen en ver nietigd. Mendelssohn heeft vele werken nagelaten die verouderd en ver bleekt aandoen en die dan ook zel den in het openbaar worden uitge voerd. Daar staat echter tegenover dat er ook enige composities zijn, die nog regelmatig op de programma's worden geplaatst en zowel de uitvoe renden als de toehoorders een innig muzikaal genot verschaffen. Daar toe kan behalve bijv. de Sommer- nachtstraum - mu ziek ook het viool concert worden ge rekend. Het karakter van Mendelssohn's mu ziek is probleem loos, waarschijnlijk wel ten gevolge van het feit, dat de meseter geeste lijk en materieel een rustig leven kon leiden. Dat neemt niet weg. dat zijn muziek in melodisch opzicht soms grote bekoring bezit en uiter mate aantrekkelijk kan zijn. door haar dikwijls fraaie en open instru mentatie. Al deze eigenschappen vindt men zeker in overvloed tn het vioolconcert. Daarom dan ook zal iedere liefhebber van dit werk naar de opname, die Decca er deze maand van op de markt bracht, volkomen bevredigd luisteren. Temeer omdat de violist Campoli het werk. prachtig gesecondeerd door de Londense Phil harmonic onder Eduard van Beinum met een waar meesterschap speelt. Zonder enige bedenking een fraaie opname Muziek van een geheel ander ka rakter is de zesde symphonie van Tschaikowsky, die eveneens door Decca vlekkeloos werd geregistreerd Deze symphonie is bekend als de „Pathétique" een betiteling die niet van de componist is. Toch is het zeer verklaarbaar, dat men haar aldus betitelde, want de hartstochtelijke melodiek, die tevens een sterk Slavi sche geest ademt, de grote stijgingen en vervoeringen, de soms ook tedere lyriek, wettigen de toegevoegde titel ten volle. Deze symphonie is het laatste werk dat de meester schreef. ..Het gelukte hem hierin schreef eens een bio graaf. .ten volle de diepste kern van zijn wezen met meedogenloze eerlijk heid te onthullen" Men behoeft al leen maar het laatste (vierde) deel. beginnende met hartstochtelijke klachten en eindigende met de ver klanking der troosteloosheid, te ho ren om een verklaring te vinden in het'feit. dat de componist de eerste uitvoering van dit werk slechts enige dagen overleefde Hij stierf aan cho lera. na moedwillig een glas besmet Newa-water te drinken. Men kan deze aangrijpende com positie in een prachtige, diep door voelde vertolking van ..LOrchestre dc La Société des Concert Hu Con servatoire de Paris" onder leiding van Charles Munch horen. Interessant programma op de wielerbaan Dinsdagavond 20 Juni zal op de Utrechtse Stadionbaan een interessant wielerprogramma worden afgewerkt. De Nederlandse Wielren Unie zal in ver band met de komende nationale, en wereldkampioenschappen de beste ama teurs laten starten in een omnium. Verder staat op het programma een achtervolging om de bekende West- broek-brassard Ten slotte zullen cr nog twee ritten achter motoren worden verreden, over afstanden van respectievelijk 20 en 30 km. In de Tweede Wereldoorlog gigantische bijdrage tot de overwinning 15 Juni 1885 boorde een tabaks planter op Sumatra, Aeilko Jans Zijlker, een put aan, die de naam kreeg Telaga Tunggal no. 1. Deze put die zestig jaar in bedrijf is ge weest, is de basis geworden van het wereldconcern „Koninklijke Shell Groep", want Zijlker bracht zijn concessie in de Koninklijke in Acht jaar na de oprichting ont stonden er moeilijkheden, doordat de productie op dit veld dat toen nog steeds het enige was verminderde. Maar de eerste direc teur, de heer J. B. A. Kessler, wist. tezamen met H. W .A. Deterding Scheidsgerecht voor de oorlogsschade samengesteld DEN HAAG. Bij Koninklijk Besluit zijn benoemd in de Eerste Kamer van het Scheidsgerecht voor de oorlogsschade: tot- lid voorzitter prof. mr. Ph. A. N. Hou wing, hoogleraar aan de Neder landse economische hogeschool te Rotterdam; tot plv. lid. tevens plv. voorzitter mr. P. S. Noijon, rechter in de arrondissementsrechtbank te Rotterdam; tot leden mr. C. J. A. M. ten Hagen, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal en ir. L. Meyer te Roosendaal, alsmede tot hun plaatsvervangers onder scheidenlijk J. van de Kieft, lid van de Eerste Kamer der Staten- Generaal en ir. P. H. de Groot te Amsterdam. In de Tweede Kamer van het scheidsgerecht voor de oorlogs schade zijn benoemd: tot lid-voor zitter mr. D. J. Geursen. oud-pre sident van het Hooggerechtshof te Batavia; tot plv. lid, tevens plv. voorzitter mr. N. M. Vellinga, oud president van de raad van justitie te Makassor; tot leden M. Raay- maakers. luitenant-generaal b.d. te 's-Gravenhage en prof. ir. W. J. Dewez, hoogleraar aan de land bouwhogeschool te Wageningen, alsmede tot plaatsvervangers dezer leden onderscheidenlijk mr. Ph. C. M. van Campen, directeur van de coöperatieve Centrale Boerenleen bank te Eindhoven en prof. ir. F. Hellinga, hoogleraar aan de land bouwhogeschool te Wageningen. (toen nog lang niet Sir Henry) de crisis te overwinnen. In 1900 na het overlijden van Kessler, werd Deterding. die in de eerste plaats zakenman was, direc teur. In 1902 beginnen de werk zaamheden met de op Java wer kende Dordtsche Maatschappij tot Opsporen en Exploiteren van Pe troleumbronnen op Java. (In 1911 zijn Dordtsche en Koninklijke sa mengesmolten). Het principe van de Koninklijke is eigen vervoer, eigen opslagplaatsen, eigen raffina derijen, eigen verkooporganisatie. Van het begin af aan is dit begin sel ten uitvoer gebracht. De eer ste tankers werden gekocht in 1896. in 1901 werden tankopslag plaatsen in Australië ingericht en in hetzelfde jaar werd een ver kooporganisatie in het verre Oos ten gevormd. In 1902 doet de Ko ninklijke een stap van betekenis: Met de oprichting van een verwer- kings- en verkooporganisatie in Duitsland mengde men zich zo in de strijd om de Europese markt. Het belangrijkste feit in de ge schiedenis van de Koninklijke is wel het samengaan met de Shell in 1907. De Shell was een betrekke lijk kleine Engelse petroleummaat- schappij met velden in Borneo en Texas. In 1907-volgt algehele sa mensmelting tot de „Koninklijke Shell Groep." Koninklijke cn Shell zijn de ban kiers van de „Groep": de Konink lijke verschaft 60%, de Shell 40% van het kapitaal. De drie grote werkmaatschappijen ziin: de Ba- taafsche Petroleum Mij., die zich met opsporing, winning cn ver werking bezig houdt, de Anglo Saxon Petr. Cy., die voor trans port en opslag zorgt en de Shell petroleum Cy., die belast is met de verkoop. Al deze ondernemingen hebben overal ter wereld weer dochter-maatschappijen. Na de vorming van de Groep ging de ontwikkeling nog sneller. In steeds meer productiegebieden wer den belangen "Cêrworven: Egypte. Mexico. Brits Borneo. Rusland. In 1912 betrad de Koninklijke het ter rein van haar grootste concurrent, de Standard Oil Cy. en kreeg een concessie in Oklahoma. In 1913 kwam cr één in Californië bij. Tegelijker tijd werden in Trinidad en in Vene- zulca concessies verkregen. Na de eerste wereldoorlog ging de ontwikkeling in versneld tempo door productiebelangen in Polen Er zijn tal van ondernemin gen, die het recht hebben ver kregen het praedicaat „Konink lijke" te dragen, maar wanneer er wordt gesproken over ,.Dc Koninklijke", dan is er geen misverstand mogelijk: men be doelt de Koninklijke Petroleum Maatschappij. Deze afkorting is welhaast symbolisch: want deze maatschappij is inderdaad de koningin van het Nederland se bedrijfsleven. Het vertrou wen, dat acre maatschappij iedere kapitaalbezitter, zij groot of klein, inboezemt, is vrijwel onbegrensd, en menig een die voor dc eerste maal van zijn leven, van zijn spaargeld of van een erfenisje, een stukje koopt, laat zijn keuze vallen op een aandeel .Koninklijke". (1920) een concessie in Argentinië (1921). In 1923 begon de Koninklijke met de ontginning van een geheel nieuw veld. dc petro-chemischc in dustrie. Tc iJmuiden werd de Mekog opgericht, die zich toelegde op de vervaardiging van kunstmest. In 1931 werd een dergelijke fabriek in San Francisco geopend. Van 1940 tot 1945 werd de Ko ninklijke „gemilitariseerd". Er was vliegtuig benzine nodig in ontzag lijke hoeveelheden, er was synthe tische rubber nodig (waarvoor de belangrijkste grondstof uit aardolie wordt gewonnen). Er moest een spe ciale vetsoort zijn om wapenen bij landingen te beschermen. En alles kwam er. Evenals gigantische pijp leidingen, om de fronten snel van brandstof te voorzien. De militaire behoeften waren even veelzijdig als onbegrensd: plastics, insectcnbestrij- dingsmiddclen, aceton en nog veel meer. Na de oorlog kwam de Koninklij ke. die haar zetel naar Cüragao had verplaatst, weer naar huis, naar Den Haag. Weer kwam er een nieuw pro- DEN HAAG. Uiteraard draagt het jaarverslag van de Koninklijke Nederlandse Petroleum Maatschap pij, dat is verschenen aan de voor avond van de viering van het zes tigjarig bestaan van deze onderne ming, het stempel van dit gedenk waardige feit. Hoewel de directie betreurt, dat de omstandigheden van dit ogen blik ongunstig zijn voor het bedrijf door het ontbreken van vrijheid van beweging, het ontbreken van een stabiele en inwisselbare munt eenheid en het ontbreken van een redelijke en logische fiscale wetge ving, toch maakt het netto-winst cijfers over 1949 van 82 643.957 (1948 83 990.610) een uitke ring op gewone aandelen van 9% en van 4% op de preferente aan delen mogelijk. Het totale winstcijfer over 1949 bedraagt 805 000. Hieruit blijkt, dat het onverdeelde winstcijfer wederom zeer hoog is. De di rectie acht het van groot belang voor de aandeelhouders een be langrijk deel van de winst te re serveren, in verband met de steeds stijgende kosten van het explore ren en de vervanging cn moderni sering van de apparatuur. Sprekende over de wereldpro ductie aan ruwe olie in 1949 deelt het verslag mede, dat deze met 487.550.000 ton nagenoeg gelijk is gebleven aan die van het voorgaan de jaar. De Koninklijke groep nam daarin deel voor 10.7%. Met betrekking tot de exploitatie bij Schoonebeck in Drenthe zegt het verslag, dat het productieve areaal werd opgevoerd, zodat tegen het einde van 1949 de productie kon worden verhoogd. De productie in Indonesië is belangrijk omhoog ge gaan. Tenzij nieuwe velden wor den ontdekt zal het echter niet mogelijk ziin de productie op te voeren tot het vooroorlogse niveau. In totaal zijn thans bij dc Konink lijke groep meer dan 250.090 per sonen in dienst. In ultramoderne raffinaderijen worden uit de ruwe olie de honder den stoffen gemaakt, die de moderne wereld nodig heeft. In hoger beroep opnieuw drie maanden geëist wegens oplichting AMSTERDAM. In hoger beroep heeft gisteren mr J. Fabius, procu reur-generaal bü het Amsterdams Gerechtshof, opnieuw drie maanden ge- eist tegen de 73-jarige Amsterdammer L. J. M., aan wie ten laste wordt gelegd, dat hij op listige wijze de Nederlandse Bank voor 1000.heeft opgelicht door het onjuist invullen van een wissclbriefjc. Dc verdachte houdt stijf en strak zijn onschuld vol. De verdediger vroeg vrijspraak, om dat, zelfs wanneer verdachte de cliënt zou zijn geweest, die op dc bewuste dag in April 1948 het wissclbriefjc inleverde hetgeen verdachte per tinent ontkent het Hof hem niet wegens oplichting kon veroordelen, omdat men hier slechts te maken had met een grove nonchalance van de bankbedienden zelf en bovendien de aanwijzingen tegen verdachte niet voldoende waren voor een veroordeling. Vier bankbedienden verklaarden van een van deze zelfde schriftex ter terechtzitting, dat het wissel briefje door hun handen was gegaan zonder dat zij de fout hadden gezien, die het bevatte De kassier zei zich te herinneren, dat hij de cliënt, al vorens het wisselgeld uit te betalen, routinegetrouw gevraagd had „Wat moet u ontvangen?" en dat deze daarop had geantwoord met „Twee duizend gulden". Zonder het te mer ken betaalde de kassier daarop 3000 uit. Op het wisselbriefje plaatste de cliënt een valse naam en adres. n.l. De Leur, Koninginneweg. Aldaar bleek hij volkomen onbekend. Bijna vijf maanden na het gebeurde echter passeerde verdachte het bijkantoor van de bank aan de Herengracht en werd toen door enkelen van de bedienden als De Leur herkend en aan de politie uitgeleverd. Verdachte ontkent ooit in het wis selkantoor te zijn geweest. Twee handschriftdeskundigen beweren echter onafhankelijk van elkaar, dat hij de wisselnota heeft ingevuld Bo vendien werden in zijn woning 40 rijksdaalders aangetroffen voorzien van een papieren bandje, zoals het wisselkantoor die om de stapeltjes plakt. Mr Fabius achtte de verklaring van de schriftexperts op zichzelf te zwak voor een bewijs, doch achtte haar als bijkomend bewys wel be langrijk. Mr Nolen, de raadsman herinnerde er aan hoe nog niet zo lang geleden een bediende van de Amsterdamse Bank een jaar onschul- dig had gereten door een verklaring perts en wees er verder op. dat de verdachte een vrij gefortuneerd man is, die in geen enkel opzicht in fi nanciële moeilijkheden verkeert. Het Hof zal 26 Juni uitspraak doen. Geschenk voor Prins van 7-December- divisie (Van onze correspondent) HILVERSUM Gistermorgen heeft een deputatie van de 7 Decem ber-Divisie. in het hoofdkwartier van Z.K.H. Prins Bernhard. op de Zwaluwenberg, aan de prins een speciaal exemplaar van het boek over de 7 December-Divisie „Wij werden geroepen", geschreven door Alfred van Strang, aangeboden. De deputatie bestond uit de oud-com mandanten van de divisie, Generaal- Majoor Dürst Britt en Generaal- Majoor Engels, de luitenant Epke en korporaal de Bruyn. De laatste twee zijn ook dragers van de Militaire Willemsorde. Het aan prins Bernhard aangebo den boek is voorzien van de hand tekeningen van de leden van het be stuur van de Bond van Oud- Strijders van de 7 December-Divisie Generaal-Majoor Dürst Britt bood de prins het boekwerk aan, die dit dankbaar accepteerde. Er zal ook een exemplaar aan H.M. de Konin gin en aan H K.H. Prinses Wilhel- mina worden aangeboden. Het paleisvan de Koninklijke in Den Haag. ductiegebied bij. maar nu heel dicht in de buurt: Schoonebeek. thans het grootste veld in West-Europa. Voor de oorlog was de exploitatie reeds begonnen, maar t dens de bezetting werd er voor gezorgd, dat de werk zaamheden bijzonder langzaam vor derden. Dat het wel anders kon werd na 1945 bewezen: Drente leverde in 1949 620 000 ton olie. In meer dan zestig landen heeft de Koninklijke Shell Groep een ver kooporganisatie. Er zijn duizenden depóts en verkoopstations, die fa brieken en pomphouders voorzien. In de havens cn op de vliegvelden is de „Shell service". Bunker-stations zijn in de gehele wereld gevestigd Wanneer U verre reizen doet is dc kans groot dat 't eerste „vertrouwde" dat U ziet. een Shell-station is En U zult ze overal terugvinden. Belgische verzetslieden demonstreren tegen amnestie BRUSSEL. Belgische oudgedien den. vroegere krijgseevangenen. po litieke gevangenen en leden van het verzet zullen 25 Juni te Brussel de monstreren tegen een mogelijke am nestie voor collaborateurs, die nog gevangenisstraffen uitzitten. Het „Nationale Actiecomité voor Waak zaamheid" heeft tot deze demonstra tie opgeroepen, naar aanleiding van een congres van de „Vlaamse con centratie" ten gunste van amnestie op 30 Juli. Nehroe spreekt tot werkcomité van parlement te Djokja DJOKJAKARTA De premier van India. Pandit Nehroe, heeft Zuidoost Azië het woeligste deel van de wereld van vandaag genoemd en te verstaan gegeven dal hier een groot conflict zou hunnen ontstaan. Sprekend tot het werkcomité van het Republikeinse parlement, liet Nehroe een scherpe veroordeling van de communistische tactiek horen, daarbU opmerkend dat reyolutionnaire daden niet altijd met geweld gepaard behoeven te gaan. Hij achtte de tijd gekomen voor een vreedzame opbouw van dc Aziatische landen. Hij zcide niet te geloven, dat de communistische tactiek ergens grote resultaten had bereikt, met uitzon dering van Sowjetrusland zelf, waar ontstellende toestanden heersten aan het einde van de eerste wereldoor log. De communistische methoden in India hebben naar zijn mening geleid tot chaos en verdeeldheid en niet tot de opbouw van het land. Nehroe betoogde, dat de commu nisten hun doelstellingen hadden vergeten en m dit stadium geen be langstelling koesterden voor de ver spreiding van het communisme. „Zij hebben de hoop dit te kunnen ver richten opgegeven." zeide hij. Doch tegelijkertijd waarschuwde hij. dat in Zuidoost Azië gemakkelijk oorlog zou kunnen ontstaan. „Wij moeten werken aan het kalmeren van de spanningen," verklaarde hij. Nehroe achtte wijsheid in de lei ding noodzakelijk wanneer Azië „de bus niet wilde missen". Times-corre.-jiondent in Tokio uit de gratie TOKIO. Frank Hawley, de cor respondent van de Londense „Times" in Tokio heeft de mededeling ont vangen dat hij dooi het hoofdkwar tier van generaal McArthur niet als ..persona prata" wordt beschouwd. De privileges van Hawley zijn op geen enkele wijze bekort en er is hem niet verzocht Japan te verlaten. Het hoofdkwartier van McArthur vindt zijn berichtgeving over Japan niet objectief.

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 3