DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Queuille ten val gebracht Zuid-Koreaanse leger vlucht in paniek voor tank-offensief Ontploffing maakt van garagebedrijf een ruïne Creclieten aan Indonesië ook in 1951 en 1952 Leopold binnen 2 weken terug op de troon Kogel velt Sicilie s bandietenkoning Kabinet leeft slechts twee dagen e Amerikanen moeten het werk alleen opknappen Noteren s.v.p. A Jlir Tjarda in Atl, Raad Hr. Ms. Evertsen naar Korea ÏOe Jaargang, no. 135 Woensdag 3 Juli 1930 Opgericht door de Stichting ..Het Parool" - Giro 510330. Bank: Rotterdams che Bank Postbus 9 Abonnements prijs 32 cent p. w. of 4.15 p. kw. Losse nummers 9 cent Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 6235. Redactie en Administratie: Snouckacrtlaan 7. Amersfoort. Hoofdredacteur: TJ. DE BOORDER. (Van onze correspondent) v PARIJS, 5 Juli. Het kabinet Queuille is ge vallen. Met 334 tegen 221 stemmen. De minister president, die twee dagen geleden nog een in drukwekkende meerderheid kreeg, heeft sinds .zijn investituur 140 stemmen verloren. Het lijdt geen twijfel, dat hij bij de vorming van zijn regering veel te ver naar rechts heeft uitgehaald. ./De Gaullisten en de heer Revnaud, hebben door hun aanwezigheid zijn Val slechts verhaast Vooral de laatste is in dc huidige Franse Kamer nau welijks nog mimsleriabel. niet slechts wijl hij ultra-conservatief is, maar vooral omdat hij de indruk maakt, sinds 1940 te zijn blijven stilstaan. De socialisten hadden weinig keus. Zij konden zich niet eens onthouden van stemming, doch moesten tegen stemmen. Deze regering lijkt in geen enkel opzicht op die. welke men ons bij de onderhandelingen over onze steun had voorgespiegeld. Daarop komt eigenlijk het bezwaar der socialistische fractie neer. En dat is zonder twijfel juist. Het beste bewijs daarvan is. dat niet slechts de socialisten (naast de communisten en Gaullistent doch ook nog een kleine vijftig leden van de MRP hun steun aan Queuille geweigerd hébben en daaronder zijn enkele van de meest bekende Katholieken. -Twaalf stemden ronduit tegen. 34 onthielden zich van stemming. Er heeft in de MRP-fractie een ware opstand gewoed tegen de gepronon ceerd rechtse koers, die de heer Bi- dkult de laatste tijd bezig is in te slaan en die volstrekt in strijd is met de verklaringen, die Bidault gaf toen hij het voorzitterschap van de MRP aanvaardde Maar het is niet eenvoudig uit de vage en vaak dubbelzinnige for muleringen van de heer Bidault betrouwbare conclusies te trekken. Nu het kabinet toch moest vallen, prefereerden de socialisten voltrek king van het vonnis nu, want in de eerste weken na de formatie heeft de val van een regering niet de ontbinding van de Kamer tot ge volg. "i De crisis is nu bijzonder taai ge worden Toch ia niet iedere uitweg afgesloten, dank zij vooral de hou ding der vijftig MRP-leden. Het afglijden naar rechts, dat vooral gebaseerd was op parlementaire combinaties en volstrekt niet op de werkelijke verhoudingen in 't land het land beweegt zich niet naar rechts, het stabiliseert zich is nu voorlopig tot stilstand gebracht. In het zoeklicht .WEST-DUITSLAND Korea wekt onrust WELHAAST nergens ter wereld hebben de gebeurtenissen in Korea zoveel onrust veroorzaakt als in West-Duitsland. Dat is begrijpe lijk. Het begin van alle ellende in Korea is gelegen in het verdelings- besluit, waarbij Amerikanen en Rus sen ieder een zone onder hun toe zicht namen. Duitsland verkeert fei telijk in dezelfde positie. Evenals in Zuid-Korea hebben de geallieer den tot nu toe nagelaten, in West- Duilsland ook maar een enigszins toereikend verdedigingsapparaat op te bouwen, terwijl juist uit Oost- Duitsland berichten komen over een verdere versterking van de door de West-Duitsers toch al gevreesde Oost- duitse volkspolitie Ook hebben de Westerse geallieer- - den steeds gewei gerd. West-Duitsland een garantie van bijstand te geven voor het geval van een aanval van de Oost- op de West-zone. Het enige verschil tus sen Korea en West-Duitsland is eigenlijk, dat in West-Duitsland ge allieerde troepen liggen en dat de Westerse Grote Drie er onder de huidige omstandigheden niet over denken, deze strijdkrachten terug te trekken. Maar de bezettingsmacht is zv. ak en kan de West-Duitsers moei lijk een gevoel van veiligheid tegen een mogelijke agressie uit het Oos ten geven. Toch moet een sfeer van vertrouwen in de toekomst in de republiek van Bonn geschapen wor den. wil deze met overtuiging haar plaats in het Westerse kamp kunnen innemen. Het ware daarom goeaT in dien de Westerse landen onomwon den verklaarden, dat werkelijk ef fectieve acties ondernomen zullen worden voor de beveiliging van West-Duitsland. in geval dit land wordt aangevallen. De West-Duit sers hebben het Westen gekozen en dit geeft hun het recht van het Wes ten de tijdige garantie te vragen, dat hun het lot van Korea zal wor den bespaard. Het is alleen weer eens duidelijk gemaakt, dat men piet kan rege ren zonder steun van de socialisten en dat deze steun veronderstelt dat zekere minimale eisen van sociale politiek ingewilligd en rechts of fensieven dus voorlopig gestaakt worden. Aan de andeie kant rust Henri Queuille, de zojuist ten val gebrachte radicaal-sncralistisehe premier van Frankrijk, die men hier als met hoofdpijn eenzaam in de regeringsbank van de Na tionale Vergadering ziet zitten, is nu dubbel recordhouder. Zijn eerste regering hield het langer dan een jaar uit. voor het na oorlogse Frankrijk iets onge kends. zijn tweede, zojuist af getreden kabinet, nauwelijks 48 uur. op de socialisten de verplichting mee te werken aan het hersmeden van een behoorlijke meerderheid. Dit is een delicaat werk, dat tact en geduid vergt, maar via de brug der vijftig dissidente MRP-crs zou dit werk toch een kans hebben te slagen Vijf lichtgewondenvele ruiten, plafonds en deuren vernield (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG „Alle ramen open, verlaat je huls!" aldus schreeuwend renden gisteravond omstreeks negen uur twee mannen door de Noorder beek- en de Noordcrbeekdwarsstraat. Verschrikt kwamen bewoners uit de huizen, toen deze mannen de ga ragehouder M. A. J. Visser en zijn zoon riepen, dat in hun garage een fles acetylecngas en een fles zuurstof in brand stonden. In allerijl werden nog drie auto's uit de garage gered, maar daarna was betreden van dc garage niet meer verant woord. Om tien minuten over negen barstte de fles acetylecngas inder daad met een donderende knal uit elkaar, tot in verre omtrek verwoes tingen aanrichtend. Een buurman van de heer Visser had het eerst bemerkt, dat in de garage brand was ontstaan, met de eigenaar en zijn zoon rende hij er naar toe. Onmiddellijk zagen zij kleine vlammetjes om de flessen acetyleengas en zuurstof lekken. Du- reet werden de omwonenden ge waarschuwd en de familie Visser, die boven de garage woont, ont ruimde haar huis. Toegesnelde brandweer en politie stonden mach teloos. Sissen en fluiten kondigde aan, dat de flessen ieder ogenblik uit elkaar konden springen. Enkele tellen nadat de politie de straat had ontruimd, barstte de fles acetyleen gas uit elkaar. Tientallen ruiten kletterden in scherven op de straat, ramen sprongen uit de sponningen, (Van onze parlcmentsredacteur) DEN HAAG. Niet alleen voor 1950 zal aan Indonesië een crediet ver strekt moeten worden, doch ook voor 1951 en 1952. De „zeer vele" Kamer leden. die dit in het voorlopig verslag opmerken, voegen er de vraag aan toe. of de Regering in staat is om te ramen hoe groot de crcdieten voor 1951 en 1952 zullen moeten zijn. Op welke cijfers, vragen zij, is de verwachting der Regering gebaseerd, dat Indonesië in staat zal zijn om in 1953 evenwicht in haar betalingsba lans te bereiken? En andere leden "Wilden weten, of mag worden aange- Verspreide opklaringen Weersverwachting, geldig van Woensdagavond tot Donderdag- 5 avond: Tijdelijk veel bewolking met plaatselijk enkele regen- of on- weersbuien, zwakke tot matige S wind. aanvankelijk verander- lijk, later hoofdzakelijk tussen -i West en Zuid. Ongeveer dezelf- de temperatuur als vandaag 6 Juli. Zon op 4.27, onder 21.02. maan op 23.58, onder 12 24. nomen, dat de Republiek Indonesia, als zij, gelijk verwacht wordt, in de plaats treedt van de R.I.S., ook de verplichtingen, die de R.I.S. nu aan vaardt, zal overnemen. Gaarne zullen zeer vele leden ook vernemen of hun indruk juist is. dat reeds met de credietverstrekking is begonnen zonder wettelijke machti ging. Zo ja, dan wilden zij hiertegen bezwaar maken. De beoordeling van de credietver strekking zal in hoofdzaak moeten geschieden op de credietwaardigheid van de geldnemer Is het juist, vra gen vele leden, dat het geraamde guldenstekort op de betalingsbalans voor 1950 op 300 millioen geraamd wordt, dat hiervan 200 millioen door het onderhavige crediet wordt ,ge- dekt en dat cr dus een tekort op de guldensrekcning zal te verwachten zijn van 100 millioen? Op welke wij ze zal dit tekort van 100 millioen gedekt moeten worden? Een beeld van ded ravage in het bedrijf van de Inter Visser in de Noorderbeekstraat na de explosie. plafonds scheurden en dakpannen vlogen rond. Van de garage en de aangrenzende werkplaats bleef een volslagen ruïne over. Vijf personen bleken door glas scherven licht gewond te zijn; zij werden naar een ziekenhuis ver voerd. Zeven gestalde auto's liepen zware schade op. Door de ontplof fing doofde het brandje, zodat de brandweer zich bepaalde tot het nathouden van de plaats waar de cylinders hadden gestaan. TOKIO. De stad Socwon is, naar thans gemeld wordt, ontruimd onder druk van een door de Noord- Koreancn met 35.000 man en talrijke tanks uitgevoerde tangbeweging. Drie gemechaniseerde Noord-Korcaan- sc colonnes trekken ten Zuiden van Socwon snel op naar de kust van de Gele Zee. in dc hoop daardoor de kern van het Zuid-Koreaanse leger, die zich in de driehoek IntsjonSeoelSoewon bevindt, af te snij den De Amerikaanse troepen zijn nog niet in actie gekomen, behalve een korte schermutseling, welke zij «ristcren tegen communistische guerilla's bij Fyong- taek, ongeveer 20 km. ten Zuiden van Socwon lever den. Verliezen werden daarbij aan Amerikaanse zijde niet geleden. De hoofdmacht der Amerikanen ligt op zullen moeten opknappen. het ogenblik bjjna 30 km ten Zuiden van Soewon, waar, in haastig voorbereide stellingen, de aanval der Noord- Koreanen wordt afgewacht, Deze zal waarschijnlijk niet lang op zich laten wachten, want verkennings vliegtuigen hebben waargenomen, dat dc Noord- Korcanen ten Zuiden van Seoel sterke tankcolonnrs formeren. De Zuid-Korcancn vluchten op liet ogenblik uit het met omsingeling bedreigde gebied met alle mogelijke middelen naar het Zuiden, waarhij zelfs van vuilniswagens gebruik wordt gemaakt. De Amerikaan se luchtmacht houdt de lucht boven de vluchtelingen schoon. Intussen wint de mening veld, dat van dc Zuid-Koreaanse strijdkrachten niet veel hulp meer te verwachten is en dat dc Amerikanen het werk alleen DEN HAAG In de vierde zit ting van de Atlantische Raad. wel ke midden Mei te Londen werd ge houden, is besloten tot dc instelling van een permanent orgaan op hoog niveau voor de Atlantische ver dragsorganisatie. Gezien het grote belang, hetwelk de Nederlandse regering hecht aan de samenwerking in het kader van het Atlantische Verdrag is tot Ne derlands vertegenwoordiger in dit permanente orgaan van „plaatsver vangers" van de ministers van bui tenlandse zaken aangezocht jhr mr A. W. L. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer. oud-gouv. gen. v. Neder lands Indië en laatstelijk ambassa deur te Parijs, die zich bereid ver klaard heeft deze taak op zich te nemen. Een jaar gratis groente DEN HAAG. Door loting zijn de winnaars aangewezen van de radioprijsvraag, uitgezonden op 30 Mei jl. ten bate van „Hulp aan Gerepatrieerden" en georganiseerd door de stichtingen „Nederland helpt Indie" en „Pelita". J. L. Pinkse, Voorburg. M. Krauss. Den Helder; A. J. de Borst, Amsterdam; G. Teer de Ridder, Oostzaan en A. Kraayeveld, Leiden, waren de gelukkigen, die een prijs ontvin gen, nl. een jaar lang gratis groen te, beschikbaar gesteld door het Centraal Bureau van Tuinbouw veilingen in Nederland. Ontscheping Kota Inten DEN HAAG. Het troepenschip ..Kota Inten" wordt in de nacht van Woensdag op Donderdag in de Nieuwe Waterweg verwacht. De ontscheping van de opvarenden te Rotterdam begint, behoudens on voorziene omstandigheden, Don derdag 6 Juli te 13.00 uur. Het communiqué van McArthur over de strijdverrichtingen bevat slechts een opsomming van scher mutselingen van beperkte aard. Een woordvoerder van het Ameri kaanse leger te Washington ver klaarde Dinsdag, dat het moreel van de Zuid-Koreaanse troepen door de komst van Amerikaanse troepen aan het front was verbeterd Volgens de laatste berichten, die op het ministe rie van Defensie waren binnengeko men, was Intsjon aan de Westkust (de haven voor Seoel) nog in Zuid- Koreaanse handen. Volgens een te Tokio opgevangen bericht van de Noord-Koreaanse ra dio zou Intsjon echter geheel door Noord-Koreaanse strijdkrachten be zet zijn..Kim Poo Soek, de Zuid- Koreaanse minister van Binnenland se Zaken, zou volgens dit bericht in hun handen gevallen zijn en prompt een proclamatie hebben uitgevaar digd, waarin de Zuid-Koreanen wor den opgewekt om zich niet'te laten misbruiken door het „Amerikaanse imperialisme". Volgens een A F.P.-bericht uit Washington hebben enkele dagen van oorlog de Amerikaanse vlieg tuigtechnici al geleerd, dat de geo grafische gesteldheid van Korea niet bevorderlijk is voor het gebruik van straalvliegtuigen. Schroefvliegtuigen hebben een veel groter vliegbereik dan straalvliegtuigen cn zijn minder gevoelig voor hoogteverschil en het is met uitgesloten, dat daaraan de voorkeur zal worden gegeven. Ook Japan, hoewel geen lid van de V.N., heeft zich achter de aanbeveling van de Veiligheidsraad geplaatst. Volgens een Japans nieuwsbureau heeft de Japanse regering een twintigtal on derzeebootjagers op patrouille ge zonden in de zeestraat tussen Japan en Zuid-Korea. Zo juist wordt gemeld: Noord- koreaanse pantservoorlioeden. die eerder op de dag door Amerikaansp artillerie beschoten werden, zjjn thans langs Amerikaanse posities getrokken. Een Amerikaanse -woordvoerder voegde hieraan toe. dat- Noord- korcaanse tanks en infanterie zich nu tussen de Amerikaanse voor posten bij Soewon en de Ameri kaanse hoofdmacht verder naar het Zuiden bevinden. DEN HAAG. Do Nederlandse regering heeft aan llr. Ms. torpc- dobootjager Evertsen opdracht ge geven zich te voegen bij de andere zecstrijdkrachton. welke in de wa teren van Korea optreden om hulp te verlenen aan Zuid-Korea. De staatssecretaris van Marine, de heer Moorman, heeft gisteren op doorreis van Indonesië naar Nederland in Singapore verklaard, dat deze week in Nederland een belangrijke conferentie zal worden belegd, waar vastgesteld zal wor den, hoeveel vlooteenheden Ne derland in totaal naar Korea zal zenden. Ass. Press weet te melden, dat binnen een week vier torpedoboot- jagers ter beschikking van gene raal Mc Arthur zouden worden ge steld. Zaak-Westerling voor 4-de maal uitgesteld SINGAPORE: De politierech ter te Singapore heeft voor de vier de maal de zitting over de beslissing van het verzoek der R.I.S. tot uit levering van Westerling verdaagd op een mededeling van de pleiter van Indonesische zijde, dat bepaal de stukken nog niet uit Djakarta zijn ontvangen. De verdediger van Westerling opperde tegen de ver daging geen bezwaren. Thans is de 19de Juli bepaald als de dag van de zitting. Amerikaanse soldaten zijn naar Korea getrokken, maar de Ame rikaanse burgers hebben het on gelukkige land snel verlaten. Op de foto ziet men militairen kin deren halen van het Amerikaan se schip „Rcinholt dat 682 Ame rikanen van de Koreaanse haven Intsjon naar Foekoeowa in Japan heeft gebracht. HOOP DER BELGISCHE KATHOLIEKEN: Scherpe, maar tot dusver vergeefse oppositie van gehele linkerzijde (Van onze correspondent) BRUSSEL De haast, waarmee de Christelijke Volkspartij de konings kwestie wil oplossen, heeft gisteren tot incidenten, zowel in de Senaat als in de Kamer geleid, waarbij dc oppositie slechts machteloze protesten kon stellen tegenover de wil der katholieke absolute meerderheid. In dc Senaat was tijdens het debat over dc regeringsverklaring een onge lukkige en voorbarige mededeling van dc pas opgetreden voorzitter Paul Struyc aanleiding voor dc socialisten, om hem te verzoeken, zijn mandaat neer te leggen, welk verzoek echter door dc katholieken onontvankelijk werd verklaard. In de Kamer hebben dc socialisten en dc communisten bij dc volgens hen onregelmatige stemming over liet toestaan van nieuwe voorlopige crcdieten aan de regering, demonstratief de zaal verlaten, wat ook daar de katholieke meerderheid niet verhinderde, haar gang te gaan. PALERMO Dc tegen de bandieten in gezette Italiaanse po litie heeft de Siciliaan- se bandietenleider Sal- vatore Giuliano, die zij bijna vijf jaar heeft gezocht, doodgescho ten. Dc 28-jarige „ban dietenkoning". die be schuldigd wordt van het doden van 105 po litiemannen. kwam om het leven in een hevig vuurgevecht met de politie in het dorpje Castel Vetrano, gelegen in de Zuid westelijke hoek van Sicilië. Salvatore Giuliano Turridi, de rover hoofdman van onze dagen, is dus de weg gegaan van alle pira ten. bandieten en roofridders uit het verleden hij is overwonnen. En dat i: goed, want de mense lijke maatschappij heeft orde, rust en v r veiligheid nodig en mag deze niet laten verstoren. Niet door een „zakelijke" gang- ster als Al Capone en evenmin door een meer romantisch aangelegde struik rover van het Robin Hood-type, die Giuliano ongetwijfeld was. Want de ze 28-jange jonge man. die een ge bied, zo groot als een flinke Neder landse provincie terroriseerde, hield er een bepaalde erecode op na. Slechts rijkaards werden door hem en zijn bende beroofd en een derde deel van de buit verdeelde hij onder de armen. Vrouwen liet hij onge moeid. En bovendien wist hij zich op te werpen als een soort nationale held. een strijder voor de vrijheid van Sicilië, dat zich nooit goed heeft kunnen schikken onder het bestuur van de regering in het verre Rome. Giuliano begon zijn „carrière" als .roverhoofdman in 1943. Hij dreef toen, in afwachting van een rege- Salvatore Giulümo Turridi (rechts) met een zijner adju danten- Deze moderne Robin Hood schuivde de publiciteit niet cn graag liet hij zich fotogra feren. ringsbaantje, waarnaar hij gesollici teerd had, zwarte handel, geraakte op een gegeven ogenblik met twee gendarmes in gevecht, schoot er een neer en was gedwongen de bergen in te vluchten. Dat was zijn eerste dode later maakte hij er nog vele an deren Want in de bergen formeerde hij zijn roversbende, die in de loop der jaren talrijke vuurgevechten met de carabinieri heeft geleverd, waar bij het aantal-slachtoffers aan beide zijden groot is geweest. Het incident-Struyc had betrek king op een aankondiging .die hij Maandagavond tijdens een feestelij ke partij-bijeenkomst te Luik had gedaan over dc bijeenroeping op Donderdag as. der Verenigde Ka mers. teneinde over de beëindiging van het regentschap te beslissen. Volgens de Scnaats-voorzittcr was de staatscourant met het desbetref fende besluit van de regent reeds onderweg. De socialistische oud minister Vermeylen moest echter Dinsdagmiddag constateren, dat in de staatscourant van die dag dit be sluit nog niet was verschenen. In een motie verzocht hij daarom dc Senaat de houding van zijn voor zitter af te keuren en deze te ver zoeken zijn mandaat ter beschikking te stellen. Onder hevig tumult antwoordde de heer Struye, die zijn voorzitters- zetel tijdelijk verliet, dat hij zich niet hoefde te verantwoorden voor wat hij in een privé-bijeenkomst had gezegd. Van Katholieke zijde, waar men het debat over de regeringsverkla ring niet wenste te onderbreken, door wat men sabotage noemde, werd daarna dc motie als niet ont vankelijk van de baan geveegd Weer bekomen van de schrik, be klom dc heer Struye opnieuw de voorzitterszetel en de debatten over de regeringsverklaring, die 's och tends om tien uur waren begonnen konden eindelijk 's nachts om half I twee worden besloten met de stem ming, die de regering het vertrou wen van de Senaat opleverde met- 90 Katholieke stemmen vóór en 83 stemmen van socialisten, liberalen en communisten tegen. Dc motie Ver meylen, nu mede ondertekend door I de liberaal Buisseret, werd vervol gens opnieuw ingediend om later te worden besproken. Het bovengenoemde regents-dc creet staat nu in de staatscourant van vandaag en inderdaad zal Don derdag de historische zitting van de Nationale vergadering aanvangen Wat de juiste datum van 's konings terugkeer betreft hangt veel af van de duur der debatten in de Ver- J cnigde Kamers en Senaat over de op hol fing van de wet op net regent schap. Gezien het grote aantal spre kers, dat zich heeft laten inschrij ven, zou deze discussie minstens een week in beslag nemen. In ieder ge val verwacht men, dat koning Leo pold binnen een veertiental dagen naar België zal zijn teruggekeerd. De socialistische partij heeft een plan van actie opgesteld, dat on middellijk zal worden uitgevoerd „in- I dien Leopold de Derde zou menen gevolg ie moeten geven aan een I eventuele terugroeping door de Ver enigde Kamers". LS WE HET GOED BEGRIJPEN, ijn wij Nederlanders een uiter mate oorlogszuchtig volk. Van do tien millioen Nederlanders die ons land rijk is. cn waarvan we voor het gemak een paar millioen willen af- tickkcn, omdat ze de volwassen leef tijd non niet hebben bereikt heb ben er slechts een goede 150.000 hun handtekening gezet op een bepaald soort lijst waarbij men zich uitspreekt tegen de atoombom. Laten wij nu eens aannemen, dat er inderdaad 150.000 zulke welbewuste handteke ningen zijn verzameld, dan betekent dat. dat cr althans enige milliocnen Nederlanders zijn, die zich niet on middellijk uitspreken tegen do atoombom en derhalve als oorlogs zuchtig moeten worden gebrand merkt. Iedereen moet de nonsens van dit betoog vatten. Want geen redelijk mens zal op de vraag „Bent U voor of tegen de atoombom" antwoorden, dat hij van harte met dit helse wa pen instemt. Iedereen is tegen de atoombom. Iedereen is tegen oor log. En zeker tegen een oorlog waar- I bij men kans zou lopen, dat de meest I helse uitvinding, die in mensenbrei nen is ontstaan, gebruikt zal worden om het kostbaarste wat bestaat, het leven, op grootse schaal te vernieti gen. Daarom is dc hele vragenstelle- nj. of men vooi of tegen dc atoom- j bom is, onzin. En derhalve alleen to erwachten van lieden die met zulk een vraag tevens een suggestie wil len wekken cn daarmede weer on uitgesproken doeleinden willen be reiken. Want wanneer wij 't er over eens zijn dat men niemand behoeft te vragen j of hij voor of tegen de atoombom is, omdat men van tevoren weet dat hij ..tegen" zal zeggen, zijn wij het er ook over eens. dat als die vraag toch gesteld wordt, er een heel andere bedoeling achter schuilt. En wel deze: de indruk te wekken, dat slechts een deel van de mensheid 1 legen zou zijn (namelijk de commu nisten) en de rest voor (namelijk het Amerikaanse imperialistische kapi talisme met de daaraan verbonden oorlogsophitsende landen zoals Ne derland Die vraag: „Bent U voor of tegen de atoombom?" is namelijk een strikvraag. Want de werkelijke vraag wordt niet gesteld. Deze zou moeten luiden: „Bent U voor of te gen internationale contróle op de atoombom, waardoor internationale maatregelen kunnen worden geno men ter algehele afschaffing?" Zo gesteld kan men evenzeer ver wachten. dat iedereen, maar dan ook iederéén zou zeggen: „Vóór contróle en tégen de atoombom." Het verraderlijke is nu. dat de eerste vraag, die alom wordt gesteld, zo bedrieglijk veel lijkt op dc twee de vraag die gesteld had moeten worden, maar niet gesteld wordt, dat men oppervlakkig bekeken nauwe lijks verschil ontdekt cn er dus ge makkelijk invliegt. Dat blijkt dan wel uit de 150.000 handtekeningen, die reeds verzameld zouden zijn. Maar het verschil is enorm. Want in de tweede vraag, daar waar het gaat over internationale con tróle wordt gezegd, dat alle lan den ter wereld zich zouden moeten onderwerpen aan een contróle, dio voor allen gelijkelijk telt. Dit is rechtvaardig. Want men heeft niets aan een verbod wanneer er geen contróle op bestaat. En men heeft niets aan een controle, wanneer daaraan ergens een grens wordt ge steld. En nu is het vreemde, dat juist diegenen, die zo schermen met hun cis dc atoombom te verbieden cn daarvoor op allerlei behoorlijke cn onbehoorlijke wijzen handtekenin gen verzamelen, ook precies di# groep vormen, die hardnekkig wei gert internationale contróle op de atoombom toe te staan. Stelselmatig worden dc pogingen om de atoomenergie onder interna tionale contróle te brengen, van communistische zijde gesaboteerd. Telkenmale trekken zij zich hiervan terug en is er op basis van interna tionale contróle niets en niemendal met hen te beginnen. Het ligt nogal voor de hand dat men op zulk een basis van dc andere kant moeilijk kan vergen de atoom bom maar af te schaffen, in de dwa ze verwachting dat de communisten „het dan ook wel zullen doen." Enige zekerheid op dit gebied mag men toch wel vragen. De zekerheid ls er allerminst, want alhoewel men van ieder redelijk mens kan verwachten dat hij zich tegen dc atoombom verklaart en derhalve gaarne zijn handtekening aan deze goede zaak zal geven, het zijn precies de communisten, die hun handtekening weigeren te zetten op het enige effect sorterende stuk. na melijk dat stuk. dat dc bereidheid inhoudt internationale contróle op dit helse wapen toe te staan. Zij, die zich vandaag druk maken met dc inzameling van handtekenin gen cn daartoe allerlei lieden op min of meer overtuigende wijze overha len, zijn zelf weigerachtig die bij drage te leveren, welke zo'n grot# steun aan de oprechte voorstanders van de vrede zou kunnen zijn. Waarvan acte. f -cra«nav. rsnaaftSS Nee toch.. Heus! Na de oorlog zijn per jaar 18000 nieuwe gevallen van tbc in Nederland geconstateerd; 53 hunner heeft sanatoriale verpleging nodig. Wil men daar aan aldoor en te allen tijde den ken! De Columbia-universitcit heeft een onderzoek ingesteld bij wie geacht kunnen worden het te ..weten" welk klassiek boek zij vervelend vinden. Bij dc 10 vervelendste staan Goe the's Faust, Cervantes' Don Qui- chot. Miltons Verloren Paradijs en Walter Scolts' Ivanhoe. Lunapark te Palisades (NJ.) heeft een actuele attractie", nl. Noordkorcaanse schiet tent. Het loopt er storm Om zich te laten zien en te laten horen heeft Frank Si natra toegestemd in een televi siecontract van 10 millioen gul den; hè, 'n pak van N.t.H.'s hart! VJ

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 1