GERO- ff ARTIKELEN „Humanistisch verbond" viert eerste lustrum Indrukwekkend muzikaal appèl op O.L. Vrouwe Kerkhof Vijtig kinderen met vacantie Radio-amateurs beleven een spannende vossenjacht Ada Scheerder te Roermond op haar best KWA wint van Saestum Noteert u even Toon Hermans bij de „Hapam" Vierdag kampioen van Noord-Brabant 2 Maandag 19 Juni 1950 Muziekweek begonnen met massale uilvoering aan voet van Lange Jan Het is al weer vier jaar geleden dat de gezamenlijke Amersfoortse Muziekverenigingen en pijperscorpsen op de gedachte kwamen om eens per jaar de burgerij in een massaal muzikaal appel te laten tonen wat zij wel in hun mars hebben. Voor de vierde maal dus trokken Zaterdagavond negen corpsen van diverse punten der stad op naar de binnenstad. Zoals burgemeester Molendijk het later op de avond in zijn openingswoord zeide was het: met de stertocht.werd het Amersfoortse publiek wakker „geblazen" en -zorgden de tamboers er wel voor dat hun muzikale gehoor bij elkaar „getrommeld" werd op het Lieve Vrou we Kerkhof. Amersfoort beleefde weer eens een echt feestelijke sfeer. De bur gerij haastte zich naar de voet van de Lange Jan om toch maar niets te missen van de machtige klanken die door honderden muzikanten ten gehore werden gebracht. „Ex celsior" was daar als eerste corps, nadat zij het Vermeerkwartier voor haar rekening genomen had. De andere vertrekpunten waren: Borneoplein, Speeltuin Zonne bloemstraat, Noackfabriekcn. Ste- phensonstraat, Randenbroekerweg, school Assenraadstraat en het Sportfondsenbad. Achtereenvol gens gaven acte de presence, het Chr. Tamboers en Pijpercorps „Bernhard", de R.K. Muziekver eniging „Wilskracht" (wat jammer dat ze die aardige witte pluimen hadden thuisgelaten), „Juliana", de Politie Harmonie, de Amers foortse Muziekvereniging, de PTT Harmonie, H. J. Hegeraat en ten slotte de Chr. Muziekvereniging „Hosanna". De A.M.V. was van zelfsprekend bijzonder trots op haar kranige leden van de Drum- band die eens konden tonen een waardige concurrent van de Julia- na-drumband te zijn. De heer v. d. Linden besteeg het spreekgestoelte om als inleiding enkele woorden te spreken. Vol- gens spr. was het helaas nog niet I overbodig geworden voor de plaat- selijke muziekverenigingen om de belangstelling van het publiek te vragen doch er zou intensief wor den gewerkt totdat men allerwege sympathie zou hebben ondervon den. Burgemeester Molendijk, die met wethouder A. J. Spiekermann en i de commissaris van politie, de heer G. Goorhuis, van z'n belangstel ling blijk gaf verrichtte hierna meV een korte toespraak de opening. De burgemeester sprak er zijn ver heugenis over uit dat het in onze stad -toch maar crescendo gaat met het muziekleven. „Ondanks ver schil van pet en tuniek en de be langrijke factor van levensbe schouwing is er een hechte band ontstaan en schuilt er een grote rijkdom in om liefst negen corpsen onder de toren verenigd te zien. Hiervan moet toch wel een sterke opvoedende taak uit gaan." Hij liet vervolgens uitkomen dat al de muzikanten op de tweede plaats bij elkaar ^gekomen waren om te tonen dat er nog leven in de brouwerij zit. De verwachting werd uitgesproken dat velen zich in de komende week in de ver schillende punten der stad rond de pleinen zouden scharen om de concerten te volgen. Tenslotte pleitte de burgervader voor meer belangstelling bii de muziekbeoefening zelf. „Veel waardevoller is het om zelf te doen, dan het maar aan anderen over te laten." De burgemeester eindigde met de bekende canon van de Nederl. liedgroep „Viva la musica", leve de muziek! en verklaarde daarna de muziekweek voor geopend. Onder leiding van de heer P. de Vries, directeur van de tamboers en pijpercorpsen Juliana en Bern hard, verzorgden de corpsen teza men een programma bestaande uit marsmuziek afgewisseld met trom geroffel en 16 maten trom van alle tamboers. De mars „The Middy" werd gezamenlijk gespeeld waarna Juliana de Defileermars ten gehore bracht. Muziek en Pijpers speelden, de „Colonel Boegied". en Excelsior een mars. Ook de benjamins van „Bernhard" lieten zich niet onbe tuigd en deze jonge pijpers bewe zen hun kunnen met de mars „Wij kunnen het nog". Een machtige roffel weerklonk tot slot. Met het Wilhelmus werd deze muziekde- monstiatie besloten en daarna trokken de corpsen met korte tus senpozen door de Breestraat naar hun diverse bestemmingen. Zoals men weet heeft een jubile rend Amersfoorts bedrijf honderd Amersfoortse kinderen in de gele genheid gesteld een week met va cantie te gaan. Voor vijftig kinderen brak die week Zaterdagmiddag aan. De anderen vertrekken volgende week. Zeer veel ouders en familie leden. jaloerse vrienden cn vriendin netjes verdrongen zich op het Sta tionsplein om de twee bussen, waar mee de vijftig gelukkigen en de ver zorgster vervoerd werden. Mevr. Molendijk, die de leiding over de eerste groep heeft, beloofde de ouders goed voor de kleintjes te zul len zorgen. Toen kwam het grote moment- de bussen vertrokken, na gewuifd door de achterblijvers, waarbij o.a. burgemeester Molendijk eri dr. v d Hooft. De directeur van de bewuste fa briek, die er ook bij ivas, zal niets dan plezier hebben van zijn mooie geste De stemming, die er Zaterdag middag bij het vertrek heerste, waarborgde dat. DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB 1303. Rob gaat direct kijken, hoe het met de motor staat. Ja. die is nog wel te gebruiken, maar zal die verbogen schroef de „Vrijheid" kunnen voortstuwen? Hij moet het in elk geval maar proberen Petrus staat zo lang op de uit kijk. Er is gelukkig nog niets te zien. Dan be> gint de motor te draaien en er komt beweging in het schip Erg hard gaat het niet. maar dat ligt aan die ellendige schroef. Dan hoort hij Petrus roepen. De ne gers zijn weer in aan tocht! En er breekt een tumult onder hen los, wanneer ze merken, dat\ hoofd Rob hen toch te vlug af is geweest. Het opper- rent langs de oever mee met het schip. 1 heftig zwaaiend met zfjn armen. Auto botst tegen boom Bij het kruispunt B W. Laan-Soes- terweg, nabij hotel Birkhoven, be merkte een automobilist uit Amster dam Zondag te laat dat hij rechts af moest. Met grote snelheid ging hij door de bocht en kwam tegen een boom tot stilstand. De auto werd zwaar beschadigd, maar de bestuur der kwam er goed af. Amersfoort boekt Concerten van A.M.V. en „Hosanna" In het kader van de Muziek week zullen als eersten aan bod komen om in diverse stadswijken te concerteren de muziekvereni gingen Hosanna en de A.M.V. De A.M.V. speelt hedenavond om 8 uur op de Appelmarkt terwijl Ho sanna het Anjerplein kreeg toege wezen. Morgenavond speelt de H. J. Hegeraat aan het Thorbeckeplein en is er een concert van Wils kracht bii de school aan de van Assenraadstraat. Advertentie (LM.) UiatCHTSCHIWIC >t. IUUOON *80*. De jeugdige Neplunus zwemster Ada Scheerder heeft Zondag tij dens nationale zwemwedstrijden te Roermond een uitstekende prestatie verricht. Op de 400 meter vrUe slag eindigde zü als tweede achter de nationale kampioene, Irma Schu macher van R.D.Z. Aan dc wedstrijden te Roermond werd deelgenomen door de gehele Nederlandse selectie zwemploeg, waaruit binnenkort de nationale zwemploeg zal worden gekozen, die ons land tijdens de Europose kam pioenschappen te Wenen zal verte genwoordigen. Ada Scheerder maakt sedert enige weken deel uit van deze selectieploeg en de interesse van de K.N.Z.B. gaat speciaal uit naar haar prestaties op de 400 me ter borstcrawl. De Neptunus trainer, de heer H J. Fremouw, heeft zijn pupil enige weken serieus op dit nummer ge traind. Zienderogen werden haar prestaties beter en op 31 Mei j.l. moest het twee jaar oude clubre cord op de 400 m. vrije slag er aan geloven. Ada Scheerder bracht het van 6.30 3 op 5.55.2; een verbe tering van 35.5 sec.!! Deze prestatie heeft er mede toe bijgedragen dat Ada Scheerder Zon dag. voor de eerste maal. in zo'n homogeen sterk nationaal zwemge- zelschap verkeerde. Haar eerste na tionale optreden is een verrassing geworden. Op de 400 meter vrije slag eindigde zij in 5.49.9 als tweede achter de nationale kampioene Irma Schumacher van RDZ, die 5.43.8 noteerde. Ada Scheerder verbeterde met dit resultaat haar beste per soonlijke prestaties en het Neptu nus clubrecord haalde zij weer 5.3 omlaag! Een uitstekende prestatie van het Amersfoortse meissje, dat c.l.v. de heer Fremouw de laatste weken zulke vorderingen maakt. Na het succes in Roermond heeft Ada Scheerder nu weer een uitnodiging ontvangen voor nationale zwemwedstrijden (ook met de selectieploeg) te Haar lem. die Zondag 2 Juli zullen worden gehouden. De heer Fremouw zal haar dan weer vergezellen. Burgemeester H. Molendijk be groet hartelijk de muzikanten, die Amersfoort een loeek lang in feeststemming brengen. V ielrijdster raakt gewond Op dc Utrechtseweg fietste Zater dag een dame. Zij werd gepasseerd door een autobus. Door een of an dere oorzaak moet de wielrijdster geschrokken zijn. Zij begon plotse ling te slingeren en kwam in aan raking mei de passerende bus. De dame werd tegen de grond geslin gerd en liep een vleeswond in de rug op. Dr Sterringa verleende de eerste hulp en de G G. en G D. ver voerde het slachtoffer naar de Lich tenberg. Ons dagelijks teveel Zaterdagmorgen werd een werkgever bekeurd die in strijd met de arbeidsbepalingen 46 werkne mers hun arbeid te vroeg liet aan vangen. Op het kruispunt Utrechtseweg Laan 1914Daem Fockemalaan botsten Zaterdag twee auto's tegen elkaar op. De een verleende geen voorrang, er ontstond enige mate riële schade. Op de Kamp ontstond een z.g. „senebotsing". Een bestelauto, een autobus en een personenauto waren er bij betrokken. De schade viel nogal mee. Het reserve-herenzevental van AZ en PC speelde Zaterdagavond in Pesie's Bad met enige invallers tegen Merwede 2. De Amersfoorters verloren met 3-4. Dc VERON (Vereniging voor Ex perimentcel Radio Onderzoek Ne derland) organiseerde Zondag in de omgeving van Amersfoort een vos senjacht. Aan de afdeling Amersfoort van de VERON was de eer te beurt gevallen als organisatrice op te tre den. Alles was tot in de puntjes ge regeld en de deelnemers aan de vos senjacht, die van heinde en ver wa ren gekomen, hielden de allerpret tigste herinneringen over van hun bezoek aan de Keistad. De Vossenjacht, die Zondag in Amersfoort werd gehouden, was één van de ïer „jachten", die dit jaar om de „VERON-Vossenjacht-Wissel- beker" worden gehouden. Omstreeks 12 uur verzamelden de 43 deelnemende groepen uit tien af delingen zich bij Hotel de Mof in Leusden. Daar werden de laatste in structies gegeven ,de kaarten uitge reikt en maakte men zich reisvaar dig. Om precies één uur startten de 43 groepen. Hun doel was: zo spoe dig mogelijk de „vos" opsporen en de positie van „het baken" in kaart brengen. Als „de vos" fungeerde in dit geval dc zender XPAoMJ, be diend door de heer A. M. Maas en „het baken" was de zender XPAoOE, bediend door de heer H. Fugers. De enige hulpmiddelen, die de deelne mers aan een Vossenjacht altijd heb ben, is een peilapparaat, een kom pas en een kaart. Daarmede moeten zij de „vos" zien op te sporen en de positie van het „baken" trachten te bepalen. En dat moet dan binnen de kortst mogelijke tijd gebeuren, in dit geval binnen 120 minuten. Hoe vlugger men bij de „vos" is, hoe minder strafpunten men behaalt, terwijl een nauwkeurige positiebe paling van het ..baken" een mini mum aan strafpunten oplevert. Elke mm. op de kaart (25 meter), die „mis" wordt gepeild, betekent twee strafpunten méér. Een vossenjacht is interessant, niet alleen voor de radio-amateur maar ook voor hem, die de „jager" ver gezelt op zijn tocht door bos en hei. „Vossenjagen" is een ideale combina tie van vernuft, techniek en sport. Vandaar dat de vossenjachten van de VERON bij de radioamateurs zo in trek zijn. Geroutineerde „jagers" zijn harde lopers, maar ook lieden die grondig kaart kunnen lezen en bij het peilen en tekenen nauwkeu rig te werk gaan. Want daar komt het op aan: in ijltempo de „vos" te beenken en zo precies mogelijk de positie van het „baken" zien te be palen. De Eindhovenarcn bicken dit métier uitstekend tc beheersen en werden eerste in het afdelingsklas sement. Zij bereikten de „vos", die aan de Doornsegrindweg was opge steld, het eerst en bepaalden ook zo nauwkeurig mogelijk de positie van het baken, dat buiten Woudenberg uitzond. De Veron vossenjacht werd een groot succes, ook voor de Amersfoortse afdeling, die voor de Advertentie (LM.) -m HOOFDPIJN? Mijohardr Hoofdpiinpoeders 45 ct. Mijnharde Hoofdpijntabletten. 75 ct. perfecte organisatie hal zorgdra gen. De prestaties van de vij. deel nemende Amersfoortse groepen, vielen over het algemeen iets tegen. Hun peilingen van het baken waren minder goed. De beste Amersfoortse persoon lijke prestatie leverde de groep van onze stadgenoot J. Bennik, die in het persoonlijk klassement als no. 16 eindigde: In net totaalklassement was de stand als volgt: 1 Eindhoven 197 strafpunten: 2 't Gooi 221 strafp.; 3 Arnhem 245 strfp. 4 Gouda 290 strfp.; 5 N.O. Veluwe 339 strfp.; 6 Alkmaar 342 strfp.; 7 Amersfoort 348 strfp.; 8 Nijmegen 351 strfp.; 9 Zwolle 523 strfp.; 10 Rotterdam, buiten mededinging. Bij het samenstellen van het to taalklassement maakt men gebruik van het totaal aantal strafpunten van de twee beste groepen uit een afdeling. Op het terrein aan de Dollard- straat speelde KVVA Zaterdagavond haar laatste nederlaagwedstrijd tegen Saestum welke ontmoeting een verdiende 4-3 zege voor de thuisclub werd Bij KVVA miste men Oeben cn v. Hamers waarvoor in de plaats speelden Bill cn van Weegen. KVVA liep goed van stapel en midvoor C. Westerlaak zorgde na een scrimmage voor het Zeister doel spoedig voor het eerste doelpunt Dezelfde speler bracht de stand op 2-0 waarna doelman Leenards, ver blind door de zon, een moeilijk schot niet kon houden en er finaal over heen dook. (2-1). Aan beide kanten werden enkele kansen ge mist en werd voor rust niet meer gedoelpunt. Rust 2--1. KVVA bleef het beste van het spel behouden waarbij vooral in de aanval de actieve C. WeStcrlaak en de tactische linksbinnen Liebregt opvielen. Ook de invallers speelden een goede partij. W. v. Zuilen be wees na rust z'n productiviteit cn bezorgde KVVA het derde doelpunt. De aanval van de zwart witten bleef veel moeilijkheden opleveren voor de Zeisters Van Zuilen's harde schot bracht in het laatste kwartier de stand op 4-1. De voorsprong leek wel veilig doch in de laatste vijf minuten slaagde Saestum er in tweemaal keeper Leenards te passe ren en diende KVVA in de reste rende drie min. voor een gelijk spel te waken. Einde 4-3 voor KVVA. Hiermede zal dus de nederlaag beker uitgereikt dienen te worden aan SDO uit Bussum dat met -12-3 van KVVA gewonnen heeft. T/W won enige weken geleden met 5-1. Burgerlijke Stand 17 Juni 1950. Geboren: Franciscus Antonius z. v. A. H. Kuiper en E. H. W. Nieuwendijk. Yvonne Yolande, d. v. A. F. Hassing en B. P. Dijkstra. Overleden. Maria Elisabeth Jans sen 79 jr. ongeh. Adriaan Bast, 3 weken. Adelaide Emma Wilhelmina Therese Reyerse, 69 jr. geh. m. J. v. Asch. Week van 16 t.m. 22 Juni GRAND THéaTRE: „Verloren grenzen" a. 1. Zondag: 2 4.15 6.45 en 9 uur; Ov. dagen: 2 30 6.45 cn 9 uur. Donderdag 22 Juni: 2.30 6.45 cn 9 uur: „Het verbond met de duivel". CITY THEATER: „Song of India" Ov. dagen: 2 30 6.45 en 9 uur. 14 j. Zondag: 2 4.15 6.45 cn 9 uur. REMBRANDT THEATER: Van Vrijdag t.m. Maandag: „Diamant stad" 14 j.; Van Dinsdag t.m. Don derdag: „De Bordpapieren Ridder", a.l. Zondag: 2 4.15 6.45 en 9 uur. Vrijdag en Zaterdag: 2.30 6.45 en 9 uur. Ov. dagen: 2:30 en 8 uur. Openbare Leeszaal. Uitlening voor volwassenen dagelijks 25 u.; bovendien Dinsdag- en Vrijdag avond van 7—9 uur. Uitlening voor kinderen: Woensdag en Zaterdag middag van 2.304.30 uur. Leeszaal dag van 10—1230 en 2—5 uur, bo vendien Dinsdag- er Vrijdagavond van 7—10 uur. R.K. Openbare Leeszaal. Wij- ersstraat 2. geopend van 101 uur en 2306.45 uur Maandag en Vrij dag 7—9 uur. Uitlening van 11— 12.30 uur. Amersf. Academie: Tentoonstel ling van schilderijen door D. Ros- kes uit Soest. Dagelijks van 10—5 en 79 uur (niet op Zondag en Dins dag- en Donderdagavond) (tot en met 24 Juni). Zendingsdag op „Birk hoven" Zaterdag 24 Juni a s. zal voor oe eerste maal sinds 1937 door dc clas sis Amersfoort, omvattende het oos telijk gedeelte der provincie Utrecht, een zendingsdag worden gehouden in het openluchttheater „Birkhoven"» Voor deze zendingsdag wordt grote belangstelling verwacht. Na een lange rustperiode kwame MIA Zaterdag j.l. tussen de lijnen om de strijd aan te binden tegen haar grotste rivaal SUS 2. Al direct was SUS in het offensief en na :t 20 minuten spelen werd de Amersfoort se korf gevonden (01). L. Char mant wist vlak daarop beide partijen weer op gelijke voet te brengen (1 1). Voor de rust moest MIA echter nog 2 x capituleren (13). Door het uitvallen van een der sterkste Amersüportse spelers, was de MIA- verdediging na de rust vrijwel mach teloos en het werd dan ook vrij spoedig 15. In de juiste opstelling gekomen, ging het beter. Nogmaals wist L. Charmant de korf te vinden (25), terwijl de Amersfoortse ver dediging dc SUS-aanval in bedwang wist te houden. Op 't nippertje tegen een boom In de Birktstraat reed Zondag een personenauto. De bestuurder ervan verloor de macht over het stuur, toen een naast hem zittende dame „per ongeluk" tegen zijn arm stoot te. Tegenwoordigheid van geest red de de chauffeur van een aanrijding met een naderende tegenligger. Hij gooide zijn stuur naar links, maar kwam tegen een boom tot stilstand. De schade was gering. Belangwekkende inleiding over „Weg tot de Werkelijkheid De gemeenschap Amersfoort van het Humanistisch Verbond viert haar eerste lustrum. Daartoe kwamen de leden Zaterdagavond byeen in de so ber maar smaakvol versierde muziekschool aan de Regentcsselaan. Voorzitter ir. P. Schut sprak een inleidend woord. HU herinnerde cr aan hoe dc gedachte van het Religieus Humanistische Verbond tc Amersfoort in het land cn ver daarbuiten weerklank vond. Wel is het R.H V. nu in het Landeiyk Verbond opgenomen, maar de typisch religieuze inslag bleef in de Amersfoortse afdeling toch behouden. Na een muzikaal intermezzo "an mej. Stan Schut sprak dc heer Schut over „De weg tot de werkelijkheid". Hij citeerde een deel van de eerste inleiding van het RHV gehouden, onder ac titel „Onze Taak". De heer Schut vervolgde: Wij stellen het R.H.V. niet tegen over maar naast de kerken, want we wisten en weten dat we die taak nooit kunnen vervullen wanneer we niet een zekerheid in ons voelen, die ens voorwaarts drijft, die ons steunt en stuwt, de zekerheid van een vaste overtuiging. De organisatie van de Humanis ten is in onze stad en in ons land voortgekomen uit de innerlijke drang bij de oprichters, die min of meer duidelijk bewust, reeds tiental len jai'en de Humanistische levens beschouwing zaken als een geestelijk fundament van de komende lijden en een organisatie wilden opbouwen om de groeikansen voor deze levens beschouwing aanmerkelijk te ver groten. Het meest waarachtige van deze levensbeschouwing nu is het zoeken van: „De weg tot de WerkelijK- heid". Maar. zoals we intuïtief weten dat er tenslotte maar een Waarheid kan zijn al zullen we die nooit vinden, zo weten we ook dat er slechts een Werkelijkheid bestaat en wij Humanisten zoeken de weg, die tot die Werkelijkheid leidt, haar althans zo dicht mogelijk benadert. Niet als een vlak realisme of op portunisme. niet een schikken naar de schijnwerkelijkheid van de dag maar een richten naar de werkelijk heid. de innerlijke, die achter en in de dingen en mensen ligt verscho len. VERKEERDE WEG En zo zoeken ook wij Europese mensen van deze tijd, wij Nederlan ders de weg tot de werklijkheid, cn we komen helaas veelal niet verder dan 't vinden van de weg tot on/e eigen werkelijkheid. Die weg naar eigen werkelijkheid dat is natuurlijk de verkeerde weg, het is een weg die ons midden in een wereld van misverstanden, wan trouwen, angst en haat moet voe ren, het ook prompt gedaan heeft en doet. De redding uit individualisme en collectivisme, de ernstigste ziekten \an onze maatschappij waarin spe cialisme van alle soorten hoogtij viert ligt nu niet hierin dat we die eigen werkelijkheid loochenen, maar dat we haar zien als deel, als klein afhankelijk deel van d c wer kelijkheid. De oprichting van het Religieus Humanistisch Verbond in 1945 had in belangrijke mate de bedoeling, die positieve waarden te handhaven en te doen uitgroeien. VERBONDENHEID Het woord: Religieus, wilde daar aan uiting geven, demonstreren d e verbondenheid met en de daaruit voortvloeiende verantwoor delijkheid voor het bestaande, voor zover de mens daarvoor verantwoor delijk kan zijn. Zo is dat klein vlammetje hier in 1945 ontstoken, tot een grotere uit gegroeid over het gehele land. Het is nog geen laaiend en verkwikkend vuur waaraan tienduizenden zich verwarmen Als we dus in feest stemming zijn is het niet omdat we reeds z ij n waar we wezen willen, maar omdat het Humanisme, ook in onweerstaanbaar zijn organisatie, groeit. Wij waarschuwen en maken front, zo vervolgde de heer Schut, tegen de methoden die door de totalitaire staten, on verschillig van welke oorsprong ze zijn, worden toegepast, maar- wij veroordelen minstens even scherp, zo niet scherper, de knevelarijen van de menselijke persoonlijkheid, die ons van de ziide van andere totalitaire le- vensopvattingeu bedreigen. In dat opzicht geldt voor het H.V. wat ook van Gandhi gezegd wordt: Zacht als een bloem, hard als een rots. Geestelijke vrijheid is het Koste lijk goed dat de Humanisten hebban te bewaken en te verdedigen, indi vidueel, maar ook gemeen schappelijk. Want de geestelijke vrijheid is dc eerste vereiste voor liet vinden van de weg tot de werkelijkheid, cn die vrijheid kan alleen in gemeen- schappelijk strijden wor den verkregen of verdedigd. Daarom is het niet verantwoord dal buiten kerkelijken die weten Humanist te zijn, /.icn buiten deze strijd houdan en nalaten het Humanistisch Ver bond te versterken. Zo zon het even min verantwoord zUn wanneer het Hum. Verbond niet bereid was met ieder ander die dat wenst cn die zelf ook de geestelijke vrijheid en de ontwikkeling tot opperste mense lijkheid ten doel heeft, samen te werken. Na de pauze uitten enige aanwe zigen hun erkentelijkheid voor het werk van de Amersfoortse afdeling. De heer H. J. J. Lips sprak na mens het hoofdbestuur de heer Van Zeytveld, namens de Federatie Am sterdam (hij bood een bock aan), de heer Talsma, namens de plaatselijke atdeling van Humanitas en tenslotte mej. Van der Wey. als oud-lid en namens de gemeenschap Schiedam Vlaardingen. Zij herinnerde aan bet vele werk dat sedert de oprichting in Amersfoort door de heren Schut en W. Hos is verricht. De heer Schut kan de sympathie ke woorden van Mej. Van der Wey zeer waarderen en haalde de heer Hos voor 't voetlicht, die als secre taris-penningmeester dikwijls voor een bijna onmogelijke taak stond. De aanwezigen uitten hun dankbaar heid met een hartelijk applaus. Daarmede was deze lustrumviering teneinde, waarin ook mej. Stan Schut (piano) en de heer Charles Havelaar illuit) een groot en zeer gewaardeerd aandeel hadden. Viering van jubileum goed begonnen In Augustus van dit jaar bestaat de N.V. Handel Mij. en Appara ten Industrie (Hapam) te Amersfoort een kwart eeuw. .Dat", aldus de directeur, ir. J. v. Velzen. Zaterdag avond tijdens een speech in Amicitia, „is voor ons aanleiding om hier van avond bij een te zijn en onofficieel het jubileum le vieren. Officieel zul len we dat doen. als de nieuwe hal en de nieuwe magazijnafdeling ge reed zijn. Ik hoop. dat dit zo onge veer met de officiële datum van het jubileum zal samenvallen". De heer Van Velzen bracht dank aan allen, die het mogelijk hadden gemaakt, dat men met verbouwen de toekomst kan tegemoet zien. Met de speech van de directeur werd een aanvang gemaakt met een buitengewoon goed geslaagde feest avond. De zaallichten gingen uit, de voetlichten en de spotlights aan cndaar klonk het proloogmelo- dietje van de cabaret-revue „Het Staat in de Sterren" van het Theater Plezier. Die cabaret-revue is bij de aanvang van het seizoen vorig jaar al eens in Amersfoort opge voerd. maar sindsdien zijn er vele wijzigingen geweest, zodat het pro gramma veel nieuws bood. Toon Hermans, de grote man van het ge zelschap. bracht er al direct de no dige vaart in en vestigde het onont beerlijke contact met het publiek, toen hij quasi-nonchalant een ver haaltje vertelde en telkens onder broken werd door zeer korte, grap pige scènes, die in wezen niets an ders waren dan gespeelde grappen. Dat was goede kleinkunst, wat daar te zien en te horen werd gegeven! En zo is het deze avond gebleven. „Het Staat in de Sterren" bleek een gezellige cabaret-revue, die gebracht werd met veel vaart en charme. Jan van Ees en Wiesje Bouwmeester assisteerden Toon Hermans heel goed in de sketches en de cross talks. Wiesje Bouwmeester bracht een goed uitgebalanceerd liedje, met net genoeg philosophic en politiek er in om de mensen in de zaal tot enthousiasme te brengen. Maxim Herman Raft toonde zich een fan tastisch goed transformatic-artist- Verbluffend waren zijn imitaties van filmsterren. Teddie Schaank en Son- ja van Weerdenburg traden op de voorgrond met enkele leuke cabaret liedjes. Jack Bow en Herbert Joeks verdienen alle lof voor hun aandeel in de sketches, waarvan de kaart club wel een van de beste was. Go- vert van Oest begeleidde de liedjes uitstekend. Lucie Stein, Daisy Vos en Mieke Last traden minder op de voorgrond, maar deden hun werk toch goed. Toon Hermans was weer onverge lijkelijk in zijn kolderpraatjes. Die malle geschiedenis van de Schot, die spoorloos was. tjonge, wat werd daarom gelachen! Zijn liedjes over Amsterdam waren best, maar het Danny Kaye-achtige zigeuner-lied had toch het meeste succes. Na afloop van de cabaret-voorstel ling bleef men nog geruime tijd ge zellig bijeen. Dan Bearda en Jan van Loo zorgden er voor, dat de dans- lustigen zich uitermate amuseerden. Onze stadgenoot-motorrener Mo- bie Vierdag is Zondag kampioen van Noord-Brabant in de 125 cc- klasse geworden. Vierdag maakt een goede kans dit jaar kampioen van Nederland te worden. Hij werd onlangs reeds kampioen van Gro ningen, Drente en eindigde als twee de in het kampioenschap van Zee land- Wanneer Vierdag a.s. Zaterdag het kampioenschap van Friesland weet te behalen kan hij zich de bes te motorrenner van Nederland in de 125 cc-klasse noemen. De overwin ning, die Vierdag op Batavus behaal de in Schijndel was niet gemakkelijk. Bijna het gehele 40 km lange traject had hij Mijnen uit Utrecht aan zijn wiel. Vlak voor de finish kwam de Utrechter te vallen, waardoor Vier dag toch nog met ruime voorsprong als eerste eindigde. Hij noteerde ook de snelste ronde. Tweede werd Mij nen op Eysink en derde De Bie uit Uchelcn op een DKW. In de 500 cc klasse werd Boude- wijn uit Leenden op Matchless kam pioen van Noord-Brabant Tweede werd Koning uit Oosterwolde op Triumph. In de juniorenklasse behaalde de jeugd-motorrenner uit Hamersveld een mooi succes. Hij eindigde als eerste in de 125 cc-klasse op Eysink. Driejarig kind raakt onder auto Op de Bisschopsweg nabij de Kal koenstraat stak Zaterdag een jonge tje van 3 jaar plotseling de weg over. De automobilist van een na derende auto zag dit en trachtte door krachtig remmen een aanrij ding te voorkomen "/Iet de voorzijde van de wagen ramde hij het jonge tje. Het ventje werd tegen de grond geslingerd en moest door de G.G. en G.D naar het St. Elizabethszieken- huis worden vervoerd. Hij had zijn linkerdijbeen gebroken. HiH'rpltiken TERUG UIT DE TROPEN Zondagmorgen half twaalf keerde Adriaan de Lange na 2Vz jaar in de t.open te zün geweest jn Hoevela ken terug, waar familie en buren hem een hartelijk welkom bereid den. OPENING OPENLUCHT SCHIETBAAN Zaterdagmiddag werd de nieuwe schietbaan in het bos van de heer mr N. J. van Aalst te Hoevelaken geopend. De heer Z. van Roemburj. voorzitter van de Schietvereniging „Frans Tromp" memoreerde in zijn openingswoord de medewerking vai de fam. Van Aalst. De heer C. J. K. van Aalst zeice voorts dat het hem veel genoegen gaf tot de tot standkoming van de:j schietbaan. Hij loste het eerste schot. Nederlandse delegatie plan-Schuman DEN HAAG. Morgen zullen te Parijs de besprekingen aanvangen over het plan-Schuman. De Neder landse delegatie zal onder leiding staan van de heer D. P. Spierenburg, directeur-generaal van de buiten landse economische betrekkingen van het ministerie van Economische Zaken. Als plaatsvervangende voor zitters zullen optreden drs M. Kohn- stamm, hoofd bureau Duitsland van het ministerie van buitenlandse za ken en mr. P. A. Blaisse, directeur van de buitenlandse economische be trekkingen van het ministerie van Economische Zaken. Als adviseurs zijn aan deze ambte lijke delegatie toegevoegd: H. H. Wemmers, vertegenwoordiger van ti> gezamenlijke steenkolenmUnen w Limburg: J. G. Th Looman. gedele geerde bij het Ruhrorgaan; H. Oos terhuis. vertegenwoordiger Raad van Vakcentrales; ir H. A. Ingen Hou;:, vertegenwoordiger vakgroep Hoog- ovens, staalfabrieken en walserijen. OPBRENGST COLLECTE De kerkvoogdij van de N.HK maakt bekend dat de collecte te Hoevelaken opgebracht heeft f 87.-. Stagnatie in het spoorwegverkeer DEN HAAG. Zondagavond o streeks kwart voor acht, even nad:! de D-trein Amsterdam—Parijs wa gepasseerd, is bij Lisse een dubbele draadbreuk ontstaan in de bovenlei ding van de spoorlijn, waardoor hei electrische treinverkeer onmogeliji werd. Tussen Haarlem en Leide: werden de reizigers in bussen ver voerd. De boottreinen naar en va Hoek van Holland werden vj, Utrecht geleid, evenals de D-trein 'z Parijs. Om elf uur werd het verke-: over een spoor hervat. Vandaag al het verkeer weer normaal zijn. Vervoerders wensen samenwerking van staat en bedrijf DEN HAAG. De in bedrijfsgroep Wegvervoer verte genwoordigde werkgeversorgare saties voor het goederenve;- voer over de weg, B.B.Ni N.O.B., Wegtransport en N.V.TO. hebben zich tot de vaste commü- sie voor Verkeers- en Wate- staatsaangelegenheden van Tweede Kamer gewend met ee: gezamenlijke nota, swaarin oeit organisaties hun opmerkingen te gen het ontwerp wet autovervoe' goederen samenvatten. Deze of- merkingen culmineren in het zoek aan de gedachte van een si- menwerking tussen overheid c bedrijfsleven bij de uitvoering de wet, in de wet een duidelijke vorm te geven. De drie organic- ties, zo zegt de nota, verwachte: daarvan niet alleen, dat het drijfsleven daardoor beter in sta;: zal worden gesteld zijn stem te la ten horen bij de oplossing van d: algemene vervoerproblemen en fcü de individuele vergunningverle ning, maar zij menen op deze wij ze ook een grotere bijdrage te kun nen leveren tot de gezonde opbou* van het wegvervoer, die de wc| autovervoer goederen zich ten do-- stelt. Typografen strijden 40 jaar tegen t.b.c. AMSTERDAM. De verenig ter bevordering der gezondheid de grafische vakken bestaat 40 ja: en dit heuglijk feit werd Zatertkj in het Minerva-Paviljoen gevie- met een druk bezochte receptie D! voorzitter van dc Amsterdamse ve eniging tot bestrijding der TBC boï uit naam van de Amsterdamse wei- houder voor openbare gezondhe:: gelukwensen aan voor hetgeen vereniging in de afgelopen 40 jaa voor de tbc-bestrijding heeft daan. De vereniging, welke 13.500 lede: telt. bezit te Zeist een sanatory en een kinderherstellingsoord. H' tweede herstellingsoord te Eerb«] zal geheel nieuw worden ingeric^ Het totaal aantal patiënten, dat de drie inrichtingen verpleegd is, In draagt 42 000. De arbeiders in c grafische bedrijven hebben daarvtf in totaal een bedrag van twee n» lioen gulden bijeengebracht. BOGOTA (Columbia) De nitf we Nederlandse gezant, jhr Van c: Wijck, is Vrijdag enkele minut€ voordat hij zijn geloofsbrieven overhandigen, door een beroerte troffen. Volgens mededeling van^ regeringspersoon is zijn toesU' niet ernstig. VLISSINGEN. - Het standb«[ van de Zeeuwse loods en mens^ redder Frans Naerebout is door logshandelingen verloren ge?a'; Het gemeentebestuur is van menu)' dat ter dankbare herinnering zijn heldendaden een nieuw star.» beeld moet verrijzen. B. en W. V£I zoeken een crediet van 12.000.

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 2