S.O.S. viert 2e lustrum met wandelfestiju CITY THEATER Amersfoorts Tweedaagse wint de harten ONS POSTDIJIVENNIEUWS BASTOGNE Noteert u even AAV blinkt niet uit DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB Aanvulling op raadsverslag Installatie van schoolhoofd Gabrie-Mehenschool De mens: middel of doel? 2 Maandag 3 Juli 1950 Goede opkomst van wandelaars zelfs uit Middelburg Voor het eerst in het tienjarig bestaan heeft de Amersfoortse Wan- dclsportvereniging „Samen Op Stap" wandeltochten georganiseerd. Of ficials van de wandelsportbondcn, leiders en leden van de verenigingen die deel hebben genomen en ook de individuele tippelaars waren het er unaniem over eens dat deze tochten volkomen geslaagd zijn.Dit gold niet alleen de fraaie parcourscn, doch vooral de organisatie. Wekenlang is het bestuur van S.O.S. in touw geweest om een goede organisatie op te bouwen en men is daarin volkomen geslaagd. Vrijwel alle leden zijn Zaterdag en Zondag ..samen op stap" geweest om het hun gasten naar de zin le maken. En dat zij het naar hun zin hadden bleek uit de stemming bij start, rust en finish die op het ter rein van de Speeltuinvereniging „Het Leusderkwartier" aan de Am pèrestraat was. Letterlijk voor al les was gezorgd. Op het terrein stonden allerhande kramen waar de wandelaars verversingen konden krijgen waarbij zij bediend werden door enthousiaste in wandelkleding gestoken S.O.S 'eis. Het aantal deelnemers bleef Za terdag beneden de verwachtingen. Slechts 171 tippelaars verschenen aan de start, doch dit kleine aantal was in een opperbeste stemming, ge noot van de prachtig natuurrijke parcoursen en gingen dan ook vol daan weer huiswaarts. Zondag was de opkomst echter verrassend groot en het was een interessant gezicht toen om half elf en twaalf uur de hekken los wer den gegooid en niet minder dan acht en twintig groepen, met een tussenruimte van dertig meter, hun tocht via Woestijgerweg naar de parcoursen begonnen Onder hen be vonden zich daarenboven nog 102 individuele wandelaars. In totaal gaven omstreeks achthonderd tip pelaars acte de presence. ENTHOUSIASME Bij do prijsuitreiking kwam het enthousiasme van de deelnemers vooral tot uiting. In een geestig speechje drukte de heer G. J. Jan sen. leider van de Zeeuwse ploeg (enkele waren in Zeeuws costuum) uit Middelburg, zijn bewondering uit voor de prachtige parcoursen en de goede organisatie. Het was een leuk moment toen hij het bestuur van S O S een pop in de kleding van Arnemuiden overhandigde. Ook de voorzitter van de wandel- sportvereniging .Zilvermeeuwen" uit Eindhoven drukte zijn bewon dering voor de goede opzet van de ze tochten uit. Hij bood het bestuur van S. O. S. .in verband met het jubileum een bouquet bloemen aan. De heer A. van der Klok uit Amersfoort, die het bestuur namens de Stichts Gooise Wandelsport Bond toesprak, noemde S. O. S. ..een pa- rèl aan de wandelsportwereld". OP ZOEK NA\R Toch heeft het bestuur en tal van leden nog geruime tijd in zak en as gezeten, toen bleek dat allen binnen waren, behalve de vijf-cn-zestigja- rige mevrouw Prins uit Koog aan de Zaan. Na nog gewacht te hebben besloot men deze wandelaarstcr te gaan zoeken Een groep van vijftien S.O.S.'ers trok cr om i uit, terwijl ook met twee auto's het gehele parem. len kwamen onverrichter zake te rug. Geen spoor van mevrouw Prins. Ten tweede male trokken deze speurders op weg en eindelijk, om kwart voor acht 's avonds. werd mevrouw Prins, die de weg was kwijtgeraakt, in Zandbergen aan getroffen. Rest ons nog hieronder de uitslag te vermelden: Zaterdaggroepen; senioren: 1 UP. S. Utrecht 73*2 pnt; 2 OSB Utrecht 69 Vi pnt- 3 De Vechtkanters, Maars- sen, 66'4 pnt; 4 „Orthuis", Amers foort, 62-^4 pnt. Zondaggroepen: Junioren: 1 DJW, Utrecht. 76''4 met als extra prijs de door het gemeentebestuur van Amersfoort beschikbaar gestelde medaille voor het hoogst aantal pun ten over beide dagen: 2 Saestum, Zeist. 65^ pnt; 3 Z. U. T., Amers foort. 56 pnt. Senioren: 1 De Zilvermeeuwen, Eindhoven, 71 Mt pnt; 2 W. W. V. Utrecht 71 pnt; 3 Z C. F Middel burg 7OV4 pnt; 4 Orthuis Zandber gen. 67Va pnt. Adspiranten: 1. Marijke. Gorcum, C8-% pnt.; 2. T. O. P., Utrecht, 65 pnt. Advertentie (LM.) TELEFOON 6572 NOG SLECHTS 3 DAGEN DE GROTE FILM Een pleidooi ""vöo^""Vrede. I Bastogneü! de film. die duizenden reeds zagen en die U ook niet mag missen. GRAND THEATRE: „Victoria en haar Indiaan", a.l. Zondag: 2, 4.15, 6.45 en 9 uur. Ov. dagen: 2.30 6.45 en 9 uur. Donderdag, 6 Juli: (wordt nader opgegeven). CITY THEATER: geprolongeerd „Bastogne", 18 aar. Vrijdag en Za- en Zaterdagmiddag: 2. 3 en 4 uur: 4.6.30 en 9 uur. Overige dagen: 2.30, 6.30 en 9 uur. Vrijdagmiddag enZaterdagmidag: 2, 3 en 4 uur: uurvoorstellingen „Reis van Z.K.H. Prins Bernhard naar de West" en „Kon. Bezoek aan Parijs". REMBRANDT THEATER: Van Vrijdag t.m. Maandag: „De blonde Rimboe-Koningin" 14 j. Vooraf: „Rokende Zesschieters", 14 j.; Van Dinsdag t.m. Donderdag: „De avonturen van Don Coyote", 14 j. Vooraf: „SergeantZe gooien met stenen", 14 j. Vrijdag en Za terdag: 2.30, 6.45 en 9 uur. Zondag: 2, 4.15, 6.45 en 9 uur. Alle overige dagen: 2.30 en 8 uur. Openbare Leeszaal. Uitlening voor volwassenen dagelijks 2—5 u.; bovendien Dinsdag- en Vrijdag avond van 7—9 uur. Uitlening voor kinderen: Woensdag en Zaterdag middag van 2.304 30 uur. Leeszaal dag. van 10—12.30 en 2—5 uur, bo vendien Dinsdag- er» Vrijdagavond van 7—10 uur. RK. Openbare Leeszaal. Wjjers- straat 2. Uitlening: dagelijks van 1112 30 u. en van 2 30—5.45 u Bo vendien Maandag- en Vrijdagavond van 7—9 u. Uitlening voor kinderen Woensdag van 3—5 u en Vrijdag van 45 u. Leeszaal: dagelijks van 10—12.30 u. en van 2.30—6 uur. Bo vendien Maandag en Vrijdagavond van 79 u. Maandagmorgen geslo ten. Amersf. Academie: Tentoonstel ling van schilderijen door D. Ros- kes uit Soest. Dagelijks van 10—5 en 79 uur (niet op Zondag en Dins dag- en Donderdagavond) (tot en met 24 Juni). Tentoonstelling beeldhouwwerk en schilderijen van B. J. en G. Richters—Kolhoff, van 28 Juni tot 14 Juli in St Pieter- en Bloklands gasthuis dagelijks geopend van 9— 5 uur; Zondags van 2—5 uur. Een opgewekte groep van de Wa- geningse Wandelsportvereniging verlaat het startbureau van de jubilerende Amersfoortse wan delsportvereniging S.O.S. (Archifoto) In het Sportpark te Hilversum weiden Zondag door de Gooische Athlctiekclub de districtskampioen schappen georganiseerd voor de pro vincie Utrecht waai aan ook door een aantal AAV-dames en voor de heren door AAV-junioren werd deelgenomen. De overige athleten waren van FIT. GAC. Athleta, Tem po. Hellas en K. en K. Bij de 100 m. heren werd P Anc- ma vierde in de tijd van 12 sec. 2e serie: J Hensen derde in 11.9 sec In de 3e serie kwamen uit Th. Wal- stijn en Jonkman van AAV resp. eindigende 111 de tijd van 11.7 sec. en 12 sec., op de tweede en vierde plaats Aangezien alleen de no's 1 en 2 in de finale uit mochten komen slaagde Walstijn er dus in de finale te bereiken waar hij echter minder succesvol was en vijfde werd. Bij het kogelstoten dames werden de drie eerste plaatsen bezet door GAC dames. Mej L. v. d Ploeg van AAV kwam er dus niet aan te pas. Mej Rie Malestem zorgde voor een verrassing in de vorm van een nieuw clubrecord bij het hoogsprin gen. Met een sprong van 1.47 m. werd zij. als eerste eindigende, te vens A-klasser. Mej. L. Cornelissen die in haar serie van de 100 m- dames 2e werd. plaatste zich dus eveneens in de fi nale doch bezette daar de laatste plaats. De andere AW-ster op dit nummer mej D. Kuys werd in de 2e serie vierde in 13.8 sec. Voor de 1500 m. heren had AAV blijkbaar geen behoorlijke krachten kunnen vinden Hensen werkte zich bij de 200 m. heren in de finale doch ein digde daar als no. 5. H. Klaassen startte voor AAV op de 5000 m. Deze overigens nogal succesvolle athleet had zeker be hoorlijke kansen gehad doch moest jammer genoeg wegens spierpijn de strijd staken. Dit nummers werd gewonnen door Lems van Tempo na een prachtige race waarbij hij met plm. 100 m. voorsprong over de finish ging. Bij de 4 X 100 m estafette heren hadden we betere resultaten van onze stad genoten verwacht. Dc verwachte ri valiteit tussen AAV en Hellas bleef echter uit. Oa. bezette de AAV ploeg met Tempo een 2e en 3e plaats in dezelfde tijd van 47 6 sec. Hellas won dit nummer in 46.6 sec. Zes dames ploegen streden op het nummer 4 X 100 m. estafette dames. Hier maakte AAV een zwakke in druk. De uitslag werd 1. GAC 54.5 sec. 2. Tempo 54.5 sec. 3. Athleta 55 5 sec. AAV werd als laatste ge noteerd Over het algemeen heeft AAV dus in Hilversum weinig suc cesvol gestreden. Receptie Royal De receptie van Café Royal wordt niet gehouden in d'Oranjeboom aan de Leusderweg. doch in Royal zelf. dus vandaag van 1417 uur kunt u feliciteren op het adres achter 't oude Stadhuis 1. EXAMENS Aan de auto-technische school te Apeldoorn slaagde voor het eindexa men F. J. Dückers te Amersfoort. Algemene indruk: goede training voor Nijmegen Of de Nationale Tweedaagse, die Vrijdag en Zaterdag zijn première be leefde geslaagd is. kan het beste beoordeeld worden uit de woorden, die de heer Nijhof, voorzitter van de Stichts-Gooise Wandelbond. Zaterdag middag sprak, toen wij hem zijn mening hierover vroegen. „Ik kan kort zijn," aldus de heer Nijhof, „daar zit goede toekomst in". Welnu, dat is ook onze opvatting. Waarderend oordeel van bestuur S.G.W.B. De Nationale Tweedaagse heeft zich in een klap bestaansrecht ver worven. Twee dagen lang hebben honderden wandelaars genoten van hun sport, op fraaie parcoursen. zo als men deze elders in het land nau welijks aantreft en daarenboven wa ren de weersomstandigheden ideaal. De organisatie, die in handen was bij het Amersfoorts Wandelcomité en de Amersfoortse Sport Stichting, heeft steeds geklopt als een bus. Wanklan ken werden niet gehoord Integen deel. De stemming is steeds opper best geweest, hetgeen ten overvloede bij de intocht van de tweede dag nog weer eens tot uiting kwam. Zowel de groepen als de individuele wan delaars kwamen opgewekt van de Doornse Grind, Leusderweg het terrein van de kazerne binnenstap pen. Bij deze intocht bleek ook dat de Amersfoortse bevolking belang stelling voor dit sportgebeuren heeft, want urenlang stond het publiek te wachten op de wandelaars, die dik wijls met grote tussenpozen binnen kwamen. Het publiek was gul met het applaus en vooral de militaire groepen, w.o. de Koninklijke Mare chaussee uit Amsterdam, het Depót Verbindingstroepen uit Utrecht, het Eerste Infanterie Depót uit Amers foort en de Luchtstrijdkrachten van Socsterberg kregen een ware ovatie. Het was ook een mooi gezicht deze correct en toch ongedwongen mar cherende groepen hun entree te zien maken. Ook de kranige groep van De Volharding", onder leiding van de heer Haven, deelde in de gunst van het publiek. Van de burgergroepen maakte de Vierdaagseploeg van Z.U.T. ook een kranige indruk en het was duidelijk te merken dat vele supporters de ge legenheid hadden aangegrepen hun favorieten te huldigen. Zij hebben het ook verdiend, zoals trouwens al die wandelaars, die in twee dagen niet minder dan honderd kilome ters hebben getippeld. PARCOURS ZWAAR Toch hebben zij het niet makke lijk gehad, want het parcours van Zaterdag, dat wel door prachtig na tuurschoon ging, was uitermate zwaar. Dat typeerde de heer W ter Wolbeek, die vele langcafstandstoch- ten met succes heeft volbracht wol het beste met zijn opmerking: „Ik ben toch wel iets gewend, maar dit was zwaar, zeer zwaar." Wij geloven ook wel dat deze twee dagen vele optimisten, die van plan waren de Vierdaagse in Nijmegen te lopen, iet wat ontnuchterd hebben. Dat het zwaar was heeft ooi: de altijd kordate en parate groep ver zorgers van de E.H.B O-afdeling Amersfoort kunnen merken, want zij hebben de gehele dag hard moeten werken om blaren, „knietjes" en andere mankementen te Verhelpen Nadat de eerste dag tien uitvallers waren gemeld en vijf deelnemers Za terdagmorgen verstek lieten gaan. moest ook bij de intocht worden ge constateerd dat het nog vier wande laars te veel was om deze Nationale Tweedaagse met succes te beëindi gen Typerend is wel dat het Demo bilisatie Centrum uit Amersfoort met een groep van twaalf man aan de start verscheen, waarvan er slechts drie het eindpunt bereikten. Omstreeks vier uur kwam de heer H. Molendijk, burgemeester van Amersfoort, een kijkje nemen, De heer Molendijk heeft zleh op het par cours kunnen overtuigen van de goe de stemming en de goede organi satie. Vooral het depót Verbindingstroe pen demonstreerde deze stemming zo leuk toen zij op de Leusderhei kwa men aanmarcheren onder het zingen van „One. hop, three, four", het lied uit de film ..Bastogne". De enthou siaste kapitein Van der Poel irad op als de muzikaal commanderende „sergeant". Deze uit twee en veertig man bestaande groep heeft het bij zonder goed gedaan en zal dan ook misschien nog versterkt, vier dagen in Nijmegen gaan wandelen. Het was een leuk moment toen onze burge meester persoonlijk aan kapitein Van der Poel de fraaie groep- en persoon lijke herinnering uitreikte. Zo behoort de première van de Na tionale Tweedaagse weer tot het ver leden. Wij sluiten ons gaarne aan bij de voorzitter van de Stichts-Gooise Wandelbond aan: „er zit een goede toekomst in!" Vingerbij ter verdween Op de Varkensmarkt is Zondag gevochten op zo'n wijze dat de po litie er niets van gezien heeft. Een der vechtersbazen werd in de vin ger gebeten, maar toen politieagen ten op het strijdtoneel verschenen was de vingerbijter reeds verdwe nen. Het slachtoffer wenste geen aangifte te doen. 1320. Luitenant Robert en zijn mannen bevin den zich in een weinig benijdenswaardige posi tie. want weldra dieu- nen de kanonschoten over en weer tussen de slavenhaler en de schoe nerbrik. De matrozen roeien uit alle macht om bij de „Napoleon" te ko men en zij hopen maar buiten schot te blijven. Maar dan wordt het vuur weer op hen ge richt en na drie schoten doorboort een kogel de kleine sloep. Het hout werk versplintert en of schoon geen der inzit tenden ernstig is gewond ziet hei er voor hen toch hachelijk uit. want de sloep zinkt snel. Robert grijpt een stuk wrak hout. Van de drie matrozen ziet hij niets. Zou 1 hij er in slagen zwemmende de „Napoleon" te I bereiken? stomd. Ondertussen is het kanonvuur ver- Mijnheer de Redacteur, In Uw raadsverslag van Woensdag 28 Juni is de passage (althans wat mijn betoog betreft) betreffende het geopend zijn van de tentoonstelling „Schoonheid in huis cn hof" op Zon dagmiddag zeer onvolledig weerge geven e'n daardoor scheef getrokken. Ik zou daarom hier gaarne een korte aanvulling geven. Ah voornaamste punt werd n.l. door mij gesteld, dat het openstellen der tentoonstelling op Zondagmid dag geen offer van de zijde der Pro- testainse Christenen is. Integendeel. Een tentoonstelling als deze is geen vqrmakelijkheidsquaestie. maar een cultureel gebeuren- Daarom kan er, vanuit christelijk gezichtspunt bekeken, veel meer begrip zijn voor bezwaren tegen het open zijn van café's, bioscopen, radio dan van een tentoonstelling als deze gelijk er ook geen bezwaren zijn tegen het ge opend zijn van musea op Zondag middag. Zondagsheiliging is niet allereerst negatief: iets verbieden, maar posi tief: de mogelijkheid scheppen de Zondag christelijk verantwoord te leven. Daarom is er tegen dit voorstel, principieel bezien, geen en kel bezwaar; integendeel als over heid handelt men hier in positief gunstige zin. Opbrengst collecte Anjerdag Dc opbrengst der Anjerdag-collecte 17950 bedraagt 1002.60. Vorig jaar ls 937.93 bijeengebracht. Woorden van dank voor waarnemend hoofd In dc Chr. School der Ned. Her vormde kerk aan het Plantsoen- Zuid vond Vrijdagavond een korte maar belangrijke samenkomst plaats. Het nieuwe hoofd, dc heer Joh. Kordes uit Boskoop hierheen geko men, als zodanig werd namelijk ge ïnstalleerd. De voorzitter, de heer H. van Galen Last opende de bij eenkomst met samenzang van 2 vor sen uit Ps. 25 met gebed en schrift lezing en heette daarna de vele aan wezigen welkom. WIc ouders had den aan de uitnodiging van het be stuur voldaan en zowel de Rijksin specteur van het Lager Onderwijs als de Inspecteur van het Chr. Volksonderwijs gaven door hun rjp 1- wezigheld blijk van belangstelling, evenals de Praeses van de Kerkc- raad. Alvorens tot de installatie over te gaan, sprak hij de heer E. C. Zuur bier toe, die nu bijna een jaar lang als hoofd had gefungeerd en dat op een wijze had gedaan, die alle lof verdient en waarvoor hij hem op hartelijke wijze dank bracht. Ook de onderwijzeres (essen) werd dank ge bracht voor hetgeen ze met de heer Zuurbier samen in het belang der school hadden gedaan. Een der on derwijzeressen mej. M. Wilms gaat onze school helaas verlaten om haar a.s. echtgenoot te volgen, die zich reeds in Nieuw Zeeland bevindt. De heer B. Verschuur van de Amersfoortse Sportstichting reikt aan de heer C. Haven, leider van de W.S.V. Volhardinguit Amersfoorteen groepsmedaille uit. (Foto IV. Bartels „Eemland") A.P.V. „DE LUCHTPOST" Uitslag wedvlucht Pt. It Manencc, afstand 272 km. op Zondag 2 Juli. De duiven werden gelost om 7 uur met helder weer en NNO wind In concours 295 duiven Aankomst le duif 1 u. 31 m. 52 sec. laatste duif 2 uur 47 m. 9 sec. Kon. Poule no 1 Aangewezen lOct no 2 6 17. 25 ct. no 3 4 5. Speciaal 10 ct no I t.m. 12 De prijzen werden gewonnen door: L SCnljdcrs 1 10 15 46 74 75; A. van Eldert 2 12 53 73 J. Noorman 3 6; A. d Berg 4 98: H. Schuurman 5 87; mevr v. ci Berg 7 28 62 77 94 J. van Pluuren 8 60 67 68 83; H A. de Goede 9 II 18 36 69; J. Lablans 13 05; J. dc Bruyn 14 29 M. J v. d. Linden 16, J van Noord 17 66; H. J. Hol 19 50 71 H. van Ecden 20 48; L J. aas 21; J Ha- genbeuk 22 44; J. Tcrschegget 23. G. v Westerlaak 24 70W, J Gerritsen 25 G. v Barnevcld 26; R Bronkhorst 27 33 39. C den Enting 30 31 32; M. W. v d. Bergh 33; H J. van Daatselaar 34 61 99; Z. de Graaf 35 79 J. van Ykcn 37 J v d Heuvel 40 88. I. H. v. d. Bogert 41 63 96; B. Elzenaar 42 56; N. H Egink 43 49 82 84 93- A. Huyskes Sr. 45 A. Huyskes Jr. 47 51 97 J. Hartogsveld 52 65, E. de Goede 54; F. Jansen 55—90: W. F. Collet 57 95; J H. Schuiten 5R A. P. Kor\er 59. J Hendriksen 64 J Hocgcn 72, G. Gouw 76; Tn E Hlene- kamp 78. W. Eikelboom 80 89H Brons 81 92; A. Jansen 86G H G Lambrechts 91. 1 J. van Yken 643.2 punten; 2 H. J Stand Kampioenschap Oost; Duif Hol 534.4; 3 mevr v. d Berg 483 2 4 A Huyskes Sr 468.1 5 F. Jansen 462 2 Hok 1 B Ham 1191.7 pnt.: 2 H J Hol 11364; 3 C den Enting 1123.2. 4 J Afzwemfeest voor scholieren Tijdens het afzwemmen van de deelneemsters aan de meisjescursus 1950 slaagden Zaterdag 95 meiskcs voor het A-diploma. 3 werden er af gewezen. Het B-diploma werd door alle 79 deelneemsters behaald. Voor het moeilijke C-diploma slaagden slechts 6 meisjes. 14 werden er af gewezen. He» afzwemfeest werd vandaag voortgezet. Nu waren er 106 gegadigden voor het A-diploma, 80 voor B en 14 voor het C-diploma. van Yken 1109.5; 5 J Kreikamp 957 5. Twee getoonden; 1 H J. Hol 807.2; 2 J. van Yken 744.33 C. den Enting 644; 4 H. A de Goede 599.4; 5 mevr v. d. Berg 488.2. Generaal: 1 mevr. v. d. Berg 2923.7 pnt.; 2 H. J. Hol 2539.1. 3 L Snijders 2530 6; 4 H. A. de Goede 2510 5 .C. den Enting 2051.4. 6 J. de Bruyn 2049 6; 7 J. van Yken 2M5 9; 8 A. van Eidcrt 1952 4; 9 B. Ham 1937.5; 10 F. Jansen 1893.8. (Zie verder pag. 4) Paard en wagen in sloot Op de Hogeweg botsten Zaterdag een personenauto en een paard en wagen tegen elkaar op. De auto kantelde en het paard kwam met de wagen in een droogstaande sloot te recht. Er waren geen persoonlijke ongelukken. De schade was aanzien lijk. Onsympathieke daad Een 63-jarige heer uit de Bis- schopsweg werd door de politie ge verbaliseerd, omdat hij met een 6 mm. windbuks had geschoten op een poes. Men vreest voor het leven van het beest Ons dagelijks teveel Een werkgever, die zijn personeel langer dan z,es uur arbeid liet ver richten. werd bekeurd. Zaterdag waren er 60 verkeersover- treders. die ln het kader van de Vei lig Verkeersweek werden gewaar schuwd. Burgerlijke stand 1 Juli Geboren: Ingrid. d v. G. P. Rijken- berg en C. M. v. Kuljk; Alljda Hendri- ka. d v A Kapteyn en A. Meyer: Ro bert Jan z. v. Brandwijk en M. Ver reeg; Elisabeth Maria Johanna d. v. B A Oderkerk en C. M. A. Tijsmans. Getrouwd: L H. J. Jansen x G. J. v Boggelen. TEMPERATUUR WATER Temperatuur van het Pesie-bad is 220 C. God zij met U in het verrê land over zee, zo besloot de heer van Galen Last. Zich daarop tot de heer Kor des wendend sprak de voorzitter er zijn blijdschap over uit, dat hij had kunnen besluiten naar Amersfoort te komen Wat wij van U en over U hebben gehoord, geeft ons het ver trouwen veel van U te mogen ver wachten en dat niet alleen op het gebied der gewone leervakken van een lagere school, zo zeide de heer v. Galen Last. maar vooral ook om de kinderen te wijzen op de Heiland en ze aan Zijn voeten te brengen en ze op te leiden tot goede leden van Kerk en Maatschappij, 't Is een zeer verantwoordelijk werk. dat ge slechts zult kunnen volbrengen, als ge zelf de Heer kent en Hem als Uw Heiland hebt aangenomen. De voor zitter gaf nog de verzekering dat bestuur en personeelsleden ten volle hun medewerking zullen verlenen cn sprak de hoop uit dat de heer Kordes vele jaren met vrucht en zegen zou mogen werkzaam zijn. Het woord werd nog gevoerd door de beide Inspecteurs, die eveneens hun medewerking toezegden, door de heer Zuurbier die er zijn blijd schap over uitsprak, dat hij zijn taak kon overdragen en de steun van het onderwijzend personeel be loofde en door de voorzitter der Oudercommissiee de heer Baren- drecht. Dr. A. Steenbeek vertolkte op de hem eigen wijze de gevoelens van de Kerkeraad der Ned. Herv. Gem. Alle toespraken getuigden van grote ernst maar ook van blijdschap en het vertrouwen dat in het nieuwe hoofd werd gesteld. De heer Kordes beantwoordde de verschillende sprekers en sprak er zijn grote blijdschap over uit. dat ook zijn beide ouders deze plechtig heid konden bijwonen en dankte in 't bijzonder zijn Moeder, die hem reeds op jeugdige leeftijd de weg des heils had gewezen. Hij hoopte vele bezoeken van ouders te zullen ontvangen als ze belangen der school of hun kinderen hadden te bespre ken en verklaarde met bhidschap zijn nieuwe taak te aanvaarden. De heer Van Galen Last dankte in zijn slotwoord alle sprekers en hoopte dat vele ouders hun kroost aan de Gabrie-Mehenschool zouden toever trouwen. De tweede voorzitter ds. Gerritsen, ging daarop voor in dankgebed en hiermede was aan het officiële ge deelte een eind gekomen. Velen ble ven echter nog om persoonlijk met de heer Kordes kennis te maken en in de klasselokalen het werk hun ner kinderen in ogenschouw te ne men. Vrije arbeiders achter Veiligheidsraad (Van onze correspondent) BRUSSEL. Het te Brussel ge vestigde Internationaal Verbond van Vrije Vakverenigingen heeft uit naam van zijn vijftig millioen leden ten scherpste geprotesteerd tegen de met-uitgelokte aanval, die de com munistische strijdkrachten tegen Zuid-Korca hebben ontketend. Het verbond keurt de vastberaden hou ding van de Veiligheidsraad goed en roept de leden der vakbonden in alle landen op om hun volledige steun te verlenen aan de maatregelen die door de Verenigde Staten, Engeland en andere V.N.-landen worden ge nomen. ten einde de vrede in Korea te herstellen. Het was een vergissing TEL AVIV. „Het was een vergissing", dat een Israëlische pa trouille Vrijdag 32 km ten Zuid westen van Gaza de Israelisch- Egyptische wapenstilstandszone heeft overtreden, verklaarde een woordvoerder van het Israëlische leger naar aanleiding van een Egyptisch protest. Het was een „in cident van geringe betekenis". Dat is niet juist, zegt Egypte, want bij de ontstane schermutseling werd een Arabier doodgeschoten. Twee doden bij motorongeluk OMMEN. Zaterdagmiddag ge beurde alhier een ernstig motoron geluk, dat men tot dusverre nog niet heeft kunnen reconstrueren. Voor bijgangers vonden de 28-jarige K. R. uit Nijverdal en de 41-jarige T. S. uit Vries bij een motorrijwiel liggen. R. was reeds overleden. T. S. bleek zwaar gewond te zijn. Vermoedelijk i:- het motorongeluk tegen een boom gereden. De tweede gewonde is ln het zie kenhuis te Zwolle overleden. Olieleiding in Ohio in de lucht BEALLISVILLE (Ohio). De pijpleiding voor de olie van Texas naar de Amerikaanse Noordoost kust, die meer dan 2.000 km lang is, is Zaterdag in de buurt van Beallisville in de lucht gevlogen. De vlammen sloegen meer dan iOO meter hoog op en zij waren meer dan 25 km zichtbaar. Er zijn geen slachtoffers. Het is de tweede maal in minder dan een half jaar dat de leiding aldaar ontploft. KERKRADE. In de onder grondse werken van de mijn Julia te Eygelshoven is Zaterdagmorgen de 36-jarige arbeider E. Arkenbosch uit Kerkrade door verstikking om het leven gekomen. De feiten in deze rubriek de vori ge maal meegedeeld, waar bij de snel groeiende herstelbeweging van Rot terdam in technische zin, geplaatst werd tegen over de slechte toestand waarin een aanzienlijk deel van de arbeidersbevolking van diezelfde stad verkeert, zet ons pal voor de vraag: Wat is de mens nu eigenlijk: middel of doel'' Zijn al die mooie, uitgebreide installaties niet in de eer ste plaats noodzakelijk om de mens 'n behoorlijk bestaan te bezorgen, om hem te vrijwaren van gebrek en wat Vrije woorden misschien nog er ger is. van angst van voor gebrek? Zijn Ir. P. SCHUT al die technische scheppingen niet middel, behoren ze althans niet middel te zijn en de mens doel? Of moet die mens. de bootwerker, de lasser, de nageljon gen en allen die aan dat herstel meewerken zichzelf als middel be schouwen. en de opnieuw tot bloei rakende industrie en handel en ver keer tot het doel waaraan met man en macht wordt gewerkt? Dus. in ruimer verband gezien: moet de zorg van de mens met zijn arbeid, zijn vreugde en zorg. zijn blijdschap en verdriet gezien worden als doel van ons werken of is de mens een klein raadje, een middel in de grote wereld waarin hij leeft? Mooi probleem om een hele tijd over na te denken! En die laat ik u, want er komt vacantie! Niet zonder „Vrije Woorden", maar die komen voorlopig althans niet in de krant! Tussen twee haakjes, die oplossing van het probleem is vrij eenvoudig, zoals van alle vraagstukken van dit soort. Vervangt u o f maar door e n, dan hebt u de oplossing. Engelse musici gearriveerd De 57 leden en touristen van de Kingston upon Hull City Policeband, die in hat kader van het jubileum van het Amersfoortse pohtlemuziek- gezelschap een tweedaags bezoek aan onze stad brengen, werden van morgen in de „wacht" van het poli tiebureau officieel ontvangen. Na mens de burgemeester, die door om standigheden verhinderd was zelf aanwezig te zijn. richtte de commis saris van politie, de heer G. Goor- huis, een begroetingswoord tot de Engelse gasten. Hij was verheugd, dat de Britse collega's gevolg had den gegeven aan zjjn verzoek om naar Amersfoort te komen. Hy hoopte dat zij prettige dagen in Amersfoort zouden doorbrengen. De voorzitter van het Engelse mu ziekcorps, de heer H Fairbothan, sprak een dankwoord. Vervolgens werden de Engelse gasten aan hun Amersfoortse collega's voorgesteld. Vanmiddag zouden zii een bustocht maken en vanavond maken de Engelse musici in gezelschap van hun Amersfoortse collega's een mu zikale wandeling door de stad. Mor genavond geven zy een concert op De Hof. „Oranje" vertrekt op 28 Juli AMSTERDAM. Het vertrek van de „Oranje" uit Amsterdam, dat be paald was op 27 Juli, zodat de aan komst te Djakarta op 17 Augustus zou vallen, zal een dag worden uit gesteld. aangezien 17 Augustus in Indonesië een feestdag is en ver wacht mag worden, dat er die dag niet zal worden gewerkt. HOEVELAKEN Koperen jubileum van Bovenmeester Hommerson Vrijdagmiddag is het hoofd van de Chr. School, de heer Joh. Hom merson. gehuldigd in verband met zijn 12^-jarig jubileum. De oudste der onderwijzers, de heer W. de Vries, verzamelde alle kinderen in twee lokalen der school en sprak, nadat de jubilaris vergezeld van vrouw en kinderen gearriveerd was. hem toe. Hij liet de revue passeren van hetgeen in de 12^ jaren alzo is gebeurd. In het bijzonder stond spr. stil bij de moeilijke dagen van 1940 toen de heer H. in dienst werd ge roepen. Spr. besloot zijn rede als volgt: „De Here heeft alles welge maakt." De kinderen hadden alle iets meegebracht waarvoor een prachtig ets gekocht werd. De meisjes Miesje Duinkerken en Mar ry v. d. Heuvel waren uitverkoren dit cadeau met een geestig speechje te overhandigen. Twee andere meis jes welke vergeten hadden op tijd iets mee te brengen, boden nu eigen handig een cadeautje aan Na deze aanbiedingen werd door alle kinde ren een huldigingslied gezongen, ge componeerd en van tekst voorzien door de heer W. de Vries. De jubilaris zeide zeer verrast te zyn door de vele goede wensen en 't grote cadeau. Hij dankte allen zeer hartelijk. Hij sprak voorts nog over d- goede samenwerking en hoopte dat dit zo zou blijven. Hierna wer den de kinderen onthaald op een ijsje van Montfrans en andere ver snaperingen. De middag werd be sloten met Ps. 1343. en dankgebed van mr Van Hunen. In de avond uren werd een receptie gehouden waar van velen gebruik maakten. Namens het schoolbestuur en perso neel werd de heer H. een leren tas aangeboden. HOOGLAND EXAMENS Aan de auto-technische school te Apeldoorn slaagde onze plaatsgenoot de heer G. A. Kreyne.

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 2