DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Hoofdstad van Zuid-Korea door de communisten bezet Amerikanen schieten Russische Yak neer Imitatie-vikingschip met alle opvarenden vergaan Evelyn Waugh in ons land gearriveerd Radiocongres in Scheveningen duurt zes a acht maanden Deelnemers: 83 landen met 420 afgevaardigden Tito beschuldigt Sowjet-Rusland Unificatie brengt wijziging der accijnzen Telegrammen 1 Juli duurder Verduistering van 30.000 gulden 10e Jaargang, no. 143 Dinsdag 27 Juni 1950 Opgericht door de Stichting „Het Parool" - Giro 510330. Bank: Rotterdarasche Bank Postbus 9 Abonnements prijs 32 cent p. w. of 4.15 p. kw. Losse nummers 9 cent. Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Telefoon redactie *291. Telefoon administratie 6235. Redactie en Administratie: Snouckaertlaan 7, Amersfoort. Hoofdredacteur: TJ. DE BOORDER. TOKIO. Volgens een bekendmaking van generaal Mac Arthur zijn Noord-Kore- aanse pantserwagens de hoofdstad van Zuid-Korea, Seoel, binnengetrokken. De commissie der V.N. heeft gisteren een telegram aan Trygve Lie gezonden, waarin gezegd wordt, dat de order van de Veilig heidsraad om het vuren te staken, „acade misch" is en dat de toestand zich voortdu rend ongunstiger ontwikkelt. Zij is voorne mens de situatie te Seoel te blijven gade slaan, doch naar haar mening bestaat er ge vaar, dat de kritieke operatics, die thans gaande zijn, wellicht in enkele dagen ge ëindigd zijn. De regering van Zuid-Korea zou volgens berichten uit Japanse bron bekend hebben gemaakt, dat zy de wyk heeft genomen naar Suwon (Suigen), dat 40 Km Zuidelyker ligt. Bij de evacuatie van Amerikanen uit Seoel door de Amerikaanse luchtmacht heeft een Amerikaanse jager een Russische Yak, die tussenbeide wilde komen, neer geschoten. Generaal Mac Arthur heeft tien Mustangs cenmotorige toestellen, welke een kleine hommenlading kunnen vervoeren, beschik baar gesteld voor Zuid-Korea. Zij zullen door Zuid-Koreaanse piloten uit Japan ge haald worden. De Amerikaanse vloot en luchtmacht zullen het vervoer van oorlogs materiaal naar Zuid-Korea beschermen. In het zoeklicht VER. NATIES Aanval op Trygve Lie Het is ongelukkig, dat juist op het ogenblik, dat de organisatie der Verenigde Naties op de zwaarste proef van haar bestaan wordt ge steld, de betrouwbaarheid van de secretaris-generaal in twijfel is ge trokken. Dat is geschied door twee invloedrijke Amerikaanse Senatoren, Styles Bridges en Knowland, die zich door hun blind enthousiasme voor het nationalistische China zo zeer hebben laten meeslepen, dat zij Trvgve Lie er van beschuldigd heb ben. een werktuig in Russische han den te zijn. Hoe men ook moge oor delen over de wijsheid van bepaalde handelingen, door de heer Lie bij de uitvoering van zijn uiterst moeilijke taak verricht, zijn betrouwbaarheid als dienaar van de Verenigde Naties is boven elke twijfel verheven. Toon de heer Lie terugkeerde van zijn reis naar verschillende Europese hoofdsteden legde hij een zekere na druk op een regeling van de kwesties der Chinese vertegenwoordiging, waardoor hij zich blootstelde aan de mogelijkheid, verkeerd begrepen te worden. En inderdaad kon zijn brief, hoewel zorevuldig geredigeerd, mis- ichien de verdenking wekken, dat hij er op uit was de medewerking van de Sowjet Unie ten koste van weel een concessie te verkrijgen. De on fortuinlijke gevolgen van zijn ver klaring zijn nu aan de dag getreden en zij bereiken een climax in de be schuldigingen van de Amerikaanse Senatoren. De Amerikaanse volks vertegenwoordigers hadden echter moeten inzien, dat zij daarmede slechts kwaad kunnen stichten. De Verenigde Naties spelen een te be langrijke rol in de hoop van de mensheid op vrede, om haar hoogste functionaris tot het mikpunt van on redelijke aanvallen te mogen maken. Na een bijeenkomst van de Ame rikaanse Senaatscommissie voor de toewijzingen vei klaarde een senator, dat Achcson en de minister van De fensie, Johnson, pessimistisch waren omtrent de toestand in Korea. Ove rigens neemt men in Washington aan. dat de Verenigde Staten bereid en in staat zijn om troepen naar Ko rea te zenden als de Veiligheidsraad, die vandaag weer bijeenkomt, dit nodig oordeelt. Republikeinse senatoren hebben eenparig besloten, dat dc Verenigde Staten militaire en andere hulp moe ten verlenen aan Z.-Korea. Doch hij voegde eraan toe: ..Wij mogen niet dulden, dat dit incident ons in een oorlog zou meeslepen". President Truman heeft een ver klaring uitgegeven, waarin o.a. ge zegd wordt: ..degenen, die verant woordelijk zijn voor deze daad van agressie, moeten beseffen, hoe ern stig de Ver. Staten dergelijke be dreigingen van de wereldvrede op vatten. Het opzettelijk niet in acht nemen van de verplichting om de vrede te bewaren kan niet worden geduld door landen, die het Hand vest van de Ver. Naties steunen Trygve Lie heeft in een radio interview verklaard, dat de Kore aanse crisis een kritiek stadium voor de Verenigde Naties was, daar het prestige van de organisatie op het spel staat. Hij zeide, dat de Kore aanse republiek een ..kind" van de Verenigde Naties is en dat zij meer verantwoordelijkheid dragen voor Korea dan voor enig ander deel van de wereld. Het beroep van de Veiligheidsraad op beide partijen om het vuren te staken, noemde Lie ondanks de af wezigheid van de Sowjet-Unie, vol slagen geldig. Hij verklaarde verder, dat, als de Veiligheidsraad een leger had gehad, zoals in het Handvest wordt voorzien, hij geheel en al ge rechtvaardigd zou zijn geweest dit in het Koreaanse conflict te ge bruiken. De commissie van de V.N. in Zuid- Korea meldt, dat de Noord-Koreaan- se autoriteiten de bevolking in het DEN HAAG. Op 25 September gaat in het Kurhaus in Schevenin- ren een congres beginnen, dat zes tot acht maanden zal duren. Op dit internationaal radiocongres, waarvoor de P.T.T. als gastvrouw zal op treden zullen vermoedelijk 83 landen vertegenwoordigd zijn. die 420 afgevaardigden zenden. Bovendien zullen de staf, dc technische en de administratieve secretariaten ongeveer 180 man personeel vragen, dat toor een deel in Nederland zal worden gerecruteerd. Deze conferentie van de Inter nationale Unie voor Telecommu nicatie. die „Bijzondere Interna tionale Conferentie voor Radio verbindingen", (Franse afkorting C.E.I.R.), zal heten, zal zich in het bijzonder bezig houden met de indeling van het deel van het radiospectrum, dat voor het com merciële radioverkeer (telegraaf en telefoon) is bestemd en verder met het opstellen van een fre quentie-schema voor de radio- omroep in tropische gebieden. In overleg met de Rijksgebou wendienst zal het Kurhauscom- Plex tegen redelyke voorwaarden worden gehuurd en speciaal voor dit congres van verwarming wor den voorzien. Gedelegeerden en staf zullen in 27 hotels worden ondergebracht. De kosten wor den voor een groot deel door de Telegraaf-Unie gedragen. De heer Neher, directeur der P.T.T.. zei in een persconferentie verheugd te zijn, dat het congres in Nederland zal worden gehou den, alhoewel hierdoor massa s werk op de schouders van de PT.T. worden geladen. „Een zeer groot bedrag aan deviezen zal binnenstromen, doch het grootste voordeel is, dat vooraanstaande mensen uit alle landen door lang- Weinig verandering Weersverwachting, geldig g van Dinsdagavond tot Woens- g I dagavond: Overwegend zwaar r I bewolkt met voornamelijk in =- n het noordwesten van het land g plaatselijk wat motregen. L S Meest matige zuidwestelijke i- 5 wind. Weinig verandering in g temperatuur. 28 Juni Zon op 4.22 onder 21 .te: g VMain op 20.36 onder 2.11. durig verblijf en excursies Neder land, goed zullen leren kennen. Dit is een ongezochte „advertising". De ontvangst der buitenlandse gasten moet sober, maar waardig zijn," aldus de heer Neher. „Wij zullen geen grote luxe en dave rende feesten fourneren, maar vanzelfsprekend zal het verblijf der gedelegeerden ook niet ar metierig mogen zijn." Het muziekcorps van de Til- burgse politie heeft een mars door Tilburg gemaakt en daarbij gecollec teerd voor het door een windhoos getroffen Willemstad. Een bedrag van 1100,— is bijeengebracht. Zuiden hebben opgeroepen tot „mas sa-opstanden en sabotage". Zij heb ben gedreigd iedereen, die weerstand biedt tegen de communistische troe pen, te behandelen als een verra der". Dc commissie voegt eraan toe, dat alle bewijsmateriaal aantoont, dat de aanval der Noordelijken in 't geheim werd voorbereid. Met het oog hierop spreken de Republikein se Amerikaanse senatoren van het falen van de inlichtingendienst der VS. Intussen blijkt, dat de Ameri kaanse gezant te Seoel reeds een maand geleden er op gewezen heeft, dat Zuid-Korea bij een aanval uit het Noorden niet te verdedigen zou zijn. Noord-Korea verbreidt met behulp van het communistische persbureau Nieuw China het verhaal, dat de Zuidelijken op 23 en 24 Juni een artilleriebombardement op Noorde lijk gebied hebben uitgevoerd, waar door enkele tientallen boerenwonin gen zouden zijn vernield, 19 personen gewond en één gedood. Het Chinese persbureau meldt verder, dat de opperste volksraad van de Noord-Koreaanse Volksrepu bliek een militaire commissie van zéven man heeft ingesteld, die alle macht in het land in handen heeft. De commissie zal „het volk in het gehele land snel mobiliseren voor de vernietiging van de clique van Syngman Rhee, de Zuid-Koreaanse president, die de burgeroorlog heeft ontketend." Hiertegenover meldt de V.N.- commlssie, dat de Noord-Koreaanse aanval „een goedvoorbereide en groots opgezette invasie van Zuid- Nee toch... Heus! Praat me van liefde", heet een van Lucienne Boyers be roemdste deuntjes. Haar man heeft haar echter een liefdeloze rammeling toegediend, waar voor hij 60 gulden boete moet dokken bij de kadi. Heet nu volgende liedje: ..Praat mij nog eens van liefde!" Onder dc talloze (wonderlij ke) Kanaalzwemmers en zwemsters zal zich dit jaar ook een poedelende grootmoeder be vinden, mevrouw Betty Cohn, natuurlijk uit Amerika. „Als Jozef Stalin maar een maal op een andere matras (uit onze fabriek!) gaat slapen zal hij wel vredelievender wor den". Dies heeft een matrassen- fabrikant te Chicago hem een extra-lekkere gestuurd. „Na een nacht slapen, zal Jozef ontwa ken als een bekeerde commu nist" Iedereen heeft de mond vol over integratie. Het woord betekent harmonische samen smelting, éénwording". Van de economie, waar het wóórd thuis behoort, is het zo maar over gewipt naar het woordenboek der Europese eenheidspolitiek- in-aanbouw. Korea" blijkt te zijn. De commissie spreekt als haar overtuiging uit. dat de Zuid-Koreaanse strijdkrachten „uitsluitend op defensieve basis in alle sectoren langs de breedtegraad" waren verspreid en dat de Zuid- Koreanen „volkomen overrompeld" werden, daar zij „geen reden had den om uit geheime inlichtingen aan te nemen, dat een invasie op handen Prinses Elizabeth van Engeland was gisteren petemoei bij de doop van een neefje van haar echtgenoot, prins Philip. De baby is de een maand oude zoon van lord en lady Brabourne. Lady Brabourne is een dochter van lord Mountbatten of Burma, de oom van prins Philip. De foto toont prinses Elizabeth met de zo juist gedoopte baby. Lady Mountbatten bewondert de kleine John Ulick. Onmiddellijk achter de prinses staat lord Mount batten. BELGRADO. Maarschalk Tito heeft Maandag in een rede in de Na tionale Vergadering verklaard, dat de „grootste tragedie" van de arbei dende klasse en het vooruitstrevende deel van de wereld het feit was. dat de bolsjewistische leiders „de her sens van de leiders der andere com munistische partijen hebben geke tend". Hij diende een wetsontwerp in tot het doen beheren van staatsonder nemingen door collectieve arbeiders organen. „In de Sowjet-Unie zijn de produc tiemiddelen, 31 jaar na de October- revolutie. in de handen van de Staat en is de leuze: „De fabrieken aan de arbeiders", niet vervuld," aldus Tito. ..De arbeiders hebben nog steeds niets tc vertellen over het beheer van de fabrieken." Veroordeelde schiet revolver leeg in Brusselse rechtszaal BRUSSEL. Het publick. ge- rcchtsambtenaren en gendarmes wierpen zich plat op dc grond toen revolverschoten gisteren in het Brusselse Paleis van Justitie werden afgevuurd. De schoten werden gelost door Joseph Del- pirre, die zich hoorde veroordelen tot levenslange gevangenisstraf wegens verraad van Belgische verzetslieden tijdens de oorlog. Terwijl de president van het hof uitspraak deed, haalde Delpirre een revolver te voorschijn en schoot een kogel in zijn been. Toen de president rustig verder ging, richtte Delpirre de revolver op Leon Keerstock. een mede verdachte. die werd vrijgesproken. Het schot miste zijn doel. Ofschoon vrijwel iedereen rondom hem zich plat op de grond wierp, bleef de president onverstoorbaar. Hij keek slechts een paar maal op. De gen darmes ontwapenden ten slotte Delpirre en sleepten hem aan zijn voeten de rechtszaal uit. Zevenentwintig doden bij vliegongeluk in Australië PERTH (Australië). Men vreest, dat 27 personen om het leven zijn gekomen als gevolg van het neerstorten, Maandagavond, van een Skymaster van de „Aus tralian National Airways". Het toestel vloog in brand en stortte neer in bosachtig gebied, dertig minuten, nadat het van het vlieg veld van Guildford was opgeste gen. Men heeft weinig hoop, dat er nog overlevenden zijn. Autobotsing op Sardinië eist 16 doden CAGLIARI (Sardinië). Zestien mensen zijn omgekomen en twee ernstig gewond bij een botsing tus sen een vrachtauto met arbeiders en een zandauto te Cagliari. Van een der gewonden moest een been ge amputeerd worden voordat hij on der de wrakstukken vandaan ge haald kon worden. Japans kabinet afgetreden TOKIO. Het Japanse kabinet is vandaag afgetreden teneinde premier Sjigeroe Josjida in staat te stellen een reorganisatie van het kabinet uit te voeren. Men verwacht, dat de samenstelling van het nieuwe kabinet binnen enkele dagen bekend gemaakt zal worden. Congres voor culturele vrijheid geopend' BERLIJN. Een honderdtal anti communistische intellectuelen uit zestien Westerse landen zijn Maan dag bijeengekomen voor een congres voor culturele vrijheid. Onder hen bevindt zich o.a. prof H. Brugmans. Het congres, dat bijeenkomt in het Titania Palast in de Amerikaanse sector werd verwelkomd door bur gemeester prof. Reuter, die verklaar de: „Wij zijn hier om de volken der wereld te zeggen, dat wij strijden voor vrijheid van meningsuiting overal, dat wij tegen het tyrannieke bewind zijn, dat van Vladiwostok tot de Elbe regeert". Toen tijdens het bezoek van me vrouw Eleanor Roosevelt aan het palcis Soestdijk een foto zou worden gemaakt van de hoge bc- zoekster en de vier prinsesjes, bleek de kleine Marijke maar heel weinig voor het vervelende poseren te gevoelen. Zij nam overhaast dc vlucht, nagezet door prinses Beatrix, die vond, dat haar jongste zusje zich toch zo maar niet aan haar verplichtin gen kon onttrekken. Het gevolg was, dat de cameraman dit aar dige snapshot maakte. Mevrouw Roosevelt slaat glimlachend het huiselijke tafereeltje gade. HAMBURG. liet is thans wel zeker, dat het uit Zweden afkom stige imitatie-vikingschip de „Ormen Friskc" (Krachtige Slang) niet zijn bemanning van zestien jonge Zweden is vergaan bij de Slceswijk- Ilolsteinsc kust. liet schip was op weg naar Rotterdam, waar het mede dc tentoonstelling „Rotterdam Ahoy" zou opluisteren. Een verslaggever van „Het Vrije Volk" had in Kiel de „Ormcn Friskc", eon open schip, dat een zeil had. maar grotendeels door dc bemanning geroeid werd. verlaten, omdat dc reis hem tc lang duurde. Hjj is dus juist aan dc dood ontsnapt, vertelde hij over schip Dit tocht: De „Ormen Friske" was een open houten schip, te vergelijken met een platte schaal. Het was 6 m. breed en 20 a 24 meter lang en volkomen zee waardig. zodat aan boord al de op merking werd gehoord: die oude Vikings wisten toch wel wat sche pen bouwen was. Ondanks het open zijn van het schip kwam er toch minder water over dan b.v. op een kustvaarder, want deze bodem was zo licht, dat hij gemakkelijk met de golven op en neer ging. Te Birka in Zweden waren ze gestart, veertien gewone arbeiders jongens. allen lid van de Frieskspor- tare Forbundet. Zc hadden voor de reis gespaard en dit zou hun vacan- tie worden. In Ystad in Zuid-Zwe den werd de kok, Stig Larsson, ziek. Hij leed aan geelzucht en moest achterblijven, maar hij was vast voornemens na een dag of veertien met een vrachtschip zijn collega's achterna te komen. Voor hem cm- barkeerde een ander. Oskar Wahl- derg. De leider van het gezelschap was een ervaren zeiler cn er waren nog wel meer jongens aan boord, die niet bepaald als leek beschouwd behoefden te worden. Niemand vertoonde dan ook enige angst, ook al hadden we tussen Zuid-Zweden en öland met een flinke harde wind te kampen. Zware jongens gepakt AMSTERDAM. Twee surveil lerende agenten van het politie bureau Singel, die enkele dagen geleden twee inbrekers verrasten in het veilinggebouw Odeon te Am sterdam, toen zij bezig waren de brandkast, die 23.000 gld. bevatte te forceren, blijken een goede vangst te hebben gedaan. Elf be langrijke inbraken in Amsterdam en de overval op de kas van 't vei linggebouw te Bunnik zijn hier mede tot klaarheid gebracht. Ook in Bunnik, waar de kas een bedrag van 75.000 gld. bevatte, waren de inbrekers in hun werk gestoord. Voorts is uit het onderzoek geble ken, dat eer. heler, die reeds in voorarrest te Utrecht zat. ook be trokken is geweest bij de overval te Bunnik. Bij de inbraken is totaal voor een bedrag van duizenden aan geld en goederen ontvreemd, waar van nog een deel kon worden ach terhaald. DEN HAAG. De unificatie van de accijnzen in de Benelux-landen zal voor Nederland de volgende wij zigingen meebrengen: 1. afschaffing van de zoutaccijns ad f 9 per 100 kg. 2. verhoging van de gedistilleerd- accijns van f 320 tot f 596,50 per hl van 50%. 3. verlaging van de bieraccijns van f 3.70 tot gemiddeld f 2 26 per hecto litergraad. 4. verlaging van de suikeraccijns van f 29.25 tot f 14 per 100 kg. 5. omzetting van de waarborgbe- lasting in een waarborgrecht, dat voortaan ook van platinawerken zal worden geheven. Het waarborg recht voor gouden en zilveren werken zal resp. f 15 en f 0.70 per 100 gram gaan bedragen, hetgeen ongeveei de helft is van de huidige waarborgbe- lasting. Voor platinawerkcn zal het f 22 per 100 gram bedragen. Deze en andere wijzigingen zijn opgenomen in het bij de Tweede Ka mer ingediende wetsontwerp tot goedkeuring van het unificatie-ver drag. De in het verdrag neergelegde Bc- nelux-tarieven van de tabaksaccijns en dc benzinebelasting zijn inmiddels reeds in Nederland ingevoerd. Omtrent de tijdstippen waarop bo venbedoelde wijzigingen vari de ac cijnsbedragen in werking zullen tre den, staat nog niets vast. Het wets ontwerp bepaalt, dat deze tijdstippen nader door de Kroon zullen worden vastgesteld. Hieromtrent zal uiter aard overleg tussen de drie regerin gen nodig zijn. Hef waren allen heel rustige, zeer kameraadschappelijke en hulpvaar dige jongens cn behalve de leider Sten Schroder cn nog een was nie mand nog ooit in het buitenland ge weest. Ze stelden zich dan ook heel veel van het verblijf in Nederland voor en waren kennelijk blij en en thousiast. Het leven aan boord was vrij hard, want allen sliepen op slaap zakken op de grond. Veel lekker eten was er niet cn wat er was. was vegetarisch. Ondanks al die ontbe ringen vonden zij het prachtig, van de jongste, die 17 telde, tot de oud ste toe. Dc mccstcn waren tussen 20 en 25 en slechts twee hunner waren gehuwd. Het wrak van de „Onnen Friske" is door een vissersboot naar het eiland Pellworm gesleept. Twee doden zijn reeds aan land ge spoeld. Het Duitse s.s. „Makrele" heeft Maandagmiddag op 13 mijl zuid-zuidwestelijk van het eiland Sylt het voorstuk van het Viking schip en twee kurken zwemvesten opgevist. DEN HAAG. Por 1 Juli zullen de Nederlandse telcgraaftarieven aan de internationaal geldende worden aangepast, wat inhoudt, dat in som mige gevallen de kosten voor het pu bliek aanmerkelijk hoger zullen wor den. Een telegram van tien woorden b.v., dat tot dusverre 40 centen kost te. zal na 1 Juli 60 centen kosten. Het recht van telegramadressen, dat in 1936 op twaalf gulden werd gesteld, wordt eveneens met vijftig procent vermeerderd tot 18 gulden per jaar. Ook het tarief voor telex-installa ties, voor toestellen op telegraaf huur- en uurlijnen zal omhoog gaan. BREDA. Ir. Zevenbergen zün malversaties bij een waterschap ont dekt, waarbij ongeveer f 30.000 zijn gemoeid. In verband daarmee be vindt zich dc administrateur van dit waterschap, J. de L., in arrest. Hij heeft zichzelf bij de politie gemeld to Rotterdam, toen hij daar op fami liebezoek was. Deze heeft hem even wel laten overbrengen naar Zeven bergen. waar het verdere onderzoek in handen der rijkspolitic is. Voorzover thans is na te gaan, heeft de man uit de kas van het wa terschap bedragen genomen om daarmee verliesposten te dekken van een aan- en verkoopveroniging van landbouwers in Zevenbergen. Hij wilde een goede beurt maken door goedkoop in te kopen en duur te verkopen en fingeerde zijn inkoop- en verkoopcijfers zodanig, dat dc kas van dc vereniging cr wel bij voer, ten nadele echter van dc kas van het waterschap. Hij deed zulks omdat hij op die manier hoopte, dat men hem spoedig tot directeur bij de vereni ging zou benoemen. De L. was ook vertegenwoordigend agent van de M.V.Z. en zou als zo danig een tekort in kas hebben van rond 7000 gulden. Twee troepenschepen zijn Woensdag in Amsterdam' AMSTERDAM. De persdienst van de stoomvaartmaatschappij „Nederland" deelt ons nader mede: het ms ..Oranje" wordt Dinsdag nacht tc 3.30 uur voor IJmuiden verwacht. De debarkatie van de 800 passagiers uit Indonesië zal on voorziene omstandigheden voorbe houden. Woensdagmorgen om 9 uur een aanvang nemen. De debarkatie der passagiers van het ms „Dorsetshire" welk schip eveneens Woensdag te Amsterdam wordt verwacht zal omstreeks 12.30 uur beginnen. Bouwkosten dalende DEN HAAG De bouw- en on derhoudskosten van huizon zijn da lende. ten gevolge van de toenemen de arbeidsproductiviteit en het rui mer wordende aanbod van materi alen. Een verdere daling van deze kosten is. zo meent de minister van Wederopbouw, te verwachten. In 1946 en 1947 waren de bouw kosten per kubieke meter f 35.50; in September 1948 f 33.10: in April 1949 f 32.10 en in Maart van dit Jaar f 29.30. Dat wil zeggen dat in Maart de kosten waren gedaald tot 83 pet van de kosten in 1946/47. Vogelpestpraatje over de radio DEN HAAG. De directeur van de Vceartsenijkundige Dienst, de heer E. J. A. A. Quaedvheg, zal in een radiocauserie, welke zal worden uitgezonden op Maandag 3 Juli a s. van 19.4519.55 uur over de zender Hilversum I, enkele aspecten bespreken van de pseudo-vogelpest. Een traag interview HOEK VAN HOLLAND Dc En gelse schrijver Evelyn Waugh arri veerde vanmorgen in Hoek van Hol land met dc nachtboot uit Engeland. Langzaam, kennelijk gesteld op com fort, was hij de laatste passagier, die aan land stapte. Een enigszins gezet hi er van middelbare leeftijd met een grijze bolhoed op en in die vorm uit duizenden te herkennen nis d>' Fvgelse aristocraat, die hij in zijn toeken zo graag en zo goed bespot Ik heb zelden een beleefder cn tegelijk minder toeschietelijk man Ontmoet als Evelyn Waugh. Hij laat allrecords van de meestal over dreven voorgestelde Engelse gere serveerdheid ver achter zich. Ter wijl wij achter een glas bier zitten in de stationswachtkamer van Hoek van Holland, ontwikkelt zich ecti ge sprek. voor welks traagheid alleen het vroege uur en Waugh's erken ning dat hij een biizonder slecht slachtof fer van interviews is, als ver ontschuldigingen kunnen gelden. Hij is nog nooit eerder in Hol land geweest. Hij heeft een bijzon der goede reis gehad. Zeker, dank u. Ook voortreffelijk geslapen. Een nieuw boekJa hij heeft juist een hoek voltooid over Keizerin Helena, de moeder van Constantijn de Grote een lichte historische roman, die in het najaar hier met belangstelling veerd?, vraagt Waugh zal verschijnen. Licht, zijn critiek op Graham aan dr. Hulsker van hel natuurlijk, alle goede Greene heeft gevolgd. Haags Cultureel Cen- Maar die critiek wus onjuist, zegt hij. Hij ha.l het boek van Greene slecht gelezen Het is 'n boek, dat men moei- l ijk goed lezen kan, maar nu heeft hij het toch goed gelezen en Greene heeft gelijk Hij heeft een grote bcwon- -,,iion hMhoheken dering voor Greene. hoor !LT iJ'1 'H' Verder 'ecs> hü uiei." J kmhnn"Ji- vraagt da nieuwe boeken. Za auteur Vaar,- 5t Kordc'! moeten eerst zrs jaar ïk uir'trl Zy 5r?«n,? oud lijn. zegt hij. oest Ik vertel hem, dat men Is mVn buste gearri- ken. boeken van Waugh zijn licht. Maar vanmorg n is hij zwaar. Wat is er voor nieuws uit Korea Bad business, nietwaar? Vanavond spreekt hij in Den Haag over Je katholieke invloed oo de Engelse literatuur. Hoeveel MM trxim, die hem is komen begroeten. Deze buste is namelijk te zien op de tentoonstelling „We re Idschrijvers van na bij" in het Haagse ge meentemuseum. Hij it zwaar, hè, zegt Waugh. Erg zwaar. Ik vertil hem nog, dat ik van avond naar zijn lezing kom luisteren, dat is bijzonder aardig van u, zegt hij, ik zal mxjn beste schoenen aantrek-

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 1