DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Attlee noemt plan-Schuman een stuk waardevolle Europese samenwerking Doel Europese samenwerking: stabiele werkgelegenheid Labour-party gaf niet de mening der regering weer f Muizenissen in plaats van ruime beloning Isolatie Kabaal in dc West-Duitse Bondsdag Tekst van Nederlands plan te Parijs vrijgegeven Gerbrandy c.s. gaan voort Textielstaking in België duurt voort West-Duitsland bij Raad van Europa Rotterdam verwacht de wereld op Ahoy'-tentoonstelling Poolse gezant verongelukt Unificatie sociale verzekeringen 10e Jaargang, no. 137 Woensdag 14 Juni 1950 Opgericht door dc Stichting „Het Parool" - Giro 510330. Bank: Rotterdamsche Bank Postbus 9 Abonnements prijs 32 cent p. w. of 4.15 p. kw. Losse nummers 9 cent Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 6235. Redactie en Administratie: Snouckaertlaan 7. Amersfoort. Hoofdredacteur: TJ. DE BOORDER. (Van onze correspondent) LONDEN. Eerste Minister Attlee heeft gisteren in het Lagerhuis, dat zijn werkzaam heden heeft hervat, een nadere verklaring af gelegd over de houding der Britse regering t.o.v. het plan-Schuman. Veel nieuws had de premier niet te vertellen; hij citeerde nog eens de voornaamste passages uit het regerings communiqué van de derde Juni, waarin het standpunt der Engelse regering, dat zü niet bij voorbaat de beginselverklaring kon teke nen, wordt uiteengezet. Attlee zei voorts, dat men niet voornemens was om op het ogenblik Britse tegenvoorstellen te doen. Het zou niet juist zijn, om enige stap te ondernemen, die beschouwd zou kunnen worden als een af leiding, of als een poging om de koers, die Frankrijk en de andere regeringen besloten hadden te nemen, te wijzigen. De regering wenste in deze kwestie te helpen en niet te hinderen en de beste manier, waarop dat kon geschieden zou pas blqken, wanneer de on derhandelingen een aanvang hadden ge nomen. Engeland wil helpen, niet hinderen Atlee sprak verder de hoop uit, dat de practische uitwerking van 't plan wegen fcou tonen, door middel waarvan de Engelse regering in staat zou zijn om zich bij „dit waar devolle stuk Europese samenwer king" aan te sluiten. Jn zijn slotwoord wees Attlee er op, dat de discussie over de Britse voorstellen het besef van de gesta dige voortgang, die naar een grote re eenheid van handelen onder de democratieën op politiek, econo- Nee toch.Heus! „Afau mau? Mau mau! Sant jes! Eet ze!" Geheim ge mengd negergezelschap, boos op min. Malan c.s., heeft zich be last met het uitroeien der blan ken en het put de moed daartoe uit het slobberen van schapen- bloed met schapenhart. (Mau mau betekent: „gauw, opge ruimd staat netjes"). Malan c.s. maken bezwaar tegen dit zwar te genootschap. Wist u, dat melkpoeder be vorderlijk is voor de aan kweek van twee- en drielingen? In Griekenland wordt dat op het ogenblik algemeen voor waar versleten en daarom krijgen alle hulpverlcningscomité's de blik ken melkpoeder van de bevol king terug. Wat doet men tegen zo'n bijgeloof?: niets! Herinnert u zich de Jojo- en Lijmteemdwaasheden in overbeschaafd Europa van XX- ste eeuw? Welnu: zo heeft op het ogenblik Rangoon last van knikkeren op straat. Alle vol wassenen knikkeren, tot de po litie toe, die er een eind aan moet maken, want het verkeer staat er zelfs voor stil. Nieuwste baantje in Holly wood?: neuzenmannequin! Niet vertoonster van feestneu zen spelen, neen: serieus ver toonster van doodgewone huis-, tuin- en keukenneuzen, direct leverbaar uit plastic-voorraad der schoonheidschirurgen. De vertoonsters moeten handige kleine dunne neusjes hebben, waar alle modellen op passen". Zonder piepklein-fijn-snuffertje onnodig te solliciteren! JAPAN Anti-communistisch f)E verkiezingen, die onlangs in l-/ Japan zijn gehouden, hebben een voor het Westen niet ongun stig resultaat gehad. Gebleken is, dat het Japanse volk weinig sympathie voor het communisme heeft. Generaal Mc Arthurs optreden tegen het poli tieke bureau van de partij, nadat communistische demonstranten met stenen naar Amerikanen hadden gegooid, heeft ook de steun van verreweg de meeste Japanners ge- - vonden. Verder brachten de ver kiezingen winst voor de partij van premier Yosjida, die streeft naar een separaat vredesverdrag met de Westelijke mogendheden. Yosjida ziet in, dat een dergelijk verdrag in ieder geval zal moeten voor zien in een voortzetting van een bezetting der Japanse vloot- en luchtvjootbasis door de Amerika nen. Het zou eenvoudig dwaasheid zijn. de strategisch zo belangrijke Japanse eilanden in de flank van de Sowjet-Unie en China, onbe schermd te laten. Maar een dergelijke bezetting zal niet eeuwig kunnen duren. Eens zullen de Amerikanen de Japan ners toe moeten staan, opnieuw een eigen defensie op de been te brengen. Het is daarom een ge ruststellend idee, dat het commu nisme in Japan slecht wortel schiet. Aan de Amerikanen is het, er voor te zorgen, dat dit zo blijft. Tïïï4;ii:3n3!tmffli$!ifliin!iriaünain!i3gHiiciHiBn"ffl.'iïRCin'!^^ In het zoeklicht Tamelijk koel n p Weersverwachting geldig van g Woensdagavond tot Donderdag- I avond: Over het algemeen veel be- y wolking met bijna overal enke- g I le buien. Matige tot zwakke g 1 wind hoofdzakelijk tussen Zuid- West en Noord-West Tamelijk g I koel weer. 1 Êf f 15 Juni Zon oP 4.19 onder 21.01: s Maan op 3.24 onder 21.44 n.m. misch en militair terrein, werd ge maakt, op de achtergrond had ge drongen. Zowel in Europese als in internationale organen was er een voortdurend proces, vaak geleid door Engelse vertegenwoordigers, door middel waarvan de regeringen in toenemende mate hun belangen gemeenschappelijk maakten en hun individuele vrijheid van handelen beperkten. Als het resultaat van de onlangs in Londen gehouden confe renties stond men op de drempel van een vormgevende en beslissende phase in de organisatie van de At lantische gemeenschap. Dit zal, be sloot Attlee. door een meer doel treffend „poolen" van de grondstof fen. op een ongekende schaal prijs geven van het vermogen, te doen als men belieft, vereisen. Bij dit grote streven staat de regering in het voorste gelid. Blijkens de op deze verklaring ge volgde discussie, voelt de regering momenteel niet veel voor een alge meen debat over deze kwestie, om dat zo lang de Franse voorstellen nog niet in détails bekend zijn, zulk een debat een te vage grondslag zou hebben. Churchill vroeg aan Attlee onmiddellijk, of zijn verklaring ge verifieerd was met de daags te vo ren gepubliceerde brochure van het hoofdbestuur der Labourpartij. Attlee antwoordde, dat de brochu re niet een verklaring van de rege- ringspolitiek was. De politiek der regering was, zoals hij zo iuist had uiteen gezet. Churchill vroeg toen om een debat in de komende week. Speciaal omdat de kwestie, zoals hij zei. gecompliceerd was geworden, doordat men nu van de Labourzijde twee lezingen gaf. Churchill verzekerde Attlee iro nisch van zijn sympathie met het feit, dat hij de enige socialistische Eerste Minister buiten het ijzeren gordijn en Scandinavië in Europa, het gemenebest en de gehele Engels sprekende wereld was. Attlee ant woordde. met Churchill eraan te herinneren, dat hij de enige con- Achttien procent van Russisch budget voor defensie MOSKOU. In tegenwoordigheid van maarschalk Stalin, leden van het „Politburo" en vele leden van het corps diplomatique, heeft gis terenavond de Sowjetrussische mi nister van Financien, Arseni Zwe ren. de begroting voor 1950 aan de twee huizen van de Opperste Sow- jet, voorgelegd. De begroting voor ziet in de uitgave van 427,9 miljard roebel en ontvangsten van 432 mil liard roebel. In het totaal is 18 pro cent of 75,9 milliard roebel (onge veer 60 milliard gulden), bestemd voor de defensie. Het grootste deel der begroting is bestemd voor de ontwikkeling van de nationale eco nomie. bevordering van de natio nale cultuur en de verhoging van het levenspeil. ROTTERDAM. Als de „Volen- dam" van de Holland Amerika Lijn op 6 Juli a.s. aankomt met 1300 Amerikaanse studenten, die tien we ken vacantie in Europa zullen door brengen, zullen zij worden verwel komd door Prins Bernhard. servatieve Eerste Minister was ge weest onder de Geallieerde geduren de de oorlog en dat hij in hoge mate afhankelijk was geweest van La- bour-regeringen in het gemenebest Onze Parijse correspondent meldt: De publicatie op dit ogenblik van de Labourbrochure „De Europese eenheid" wordt in officiële kringen hier weinig gelukkig geacht. De persorganen gaan in hun kwalifica ties belangrijk verder dan het nog diplomatieke „weinig gelukkig" en zelfs het zo bedaarde blad „Monde heeft thans felle en ironische be woordingen nodig om aan zijn on miskenbare verontwaardiging lucht te geven. De verklaring van de heer Attlee. dat de Labourbrochure niet de regc- ringspolitiek bepaalt, gooit maar weinig olie op de Franse golven. Het meest welwillende commentaar is thans: „Wij zullen het Engelse ka binet naar zijn daden en niet naar zijn woorden beoordelen. Die daden wachten wij thans af." BONN De West-Duitse Bonds dag nam gisteren een protest aan tegen de eenzijdige vaststelling van de Oder-Neisse-grens tussen Polen en Oost-Duitsland. Dit was niet naar de zin der communisten. Niet alleen, dat zij dc enige fractie waren, wel ke zich niet achter het protest schaarde, zij veroorzaakten ook een geweldig kabaal, eindigende in een vechtpartij, omdat dc communisti sche leider Max Reimann met alle geweld het woord wilde voeren. On gevraagd. ongeweigerd, begon hij van het spreekgestoelte, onder pro testen der andere afgevaardigden, zijn verwijten de zaal in te slinge ren. De voorzitter riep hem tever geefs tot de orde. Daarna schorste hij de zitting voor enige tijd, waar van Reimann zich niets aantrok. Doch bij de heropening der zitting deelde de voorzitter mede, dat Rei mann voor een maand was geschorst. Daarna verdaagde hij de vergade ring opnieuw en verzocht de afge vaardigden om de zaal te ontruimen. Toen de communisten weigerden ontstond een geweldige vechtpartij tussen politie en suppoosten aan de ene zijde en de recalcitrante com munisten aan de andere zijde. Ten slotte werden zij het gebouw uitge werkt. Naar verluidt bereiden de met-communistische fracties een formele eis voor om dc gehele com munistische fractie wegens wange drag voor twintig zittingen uit te sluiten. In Damstad zijn spel en dans begonnen (Van onze correspondent) AMSTERDAM Het was een veel meer dan levensgrote sleutel die burgemeester d'Ailly, toen hij Dinsdag bij Damstad arriveerde, aangeboden kreeg van de twee nar ren. die aan de ingangspoort de stoet, waarin Amsterdams burger vader was komen aanrijden, op wachtten. Nadat de heer d'Ailly precies om elf uur Damstad voor geopend had verklaard, overhandigde hij deze zelfde sleutel aan de Schout (Ernst Groeneveld), ten bewijze dat deze voor de eerstvolgende maand al wordt hij dan ook na twee weken afgelost door Hans Tiemeyer als souverein heerser in dit gebiedje optreedt. Op het bordes van het miniatuur stadhuis vervulde de burgemeester met een Jcort, geïmproviseerd woord deze openingstaak. Vervolgens dank te de heer G. W. IJsselstijn, voorzit ter van de Vereniging „Comité Kal- verstraat" de burgemeester en het gemeentebestuur voor de medewer king bij de voorbereidingen van het Kalverstraalfeest. „Na het slechten van de wallen van Damstad moet ook het Wilhelmina Kankerfonds In Parijs is gisteravond de tekst vrijgegeven van het Nederlandse plan voor Europese economische samenwerking, waarvan wy de voornaamste punten reeds gepubliceerd hebben. Gelijk wij reeds mededeelden is de grondslag van dit plan bet dragen van elkanders lasten doer het stichten van een fonds, dat de nadelen, welke voor sommige landen zouden kunnen voortvloeien uit bepaalde gemeenschappelijke regelingen ten aanzien van de productie, zou moeten opvangen. De wijze, waarop het fonds zou moeten worden gefinancierd zal nog een punt van nader overleg moe ten uitmaken. De steun uit het fonds kan bestaan in uitkeringen ten behoeve van de modernisering van een bepaalde be drijfstak in een deelnemend land. Als modernisering een bedrijfstak niet voor ondergang zou kunnen be hoeden, kan het fonds steun ver lenen bij investeringen in economi sche sectoren, waarin het betreffen de land efficiënt kan produceren. Steun uit het fonds zou alleen worden verleend, indien in de be trokken landen een nationale in spanning wordt aangewend ter be reiking van hetzelfde, doel. Ten einde de geleidelijke en even wichtige expansie van de productie te garanderen en zodoende een alge mene inzinking der werkgelegenheid te voorkomen, is het gewenst, dat de economische politiek, met name de budget-politiek, der afzonder lijke regeringen mede op dit doel gericht blijft. Het is daarom noodzakelijk, dat ten aanzien van de budget-politiek der Europese landen, periodiek over leg wordt gepleegd, met het doel om te vermijden, dat deflatoire en in flatoire ontwikkelingen in enkele landen het monetaire evenwicht in de Europese economie zouden ver storen. Als belangrijke objecten voor de BELGEN BEETGENOMEN (Van onze Brusselse correspondent) BRUSSEL. On langs verschenen in diverse Belgische dag bladen advertenties, ivaarin de minder be deelden een behoorlij ke bijverdienste werd aangeboden. Het was door een eenvoudige en degelijke bezigheid, waarbij nog een aure- ooltje van dienstverle ning aan de medische wetenschap in het ver schiet lag. U moest maar even schrijven naar 't Centrum voor Laboratoriumonder zoek". U kreeg dan per kerende post tien al lerliefste witte muisjes toegestuurd vijf he ren en vijf dames en als het intens fami lieleven. dat deze lo- gé's in uw woning zou den beginnen, zou het voltallige nageslacht weer door de labora toriumheren tegen een ruime beloning worden afgenomen. Dit was nu nog eens een aanlokkelijk aan-geen antwoord meer 'ood van ernstige aan dc wetenschap verknochte heren, die natuurlijk zelf niet hun kostbare tijd aan de muizenstalhouderij Konden verspillen, maar uw gastvrijheid «•n toewijding nodig hadden om hun piu- niersstnjd tegen de slopende kwalen der mensheid voort te zet ten. Vele duizenden Bel gen moeten naar het laboratoriumhebben geschreven, de ver eiste som van enkele tientallen guldens voor ..onkosten" hebben ge stort en een keurig kistje met de vijf mui- zsnêchtparen hebben ontvangen. Nadat zij het eerste kweekresultaat hadden ongestuurd naar het ..Centrum" kregen ztj een paar onnozele franken na aftrek van allerlei „onkosten". Een volgende zen ding leverde meestal al op, zodat velen hun kwekerszorgen maar eens op de politiebu- reaux deponeerden. Er v:erd wat rondge- speurd en al spoedig ontdekte men in Frankrijk enkele slim me vogels, die beken den zo'n tien millioen Fransefrancs met het muizenspel te heb ben verdiend. Er staan nu op het station van het Franse plaatsje Maintenon twee wagons vol unrre muizen, die het „labo- ratorium" niet zo gauw heeft kunnen verwer ken. Misschien komen de diertjes binnenkort wel weer in circulatie want behalve in Fran se en Belgische bladen, moeten de oplichters ook in Nederlandse bladen hebben gead verteerd en als u zich muizenissen op de hals haalt, komt het enkel en alleen doordat u dit verhaaltje niet hebt gelezen. uitgavenpolitiek der Europese lan den moeten in het bijzonder de in vesteringen worden genoemd, nodig in het kader van de Europese sa menwerking en ten dele gefinan cierd uit het reeds genoemde fonds. Door versnelling van het tempo de zer investeringen kan in een tijd van dalende economische bedrijvig heid een gewichtige bijdrage wor den geleverd tot handhaving van de stabiliteit der werkgelegenheid. Al dus kan worden bereikt, dat een dergelijke daling, in plaats van te leiden tot hernieuwde handelsbe lemmeringen, dc mogelijkheid tot versnelling der samenwerking zal brengen. DEN HAAG In de laatste we ken is zowel in de Eerste Kamer als in de Tweede Kamer gebleken, dat verschillende leden voort gaan met het ten beste geven van hun critiek op het Indonesisch beleid der Rege ring alsof er geen Ronde Tafel Con ferentie en geen souveremiteitsover- dracht hebben plaats gehad. De heer Rcijcrs in de Eerste en de heren prof Gerbrandy en Welter in de Tweede Kamer hebben zich daarbij bijzonder on derscheiden. Zij en hun medestan ders hebben thans ter vervanging van het comité Handhaving Rijks eenheid een stichting in het leven geroepen onder de naam „Rijksbe- houd". Deze wil het bewustzijn wekken, dat Nederland niet „van de Indische kwestie af is." al wil zij de grondslagen van de nieuwe verhou ding volgens een circulaire niet aan tasten. De punten, die in de Kamer debatten een rol hebben gespeeld, met name Nieuw Guinea, de Indi sche Nederlanders, de Minahassa. de Molukken, worden in de circulaire op de voorgrond geplaatst, terwijl de stichting in het bijzonder in Amerika propaganda wil maken voor haar opvattingen. BRUSSEL De textielstaking in België blijft vrijwel algemeen. Doordat de werkgevers weigerden de eisen van de textielarbeiders ge heel in te willigen, zijn onderhan delingen over werkhervatting in een impasse geraakt. De vakbonden verwachten thans, dat de regering zal interveniëren en de fabrikanten zal verzoeken een verzoenend ge baar te maken. Katholieke en socia listische vakbonden» zetten steun- acties op touw om de ongeorgani seerde arbeiders, wier aantal meer dan 20.000 bedraagt, te helpen. Het Algemeen Belgisch Vakverbond keert een millioen. de katholieke vakbond anderhalf millioen francs per dag uit. Overstroming in Japan eist 48 doden TOKIO. Minstens achtenveer tig personen zijn omgekomen bij overstromingen en aardverschuivin gen ten gevolge van zware regens, die reeds een week lang het gebied van Tokio teisteren. Zeventien men sen worden vermist en tien perso nen werden gewond. Vijfduizend huizen staan onder water en 6500 acres bouwland zijn ondergelopen. aanleiding hebben een zonnig ge zicht te zeten," zeide hij Ben Groeneveld overhandigde de burgemeester van Amsterdam een oorkonde, die hem tot ereburger van Damstad maakte, hij deed het met een keurige rede in een ondefi nieerbaar oud-Nederlands. Ten slotte dansten leden van Son- ja Gaskel's Ballet Recital" een frag ment uit het Amsterdams Prenten boek. waarna burgemeester d'Ally vertrok en Amsterdam van Damstad bezit nam. BONN Hoewel de officiële be slissing over de aansluiting van West-Duitsland bij de Raad van Eu ropa pas morgen valt is het pleit in feite reeds beslist doordat gisteren bij handopsteken het wetsontwerp naar een commissie werd verwezen. Daar de Bondsraad (Eerste Kamer) het wetsontwerp reeds aanvaard heeft, kan de president het onmid dellijk na de aanneming in de Bondsdag tekenen. De oppositie, bestaande uit sociaal democraten, communisten en de links-katholieke Centrumpartij, kan de aanneming niet tegenhouden. Kanselier Adenauer had zijn ziek bed verlaten om het wetsontwerp te verdedigen, waarbij hij de leider der sociaal-democraten. Schumacher te genover zich vond. Terwijl Ade nauer betoogde, dat afwijzing van de aansluiting betekende, dat West- Duitsland zich tegen West-Europa keerde, zei Schumacher, dat de weg naar een Verenigd Europa niet noodzakelijk via de Raad van Euro pa behoefde te lopen. Met de toe treding tot de Raad van Europa, al dus de leider der sociaal-democra ten. is tevens beslist onder welke omstandigheden Duitsland gedwon gen zal worden om zich weer te be wapenen. OUDE TONGE Het bijna 3-jarig dochtertje van de heer A. Jacobs te Oude Tonge raakte bij de boerderij van haar vader in een sloot. Het on geval werd eerst bemerkt toen het meisje reeds was verdronken. (Van onze correspondent) ROTTERDAM. In minder dan vfjf jaar heeft Rotterdam zün verwoeste haven hersteld. Dat was een enorme prestatie. Om dit te vieren, besloot men een havenfestival te houden. In nauwelijks zes maanden zjjn op een grootterrein, „Dijkzigt", in het hart van de stad. dichtbij de rivier, enorme expositiegebouwen verrezen, waarin moderne architecten, kunstenaars, ontwerpers en technici een tentoonsctlling hebben opgebouwd, die niet alleen het herstel van dc haven, maar ook al haar normale functies, haar relaties en haar werkers Iaat zien. In het paviljoen Rotterdam zijn vier perioden uit de geschiedenis van Rotterdam uitgebeeld: vier grote wandschilderingen (7 x 20 m.) van Dolf Henkes, die ook na afloop van de tentoonstelling hier blijven, zijn daarop geïnspireerd. In het midden van de grote hal is een waterbassin, waarin de gehele Rotterdamse zee gaande vloot, 328 modellen, ronddob bert. Reder, cargadoors, stuwadoors, expediteurs. Rijkswatestaat. Loods wezen. Rijn- en Binnenvaart, Scheepsbouw, a.tq. -n er met in dividuele of collectieve inzendingen vertegenwoordigd, alles even mooi In het Park aan de rivier, dat door een brug met „Dijkzicht" is verbon den, demonstreren kikkermanncn in een duiktank. Het huiplicht van de vuurtoren te Huisduinen zwiept 's avonds zijn stralenbundel over het terrein; in de buurt van een walvisij skelet vindt men een jonge Michicl. Drie man verongelukt met helicoptère SOUTHAMPTON Een „Cicrva. luchtpaard", het grootste type heli coptère ter wereld, is tijdens een proefvlucht te Southampton neerge stort en in brand gevlogen De drie inzittenden, de piloot en twee pas sagiers. kwamen om het leven. Een ooggetuige heeft verklaard, dat tij dens de vlucht een van de drie grote schroefbladen van het toestel af brak. De machine schoot met een hoek van 25 graden naar beneden en kwam op een bosje bij een boer derij terecht. (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG. De Poolse gezant, die zich gisteren per auto op weg naar Warschau heeft begeven, heeft vannacht in Duitsland een ongeluk gekregen. De heer Ksawery Prus- zynski heeft daarbij het leven ver loren. Op de Poolse legatie in Den Haag beschikte men nog niet over nadere bijzonderheden; op het de partement van- buitenlandse zaken had men nog geen bericht ontvan gen. die in een blauwgeruite kiel aan het wiel draait, op de kade zijn gedeel ten van heel een schip geparkeerd en in een vrolijke hoek kan men 's avonds „Oud-Rotterdams" vertier zoeken. Het Park met zijn hoog en laag en zijn beschaduwde vijvers wordt dan bovendien in een zee van technicolor gezet. Donderdagmorgen half elf opent de Koningin in gezelschap van Prins Bernhard en tal van ministers de tentoonstelling, die tot 15 Augustus duurt. Dr. M. van Blankenstein ridder Nederl. Leeuw DEN HAAG Ter gelegenheid van zijn 70ste verjaardag is onze medewerker, dr M van Blanken stein, die thans voor ons door Noord Afrika reist, benoemd tot ridder in de Orde van dc Nederlandse Leeuw. Wij allen wensen hem met deze hoge onderscheiding van harte ge luk. Reeds 17 millioen voor technische hulp LAKE SUCCESS Aan het ein de van de tweede conferentiedag in zake technische hulp aan minder ontwikkelde landen hebben 33 lan den zich achter het hulpprogram geschaard en bijdragen toegezegd tot een bedrag overeenkomende met 17 millioen dollar. Onder de spre kers bevond zich gisteren ook de heer Palar, die kon meedelen, dat zijn regering bijdragen wil tot een bedrag van 463 000 rupiah. waarvan vijf procent converteerbaar in ande re munt behalve in dollars. De heer Palar zette uiteen, dat technische hulp van grote betekenis zal zijn voor de oplossing der economische problemen van zijn land. DEN* HAAG. Naar wij vernemen U; dezer dagen de indiening bu de Tweede Kamer te verwachten van het wetsontwerp tot herziening van de uitvoeringsorganisatie der sociale verzekering. Labour, de britse socialis tische partij, heeft het kort en goed te verstaang egevcn: zij is tegen de plannen Schuman cn Stikker En daarmee is gezegd, dat Engeland dus niet meedoet. Dit is erg. Bijzonder erg. Want wil er noc iets terecht komen van een West-Europese economische eenheid. 1 dan kan die niet zonder Engeland ge- dacht worden. I De afzijdigheid van Engeland, te leurstellend symptoom, dat wij vorige week reeds bespraken, is thans door de Labour-partij van argumenten I voorzien Het belangrijkste daarvan is. dat Engeland niet kan meedoen aan een Europees ecnheidsplan. dat i niet op socialistische grondslag staat. De Britse socialisten zouden zich in hun handelingen beperkt gevoelen, indien zij een bovcn-natlonaal orgaan zouden moeten erkennen, dat beslis singen zou kunnen nemen, die uitgaan boven de souvereiniteit en zouden kunnen indruisen tegen hun, Britse socialistische, opvattingen. In hot kort gezegd komt het erop neer. dat Engeland het goede ver werpt. omdat het het betere (althans naar de opvattingen van Labour) niet verkrijgt. De conclusie hieruit is. dat Engeland dus wel zou kunnen mee doen als alle deelnemende staten zich op socialistische grondslag zouden plaatsen Het opvallende is nu echter, dat minister Dalton in allo talen zweeg toen hem door de correspon dent van dc N.R.C. gevraagd werd of de Labour-partij in het hier geschet ste geval dan wel zou pnrticipiëren. Zo men dan geen volmondig ja" had mogen verwachten, enige instemming is toch wel het minste wat in dc rede ligt. Ook het uitblijven daarvan wet tigt het vermoeden dat de Britse af zijdigheid niet alleen, of zelfs maar in hoofdzaak, te maken heeft met het aangevoerde bezwaar dat de socialis ten zouden moeten medewerken aan een niet aan de zuivere leer van de Labour-partij getoetst plan. Voor deze veronderstelling bestaan meer aanwijzingen. In de eerste plaats is daar de alge mene gedachte, dat plannen als die van Schuman cn Stikker, al mogen zii dan niet uit socialistische breinen zijn ontsproten, eon stuk ordenings gedachte weggeven, om van „gele'de economie" niet te spreken, waaiop menig socialist jaloers kan zijn. En de bezwaren die men mogelijk thans reeds ziet. gevaren desnoods, voor hen die zich een algeheel socialistische wereld voorstellen, kunnen niet op wegen tegen de gevaren cn bezwaren, die voor de deur staan en waarmede wij reeds thans te maken hebben, als er g e e n West-Europese economische eenheid tot stand komt. Het catejt- risch en a priori afwijzen von baan brekende plannen als Schu man en Stikker, is voor een ieder, die vooruitstrevend denkt, niet verant woord. De uitspraak van de Britse socialistische partij geeft derhalve blijk van uitgesproken conservatisme. Al heeft men dan op grond van de let ter naar de schijn min of meer gelijk, naar de geest die van de plannen Schuman en Stikker uitgaan, schiet de Labour-partij tekort. TIT EN tweede aanwijzing, dat wij 1-/ hier met andere dan voorname lijk socialistische bezwaren te maken hebben vindt men in dc houding van de Britse oppositie. Als het inderdaad ging om de toets aan wat Labour als goed socialisme ziet, dan ligt het voor de hand. dat de partij van Churchill als een bok op de haverkist zou sprin gen om tegen Labour te fulmineren en Schuman en Stikker in hun vendel te voeren. Als het er ooit nog van zou komen hetgeen in de binnenlandse politieke strijd niet onmogelijk is snontaan zal het zeker niet zijn. ge zien de grote mate van eensgezind heid die ten opzichte van dit stuk bui tenlandse politiek in Engeland weer te zien wordt gegeven. De Britse Con servatieven zijn evenmin geporteerd voor nlannen die super-souvereine ge- zagslichamen in het leven roepen cn men kan toch moeilijk aannemen, dat het bezwaar van de conservatieve partij zich richt tegen het niet-socia- listische karakter van de plannen- Schuman en Stikker. Als derde punt van belang noteren wij de uitspraak, dat Groot-Brittan- nië zich meer verbonden acht met het Gemenebest, dan wel met het Euro pese vasteland. Voorzover dit juist moge zijn. blijkt hieruit een verdrie tige cenpuntigheid: het is moeilijk voorstelbaar, dat Engeland op steenworp afstands van het Europese vastolagl. met welks wel en wee het dermate- verbonden is. dat er geen oorlog voor nodig is om dat te bewij zen zich niet zou kunnen instellen op Europa èn op het Gemenebest te gelijkertijd. In oorlogstijd kon dat zeer wel en het doet pijnlijk aan te lezen dat zulks in vredestijd blijkbaar onmogelijk is. De uitzonderingspositie waaraan de Britten blijkbaar de voorkeur geven, spruit eerder voort uit de onmogelijk heid voor hen mee te doen aan plan nen waarop zij geen meerderheidsin vloed kunnen uitoefenen, dan wel uit principieel socialisme. t-T ET Britse nationale gevoel in zijn 1 1 geheel komt hier in het geding en dat verklaart ook waarom Enge land wél kan meedoen met het overi gens ook niet-socialistische Gemene best. maar niet met het Europese vas teland. Zonder zover tc willen gaan om te beweren, dat het de Engelse regering om de knikkers gaat en niet om het spel. het feit dat het staat te gebeuren, dat anderen dan zij de spel regels opstellen, is tot nog toe voor Labour een onoverkomelijk bezwaar. Het souvereine gevoel van het zelf beschikkingsrecht. dat practisch gesproken door de dollar-afhankelijk heid tóch al een geduchte opstopper heeft gekregen, laat vooralsnog niet toe vrijwillig en van ganser harte aan de nieuwe planncn-Schuman en Stik ker mee te werken. Dit is droevig en gevaarlijk. Naast de hoop. een kleine hoop. dat de Britten zich uit eigener beweging zouden bekeren, bestaat er de kans dat onder de druk van de internatio nale critiek en het zonder Engeland voortgaande internationale overleg, een situatie wordt geschapen waarin Engeland wel zal moeten mee doen Dit meedoen betekent een stukje souvereiniteit verliezen, een beetje souvereiniteitsoverdracht. En op dit punt heeft Nederland, zij het ook onder internationale druk. be wezen iets aan andere landen te kun nen leren. Want het halsstarrig vast houden aan dat steeds weer veroude rende begrip souvereiniteit. betekent tegenhouden van vooruitgang, een rem op de aanpassing aan toestanden van nu en de komende honderd jaar.

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 1