Motie mr Fruin over volkscrediet vindt meer steun St. Alphonsus Retraitehuis veertig jaar Geen algemene cursus looi kleu teronderwijzeres Vliegen boven Amersfoort VJ Noteert o even Kapsters en kappers knippen zich een diploma Kordate redding van kind Sova en Noach dingen naar leiding Tennistournooi Sportweek Veluwezoom contra 't Gooi Woensdag 28 Juni 1950 De volkscredietaangelegenheid is in Afnersfoorts raad op nieuw besproken. Daartoe gaf de Motie Fruin. waarover in de vorige zitting de stemmen staakten (1313), aanleiding. Voordat men tot herstemming overging deelden de raadsleden P. J Hermans (KVP) en Joh. de Gans (namens de Prot. Chr. fractie) mede, dat zij van inzicht waren veranderd. De heer Hermans betoogde dat een bespreking met de gemeente-ontvan ger hem tot het inzicht heeft gebracht dat de werkzaamheden met een gerust hart aan de gemeente-ontvanger kunnen worden toe vertrouwd. Hij had niets dan lof voor de wijze waarop men op het kantoor van de gemeente ontvanger werkt om alles zo efficiënt en goed koop mogelijk af te handelen. Ook de heer De Gans uitte zich namens zijn fractie in een dergelijke geest. Men kwam tot stemmeng en toen bleek, dat de motie Fruin nu meer werd gewaardeerd. De stemmenverhouding was 22 tegen 5. Morgen om 7 uur komt de eer ste vliegmachine met Amersfoor- ters boven de stad in het kader van de Vliegtuigactie. De oudste inzittende is de heer De Ruiter uit het Rusthuis Nijen- stede, die 16 Mei 95 jaar is ge worden. bovendien vliegt nog de heer M. de Wit. uit het St. Pie- ters- en Bloklands Gasthuis mee. die 16 Febr. zijn 83ste verjaardag vierde. De burgemeester die doordruk ke ambtsbezigheden verhinderd is. doet zich vertegenwoordigen door de heer Nijsing. Verder vliegen deze week 21 van dc 25 prijswinnaars mede. terwijl de andere 4 in het eerst volgende toestel meegaan De vlieglustigen worden mor gen tussen 1.30 uur en 2.30 uur van huis afgehaald en zullen 's avonds tegen ongeveer 9 uur weer op de Hof arriveren. Prijswinnaars in de Vliegtuig actie zijn: le week: N. van Ame- rongen, 20 jaar. jeugd. ambt.. Soesterweg 354; G, J. Bakkenes, 39 jaar. smid. Lupinestraat 5: W. F. M. Balfoort-de Wit. 29 jaar. z.ber., Coornh.laan 14; J. Donker, 27 jaar. rijksambtenaar. Punten burgerlaan 36; E M. van Doorn, 17 jaar. zonder beroep, Breestr. 72; J. V/. van Eist, 58 jaar, brand- stoffenhandelaar, Kamp 92; J. P. Grocnouwe-Schrijver. 32 jaar, huisvr.. Zuidsingel 35; mevr. A. de Haaij, 59 jaar. pensionh., Bor- neoplein 10; M. H Th. Hartman. 22 jaar. verkoopster. Langestraat 19; A Hehenkamp. 15 jaar. stu dent, Prinses Marielaan 4; mevr. de Jong. 46 jaar. huisvrouw. Dol- lardstraat 136; J. A Kentin. 17 jaar, 1. 1. slachter, van Bemmel- straat 101; G W. L. Kollen, 24 jaar. huishoudster, Palmstr. 261; W. Langendonk. 10 jaar, zonder beroep. Torenstraat 9b; J. Liebke, 40 jaar, autohandel. Leusderweg 127; D. Mulder, 16 jaar, leerl. handelsschool. Utrechtsew. 38a; H. Peperzak-Tuithof, 27 jaar, huisvrouw. Koppelweg 22; mevr. Ruitenbeek. 26 jaar. huisvrouw, Vine. v. Goghstraat 9; H. G. Slee king, 38 jaar, chauffeur, Muur- huizen 119; J. van Stek, 48 jaar. vakman. Oude Soesterweg 18; H. Venhorst, 36 jaar. chauffeur. Oude Soesterweg 32; J. B. Ver hoog, 67 jaar, z. beroep. P. Both- laan 19; L. van Vierbergen, 54 jaar. ass. inspecteur. Fahrenheit- straat 1; C. v. Winterswijk, 52 jaar. spoorwegambt. Hobbemastr. 19: H. B. J van Wijk. 15 jaar. scholier, Schiestraat 17. GRAND THEATRE; „Bastogne", 14 jaar. Zondag: 1.30, 4, 6.30 en 9 uur; ov. dagen: 2.30, 6.30 en 9 uur. Donderdag 29 Juni: 's avonds 8 uur Concert te geven door het Cana dese Orkest „The Vancouver Boys Band". CITY THEATER: „De Straat zonder Naam", 18 jaar. Zondag 2, 4.15, 6.45 en 9 uur, ov. dagen 2.30, 6.45 en 9 uur. Woensdag 28 en Donderdag 29 Juni: Cineacvoor stellingen 2, 3 en 4 uur Kon. be zoek aan Parijs en reis Pr. Bern- hard naar Z. Amerika. REMBRANDT THEATER: Van Vrijdag t.m. Maandag: „Harald, de Zweedse Robin Hood", vooraf „Oma's derde Jeugd", 14 jaar. Van Dinsdag t.m. Donderdag: „Mannen kiest Martha!" vooraf „Charlie als politieagent", 14 jaar. Zondag 2, 4.15, 6.45 en 9 uur. Vrijdag en Za terdag 2.30, 6.45 en 9 uur; ov. da gen: 2.30 en 8 uur. 28 Juni: Speeltuingebouw Mar conistraat, 20.00 uur Volkszang- oefenavond. 29 Juni: Vliegtocht FAM. 29 Juni: Concert Vancouver Boys Band, Grand Theater 20.00 uur. 30 Juni: Amersfoortse Twee daagse. 30 Juni: Treker Bergje, 20.00 u. ouderavond Baden Powell-groep. 1 Juli: Amersfoortse Tweedaagse. Openbare Leeszaal. Uitlening voor volwassenen dagelijks 25 u.; bovendien Dinsdag- en Vrijdag avond van 7—9 uur. Uitlening voor kinderen: Woensdag en Zaterdag middag van 2.30430 uur. Leeszaal dag. van 10—12.30 en 25 uur, bo vendien Dinsdag- cr Vrijdagavond van 7—10 uur R.K. Openbare Leeszaal Wij- ersstraal 2, geopend van 101 uur en 2306 45 uur. Maandag en Vrij dag 7—9 uur. Uitlening van 11— 12.30 uur. Amersf. Academie: Tentoonstel ling van schilderijen door D. Ros- kes uit Soest. Dagelijks van 105 en 7—9 uur (niet op Zondag en Dins dag- en Donderdagavond) (tot en met 24 Juni). Tentoonstelling beeldhouwwerk en schilderijen van B. J. en G. RichtersKolhoff, van 28 Juni tot 14 Juli in St Pietcr- en Bloklands gasthuis dagelijks geopend van 9 5 uur; Zondags van 25 uur. SWETS Huis en Hof krijgt garantie-subsidie van tien mille Er ontspon zich nog een vrij uit voerige discussie over besteding van credieten, over de samenstelling van de commissies, ja zelfs kwam de heer F. de Feber (VVD) met een mo tie, waarin nadrukkelijk tot uiting komt „Verstrekte credieten te be steden in Amersfoort". De heer Fruin verklaarde zich tegen deze motie: primair is niet de midden stand, maar de credietbehoevende arbeider. De heer dr. B. S A. A1 (P.vd.A.) bracht uitkomst. Zijn mo tie van orde om de debatten uit te stellen tot er van de zijde van B. en W. een uitgewerkt voorstel zou zijn, vond genade. De heer F. J. Swets (PvdA) nam het op voor het met twee andere le den van zijn fractie ingediende voor stel om te komen tot het in het le ven roepen van een stichting, die de verzorging van een oplei ding tot kleuter onderwijs ten doel heeft. Het advies van B. en W. op dit voor stel was afwij zend, omdat het overleg met de besturen van reeds bestaande prot. chr. en katholieke cursussen negatief was geweest. De heer Swets betoogde met klem. dat het onmo- welijk was met bijv. drie cursussen efficiënter te werken. Er alles voor te zeggen om één cusus in te stellen waarbij dan rekening dient te wor den gehouden met de verschillende overtuigingen. De heer G. Wiel in ga (AR) zei- de, dat men de splitsing in de levens beschouwing nu eenmaal heeft te aanvaarden. Hij herinnerde eraan dat van prot. chr. zijde reeds een cursus is gevormd voordat er sprake was van enige subsidie. Het is een vormschool met veertig leerlingen. Hij noemde dit cijfer om de opvat ting van de heer Swets te bestrij den, die betoogde, dat met splitsing van dit onderwijs men tot dwerg cursussen zou geraken. Ook de heer L. Waterloo (KV P) bleek zeer tegen het voorstel Swets c.s. te zijn. Dit raadslid sprak over de werkzaamheid van de ka tholieke opleidingscursus voor kleu teronderwijzeressen. Daar werkt men reeds van 1914 af en met succes, aldus deze woordvoerder. NEGATIEF De voorzitter deelde mee dat het college de suggestie van het voorstel Swets heeft gevolgd, doch het resul taat was negatief. Wethouder A. J. Spiekermann (KVP) bestreed de opmerking „dwergcursussen" en noemde enige cijfers die het tegen deel bewezen. De heer Swets repli ceerde en hield voet bij stuk. De heer Al zeide nog nadrukkelijk, dat hij voorstander was van bijzonder onderwijs, maar zo betoogde hij „het is per se niet juist, dat men de split sing in de toekomst moet voortzet ten De voorstellers hebben gehan deld uit een groot gevoel voor het volksgeheel. De heer Al zou zich zeker niet afkeurend of kleinerend willen uiten over de derde (buiten kerkelijke) bevolkingsgroep. Hij verweet dat de heer Waterloo, die zich haastte te zeggen, dat de heer Al hem dan verkeerd had begrepen! Het bleef bij dit debat. Over het voorstel zelf werd niet gestemd. Veel is ook gezegd over de ten toonstelling Schoonheid in Huis en Hof. Het verzoek van de Amers foortse Gemeenschap aan B. en W om een garantiesubsidie van 10 000 bracht nogal enige beroering. De heer mr. P. A. G. Ubink (KVP) zeide, dat in zijn fractie dit ver zoek een diepgaande discussie had uitgelokt. Men vond, dat de A G. rij kelijk laat met dit verzoek is geko men. Nu staat men min of meer voor een voldongen feit. Is de begroting niet te optimistisch opgezet en ko men er werkelijk 45000 bezoekers?, zo vroeg de heer Ubink zich af. GROOT BEZWAAR De heer Joh. de Gans (A.R.) vond veel sympathieke gedachten in de opzet van deze tentoonstelling. Er is voor de prot. chr. fractie een onoverkomelijk bez.waar: het open stellen van de tentoonstelling op Zondag. Er ontspon zich een breedvoerig debat over de Zondagheiliging tus sen de heren De Gans en Swets. De heer De Gans wist niet van wij ken en bleef met zijn fractiegeno ten van mening, dat de overheid ook in dit geval heeft te waken tegen schending van de Zondags rust. De heer Swets zag het DE GANS anders en betoog- de, dat het er ten slotte omgaat wederzijds een offer te brengen. Dat is naar zijn mening aan de ene kant gebracht in het slui ten op Zondagmorgen. Laat nu aan de andere kant het een offer zijn om te tolereren dat op Zondagmiddag Huis en Hof te bezichtigen zal zijn De heer Van Zwol (CH) was vrij optimistisch over de resultaten van de tentoonstelling Hij bracht hulde aan de A.G. voor het initiatief. Aan het debat werd voorts nog deelgeno men door de heren Van Stek (CHU) Alders en Coolen (beiden KVP) en de heer Ter Burg (CPN). De heer Alders was het met de heer Ter Burg eens. dat de toegangsprijs wel wat hoog ligt. Hij forceerde min of meer de me dedeling van de voorzitter, dat in het bestuur van De A.G. reeds is overwogen om Amtrsfoorters tegen een sterk gereduceerde pry's tot de tentoonstelling toe te laten. VEREDELEND Overigens hield burgemeester Molendijk, die tevens voorzitter van de A.G. is. een betoog, waarin glas helder de bedoelingen, die men met Huis en Hof voor heeft, tot uiting kwamen. Er gaat, aldus de voorzit ter, ongetwijfeld een veredelende in vloed van deze tentoonstelling uit en de middenstand is er mee gediend. Ten slotte kwam de raad toch tot stemming. Er bleken 18 raadsleden bereid tot het geven van een garan tie-subsidie. Zes leden verklaarden zich tegen. De heer Coolen toonde zich ver baasd over de plotselinge haast die men bij de stede- bouwkundige dienst en het col lege heeft om het uitbreidingsplan Heiligenberger- weg voor te be reiden. Wethou der J. Koop man (P.v.d.A.) schoot midden in de roos toen hij verklaarde, dat men in die rich ting min of meer is gedwongen door de aankoop van Randenbroek voor bouw van een katholiek zie kenhuis en een andere aanvrage van een Prot. Chr. instelling. VOLDAAN Houdt men rekening met de bouw van dat ziekenhuis?, zo vroeg de heer Coolen. Ja, zeide de heer Koopman. De heer Coo len ging merkbaar voldaan zit ten. Ook over de te bouwen winkel huizen in de Coninckstraat kon de heer Coolen niet enthousiast zijn. Maak er woonhuizen van met latere bestemming tot winkelpand, zo be toogde hij- De heer Koopman voel de daar niets voor. Dc Coninckstraat krijgt in de naaste toekomst veel meer achterland en de winkelhuizen zijn er werkelijk wel op hun plaats. De heer Hermans verklaarde bij het voorstel tot het verlenen van een crediet voor de aanleg van het derde wegencomplcx Hooglandse weg met klem, dat hij zoals de heer Al be weerde niet heeft gepleit voor be zuiniging op woningbouw. Zijn stre ven gaat uit naar traditionele bouw, welke naar zijn inzicht goedkoper is dan montagebouw. Wethouder Koopman kwam ten slotte met de mededeling, dat de re gering dwingt tot montagebouw om dat zij verplichtingen ten aanzien van de montagebouw heeft na te komen. De heer Coolen was de eni ge die zich tegen het voorstel ver klaarde. Tal van andere agendapunten; grond aan- en verkopen en verhuur gingen onder de hamer door. DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB 1316. Urenlang bespreékt kapitein Pilar met lui tenant Robert zijn plan nen om Monghoe Joe te betrappen. De schoever- brik is ondertussen on der zeil gegaan en neeft zich al ver van de kust verwijderd. Maar wan neer de avond valt laat kapitein Pilar de steven weer wenden en onge zien van de kust af na dert de „Napoleon" op nieuw de nederzetting, waar Monghoe Joe de scepter zwaait. Luitenant Robert kent zijn instruc ties en enkele mijlen uit de kust laat hij een sloep uitzetten, waarin hij met enkele mannen plaats neemt. Terwijl de „Napoleon" onder de horizon bijgedraaid blijft liggen, zeilt de sloep naar de kust. Robert weet, dat hij een gevaarlijk avontuur tegemoet gaat, maar het moet geprobeerd worden.. Tientallen modellen krijgen een beurt COOLEN De paters Redemptoristen van het St Alphonsus Retraitehuis aan de B.W. Laan vieren een jubilèum. Op 28 Juli is het veertig jaar gele den dat het Retraitehuis werd open gesteld voor de katholieken uit het Aartsbisdom. In 1909 werd door de Provinciaal der Redemptoristen, pa ter J. Lohmeyer, een perceel grond nabij de Vlasakkers aangekocht, dat bestemd was voor de bouw van het eerste retraitehuis boven de Moer dijk. De architect H. Kroes maakte de plannen voor de bouw en reeds een jaar later kon daarmee worden begonnen. Op 26 April 1910 wqrd door de toenmalige aartsbisschop mgr. Van de Wetering de eerste steen gemetseld. Enige tijd hierna, om precies te zijn op 28 Juli 1910, kan het gebouw in gebruik worden genomen. Dc eerste retraite werd meegemaakt door een groep onder wijzeressen. Sinsdien is er veel en hard gewerkt door de Paters Re demptoristen. Tientallen paters reis den het land af en onderhielden zich in stad en op 't platteland met groe pen van mensen en individuelen, die nog steeds geen interesse toonden voor het rctraitewerk. Dat het de paters lukte vele geesten te doorbre- j ken, bewijzen wel de talrijke bezoe ken aan het Amersfoortse Retraite- J huis. In de afgelopen veertig jaren werd het gebouw in de Bokkeduinen door niet minder dan 150 000 katholieken bezocht Voorts was „St Alphon sus" herhaaldelijk het middelpunt voor buitengewone samenkomsten van katholieke arbeiders, kajoltets, boeren, middenstander.-*, paters, enz. De moeilijkheden bleven „St. Al phonsus" niet bepaard. Vooral in de oorlogsjaren maakten de paters Re demptoristen een angstige tijd door. De Duitsers huisden in het gebouw, maar pater-directeur Heydeman bleef toezien dat dertig jaren noeste arbeid niet door vernielzuchtige handen werd verwoest. Zo kon „St Alphonsus" vrij kort na de oorlog het retraite-werk voortzetten. Het jubileum zal niet onopge merkt voorbij gaan. Reeds vóór de officiële oprichtingsdag zullen de feestelijkheden worden ingezet. Op 16 Juli is er een grote landelijke contactdag voor retraite-propagan disten en van 22 tot 25 Juli wordt een jubileum-retraite gehouden voor de bouwvakarbeiders van St. Josef. De sluitingsplechtigheid van deze retraite zal worden verricht door Zijne Eminentie Kardinaal De Jong. De feestelijkheden worden op 30 Juli besloten, wanneer er gelegen heid zal zijn tot het aanbieden van gelukwensen aan de directeur van het tehuis, pater G. Delteyk en zijn staf van paters Redemptoristen. In de Académie de Dancc werd Dinsdag de gehele dag geknipt, ge schoren en gekapt. De grootste ac tiviteit heerste in dc morgenuren. Een en twintig kappers en kapsters gingen op voor hun examen. Tien tallen modellen waren in afwach ting van hetgeen ging gebeuren. De kappers en kapsters, die tij dens de afgelopen winterperiode de kappersscholen van de Stichting „Kappersvakexamens" te Apeldoorn en Amersfoort bezochten, moesten Dinsdag in onze stad de vuurproef doorstaan. Voor het herenvak waren er 11 gegadigden voor het diploma gezel en twee voor het diploma eer ste bediende. De belangstelling in het dames vak was minder groot. Er waren vier gezellen en vier eerste bedien den in spé die zich voor dit examen opgaven. Het gaat meestal vreemd toe op een kappersexamen. In een ijltempo schuifelen de wit-gejast.e kappers en kapsters om hun modellen en kaptafels heen. want voor elk on derdeel van het examen is een maximum-tijd vastgesteld. Voor het damesvak moeten de gegadigden bijv. een model knippen, onduleren en watergolven; iets tonen van massage; wikkels draaien in perma nent; enz. enz. en dat allemaal bin nen een vastgestelde tijd De heren kappers in de dop moeten een mo del scheren, kort knippen; masse ren; baard knippen; haar opmaken, etc. Ja. kappen is nog niet zo een voudig als het lijkt. De gehele mor gen werd in beslag genomen met het practische deel van het examen en een deel van de middag ook nog. Toen werd bekend gemaakt welke „spiegels" in aanmerking kwamen voor het theoretisch examen Bij een kappersexamen kent men geen na- mn. Men spreekt van „spiegel 10" en „spiegel 11". totdat het diploma wordt uitgereikt. Na het theoretische examen (waarbij o.a de bedrijfshygiène; de omgang met het publiek en wa renkennis ter sprake worden ge bracht) kon de balans worden op gemaakt. Het diploma kon worden uitgereikt aan: Herenvak: de heren C. P. den Besten (Harderwijk); C. van Eg- mond (Apeldoorn); M. G. W. Nieu- borg. (Amersfoort); C. van Gogh (Vaassen) en B. H. Gorselink (Apel doorn). Afgewezen 8 candidaten. Damesvak: mej. A. Mulderij (Harderwijk); mej. H. Golstein (Scherpenzeel)mej. C. E. Klok (Amersfoort); mej. T. J. A. Nieu- borg (Amersfoort) en mej. H. W. Voskuil (Amersfoort). Afgewezen 3 candidaten. De kappersscholen gaan nu weer enige tijd sluiten. De leraren, in ge heel Nederland ongeveer 40. gebrui ken deze tijd om hun ervaring te verrijken. Het kappersvak is een branche, die aan mode en dus ver nieuwing onderhevig is. De Neder landse kappersscholen doen al het mogelijke om „op peil" te blijven met het buitenland. De onderwij zers-kappers gaan eind Juli een trip naar Parijs maken, waar zij de monstraties van Franse „haarkonin- gen" zullen bijwonen. Deze reis wordt o.a. meegemaakt door de Amersfoortse kappers Nieuborg én Deutekom. leraren aan de Amers foortse kappersschool. Be<;rotingszitting De Raad van Amersfoort gaat 25 Juli de begroting 1950 behande len. Aan de normale avondzitting worden vermoedelijk nog enige extra zittingen toegevoegd, n.l. zo nodig op Woensdag 26 Juli om 2 en 7 uur. Postduivennieuws Uitslag van de Zaterdag j.l. door Pro Patna gehouden wedvlucht van uit St. Denis (Fr.). Afstand 418 km. In concours 94 duiven. Duiven in vrijheid 9.00 uur. Wind Zuid-West. Aankomst eerste prijsw. duif 2.21.43 uur, aankomst laatste 2.58 uur. De aangewezen 10 cent werd gewonnen door W. B A. de Graaf met no. 3, idem 25 cent door E de Jonge mtt no. 1. De scheerweg door E. de Jon ge met no. 1. Speciaal 10 cent no. 1 2 3 4. E. de Jonge 1 23; W. B. A. de Graaf 2 12; L. Ramselaar 2; C. Rijn 4 17; R. Lammcrs 5; Chr. Hamers 6; C. v. Eijkelenboom 7 15; D. v. Schooncnveld 8 14; G. Hunekamp 9 10 19; K. v. Midlum 11 24; C. v. Winterswijk 13 20; W. Kempkes 16; J. Hommerson 18; W. Hofman 21; G. Slieking 22. Eindstand kampioenschap Vitesse: Duif: 1. W. B. A. de Graaf H-49- 21466. 300 punten; 2 G. A. Koelman H-49-220744, 215.880 punten; 3 F. Urlings H-49-221171, 187.49 punten; 4 W. B. A. de Graaf H-49-551648. 183.18 punten; 5. E. dc Jonge H-49- 220957, 179. 86 punten. Hok: 1 W B. A. de Graaf. 714.89 punten; 2 D. v. Schooneveld, 599.99 punten; 3 C. v. Winterswijk. 599.14 punten; 4 R. Lammers 513.36 punten; 5 C. Rijn, 512 75 punten. Stand kampioenschap Midden Fond tot en met St. Denis: Duif: 1 W. B. A. dc Graaf 277819. 269.77 punten; 2 C. Rijn 1296475. 246.34 punten; 3 W. B. A. de Graaf 551648. 229.53 punten; 4 E. de Jonge 278008, 226.19 punten; 5 W. Kempkes 284530. 221.47 punten. Hok: 1 W. B. A. dc Graaf 516.33 punten; 2 C. Rijn 496.23 punten; 3 C. Winterswijk 40248 punten; 4 D. v. Schooneveld 401.31 punten; 5 W. Kempkes 386.10 pun ten. Uitslag ACC- wedvlucht van uit Würtzenberg. Afstand 412 km In con cours 219 duiven, los 7 15. Zuidwesten wind. Snelheid le duif 949.8 laatste 735,0. Aangew. 25 ct no. 3 en 12. Aan- gew 10 ct no 1 en 8. Kp no 2 5 res tant 6. Speciaals no 1 2 3 5 6 7 8. P Wolffenbuttel Or. 1 32 39; A Wie- kart Or. 2: L. Snijders Lp 3; J03 Ver- straten Rd 4 38; L. Krabshuis Rd 5 15; J. Burgsteden Or 6; H. Kol len Or 7 25; N .Dongelaar Rd 8; A. v. (I. Starre Rd 9 12 55: W. v. Plateringcn Rd lo 40 50F Hartman Or. 11 16 44; J. Lablans Lp 13; G Haarmans Or. 14; H. K. Meijer Rd 17 37 51 Nr. H. E.eink Lp 18 34 35; E de Goede Lp 19; N. Flick Rd 20 N. Vcr- hcuvcl Rd 21 J. Maassen Rd 22; G. Wolffcnsbuttel Or 23. S. Visschcr Or. 24. K. Labrie Rd 26 27 43; J. Lcyen- horst Or. 28; J. Hocnholt Or 29; J. Overecm Rd 30, H. J Hol Lp 31 47 51 A Lablans Lp 33 49; A Kool Or. 36; W. Rommers Kr. 41; H. Pieters Rd 42 W. J. v. d Linden Lp 45; J. Hoek Rd 46: J. H. Schram Rd 48; C. Neervoort Rd 52; J. v. IJken Lp 53. Stand Vcrenigingskampioenschap tfm Chateaurout. 1 Ordonnans 3802 punten; 2 Reisduif 3688 punten3 Luchtpost 3487 punten; 4 Eendracht 2416 punten; 5 Koerier 1683 punten. Secretarishuisje In antwoord op een vraag van het raadslid, de heer De Gans over de restauratie van het Secretaris huisje, deelt burgemeester Molen dijk mede, dat hij onlangs met Monumentenzorg een bespreking heeft gehad. Toen is toegezegd dat met spoed(!) aan deze restauratie zal worden begonnen. Goede ontvangst voor de Canadese musici Er blijkt grote belangstelling te bestaan voor de komst van de mu sicerende Canadezen, The Vancou ver Boys Band arriveert, zoals men weet, Donderdagmiddag om 2 uur 18 aan het station. Daar zal de band worden verwelkomd dooi de corpsen Postharmonie en de Politieharmonie. De volksliederen, zowel het Canadese, het Engelse als het Nederlandse, zullen worden gespeeld. De leden van de band wordt door de burgerij (leden van de V.V.V.) gratis onderdak verleend. Ook een aantal fabri kanten heeft zich voor het bezoek geinteresseerd en zo is een paket ontstaan, dat ieder bandlid zal worden overhandigd. De Canade zen gaar na het concert op Don derdagavond in Grand-theater de volgende morgen o.a. een bezoek brengen aan de Canadese begraaf plaats op Rusthof. Men vertrekt Vrijdagmiddag om 2 uur 30 vanaf het station om de reis te aanvaar den naar Middelburg. Een driejarig meisje, Mana Rui tenbeek uit de St. Rocchusstraat, geraakte Dinsdag te water in de beek. Het meisje stond bij de brug nabij de Kamperbinnenpoort naar visjes te kijken. Zij leunde tegen de spijlen van de brug op en viel op een gegeven moment te water. Een passerend militair, soldaat Van Oorschot uit Huis ter Heide, zag een en ander gebeuren en sprong direct te water. Hij slaagde erin het kind op het droge te bren gen en door zijn kordate optreden ondervond het kind geen nadelige gevolgen van de sprong in het vergiftige beekwater. „De zingende bron" Van de Deense roman „Klokkecil- den". een werk van de auteur Morten Korch. is een uitstekende Nederlandse vertaling onder de titel ..De zingende bron" bij de Uitgeverij J. H. Gottmcr N V. te Haarlem verschenen Het boek ontleent zijn titel aan een bron. waarvan een oude sage wil. dat zij zingt voor wie haar lied willen horen en twee gelief den die van haar water drinken, voor het leven verbindt. Deze bron bevindt zich bij het landgoed Kiokkegilden, waar het verhaal zich Grotendeelsaf speelt. Op treffende wijze wordt deze geschiedenis beschreven tegen de ach tergrond van het leven op het Deense platteland. De vertaalster dra A. J Krijn, heeft van het oorspronkelijke werk veel weten te behouden. Jubilea Ned. Spoorwegen Dc heren J. Brakel, schilder 2e klas, en G. Puttenstijn, ploegbaas, bij de dienst van tractie en mate rieel hopen resp. op 10 en 13 Juli de dag te herdenken waarop zij voor 25 jaar in dienst van de Ned. Spoorwegen traden. Motorrijders en schutters naar Rotherham Naar wij vernemen, brengt een aan tal motorrijders van 23 tot 30 Augustus a s. in het kader van de Sporluitwisse- llng AmersfoortRotherham. een be zoek aan Rotherham. Zij zullen in enkele wedstrijden uitkomen tegen hun Engelse collega's. Een kleine groep Amersfoortse schutters vertoeft van 19 tot 30 Augustus in Rotherham. Sigarenwinkeliers gaan met vacantie D© tijd van vacantlcs nadert weer. Jong en oud gaat er op uit. om te ge nieten van zon en frisse luent. Ook de Amersfoortse Sigarenwinke liers zouden gaarne, zij het op be scheiden wijze, dit goede voorbeeld willen volgen. Hiertoe zullen zij op 3. 4, 5 en 6 Juli hun zaken sluiten, om er op uit te kunnen trekken. Er zal wernicmand zijn. die hen de ze korte periode van rust en ontspan ning misgunt. De besturen der neutrale en R.K Sl- garenwinkeuersverenigingen te Amers foort. die gezamenlijk deze vacantie voor hun leden hebben geregeld 10e- pen dan ook de welwillende medewer king van het Amersfoortse publiek, om hen de uitvoering van hun plannen mogelijk te maken. Zij verzoeken U derhalve, ten eer ste. vooral tijdig Uw inkopen te doen cn ten tweede, om niet te kopen tij dens hun vacantie. Dronken op de fiets Een man, die in beschonken toestand een fiets bereed, werd in de gelegenheid gesteld op het po litiebureau te ontnuchteren. Hij kreeg bovendien nog een bekeu ring. Stuurloze auto in sloot Op de Randenbroekerweg, nabij de duiker, brak Dinsdag 'n stuur- kogel van een vrachtwagen uit Apeldoorn. De auto geraakte hier door stuurloos. In de bocht van de weg trachtte de bestuurder van de auto door krachtig remmen een botsing te voorkomen, maar het baatte niet. De auto kwam in een sloot naast de weg tot stil stand. De bestuurder liep enige verwondingen aan het hoofd op en de auto moest door een kraanwa gen worden weggesleept. Onvoorzichtig cn onoplettend De politie is tijdens de Verkeers- week dubbel oplettend. Dinsdag werden weer 38 mensen aange houden en gewezen op hun ver- keersfouten. Het zijn slechts waar schuwingen, die de politie geeft. Slechts bij ernstige overtredingen zal proces verbaal worden opge maakt. Toelatingsexamen Rijks HBS Voor het toelatingsexamen le klasse R.H.B S. te Amersfoort slaagden W. P. J. J. van Kallevecn, C. A. Kamerbeek, Hetty Kolling. H. Kroes. J. Kroese. Pe tra H. Kruiskamp Francina A. M. Krij ger allen te Amersfoort. Te Den Haag slaagde voor het Staatsexamen Heilgymnastiek en Massage onze stadgenote mej. Cath. A. J, Waltman. Beeldhouwwerk en schilderijen Van 28 Juni tot 14 Juli exposeren B. J. en G. Richters-Kolhoff beeld houwwerk en schilderijen in het St. Pieters en Bloklandsgasthuis. BENOEMINGEN Dc raad benoemde tot onderwijzeres aan dc dr M. van der Hoeveschool mej. S. M. Dinklagc; tot leraar aardrijks kunde aan de handelsdagschool de heer R. Schrader te Djakarta. Ook op de Dinsdagavond aan da Rubensstraat gehouden Athletièk- wedstrijden van de Federatie van Amersfoortse Personeelsverenigin gen hebben een interessant en vlot verloop gehad. De. heer F. de Visser, die de algehele leiding in handen had, was enthousiast en vertelde ons dat de steeds groter wordende be langstelling verheugend kan wor den genoemd en misschien in de toekomst nog vruchten afwerpt. Het is zelfs waarschijnlijk dat A.A.V. door deze wedstrijden ledenwinst kan boeken. Inmiddels is de strijd om de lei ding in de federatie-competitie danig toegespitst en Sova en Noack dingen naar de leiding. De Sovaploeg, bestaande uit de dames Fabricius, Elzinga en Malen- stein boekten een royale zege op de 3 x 80 meter Dames-estafette. Bij de meeste ploegen werd. door onge traindheid, slecht gewisseld, doch de Sovaploeg was hierop een gunstige uitzondering. Noack boekte een fraaie overwinning op de 3 x 100 m. estafette-heren. Na spannende strijd in de series, waarbij Noack en Ons Belang een goede wissel-techniek demonstreerden, bleef Noack ten slotte met 38 2 sec. de baas. direct gevolgd door Ons Belang met 39.8 sec.t Bij het discuswerpen voor heren boekte Kurpcrshoek van Erdal. oud Haarlem-athleet een verrassende overwinning. De favoriet Stroosma van Noack had last van een enkel blessure en werd tweede. De uitslagen zijn als volgt: 3x 80 meter estafette Dames: 1 Sova 1 35.8 sec. 2 Envcha 40.3 3 Sova 2 4 Ei dal 1 5 Erdal 2 40.4 6Wolos 1 42 9 7 Ehma 43 3 8 Noack 1 44.2 9 Noack 2 47 2 lOWolos 2 48 3x 100 meter estafette heren: 7 Erdal 1 44.2 8 Erdal 2 44.8 9 Noack 3 45 10 Erdal 3 48.3 tl Erdal 4 55.3 1 Noack 1 38.2 sec. 2 Ons Bel. 39.8 3 Sova 40.5 4 Wolos 42.8 5 Noack 2 43 6 Hapam 43.8 Discuswerpen heren: 1 Kurpershoek. Erdal 25.13 meter 2 Stroosma. Noack 24.20 3 Van Essen, Hapam 24.05 4 Henscn, Noack 23.66 5 Koens. Ehma 22 35 6 Jonkman. Noack 20 7 Klomp. Erdal 19.39 8 v. d Brink. Hapam 18 85 9 Vissers. ErcJal 16 40 10 Pruis. Noack 16 25 11 Negenhuls. Erdal 15.60 12 Dc Wilde. Erdal 15.33 Totale imivtcnverdcling na 4 ronden athletick: 1 Noack 567 Va 6 Hapam 101 2 Sova 319 7 Ons Bel 90 3 Erdal 258 3 Enveha 48 4 Wolos 130 9 Arva 7 5 Ehnia 116% 10 v. Leyden 5 Boekbesprekingen De Erven J. Bij le veld te Utrecht gaven opnieuw Remarque's roman „Van het Westelijk front geen nieuws" uit. Het boek is uitstekend verzorgd en velen zullen er prijs op stellen deze uitgave te bezitten. „China" heet het boek van Eli zabeth Seeger, dat verscheen bij Querido te Amsterdam. De onder titel luidt: „Het avontuur van een grote beschaving vanaf het eerste begin tot op heden". Vooral voor de jongeren, die iets meer van de wij de wereld willen weten, biedt dit boek veel aantrekkelijks. Het ver baalt van het ontstaan van dit verre land, van zijn bewoners, van dc strijd, die er door de eeuwen heen gevoerd werd en van de moeilijk heden. waarmede het land nu kampt. Het boek is zeer leerzaam, maar dc leerstof is nergens taai. Gezellig brengt Elizabeth Seeger haar lezers en lezeressen de kennis bij, die no dig is om dit boek volkomen te ap preciëren. Boekjes over fotografie BIJ de N.V. Uitgevers Maatschappij „Kosmos" te Amsterdam verschenen van de hand van de heer W. C. van Dijk een drietal boekjes over fotogra fie. „Waarom fotograferen duizenden en duizenden mensen by iedere gele genheid, die ze daartoe kunnen aan grijpen en hoe komt het. dat ze dat door de jaren heen meestal ook volhouden?" zo vraagt de schrijver zich in één der deeltjes af. De heer Van Dijk geeft zelf een antwoord op zijn vraag. Hij be schrijft op vlotte en bcgrUpelykc wijze het veelzijdige cn interessante terrein der fotografie Dc stof. die hij behan delt is uiteraard het meest geschikt voor dc beginneling-fotograaf, maar ook dc „vakman" zal er net zijne in •vinden. Kole (Wolos) tegen Lambrechts (Phoentx) 1—6 36v. d. Bogert—Vis ser (Ncspabo) tegen Akkermansvan Aken (Arva) 6—1 61; mej Oudendijk (Nespabo) tegen mej. Beckers (Arva) 6—4 1—6 1—6; v. d. Bogert—mei. Oudendyk tegen Floor—mej. v. Putten (HH.V.) 6—0 6—1; Veldkamp—Floor (D.H.V.) tegen v. HuukslootLam brechts (Phoenix) 2—6 1—6; Geudeke (Wascholinc) tegen Venema (Erdal) 26 3—6. Boonen—Venema (Erdal) te gen v. 't Hul—v 't Hul (Noack) 6—3 62Ruster (Wolos) tegen v, Huuk sloot (Phoenix) 0—6 2—6Htnfelaar— mej. Lammens (MBH) tegen Geudeke —mej. de Jong (Waschollne) 16 4—6. Venema (Erdal) tegen Lambrechts (Phoenix) 06 46: BoonenVenema (Erdal) tegen v. 't Hul—v. 't Hul (No ack) 7—5 63, Geudekemej. de Jong (Waschollne) tegen Htnfelaar—mej. Lammens (MBH) 36 6—1 3—6. v. d. Hulst—mevr. v d. Hulst (Erdal) tegen v. d. Bogaart—mej. Oudendijk (Nespa bo) 4~f> 2—5. In het kader van de jubileumwed- strijden ter gelegenheid van het 50-ja- rlg bestaan der K N.V.B. afdeling Utrecht, vindt a s. Zaterdag 1 Juii op het Amsvorde-lerrcin aan de Leusder weg. aanvang 7 uur. een ontmoeting plaats tussen de vertegenwoordigende elftallen van „Veluwezoom". (district Amersfoort) cn t' Gooi (district Hilver sum). De volgende elftallen zullen ln 't veld treden: Veluwezoom: doel: H. van Loon (Quick): achter* G. Pieters (Amsvorde) en P. Snijders.' ((APWCi; midden: B. Bakker (Amf. Boys). A. v. d. Filer (APWC) en S de Graaf (Baarn); voor: J. van Es (Baarn), J. Kraak (Am:. Boys). W. Jansen (Amf. Boys), S. Mos sing (APWC) en A, Mcskes (Amsvor- de). District Hilversum: doel; H. Vlug (E(MM), achter. B Bus(A.W.) en T. dc Bruin (BFCj: midden M. Radstok (Hilversum). J Koeling (Olympia) en C Puik (LVV) voor; S. van Dijk (ÈMM). J. v. d Water (Laren). S. van Thiel tBFC). G. Ncerljnen (SDO) en W. Dekker. Burgerlijke stand van 27 Juni 1950 GEBOREN; Barendina, d v J. Bakker en T. G. Hoonhout; Hélène, d v M. J. de Groot en M. Vring. OVERLEDEN- Luthera Hofman. 63 J, geh m G MolWllhclmina Claslna Vink. 75 Jr. wed. v. D H Brander horst Jannlgje Vermeulen, 86 Jr, wed. v. J. Moolenbeek Voor f 50 millioen aan gehoorapparaten nodig AMSTERDAM. „De voorzie ning in de totale behoefte in ons land aan gehoorapparaten zou een uitgave vergen van 50 millioen gul den. Het is duidelijk, dat ieder spaarsysteem onmachtig is daarin te voorzien. Met belangstelling wordt dan ook het resultaat afgewacht van de besprekingen in de revall- datie-commlssie, die de minister van Sociale Zaken onlangs heeft Inge steld." Aldus de heer A. M. J. van de Velde in een vergadering van de Vereniging tot Bevordering der Be langen van Slechthorenden. Spre ker becijferde vervolgens, dat, als de ziekenfondsen op dezelfde basis als met betrekking tot b.v. brillen geschiedt, gehoorapparaten zouden verstrekken, daarmede een jaarlijk" se uitgave van 8 millioen gulden zou zjjn gemoeid. De Gedeputeerde Staten van Utrecht brengen bij deze ter alge mene kennis, dat de door hen opge maakte en aan de Staten van de Provincie toegezonden rekening der inkomsten en uitgaven van de provincie Utrecht over het dienst jaar 1948 algemeen verkrijgbaar wordt gesteld tegen de bij verorde ning vastgestelde prijs. Utrecht, 20 Juni 1950.

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 2