Wij kunnen het heel goed zonder Fransen ONVOLTOOID VERLEDEN IN TUNIS materiele oorlogsschade Slachtoffers gevonden van Japanse executies Nederlands elftal terug op Schiphol Clavan scoort driemaal tegen Frankrijk „Toestand in Barneveld onrustbarend" Emancipatie gaat niet vlug Explosie in Britse onderzeeër De internationale motorrallye 1950 Koblet wint Ronde van Italië Woensdag 14 Juni 1950 3 SF AX, eind Mei. N hetgeen ik verteld heb, is niet veel basis voor een nationaal verleden, ten minste niet voor Tunesië en zo mogelük nog minder voor Algerije Hel Tunesische nationalisme berust op het heden. Er is in het land oen jegoede, vaak zeer gegoede middenstand. Buiten de steden zijn vele wel varende, Ja soms rijke inheemse landbouwers. Het feodaal grondbezit, plaag van zo menig Arabisch land vooral ook van Marokko ontbreekt. men al evenmin. Klachten hoort men genoeg: onbevredigende rege ling en onvoldoende algemeenheid van het onderwijs; voortrekking van Franse boeren bij toewijzing van grond. Ik kan de gerechtvaardigd heid daarvan niet beoordelen. Het is echter de moeite waard er in dit verband op te wijzen hoezeer de toestand in Tunesië verschillend is van die in het oude Nederlandsch- Indië. Hier is alle in gebruik geno men bodem vroeger braakliggende grond. „Dry Farming", door Euro peaan en inheemse, heeft het land- beweert mpn, maar niet 5 zonder enig voorbehoud MET de emancipatie van de vrouw gaat het langzamer dan in de meeste Arabische landen. Toen ik 25 jaar geleden Tunis bezocht, zou geen vrouw van goede familie zich op straat hebben gewaagd, tenzij in een dicht gesloten koets voor een streng geregeld bezoek. Nu ziet men houwen en meisjes, onmiskenbaar van gegoeden hui- ie, in menigte op straat. Velen dra gen nog 'n zwart gazen masker, dat echter reeds aan zienlijk meer van de draagster te issen geeft dan e oude sluiering. )e meesten ech- ler vinden het ge noeg. het gelaat verbergen door _iet een hand een gedeelte van de hoofddoek er voor te houden. Dit veroorlooft Vaak geraffineerde ko- :etterie. Te gis- omtrent het ■elaat blijft er einig over. Ik zag zo een deftig •eer winkelen met zijn drie rij zige dochters. Het saren knappe en ntelligent uit ziende jonge meis jes. Waarom op die manier de co- medie voortgezet, terwijl er toch reeds een bond Tunesische vrouwen is, die geheel a la Fran- {ai.se verschijnen en weinig in het cog lopen omdat zij nu eenmaal in het talrijke Fran- publiek zich !oor weinig of helemaal niets on- ierscheiden. Maar de Magh- eb is conserva- liever gebleven de Arabische landen, ten min- ite wat de oude ebruiken betreft: teniettemin ge lragen de Tune- «che intellectu- zich, over eenkomstig hun ivoeding, geheel s Franse intel lectuelen. ,Wij kunnen het heel goed zonder Fransen," zeg- ;en zij, toch niet onder het wat erholen voorbe- lud, dat het dan et sommige din- ;en niet zo goed wu gaan als nu. En dat wordt niet weggeschoven met een boud: „Dit tebben we er voor over." Sterke [Arabische gevoelens ontmoette ik bij [eenvoudiger lieden in het land, tot jet fanatieke toe. I Ik sprak in mijn eerste brief van jet negatieve in het nationalisme, pat zit hem vooral-in de argumen tatie. „Alles wordt vrij, heel Azië, fraarom zouden wij niet vrij wor- jen?" En dan komt er een speciaal lont, waar de Fransen zelf weinig laad mee bleken te weten. „Waar- Pm zullen wij in onze positie van lïïiankelijkheid blijven, mgt een en- jel raadgevende verte J?nwoordi- Img, die bovendien nog voor de ï.elft uit Fransen bestaat, terwijl in let naburige Libye, waarvan de be volking in ontwikkeling en ervaring per ver bij ons ten achter staat, de pjheid nu reeds wordt verleend!" I Het is onvermijdelijk, dat de pcord-Afrikaanse wereld hevig rea- leert op hetgeen er Oostelijker, tot a het Verre Oosten toe, gaande is. Geen vijandschap, wel klachten EXTREMISME is er in Tunesië weinig; daarnaar moet men eer a Algerije zoeken. Sterke vijand- "^ap tegen de Fransen ontmoet bouwgèbied enorm uitgebreid. Dit is niet door grote ondernemingen ge schied, vooral niet in de latere ont wikkeling, maar door individuele vestiging. Eens was Noord-Afrika de graan schuur van Rome Men moet zich daarvan geen overdreven voorstel ling maken: Rome was één stad, het Italiaanse tekort bedroeg ongeveer de helft var> de behoefte van de Romeinse kleine man. Dat zou Noord-Afrika zonder moeite weer kunnen leveren. Noord-Afrika voorzag een groot deel van Zuid-Europa van olijfolie. Dc olijfbossen breiden zich na de verwoestingen sedert het'werk der Beni Hilal, weer machtig uit. Noord- Afrika is niet uitgedroogd door ont bossing of verandering van klimaat. Bevolking en landbouw waren ver dwenen. Zij komen terug. Prins Bernhardfonds Tweede Kamer behandelt en KLM zenden ,.i i i schilders uit AMSTERDAM. Reeds geruime tijd bestaan bij het Prins Bernhard fonds en de KLM plannen kunst schilders naar het buitenland te zenden. Velerlei moeilijkheden heb ben tot dusverre de uitvoering ver hinderd. Thans zullen de heren C. Timmer, P. Kraus, C. Andrea en A. van Loo respectievelijk naar Zuid Afrika, Istanboel, Nice en Cor sica en Rome en Napels gaan. Wor den gunstige ervaringen opgedaan dan zullen nog meer schilders in de gelegenheid worden gesteld buiten landse trips te maken. Van de wer ken. die de kunstschilders maken zal te zijner tijd een tentoonstelling worden gehouden, waarvan de baten entree's en 25n'n van de opbrengst der doeken voor deze uitzendin gen zullen worden bestemd. Minister verdedigt Holland Fair DEN HAAG. In aanmerking ge nomen de termijn van voorbereiding en het feit. dat nog nimmer tevoren een dergelijke omvangrijke manifes tatie tot verhoging van de Neder landse afzet in Amerika was georga niseerd. kan niet gesteld worden, dat de organisatie van de Holland Fair zeer veel te wensen heeft overgela ten, Aldus antwoordt de minister van Economische Zaken op schrifte lijke vragen van het Tweede Kamer lid Nederhorst (arb) in verband met klachten van Amerikaanse zaken lieden over de organisatie van de Holland Fair. Vanzelfsprekend zal uit dc opgedane ervaringen de nodi ge lering worden getrokken. Intus sen wijst de minister erop. dat hij dezer dagen van de heer Paul Hoff man. de administrateur van de E C A. te Washington, een brief ontving, waarin deze rijn gelukwensen aan biedt met de resultaten van de Hol land Fair. LONDEN. Vier zeelieden wer den licht gewond toen gisteren aan boord van de Britse onderzeeër „Trenchant" een ontploffing plaats vond. De explosie geschiedde toen het schip bezig was met oefeningen voor de Noordwestkust van Ierland, ongeveer op 100 mijl afstand van Londonderry. De „Trenchant", die een zusterschip is van de in Januari jl. gezonken „Truculent" en een be manning van 59 koppen telt. bevond zich op dat moment boven water. De duikboot had geen assistentie nodig en kon nog op eigen kracht opstomen naar de haven. Oude problemen duiken iceer op (Van onze parlementaire redacteur) Weer hield de materiële oorlogsschade de aandacht der Tweede Kamer gespannen. Gisteren behandelde z\j het wetsontwerp Bijdragen wederop bouw publiekrechtelijke lichamen, waarmee 1.5 milliard is gemoeid. Bij dc schriftelijke behandeling was het door alle Kamerleden met instemming begroet. En dat was een bijval, welke minister Lieftinck met betrekking tot deze kwestie nog niet vaak had gehoord. Het leek te mooi om waar te zijn. Inderdaad, want bU de openbare behandeling kwamen de problemen weer opdagen. Niet over de grondgedachte van het ontwerp, waarin een recht op volledig herstel wordt verleend van de schade aan goederen, voor zover deze noodzakelijk zijn voor de uitoefening van de publiekrechtelijke taak. Maar eigenlijk weer over de reeds vaak besproken wet op de materiële oorlogsschade. Over een bepaald ar tikel daarvan over de nietigheid van de bevrijdende werking in de verzekeringsvoorwaarden van on derlinge molestverzekeraars is een proces gaand. Bij de tot stand- koming heeft het Eerste kamerlid Molenaar (VVD) daarvoor gewaar schuwd;'maar prof. Lieftinck meen de toen dat de bedoeling van de wetgever voldoende duidelijk was uitgedrukt. Daarover is nu twijfel gerezen En om eenzelfde mogelijk heid bij de oorlogsschaderegeling van publiekrechtelijke lichamen te voorkomen, had minister Lieftinck nu een verduidelijking van de ge wraakte wetstekst voorgesteld. Toen was Leiden in last. Prof. Gerbrandy (AR), die "t ontoelaatbaar vond, dat hiermee aan een der procespartijen materiaal werd verschaft, meende dat deze zaak bij afzonderlijke wet geregeld had dienen te worden, na dat daarover dc Raad van State was gehoord. Maar de bewindsman her innerde fijntjes dat zijn opponent tegen een soortgelijke procedure geen bezwaar had geopperd bij de door hem wel gewenste afschaffing van de onderncmingsbelasting. Dit verweer ging niet op tegen de heer Hoogcarspel (commdie toen al geprotesteerd had tegen het invoe ren van belangrijke wetsveranderin gen bij nota van wijziging. Maar ook met hem wist de bewindsman raad. Het ging hier zi. niet om een wij ziging maar om een verduidelijking Daarvan stond prof. Gerbrandy ge woon paf De moeilijkheid was ech ter blijkbaar dat hij bij de tot stand koming van de wet, met de heer Hoogcarspel, over dit punt heeft heengekeken. En nu wilden zij te rugschakelen terwijl de bewindsman juist wilde doorzetten. Hij gebruik te daarvoor een gevoelsargument: de hele afwikkeling van de oorlogs- molest zou anders worden vertraagd ten koste van de verzekerden! De andere geschilpunten betrof fen: de regeling van het beroeps- recht; de eventueel te grote invloed van de minister van Financiën bij de uitvoering van de wet, en de sa menstelling van de financiële ad viescommissie waarin de wet voor ziet. Allemaal punten, welke bij de IN TEGENSTELLING TOT TURKIJE, bv., waar de emancipatie van de vrouw al in een vergevorderd stadium is, lopen de Noordajrikaanse vrouwen nog meestal gesluierdook al is het dan meer een gebaar. |Frans militair vlieg tuig vermist J PARIJS. Een Frans militair l'iiegtuig wordt vermist op een Tucht van Tanarivc naar Tamatave jp Madagascar. Het toestel heeft 16 prsonen aan boord. Maandagmor gen heeft men het laatste bericht [ia het toestel ontvangen. Het be- ?nd zich toen op een afstand van 3 km. van Tamatave. Nasporingen •orden bemoeilijkt door regenach- gweer en wolken. Donderdag a.s. bijzetting op Ereveld te Tarakan ereldschrijvers van nabij [den HAAG Op 20 Juli om 20 |1Jr zal de secretaris-generaal van ministerie van Onderwijs. Kun- Mn en Wetenschappen, mr H. J. J^nink in het Gemeentemuseum hier de tentoonstelling „Wereld- hrijvers van nabij" openen. I pe letterkundige mr M. Nijhoff rj een causerie houden. Max Oroi- ïel zal enige moderne gedichten in Rl origineel en in vertaling door pderlandse dichters voordragen en ■enslotte zal Georgette Hagedoorn, f-Seleid door Pierre Verdonck en- rele toepasselijke chansons ten ge- |ore brengen. Begrafenis slachtoffer „Firefly" |DEN HAAG. Het stoffelijk Rrschot van korporaal-vlieger Ja- Rus van Kleef uit Zuidscho- -ou- r (N.H.) die 1 Juni j.l. voor Sche ringen om het leven kwam b-J "1 botsing tussen twee „Fireflies" 1 de Marine Luchtvaartdienst, zal Rensdag 14 Juni om half elf met pilitaire eer te Noord Scharwoude aarde worden besteld. DEN HAAG. Het hoofd van de Legergravendienst te Bandoeng heeft via het Nederlandse Rode Kruis bekend gemaakt, dat het na een langdurig en moeizaam onder zoek is gelukt de volgende slacht offers van Japanse executies in Augustus 1942 te Longnawan op te sporen en de stoffelijke over schotten naar Tarakan te transpor teren, waar zij op het ereveld zul len worden bijgezet op Donderdag, 15 Juni *s morgens om 9 uur: T. Heul. Eur. sgt.; K. van der Woude, mil. sgt.; empl. B. P. M.; Fred. C. Jackson (Am.) U.S.A. Mis sion; R. F. Sinclair (Austr.) comm. v. politie; D. J. A. Westerhuis en echtgenote, le It. inf.; J. de Wilde en echtgenote, Eur. sgt. inf. det. Boelongan; D. C. ten Have. mil. sgt. maj. empL B.P. MJ. H. Groenveld, res. le lt. vlieger; A. Baarschers. mil. off. vlieger 3 M. L. D.; J. van Halm. sgt. vlieger; H. Dries. Eur. trig.; B. J. H. Teumssen. sld. le kl.; Rev. Andrew Sande (Amen echt genote en zoon David, U.S.A mis sion: H. J. Spencer (Br.) landbouw kundige: H. J. Koullen. mil. matr.; F. W. C. Ledeboer, mil. matr A. H. Sarton, miL matr.; Thomas S. Scheers, mil. matr.; F. L. Scipio, mil. matr.; G. Th. Valk. mil. matr.; H. W. van der Wulp, mil. matr.; J. Th Burghardt. mil. korp telgr.; N. C. van der Eist. telgr. matr.; J Jo seph, mil. matr. telgr.; K. A. Reen, mil. matr. telgr.; Mrs. Boumphrey (Br.) en 2 kinderen; L. G Lee (Br.) en echtgenote, Serawak Steamship Co. Ltd.; T. A. Reid (Br.) P. W. D M W. J. M. Geuskens, lt. t. zee 2e kl. vsd. kmr.; G. A. A. van Amers foort. mil. matr.; L. Barnstijn, mil. matr.; T. Donk, mil. matr.; A. J. Geeve, mil. matr. schr.; W. E. G. Hauber. mil. matr.; A. Hornbostel, mil. matr.; pastoor Padei; Father O'Brien, afkomstig van miri; Kaï- lola en echtgenote, Amb. sold, le kl F. L. Mansel (Br.) betaalmeester; S. H. K. Cox (Br.). bevoorradingsoft; M. Grey (Br.) ing.; Mac Pherson (Br.) echtgenote en kind. res. of sibu. Serawak 3rd div.: B. B. Perry (Br.) Serawak Oil Fields Ltd. Miri; p C. V. Corbold (Br.) Borneo Ltd.; D V Murphv (Br.), politie-functio- naris; T. E. Bach (Br.) waterbouw kundige; A. F. Th. Bolto, gep. sgt. maj.; J. Italiaander. gep. sgt. maj.; Wantar, Amb. hosp. sldvader Feld- brugge. kapelaan te Baram; mr. Great (Br.); S. G. Hanson (Br.) be stuursambt Sibu; J. Lok, Eur. sgt.; Kiel, Eur. sgt.; T. Dauphin, sld. ar- tie; Andeweg, Eur. sgt. Abe doet reis uit Finland per auto „De pers ls meer down dan de spelers," was het antwoord van aanvoer der Stoffelen op de vraag hoe de stemming van het eMtal was na de nederlaag in Helsinki. Maar in tegenstelling tot deze woorden liepen de j talrijke aanwezigen luide aangemoe- spelers in een verre van opgetogen bui stilletjes één voor één over het platvorm naar de douaneloods, terwijl dc aanwezige journalisten meer belangstelling toonden voor de burgemeester van Amsterdam, die met hetzelfde toestel terugkeerde en aan wie een vaatje nieuwe haring werd aangeboden. wet op de materiële oorlogsschade ook naar voren kwamen. Van belang was ook de vraag, welke particuliere lichamen van deze regeling zouden profiteren. De regering antwoord de: die lichamen, welke in overwe gende mate met overheidsgeld wa ren gefinancierd en dienstbaar wa ren geweest aan het algemeen be lang. Vele kamerleden vonden die omschrijving nog al vaag. Zo kwa men vragen naar voren of kerken or onder zouden vallen, en ziekenhui zen, krankzinnigengestichten, vacan- tiekolonies zomede gemengde ver voersbedrijven. De minister ant woordde dat voor bepaalde groepen speciale regelingen zouden worden getroffen o.a. voor de spoorwe gen, vacantiekolonies e.d. gunsti ger dan de wet op de materiële oorlogsschaden maar minder voor delig dan het aanhangig ontwerp door een tweetal amendementen van de heren Beerninck (CHU) en ten Hagen (PvdA) gewijzigd over te ne men, werd de formulering ietwat verruimd. Met de behandeling van het ontwerp en de 18 daarop inge diende amendementen kwam de ka mer echter Dinsdagavond niet ge reed. Aardverschuivingen in Bengalen CALCUTTA. By de Jongste aardverschuivingen in Noord-Benga len zijn 45 personen om het leven ge komen en 20 gewond. In het noorden van West-Bengalen zijn drie rivieren buiten hun oevers getreden, waar door honderden stuks vee en huis dieren werden meegesleurd en tal rijke huizen instortten. Dubbele kinderbijslag door fraude MEPPEL De regeling van de kinderbijslag voor losse arbeiders is gebaseerd op het vertrouwen, dat in de werkgevers gesteld wordt. Werkt een losse arbeider bij een werkgever dan dient deze de dagen aan te kruisen, waardoor de arbeider de kinderbijslag uitbetaald krijgt. Valt echter een losse arbeider gedurende enkele dagen in de steunregeling van sociale zaken, dan krijgt hij uitbetaling door deze instantie. Omdat het erg moeilijk is losse arbeiders te krijgen, kruisen daar om werkgevers soms meer dagen aan dan er door een arbeider ge werkt zijn om hem gunstig te stem men. Bovendien krijgt dan over deze dagen de losse arbeider deze tegemoetkoming óók van sociale zaken uitbetaald. Wegpns valsheid in geschrifte is nu door dc Meppelse politie proces-verbaal opgemaakt tegen 8 werkgevers en 15 losse ar beiders. WASHINGTON. De Nederland se ambassadeur in de Verenigde Sta ten. mr E N. van Kleffens heeft een afscheidsbezoek aan president Harry Truman gebracht. Donderdag zal hij naar Salt Lake City vertrekken om verwanten van zijn echtgenote te be zoeken. Vandaar zal hij naar San Francisco reizen en via het Panama kanaal per schip naar Nederland te rugkeren. Nederlandse militairen spelen met 4-4 gelijk tegen sterk team HAARLEM. Het Nederlands militaire elftal is er Dinsdagavond in geslaagd tegen Frankrijk een 44 gelijk spel te bevechten. In de eerste helft heeft 't er anders niet naar uitgezien, dat dc Nederlandse soldaten een dergelijk eervol resultaat zouden behalen tegen de uitstekend spelende Franse ploeg, die over alle linies de meerdere bleek van het Nederlands elftal. Na 25 minuten schoorde linkshalf Anesi na een prachtige soloren het eerste doelpunt voor de Fransen. Na een half uur was de stand 20 voor Frankrijk door de rechtsbuiten Saunier en de Nederlanders moch ten van geluk spreken, dat deze stand tot aan de rust ongewijzigd bleef Na de hervatting lieten de Nederlandse militairen een heel an der spel zien. Rreeds na drie minu ten scoorde Clavan, die zo juist uit Scandinavië was teruggekeerd, het eerste tegenpunt. Drie minuten later scoorde Saunier wederom voor Frankrijk, toen de Nederlandse ver dediging wegens vermeend buiten spel bleef staan. De onzi-ii go ven echter geen krimp, want in e minuut van de tweede helft r- kleinde Verbeek de achterstand en 1 minuut later bracht Clavan de partijen op gelijke voet. Dc Neder landse militairen werden door vrij Met uitzondering van Abe Lenstra, die 's morgens met de heer Van Kampen uit Heerenveen en voorts in gezelschap van de leden van de keu zecommissie, de heren Triebei en De Vries, per auto de terugtocht van Stockholm naar Friesland is begon nen, keerden alle spelers met de heer Brunt gistermiddag op Schiphol te rug. In de douaneloods zei aanvoerder Stoffelen: „Dat alles tegenliep" Hij achtte de toegewezen penalty een onevenredige zware straf voor het duwen van Terlouw en trachte ge deeltelijk de nederlaag te verklaren doordat geen der linies een goede vorm wist te bereiken. Michels had versteld gestaan over de wijze, waarop de Finnen „als koek Pseudo-vogelpest tocli nog slechts op vijftien van de 3000 bedrijven door onze verdediging" sneden. Hij wilde de schuld niet op onze defen sie schuiven, maar zei. dat ook de voorhoede niets lukte. Het laatste was ten dele te wijten aan de hard nekkige dekking van de Finse backs. Terlouw geloofde niet. dat het slechte spel van de Nederlandse ploeg te wijten was aan de veelbe sproken voetbalmoeheid van sommi ge spelers. Michels daarentegen was van mening, dat hetzelfde elftal na enkele maanden rust in de zomer veel beter spel zou vertonen in Sep tember.- (Van onze speciale verslaggever). BARNEVELD. „Er wandelen hier in de gemeente Barneveld op de verschillende pluimveebedrijven ongeveer vijfhonderdduizend kip pen en hanen rond. Daarvan zijn vijfduizend afgemaakt omdat op het bedrijf waar ze thuis behoor den pseudo-vogelpest was gecon stateerd, In totaal is gedurende de dagen na Pinksteren dus één pro cent van de normale kippenstapel aan de ziekte ten offer gevallen. Ik schakel dan even het geval uit van hfet grote mestbedrijf, waar tien duizend dieren, meest jonge hanen, moesten worden afgemaakt. Want dit betreft dieren, die voor de slachL grotendeels van elders zijn aangevoerd. Als u die mee rekent zou u dus op drie procent komen." Aldus vertelt ons Dinsdagavond de gemeentelijke veearts van Bar neveld, de heer M. M. Hoogland. Hii noemt nog meer cijfers. In de gemeente Barneveld, om vattende vijf dorpen en negen buurtschappen, zijn ongeveer drie duizend bedrijven, waar kippen worden gefokt. Op vijftien van deze bedrijven is pseudo-vogelpest geconstateerd. Er zijn ongeveer veertig grote bedrijven. De ziekte is tot nog toe slechts op één groot bedrijf geconstateerd. Op dit poe- liersbedriif z;:- ongeveer duizend dieren afgemaakt. Bij de andere veertien bedrijven bewoog het aan tal gedode kippen zich om de drie honderd. Twaalf aangetaste bedrij ven liggen onder het dorp Barne veld, twee in de buurtschap Zeu- meren en een in Stroe. Eén bedrijf is nog verdacht. Dinsdag is het aantal aangetaste bedrijven met een vermeerderd. De eigenaar had de ziekte niet tijdig gemeld en daardoor het besmettingsgevaar vergroot. Hij kreeg dan ook prompt een proces-verbaal. „Ik vind de situatie wel onrust barend". zegt de heer Hoogland. „Als het tegen de winter liep zou den wo de ziekte gemakkelijk baas kunnen, maar nu met de zomer is het besmettingsgevaar veel groter. Er is veel stof. waarin het virus kan zitten en dat waait gemakke- liik overal heen. Van de aangetaste bedrhven worden de dieren ver brand. Buiten de gemeente Barne veld zijn er op de Veluwe nog geen gevallen geconstateerd. Wel is er nog een geval in Velp." NWU zocht oplossing voor affaire met Wagtmans Blijkens het jongste mededelin genblad van de NWU is Wout Waft- mans met ingang van 9 Juni voor lopig voor drie weken geschorst wegens het met nakomen van ge maakte afspraken. Aangezien hij het vorig jaar voor eenzelfde feit reeds 1 maand geschorst was en hem toen tevens een voorwaardelij ke schorsing van 2 maanden opge legd was met een nog niet ver streken proeftijd van een jaar zouden de zaken er voor Wagtmans donker uitzien indien de NWU de voorwaardelijke schorsing thans volledig van kracht deed worden Hij zou dan om niet deel kunnen nemen aan de Tour de France, waarvoor hij naar men weet als lid van de Nederlandse ploeg is aange wezen. Mede in verband met het feit dat Wagtmans inmiddels een prof- licensie heeft aangevraagd wordt er evenwel, naar wij vernemen, naar een modus gezocht om zijn deelne ming aan de tour mogelijk te maken. Dit zou bijv. kunnen gebeu ren door een deel van de schorsing te vervangen door een boete. Een beslissing hierover zal binnenkort vallen. Bergmann geschorst voor onbepaalde tijd "Met aandacht leest men de last- geving: kippen, honden en katten mogen niet loslopen De wereldkampioen tafeltennis Richard Bergmann is met ingang van 30 Juni voor onbepaalde tijd geschorst door de Engelse Tafelten nis Bond wegens inbreuk op de re glementen met betrekking tot een tournee naar het buitenland Aan alle bij de Internationale Tafeltennis Federatie aangesloten bonden is verzocht de schorsings maatregel over te nemen. Nederlandse babies Brits tegen wil en dank DJAKARTA Onder de 900 re patriërende Nederlandse passagiers, die met het Britse schip „Atlantis" dezer dagen naar het westen ver trekken, bevindt zich een vrij groot aantal aanstaande moeders. Nu doet zich. natuurlijk de mogelijkheid voor dat tijdens de reis baby's wor den geboren, die krachtens de Britse wet de Britse nationaliteit zullen verkrijgen, daar zij aan boord van een Engels schip het levenslicht zien. De aanstaande Nederlandse moe ders behoeven zich echter niet on gerust te maken, wanneer zij aan boord een „Engelse" baby krijgen. Zij kunnen de door de gezagvoerder van de „Atlantis" te verstrekken Engelse geboorteacte in Nederland overleggen om daar een ruil-acte te krijgen, waaruit het Nederlander schap van hun kindje blijkt. De aan boord geboren kinderen behouden overigens hun gehele leven naast de Nederlandse en Britse nationaliteit ibgd en hel gelukte Clavan in de 33e minuut op schitterende wijze de stand op 43 te br-'ngvii l'wce mi nuten voor het einde kregen de Franjfcn echter toch nog de g' Jijlc- rr.aker toon Lenfaia bij een vrije schop de bal prachtig in het Neder landse doel kopte. zodat met 4—4 bet elr.de aanbrar. In de verlenging (12 maal minuut) kwam in deze stord g"cn wijziging meer en kreeg Krankruk de derde prijs in het mi litaire tournooi, dank zij de corner- verhouding. die 5—2 in het voordeel van Frankrijk luidde. GRONINGEN - In de Interna tionale motorrallye, welke op 7 Juli onder auspiciën van de KNMV wordt gehouden, met als eindpunt Groningen, zullen niet minder dan zes nationaliteiten vertegenwoordigd zijn. De Engelsen komen met 15 deel nemers en 4 passagiers. Denemarken met 17 deelnemers en 12 passagiers. Italië met resp. 8 en 2. Zwitserland met resp. 11 en 6. Frankrijk met 10 en België met resp. 2 en 2. De inschrijving van Belgische zij de ls zeer teleurstellend. De KNMV had juist uit dat land een grote deelneming verwacht. Kasteel te Lage Vuurse wordt weer bewoonbaar BAARN Het kasteel Drake- stein te Lage Vuurse zal binnen af zienbare tijd weer door de eigenaar worden bewoond. Vooraf echter zal het kasteel worden verbouwd. Het kasteel Drakestein werd in 1640 door jhr G. van Reede van Drakestein gebouwd; het kwam in de plaats van de uit 1362 daterende hofstede. In 1642 werd Drakestein tot ridderhofstad verheven Tot 1671 bleef het kasteel in handen van de familie Van Reede daarna is het eigendom van verschillende families geweest tot het in 1806 In het bezit kwam van ihr mr P. W. Bosch, die toen aan zijn naam die van Drake stein toevoegde. Het kasteel is thans eigendom van zijn nakomeling jhr P. J Bosch van Drakestein. W ereldkampioenschappen tennis CLEVELAND In de halve finale enkelspel van de wereldkam pioenschappen voor profs vielen twee verrassende uitslagen te note ren. Frank Kovacs sloeg Bobby Riggs met 6-2. 6-3. 5-7. 7-5 en Pancho Segura schakelde Jack Kramer uit met 6-4, 8-10, 1-6, 6-4, 6-3. De Ronde van Italië, één van de zwaarste trajecten van Europa, ein digde weinig spectaculair. De laat ste etappe van Napels naar Rome, 230 km. lang werd door de deelne mers en groupe afgelegd. De Italiaan Oreste Conti liep even voor de finish uit en won de etappe in zeven uur. acht minuten, 35 sec. Koblet bezette de eerste plaats. Gino Bartali, werd nummer twee in het algemeen klassgjnent. Alfredo Mar tini. Italië, was derde en Ferdinand Kubler (Zwitserlandi vierde. Conté, die drie weken geleden ook de eer ste etappe won, werd op ccn halve wicliengte gevolgd door Luigi Ca- sola. Italië. De menigte bij de finish nam Koblet enthousiast op de schou ders. De moeder van de winnaar was uit Zwitserland overgekomen en deelde in zijn overwinning. Honorable II wint de Ascot Stakes LONDEN. Ongeveer een half millioen per sonen woonden Dinsdag de ope- nmgsraces te Ascot bij. „Honorable II", toebehorend aan Blagrave en gereden door de Australische joc key Rae Johnstone, won uit een veld van 25 deelnemers de Ascot Stakes over een afstand van plm. 4 km., begiftigd met een prijs van 3000 pond sterling. Op twee leng ten volgde „Strathsoey", die weer 1 Vt lengte voorsprong had op „Royalistc IV". „Honorable II' stond 100 7 genoteerd. De race om „The Gold Vase', over een afstand van plm. 3200 meter werd gewonnen door „Fast- lad", eigenaar Baron de Waldner, die hiermede 2000 pond stelling won. Het paard, dat gereden werd door Palmer stond 100/6 genoteerd. Segura wint de finale enkelspel De finale van het enkelspel van de wereldkampioenschappen voor profs werd door Pancho Segura ge wonnen van Frank Kovacs met 64. 16. 86. Kovacs heeft zich nl. m de vierde set moeten terugtrekken, om dat hij kramp kreeg in zijn been. De finale van het dubbelspel werd gewonnen door Frank Kovacs en Welby van Horn door Pancho Segu ra en Frank Parker met 1—6, 61. 64 te slaan.

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 3