Van middelmatig H.B.S.er tot commissaris in Libye Strafexecutie aangepast aan de persoonlijkheid van gevangene Hoofdacte verdwijnt; er blijven 2 bevoegdheden rx Het wordt veranderd en verbeterd Vernieuwing gevangeniswezen gebaseerd op inzicht dat geen „type misdadiger" bestaat U.L.O. is het voorportaal voor de kweekschool Staatssecretarissen mogen geen „manusjes van alles" zijn Dc heer A. Pelt: man der hope Donderdag 15 Juni 1930 3 LANGE gangen met Ijzeren hekken, links en rechts zware met Ijzer beslagen deuren, achter die deuren de cellen. (Van een speciale mede werker) I. IEDER mens heeft zijn eigen levenskring. Zijn horizon strekt zich vaak niet verder uit, dan tot zijn gezin, het da gelijks werk, zijn godsdienstige of politieke belangstelling en zijn liefhebberijen. Vele ter reinen van het leven vallen buiten onze gezichtskring. Er zijn zelfs.gebieden, die wij, om dat ze ons herinneren aan het lijden, veelal uit ons bewust zijn bannen. De ziekenhuizen, de sanatoria, de krankzinnigen gestichten. Alleen als wij zelf of een van onze naasten er me de te maken krijgen, betrekken wij deze oorden, zij het ook met tegenzin, in onze levens sfeer. Hiertoe behoort ook de gevangenis. Alle eeuwen door heeft de burger wel zeer ver af geleefd van de boef. Slechts in de zestiende eeuw werden tijdens kermissen de gevange nispoorten voor het publiek ge opend, dat dan tegen betaling van luttele stuivers, zijn nieuwsgierigheid kon bevre digen en bij wijze van „sight seeing" de gevangenen mocht bekijken. De gesel van de laatste wereldoorlog heeft voor duizenden burgers veelal strijders van het verzet we derom de poorten van de ge vangenis geopend. Zij werden geconfronteerd met een we reld, die tot op dat ogenblik terra incognita was. Zij zijn het geweest, die na de bevrijding hun stemmen verhieven ten gunste van een verbetering en vernieuwing van ons gevange nisstelsel. Die verbetering en vernieuwing zijn in volle gang Onze Volksvertegenwoordiging heeft op het ogenblik een wetsont werp in behandeling, waarin de wettelijke grondslagen en de be ginselen zijn vastgelegd, volgens welke Nederland in de komende jaren zijn gevangenen zal behan delen. Ook voor ieder van ons is dit een aangelegenheid van belang. Immers, hoe men ook over straf, vergelding, zelfbescherming van de maatschappij en verbetering van de misdadiger denkt, vast staat, dat de maatschappij mede schuldig is aan de misdrijven door een aan tal van haar leden begaan. Het gaat hier inderdaad niet alleen om de zaak van de boef, maar ook om die van de burger om onze zaak. Winston Churchill had gelijk, toen hij in 1910 als minister van Binnenlandse Zaken, in het Britse Lagerhuis o.a. zeide: „De stemming en de gemoedsgesteldheid van het publiek met betrekking tot de aan pak van de misdadiger is een van de meest feilloze proeven voor de beschaving van elk volk". Daarom zal ik iets vertellen van onze Nederlandse gevangenissen. Vroeger was dat gauw gebeurd, want of je in Amsterdam, Gronin de wolken langs de tralies zag drij ven, dat maakte bitter weinig uit. Dezelfde cellen, dezelfde wandel- kooien, hetzelfde regiem door het hele land. Een gevangenissysteem zonder voldoende diepte, één be handeling voor alle gevangenen. Hiermede is nu principieel ge broken. Tot het inzicht gekomen, dat er geen sprake is van het „ty pe misdadiger", maar dat deze mensen onderling net zo sterke verschillen tonen, als dit bij alle mensen het geval is, huldigt men thans het systeem, dat de wijze waarop de straf ten uitvoer wordt gelegd, afgestemd behoort te zijn op de persoonlijkheid van de ge strafte. Daarom heeft men de straf- gestichten gedifferentieerd, d.w.z. elk gesticht is bestemd voor een speciaal soort gedetineerden en heeft een op deze groep ingesteld regiem; Gestichten voor jeugdigen, voor lang-gestraften. voor recidi visten, voor landlopers en bede laars, voor psychopathen, voor po litieke delinquenten, voor kort-ge- straften, enz. Gestichten als onneembare ves tingen, met zware muren, onver- wrikbare tralies, kampen met slechts één prikkeldraadomraste ring, „open gestichten" zonder tra lies, met open deuren, zelfs met de mogelijkheid voor d' gedetineer den zo nu en dan naar huis te gaan. Over deze strafinrichtingen wor den de veroordeelden na selectie verdeeld, ieder van hen naar het gesticht waar hü thuis hoort. Zo wordt het gevangenissysteem een sterk variërend geheel, komen er diepte en reliëf in de behandeling van de gestraften. Zo weerspiege len onze strafgestichten de schake ringen van het gewone leven. Ge vangenisstraf was vroeger celstraf. Gevangenisstraf nog vroeger was -totale gemeenschap. Eerst zaten groen en rijp, beginneling en ge routineerde bajesklant bijeen. In 1850 kwam in ons land de cel. de eenzame afzondering. Beide sys temen hebben gefaald. vaak somber met kleine matglazen ramen, dat Is het beeld van de Nederlandse gevangenis. De cellen zün lelü*. slechts In een enkel geval is er. een vast toilet en vaste wastafels, meestal een ton en een wasblik. een ruw houten tafel en een stoel of krukje om op te zitten, i een opklapbed met een strozak. In de deur z^n twee voor de an onre parlemcntsredactcur) gedetineerde grievende dingen aangebracht. Het eerste Is het DEN HAAG. De onderwijzersopleiding Is sinds een reeks van Jaren z.g. „Judasoog". een klein gaatje waardoor de bewaker de ge- een onderwerp van onderzoek en discussie, omdat de tegenwoordige vangene kan gadeslaan zonder dat hU het bemerkt; het tweede j toestand in hoge mate onbevredigend is. In het juist verschenen wets- is een luik. dat gebruikt wordt om het eten door tc geven, het ontwerp tot regeling van de onderwijzersopleiding hakt de Regering zogenaamde schaftlujk. Vooral dit schaftluik is geen van de Gordiaanse knopen resoluut don ferwUl een algemene bevoegdheid door de meeste deskundigen gewenst wordt geacht, wordt, al verdwijnt de hoofdakte, toch tweeerlci bevoegdheid gehandhaafd, terwijl als basis van de onderwijzersopleiding niet wordt aanvaard eind diploma H.B.S. of gymnasium, doch de school voor uitgebreid lager on derwijs bij uitstek als het voorportaal voor de kweekschool wordt aan gemerkt. de gestrafte, het geeft hem het gevoel een beest te zijn dat zijn voedsel krijgt toegesehovcn. Over de cel vertelt het rapport van de Commissie voor de verdere uitbouw van het Gevangenis wezen o.a.: „De cel. die in het louter cellulaire stelsel tot zulke grote teleurstellingen heeft geleid, kan in de synthese „cel en gemeen schap" een uitermate nuttige functie vervullen. Behoedt het ver blijf geselecteerde gemeenschap ile gedetineerde voor ver eenzaming met haar allerbedenkelijkste psychische en sociale gevolgen, de ce! zal hem de onmisbare gelegenheid geven tot bezinning en inkeer. Het belang, een aantal uren van de dag met zichzelf alleen tc zijn, kan moeilijk overschat worden Wil de cel intussen dcz<» zo nnttige functie verrichten, dan zal haar aankleding dienen le norden verbeterd. Onze commissie ziet de toekomstige cel als een kamertje, waar de gedetineerde zich waarlijk thuis kan gevoelen, behoorlijk geverfd, zonder volledig matglas, met opklapbed. tafel en stoel, muurbekleding en behoorlijk sanitair. In zulk een vertrek zal de gevangene kunnen lezen cn schrijven, zich wijden aan studie en ontspan ning, in bepaalde gevallen bezoek ontvangen cn in „retraite" gaan, terwijl hij er in de regel tevens de nacht zal doorbrengen. Omdat gezien de financiële nood en ook de schaarste aan materialen een spoedige verwezenlijking van deze wens tot betere inrichting der „cellen" waarschijnlijk niet te verwach ten is. ziet de commissie als mogelijkheid om in de daarvoor in aanmerking komende gestichten op een of meer zalen bloks- gewijze een aantal ehambrcttes te plaatsen, die meer het karak ter van een kamertje zullen vertonen, dan thans de ehambrcttes veelal doen. Deze ehambrcttes (deels „prefabricated") kunnen met weinig moeite en kosten worden aangeschaft en ingericht. Kostscholen, seminaria etc. kennen dit systeem reeds lang en het voldoet zeer goed. Later kan dan tot inrichting der echte kamertjes worden overgegaan. In het voorgaande heeft onze commissie haar standpunt be paald ten aanzien van de aloude strijdvraag „cel of gemeen schap". ZU heeft deze tegenstelling verworpen omdat ztf als basis voor de ophouw van een voor zijn taak berekend en op dc hoogte van z^jn tijd staand gevangeniswezen door en door on deugdelijk Is. Als principieel Juiste basis heeft zij de synthese aanbevolen tussen de geselecteerde gemeenschap en de cel, een synthese, welke de goede elementen uit beide verenigt en dc slechte ter zijde laat". Intussen zijn de cellen van enkele gevangenissen reeds ver beterd en werd in de gevangenis te Almelo op particulier initia tief een radio-installatie aangebracht, in iedere cel is een luid spreker, waarvan het volume geregeld kan worden. Dezer dagen is voor bet eerst In onze geschiedenis een studie dag van het Nederlandse gevangeniswezen door de directeur van het Gevangeniswezen in Den Haag bijeengeroepen. Practljk en wetenschap waren bij elkaar. cr,P-'■*!» m^ewerker licht daarom thans onze lezer*; in over het p^an tot vernieuwing van het gevangeniswezen. (Red.) OBiTi: ^•r3RBi®iiira'jWTni?wti5ïwtïi??ra5KTjQtBKniBTnnOTDiJioii('Bvy9'jcci De gevangenis in het Engelse Sudbury, die in 1948 werd ge opend. bevat een ruime kamer, waar de gevangenen kunnen le zen en hun correspondentie af doen. Het eerste systeem leidde tot een voortdurende criminele infectie van de beginnelingen, die door de geroutineerde misdadigers in het „vak" werden opgeleid. De hoge school van de misdaad. Het tweede de eenzame opsluiting kweek te egocentrische mensen. Verstoken van ieder contact met anderen, verloren de gevangenen alle socia le gevoelens. Hun aanpassingsver mogen aan de maatschappelijke normen nam eerder af dan toe. Het nieuwe systeem tracht uit beide voorafgaande het goede te behouden en stelt zich op het standpunt cel en gemeen schap. Ieder mens behoeft de eenzaamheid èn de gemeenschap Vooral gedurende de nacht moet ook de gevangene zichzelf kunnen hebben. Deze cel mag daarbij ge rust meer zijn dan een hok. Nie mand werd ooit beter van lelijk heid. Iedere gedetineerde moet daarom de gelegenheid hebben binnen bepaalde grenzen natuur lijk iets van z'n persoonlijke sfeer te brengen in eigen cel De gemeenschap, het sociale con tact geschiedt tijdens de arbeids uren en ten dele bij de ontwikke ling en ontspanning in de avond uren. Een geselecteerde gemeen schap wel te verstaan, als noodza kelijke voorwaarde voor de ont wikkeling van de mens als sociaal wezen Naar de mening der Regering heb ben de voorstanders van een mid delbare schoolopleiding voor onder wijzers niet aannemelijk kunnen maken, dat langs die weg voldoende jongelieden de kweekschool zullen binnentreden. Daarentegen levert, vooral op het platteland, de ULO- school een groot aantal leerlingen aan de kweekscholen. Als basis van algemene ontwikke ling is het ULO natuurlijk onvol doende. Voor de a.s- onderwijzers met deze opleiding zal het kweek- schoolonderwijs in de twee eerste cursusjaren zich hoofdzakelijk be palen tot uitbreiding en verdieping van de algemene ontwikkeling. Dit houdt in, dat a.s. onderwijzers met een middelbare schoolopleiding deze twee cursusjaren kunnen ontberen. Hun studie vangt dus pas aan met het derde cursusjaar, waarin de eigenlijke vakstudie begint Daar voor zijn volgens het ontwerp drie jaren nodig. Na het volbrengen van deze studie kan de akte van onder wijzer worden behaald, welke tevens het recht verleent om tot hoofd ener school te worden benoemd. Men kan echter reeds na het vol brengen van het vierde cursusjaar tot de lagere school worden toege laten tot het geven van onderwijs, doch is dan niet benoembaa> tot hoofd. Indien een driejarige vakstu die voor toelating tot het geven van onderwijs verplicht zou worden ge steld, zou in de komende jaren een voldoende voorziening in de behoef te aan onderwijzers zijn uitgesloten. De vakstudie kan met het oog daar op in twee gedeelten worden ge- Amerikaans-Nederlandse luchtoefeningev WASHINGTON Dp Ani».Tkaan- se en Nederlandse luchtmachten zul len deelnemen aan geregelde ge meenschappelijke luchtoefeningen, zo is door het Amerikaanse depar tement van Defensie meegedeeld. „Daar een aanzienlijk deel van het Nederlandse radarnet thans ge reed is en de piloten van de pasgc- vormde Nederlandse Meteorstraal- jagerseskaders voldoende vaardig heid hebben verworven in de tac tiek van het onderscheppen van vliegtuigen, zijn geregelde oefenin gen van beide luchtmachten geza menlijk mogelijk en zullen dan ook worden gehouden," aldus de aan kondiging. De Amerikaanse vliegende reuzen- forten, die in Engeland gestation- neerd zijn, zullen hun oefenvluchten naar Helgoland óver Nederlands ge bied maken en zullen daar worden aangevallen door Nederlandse jagers. Filmcamera's in de jagers en bommenwerpers zullen de resulta ten van deze aanvallen registreren daan- twee jaar, waarna men een gedeeltelijke bevoegdheid verkrijgt, en daarna nog een jaar voor het verwerven van de volledige be voegdheid. In dit laatste cursusjaar wordt de band met de kweekschool losser. Wanneer de kweekscholen zoveel onderwijzers zouden afleveren, dat voor een tekort niet meer behoeft te worden gevreesd, zou door een een voudige wetswijziging de mogelijk heid om na twee jaar vakstudie als onderwijzer op te treden kunnen worden weggenomen. Het onderhavige wetsontwerp be oogt tevens de financiële rechtsge lijkheid tussen openbare en bijzon dere kweekscholen tc verwezenlij ken Het schept de mogelijkheid om onderwijzers, belast met de practi- sche oefening van kwekelingen, daaivoor een vergoeding te geven. Mevrouw Roosevelt wil verwanten ontmoeten DEN HAAG Mevrouw Roose velt. vergezeld door haar zoon El liott, diens beide kinderen en haar secretaresse, komt 19 Juni om 1.40' namiddag uit Kopenhagen op Schip hol aan. Op het Paleis Soestdijk zal zij in audiëntie ontvangen worden door de Koningin en Prinses Wilhel- mina. Ook Je burgemeester van Amsterdam zal haar ontvangen Op 20 ni zullen mevr. Roosevelt cn haar gezelschap Oud-Vossemeor op net eiland Tholen bezoeken, van waar naar men aanneemt de familie Roosevelt» oorspronkelijk afkomstig is. De commissaris der Koningin in Zeeland en de burgemeester van Oud-Vossemeer zullen haar welkom heten. Nakomelingen van de fami lie Roosevelt, die nog in Nederland 'verblijf houden, zullen worden ver zocht om zich naar Tholen to, bege ven. opdat mevr. Roosevelt met hen kan kennis maken. 's Avonds biedt de Amerikaanse gezant te harer eer een diner en een receptie aan. waar Nederlandse ministers aanwezig zullen zijn. De volgende dag vertrekt mevr. Roose velt 's morgens naar Brussel. In dc namiddag van 19 Juni zal mevr. Roosevelt ten behoeve van het Koningin Wilhelmina-kanker- fonds exemplaren van haar boek „Ik herinner mij" signeren in het Amstcl Hotel te Amsterdam. ..Het is niet nodig te hopen om te ondernemen Brand in station te Helsinki HELSINKI. In het voornaam ste spoorwegstation van Helsinki heeft gisteren een zware brand ge woed, die in het stationsrestaurant ontstond en zich snel uitbreidde tot de gehele zuidelijke vleugel. De vlammen werden aangewakkerd door een krachtige wind en dc brandweer, die na twee uur de toe stand meester was. werd zeer ge hinderd door de rook. Alle trein verkeer lag stil. Het glazen dak van de hoofdingang stortte in. Het, nieuwe ambt open voor vrouwen (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG Bij de bespreking in de Tweede Kamer van de voor zieningen in verband met de invoe ring van de ambten van minister zonder portefeuille en van staatsse cretaris brachten de heren T i 1 a- nus (CH) en Terpstra (AR) de taakomschrijving van de fungerende staatssecretarissen ter sprake Met name koesterden zij het bezwaar, dal zij ook waren opgetreden op terrei nen, die buiten hun taakomschrij ving vielen: zij moesten geen „ma nusjes van alles" worden, want dan kwam hun politieke verantwoorde lijkheid in het gedrang. Minister T e u I i n g s wees op de grondwette lijke bepaling, volgens welke zij in alle gevallen in de plaats van hun minister kunnen optreden- Deze mo gelijkheid kan door de taakomschrij ving niet worden uitgesloten. Zij zijn dan ech**r steeds werkzaam op aanwijzing van hun minister. De po litieke verantwoordelijkheid is dus gemakkelijk te onderkennen. Mr. Van der Goes van Na- ters (Arb) protesteerde tegen de verambtelijking in de top van ons staatsapparaat, welke zich doet gel den bij de nieuwe functionarissen. Vier van de zeven waren ambtena gen of Maastricht in de cel zat, enren. Dat is de bedoeling niet ge weest Elders »rekt men daarvoor ook steeds politieke figuren aan. Door te spreken over de grondwette lijke ondergeschiktheid van de staatssecretarissen aan de ministers accentueert de regering nog alsof hier sprake zou zijn van een hiërar chisch. ambtelijk verband. Dit deed de spreker vragen of de regering wellicht voornemens was de staats secretarissen te doen aanblijven bij een kabinetscrisis. Dit laatste ontkende minister-pre sident Drees bepaaldelijk. De re gering is zich bewust dat de staats- secretarissen geen ambtenaar zijn. Maar wil dit zeggen, dat zij altijd per sé politici moeten zijn? Deze eis wordt niet eens ten aanzien van de ministers gesteld en zou de moge lijkheid om geschikte figuren te vin den. onnodig verzwakken. Het lijstje van staatssecretarissen doornemend, vond dr Drees bovendien, dat het ambtelijk element nog al meevieL De Kamer deed er verder 't zwij gen toe en aanvaardde het wetsont werp Enkel wilde mr v d. Goes nog weten of ook vrouwen tot staatsse cretaris benoembaar waren, zulks naar aanleiding van een toelichting J der regering, welke daarover twijfel deed ontstaan Het antwoord luidde j bevestigend. In dat opzicht is er dus overeenkomst met het ministerschap Maar of de mogelijkheid ook spoedig realiteit zal worden? Het wetsontwerp inzake de We deropbouw \fan publiekrechtelijke lichamen werd z.h.s aangenomen. TRIPOLI, begin Juni. ALS ik in Tripoli aankom, zwerft de Commissaris van de Verenigde Naties, Adriaan Pelt, nog rond in de verre Cyrenaïca. Twee dagen later rolt, in een wolk van stof, zijn vliegtuig-van-ambtswege over de Amerikaanse basis van Wheelus, vlak bij de stad. De nieuwe heren van dit land jagen niet meer voort op briesende Arabische schimmels met zwie rende mannen. Men is practische geworden. In de dagen van zijn afwezigheid leg ik beslag op zijn schrijf tafel thuis. Er is niet veel op te ruimen: Een paar zeer weinig gebruikte leerboeken van het Arabisch en enige nummers van „De Zaende", Maandblad gewijd aan de Historie, Folklore en Genealogie van de Zaanstreek. Dit is typisch voor Pelt. Zijn wezen zit stikvol met oude aanhankelijkheden. En alles is gedrenkt met Zaanwater. TA IT zette mij aan het peinzen Het was voor het overige ook een strikte opdracht van de hoofd redacteur. Hoe wordt men van niet bijster geslaagd HBS-er eerst te Lake Success de hoogstgeplaatste Nederlander in de wereld en daar na weer dit? En wat is deze laatste post? Ik vind hier het antwoord: Wat Pelt bezig is er van te maken. In de paar dagen van zijn afwezig heid hoor ik allerlei. In deze plaats lopen de stromingen van de wereld politiek samen tot een vrij kokende kolk Het besluit van de Verenigde Naties heeft die nog fel opgejaard. De Engelsen voelen zich vrij onbe houwen gstoord in hun werk van opbouw, dat hun dierbaar is onder de Arabieren. Bovendien, wat wordt er nu voor hen van Benghazi, dat zij zich als grote militaire basis had den voorgesteld, machtige uitvalt- poors als het Suezkanaal zou wor den bedreigd Voor de Fransen le vert het besluit van Lake Success reëel besmettingsgevaar p voor Tunis en heel Noo'rd-Afrika. En zij hebben weinig lust, verzamelaars, en als zij zijn, de Fezzan prijs te geven werkelijke meesters in het beheer sen en pacificeren van woestijnen De Amerikanen zijn koele maar op merkzame toeschouwers. Want deze kust van 2000 kilometer lengte cn grote diepte beheerst de doorvaart door de Middellandse Zee. is dus ook in hun tegenwoordige berekeningen een van de grote problemen der we reldstrategie De Italianen weten niet waar zii aan toe zijn en voelen zich voorlo pig en begrijpelijk, weinig op hun Tl7\J onderbreken de reportage van onze merewerker dr M. VAN BLANKENSTEIN uit Tunis en Algerië en gaan met hem naar Tripoli, waar hij ccn belangwek kend gesprek heeft gehad met de Hoge Commisaris van Libye, on ze landgenoot ADRIAAN PELT. In een drietal artikelen zal dr Af. van Blankenstein onze lezers op de hoogte brengen van de bijzon dere werkkring van deze II. C. gemak ten aanzien van het. door hun regering „gekochte" of onteigende grondbezit, waarin zij zoveel werk gestoken hebben. Zij hadden nog hoop baas te blijven, zolang het be sluit niet gevallen was. De Joden zijn bezig te verdwijnen. Na de bloe dige pogroms van 1945 en 1948 is de bodem hun te warm van dit land waarvan zij wellicht de oudste over gebleven inwoners zijn. Dc Arabie ren zijn steeds beducht dat hun de volle maat niet zal worden toegeme ten van het geen de Verenigde Naties hun hebben toegekend, nadat zij eerst wellicht wat geschrokken zijn van de hun van oudsher onbekende zelfstandigheid. En al deze problemen worden ver hit door de druk van de heel korte termijn: 1952. Populair In een paar dagen had ik de lei dende figuren van alle groepen in eerste ontmoeting gesproken. En dit was duidelijk: Aller hoop was op Pelt gevestigd Hij had aller vertrou wen. In het bijzonder dc Engelsen, die mij voor het overige met ijver voorthielpen, waren onomwonden. Zij getuigden hoe ingenomen zij wa ren met Pelt, die zo goed wist te ver mijden wat zij van een Commissaris hadden gevreesd. De naam van de Commissaris was zelfs in het volk doorgedrongen. Pelt was zeker de populairste figuur geworden te Tri poli, bij Arabieren. Italianen en Jo den. Ieder scheen goeds van hem te vertellen. Altijd werd er iets hoop vols opgemerkt als ik in een winkel het adres opgaf van mijn gastheer. Pelt drijft op het ogenblik op ro zige wolken van algemeen aanzien, algemene verwachting en hoop. Voor die positie van Bodhisatwa is hij uiterlijk geschapen. Maar een lichte ongerustheid bij mij vervloog toen ik in zijn ambtskamer een aan de muur in groot schrift en brede lijst het befaamde, misschien apocryfe- Derde emigratievlucht naar Australië DEN HAAG Vanmorgen is de KLM-Skymaster PH-TEZ (Zeeland1 van Schiphol naar Sydney in Aus tralië vertrokken met 59 Nederland se emigranten aan boord. Dit is d- derde cmigratievlucht naar Austra lië en de eerste waarbij emigranten in ontvangst-centra in Australia worden ondergebracht. Er gaan vijf volledige gezinnen mee en vijf ge zinnen, waarvan de man reeds in Australië is. Bij de emigranten zijn voorts drie ex-illegale werkers P. J. Aarts uit Asten (N.B.), P. J. G. te Straate uit Steenwijk en J. D. Wild schut uit Amsterdam, voor wie de Australische regering een deel van de passage heeft betaald. Met deze vlucht zal het totaal aantal emigranten, dat door de KLM naar Australië is vervoerd, tot 168 stijgen. Er staan nu nog vluch ten op het programma op 18 Juli, 3 en 21 Augustus, 6 en 23 September. 9 en 26 October, 14 November en 1 en 19 December. DE HEER A. PELT lijk aan Willem de Zwijger toege schreven woord vond: Point n'est besoin enz. (Het is niet nodig te ho pen om te ondernemen, noch te sla gen om te volharden). Dat is inderdaad de samenvatting van zijn moeilijke en netelige taak. Ten slotte bracht een gtesprek met de .eerste Arabische grand seigneur van Tripoli, tweede man in gezag onder de Britse Civiele Administra teur (gouveneur). mij tot schrijven. Hij eindigde een lang, samenvat tend gesprek met de woorden: „En als wij dan zelfstandig geworden zijn, zal de naam Pelt een der grote na men zijn in onze geschiedenis" Even glimlachte ik, om een her innering Van Karnebeek, die aar dige bijzonderheden van mensen vertellen kon. vooral als hjj hen niet mocht, zei mij op een keer: Ik heb grote moeite gehad Zimmcr- Nieuwe gemeente Werkendam DEN HAAG. De Tweede Ka mer heeft zich z.h.s. verenigd met het wetsontwerp tot samenvoeging van de gemeenten Werkendam en De Werken en Sleeuwijk. De nieu we gemeente zal Werkendam heten. Verschillende sprekers wierpen de vraag op, of Sleeuwijk niet bui ten deze samenvoeging gelaten zou kunnen worden. Men wees erop, dat het een welvarend dorp was, met een zich ontwikkelend eigen leven. Anderzijds begreep men ook wel, dat de afscheiding van De Werken, waarmee het thans ver bonden is, moeilijkheden met zich zou brengen. Nadat minister Teu- lmgs deze moeilijkheden nog eens had onderstreept, gaven de heren hun aanvankelijke bedenkingen op. Politie en communisten te Sydney slaags SYDNEY. De politie te Syd ney is slaags geraakt met commu nisten, die poogden een verkiezings bijeenkomst in het stadhuis, waar premier Menzies het woord zou voeren, in de war te sturen. Toen Menzies opstond om te gaan spreken brak een koor van inter rupties los Een sterke politiemacht zette vijftig mannen en vrouwen de zaal uit en gebruikte geweld toen zij zich hevig verzetten. PARIJS. Een vliegtuig van „Air France" heeft gisteren met 28 passagiers aan boord een noodlan ding op één wiel gemaakt op het vliegveld „Le Bourget" bij Parijs. Het had eerst de benzine opge bruikt door te blijven rondcirkelen man naar Wenen te krijgen. Ze schieten me dood, meende hij. Maar ik zei: „Man, als je slaagt, kom jr in alle toekomstige Nederlandse er Oostenrijkse geschiedenisboekjes Toen stemde hij toe." Het denkbeeld was mij dus niet vreemd. Maar hier was het een Arabier die sprak, op grond v— reeds gewekte verwachtingen. Ik besloot Pelt naar zijn le*"rr- loop in bijzonderheden te vrr n. hoe het zo gekomen was.

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 3