Per tram dwars door België met een hongerige maag Trekhondenprobleem is h kwaad maar géén schandaal MOEILIJKHEDEN? Wij geven raad Gepensionneerden krijgen jaarlijk se toeslag Colonel Blake NOG 2000 VAN DE 60.000 Dinsdag 20 Juni 1950 5 Haurkweiti» rentezeeels ouderdomspensioen Invaliditeitswet civiele procedure» arbeidswet enz. Vraag: D. J. B. stelt een vraag over het interen van een kapitaaltje in verband met een eventuele uitke ring ingevolge de Noodwet Ouder domsvoorziening. Antwoord: De grootte van het toegestane gedeelte, dat mag worden ingeteerd, is sterk afhankelijk van allerlei factoren, die moeilijk in een beknopt antwoord kunnen worden samengevat. Dg Raad van Arbeid zal in elk geval graag nauwkeurige in lichtingen verstrekken. Om toch te laten zien hoe in een dergelijk geval gehandeld wordt, laten wij hier de berekening volgen, zoals deze in het onderhavige geval zal worden toege past. De maximum .nooduitkering voor ongehuwden, wonende in een ge meente der 4e klasse, bedraagt f 456,Het inkomen ad f 624, wordt eerst naar beneden afgerond op een veelvoud van 50.dus op f 600,Hiervan wordt de helft, of f 300,—, van de maximum- uitkering afgetrokken. Er resteert dan nog 156.—. Nu mag dit restant plus het gehele inkomen niet meer bedragen dan f 725,d i. de inkomensgrens voor ongehuwden, wonende in een ge meente der 4e klasse. In dit geval wordt de inkomensgrens met 55, overschreden (f 156,plus f 624, is f 730,—). Deze f 55,worden daar om afgetrokken van het restant ad f 156,Dan blijft dus nog een be drag over van f 101,—. Dit wordt naar boven afgerond op een veelvoud van f 12.—, derhalve op f 103,zijnde het bedrag der nooduitkering. welke thans genoten wordt. Bij de wet van 26 Maart 1949 werden de nooduitkeringen verhoogd met een tijdelijke bijslag, ingaande 1 November 1948. De tijdelijke bijslag bedraagt f 2,50 per maand voor ge huwden en f 1,50 per maand voor on gehuwden. Met ingang van 1 Jan. 1.1. onder gingen de nooduitkeringen plus de tijdelijke bijslagen een verhoging van 5 pCt., met een minimum van f 2,— per maand voor gehuwden, en van 1,per maand voor ongehuwden. Vraag: J. de W. is één van de velen, die in twijfel zijn over ver- I hoging van huur bij inwoning. I Antwoord: De huiseigenaar mag de huurprijs verhogen wanneer de huurder een gedeelte van het huis, al dan niet gemeubileerd, aan ande ren heeft verhuurd. Deze verhogin gen wegens medc-inwoning bedra gen voor 1 mede-inwoner 5 pCtvoor 2: 10 pCt., voor 3 of 4: 15 pCt.. voor 5 of 6: 20 pCt. en voor 7 of meer mede-inwoners: 30 pCt. Wanneer zich onder de mede-inwoners fami lieleden van de huurder bevinden, mag voor het berekenen van het per centage één inwonend familielid niet worden meegeteld. Vraag: M. M. K. wil iets weten over verhoging van sociale renten. Antwoord: In tegenstelling tot uitkeringen bij andere sociale ver zekeringswetten zijn de renten inge volge de Ouderdomswet 1919 niet met een toeslag verhoogd. Dientengevolge wordt krachtens deze wet slechts die rente betaalbaar gesteld, welke werd overeengekomen bij het sluiten der verzekering en werd vastgelegd in de toelatingsbeslissing. Vraag: W. S. wil iets weten over de loonbelastinggroep voor een we duwnaar zonder minderjarige kinde ren. Antwoord: Indien men 5 jaar gehuwd Is geweest, wordt men ge acht te behoren tot loonbelasting- groep II. Dit is dezelfde groep als die voor gehuwden zonder kinderen. Is men evenwel minder dan 5 jaar ge huwd geweest, dan wordt men inge deeld in groep I en gelijkgesteld met een ongehuwde. Vraag: J. K. is niet tevreden over een opvatting van de Schade Enquête Commissie. Antwoord: Het uitgangspunt van de schaderegeling is het schep pen van de mogelijkheid om het be zit" te herstellen, dat sociaal voor be langhebbende gewenst is, dan wel voor het economisch herstel van ons land nodig. In de wet is verder be paald, dat. de voorlopige bijdrage, welke reeds vroeger aan hen, die schade hebben geleden, was toege kend, slechts werd uitgekeerd aan erfgenamen in de rechte lijn en aan de echtgenoot of echtgenote De aan vullende bijdrage, welke thans wordt verleend, valt eenmaal onder de mo gelijkheid van vererving. Salvotore Giuliano. Cicilie's ban dietenkoning. die tot nu toe hele politielegcrs te slim af is geweest, zal nu eindelijk door dc recht bank in het stadje Viterbo wor den berecht in zijn afwezig heid. Van zijn schuilplaats in de bergen uit heeft Giuliano 'n ver dediging naar de rechters ge stuurd, waarin hij zegt, dat de met zorg moord op 12 mensen, die hij bij Palermo pleegde, een onge lukje was. Zijn machinegeweer ging „bij toeval" af! Maar al is Giuliano er dan niet bij, 27 van zijn volgelingen, die eveneens zullen terechtstaan, bevinden zich in handen van de politie. die naar de kettingen op de foto laten zien de gangsters bewaakt. DEN HAAG. Eindelijk is dan de reeds zo dikwijls toegezegde rege ling voor de toeslag op de pensioenen der ambtenaren in kannen en krui ken. Het wetsontwerp, dat het wetsontwerp in zake een toeslag op de pen sioenen. dat onder dc critiek der Tweede Kamer Is bezweken, zal ver vangen brengt over de gehele Unie een toeslag van 90 per jaar voor de burgerlijke, militaire en spoorwegambtenaren, die vallen onder dc toe- slagwet 1948. Zy". die daaronder niet vallen, krijgen een toeslag van 50 per jaar. Deze toeslag wordt beschouwd als een tegemoetkoming In dc nadelige gevolgen der devaluatie. De veertig gulden, welke de ge pensionneerden. vallende onder de toeslagwet daarenboven ontvangen, moet gezien worden als de vcrwer- lijking van het indertijd door dc heer Van Sleen ingediende amende ment, dat een glijdende schaal be vatte voor de toeslag op pensioenen, welke in de plaats moest komen van de door de Regering voorgestelde onbevredigende regeling, waarvan alleen een klein getal tussen 1920 en 1922 gepensionneerden zou pro fiteren. De door de heer Van Sleen voor gestelde oplossing was vrij ingewik keld, zodat voor iedere toeslag be rekeningen nodig waren. De Rege ring heeft deze eenvoudiger weg van een toeslag over de gehele linie mede gekozen, omdat de uitkering dan kan geschieden korte tijd na de aanneming van het wetsontwerp. Tegelijkertijd wordt voorgesteld een kindertoelage toe te kennen ten behoeve van gepensionnec,rde amb tenaren, die nog kinderen beneden de 16 jaar te hunnen laste hebben. Voor de eerste drie kinderen wordt 132 per kind per jaar toegekend, terwijl dit bedrag van het vierde kind af 162 per jaar bedraagt. De bijzondere toeslag zal 12.3 millioen per jaar vergen en de kin dertoelage 3.750.000 Het totaal bedrag aan pensioenen van oud-ambtenaren der Overheid inclusief de pensioenen voor oud militairen en het spoorwegpersoneel dat vóór de toeslagwet 1943 rond 180 millioen beliep, en na inwer kingtreding dezer wet tot circa 220 millioen is gestegen, zal bij aanneming der thans ingediende wetsontwerpen 236 millioen be dragen. Het totaal aantal gepen sionneerden. dat onder dg eerstge noemde bijzondere toeslagregeling valt. beloopt rond 147.000. Een hond is geen trek dier. Dat is hft begin en het einde van het trekhonden- vraagstuk, dat de laatste weken opnieuw dc aan dacht heeft getrokken, doordat de dierenbescher mers zich tot regering en parlement hebben gewend met het verzoek, het ge bruik van honden als trek dieren totaal'te verbieden. In dertig jaar tijds is het aantal trekhonden van 60.000 afgenomen tot nog maar iets meer dan 2000. Zou men dat restje niet ook kunnen missen? Vooral de vreemdelingen, die Nederland in steeds grotere mate hoopt aan te trekken, ergeren zich groen en blauw als zij op hun tochten door ons land kar ren eii bakfietsen tegenko men, die door honden wor den getrokken. Nederland is in dit opzicht nog een tikje achterlijk. Bijna overal elders in de beschaafde wereld is het ver boden honden te laten trekken. Hier mag het nog. Weliswaar legt de Trekhondenwet van 1910 tal van beperkingen op, maar het kwaad bestaat nog en met de be perkingen wordt nog Wel eens. door gebrek aan voldoende controle mogelijkheden, de hand gelicht. Het trekhondcnprobleem is een kwaad, schreven, wij. Het is echter geen schandaal meer. Daarover zijn, naar ons bleek, voor- en tegenstan ders het wel eens. Mede door de jaarlijkse verplichte keuringen, waarbij een nummerbewijs wordt uitgereikt, komen ergelijke gevallen van verwaarlozing en mishandeling bijna niet meer voor. De honden •hebben het in het algemeen niet kwaad, eigenbelang van de eigenaar waarborgt over het algemeen een goede verzorging, de dieren gaan graag met hun baas op stap. En toch moet er nu maar gauw een einde aan gemaakt worden, want de hond is geen trekdier. „Maar hoe moet het dan met mijn bedrijf?" vraagt de eigenaar van de trekhond. We hebben met enkele neringdoenden die een hond gebrui ken gepraat. We zijn daarvoor naar Zwijndrecht gegaan, waar men nog ongeveer 15 honden in dienst heeft De inspecteur van de Anti-Trek- hondenbond, oud-rechercheur D. van den Burg, zelf hoofdbestuurslid van de Bond van Politie-ambtena- ren in Nederland tot Bescherming van Dieren, wijst ons de weg. In de straten van het stadje komen wit ze overal tegen: een soort handkar met handelswaar er op en een hond in een tuigje tussen de wielen er onder. We blijven eens op een afstandje kijken naar de kar van groenteman Los. Op zijn wagen een stapel groentekistjes, een 300 kg misschien. Hij heeft hart voor zijn dier, want als hij verder gaat trekt hij eerst zelf dc wagen aan en als deze een maal rijdt kan de hond er onder het gemakkelijk verder trekken. De heer v d. Burg, die hier regel matig keurt, kent eigenaar en dier. Zij maken een gemoedelijk praatje. Los vertelt verontwaardigd, dat iemand hem gisteren toeriep „schaam jij je niet om met die warmte een hond te laten trekken!" „Hoe moet het dan anders?" vraagt Los ons. „Moet ik dan trekken?" Hij stelt de kwestie echter naar onze mening verkeerd. Is er geen andere oplossing? onderzoeken wij. Er is «:cn dier. dat voor het trekken de juiste bouw heeft: het paard. Ja, de groenteman heeft wel aan een paard gedacht. Als het gebruik van .een hond verboden wordt, zal hij een paard moeten aanschaffen. Dat heeft ook vele voordelen. Nu moet Een pony-paardje is sterker en niet veel duurder IVAR trekt petro leum en zakken ko len door de straten. In het verleden waren zijn lasten zo zwaar, dat zijn achterpoten doorzakten, maar nu past zijn baas beter op. (Foto boven). IN ZWIJNDRECHT ziet men behalve trekhonden tientallen Shetlandsc pony's door dc straten rij den. Deze dieren zijn wel geschikt om te trekken. Een oplos sing voor het trek- hondenprobleem? hij af en toe terug naar huis, om nieuwe voorraad te halen. Als hij een paard heeft, kan hij alles in één keer meenemen. Het kost meer. in aanschaffing en onderhoud. Dc verschillen zijn echter niet zo groot en wij krijgen de overtuiging, dat deze zakenman niet in zijn brood geschaad wordt, als hem verboden wordt een hond te gebruiken. En zo is het eigenlijk overal. In Zwijndrecht viel ons iets merkwaar digs op. Overal in het stadje vindt men wagens, met een miniatuur- paardje er voor. een Shetlandse ponny. Ook de bakker heeft voor .zijn gewone bakkerswagen zo'n grappig, kwiek dier lopen. Ligt hier de oplossing voor het vraagstuk? De kolenboer Bakker kijkt ernstig als wij deze mogelijkheid met hem bepraten. Zijn hónd Ivar, een enor me kolos en een kolos van louter goedheid, is maar net door de keu ring van verleden jaar gekomen. •Zijn achterbenen zijn doorgezakt, een gevolg van het trekken van te zwaro lasten. Boze tongen hebben ons verteld, dat het dier soms meer dan 1000 kg moet trekken. De heer v. d. Burg wijst ons echter op het grote nut van de keuringen: Bakker heeft zijn les geleerd en het dier minder zwaar belast. De „koehak- kigheid" is niet erger geworden Ivar heeft zijn baas 110gekost en dat was niet duur, want een goede trekhond, die bijzonder zwaar .moet zijn om aan de wettelijke eisen te voldoen, kost gemiddeld 150. En Ivar lust heel wat, hij is een echte Hollcbollegijs, waar wel voor vijf gulden per week voer in gaat. En een paardje of een paard voor de kolenwagen of de kar met petroleum, waarmede Bakker ook de stad afrijdt? Bakker gelooft niet. dat het zo heel veel verschil zal maken. Maar hoe komt hij aan het geld voor de aanschaffing? Wij hebben de overtuiging uit al deze gesprekken gekregen, dat het. in ieder geval in de steden, voor namelijk daar om gaat. Men zal bij Robert Vogeler komt misschien vrij WASHINGTON. De Ameri- kaanse zakenman Robert Vogeler, die op 21 Februari door het Volks gerechtshof te Boedapest wegens Vspionnage en economische sabota ge" tot 15 jaar dwangarbeid werd veroordeeld, zal, naar men in Washington hoopt, binnen een week op vrije voeten komen. Ame- 'ikaanse autoriteiten onderhande len reeds enige tijd met Hongaarse functionarissen over een vrijlating van Vogeler. Deze onderhandelin- ?en zouden thans in een vet gevor derd stadium verkeren. Het is nog niet bekend of de Brit Edgar Sanders, die in hetzelf de proces en op gelijke gronden tot 13 jaar gevangenisstraf werd ver oordeeld, eveneens vrij zal komen. Pok df Britse regering poogt haar Onderdaan uit zijn gevangenschap |te doen ontslaan. Toneeltentoonstelling in Amsterdam I AMSTERDAM In het Interna- [honaal Cultureel Centrum is giste- Iren de tentoonstelling „Fleur en geur van Nederlands toneel in oude en nieuwe tijd" geopend. Op deze expositie wordt voornamelijk de aandacht gevestigd op de verschil len In de decorbouw tussen vroeger en nu De tentoonstelling duurt tot Juli a.s. II MIJN gids was student aan de Leuvense Universiteit en 'n ge- noegelijk reiskameraad. Om zowat negen uuT namen wij afscheid van de gastvrije schoolmeester en togen naar de rivier, waar een klein roei bootje met een zwaar behaarde roeier lag tc wachten. Wij tuurden dc overkant af. Pas op. daar gaat een patrouille. Even wegduiken in het huisje van de veerman. Na ccn klein half uur lijkt de kust veilig en wij plopperen naar de overkant, klau teren tegen het talud op. ik ben in België. Door een prachtige avond, maar onder een betrekkende lucht, wandelen wij een kilometer of vijf; dan komen wij het eerste Belgische dorpje, Maaseyck. binnen, waar wij ons. met de weinige franken die mijn geleider heeft, te goed doen aan een maaltijd in het enige hotel letje. Helaas maar ook: gelukkig, want het is een teken van de nade rende invasie was diezelfde avond het station Dicst, waarlangs wjj moesten passeren, door dc R A.ff platgegooid, en aan ons stationne tje werd ons dus prompt meege deeld, dat er van een mijnwerkers- trein geen sprake zou wezen. Daar het intussen was gaan onweren en gietregenen zijn wij doornat m het hotel teruggekeerd, waar wij tegen onderpand van dc fiets van mijn ge leider een kamer kregen, om de vol gende morgen per tram onze reis voort te zetten Gij kent de Belgische trams? Zo niet, ga naar België en haal Uw schade in. Een Belgische tram is een rijdende sociëteit, die bovendien gie ren. fluiten, gillen en rookgordijnen verwekken kan. Zij wordt voortge zeuld door een vierkant ijzeren blok met een kort pijpje er bovenop, en waarin een Zwarte Piet aan allerlei handles staat te sjorren. Soms rijdt zij niet. maar doorgaans wel. Zij ver oorzaakt doorlopend de innigste ver broederingen tussen de mensen, wijl zij hen onophoudelijk doorelkaar en tegenelkaar aan schudt Voorts wordt er met voorliefde van gebruik gemaakt door de ecnvoudigen, dio doorgaans ook de gezelligsten zijn Ik heb het recht te zeggen, dat ik spreek uit grote, uit rijke ervaring Want ik heb tcnslote op deze reis gans Belgic doorgetramd, van Bree naar Beringen, van Bermgen naai Diest o nee. dat deden we per vrachtauto van Diest naar Leu ven, van Leuven naar Brussel, van Brussel naar Enghien. van Enghicn naar Gastaux, van Gastaux naai Mons, van Mons naar Quivrain. Iedere afstand in een andere tram, iedere tram bemand met andcro mensen, maai niet één keer hiet vervelende mensen. Mijn reiskame raad Sjef Lcjéune roep ik tot getui ge: hebbén wij die morgen van de 25ste April een verkwikkende reis gehad, ja of neen? Probeer maat niet om je figuur te redden, want ik zie je en, erger, ik hoor jc nog mee doen in dat vrijwillig dubbelman- nenkwartet van mijnwerkers, toen 't uitbundig begon te zingen: „Wan neer je piano kunt spelen, heb je al tijd succes bij de vrouw", en ik er ken dat ik zelf gecapituleerd heb en ben gaan mcejammeren toen dat af grijselijke. drama op de proppen kwam, waarvan het refrein luidde: Mijn vader ken Ik niet Mijn moeder udl mij niet En sterven kan ifc niet 'k Ben nog zo jong.... Wij hebben het later op de dag, toen wij in de kou en de regen en bijna zonder franken van de ene tram op de andere stonden te wach ten elkaar nog maar eens toegezon gen. „En sterven kan ik niet, k ben nog zo jong" Maar honger hebben wij die dag gehad! Want mijn gelei der wist niet hoeveel frankskes hij voor de trams in petto houden moest en daarom werd hij zo gierig als Harpagon. Toen wij eindelijk in Leuven waren en er bij vrienden geld hadden gepoft heb ik hem erop attent gemaakt dat hij mij nodeloos de hele dag zonder eten had gelaten want toen had hij nog wel vijftig franken in zijn zak. Hij vond het niet eens erg. en wij hebben ons dus maar weer verbroederd en zijn per electrische tram, want in de treinen controleerde de Gestapo naar Brussel getogen, waar wij aan wijzing hadden voor een boulevard- café: daar zou ik mijn Franse „pas- seur" vinden. Het klopte „als een ouwe Ford", gelijk een van mijn vrienden pleegt te zeggen Michel, in werkelijkheid Edmund Chait, houthandelaar uit Rotterdamdik. groot, goedgemutst, maar zonder hoed, onttroggelde mij mijn identi teit en gaf mij een nieuwe: ik werd de apotheker Joseph Marcel Dugard, wonende aan de Boulevard du Ma- réchal te Toulouse, geboren in Cas- scl, nee niet het Duitse, maar het Noord-Franse, en ik was na een be zoek aan mijn kinderen op terugweg naar mijn pillendoosjes. Die avond legde de apotheker Dugard het moe de hoofd neer in een Brussels hotel letje. De ochtend tevoren was hij uit Amsterdam vertrokken, maar nu al leek dat lang, lang geleden. Toen hij de volgende morgen w?s opge staan en naar de ontbijtzaal dren telde viel in de gang zijn oog op twee paar hoge zwarte laarzen met prachtig gepoetste beenkappen. Blijkbaar had hij naast een paar vertegenwoordigers van het Herren volk geslapen De dagen van de „Etoile du Nord" waren in het voorjaar van 1944 lang voorbij. Wel liepen er nog treinen van Brussel naar Parijs, maar ze wa ren schaars en er werd hevig gecon troleerd Bovendien moesten de rei zigers er aan de Belgisch-Franse grens uit om er behalve de Franse douane ook de Duitse Gestapo te passeren. Menige Nederlander heeft dat kunststukje uitgehaald, gewa pend met valse papieren... van de Gestapo, vermeldende dat zij zelf tot die Illustere instelling behoorden en „für Dicnstzwecke" naar Parijs moesten. De regelaars van mijn reis evenwel vonden het risico te groot. Een paar dagen tevoren was er iemand gepakt en sindsdien moest op scherpere controle worden gere kend, Wel kon ik een uitmonstering als arbeider krijgen, maar ook dat leek mijn gidsen niet veilig genoeg. Na een dag overleggen in Brussel werd dus uitgemaakt dat ik de Frans-Belgische grens al even clan destien over moest als ik het de Ne derlands-Belgische had gedaan. Ge lukkig behoefde ik niet nog een nacht in een hotel te zijn. want Hugo, een der vrienden van mijn Belgische geleider, die ik in Leuven had leren kennen cn die nu „in battledress door zijn oude strijdto neel rondwaart, Hugo had een ka mer in Brussel cn ik kreeg er do sleutel van. Dat was wel zo rustig als verblijven in een hotel, waar elk ogenblik iemand van dc Gestapo een razzia in zijn hoofd kon halen. Met AMSTERDAM-LONDEN in 55 dagen dat al lag ik al achter mijn „time table", want in Nederland hadden vrienden mij bezworen dat ik in hoogstens vijf dagen in Barcelona zou arriverenOp de derde dag na mijn vertrek had ik het nog niet verder dan Brussel gestuurd, en toen de electrische tram naar Eng hien zich 's morgens vroeg in bewe ging zette wist ik althans dit éne ze ker: het zou een langere reis worden dan mij voorspeld was en dan ik gehoopt had. Maar ook die dag scheen de voorjaarszon, en Michel was zijn gezelschap overwaard. Hij had al tijden lang in dc Franse or ganisatie meegedaan, sprak Frans als Nederlands, en zat boordevol met 'n humor en een welgeiputstheid, die ons zeer te stade zijn gekomen. Wij hobbelden door de Zuidelijke streken van België, stapten van de ene tram in de andere, cn kwamen tcnslote aan m Mons Vandaar ging het naar Quivrain en daar kwam de eerste tegenvaller: de tramlijn was versperd door een pas gevallen bom en we moesten verder lopen. Michel zou Michel niet zijn als hij geen kans had gezien ons in een minimaal klein vrachtautootje te wurmen, waarin al drie mensen, plus een on waarschijnlijke hoeveelheid bagage waren opgepropt, en waarin ik min of meer in een knoop toch nog rede lijk paste. Helaas, dat ding moest na een kilometer of drie een andere kant uit dan wij, maar nadat we weer een paar kilometer te voet hadden afgelegd verscheen er een wagen met zuurstofcylinders aan de horizon, cn wij mochten er bovenop gaan liggen, tol in het grensdorp waar wij ons geluk zouden beproe ven. Michel had overal zijn onder grondse relaties. Nauwelijks waren wij het dorpje ingestovend of hij werd al aangeschoten door 'n vrien delijk man. die zeer veel met de gendarmerie bleek te doen te heb ben en die ons meenam naar zijn kraakheldere huis. Daar bleek Michel zelf de nodice persoonsverwisseling te moeten ondergaan en buitendien had de apotheker Dugard geen duim of vingerafdruk op zijn cartc d'identité, een onregelmatigheid die met behulp van Michel's vriend in vlot tempo werd verholpen. Wij ont deden ons verder van onze Belgische franken, en toen ging het op de grens af. Die grens was netjes ver sperd. Dwars over de grote weg, wij zagen het in de verte, was een tolboom en daar stonden ze, de Hit- Ierknechten. „Had je soms gedacht dat die lui ons er met een beleefde buiging door zullen laten?", vroeg ik Michel. Nee. dat had hij niet. want hij boegseerde mij een smal zij straatje in, dat weldra ophield straatje te zijn en ontaardde in een pad door de weiden, waarop wij en kele lieden tegenkwamen, die, ge heel ongevraagd, vertelden dat „alles in orde" was. Zij kwamen namelijk zelf van Frankrijk marcheren, met kinderwagens vol smokkelwaar, en hadden het trucje uitgehaald dat wij eveneens zouden vertonen: klimmen over een met prikkeldraad grondig versperd bruggetje. Het doet jc hart goed, te bemerken dat er een stille solidariteit is tussen allo illegale werkers, de smokkelaars incluis. Wij groetten dc passanten als waren zij onze dierbaarste verwanten, en vlak voor het bruggetje kwam er nog een aanzetten, die ons vrolijk „bon voyage" en „passez seulement" toe riep. Dat heben wij dan ook gedaan. Gewapend met het koffertje ben ik achter Michel aan over de draden, deels over. deels buiten langs de brug geklommen cn zo liepen wij even later op Franse bodem. Wij waren niet zo gek ver van Valen ciennes cn ons plan was, te proberen nog dezelfde avond een trein naar Parijs op te diepen. Dat wil zeggen: eerst hebben wij een drankje op de goede afloop gedronken bij Mada me X, die aan deze kant van de grens de, kluis voor Michel hield- Hij had er Frans geld liggen en nog andere nuttige dingen, hij scheen er iedereen tc kennen, met uitzonde ring van „monsieur le chef" van de Gestapo, die op een splinternieuwe fiets door de straat paradeerde. Ik heb de vent er eens op aangekeken, en gedacht aan de „gründllche" or ganisatie. waaraan zo menige reizi- ?,erJn u ie tijd tcn offer is gevallen. Ik dacht aan een van mijn trouwe vrienden uit de ondergrondse strijd. Sieg Vas Dias, wiens Moeder ik later in Londen, zouontmoeten en die ik heb mogen troosten over het bitter verlies van ha^r zoon, die zich held- de afschaffing van de trekhonden een ruime overgangstermijn in acht moeten nemen, een paar jaar, waar in dc eigenaar kan sparfen voor an dere tractie. De Anti-Trekhonden Bond stelt een jaar voor, maar men neemt graag genoegen met twee of drie jaar. vertelde ons dc secreta resse, mevrouw C. Quarles van Uf- fordvan Ermel Seherer. En, nu ja, wc mogen het eigenlijk niet zeg gen, want daar schuilt gevaar in, maar als het nu helemaal moet, dan is er wellicht hier of daar nog wel eens een voorschotje tc vinden voor een paard of 'een motortje. Wij hebben eens geïnformeerd naar dc prijzen van trekpaarden op het ogenblik. Zij zijn veel duurder dan voor dc oorlog, maar een ponny is wel tc krijgen voor 3 a 400 gul den en een paard* voor 5 a 600 en deze dieren gaan meestal veel lan ger mee darueen hond, Een belangrijke factor is echter, dat zelfs dit vaak niet podig is. In de grote, steden als Amsterdam en Den Haag zijn geen trekhonden en niemand mist ze. Wie in die steden de melkboeren met hun zware melkwagens door de straten ziet sjouwen, heeft behalve het begrip voor het zware werk dat deze men sen moeten verrichten ook de over tuiging gekregen, dat als het hier zonder hond of paard kan, dat ook elders gaat. Ook een proef van het leger in de eerste wereldoorlog, toen men hon den voor de mitrnilleurkarren pro beerde. is er volledig op mislukt. V.-artsenijkunde wijzen daar allen zonder onderscheid op. Veel zou al bereikt zijn, zegt me vrouw Quarles van Ufford. als de minimum borstbreedte, die thans 14 cm is, verhoogd zou worden tot 16 cm. Ingewijden geloven, dat bij deze eis 80 van de nu nog bestaande trekhonden zouden afvallen en het kwaad dan vrijwel al beteugeld zou zijn, De open brieven die de bonden aan de overheid gestuurd hebben, zijn bij de regering in behandeling genomen. Een ambtenaar op binnen landse zaken, die wij om inlichtin gen vroegen, kon ons op dit moment nog niets verder zeggen. Er moeten adviezen worden ingewonnen en de kwestie moet worden bekeken. Als wij met deze ambtenaar echter van de formele zijde afstappen, blijkt hij er als mens alles voor tc voelen om met een geschikte overgangstermijn de trekhonden af te schaffen. Hoe moet dat dan echter met die boeren, die met behulp van honden de melk bussen van het land naar de grote weg brengen? piekert hij. Ja, hoe moet dat? vroegen wij op onze beurt aan mevrouw Quarles van Ufford. Deze geeft toe, dat voor dat karweitje, twee keer per dag en dan meestal met wagentjes die op rubber banden rijden, dc trekhond uitstekende diensten bewijst. Maar naar haar mening zijn zij daarvoor beslist niet onmisbaar- En zij bewijst dat uit het ongerijmde: elders in de wereld gaat het er ook zonder. In Engeland, in Oostenrijk, in de Scan dinavische landen, en om dichter bij huis te blijven: in Zeeland gebruikt men nergens meer honden daarvoor cn eigenlijk helemaal vrijwel niet meer. Het kan zonder. Daar is iedereen het wel over eens, ook de bezitter van een trekhond, die bereid is er redelijk over na te denken. In Mei 1943 werden in Drachten van de 56 honden 49 afgekeurd. En de zeven die overbleven zijn er nu nog zeven. En van dc overige 49 voormalige be zitters is niemand in moeilijkheden gekomen. De snelle vermindering in de laatste jaren tot ruim 2000 is een verder bewijs, dat afschaffing thans mogelijk is. En als het dus mogelijk is, moet het ook gebeuren. Hier wordt van de mensen afhankelijke dieren on nodig leed berokkend. De trekhond op dc Nederlandse wegen is behalve een gevaar voor het moderne ver keer een ergernis voor landgenoot en vreemdeling. Ook hierin mag Ne derland niet bij het buitenland ach terblijven. Een beroep op de rege ring om dit anachronisme op te rui men verdient ieders steun. Wij heb ben symptomen ontdekt, waaruit blijkt dat de belangstelling van vele kamerleden is gewekt. De regering heeft aandacht voor de zaak. De te kenen zijn gunstig. De trekhond moet verdwijnen- haftij gedragen heeft tot in zijn laatste ogenblik, toen hij stond voor het Duitse vuurpeloton: Vas Dias. die reeds via Parijs Dijon had be reikt op weg naar Zwitserland en die toen plotseling in een val van de Gestapoowas beland. Dc armen van Himmler reikten tot in, ja tot over de Pyreneeën. (Wordt vervolgd)

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 5