Korfballers in Rotherham hartelijk verwelkomd Indus Iriebouw Amersfoort? Industrie en woningbouw Investeringscommissie zegt minimumplan toe eert y even Raad van Arbeid krijgt genoegdoening Begroting 1950 Verbreding van uitwisseling DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB „Erdal" komt in 't gedrang Reorganisatie van secretarie Dit jaar aanbesteding badhuis-bouw? Particuliere bouw dient bevorderd Er komt geen crèche Bestemmingsfonds en stadhuisbouw Kleine tunnel en 't kernplan Rapport Welling in 't geding Naar Stichting van een MTS? ÜBASIOGNEÜ „Amersfoortse Boys" stelt orde op vele zaken Vertrouwen in toekomst O, mia mama... Doe wat aan rlieuma- bestrijding 2 Dinsdag 2" Juni 1950 Het raadslid de heer W. van Apel doorn heeft aan B. en W. vragen gesteld naar aanleiding van een in het weekblad De Zakenwereld ge publiceerd artikel over de industrie bouw te Amersfoort. Het artikel is gepubliceerd na een onderhoud met de heer H. Molendijk. In het artikel wordt geschreven over een door de gemeente Amersfoort op te richten N V. De gemeente zou daarvan hot gehele aandelenkapitaal nemen E- y pot heek zorgt voor verdere - tanten. De heer Van Apeldoorn zegt: „Vrezen B. en W niet dat terecht oppositie van de zijde van de raads leden is te verwachten tegen derge lijke publicaties, die in werkelijk heid de raad beroven van zijn auto riteit. B. en W. delen nu mede, dat het gesprek met de bewuste verslagge ver m het algemeen ging oyer de economische toestand der gemeente. In dit verband werd gevraagd in hoever Amersfoort met de bouw van industriehallen Is gevorderd. Ge antwoord Is. dat het college deze zaak nog in studie heeft en dat de gemeente het waarschijnlijk op de zelfde wijze denkt op te lossen ais te 's Hertogenbosch is geschied. Aangezien B. en W. nog met ge reed zijn met de voorbereiding van een voorstel is het mogelijk de raad reeds nu op de hoogte te stellen van de plannen. Vandaag een wedstrijd Een raadslid vestigt de aandacht op de bezwaren, welke de industrie ondervindt in het aantrekken van personeel in verband met de huis- vestings-moeilijkheden. B. en W. laten niet na daarop uit voerig antwoord te geven Daaruit blijkt wel, dat alles wordt gedaan om tot een zo gunstig mogelijke op lossing van dit vraagstuk te gera ken. Voor 1950 zijn Amersfoort 14 woningen voor de industrie toege wezen. Voorts zijn met de industrie inzake de bouw van 18 woningen voor leiding gevend personeel en 16 woningen voor lager personeel on derhandelingen gaande. Voorlopig streeft men naar woningen voor 49 werknemers, waarvan er 16 voor rekening van de Ned. Spoorwegen komen. tegen Konsum (Van een medewerker) ROTHERHAM. De Amersfoort- se cn Nykerkcr korfballers zijn Zon dag 8.15 uur 's avonds te Rotherham 'n goede welstand aangekomen vol ^oede moed om de korfbalcer van hun plaats en land hoog te houden. We kwam de boot veel te laat aan doordat vier uur te laat uit Rotter dam werd vertrokken, maar dit ver mocht de stemming niet te beïnvloe den. hoewel verscheidcnen last had den van de golfslag. In RothefTiam werden onze korf ballers hartelijk begroet. Zij kregon programma's gesteld in de Neder landse taal. De organisatie is hier voortreffe lijk. De deelnemers kunnen gratis per bus reizen en hebben verder vrijkaarten voor tal van wedstrijden. Het volledige (gedeeltelijk reeds af gewerkte) programma luidt als volgt: Zondag, 25 Juni. De bezoekers ko men op het L.N.E.R. Station aan. De rest van de dag met gastheren. Maandag, 26 Juni. 2 uur bezoek aan Wentworht. 18.30 bezoek aan het Regent Theatre. Hüvard Street, als gasten van de directie. Na de voor stelling. bezoek aan de Rotherham Boys' Club. Dinsdag, 27 Juni. 14.00 Plaats van samenkomst: Boys' Club, voor een bezoek aan het Millhouses Zwembad te Sheffield. 18.00 Maal in Graves Park, Sheffield. 19.00 Korfbalwed strijd in Graves Park, Amersfoort tegen Konsum. Woensdag, 28 JunJ. 18.00 Plaats van samenkomst. Boys' Club. voor reis naar. 19 00 Korfbalwedstrijd in Con cord Park, Sheffield, Amersfoort te gen Irmac. Donderdag, 29 Juni. 14.00 plaats van samenkomst: De Odeon Bio scoop, voor een autocar bezoek aan Castleton, als gasten van de Rother ham Boys' Club. 22.00 Terug in Ro therham. Vrjjdag, 30 Juni 14.00 Plaats van samenkomst: Boys' Club, voor een bezoek aan de Glasfabriek van Messrs Beatson, Clark Co. Ltd. 19.30 Gezellige avond in de Boys' Club, Nottingham Street, ontvangst burgemeester Alderman Geary. Zaterdag, 1 Juli. 14.30 Cricketwed strijd. Clifton Lane Terrein, Rother ham Stad tegen York. 19.00 Plgats van samenkomst. Herringthorpe Sports Enige raadsleden vinden het rap port van de investeringscommissie te weinig zeggend. Zij hadden liever een lijst van objecten toegevoegd ge zien. B. en W. betogen dat het een voorlopig rapport is. Aan een beoor deling van de opgegeven objecten is de commissie nog niet toegekomen. Na overleg met de hoofden van dienst komt er een minimum-plan van de commissie. Daarin krijgt het college de objecten voorgelegd, waar van de verwezenlijking naar het oor deel van de commissie per se nood zakelijk is. B. en W. antwoorden voorts op ge stelde vragen, dat bij de opstelling van de financiële prognose inder daad rekening is gehouden met de baten, welke de rendabele investe- Reorganisatie bij gemeente bijna voltooid 1 Het is begrijpelijk, zo zeggen B en W„ dat een belangrijke en in grijpende wijziging in administratie en structuur der gemeentelijke be drijven geruime tijd van zorgvuldi ge voorbereiding en uitwerking no dig heeft. Niettemin beëindigt de Nederlandse stichting voor statistiek eind Juni haar werkzaamheden. Binnen afzienbare tijd gaat men over tot de benoeming van een be drijfseconoom. GRAND THEATRE: „Bastogne", 14 jaar. Zondag: 1.30. 4, 6 30 en 9 uur; ov. dagen: 2.30, 6.30 en 9 uur. Donderdag 29 Juni: 's avonds 8 uur Concert te geven door het Cana dese Orkest „The Vancouver Boys Band". CITY THEATER: „De Straat zonder Naam", 18 jaar. Zondag 2, 4.15, 6.45 en 9 uur, ov. dagen 2.30, 6.45 en 9 uur. Woensdag 28 en Donderdag 29 Juni: Cineacvoor stellingen 2, 3 en 4 uur Kon. be zoek aan Parijs en reis Pr. Bern- hard naar Z. Amerika. REMBRANDT THEATER: Van Vrijdag t.m. Maandag: „Harald, de Zweedse Robin Hood", vooraf „Oma's derde Jeugd". 14 jaar. Van Dinsdag t.m. Donderdag: „Mannen kiest Martha!" vooraf „Charlie als politieagent", 14 jaar. Zondag 2, 4.15, 6.45 en 9 uur. Vrijdag en Za terdag 2.30, 6.45 en 9 uur; ov. da gen: 2.30 en 8 uur. 27 Juni: Gemeentehuis, 19.00 uur Raadsvergadering. 28 Juni: Speeltuingebouw Mar conistraat, 20.00 uur Volkszang- oefenavond. 29 Juni: Vliegtocht FAM. 29 Juni: Concert Vancouver Boys Band, Grand Theater 20.00 uur. 30 Juni: Amersfoortse Twee daagse. 30 Juni: Treker Bergje, 20.00 u. ouderavond Baden Powell-groep. I 1 Juli: Amersfoortse Tweedaagse. r Openbare Leeszaal. Uitlening voor volwassenen dagelijks 2—5 u.; bovendien Dinsdag- en Vrijdag avond van 7—9 uur. Uitlening voor kinderen: Woensdag en Zaterdag middag van 2.304.30 uur. Leeszaal dag. van 10—12.30 en 2—5 uur, bo vendien Dinsdag- en Vrijdagavond van 7—10 uur. R.K. Openbare Leeszaal. WIJ- ersstraat 2, geopend van 10—1 uur en 2.306.45 uur. Maandag en Vrij dag 7—9 uur. Uitlening van 11— 12.30 uur. Amersf. Academie: Tentoonstel ling van schilderijen door D. Ros- kes uit Soest. Dagelijks van 10—5 en 7—9 uur (niet op Zondag en Dins dag- en Donderdagavond) (tot en met 24 Juni) Tentoonstelling beeldhouwwerk en schilderijen van B. J. en G. RichtersKolhoff, van 28 Juni tot 14 Juli in St. Pieter- en B'oklands gasthuis dagelijks geopend van 9 5 uur; Zondags van 25 uur. ringen zullen afwerpen. B. en W. achten het verder geenszins uitgeslo ten, dat het rijk in het kader van een z.g actieve conjunctuurpolitiek t.zt. bereid zal blijken de uitvoering van grote werken door de gemeente te financieren. In een schreven van de Raad van Arbeid te Amersfoort betuigen B. en W. hun spijt over de gang van za ken betreffende de controlewerk zaamheden door de GG en GD voor deze instelling verricht. B. en W. geven toe dat het misverstand ge heel aan hun kant ligt. Nu blijkt dat de door economische adviseur berekende kostprijs 1.80) gericht was op de controles voor de bedrijfsgeneeskundige dienst. De voor de Raad van Arbeid te ver richten controles zijn echter van eenvoudiger aard Een nieuwe kost prijs-berekening bracht het cijfer 1.29 per controle. De vergoeding is indertijd in overleg met de RvA. bepaald op 1.25. B. en W. betuigen verder hun spijt over het feit dai niet tegen uitlatin gen (zoals: R.v.A. betaalt onder) in de raadsvergadering van 31 Januari j.l. is geprotesteerd Zij voeren daar voor als motief aan. dat in het al gemeen de mening van de heer Al ders is onderschreven ten gevolge van de eerstgenoemde berekening van de kostprijs. B. en W. hopen voorts dat de con trolewerkzaamheden per 1 October s.s. kunnen worden hervat. Paviljoen, om zich te verkleden voor 20.00 Korfbalwedstrijd op het Clifton Lane Terrein, Amersfoort tegen Ro therham Boys' Club. (Muziek voor en gedurende de wedstrijd door het Silverwood Mijn Orkest, dat Amers foort in Juli zal bezoeken). Zonaag, 2 Juli. 13 00 Plaats van sa menkomst: De Odeon Bioscoop, voor een autocar tocht naar Over Haddon (maal), Lathkil Dale en Monsal Dale. 22.00 Terugkomst in Rotherham. Maandag, 3 Juli. 14 00 Plaats van samenkomst: Boys' Club. voor een bezoek aan de Staalfabriek van Messrs Steel, Peech Tozer. 19.30 tot 23.30 Bal in het Brocks Hotel, Rotherham, als gasten van de Ro- therhamse Afdeling van de E.N.S.O, Dinsdag. 4 Juli. 18.00 Plaats van samenkomst: Boys' Club, voor reis naar, 19.00 Korfbalwedstrijd te Croo- kes, Sheffield, Amersfoort tegen Sheffield en Omgeving. Woensdag, 5 Juli. Bezoekers ver trekken van het L.N.E.R. Station voor terugreis naar Amersfoort. Uit dit programma blijkt dus, dat de korfballers in het strijdperk tre den tegen Konsum te Sheffield. Kon sum is een sterke ploeg, maar toch zullen zij flink moeten aanpakken, willen zij de Amersfoorters verslaan. Het ontwerp der gemeentebe groting 1950 en de aanbiedings brief zijn uitvoerig besproken in de eerste en tweede afdeling van de Raad van Amersfoort. Er zijn heel wat vragen los geko men. B. en W. geven in het ver slag van deze in April gehouden vergaderingen daarop antwoord. Op deze pagina kunt u daarover het een en ander vinden. Nu driehoek Amersfoort, Rotherham en Luik Naar wU vernemen ligt het in de bedoeling van de Amersfoortse sportstichting en het uitwisselings comité Amersfoort-Rothcrham te Rotherham om een driehoeks-uit wisseling tot stand te brengen tus sen de steden Amersfoort, Rother ham en Luik in België. Niet alleen sportmensen zullen uitgewisseld worden, maar ook anderen, zoals musici e.d. In October zullen de heren C. V. Bugier uit Rotherham en B. Verschuur een bezoek brongen aan Luik. indien de onderhandelin gen, die met deze stad worden ge voerd, slagen. Het plan om Odense in Denemarken of Esch zur Alzetté in Luxemburg in de uitwisseling te betrekken, Is voorlopig van de baan. vermoedelijk wegens te hoge kos ten. 1315. Vol spanning heeft Rob tot nog toe de beel den in de schaal met water gevolgd. Hij kijkt op, wanneer de neger plotseling het woord tol; hem richt. „Gij, kapitein Rob," roept hij uit, „zult van nu af de luitenant Robert zijn en zelf de geschiedenis der slaven meemaken." Rob kijkt weer naar de schaal en de neger brengt het wa ter in beweging. Even krijgt Rob een draaierig gevoel, maar dan hoort hij een stem, die hem bekend voorkomt: die van kapitein Pilar. En dan staat hij plotseling in de kajuit van de schoeverbrlk „Napoleon" I tegenover zijn commandant. Kapitein Pilar is I opgewonden. „Ik voel, dat die kerel mij be driegt, luitenant Robert", zegt hij; „die Monghoe Joe is een sluwe vent en we moeten hem be trappen. Luister Maandagavond werden op het terrein van de ABvLO aan de Rubensstraat de Athlctlekwedstrljdcn. In het kader van de Sportweek 1950 van de Federatie van Amersfoortse Personeelsverenigin gen voortgezet. Het ls „Noack" opnieuw gelukt een groot aantal punten te verzamelen, waardoor de koppositie van „Erdal" in het gedrang ls gekomen. De uitslagen zijn als volgt; Verspringen Heren: 1. Anema O B. 5.79 m.: 2. Hensen Noack 5.57; 3. Jonk man. Noack 5.53; 4. Pijl, Sova 5,38: 5. Stroosma. Noack 5.20; 6. v. Essen Ha- pam 5,18; 7 Nicolaas. Hapam 5.06; 8. Snijders. Noack 4,73; 9. Bajema. Noack 4.71; 10. Keppel, Erdal 4,68; 11. Etmme- laar, Ehna 4,6712. G. Veerman. Wo- los 4,63; 13. de Groot. Erdal 4.60; 14 Veerman. Wolos 4,51; 15. v. Doorn. Eh- ma 4,49; 16. Kruse, Hapam 4.48. Balwerpen Dames: 1. Mei de Krieger, Noack 15.82 m.2. me). Fabrlclus. So- vo 14,48; 3. mevr. Mulder. Noack 13.50 4. mej. v. Weeren. Erdal 13,06; 5. Vink, Erdal 12.27; 6 mej. Malenstein, Sova 12.24; 7. mej. de Man. Erdal 11,25; 8. Posthouwer Noack 11.— mej. Riems dijk. Wolos 10.9410. mej. Bermcntlo. Wolos 10.93: 11. mej. v. d. Glas. Sova 10.70; 12. mej Véenvliet, Erda; 10.21; 13. mevr. Jonkman. Noack 9,70; 14. mej. Maglto. Noack 9.40; 15. mej. v. Loon. Noack 9.20; 16. mej. Groehenweg. Eh- ma 9.20. Hardlopen 400 m. Heren; 1 Hensen. Noack 58.9; 2 Pijl. Sova 58.9; 3. Stroo sma. Noack 60.—: 4. Bruis. O B. 60.7; 5 Jonkman, Noack 61.5; 6. v. Appelen. Wolos 62.4; 7. Rijn. Noack 63.4 8. Vcld- huyzcn. Sova 64.2; 9. Petersen, Enma 65,9; 10. Derksen. Arva 66.3; 11. Nyen- 'nuls. Erdal 72,4; 12. Hagebeuk. v. Ley- den 84. 2. De puntenverdeling van de tot nu toe gehouden wedstrijden is als volgt: Noack 442,i. Sova 250. Erdal 140. Wo los 99: Ehma 94li. Ons Belang 65. Ha pam 52. Enveha 23. Arva 7, v. Leyden 5. Minister In 't Veld opent „Huis en Hof" Naar vernemen zal de ten toonstelling „Schoonheid in Huls en Hof" op 15 Juli a.s. des middags om twee uur geopend worden door de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, mr J. In 't Veld. Het is moeilijk een parallel te trekken tussen de reorganisatie van de centrale boekhouding en een eventuele reorganisatie van de se cretarie, aldus betogen B. en W. naar aanleiding van een gestelde vraag. Ten aanzien van de secretarie moet een voortdurende aanpassing aan het gemeentelijk bestuursbeleid, zoals dat zich geleidelijk ontwikkelt, plaats hebben. B. en W. voelen dan ook niets voor de suggestie om met de reor ganisatie te wachten tot de benoe ming van een opvolger van de ge meente-secretaris. die begin volgend jaar aan pensionnering toe is. Woningbouw gaat voor. zeggen B en W in antwoord op vragen over het tijdstip van bouw van een badhuis in het Soesterkwarticr. Positief kunnen B. cn W. dus niet zijn ln hun toezegging Aanbesteding van de bouw aan het eind van 1950 is niet uitgesloten B. en W, voelen uiteraard veel voor het stand punt van een raadslid om dan maar gelijk een overdekte zweminrichting te bouwen, maar de centjes zijn er niet. Het college wil er in de toekomst wel rekening mee houden. Aan aanstelling van een economisch adviseur geen behoefte B. en W. stemmen in met een op vatting in de raad om niet over te gaan tot de aanstelling in ambtelijke dienst van een economisch adviseur. Volstaan kan worden met de advie zen van het Nederlands Economisch Instituut. Voorlopig geen gas op lange afstand Voorlopig krijgen we nog geen gas op lange afstand. zo zeggen B, vragen van ei die levering niets. De eerste vijf jaar. en W. In antwoord op vragen van enige raadsleden, komt van "-Tri Uiteraard zijn er verscheidene raadsleden die B. en W. nog eens op 't hart drukken de middenstands- woningbouw niet te vergeten. B. en W. zijn van mening, dat de particu liere bouw gestimuleerd dient te worden. Er bestaan voor particulie ren twee mogelijkheden: le. bouwen met rijkssteun; 2e. bouwen zonder overheidssteun. In het eerste geval is men afhankelijk van het aan de ge meente toegewezen bouwvolume. De inhoud mag voorts niet groter zijn dan 375 m3 en bedrijfsruimte is niet toegestaan. In het tweede geval is men afhankelijk van het door de mi nister vastgestelde landelijke volume. De maximum inhoud dezer woningen is 500 m3, uiteraard dus voor de ge goeden. De gemeente beschikt nog aan de Kapelweg over terreinen voor mid- denstandsbouw. Ook in het Soester- kwartier is enige ruimte. In deze wijk komen enige woningen, die voor dokters, predikanten enz. geschikt zijn, aldus B. en W. Ook voor Soesterkwatier centraal waslokaal? Het ls niet uitgesloten dat in het Soesterkwarticr mettertijd te bouwen badhuis ruimte zal worden gereserveerd voor een centrail waslokaal. In het voormalige Sterhuls aan de Korte Beekstraat wordt geen crèche ge vestigd. De noodzaak is minder drin gend dan kort na de oorlog, aldus B en W. Nu wordt er o.a. het kantoor van de gemeente-ontvanger gevestigd. Ook de bouw van een stadhuis kwam ter sprake in de afdelings vergaderingen over de begroting 1950. De vragen van twee leden houden verband met het gevormde fonds voor bijzondere doeleinden. Het zou kunnen zijn. zo betogen zij. dat in tijden van neergang dat fonds op bevel moet worden aan gesproken. Reserveer het geld dus voor stadhuisbouw, luidt de con clusie. B. en W. gaan het fonds om zetten in een .bestemmingsfonds. Waarvoor? Wel, eerst het investe ringsrapport afwachten en dan komt een uitgewerkt voorstel. Er verschijnt binnen niet al te lange tijd wel een principe-voorstel, voor wat betreft de bouw van een stad huis. Indien het kernplan wordt goedge keurd door Ged. Staten, aldus betoger. B. en W.. dan kan onmiddellijk een voorstel aan de raad worden gedaan voor het maken van een kleine tunnel (voetgangers en wielrijders). Een plan daarvoor wordt uitgewerkt. Het onder wijsrapport van de com missie-Welling bleef niet onbespro ken. Er was zelfs een uiting van hulde voor dit werk. B. cn W. slui ten zich daarbij gaarne aan. De rapporten van de commissie zijn, zo betogen B. en W., een basis, waarop wij wensen voort te bou wen, voor zover zulks mogelijk is. De voorbereiding van de stichting van een opleidingscursus voor kleu ter-onderwijzeres heeft in de eerste plaats de aandacht van het college. Voor andere voorstellen is overleg met de betreffende instanties nood zakelijk voordat de denkbeelden kunnen worden uitgewerkt cn ge fundeerd aan raadscommissie er raad kunnen worden voorgelegd. Overgegaan wordt tot het instel len van een commissie ter voorbc reiding van dc oprichting van een MTS. Men zal bij het betreffende departement het bijzondere belang voor Amersfoort in dit opzicht be pleiten. Een lid maakt dc opmerking waarom de burger niet op de hoog te is gesteld van de inhoud van het rapport. Hij noemt daarbij de plaat selijke pers. B. en W. blijven daarop het antwoord schuldig. Waarom? Geen adhaesie met adres Vrouwenbeweging B. en W. adviseren de raad afwij zend te beschikken op het verzoek van de afdeling Amersfoort van de Nederlandse Vrouwenbeweging om adhaesie te willen betuigen met het door het hoofdbestuur van genoem de beweging aan de ministerraad en aan de leden van de Tweede Ka mer gerichte adres inzake het ver strekken van kosteloos onderwijs. B. en W. gaan van het standpunt uit, dat deze zaak tot de competen tie van de landsregering behoort. Het adres bevat voorts het ver zoek „het voor de heffing van schoolgeld vastgestelde vermenig- vuldigingscijfer te willen verlagen." B. on W. concluderen, dat de fi nanciële toestand van de gemeente voorshands niet gedoogt, dat tot een verlaging wordt overgegaan. Ook op dit punt wensen B. en W. afwijzènd te beschikken. Negen winkels in bomenwijk Waar blijven de winkels in de nieuwe wijk van het Soesterkwar- tier? zo vraagt een van de raads leden. De plannen zijn in een vergevor derd stadium zeggen B. en W. Er komen vijf winkelhuizen aan de Kastanjestraat-Dreef en vier win kelhuizen aan het Isseltseveld- Dreef. De raad hoort er binnenkort meer over. Onderhandelingen met eventuele gegadigden worden al via de Kamer van Koophandel gevoerd. AZ en PC is gisteravond op reis ge weest en heeft met 51 van GZC 2 verloren. De Amersfoorters hadden vier invallers. Advertentie (l.M.) Een film die U gezien moet hebben TRdens de Maandagavond in café „d'Oranjeboom" aan dc Leus- derweg gehouden jaarlijkse alge mene ledenvergadering bleek, dat de voetbalveren. „Amersfoortse Boys" weliswaar in het afgelopen seizoen geen al te beste resultaten heeft bereikt, doch dat men vol vertrouwen het komende compc- titlejaar tegemoet gaat. Nadat voorzitter P. Geytenbeek een welkomstwoord tot de tal rijke aanwezigen had gesproken werd het overleden lid, Joop Rui tenberg. met een minuut stilte herdacht. Uit het jaarverslag van de se cretaris, de heer A. M. J. van der Starre, bleek dat het ledental veelbelovend is. Het seizoen 1950- 1951 zal voorafgegaan worden door het traditionele Kei-tournóoi. Vooral het jaarverslag van de secretaris van de jeugdcommissie de heer E. Brouwer, was in opti-. mistische toon gesteld, niet min der dan vijf eerste en tweede prij zen werden door de jeugdelftallen gewonnen. Het jaarverslag van de pen ningmeester, de heer G. de Valk was weliswaar niet zo optimis tisch, doch de „Boys"-leiding ziet ook de financiële positie zonder zorg tegemoet. De voorzitter werd herkozen, evenals de heren G. de Valk en G. v. d. Bijl als eerste penningmees ter en tweede secretaris. G. Hop en H. van Duyst werden commis saris. De elftalcommissie zal be staan uit de heren: P. van Bek- kum, M. van Bekkum, N. van Em- pelen. J. de Graaf en A. M. J. van der Starre. De jeugdcommissie uit: F. Kraak, voorzitter, E. Brou wer, secretaris en leden: D. Peters, J. Eshof, A. Cloo, P. Cadzand, C. Nieuwenhuizen. W. v. d. Berg. Een feestcommissie bestaande uit de hereh: W. Oostinjen, J. Christ. G. Hop en W. de Bakker zal voor een waardige viering van het 35-jarig bestaan moeten zor gen. Scheldpartij berecht van tuee vroegere vrienden De kennis van het Italiaans is in onze lage landen helaas niet meer zo groot als voorheen in de dagen van onze rederijkers. Zij bepaalt zich voornamelijk tot de aanhef of de eerste regels van „Sulmare Lucia" en dan nog iets van dolce far niente of Sapristi. Maar de Amersfoortse los werk man J. L. verbaasde Maandagmid dag de Utrechtse Politierechter cn het publiek in de rechtszaal door een ietwat uitgebreider kennis van het zoetvloeiend en welluidend Italiaans. Hij vertelde nl. van ,.o mia mama." Wat dat precies bete kende, wist hij weliswaar niet, hij dacht een soort van vloek of zuide lijke krachtterm, want hij had die uitdrukking door een met hem be vriende koopman nogal eens horen bezigen als deze erg boos of opge wonden was. En dat schijnt nogal eens gebeurd te zijn, want die vriend, een te Amersfoort woonach tige, maar uit Triest afkomstige ge naturaliseerde Italiaan, is een man met nogal bruisend bloed en van zeer levendig temperament. Anders was die Italiaanse tekst zeker niet zo vast doorgchamerd in de hersens en in de herinnering van een een voudige Nederlandse werkman. Welnu, die lieflijke aanroep, mis bruikt als krachtterm, had hij ook vernomen op die bewuste 12e Dec. van het vorig jaar, toen de inventa ris van zijn bevriende relatie, de koopman M. verkocht werd wegens belastingschuld. Het waren intussen niet de belas tingambtenaren, die de executoriale verkoop kwamen bewerkstelligen, die met het welluidend Italiaans waren begroet, maar een gewezen vriend en ex-compagnon van de op dat ogenblik in financiële nood ver kerende koopman, zekere J. L„ ook koopman van beroep. Er bestond tussen deze beide mannen, vroeger frère et compagnon, een zeer ge spannen verhouding en toen L waarschijnlijk meer uit een soort van leedvermaak dan uit handels oogpunt op het erf van M. ver scheen, tijdens de excutoriale ver koop, ontstond er tussen beide man nen een nogal felle woordenwisse ling. Het zou misschien zelfs tot een vechtpartij gekomen zijn als niet de huishoudster van de koopman M. en een der belastingambtenaren de warmbloedige koopman bijtijds in toom hadden gehouden, want hij stond reeds klaar met een ijzeren staaf om zijn gewezen compagnon te lijf te gaan. Die voorgenomen mishandeling is dus niet doorgegaan, maar een stroom van scheidwoorden hebben deze vredestichters toch niet kun nen tegengaan. Een en ander met gevolg, dat de temparamentvolle koopman Maandag jl. wegens bele diging door de Utrechtse Politie rechter tot f 30 boete subs, vijftien dagen hechtenis werd veroordeeld. Zeventig waarschuwingen op één dag De Verkeersweek van de Amers foortse politie is Maandag begonnen. Iedere weggebruiker, die een over treding begaat, zal deze week op zijn fout worden gewezen en slechts in bijzondere gevallen zal proces-ver baal worden opgemaakt. Het regen de Maandag waarschuwingen. Maar liefst zeventig Amersfoorters wer den door de politie gesnapt. Inbraak bij schade- commissie In de nacht van Zondag op Maan dag is ingebroken in het gebouw van de Schade- en Enquêtecommis sie aan de Bekensteinselaan. De in- dringer(s) verschaften zich toegang tot het perceel door het verbreken van een ruit. Vermist worden een nieuwe rekenmachine; enig klein geld en een aantal postzegels. Wielrijder onder auto Op het kruispunt Snouckaertlaan —Brouwersstraat—Korte Bergstraat ontstond Maandag een aanrijding tussen een personenauto en een wielrijder. De wielrijder kwam met zijn rug op de antieke klok. die hij onder de arm had. terecht. De G.G. en G.D. moest er aan te komen. Doe wat aan de bestrijding van rheurna, zegt een raadslid tot B. en W. Er wordt iets gedaan in die richting. In ieder geval is er con tact met het consultatiebureau voor de rheumatiekbestrijding in Utrecht. De vraag is, waar vinden we de localiteiten? B. en W. hebben deze zaak nog in onderzoek. Er zal een keuze moeten worden gedaan tussen de in Amersfoort gevestigde zieken huizen. Er komt een muziektent De muzikanten kunnen tevreden zijn. Er komt een muziektent en binnen afzienbare tijd. Dit is althans het antwoord, dat B. en W. geeft op een vraag van een van de (muzika le) raadsleden. Benoeming Tot personeelschef van de gemeen telijke instellingen te Amersfoort is met ingang van 1 Juli a.s. benoemd de heer Vlaardingerhoek, tot nu toe werkzaam aan de afdeling sociale zaken van de gemeente Den Haag. Bijzondere journaals in City-theater In het City theater worden Woens dag en Donderdag de journaals over de tocht van Prins Bernhard naar Amerika en het Koninklijk bezoek aan Parijs vertoond. Deze films zyn samengesteld uit de Polygoon-jour naals. Musicerende Canadezen maken mars door stad De „Vancouver Boys Band" komt Donderdag om kwart over twee in Amersfoort aan De Band maakt een mars door de stad naar het stad huis. Van het station af gaan de muzikanten via Stationsplein, Sta tionsstraat. Snouckaertlaan. Utrecht- seweg, Varkensmarkt en Westsingel naar het gemeentehuis. Daar wor den zij officieel door het gemeente bestuur ontvangen. Vandaar ver trekt de Band om kwart over drie via Westsingel. Achter Davidshof en Plantsoen West naar het Grand The atre. Een en ander wordt georgani seerd door de VW in samenwer king met de directie van genoemd theater, 's Avonds concerteren de Vancouver Boys in Grand. Drie-jarig meisje loopt tegen auto Op de Hogeweg werd Maandag een drie-jarig meisje door een auto aangereden. Het ongeluk liep wonder boven wonder goed af. Het kind stak plotseling de weg over en wilde zich bij haar broertje aan de overkant voegen. Zij lette echter niet op een naderende auto. Het kind kwam in aanraking met de voorbumper van de wagen en werd tegen de grond geslingerd. Haar verwondingen vielen nogal mee. Het kind liep een kneuzing aan de kin op en voorts enige ont vellingen. Die credieten toch Nogmaals betogen B. en W., dat ook zij de post voor onvoorziene uitgaven gering vinden. Maar, zo zeggen zij, wij hebben niet ten volle gebruik gemaakt van de hogere uitkering van de ondernemings belasting. Er zijn leden, die niet meer ac- coord zullen gaan met het verstrek ken van aanvullende credieten. B. en W. zullen tegen dit euvel waken, maar omstandigheden kunnen de aanvraag van tussentijdse credieten soms noodzakelijk maken. Foei, wat is ze laat Er zijn natuurlijk bezwaren inge diend over dc late aanbieding van de begroting 1950. B. en W. veront schuldigen zich en zijn van mening, dat het ook voor de administratie een handicap is niet te kunnen be schikken over een begroting vóór de aanvang van het dienstjaar. Zij zeggen: reeds nu zijn maatregelen genomen om zulks voor de begro ting 1951 te bereiken. Onderzoek naar kwaliteit van gronden Uit het verslag van de afdelings vergaderingen blijkt dat de gemeente reeds geruime tijd geleden contact heeft opgenomen met de provinciale planologische dienst en de rijkstuin- bouwdienst over het vraagstuk van de tuinbouwvestiging te Amersfoort. Laatstgenoemde dienst stelt een uit gebreid onderzoek in naar de kwali teit van de gronden in het oosten en noorden van de stad. Een samen te stellen rapport zal belangrijke aan wijzingen kunnen geven over de be stemming van de gronden. Zo nodig gaat men ook over tot bodemkartering. Opbrengst collecte reclassering De opbrengst van de plaatselijke Reclasseringscollecte ten bate van alle gezindten bedroeg f 1.612.83. Burgerlijke Stand 26 Juni 1950 Geboren: Gretha Hendrika, d. v. P. Mantel en P. G. Schuuring; Jo- han Pieter, z. v. P. Snijders en J. C. van 't Hazeveld; Johan Maria, z. v. A. Breed en J. Snijders; Wil lem, z. v. J. J. Moro en E. van Bin nendijk; Gesiena, d. v. W. van Leeuwen en S. van Doornik. Examens Voor het eindexamen Amersfoorts Lyceum, gymnasium-afdelinp slaagden; Jorissa van 't Hoff Stolk (dlpl. A) en Janne Hilda van 't Hof Stolk (diploma B). Afgewezen geen candidaten. Voor het toelatingsexamen Rijks H.B.S. met 5-jarige cursus A en B zijn de volgende Amersfoorters ge slaagd: J. Ankerman. G. J. Bakker. J. G. Bakker, E. Bakker, E. S. Bos, Paula Broers, H. Kopier. Wanda J Dam mers, C. Dielissen, T. M. van Drie, C. A. van Eek, Annelies Feldmann. Yvonne Fonck, Annelies den Hartog, Jopie W. R. Harwig, T. Heitman, A. H. G. de Jong, P. W. Reineke. E. M. Rimpel. Marijke Ritsema, H. M. Ro- zendaal, Ans S. W. Ruitenberg. J. van Rij, Mies J. Schoemaker, B. Seemann. T. J. Segaar, Anneke Seyn, A. K Steinpatz. H. v. d. Velden, Marijke E. Vorking, R. Wetstein, C. C. F. Wol- ters. Gevonden voorwerpen In de periode van 23 t.m. 27 Juni 1950 werden de volgende voorwer pen als gevonden aangegeven: Licht blauwe hoofddoek, persoons bewijs tn. van Hanemaaijer, blau we porteleuille inh., kwitanties, wit wollen kinderwant, zilveren arm band, 7 figuurschakels, dames- portm. inh. 66 cent en postzegels, zwarte klapportm., inh. 2,08 post zegels en medaille, paar zwarte gymschoenen, parapluie, verschil lende kleuren, bruine portm. inho. muntbiljet van 2.50 en los geld, Goud of double armband met de fecte sluiting, muntbiljet 2.50, grijze vulpen, brief, bestemd voor Groe- nedijk, Amsterdam, theelepel, kist sperciebonen, zwarte portm. inh. 3 40, zwart gelakt herenrijwiel, br. portm., inh. een schroef, dames rij wiel oud, gele tricot handschoenen, dames rijwiel sportmodel, zwarte padvindersriem, ceintuurbruin étui inh. rozenkrans, dasspld, muntbiljetten van 1.—, boxer, geel, zakagenda, licht bruine he ienhandschoen, boxer geel, rood met blauwe ceintuur, groenzijden ceintuur, 5 muntbiljetten 1. contactsleutel Quick 54, bruin le deren actentas. Gevonden in de stadsbus en bU Nefkens te bekomen. Beige koffertje, zilveren arm band met witte steen, br. glacé dameshandschoen, ceintuur, tweed- stof, witte zakdoek, fietssleutel, Lipssleutel 34. beige kanten hand schoen, ceintuur blauw, Nagel schaartje, portm. inh. 2.63 en postzegels, br. schildpadlederen portm. inh. 1.59. .Uit., een mededeling van B. en W. blijkt dat de electrliicatie van 5a1tverlichting vermoedelijk mie 1951 gereed zal komen. Financiering: O boerderij bouw De mogelijkheid wordt geopend steun uit 's Rijks kas te verkrijgen voor de bouw van woongedeelten van woningen met bedrijfsruimten, waaronder boerderijen kunnen worden begrepen, De aanvrager zal zich moeten verbinden de woning door zijn gezin te doen bewonen. Het ligt niet in het voornemen deze bepaling nog in de financieringsre geling 1948 op te nemen. Zij is op genomen in de premieregeling wo ningbouw 1950 en geldt ook voor de verminderde premieregeling woningbouw 1950. Overigens heelt de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, blijkens zijn ant woord op vragen van het Tweede Kamerlid Droessen (KVP), de in druk, dat het vraagstuk van de fi nanciering van boerdcrijbouw te rug te brengen is tot het vraagstuk van de financiering van de door de oorlog vernielde boerderijen. Het overleg hieromtrent is in 'n verge vorderd stadium. AMSTERDAM. Ter gele genheid van de vijftigste verjaar dag van het Nederlandse kort schrift „Groote'' zal burgemeester d'Ailly op Zaterdag 1 Juli des middags te 16.15 uur een gedenk steen onthullen in de gevel van het pand Kalverstraat 43. hf* geboortehuis van A. B. Groote, ontwerper van dit naar hem ge noemde systeem.

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 2