Kunsttherapie ter bescherming van t.b.opatiënten V rédespolitiek" is op oorlog der Sowjets gericht Katwijk vraagt om eigen vissershaven Acheson: toegeeflijkheid lokt agressie uit „Koninklijke" heeft over hele wereld 250.000 mensen in dienst Felle zon kost tuinders dagelijks veel geld Experimenten in Nederlandse sanatoria met nieuwe Engelse methode Voor het westen is er alle reden waakzaam te zijn Karl Erhan Lloyd LP 300: een nieuw, Duits wagentje 4 Woensdag 14 Juni 1950 Sanatorium... tu berculose Dat jetekent plat op je •ug liggen, geduld oefenen en wachten op ?enezing._ Je telt de :ljd niet meer bij uren if dagen, maar bij aiaanden Een half laar is 't minste, als ie 5eluk hebt. Zo niet, lan nog maar eens Ine,maanden erbij en nog eens en nog »ensDuizenden lig gen er zo in ons land, plat op hun rug, maand m maand uit. zonder dat ze zich \yerkelijk riek behoeven te voe len. Hun herstel is in ie meeste gevallen een «westie van tijd, maar uist die onafzienbaar- ang schijnende duur can hun rustkuur is een der gevaarlijkste aelemmeringen voor iun genezing. Na en kele maanden begint de patiënt zich te ver letten tegen de ge dwongen rust en na dit verzet komt door gaans een stadium van apathie. De wil om te genezen verslapt en raakt ondermijnd door lusteloosheid en on verschilligheid voor het leven buiten de ziekenhal. Dan is de patiënt geeste lijk alleen nog maar met zichzelf bezig en met zijn eigen rampzalig heid en daardoor staat hij zelf zijn genezing in de weg. Een goede vijftien Jaar geleden bleef hij zo maar liggen, maand in maand uit, een zieke óók naar de geest. Thans echter doet men alom moeite de tuberculose-patiënt tegen zichzelf te beschermen, hem bezig heden te geven die een volledige rustkuur mogelijk laten, maar de patiënt dwingen zijn geest tot andere zaken te bepalen dan zijn ziekte en zijn zo lang uitblijvende genezing. In vrijwel alle sanatoria wordt als mid del hiertoe reeds handenarbeid toe gepast en sedert kort experimenteert men in enige Nederlandse inrichtin gen het Haags Sanatorium en het Studenten-Sanatorium te Laren met een nieuwe methode om tuber- culose-patiënten geestelijk gezond te houden: de kunst-therapie. Voor deze therapie heeft een Engelse schilder. Adrian Hill, de grondslag gelegd Zelf moest hij als patiënt in een sanatorium opgenomen worden en zo ervoer hij wat iedere long lijder tijdens zijn kuur pleegt te er varen: de geestelijke inzinking, de apathie, de morbide belangstelling voor de eigen kwaal, die de patiënt zozeer in beslag neemt dat zijn hele denken er door geïnfecteerd kan raken, soms tot het obsederende toe. In dit stadium dwong Hill zich zijn gedachten op andere zaken te rich ten en hij begon weer te tekenen. Zijn schetsen bezorgden hem wat welkome afleiding in de dagelijkse monotonic, maar bovendien kwam hij tot de ontdekking, dat hij juist door dit tekenen zich geestelijk beter ging voelen en weer belangstelling begon te krijgen voor het leven. Arbeid van psychologen, me dici en kunstenaars Door zijn activiteit geprikkeld zet ten de patiënten, die met hem de lighal deelden zich eveneens tot de afleiding van het tekenen. En de me dici. die hen behandelden, moesten constateren, wat Hill reeds bij zich zelf opgemerkt had: de bezigheid van het tekenen schonk de patiënten ge- Tbc-lijder moet behoed worden voor geestelijke infectie zijn de andere zes in die lighal er in de geest ook mee bezig, praten er over mee en lokken discussies uit In Engeland. Amerika en Scandi navië heeft dc kunst-therapie reeds ruime ingang gevonden in sanatoria en ook trouwens in gevangenissen en inrichtingen voor geesteszieken De resultaten zijn ei verrassend, zo als Adrian Hill die na zijn gene zing in verschillende sanatoria is blijven doorwerken met de kunst therapie in zijn boek „Art versus illness" (kunst contra ziekte) be schrijft. Officiële verklaringen van medische zijde over de ervaringen, die men met deze therapie in Neder land thans opdoet, zullen nog enige tijd op zich laten wachten. Maar in ieder geval is ook hier reeds duide lijk gebleken dat deze kunst-thera pie ter verbetering en bescherming van het moreel voor patiënten, die aan een langdurige en doorgaans diep op de geest inwerkende ziekte lijden zoals de longtuberculose zeer waardevolle perspectieven opent. Het staartje van de brand bij Hoorn AMSTERDAM: De burgemeester van Mijdrecht schrijft, dat het feit, dat de Uithoornse brandweer geen hulp heeft verleend bij de brand deze morgen, niet het gevolg is van een eenzijdig verbod zijnerzijds, doch voortvloeit uit een reeds in 1931 tussen de Mijdrechtse en Uit hoornse burgemeesters tot stand ge komen overeenkomst met betrekking tot de hulpverlening, zoals er tussen verscheidene gemeenten, waarvan de situatie met die in deze plaatsen kan worden vergeleken, bestaat. De burgemeester verklaart voorts, dat de melding van de brand de Mij drechtse brandweer eerst bereikte, toen het vuur reeds fel om zich heen greep. Tussen dit tijdstip en het geven van het water zijn niet gen in de milliocnen. Het groeit zo duizelingwekkend, dat men b.v. in meer dan tien minuten verlopen. De afstand tussen de brandweerkazer ne en de brandende loods bedroeg circa vijf kilometer. nsuiwi! SllSlllLWllfiMt leidelijk een geestelijke rust en een interesse, die een uitermate gunstig klimaat schiepen voor bun lichame lijke genezing. Deze ervaringen leg den de basis voor een reeks van proefnemingen en onderzoekingen, waarin medici, psychologen en kun stenaars gedurende de laatste tien jaren nauw samenwerkten. Het re sultaat hiervan is in principe gelijk aan het systeem, dat Hill op zichzelf toepaste: de kunst-therapie. Proef ln Haags Sanatorium Vijf maanden geleden besloot men deze kunsttherapie bij wijze van proef een half jaar lang toe te passen in het Haags Sanatorium. Vier en twintig patiënten, verspreid over de vele barakken en lighallen, worden er iedere week door de schilder Kees Andrea bezocht. Hij tekent en schil dert met ze en brengt ze ertoe zelf hun fantasie te laten werken. Zijn arbeid geschiedt uiteraard steeds in nauw overleg niet oc medische lei ding van het sanatorium. Het stadium om mededelingen te doen over de ervaringen met dit experiment acht men thans nog niet bereikt. Dat die ervaringen in ieder geval belang wekkend zijn, valt af te leiden uit het feit dat de directie nu de proefperiode eerdaags ten einde loopt het van waarde acht de toepas sing van de kunst-therapie voort te zetten. Dit najaar wil men zelfs een kleine expositie inrienten van werk van patiënten, die aan deze proefne ming meewerkten. „Het is heel plezierig werk," zegt Andrea, „omdat de mensen zelf er vooral ook zo'n plezier in zijn gaan krijgen." De meesten hadden nog nooit getekend het merendeel der patiënten in het Haags Sanatorium bestaat uit arbeiders en handwerks lieden en de eerste weken werd er dus druk geoefend aan eenvoudige tekentechniek: een blad vol eieren tekenen en van al die eieren gezich ten maken, alle verschillend. En zo door. Nu zijn de meesten zover, dat Andrea ze wekelijks een of meer on derwerpen op kan geven voor een vrije tekening of aquarel. En al zul len er uit hen geen kunstenaars groeien, in ieders werk valt de per soonlijkheid te herkennen. Iedere dag weer, zo lang de arts het hun maar iiunstlherapie tn actie: een patient aan het tekenen Schets van Kees Andrea toestaat, zijn ze er mee bezig en in de uren dat ze niet werken mogen, blijkt het hun gedachten nog te ver vullen. Verlevendiging van belang stelling Discussies over kunst zijn er sche ring en inslag tussen mensen, die zich hierover vroeger nooit bekom merd hebben: vissers, tuinlieden, haringverkopers, wier leeftijd dan nog varieert tussen de 18 en 60 jaar. Tijdens zijn lessen moet Andrea over kunst vertellen. Waarom die Picasso met zijn gekke tekeningen een groot kunstenaar en Van Meegeren, die dan toch maar valse Vermeers maakte, eigenlijk helemaal geen kun stenaar is. En hij moet boeken mee brengen en reproducties laten zien ook aan de patiënten, die niet aan zijn cursussen deelnemen. Wanneer er in een lighal twee patiënten zijn, die aan het schilderen sloegen, dan Kersencampagne in Betuwe begonnen T1EL. De kersenverkopingen op het hout zijn al weer achter de rug Hiervoor bestond veel belang stelling. Over de gehele linie be steedde men voor Meikersen 15 221,4, ct. per kg.; voor de Duitse ker sen waarvan de aanplant in verhou ding tot de Meikersen veel minder is werd 25-35 ct. kg. betaald. De pluk en peurdersionen zijn wel iets min der dat het vorige jaar, maar ze zijn toch nog zodanig hoog. dat ze de consumentenprijs beïnvloeden. De jamfabrieken in de Betuwe hebben zich reeds voorbereid op de a.s. grote campagne. Diverse verbeterin gen werden aangebracht: duizenden seizoenarbeiders vinden in deze be drijven gedurende enige maanden werk. De jamfabriek De Betuwe heeft in enkele dorpen rond Tiel zgn. schoonmaakstations voor kersen en aardbeien. Hierdoor wordt de capaciteit van dit bedrijf nog aan merkelijk opgevoerd Met de pluk van de Duitse kersen is men reeds begonnen. De Meiker sen zullen waarschijnlijk niet voor de tweede helft van de volgende week aan de markt komen. Vrijdag aanbieding petitie aan minister president dr W. Drees (Van een onzer redacteuren) KATWIJK. Het zwaargetroffen vissersdorp Katwijk, weggedoken in de duinen langs de Noordzeekust, herstelt zich langzaam, doch gestadig van de zware wonden, die de bczettingsmaatregelcn dit plaatsje toebrach ten. Langs de boulevard en elders verrijzen rijen woningen, die de ver dreven bevolking weer een „thuis" bieden. De voornaamste bestaans-bron van de Katwijkers is de haringvangst en het is voor een vissersdorp wel heel ongewoon, dat het niet de beschikking heeft over een eigen haven. Het eigenaardige feit doet zich nl. voor, dat de Katwükse schepen in IJmuiden binnenlopen, de vis daar in binnenschepen wordt overgeladen en dat ze wordt verkocht aan dc afslag in Katwijk. Aan onnodige uitgaven, die hierdoor moeten worden gedaan, gaat per jaar ongeveer 400.000 verloren! Het is duidelijk, dat voor Katwijk een eigen haven dringende noodzaak is. Sedert enkele weken is de lectuur van de in de satellietstaten verschij nende dagbladpers van een ongekende eentonigheid. Niets, dan vredescam pagne en eindeloze propaganda voor de resoluties van Stokholm! Enorm veel energie wordt er aan besteed, om voor deze resoluties een zo groot mogelijk aantal handtekeningen bijeen te brengen. Aan dit bijeen brengen werken de vakorganisaties, de jeugd- en vrouwenorganisaties en alle mogelijke andere instellingen. In fabrieken, werkplaatsen, bureaux en particuliere woningen worden handtekeningen verzameld. Communistische tweetallen lopen de huizen af. om onverschilligen te overtuigen en tot ondertekening te nopen. Dank zij deze ijver, groeit het aantal handtekenin gen in de milliocnen. Het groeit zo duizelingwekkend, dat m« Hongarjjc een millioen handtekeningen meer bijeen bracht dan c* inwo ners zijn die hun handtekening kunnen zetten. Elke handtekening zo vertelde de communistische pers is een slag, aan de oorlogophitsers toegebracht. Er komt nog iets bij. En dat is dan het onmiddellijk dreigende gevaar: men vaart met de schepen steeds verder dc zee op. Ergo worden de loggers groter. En zo zullen t.z.t. verschillende grotere loggers niet meer de bruggen-der-zuchten tussen Katwijk en IJmuiden kunnen passe ren. Wil Katwijk dan blijven varen, dan zal het dat met kleinere sche pen moeten doen. Dus achterop raken. In 1946 werd een commissie be noemd. die dit vraagstuk in studie nam en gistermiddag lieten burge meester mr W. J. Woldringh van der Hoop en de heer P. dc Bruin, voorzitter van deze commissie, ons de plannen voor een vissershaven die aan de behoeften voldoet, zien. De plannen van ir Verheij uit Amersfoort zijn geheel aangepast aan de bestaande situatie. Het Prins Hendrikkanaal vervult een belang rijke functie, zodat de aan dit ka naal gevestigde bedrijven niet be hoeven te worden verplaatst. Verder zijn er een zgn. wacht- en een bui tenhaven geprojecteerd- De eigen lijke haven en de wachthaven zijn gescheiden door schutsluizen. De fouten, die Je Scheveningse haven zo gevaarlijk maken, zijn hier ver meden. De havendammen reiken on geveer 415 meter in zee en de 150 meter brede ingang is buiten de branding gelegen. Inplaats van dam men met steile wanden, zoals bijv. bij Scheveningen, worden de dam men glooiend, zodat de golven dood lopen. Tezamen de haven en de noodza kelijke verbeteringen voor 't Hoog heemraadschap is hiervoor een bedrag rond 9 millioen gulden no dig en het behoeft geen betoog, dat Katwijk hiervan slechts een klein gedeelte voor zijn rekening kan ne men. Vrijdag zal de commissie een pe titie aanbieden aan de minister-pre sident, waarin wordt verzocht de volle aandacht te schenken aan het Katwijkse probleem. Scheveningen zal, indien de Kat wükse plannen worden aangenomen, hiervan weinig nadelen ondervin den. Tenminste, wanneer de Sche veningse haven gemoderniseerd wordt. Gebeurt dit niet. dan is het niet denkbeeldig dat in de toekomst Scheveningse schepen in Katwijk zullen binnenvallen, met de hier boven, thans voor Katwijk, nadelige gevolgen. Intussen blijft het niet slechts bij het stellen van de handtekening. De arbeiders verklaren, dat zij ter on dersteuning van de vredesactie het arbeidstempo in de fabrieken zul len opvoeren. De leveringstermijnen zullen met weken, ja met maanden, worden vervroegd. Dit zal zeker wel het geval zijn daar. waar het fabrikaten betreft, waaromtrent ze kere twijfel geoordloofd is. dat zij vredesdoeleinden zullen dienen. Al dus bericht men. heel handig, een dubbel resultaat. Propaganda voor de vrede en een nieuw dwangmid del tot verhoging van de productie. En dit alles gebeurt „geheel vrijwil lig en spontaan". Het Praagse ministerie van Pro paganda heeft ter bevordering van de vredescampagne en folder uit gegeven, dat zeer suggestief is. Op een wereldkaart springt in het oog het bloedrood gekleurde Sowjetblok, met de satellieten en China. De rest van Europa, behoudens Skandinavië, Spanje en Zuid-Slavië. is rood groen gearceerd, waarbij het rood overheerst, zodat het verschil met het Sowjetblok slechts gering is. Op gelijke wijze, rood-groen gearceerd, zijn ook aangegeven Malakka. Indo nesië. verscheidene landen van Afri ka en Brazilië. En over de gehele landkaart staat in grote letters ge drukt het dreigement „De oorlogs ophitsers mogen sidderen!Volgens deze kaart beheersen de ongevraag de verdedigers van de vrede het overgrote deel van de wereld. Met dergelijke propagandatrucs kan men wellicht indruk maken op zekere pri mitieve volkeren, maar de uitwer king daarvan kan voor de propa gandisten ook falikant zijn. indien zij ten slotte elfs aan hun leugens geloof gaan hechten en zich aldus in hun eigen netten verstrikken. Vele mensen vragen zich af, wat deze actie feitelijk betekent. Na tuurlijk hebben wij hier te maken Eüwni m!üinira.i:iiiiQ!C!;i Russische druk is niet te keren door isolationisme of preventieve oorlog DALLAS (TEXAS). „De Sowjetunie gebruikt haar gewapende macht en haar vijfde colonne in andere landen om de zwakken te inti mideren. Voor de Verenigde Staten bestaan er middelen om deze Sow- jetrussische druk tegen te gaan, maar hiertoe behoren niet isolationisme, toegeeflijkheid of plannen voor eon preventieve oorlog met atoombom men." Aldus verklaarde Dinsdagavond de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken in een rede te Dallas in Texas. Hij Voegde aan deze woorden toe, dat de Verenigde Staten zullen voortgaan met bun realis tisch beleid van vreedzame onderhandelingen en versterking van de vrije wereld in de hoop, dat Rusland eens een goede nabuur zal worden. De niet-communistische wereld, zo zei Acheson .wordt op twee manie ren door het Russische imperialisme bedreigd. Ten eerste door de -reus achtige uitbreiding van de Sowjet- russische strijdkrachten ver boven de behoeften voor eigen verdedi ging en ten tweede door de interna tionale communistische beweging, die tracht het vermogen en de wil om Sowjetambities te weerstaan, te vernietigen. Acheson geloofde niet aan de on middellijke mogelijkheid van oorlog. Deze tactiek stelt de wereld echter voor ogen. dat de Sowjetleiders als zij zich sterk genoeg achten, de ver leiding niet zullen kunnen weer staan hun gewapende macht te ge bruiken als een instrument van hun politiek. De minister zei, dat toegeeflijk heid Sowjetrussische agressie zou In laatste drie jaren bij onze industrie voor 200 millioen geplaatst (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG. Een bedrijf als de Koninklüke-Shell-Grocp, dat vrijwel de gehele wereld omvat en meer dan 250.000 mensen In dienst heeft, heeft belangwekkende facetten. Een onuitputtelijk onderwerp in een gesprek met jhr. H. G. A. Quarles van Ufford, algemeen procuratiehouder van de Ba- taafsche Petroleum Mij., Nederlandse werkmaatschappij van de thans jubilerende Koninklijke Nederlandsche Petroleum Mij., is de technische vooruitgang van de laatste decennia. In de laatste drie jaren (1947, '48 en '49) heeft de Groep alleen voor 200 millioen gulden aan orders bij de Nederlandse industrie geplaatst, zichtbaar teken van de indirecte beteke- ais van deze onderneming voor Nederlands economie. Een maatschappij, welker werk zaamheden zich uitstrekken tot in de meest ontoegankelijke gebieden, moet veel zelf doen. In het be lang van de bedrijfszekerheid moet zij integraal zijn, d.w.z de olie van put tot pomp in de hand heb ben. Maar wat aan anderen over gelaten kan worden, besteedt de Koninklijke dan ook uit. Zo is een eigen tankvloot nodig, maar de Groep bezit geen werven. Ook is niet de gehele tankervloot eigen bezit. Voor een belangrijk deel zijn de schepen gecharterd. De heer Quarles van Ufford verklaart ons waarom. Een geheel eigen vloot zou gebaseerd moeten zijn op het grootst mogelijke transport van een bepaald moment. Een deel van de vloot zou dus somtijds onrenda bel zijn. Alles zelf doen De Koninklijke die over de ge hele wereld werkt, moet alles zelf doen. Als er op Nieuw-Guinea ge werkt wordt, moet de Koninklijke daar zelf opsporen en boren, maar ook de huizen bouwen voor het personeel, fabrieken en vliegvel den. Men heeft eigen vliegtuigen nodig met eigen piloten, een eigen vloot Men heeft de gehele sociale zorg voor het personeel, het onder wijs inbegrepen. Het internationale karakter v^p het bedrijf brengt ook verplich tingen mee. Het is verheugend ,zegt de heer Quarles. dat Nederland met zijn tien millioen inwoners zo veel mensen aflevert van verschil lende gradaties, die in het bedrijf overal ter wereld gebruikt worden. Inzicht in geheel Wie bij de Groep werkt, kent niet alleen het kleine deeltje van het bedrijf, waarin hij zelf werkt. Er wordt naar gestreefd het per soneel, door uitwisseling, een in zicht te geven in het geheel. In de jeugd van het thans zestig jaar bestaande bedrijf was de lamp olie het hoofdproduct. De bij de winning daarvan vrijkomende ben zine werd in verband met het ge vaar vernietigd. Daarin kwam ver andering toen de explosie-motor tot ontwikkeling werd gebracht. Allengs ontstond het streven het ruwe product geheel te gebruiken; dit vereist voortdurende onderzoe kingen, waaraan enorme bedragen worden uitgegeven. Steeds worden nieuwe producten en nieuwe toe passingsmogelijkheden daarvoor gezocht. En als men die gevonden heeft, moet men de wereid teren ze te gebruiken. Toen in de oorlog de straalmotoren een speciale brandstof nodig hadden, was de Koninklijke gereed om deze te le veren. Om het gewonnen aardgas volledig te gebruiken, ging men de waterstof daaruit binden met stik stof uit de lucht tot ammoniak: kunstmest voor de boer. Daartoe werd in Nederland als proeffabriek de Mekog opgericht, die werkt met de waterstof uit het kooksovengas der Hoogovens. Nieuwe producten Diezelfde drang om uit een ton ruwe olie het maximum rendement te halen, gaf het aanzijn aan een onmetelijk veld van producten op ieder gebied. Nieuwe processen voor verwerking leverden steeds meer nieuwe producten. Van syn thetische rubber en zepen tot in secten- en onkruidverdelgers. De technische vooruitgang zou zonder het stimulerende werk van de olie-industrie niet zo'n grote om,.ng hebben gehad. Toen bij voorbeeld in 1924 de K.L.M. de eerste vlucht naar Indonesië maak te, kon dat alleen, doordat de Ko ninklijke gezorgd had dat overal langs de route brandstof voor de motoren ter beschikking stond. En in Nederland: toen er nog geen boer in de Noord-Oostpolder was, had de Groep er reeds haar tank installaties gebouwd. Deze mo derne samenleving kan niet meer zonder vloeibare brandstoffen en smering. Voor al deze facetten hebben de leiders van de Koninklijke een open oog en in ons gesprek met de heer Quarles van Ufford kregen wij een kijkje op het bedrijf, dat weer eens een ander beeld gaf dan men in de nuchtere jaarverslagen terugvindt. uitlokken en noemde isolationisme nutteloos en niet goedkoop. Wat een „preventieve oorlog" betreft: alle mensen met verantwoordelijkheids gevoel, betoogde hij. moeten het er over eens zijn, dat een dergelijk middel voor ons ondenkbaar is. Het zou ieder moreel beginsel van ons volk schenden .ongelooflijk vernie tigend zijn en de problemen verveel voudigen inplaats van oplossen. Typisch Groningse cadeaux voor koninklijk paar (Van onze correspondent.) WINSCHOTEN. Tijdens het koninklijk bezoek aan Winschoten op Woensdag 21 Juni a.s., zal de heer J. J. Tydens van Nieuw Beer- ta het koninklijk paar namens Winschoten en het Oldambt en Westerwolde, een kostbare model merrie aanbieden. De heer Maar- 'singh, inspecteur van het Gro ninger paardenstamboek en de heer E. Rookmaker. van Belling- wolde, voorzitter van het Neder landse Warmbloedpaard. zullen het dier voorrijden. Op de terugreis wacht het ko ninklijk paar in Heiligerlee nog een verrassing. Bij de carillonfa- briek van de gebroeders Van Ber gen zal men het koninklijk paar nl. een luiklok voor het paleis te Soestdijk aanbieden. Bij de ge boorte van prinses Beatrix werd door de Commissaris van de Ko ningin in de provincie Utrecht het koninklijk gezin een luiklok aan geboden, doch deze werd tijdens de bezetting door de Duitsers geroofd en niet teruggevonden. Het ko ninklijk paar zal vervolgens in Heiligerlee bij het standbeeld van graaf Adolf, die in het Wilhelmus genoemd wordt, een krans leggen. door Ex-gezant van Tsjecho- Slowakije in Nederland (rra;uLTi iKniüiT oi sih:ia:i i'ji iti QriiLiinniiüiihitii larrsri tin scu» met de oude, welbekende taktiek der communisten, n.L de tegenstan der datgeen in de schoenen te schuiven, wat zij in werkelijkheid zelf doen. Het is geen geheim, dat tegenwoordig slechts de Sowjets over een volkomen startklare oorlogsma chine beschikken. Bovendien orga niseren zij nieuwe, sterke legers in de satelliet-staten eer zij beginnen zelfs de Kern van een leger in Oost- Duitsland te vormen. De industrie van het Sowjetblok produceert grotendeels oorlogsmate riaal. Er worden luchthavens, mu- nitieopslagplaatsen en fortificatiën gebouwd. De Sowjet politiek tegen over het Westen wordt steeds ag- gressiever. de kloof tussen Oost en West wordt stelselmatig verdiept door afzijdigheid, door de weigering in verschillende internationale orga nisaties samen te werken, door be perking van kulturele en economi sche betrekkingen en uiteindelijk door bemoeilijking van elk nor maal diplomatiek contact. Men kan onmogelijk beweren, dat het Wes ten tot deze toestanden aanleiding geeft. Daarom is het begrijpelijk, dat men zich afvraagt, of de gehele vredescomedie niet slechts een scherm is, waar achter voorberei dingen voor de oorlog worden ge troffen. Men kan zelfs verder gaan en beweren dat de vredescampagne van het Sowjetblok reeds een uit maakt van de oorlogsvoorbereidin gen, althans van de psychologische voorbereidingen. Indien wij weten, hoe wankel de machtspositie van de communisten in de satellietstaten is en hoe weinig enthousiast het mee- rendeel der bevolking van de Sow jetunie voor een aggressieve actie is, dan begrijpen wij deze voorbe reidingen beter. De Sowjets moeten de openbare mening van hun eigen bevolking en van die der satellietstaten met alle middelen der moderne techniek be werken, zij moeten haar overtuigen van hun eigen medelievendheld en van de aggressieve bedoelingen van het boze Westen, zo zij het ge- gronde, diepe wantrouwen van de eigen mensen willen overwinnen. Van het resultaat dezer inspanning koesteren de communisten blijkbaar bijzonder grote verwachtingen. Des te groter kan een eventuele teleur stelling worden. Men ontmoet ook mensen, die er tegen opponeren, als er van de agressieve politiek der Sowje's wordt gesproken. Zij halen als hoofdargument voor hun mening aan. dat de Sowjets zich van de oorlog afzijdig hielden, tot dat zjj door Hitler-Duitsland werden aan gevallen. Daarbij worden enkele omstandigheden over het hoofd ge zien. die zeer belangrijk zijn. Voor de aggressieve politiek der Sowjets bestaan er meer bewijzen, dan no dig is. Wij behoeven niet eens u het verleden terug te gaan en de vernietiging van de zelfstandige Georgische republiek door de Sow jets in herinnering te brengen. Het is voldoende te verwijzen naar het aandeel van de Sowjets aan de overval en de bezetting van Polen, naar de annexatie van de Baltische staten volgens de regelen van im perialistische agressors en ten slotte naar de weinig glorieuze oorlog met Finland. Men moet zeggen, dat de Sowjets zeer voorzichtiig waren bij de keu ze van hun prooi en zij hebben slechts diegenen aangevallen en verslonden, die of zwak, of geheel weerloos waren. Zo iemand wil ge loven, dat de Sowjet-politiek na óe oorlog is veranderd, dan is de man heus met te helpen. Niet de agres sieve politiek, slechts de technici is veranderd. Er werd niet steeds met militaire acties, maar ook met infiltraties gewerkt, "tn het resul taat was steeds hetzelfde, of het nu om Roemenië, Polen of Tsjechoslo* wakije ging. Indien wij ons van de illusie be vrijden omtrent de non-agressie der Sowjets. dan verschijnt het gehele probleem in een voldoende duide lijk licht. De Sowjets vormen een dynamische macht, zij beramen ex pansies, bereiden zich voor tot ci aanval, maar wegen voorzichtig ei risico af. Eerst waren zij van me ning. dat de tijd vóór hen werkt Tegenwoordig beginnen zij daaraai te twijfelen, ziende, zelfs door hua Marxistisch-Leninistische brille- glazen, dat de militaire macht vaj de U.S.A. steeds groeiende is en dal zelfs West-Europa langzaam aan of- houdt een weerloze prooi te Zij begrijpen heel goed, dat voortschrijdende economische cn po litieke consolidatie van de wereü hun plannen niet slechte vertrage, maar definitief onmogelijk kan ma ken. Daarbij worden zij bezield doe* een fanatiek geloof, dat het coc- munisme niet is te verslaan. Zij zi.a er van overtuigd, dat elke oorloj ook een verloren oorlog, een nieu we golf van communisme zal me debrengen. Er bestaat dus aanleiding te over, om waakzaam te zijn. De defensies maatregelen, die het Westen tre.' zijn niet slechts legitiem, maar soluut noodzakelijk. Het ware I wensen, dat hun tempo versne1 werd. Vermoedelijk kan niemax ter wereld de zo dikwijls gestelde vraag beantwoorden, of er oorlog zal komen, of niet. Wij \ve:s slechts, dat aan het oorlogsge^sr geen halt kan worden toegeroepa door diplomatiseren of door het ganiseren van vredesacties, mar wel door het opstellen van zodarni militaire macht in het Westen, ci het risico voor de aanvaller te gr« wordt. Hoe minder de aanvaller ra kening houdt met begrippen humaniteit, civilisatie, recht en vr; heid, hoe groter dit risico voor he opgevoerd moet worden. (Van onze verkeersredacteur) Er is weer een nieuwe kleine wa gen op komst: de Duitse „Lloyd LP 300". Deze wagen is reeds in Duits land op dc Messe in Hannover en op de automobieltentoonstelling in Ber lijn geëxposeerd. De prijs van de wagen in Duitsland is DM 2800 af fabriek. De importeur, de GIVA. in Den Haag deelde ons mede, dat de wagens zeer spoedig in Nederland verkrijgbaar zullen zijn. De prijs in Nederlandse gulden zal dan om- Het moge voor de vacantiegangers een genoegen zijn als de zon zich volop laat gelden, voor de tuinbouw is dat minder genoeglijk en kost dit iedere dag geld. Dat behoeven we niet verder te onderstrepen, nu we reeds eerder melding hebben gemaakt van de be langrijke partijen bloemkool die naar mestvaalt of weiland verhuizen moesten in plaats van naar binnen- of buitenland. Bovendien bleek men in Duitsland zelf stevig van dit pro duct voorzien te zijn, "zodat het met de afname heel slecht verliep. Met de bloemkool zit de tuinbouw dan ook lelijk in de put. Niet veel beter is het met de sla gesteld, waarvan eveneens grote partijen niet verkocht konden worden en het restant lage prijzen noteerde. En toch is hetgeen in het algemeen wordt aangeboden van goede k aliteit. Ondans al het geschrijf over „inzouten" en wat dies meer zij, komt daarvan weinig te recht. Overigens, de tuinbouw heeft wel eerder en erger in de knoop gezeten met de bloemkool, al valt het dan ook nimmer mee. Er wordt nu wel snel geruimd en het ziet er niet naar uit dat prijs-herstel zal intreden. In de fruitafdeling kwam ook meer activiteit en niet veel' ontbreekt thans meer. De meloenen waren nog beperkt, aardbeien werden volop ge bracht met teruglopende prijzen: perziken werden flink aangeboden met sterk variërende prijzen. Verder waren er aardig wat aalbessen, prui men en druiven. streeks 4200.zo, mogelijk lager, liggen. De fabriek, die de auto const eert. is de Lloyd-Maschinen Fab: in Bremen, die vroeger onder firmanaam Hansa-Lloyd met de genwoordige fabrieken van B; ward veroonden was. Trouwens staat wel vast. dat „Borgward" e: ter de productie van deze LW staat wel vast, dat „Borgward" verwacht men een maandel" productie van 500 stuks. Er z een standaard-limousine, een lm limousine en een cabriolet ven* digd worden. Bovendien bestaan plannen een bestelwagen. De motor van wagen wordt door Lloyd zelf vaardigd. Het is een tweeslag cylindermotor van 300 cc., met luc- koeling. Het gehele auto'tje 400 kg. Het kan een maximum heid bereiken van 75 tot 80 km uur. De fabriek garandeert een middelde snelheid van 60 km. Men moet hierbij goed beden) dat de Lloyd geproduceerd v als een volwaardige auto met wielen en een reservewiel, deuren en een complete elect"* uitrusting. Op het ogenblik, zo r nen wij, loopt er nog geen Lloyd 300 in Nederland. Ook op de v/as er géén exemplaar aanw'fc T.z.t. zal er vermoedelijk een van agentschappen worden a?c legd. maar volgens de fabriek 1? van niet veel belang, waar de gens gerepareerd worden. is voor gezorgd dat alle onder# van de wagen op bijzonder een^ dige wijze verwisseld kunnen den.

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 4