DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Holland-Festival opent met luisterrijke concerten Europese socialisten bepalen houding t.a.v. plan-Schuman Koningin en Prins bezoeken Betuwe Niet hij maar Gij Hans Roozen filmt inladen van zijn bagage Bloem van Nederland vulde Concertgebouw Gemoederen van Belgische stakers raken verhit La bourbrochu re bemoei lijkt o vereens tem m ing Geheime diensten en Verzet in de jaren HO-'éS Brand in trein met kinderen 10e Jaargang, no. 139 Vrijdag 16 Juni 1950 Opgericht door de Stichting «Het Parool" - Giro 510330. Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 6235. Bank: Rotterdamsche Bank Postbus 9 Abonnements- Uitgave! N.V. De Nieuwe Pers Redactie en Administratie: Snouckaertlaan 7. Amersfoort, prijs 32 cent p. w, of 4.15 p. kw. Losse nummers 9 cent. Hoofdredacteur: TJ. DE BOORDER. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM. Op bijzonder feestelijke wijze is het Holland-Festival Donderdagavond in Amsterdam begonnen. Koningin Juliana en Prins Bernhard traden om half acht binnen onder de op het balcon van het Concertgebouw ge plaatste baldakijn en de volle Grote Zaal verhief zich als één man om het Wilhelmus te zingen. Na afloop receptie bij Nachtwacht Van Beinum hief de dirigeerstok en toen klon ken de eerste tonen van Mendelssohn's Italiaanse Synophonie. Na dit opgewekte, feestelijke begin, oogstte My ra Hess welverdiende ovaties v oor haar prachtige vertolking van Mozart's piano concert in Es, K.V. 271, en evenveel enthousiasme verwekte Pijper's onstuimige Derde Symphonie. Met Strawinski's „Vuurvogel" werd het con cert besloten, dat door vele hoogwaardigheidsbe kleders werd bijgewoond: we zagen o a. de mi nisters Lieftinck, In 't Veld, Mansholt, Spitzen, Schokking, Götzen, Teuling en Rutten, enkele staatssecretarissen, ambassadeurs, B. en W. van Amsterdam, Den Haag en Utrecht Burgemeester d'Ailly ontving daarna met zijn wethouders vele genodigden in het Rijks museum. Ook daar waren Koningin en Prins aan wezig, en ministers, kunstenaars en gezanten voerden er levendige gesprekken. Mr Mohammed Roem behoorde eveneens tot de velen, die nog even een blik wilden werpen op Rembrandi's Nachtwacht". Zo is dan het Holland-Festival in Amster dam begennen, feestelijk, geanimeerd en vol be loften voor de komende weken. BOMBAY Een tweemotorig vliegtuig van de „Air India", dat van Bombay op weg was naar Haiderabad, is Vrijdagmorgen bij Masoelipatam, een aan de Oostkust gelegen haven, neergestort. Er zijn twee doden, onder wie de piloot, en verscheidene gewon den. „Snitser jubeljier" SNEEK Sneek viert van 10 tot 15 Juli het „Snitser Jubeljier'' ter ge legenheid van het feit, dat het 425 jaar vrije koopstad is en de plaats weer binnenhaven wordt, zoals ecuwen ge leden. Dit jaar toch komt de aanslui ting aan het grote kanaal Lemmer Groningen tot stand, waardoor Sneek ook voor kustvaarders van 900 ton be reikbaar wordt. Er wordt een ster- tocht georganiseerd voor zeil- en mo torjachten met aankomst in Sneek op Dinsdag 11 Juli. Woensdag d.a v. wordt een gezamenlijke Elfmeren- tocht gehouden. Aan de eigenaars van alle deelnemende jachten wordt als herinnering de Elfmerenplaquette uitgereikt en aan de overige beman ning een Elfmerenspeldje. (Van onze correspondent) BRUSSEL. Ongeveer 90.000 Belgische textielarbeiders zün nu reeds twee en een halve weck in staking en nadat verschillende pogin gen om het conflict op te lossen zijn mislukt, heeft thans de minister van Economische Zaken, Gaston Eyskcns, zich ervoor gespannen, om de tot nu toe onverzoenlijke standpunten van werkgevers en werknemers nader tot elkaar te brengen. Een eerste contact, dat minister Eyskcns met afgevaardigden van dc beide partijen heeft gehad, heeft echter nog geen resultaat opgeleverd. Nadat beide partijen een voorstel hadden afgewezen van de minister van Arbeid en Sociale Voorzorg. Behogne, om het conflict aan het scheidsgerecht voor te leggen en in Voor velen was het Donderdagavond al leen maar een voor naam ptivr radio-ge not om dc opening van het Holland- Festival in het Am sterdams Concertge bouw te mogen be luisteren. De com mentator lichtte zon der overdreven woor den de innerlijke en uiterlijke belangrijk heid van de gehele gebeurtenis zo toe, dat men zich in de -.aal waande. Toen ineens een Wilhel mus. fris en opzwe pend als een mars. Mendelssohn's Itali aanse, een ragfijn en zeer vrouwelijk- gespeeld Pianocon cert in F van de on volprezen Mozart het was een zomers ontwaken uit moei lijke etijden. Na de pauze Pij pers Derde en Stra- winsky's Vuurvogel, beide waard om door Nederlands hoogste gasten te worden aangehoord. afwachting van een uitspraak het werk weer te hervatten, zijn de vo rige week werkgevers en werkne mers opnieuw voor direct overleg bijeen gekomen Hier bleek, dat de werkgevers slechts gedeeltelijk aan de eisen der vakbonden tot verho ging der basisionen wilden tege moetkomen. Deze besprekingen lie pen zodoende op niets uit, evenals een door dc burgemeester van Ronse, de socialistische oud-minis ter Soudan, ondernomen poging om het geschil op te lossen. Gisteren heeft ook nog de voor de Vlaamse textielindustrie bestaande zogenaamde paritaire commissie, waarin afgevaardigden van de fabri kanten en van de vakbonden zitting hebben, in een bijeenkomst te Kort- rijk tevergeefs getracht een oplos sing te vinden. Beide partijen ble ven hardnekkig op hun standpunt staan en een te Kortrijk gehouden betoging van 3 000 stakers bewijst, dat de arbeiders de moed nog aller minst hebben opgegeven, ondanks de lange duur der staking, die de kassen der vakbonden langzamer hand uitput. Slechts in enkele fabrieken, waar de fabrikanten op eigen gelegenheid bereid waren aan dc eisen der ar beiders tegemoet te komen, is het werk hervat. Dat de gemoederen meer en meer verhit raken bleek deze week uit verschillende relle tjes, oa. te Roeselare, te Aalst en te Ypercn, waar dc stakers vechtpar tijen hadden met groepen werkwil ligen, die zich niet aan dc orders der vakbonden wilden houden. EMMEN De algemene vergade ring van de Vrijzinnig Hervormden zal dit jaar te Groningen worden gehouden op 26 en 27 Juni a.s Op dez.e vergadering zal ook de kerk orde worden besproken. 'AFRIKA Smuts' besluit HËT besluit van de 80-jarige ge neraal Jan Smuts om het lei derschap van de Verenigde Partij neer te leggen, hem ingegeven door zijnslechte gezondheidstoestand, is voor zijn partij in het bijzonder en de Unie van Zuid-Afx-ika in het al gemeen een zware slag. Men zou bijna kunnen zeggen, dat hierdoor een einde komt aan het „Smuts- tijdpérk'' in de Zuidafrikaanse poli tiek. Sinds het einde .van de Boe renoorlog in 1902 hêeft generaal Smuts tot 1919 met generaal Bot ha en daarna alleen de leiding gehad van de beweging voor de verzoening van Boer en Brit op de basis van^ gelijk heid. b het zoeklicht Daarnaast heeft Smuts steeds een humane poli tiek tegenover de Lniet-blanke bevol king van de Unie verdedigd. Dit was van te meer belang, waai* de thans aan de macht zijnde Nationale Partij van dr Malan in dit opzicht een koers volgt, die door objectieve waarnemers als een gevaar voor de Unie wordt beschouwd. De opposi tie van Smuts' Verenigde Partij is tot nu toe in staat geweest de al te scherpe kanten van de nationalisti sche politiek wat af te slijpen. Maar ook de Verenigde Partij heeft ex treme elementen leden, die gene raal Smuts trouw gezworen hebben, maar de regering in haar politiek van „apartheid" wel zouden willen steu nen. En dan zijn er de leden uit Na- tal. die te kampen hebben met het vraagstuk der Indiërs. Generaal Smuts is de enige kracht geweest, die d^ partij samengebundeld heeft. Daarom is de grote vraag, die sinds Woensdag boven de Unie hangt, of €r thans een breuk in de gematigde Verenigde Partij zal ontstaan, waar bij de extremisten zich aan de xijde van Malan zullen scharen. Reünie van oud-officieren Soesterberg DEN HAAG Op 1 Juli 1950 wordt ter gelegenheid van de jaar dag van de militaire luchtvaart in het officierscasino van de Lucht macht Nederland, het Grand Hotel te Scheveningen, een reünie gehou den van oud-Soesterbergse officie ren De organisatie van deze reünie is in handen van de kapitein-adju dant van de Luchtmacht Nederland, Gevers Deynootweg 63, Schevenin gen. tel. 557540. (Van onze correspondent) LONDEN. Heden begint in Transport House, waar het hoofdkwartier van de Labourpartij is gevestigd, een driedaagse conferentie van de socia listische partyen in West-Europa. Alle socialistische partyen, behalve die van Zwitserland, zullen vertegenwoordigd zgn. De conferentie heeft tot doel het formuleren van een gemeenschappelijke politiek ten aanzien van het plan-Schuman. De publicatie van de Labourbrochure „Europese Een heid", die in Frankryk zulk een consternatie heeft verwekt, heeft het be reiken van dit doel voorzeker niet gcmakkeiyker gemaakt. Een voorlopige discussie over het plan-Schuman werd reeds op de on langs gehouden conferentie in Kopen hagen gehouden. Het beginsel van een internationale kolen- en staal- contróle-organisatie, werd toen wel kom geheten, echter onder uitvoerig voorbehoud. Tot dat voorbehoud be hoort o a de eis, dat de arbeidersorga nisaties in het contrólelichaam ver tegenwoordigd dienen te zijn en dat het plan niet wordt gebruikt als een camouflage voor een nieuw staalkar- tel. Voorts meende men. dat ieder der deelnemende landen een plan-huis houding diende te hebben, opdat het plan in de practijk kan werken en stond men erop. dat het plan wordt aangewend als een middel tot hand having van „full employment". Terwijl er ten aanzien van de taak van het contrólelichaam wel een com munis opinio bestaat, is er. speciaal Het Holland-Festival liet grote culturele gebeuren van dit seizoen begon gisteren in Amsterdam en in Scheveningen zowel voor als in het Kurhaus Binnen speelde het Residentie-Orkest, op het plein voor de concertzaal concerteerde een reizende Beiaard. Uiteraard was er veel belangstelling, waar derende zowel als nieuwsgierige. LEEUWARDEN Zaterdag 1 Juli zal de federale raad der Europese minderheden te Leeuwarden bijeen komen. Waarschijnlijk zullen afge vaardigden van 21 volken en min derheden aan het congres deelne men, 'i (Van onze Parlementeredacteur) DEN HAAG Half Juli zal het kierde rapport van de Parlementaire Enquêtecommissie verschynen. In dit, jvaarschijniyk het meqst tot de ver beelding sprekende verslag, wordt verhaald van de gang van zaken bü de geheime diensten en van de ge beurtenissen by het veelvuldig con tact tussen Londen en bezet gebied. Talloze speculatieve theorieën over verraad als oorzaak van het England- Spiel zijn in de loop der jaren gepu- Wisselend beu olkt 5 Weersverwachting geldig van I I Vrijdagavond tot Zaterdag- I avond: •J Wisselende bewolking met g enkele verspreid optredende - buien en voornamelijk in de nacht en ochtend opklaiingen. ff Zwakke tot matige wind tussen j West en Zuid-West. Weinig ver- andering in temperatuur. 17 Juni-Zon-op 4:19'onder 21.02; 2 op 5.10 onder 25.13. ^j- V -'w blicecrd. De parlementaire Enquête commissie stelde zich daarom tot taak meer oen afdoende verklaring te inden voor het voor ieder tot raadsel gewor- j den England-Spiel Inderdaad, aldus dc aankondiging, geeft zü in dit rap- port een afdoende verklaring voor het feit. dat een England-Spiel mogelijk is geweest. Het onderzoek der commissie was zo omvangrijk, dat haar conclusie door het grootst mogelijke feitenma teriaal gedragen wordt Alle verhoren zijn opgenomen. Hierin worden o a. de belevenissen van de door vliegtuigen gedropte mannen, van de mannen cn vrouwen van het Verzet verhaald. Men kan kennis nemen van de werk wijze der geheime diensten, van de door deze gevolgde methoden en ge bezigde middelen, en men kan erva ren op welke wijze het ondergronds verzet zijn belangrijke on moedige bijdrage leverde tot de bevrijding van ons land. De uitgave omvat drie boekwerken met een omvang van meer dan 3000 pagina's. Het wordt wederom uitge geven bij de Staatsdrukkerij, maar tengevolge van de grotere omvang is het helaas nog duurder dan de vorige rapporten, n.l. 29.75. Madndag 10 en Dinsdag 11 Juli zullen koningin Juliana en Prins Bernhard een bezoek aan een deel der provincie Gelderland brengen. De tocht be gint op 10 Juli in Wageningcn en leidt vandaar naar Arnhem, waar o.m. dc tentoonstelling „Mijlpaal 1950" wordt bezocht. Dinsdag begint een tocht door de Betuwe, waarby ook een bezoek aan Tiel wordt gebracht. Maandag 10 Juli te ongeveer beekweide. Het geheel staat onder leiding van de heer Van Leeuwen uit Brummen. Daarna zullen enkele paviljoens van de nationale tentoonstelling in het park Zijpendaal bezocht wor den. H.M. zal het diner gebruiken ten huize van de Commissaris der Koningin. Des avonds zal ter ere van het Koninklijk bezoek in de stadsschouwburg te Arnhem door amateurs een opvoering worden gegeven van de komische opera ,,De Regimentsdochter" van Doni zetti. Het geheel staat onder lei ding van Leo Pappenheim. Dinsdag vertrekt de stoet om streeks negen uur uit Arnhem via Eist waar een korte begroeting plaats vindt. Hierna gaat de stoet naar Nijmegen. Omstreeks 10 uur is er dan de ontvangst ten stad- huize. Na een rit door de stad zal het Koninklijk paar omstreeks 11 uur Nijmegen verlaten. Via Beu- ningen, Ewijk, Druten en Wamel gaat de stoet over het gemeente- veer naar Tiel. Daar brengen ko ningin en prins een bezoek aan de jamfabneken van de maatschappij ,.De Betuwe". In Kerk Avezaath zullen koningin en prins de lunch gebruiken ten huize van de bur gemeester van Zoelen, mr. R. J. v. Beekhoff. waarna een gemeente spel door de plattelandsbevolking zal worden opgevoerd. Via Buren, Geldermalsen en Deil verlaat het Koninklijk Paar Gelderland. halfelf zuilen H.M. Koningin Ju liana en Prins Bernhard in de pro vincie Gelderland arriveren, ko mende uit' de richting Rhenen. Na een korte rit door een deel van Wageningen zal ten stadhuize al daar een ontvangst plaats vinden door 't gemeentebestuur van Wa geningen en het provinciaal be stuur van Gelderland. Ter hoogte van hotel De Wereld zullen onder de studenten van de land bouwhogeschool H.M. de Konin gin hulde betuigen. Hierna wordt gereden via het dorp Renkum. Tegen 12.00 uur zal de stoet Arn hem bereiken. Daar zal door de binnenstad naar het stadhuis wor den gereden, alwaar een ontvangst door het gemeentebestuur is geor ganiseerd. Aansluitend op deze ontvangst zullen schoolkinderen het Konink lijk paar een zanghulde brengen. Ten Huize van de Comissaris der Koningin jhr. mr. C. G C. Quar- les van Ufford zal het Konink lijk Paar de lunch gebruiken. In de middag zal een grote rijtoer door de stad worden gemaakt, on derbroken door de ontvangst in een der paviljoens van de natio nale tentoonstelling .Mijlpaal 1950' waar leden en burgemeester het Koninklijk paar zullen begroeten. Nadat het Koninklijk paar het tentoonstellingsterrein door de hoofdingang hebben verlaten, brengen talrijke harmonie- en fan farecorpsen uit geheel Gelderland een muzikale hulde op de Sons- tussen Engelsen en Fransen aanzien lijk verschil van mening ten aanzien van de samenstelling en dc bevoegd heden van dat lichaam. Dat de La bourpartij zich in de recente brochure zo kras tegen iedere voroi van een supra-nationaal lichaam heeft uitge sproken, is voor hun Franse collega's moeilijk te verduwen. Als leidraad voor hun discussies heeft de conferentie een rapport van een deskundigen-conferentie over de toekomst der Europese basisindu strieën. die in Maart in Westduitsland werd gehouden. In dat rapport werd met compleet internationaal eigen dom als toekomst-ideaal, internatio nale controle van genationaliseerde industrieën als een eerste doel aange geven. De onmiddellijke oplossing, die in dit rapport werd voorgesteld, was internationale controle van gena tionaliseerde industrieën en indu strieën onder particulier eigendom, door middel van commissies van de OEES, die over hun taak aan de Raad van Europa zouden rapporteren. In het Lagerhuis stond Eerste Mi nister Attlee in het vragenuur aan een waar kruisvuur van vragen over het plan-Schuman bloot. Attlee gaf tep slotte toe, dat hij het tijdstip van plblicatie van de brochure „ongeluk kig" achtte. Dat de brochure juist op Dinsdag was gepubliceerd, had geen bijzondere betekenis. De oppositie werd door dit antwoord tot nieuwe vragen geprikkeld en aan Attlee werd gevraagd, of hij de brochure goed keurde en of hij haar gelezen had. Attlee bleef het antwoord op deze twee vragen schuldig. Ten slotte vroeg Eden nog, dat als de Eerste Minister het tijdstip van publicatie afkeurde en niet de verantwoordelijkheid voor de brochure wenste te nemen en haar ook niet had gelezen, of het dan niet nuttig zou zijn. dat iedereen wist. dat noch hij noch de minister van Buiten- Paul Hoffman laakt Brits isolationisme WASHINGTON. „Een betreu- renswaardig voorbeeld van isola- tionisme" noemde gisteren Paul Hoffman, de administrateur voor het plan-Marshall, in een gezamen lijke zitting van dc Senaatscommis sies voor buitenlandse betrekkingen en gewapende diensten, de houding van de Britse Labour Party ten op zichte van het plan-Schuman. Hij vond die houding niet te verdedi gen, maar legde er de nadruk op, dat zij niet door Attlee en andere verantwoordelijke regeringsperso nen gesteund werd. Het manifest der Labour Party vertegenwoordigt slechts de mening van de isolationisten in de partij en is uitgegeven zonder voorkennis van Bevin en Attlee. Hoffman wees er op. dat Engeland ernstige pogingen doet ter bevordering van de Euro pese eenwording. Het besluit tot me dewerking aan het Europese beta lingsplan is daarvan een bewijs. landse Zaken haar goedkeurde Maar ook op deze vragen bleef Attlee het antwoord schuldig Wat vermoedelijk is gebeurd is dit. Al enige tijd was het secreta riaat van de partij bezig een bro chure op te stellen als leidraad voor de Britse delcgdtie naar de zitting van de Raad van Europa, die in Augustus in Straatsburg zal worden gehouden. Met het oog op de van daag beginnende conferentie van socialistische partijen heeft men toen de publicatie vervroegd cn er op het allerlaatst enige paragrafen over het plan-Schuman aan toege voegd Een cn ander was in handen van de subcommissie cn het partij bestuur voor internationale aange legenheden, waarvan Dalton de voorzitter is. Het kan heel goed zijn, dat Attlee noch Bevin de tekst vóór de publicatie hebben gezien. Een en ander is voor Labour partij niet bij zonder aangenaam en men kan uit Attlee's woorden, dat het tijdstip van publicatie „ongelukkig" was. wel een zekere critiek op Dalton distilleren. Om echter te zeggen, dat er door deze affaire enorme span ningen in het kabinet zijn ontstaan, gelijk sommige populaire conserva tieve bladen trachten te suggereren, gaat zeker veel te ver. Die Oh, die heeft gezeten. En daarmede maakt de goe gemeente zich van het geval af. Iemand die in de nor is geweest, is getekend. En het is blijkbaar een menselijke eigenschap om eigen voortreffelijkheid vooral te meten aan de slechtheid van anderen. Ofis het zo, dat de nadrukke lijkheid waarmede men gaarne iémand nawijst die gevangenisstraf heeft opgeknapt een soort bijgeloof is, omdat men onbewust voelt, dat iedereen vandaag of morgen wel eens struikelen kan? Is het niet zo. dat als we heel eerlijk bij onszelf te rade gaan, iedereen in zijn leven wel eens iets heeft gedaan, dat toch eigenlijk nic< door dc beugel kon. zodat we in die ander, die wèl de celdeur achter zich hoorde dicht vallen. een klein beetje onszelf her kennen? Natuurlijk, er zijn misdadigers van een uitzonderlijk kaliber. Er zijn lie den wier milieu en erfelijkheid hen als het ware voorbeschikten een weg te bewandelen, die in sterke mate af wijkt van de levenswandel door de meeste Nederlanders geleid. Maar duizenden zijn er wier struikeling het gevolg was van omstandigheden, waarvoor con ieder slechts dank baar kan zijn, als hij er niet moe geconfronteerd wordt. En die dank baarheid mag men waarlijk wel op andere wijze uiten dan met verho len voldoening te constateren: „Die7 Oh. die heeft gezéten!" Die andere mogelijkheid is er. Morgen. Zaterdag 17 Juni is het col lecte-dag van het Nationaal Bureau voor Reclassering. Het geld komt ten goede aan iieden, die, nadat zij door de Justitie zijn gevonnist cn hun straf jegens de maatschappij hebben ondergaan, weer in het gareel moe ten komen. Grote misdadigers, klei ne lieden, maar allen mensen, die ongeacht hun geloof of politieke overtuiging op de een of andere ma nier weer op een normaal spoor ge zet moeten worden. Dat is gemeen- schapsplicht. Want een samenleving die wel straft maar niet helpt, schiet tekort. Het is gemeenschapsbelang bovendien om hun, die tegen de wet hebben gezondigd, na terugkomst uit de gevangenis te tonen dat er be langstelling voor hen is en kans op een betere toekomst. Vandaar dat wij de collectebussen van de Nationale Reclasseringsdag morgen bijzonder aanbevelen. Vuur geblustreis 1 onderbroken Vanmorgen om tien over halftlen is l>y Blauwkapel onder Utrecht een brandje uitgebroken in de twee laatste wagens van een clec- trlschc trein met schoolkinderen die van Hilversum op weg was naar Arnhem. De trein Ss tot staan ge bracht en de brandweer bluste de brand. De schoolkinderen waren wat ontdaan en zullen de reis ver moedelijk niet voortzetten. Er zijn geen ongelukken gemeld. DEN HAAG Vandaag zullen dc eerste van ongeveer twintig „Beech- craft"-vliegtuigen worden afgeleverd aan de Nederlandse luchtstrijdkrach ten. De LSK ontvangt deze toestellen in het kader van dc wederzijdse mi litaire bijstand. De vliegtuigen zul len worden gestationncerd op de vliegbasis Gilzc Rijen. Onze jongste correspondent reisvaardig ROTTERDAM. In een grote loods van .Quick Dispatch" aan de Mcrwehaven is Hans Roozen. de 18-jarige student, die aan de ex peditie naar de berg Ararath deelneemt, druk aan het filmen. In de Merwehaven ligt het stoomschip „Hcja", dat dc lading van deze jeugdige onderzoeker naar Istamboei zal ver voeren. Persoonlijk is hij bij de inlading aan wezig en maakt er te vens filmopnamen van, die de inleiding moeten vormen van de grote rolprent, die hij van zijn reis hoopt te ma ken. „Deze acht kisten, die alleen maar levensmid delen bevatten, gaan per schip naar Istam boei, per trein naar An kara en dan per truck naar de berg," vertelt Hans, die voor ons blad verslag van zijn reisbe levenissen zal geven, ons. ,,Ik ga zelf over twee weken per vlieg tuig. De juiste datum kan ik nog niet noemen want dit is afhankelijk van de vertrekdatum van de leden van de Amerikaanse expeditie, bij wie ik nnj in Istamboei zal aansluiten, De levensmiddelen, die in de kisten zit ten, zijn door de Nederlandse industrie geheel belangeloos ter beschik king gesteld. Zelfs de emballage is gratis. En onderweg maak ik foto's en films in kleuren, zodat ik na m'n tocht, in den lande lezingen kan houden met lichtbeelden." Intussen zijn arbeiders druk bezig de kiste nmet behulp van lorries naar net schip te brengen. „Meneer Roozen", vraagt een van de inla- ders moetUnog zien waar ze in het ruim komen te staan?" „Natuurlijk zegt Hans en weg was-ie, opdat hem maar niets zal ont gaan. Even later hangt hij over de reling van het schip en snort de camera va nregisseur Hans Roozen, die zijn eerste documentaire iïlm opneemt. r Hans Roozen controleert per soonlijk het inladen van zijn bagage. (Eigen foto)

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 1