Halvering schoolgelden voor middelgrote inkomens Lustrum Sprong over de Pyreneeën, vier jaar na de 10e Mei MOEILIJKHEDEN? Wij geven raad Vertrokken Niet alle stoffelijke resten van in Duitsland omgekomenen naar huis Kosten privé-gebruik auto's Mod U eens hóren op een derde geschat ZO-polder-dijk komt boven water Drieduizend (van 30.000)genoeg, zegt Den Haag Woensdag 28 Juni 1950 5 DEN HAAG. Het ligt in het voornemen der regering het verlaagde tarief van de inkomsten- en loonbelasting per 1 Januari 1951 te doen in gaan. Het inkomen, beneden hetwelk voor werknemers met de het fine van loonbelasting zal worden volstaan, zal worden verhoogd van 4000.— tot 5.000.In verband met klachten over de grote sprongen in het tarief van de loonbelasting, worden de tariefklasscn tot bij een Inkomen van 5 010.— gehalveerd. In het wetsontwerp, dat thans bij de Tweede Kamer aanhangig is. wordt een nieuw artikel Ingelast, dat betrekking neeft op bet privégebruik van personenauto's. Indien dergelijke voertuigen voor particuliere doeleinden worden aangewend hetgeen zo nodig door de Inspecteur dient te worden aangetoond wordt gerekend, dat de privé- uitgaven tenminste een derde van de totale autokosten bedragen. In de Memorie van Antwoord, waaraan wy dit ontlenen, deelt de regering mede. dat zij om budgetaire redenen niet tot een verdere verlaging van de in komsten- en loonbelasting kan overgaan. Om sociale cn economische re denen kan zü evenmin een verdere verschuiving van direct© naar ver bruiksbelastingen verantwoorden. Spoedig regelingen voor unificatie omzetbelasting De regering heeft nagegaan of een verlichting van lasten kan worden bereikt, welke tevens doeltreffend is voor wat betreft de opvoeding en intellectuele vorming van de kin deren. Haar conclusie is, dat een belangrijke verlaging van de school gelden voor nlle geledingen van het onderwijs gewenst is. In de toekomst zullen slechts de meest draagkrach- tigen belastingplichtigen met een inkomen van f 30 000.- of meer het maximum schoolgeld verschul digd zijn. Voor de matige en middel grote inkomens zullen de schoolgel den tot op de helft van de tegen woordige bedragen worden vermin derd. Het ontwerp van wet tot beffing van opcenten op de personele belas ting op grondslag van de huurwaar de wordt door de regering ingetrok ken. Aan de aandrang van de Twee de Kamer om het stelsel van hef fing der omzetbelasting thans reeds te wijzigen door de kleinhandel vrij te stellen, is de regering niet tege moet gekomen op grond van techni sche bezwaren. Om deze vrijstelling voor de kleinhandel echter niet naar een al te verre toekomst te ver schuiven zal de minister van Finan ciën trachten op korte termijn met zijn Belgische en Luxemburgse col lega's tot overeenstemming te komen over de regelen, die bij unificatie der omzetbelasting zouden moeten worden gevolgd. In Nederland zou den die regelen dan vast kunnen worden ingevoerd, ook al kan Bel gië daar door diverse omstandig heden niet terstond toe overgaan. De levensmiddelenbedrijven. die door vrijstelling voor een groot aantal noodzakelijke levensbe hoeften in administratieve moei lijkheden komen zullen zo eenvou dig mogelijk worden behandeld. Vlees en vis zullen uit het voor gestelde tussentarief verdwijnen. Voorts iS-itfe regering van plan bij verhoging^van de gedistilleerdac- cijns in Beneluxverband gedistil leerde dranken weer naar het ge wone tarief over te brengen. De voorgestelde verhoging van het registratiegercht van één tot drie procent wegens openbare ver koop van roerende goederen wordt EMMELOORD. Deze week zal het eerste stuk dijk van de Zuid Oost Polder, dat achter Kampen ligt, boven water komen. De naam van dit stuk zal Vosseweerd worden. De slechte weersgesteldheid van de laatste week heeft het werk enigszins vertraagd. En nu weer hogere premie voor het ziekenfonds Eindelijk zullen dan toch ook de gepensionneerden een beurt krijgen met f 90— per jaar. Tegelijkertijd mei dit „verheu gende" bericht bereikt ons tevens de tijding dat de vrijwilligverzeker- den meer premie zullen moeten betalen voor hun ziekenfonds. De toch al zo misdeelde gepen sionneerden zijn allen vrijwillig verzekerd en moeten dus ook nog verhoogde ziekenfondspremie beta len' Wélja waarom ook niet, zij be horen immers tot de economisch overbodigen, tellen dus in geen en kel opzicht meer mee. Vooruit maar. EEN DER HOPELOZEN Met verbazing ias ik, dat met in gang van 1 Juli de ziekenfondspre mie van vrijwillig verzekerden wordt verhoogd van f 0.63 tot f 0.80 per week. Hiervan worden weer vele gepensionneerden etc. de dupe. Wordt het niet hoog tijd. dat de re gering maatregelen treft om voor gepensionneerden enz. een lagere premie vast t" stellen dan van f 0 80 per week? J. S Wordt het nu langzamerhand geen tijd, dat de ambtenaren verplicht \erzekerd worden? Het is toch wer kelijk belachelijk, dat wij, ambte naren, binnenkort een premie moe ten betalen, die voor man en vrouw te zamen vaak meer dan 60 cent per week hoger is dan voor de ver plicht verzekerden. J. SPRUIT. Ik ben zo iemand, die na 31 dienst jaren bij de politie een pensioen ge niet en in wiens budget door ceze verhoging een nog groter te kort ontstaat. Alleen de bedoelde bijdrage legt beslag op 5 van mijn pensioen. Ik vraag.in gemoedc: Is dit ook iets. dat ondergebracht kan worden onder het motto „so ciale rechtvaardigheid"? K. B. Billijk? Minister Schokking heeft ver klaard. dat de repatriëring van mi litairen uit Indondesië zou geschie den „billijkheidshalve" naar gelang hun diensttijd aldaar doorgebracht. Dit begreep iedere weldenkende Nederlander. Maar nu! Officieren van de tweede Divisie mochten „bil lijkheidshalve" niet met hun ba taljon mee. omdat zij een half jaar later bij deze afdeling in dienst wa ren gekomen dan hun kameraad. Zij namen dit. Zouden zij nu repa- tircren met de 3de Divisie? Mis. Eindelijk, tien Mei gingen deze men sen naar Djakarta. Holland in zicht, meenden zij. Reeds meer dan vier ueken verblijven zij in deze stad, terwijl gewoonlijk de militairen na tien of veertien dagen vervoerd werden naar Nederland. Zijn deze mensen vergeten? Zij lopen zonder enig resultaat alle bureaux af. Omdat hun bataljon reeds in Holland is en zij bij diverse bureaux zijn ingedeeld, officieren dus zonder manschappen, komen hun namen steeds niet voor op de boothjsten. Deze mensen hebben hun plicht gedaan, grote verantwoorde lijkheid gedragen. Waar blijft nu hun recht, waar blijft nu voor hen oe „billijkheid"? Militairen die lang na hen in Indonesië zijn aangeko men, zijn thuis of op weg naar huis. j. JANSEN. (Van bevoegde zijde deelt men ons mede, dat betrokken officieren deel uitmaken van het zogenaam de detachement nazending 2e Diyisie". Deze categorie viel, op grond van het tijdstip van haar eankomst in Indonesië, in het re- Pfhrïèringsschema van de 3e Divi sie. Dienovereenkomstig zijn deze officieren gedurende de repatrië ringsperiode van de 3e Divisie overgeplaatst naar het sub-bataljon te Djakarta, teneinde als indivi- duelen te repatriëren. Hun insche ping werd echter vertraagd, om dat op de vertrekkende schepen olie officiersplaatsen waren ingeno men door de officieren, behorende tot de onderdelen, die ingescheept werden. Aan deze officieren merd, hoewel zij korter in Indone sië waren dan de groep „nazen ding 2e Divisie", voorrang ver leend, omdat anders de onderdelen zonder hun eigen officieren zouden repatriëren, hetgeen niet wenselijk wordt geacht. Intussen zullen thans de meeste officieren van de hier bedoelde groep wel ingescheept zijn). Motor in plaats van trekhond Met zeer veel belangstelling las ik bet artikel over het trekhonden- vraagstuk. Uw advies echter om de bonden door ponnies te vervangen is niet juist, immers ook de li chaamsbouw van paarden stempelt ben niet tot trekdieren. Waarom wordt er niet aangestuurd op de constructie van een kleine motor, in de geest van de rijwiel- bulpmotor? Deze zouden niet alleen aan veel dierenleed een eind ma ken. maar ook het werk van hen dlo bakkers- en melkkarren moeten ouwen kunnen verlichten. En weet u. dat er in ons land nog bijna 80 000 kettinghonden zijn? Ook bun lot is meestal een drama in een ootedop. K. M. E. SCHUURMAN VAN STRIJEN ingetrokken. Het registratierecht wegens plaatsing en volstorting aandelen m vennootschappen, welker kapitaal in aandelen is verdeeld, zal respectievelijk wor den verminderd van 1,4 tot op 1 procent en van 2Vz tot op V2 pro cent. Bewijzen van ontvangst vgn vervoerde goederen zullen van zegelrecht zijn vrijgesteld. Het nieuwe wetsontwerp op de personele belasting bevat geen be langrijke wijzigingen van de huidige toestand. De overige hierboven op gesomde wijzigingen zullen, naar raming, een verlies van zestig mil- lioen gulden veroorzaken. Meer geld nodig voor door storm geteisterde gebieden DEN HAAG Het Nationaal Rampenfonds heeft van H.M. de Ko ningin een grote gift ontvangen om verdeeld te worden over de door de storm van Woensdag 21 Juni geteis terde gebieden. Hoewel er belangrijke bedragen beschikbaar gesteld zijn voor het lenigen van deze nood. blijkt, ech ter het bedrag dat nodig zal zijn om de getroffenen te helpen, aan merkelijk groter te zijn dan de tot dusver ontvangen bedragen. Het Nationaal Rampenfonds zal zich gaarne beschikbaar stellen om giften in ontvangst te nemen. Deze giften zullen in overleg met dc Commissarissen van de Koningin ter beschikking van de geteisterde ge bieden worden gesteld. Giften worden aanvaard op post rekening van het Nationaal Rampen fonds no. 9575 te 's-Gravenhage. nuurkvresdi rentezegels ouderdomspensioen Invaliditeitswet civiele procedures arbeidswet enx. Vraag: V. J. v. d. B. twijfelt of hij de verplichte contributie aan zijn vakgroep moet betalen, omdat hij niet zelf laat werken iViaar zijn personeel voor derden beschikbaar stelt. Antwoord: Het bedrijf wordt uitgeoefend en is als zodanig inge schreven. Hier zal betaald moeten worden. Een geding voeren vraagt nogal wat geld. Laat vragensteller eens zijn vrije vakvereniging raad plegen. V r a a g: A. H. wil iets veten over onteigening van een boerderij bij stadsuitbreiding. Antwoord: Reeds honderden boerderijen zijn, als gevolg van onze toenemende bevolking en daardoor mede uitbreiding van de steden, verdwenen. Dit proces is moeilijk te stuiten. Wanneer een gemeenteraad een uitbreidingsplan wil vaststellen, dan kunnen zij, die gedupeerd drei gen te worden, daartegen bezwaren inbrengen. Bijstand van een advo caat is daarbij onvermijdelijk. Is het uitbreidingsplan tenslotte van hoger hand goedgekeurd, dan volgt een voorstel van B. en W. tot aan koop. Wordt dit voorstel afgeslagen, dan volgt tenslotte bij rechterlijk vonnis onteigening ten algemene nutte en schadeloosstelling. Ook .Mijlpaal 1950' vraagt regeringshulp Verwachtingen veel te hoog gespannen (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG Het tentoonstel- lingsbestuur van de „Mijlpaal" en d^ gemeente Arnhem hebben zich tot ce regering om hulp gewend in ver band met de grote teleurstelling, welke de grote Arnhemse tentoon stelling tot nu toe heeft opgeleverd. De regeringscommissaris voor het vreemdelingenverkeer dr. W. L. Groeneveld Meijer, heeft ons. naar aanleiding hiervan verklaard, dat de „Mijlpaal" geen overheidszaak is, doch dat uiteraard de overheid wat mogelijk is zal doen. om Arnhem te helpen over het dode punt heen te komen. „Dc verwachtingen ten aanzien van dc „Mijlpaal" zijn van het be gin af aan te hoog gespannen ge weest," zei dr. Groeneveld Meyer. „Men heeft zich getallen voor ogen gehouden, die zweefden omtrent het millioen bezoekers. Dot is natuur lijk veel en veel te hoog geweest." Vanmiddag en de volgende dagen heeft dr. Groeneveld Meyer in Arn hem weer besprekingen met het ten- toonstcllingsbestuur. Blijkbaar wor den koortsachtig pogingen in het werk gesteld om althans van half Juli af de „Mijlpaal" in het centrum van de belangstelling van het gehele land te plaatsen. Als men daarin slaagt zou een redelijke uitkomst nog wel te verwachten zijn. hierbij is juridische bijstand onver mijdelijk. Kan men tot ruiling ko men b.v. een andere boerderij dan verdient een dergelijk voorstel ernstig te worden overwogen. Laat de belanghebbende landbouwer dan advies vragen aan de provinciale Rijkslandbouwconsulent. Vraag: F. B. heeft bezwaren te gen dc regeling (steun), welke voor ijsventers geldt. Antwoord: Voor ijsventers geldt de volgende regeling. Zij ont vangen van de gemeente hulp zo lang zij hun ventvergunning hebben ingeleverd. Hebben zij deze weer terug, dan ontvangen zij geen steun meer, daar zij dan geacht worden in hun onderhoud te kunnen voorzien. De ijsfabrikanten willen de mensen wel in hun dienst nemen, wanneer zij zich verplichten het gehele sei zoen voor hen het ijs te venten, ook dus in de periode, dat het weer minder geschikt is en zij in die tijd misschien niet voldoende inkomsten hebben. Men stelt die conditie, op dat men in het hoogseizoen over de nodige ijsventers kan beschikken. Een zekere firma heeft echter om die minder gunstige tijd te over bruggen een regeling met zijn ijs venters getroffen, waardoor zij over die periode f 40.per week als voorschot krijgen te verrekenen met de naderhand te verdienen provisie. Echter lang niet alle ijsfabrieken hebben dit gedaan of kunnen dit doen. Vraag: C. v. E. heeft een vraag over de Ziektewet en de werkster. Antwoord: Een werkster in een particuliere huishouding heeft alleen dan recht op ziekengelduitke ring, indien zij op tenminste 5 da gen per week bij dezelfde werk gever werkt. Werkt zij echter voor een onder neming. d.w.z. voor winkel of kan toor. dan is zij altijd verzekerd in gevolgde de bepalingen van dc Ziektewet. Wij wijzen er nog op. dat voor deze verzekering afzonderlijk premie betaald moet worden. Het plakken van rentezegels geschiedt voor de Invaliditeitswet. Centrale televisie zender bijna klaar DEN HAAG. De centrale tele visiezender voor Nederland zal binnen afzienbare tijd worden op gesteld te Jaarsveld. De appara tuur is practisch gereed en ook aan de antennemasten wordt de laatste hand gelegd. De constructie van de tweehonderd meter hoge zendmast is opgedragen aan de Duitse firma Stahlbau uit Rheinhausen, die de voordeligste offerte met de kortste levertijd heeft gemaakt. Deze leve- ringstijd loopt tot half September. Voordat de masten geplaatst kun nen worden dient men nog maat regelen te treffen om verzakking in de vrij drassige grond te voor komen. De zender zal via kabels met de studio's in Hilversum wor den verbonden. K MR.P.LIEFTINCK n MINISTER van FINANCl' 1945*1950 0 9 EERBIEDIG AANGEBODEN DOO'Bfiï „Donderslag" in Leidse raad LEIDEN In de Maandag go- houden vergadering van de Leidse gemeenteraad verklaarde de bur gemeester, dat hij het besluit van de Raad om de Mare te dempen niet zou uitvoeren. Hij zou vernie tiging ervan door de Kroon vragen. Oorspronkelijk lag er een voor stel van B. en W. ter tafel om vier bruggen in de binnenstad te bou wen. Daartegen kwam een plan uit dc Raad, om de Mare te dempen, zodat de bruggen niet nodig zou den zijn. Dat is aanzienlijk goedko per dan de bruggenbouw. Hierte gen kwamen van diverse zijden protesten. Men zag er vernietiging van historisch stadsschoon in. De betrokken wethouder verklaarde, dat hij een besluit van de Raad loyaal uit zou voeren, maar toen. de Raad met grote meerderheid tot demping besloot, zei de burgemees ter, dat hij dit besluit in strijd achtte met het algemeen belang. Zijn woorden kwamen voor allq raadsleden als de bekende donder slag en zij waren cr aanleiding toe, dat verscheiden m de zaal ver lieten. DEN HAAG. Gistermor gen om tien uur is van dc Alex- anderkazerne aan de Waalsdor- perweg een missie onder leiding van majoor van Ogen van de Dienst Identificatie cn Berging, naar Duitsland vertrokken. Deze missie zal stoffelijke over schotten van in Duitsland tij dens de oorlog omgekomen Ne derlanders naar ons land bren gen. Zoals bekend heeft de re gering besloten deze stoffelijke overschotten naar ons land te laten overbrengen, voor zover de nagelaten betrekkingen der overledenen dit wensen. Aan ongeveer 3000 ingekomen ver zoeken, waarvan ongeveer 200 de stoffelijke overschotten van militairen betreffen, zal thans worden voldaan. VJ (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. Pelotons van de Dienst Identificatie en Berging zullen zich dezer dagen naar dc Franse zone van Duitsland begeven. Daar gaan zfj een begin maken met een taak die sinds lang in uitzicht was, namelijk het terugbrengen van de stoffelijke overschotten van Nederlanders, die, tenge volge van oorlog cn terreur, 0111 bet leven zjjn gekomen. Met deze terugvoering dreigt zich iets heel pijnlijks te gaan af spelen. Talloze Nederlandse families hebben sedert de bevrijding gewacht op de mogelijkheid in Duitsland gestorven familie leden in eigen land de laatste eer te kunnen bewijzen. In Augustus 1947 besloot de ministerraad in beginsel tot identifi catie en terugbrenging op 's lands kosten. Ten aanzien van dat besluit is destijds in de dagbladen een summier bericht ver schenen. Daarna heeft er stilte geheerst, totdat vorige week uit het antwoord van de minister van Oorlog op vragen van het Tweede Kamerlid Vermeer bekend werd, dat men op 1 Juli aan het werk gaat. Allereerst vraagt men zich af, waar de oorzaken liggen* van dit grote gat tussen besluiten en beginnen. Het eerste besluit dateert van Augustus 1947, de Dienst gaat aan het werk in Juli 1950. Alleen personeelstekort? Dat men in die jaren geen stap ver der kwam, verzekerde men ons, zat vast op het feit dat de departemen ten van Oorlog en Soziale Zaken het er niet over eens werden, wie de kos ten diende te dragen De afspraak is nu dat Sociale Zaken tot 1951 finan ciert, daarna neemt Oorlog het over. Wie echter aanneemt dat einde lijk! nu dan alles in kruiken en kannen is, vergist zich. In Den Haag schijnt men dat echter graag aan te willen nemen. Hoe is de situatie? Er zijn in de loop der jaren verschillen de verzoeken van verwanten binnen gekomen. Ze zijn van personen wier oog is gevallen op de publicatie in 1947. van anderen die op eigen houtje eens zijn gaan informeren. Geduld, werd uit Den Haag gezegd. In totaal zijn ongeveer 3000 verzoeken binnen gekomen. De minister heeft dat de heer Vermeer doen weten. Naar ruwe schatting liggen in de Britse, Franse en Amerikaanse zones van Duitsland echter 30.000 Nederlanders IV TOULOUSE! Ik heb het beter leren kennen dan mij lief was. Negen dagen heb ik er moeten wachten tot er een gunstige rege ling was gevonden voor mijn pas sage over de bergen. Er gingen tel kens hele convooien onder leiding van gidsen, maar er was nu een maal uitgemaakt, dat ik niet met een convooi maar alléén passeren zou. In afwachting van een moge lijkheid moest ik noodgedwongen in de stad blijven rondhangen en daar bij erg voorzichtig zijn. De Gestapo wist al te wel, dat Toulouse het centrum van veel illegale activiteit was cn hield dus telkens de gebrui kelijke razzia"s. Bovendien werd er in die dagen juist een antibolsjewis- tische tentoonstelling gehouden, zo dat er extra „milice" rondliep met tommyguns en zo. Tot overmaat van ramp kwam de toenmalige Franse minister van propaganda, de Goeb- bels van de Vichyregering, Philippe Henriot, later door de maquis ver moord, die tentoonstelling hoogst persoonlijk openen, en te dier gele genheid was de halve stad afgezet en krioelde het cr van dwarskijkers. Ergo heb ik veel van mijn tijd ge sleten in de Jardin des Plantes, waar men voor luttele franken een luie stoel kon huren en achter zich aan door het park slepen. Een paar apen, een paar schreeuwende pau wen, een poppekast en een serie bedaagde dames met haakwerkjes en romannetjes vormden de stoffe ring van dit rustig oord, waar ik mijn tijd zat te verbijten cm, einde lijk. de sprong over de Pyreneeen te wagen. Gelukkig was cr af en toe een afwisseling. Eerst kwam de RAF op nachtelijk bezoek. Het leek of de hel was losgebroken toen de bommenregen op Toulouse begon. Onze ramen en deuren werden ge rammeid. de gasfabriek ontplofte, de waterleiding legde het voor een dag of drie af, en ik heb. heel te vreden. de volgende dagen met em mertjes door de straat gelopen om bn een „citerne" die rondreed, wa ter te tappen. Vervolgens kwamen Jacques en Frans opdagen. Zij komen in dit reisverhaal later in al hun glorie tot hun recht Hier zeg ik er alleen van. dat zij een jurist <mr F Simons nu ambtenaar bij Buitenlandse Zaken) en een dokter I (de arts J van Goor uit Tilburg) 1 waren, sedert enkele jaren van Ne derland naar Zwitserland uitgewe ken en nu eveneens op weg naar Spanje. Drie dagen voor mij uit zijn zij per convooi vertrokken, Frans minutieus ingelicht aan de hand van kaarten en schetsen, Jacques gewa pend met enkele medische praepara- tcn, die hem, als zijn benen eens geen zin meer mochten hebben, over de bergen helpen moesten. Weinig heb ik toen vermoed, dat ons drieen nog een paar weken samenwonen in Spanje beschoren zou wezen.... Eindelijk, op de negende Mei, hoorde ik dat ik de volgende och tend zou vertrekken. Een rugzak was gevonden, een heel mooie zelfs, met een heupsteun. een passeur was er ook, nu kwam het er maar op aan, de zone interdite, die de Duitsers boven de Pyreneeën had den getrokken, en waarin niemand zich mocht bevinden zonder een speciaal stempel op zijn identiteits kaart. te passeren en tussen de bergpatrouilles door te marcheren. die de Duitsers naar men zei in grote freuentie de Frans-Spaanse grens lieten bewaken. Ik was zestien dagen onderweg en wilde niets lie ver dan opschieten. Maar de voor uitzichten, die mij nu werden ge opend, waren werkelijk prachtig. Uit Zwitserland waren twee leiders van onze reisorganisatie de laatste dagen in Toulouse geweest en zij zelf hadden de mogelijkheden nog eens duchtig bekeken. Ik zou maar kort, een uur of tien. hebben te lopen: ik zou vandaar door de hulp van het consulaat verder reizen naar Portugal; ik zou visa en al het ove rige noodzakelijke krijgen: ik zou, kortom, in Londen zitten vóór ik het wist. Welaan, ik zette mijn rugzak klaar, sliep nogeens met wekker, cn vertrok de volgende morgen met een heel vroeg treintje naar Foix. aan de grens van de verboden zóne. Via de „Maquis" werd die dag naar mijn vrienden in Zwitserland bericht, dat ..dc )"eer Blake" op weg was naar S >anje Zes dagen na nïijn vertrek arresteerde de Gestapo al mijn vrienden in Toulouse. Bij die gele genheid kreeg zij, jammer genoeg, mijn tabakspijp in handen, die ik had laten liggen. Maar de vogel was gevlogen Op de morgen, waarop ik, gedo ken in een bescheiden hoekje, met twee begeleiders naar Foix reisde om de sprong over de bergen, het gevaarlijkste stuk van dc reis. te be ginnen, wees de kalender 10 Mei. Welke Nederlander zal die datum ooit kunnen vergeten? Vier jaar te voren hadden de Duitsers, zonder zweem van oorlogsverklaring, en zonder dat de houding van Neder land er ooit schijn of schaduw van rechtvaardiging voor had gegeven, bij nacht en ontij ons volk met een onbarmhartige overmacht overval len. Wat was er sindsdien allemaal niet gebeurd! Terwijl mijn treintje door het heuvellandschap van Zuid- Frankrijk rolde dacht ik aan de jaren onmiddellijk achter mij. Aan mijn broer, reserve-marine-officier, commandant van het IJsselmeer- eskader gedurende de Meidagen van 1940, door verraad gegrepen bij een moedige poging om met een bootje naar Engeland te ontkomen en na vier maanden gevangenschap in strijd met elk internationaal recht doodgeschoten. Aan talloze vrienden, die hun vaderlandse moed bekoch ten met het vuurpeloton of met maanden, soms jaren concentratie kamp. Aan de gruwelijke mishande lingen, waaraan zij waren overge leverd. Aan de landgenoot, die m Amersfoort vanwege de honger een koolstronk opraapte en daarom want wat was dat anders dan een demonstratie tegen het voortreffelij ke régime van de Gestapoboeven? in zijn rug geschoten werd. Aan een van mijn beste vrienden, die bij een poging om een stervende Jood in het Vughtse kamp een beker water te geven werd bedreigd met een schot van een der wachttorens. Aan die andere, die uren lang was vastgebonden aan een hete radiator omdat hij de namen van zijn vrien den niet verraden wilde Aan nog een andere, die zich stiekem bij een vuurtje in het Vughtse kamp had gewarmd en die men voor straf twintig minuten in ijskoud water liet staan, waarna hij zijn met ijs- water volgegoten klomoen moest aantrekken en weer verder werken. Aan een collega-journalist, cie de privaten in het Amersfoortse kamp moest schoonhouden en er ochtend aan ochtend lijken vond van men sen, die dit onbeschrijfelijke leven niet langer konden volhouden. Aan de man. die samen met een ander in Vught aan het vechten sloeg omdat zij beiden gelijkelijk begerig waren naar het rauw opeten van een mus. die zij dood uit een boom hadden zien vallen. Aan honderdduizenden jonge, gezonde Nederlanders, die als slaven naar Duitsland waren ge sleept. Aan de treinen vol mensen vee, die ik met eigen ogen naar het Derde Rijk. had zien vertrekken. Aan die melkboer, die een Jood door het raampje van de coupé de trein stond stil buiten Het Loo een dronk reikte en die deswege zelf werd meegesleept naar Polen. Aan de duizenden, die. zoals Ikzelf, nu al jaren leefden als opgejaagde honden, zwervend door het land, geen dag meer zeker van hun leven. Aan de galgen in Vught, waaraan vrije Nederlanders, als waren de vroege middeleeuwen teruggekeerd, bij tientallen werden opgehangen. Aan de mannen en vrouwen, die in die vier jaar het verzet tegen de vijand hadden volgehouden, telkens hun gedunde gelederen aanvullend met nieuwe strijders. Aan de vriend schappen. die er in die vier Jaar ge groeid waren tussen Nederlanders, die elkander vroeger niet kenden of niet begrepen. O, dat ooit Engelsen en Amerikanen komen mogen tot het waarachtig besef van wat ons volk gestreden en geleden heeft! Dat zij ooit onze onpeilbare haat. onze grondeloze verachting voor Duitsers mogen begrijpen, opdat de vrede rechtvaardig en sterk, niet slap en fluwelig worde jegens de schurken- troep, die het Nederlandse volk, wellicht meer dan enig ander volk ter wereld, heeft doen lijden. Wij, die terecht trots waren op de plaats die wij in het gelid der beschaving door eieen kracht wisten in te ne men: wij die al eeuwen lang bewe zen hebben ruimschoots de ge schiktheden te bezitten die voor na tionale zelfstandigheid nodig zijn; wij,, die innerlijk zoveel meer ver wantschap met de Angelsaksen dan met de Duitsers hebben; wij, die geen schuld dragen aan de culturele achterlijkheid waarin het Midden- Europese Duitsland gevangen is ge bleven; wij, vredelievend, rustig, trouw in de nakoming van onze verplichtineen wij zijn door Hit- Iers sprinkhanenplaag van een wel varend tot een straatarm, van een vreedzaam tot een opgejaagd volk gemaakt. Vandaag, vier jaar na die misdadige overval, hongert Neder land, het hongert naar brood en naar recht, naar werk, naar weder opbouw en vergelding. Mijn treintje rolt door een vriendelijk landschap, waarover een jonge zon langzaam omhoog rijst. O ik weet het: eens zal de zon ook over Nederland weer opgaan en zullen wij tesamen de handen aan de opbouw slaan. Nóóit vallen wij de Duitsers te voet! Nooit buigen wij de nek, nooit krommen wij de ruggen! Ver weg, in het va derland, gaat het vei-zet verder, en ineens bekruipt mij een diep heim wee. Wat heb ik gedaan? Ik heb mij bereid verklaard om naar Londen te gaan. Dat is alles. Overmoed? Ik kijk naar het langzaam bergachtiger wordende landschap. Waaraan ben ik begonnen? Zal ik er ooit komen? Wat wacht mij allemaal nog? Zou den de Duitsers myn gezin oppak ken? Zij zijn cr gemeen genoeg voor. Zetten zij niet de vrouw en het tweejarig kindje van een onder gedoken inspecteur van politie maanden lang op water cn brood? Schoten zij niet de oude vader van een vriend uit ons ondergronds groepje dood, toen de zoon bij een overval nog net wist te ontsnappen? Een huivering loopt over mijn rug. Ergens in mijn hoofd klinkt dat „Voorwaarts Vaderland", en ik vul het aan: „riemerj om de kin, met God door bloed én tranen, een scho ner toekomst In"Ik kijk naar mijn rugzak, waarin mijn berglaar- zen. een trui, een paar grote hom pen brood met vlees, een zak sui kerklonter cn een flesje cognac mijn uitmonstering voor de bergen vormen. Voorwaarts Vaderland! Sta jer ervoor dan moet je er door. (Wordt vervolgd). begraven. Ook als men de doden dor massagraven uitzondert, en verder degenen, die niet onder de regeling zouden vallen (de „onvaderlandslie- venden" cn zij die vrijwillig naar Duitsland zijn gegaan) dan nog komt men aan een getal, dat het aantal in gekomen verzoeken met duizenden overtreft. Men moet aannemen, dat ettelijke landgenoten het eerste bericht, dat géén oproep bevatte, Is ontgaan. Men mag ook aannemen, dat tallozen bul ten die 3000 waar de minister het tegenover de heer Vermeer over heeft, vurig verlangen een dierbare dode in de nabijheid een graf te kun nen verschaffen. Genoeg In Den Haag vindt men dat blijkbaar niet nodig. Men wil star vasthouden aan de 3000, getuige de opdracht aan de Di.9psKïdenti- ficatie en Berging. Daarin wordt nadrukkelijk vastgesteld dat geen publicatie ten behoeve van verwanten mag plaats hebben, waardoor nieuwe verzoeken wor den uitgelokt. Wat de oudere aanvragen betreft, moet deze Dienst eerst met nabestaanden overleg plegen of nog altijd over brenging op prijs wordt gesteld. Wij menen te weten dat men bij de betrokken Dienst over deze van onstellend weinig piëteit getuigende gang van zaken allerminst te spre ken is. Bij deze Dienst is men ove rigens niet gauw meer geschokt. In het begin van het jaar hield men nog rekening met de mogelijkheid dat de gehele Dienst zou v/orden opgedoekt per 1 Juni. Men herinnert er zich dat op het stationsemplacement te Amersfoort jaren lang een speciale trein heeft klaar gestaan voor lijkentransport uit Duitsland. De trein is nooit ge bruikt, hij is twee maanden geleden weggehaald. De vrachtauto's die er staan zullen nu dan eindelijk dienst kunnen doen. Ambtelijke dwaasheid Diet de werkzaamheden zal be gonnen worden in de Franse zone. Het is mogelijk, dat men naar een kerkhof moet waar acht Nederlan ders begraven liggen, maar dat men slechts de stoffelijke resten van drie hunner moet meebrengen. Dit om dat slechts drie families een ver zoek indienden. Voor de identifica tie kan het echter noodzakelijk z(Jn alle graven te openen. In vljt ge vallen moet dan weer tot begraven ter plaatse worden overgegaan. DIoeht later Den Haag zUn stand punt herzien, dan zullen de Ber- gings-pelotons opnieuw naar dat kerkhof moeten. Zoals in het hier gestelde voor beeld zal het gaan op vele tientallen begraafplaatsen verspreid door de Franse, Britse en Amerikaanse sec toren van Duitsland. De Franse re gering heeft aangeboden een kerk hof in te richten voor alle Neder landers, die in de Franse zone ge vallen zijn. Waarom dit niet met graagte Is aanvaard is ons niet duidelijk! Deze hele gang van zaken komt in een zeer vreemd daglicht te staan als men weet. dat het terughalen van de stoffelijke overschotten van Nederlanders uit de Sovjet-Russi sche zone steeds voortgang heeft gevonden en intussen vrijwel is vol tooid. Dit is mogelijk geweest doordat de Franse autoriteiten, die onmid dellijk na de bevrijding contact met de Russen hadden gezocht, als pleit bezorgers voor de Belgen .en voor ons zijn opgetreden. De Russen wa ren bereid ook ons toegang te ver schaffen, officieel liep alles over de Fransen. Een Nederlands peloton heeft zich twee cn een half jaar in de Russische zone bezig gehouden met identificeren, bergen en terugvoe ren. De Nederlanders konden onge stoord werken, maar konden niet in aanraking komen met do Duitso bevolking. Intussen is het nu dus zo, dat men in Nederland wel al een graf heeft voor iemand die uit het uiterste hoekje van de Rus sische zone werd gehaald, maar niet van iemand, die vlak over de grens, bij Kleef, be graven ligt.

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 3