Wie Europa's eenheid wil. moet iets durven wagen m r~ PLAN-SCHUMAN O.E.E. C. -Festival Slaatje slaan uit angst v "MOEILIJKHEDEN? Barneveld herademt nu vogelpest afneemt Wisselingen op onze buitenlandse posten S Moeilijkheden kunnen overwonnen worden Wij geven raad SPECIALE AANBIEDING I r io. .Woensdag 12 Juli 1950 Europa op weg naar Economische Eenheid Telkens weer wordt de aan dacht gevraagd voor groot scheepse „plannen" met betrek king tot de historisch noodzake lijk geworden integratie van Europa. Onze kaart brengt in beeld hoe in deze plannen steeds grotere gebieden betrok ken worden. Het begon met de „Benelux", die beoogt een eco nomische samenwerking tot stand te brengen tussen Neder land, Belgie en Luxemburg. Nog voordat dit project volledig tot verwezenlijking kon worden ge brachtkwam het stoutmoedige plan Schuman in de openbaarheid, dat een eenheid tot stand wil brengen tussen de Duitse en Franse kolen- en staalindustrieën. Bo ven dit plan Schuman uit, gaat tenslotte het plan waaraan de naam verbonden is van mr Stikker, de Nederlandse Minister van Buiten landse Zaken. Beter dan uit ingewikkelde uiteenzettingen kan men uit deze kaart althans een denkbeeld krijgen van de omvang dezer verschillende plannen. Hnurkwestle» rentezcgcls ouderdomspensioen invaliditeitswet civiele procedures arbeidswet enz. Algemene opmerking. Herhaaldelijk wordt ons gevraagd of de aanvullende bijdragen, wel ke ingevolge artikel 10 van de Wet op de materiële Oorlogsschaden worden verwacht, door hen, die reeds een eerste uitkering hebben ontvangen, spoedig zullen worden uitbetaald. Het doet ons genoegen te kunnen mededelen, dat reeds aanvullende bijdragen worden toe gekend. In het bijzonder geldt dit voor de ™et grote bedragen Reeds hebben heel wat mensen van de Schade-Enquête-Commissie be richt gekregen, over welk bedrag zij kunnen beschikken. Het geld wordt betaalbaar gesteld bij een kantoor van de Nederlandse Mid- denstandsbank. Echter zal de be schikbaarstelling bij gedeelten ge schieden. Kleine bedragen bene den f 500,worden in eenmaal uitbetaald. Grotere bedragen in termijnen. Indien mep met de toegekende aanvullende bijdrage niet instemt, bestaat er gelegenheid binnen een maand na ontvangst van het be richt over de bijdrage, bij cle Mi nister van Financiën in beroep te gaan. Het beroep moet met „rede nen zijn omkleed", dus gemoti veerd zijn Tevens moet men dan f 10,— storten. Wc raden aan slechts dan in be roer) te gaan, wanneer men daar voor zeer goede gronden heeft. Do afdoening van beroepszaken zaï niet snel kunnen geschieden cn de kans op succes is niet groot. De Schade-Enpucte-Commissies leve ren goed werk en de wet zit goed in elkaar. Bij de uitbetaling op de kantoren van de Middenstands- bank moet men overleggen: A. de brief van Commissie, behelzende het toegekende bedrag; B. het spaarboekje Huisraadschade en C. een legitimatiebewijs. Natuurlijk is nog maar een be trekkelijk klein aantal gevallen behandeld. Wie dus nog niets ge hoord heeft wachte rustig af. hu wacht met duizenden anderen. Hun aantal wordt echter dagelijks kleiner. Dit is een troost. Matig rendement van K.L.M. in 1952 Geen nieuw beroep op 's Rijles schatkist DEN IIAAG. Tengevolge van de devaluatie stond de KLM in 1940 voor de taak f 15 millioen te bezuinigen op de totale exploita tiekosten. Er kan niet worden ver wacht, dat de KLM er in zal sla gen dit verlies reeds in 1950 te compenseren. Over dit jaar zal nog geen sluitende exploitatie kunnen worden verkregen. Maar voor een tekort zal niet opnieuw een beroep op 's Rijks schatkist ge daan worden. De KLM zal alle nood zakelijke maatregelen nemen ten einde in de loop van 1951 het evenwicht tussen inkomsten en exploitatiekosten te herstellen. In 1952 wordt dan een matige renta biliteit verwacht. Aldus ontlenen wij aan de zo juist verschenen Memories van Antwoord aan de Tweede Kamer op de ingediende wetsontwerpen ter nadere regeling van de ver- 1 houding tussen het rijk en de KLM en ter tegemoetkoming in de jdoor die maatschappij geleden ■verliezen. In luchtvaartkringen verwacht men een 4 verdere groei van het I luchtverkeer. Indien de K.L.M. haar deel in die groei weet te ■handhaven zal haar productie ge leidelijk toenemen. Zij zal voor namelijk tot uiting komen in een erhoogde frequentie op bepaalde "nen. Het binnenlandse luchtnet zal in 1950 niet door de KLM worden bediend. Voor latere jaren is nog geen enkele beslissing genomen. De minister acht een controle op de KLM redelijk. De invloed van het rijk op de maatschappij wordt langs verschillende wegen verwezenlijkt. Het zou echter ern stige bezwaren opleveren de K.L. M. tot een staatsbedrijf te maken. na OTTAWA De nieuwe Neder landse ambassadeur in Canada, de heer A. H. Lovink, heeft gisteren in tegenwoordigheid van de Canadese minister van Buitenlandse Zaken, Lester Pearson, zijn geloofsbrieven aan de Gouverneur-Generaal van Canada aangeboden. Vraag: J. B. wil gaarne enige inlichtingen hebben over molest- verzekering, in. verband met de thans in werking getreden wet op de vergoeding van oorlogsschade. Antwoord: Bij de onderlin ge molest-verzekeringsmaatschap- pijen hebben de leden zich ver plicht om over en weer gezamen lijk hun oorlogsschade te dragen. Er zijn kassen gevormd, waarin elk lid premies heeft gestort. Op niet altijd gelijke wijze, maar toch wel min of meer overeenkomstig, zijn op gezette tijden vergoedin gen aan de leden uitgekeerd. Was er niet genoeg om een bepaalde uitgave te doen, dan kon er op de leden nog een naheffing worden toegepast. Er heeft uiteindelijk een verrekening plaats tussen wat het Rijk uitkeert en wat de ver zekeringsmaatschappij heeft uit gekeerd, c.q. alsnog zal betalen. De kans bestaat, dat men door de combinatie van twee methodes een volledige vergoeding van de scha de krijgt. Vraag: D. T. B. wil weten of hij voor de verdere uitkering in gevolge de wet op de oorlogs schade nog verdere stappen moet doen. Antwoord: Neon, Automa tisch gaat de Schade-Enquête- Commissie de bij die instelling be kende gevallen afhandelen. Men moet er echter op rekenen, dat wel de wet is aangenomen, doch dat de gelden om cle uitbetalingen te doen, nog niet beschikbaar gesteld zijn. Bovendien gaat het om tien duizenden gevallen, waardoor wel enige jaren met de afdoening ge moeid zullen zijn. Heeft men de aanvankelijke uitkering ontvan gen op een ander adres, dan men thans woont, dan doet men goed het nieuwe adres aan de Schade- Enquête-Commissie op te geven. V r a a g: J. A. H. M.-E. stelt een vraag over de uitkering van de kinderbijslag. Antwoord: Indien men van tafel en bed is gescheiden, krijgt de man geen kinderbijslag meer, omdat het gezinsverband tussen hem (de man) en het kind is ver broken. Vraag: H. V. heeft een huis gekocht en wil daar zelf intrek ken, of een familielid in laten wo nen. Antwoord: Wanneer men een huis heeft gekocht, kan men pogen de huurders ertoe te bren gen het huis te verlaten, b.v. door hen een andere woning of een ge deelte van een woning aan te bie den. Kunnen of willen de huur ders aan het vrijwillig verzoek niet voldoen, dan kan men de huur opzeggen en pogen tot een rechterlijke uitspraak te komen. Echter houdt de Rechter in een dergelijk geval zeer nauwkeurig rekening met het feit wie hier de belangrijkste papieren heeft, m.a.w. of het belang van de koper, dan wel van de inwoners het zwaarst weegt. De groei naar éénwording van Europa heeft de laatste tijd nieuwe impulsen gekregen. Ongetwijfeld behoren de plan nen tot integratie van het Europese economische leven van de Fransman Schuman en de Nederlander Stikker tot die objecten van welker welslagen onze welvaart voor een zeer groot gedeelte afhankelijk is. Het feit, dat deze plannen er zijn is een bewijs, dat ontwik keling naar een Verenigd Europa niet meer tegen te-hou den is. De erkenning van dit feit, betekent echter niet dat men de moeilijkheden, welke nog voor de boeg staan gering mag achten. Juist de discussie van de laatste weken heeft be wezen, dat er tussen theorie en praktijk nog een grote afstand is. Van de drie grote projecten, het plan Schuman, het plan Stikker en de inmiddels tot stand gekomen Europese beta lingsunie, heeft het plan Schu man de grootste aandacht ge trokken. Hoe begrijpelijk dit ook is, toch dient men zich er voor te hoeden de betekenis van de twee andere projecten geringer aan te slaan. In ve lerlei opzichten vullen deze plannen elkaar aan. De gedachte door het plan-Schu- man aan de orde gesteld is geen nieuwe gedachte. Wanneer ik mij tot de ontwikkeling in socialistische rijen beperk, dan moet ik eraan her inneren, dat in Maart van dit jaar, dus 1M» maand voor dat Schuman met zijn opzienbarend plan naar voren kwam. de internationale con trole van de basis-Industrieën op de socialistische conferentie te Witten zware industrie genationaliseerd ls. is dit geen probleem, omdat daar de regeringen deze industrieën zelf in handen hebben, maar in staten waar de zware industrieën in particulier beheer zijn, ligt dit anders. Hoe kunnen de regeringen beloven dat zij de productie tot een bepaald r.iveau zullen opvoeren, wanneer zij in eigen land niet de bevoegdheid hebben om ordenend in te grijpen in het bedrijfsleven. Dit betekent dus. dat wil de internationale controle geen dode letter blijven, deze natio naal haar aanvulling moet vinden In een economische wetgeving op velerlei terrein. Met internationale controle op de basisindustrieën moet een nationale controle gepaard gaan. Voor landen als Nederland is dit geen probleem, maar wel heeft dit standpunt consequenties voor landen als België en West-Duitsland waar de liberale economie hoogtij viert en de regering elke mogelijkheid mist om het particuliere bedrijfsleven in een bepaalde richting te sturen. Over deze twee principes bestaat in socialistische kringen volledige overeenstemming. Moeilijker ligt het met de vraag, op welke wijze het internationale contróle-orgaan zal moeten worden samengesteld en welke bevoegdheden dit orgaan zal krijgen. Schuman denkt zich een nieuw op te richten autoriteit min of meer naast de bestaande regerin gen. Speciaal van Engelse zijde heeft men hiertegen ernstige bezwaren. Men vraagt zich af aan wie deze In ternationale autoriteit verantwoor ding schuldig is. Wanneer men niet de regeringen zelf de directe ver- Benelux praat weer mee over Duitsland DEN HAAG. Sinds 3 Juli houdt zich een aantal Amerikaanse. Engel se en Franse deskundigen te Londen bezig met een voorbereidend onder zoek. hetwelk ten doel heeft, na te gaan. welke wijzigingen in het Sta tuut voor Duitsland moeten (kun nen) worden aangebracht. Dit in overeenstemming met hetgeen de ministers van Buitenlandse Zaken van de drie genoemde landen op 15 Mei te dien opzichte besloten had den. Zowel van Nederlandse als van Belgische en Luxemburgse zijde is er op aangedrongen, aan de besprekin gen van bedoelde studiegroep te mo gen deelnemen. Thans staat vast. dat Nederland. België en Luxemburg hun gedachten kenbaar kunnen ma ken ten aanzien van die punten, die hen het naaste raken in verband met het Statuut en dat zij vervolgens de gelegenheid zullen krijgen om dan aan de besprekingen daarover deel te nemen. In herinnering zij nog gebracht, dat het in de bedoeling ligt. dat dc ministers van de grote Drie in Sep tember te New York een definitief besluit willen nemen, na kennis ge nomen te hebben van de resultaten van het voorbereidende werk van bovengenoemde studiegroep. door: drs G. M. Nederhorst lid der Tweede Kamer aan dc Roer diepgaand besproken is. Legt men de conclusies van deze conferentie naast dlo van dc heer Schuman. dan ls er in vrijwel alle opzichten overeenstemming. Wan neer men echter het socialistische plan nader beschouwt, dan blijkt, dat van socialistische zijde op twee punten in het bijzonder de nadruk werd gelegd. In de eerste plaats wenst men de internationale con- tróle van de zware industrie ge plaatst te zien tegen de achtergrond van een gemeenschappelijke politiek ter handhaving van de volledige werkgelegenheid. Een politiek van deze soort is naar haar aard expan sionistisch in tijden van depressie cn toenemende werkloosheid en meer restrictief in tijden van hoog conjunctuur. Gezien de kans op overexpansie in de hoogconjunc tuurjaren is het begrijpelijk, dat men in deze conjunctuurperiode zich er voor hoedt al te ver te gaan met zijn investeringen. Op lange termijn gezien is het socialistische standpunt, dat de productie zich moet uitbreiden ten einde het le venspeil van de massa te verhogen. Wanneer alle landen deze politiek voeren betekent dit, een ommekeer in de ijzer-, staal- en kolen-voorzie ning in Europa. Voor de oorlog wa ren deze' takken van productie sterk gckartelliseerd. De internationale kartels zijn in het algemeen meer op beperking van productie dan op uit breiding van de productie ingesteld. Beperking van de productie bete kent namelijk meestal hogere prij zen. waarmee de samenwerkende Ondernemingen gediend zijn. Door een politiek van volledige werkgele genheid voorop te stellen bakenen de socialisten duidelijk af ten op zichte van een internationaal kartel voor kolen, ijzer en staal. Een tweede punt waarop van so cialistische zijde sterk prijs gesteld wordt, is het feit, dat de nationale staten moeten kunnen garanderen, dat zij de gemaakte afspraken ten aanzien van investeringen, prijzen, lonen, export e.d. ook inderdaad kunnen nakomen. In staten waar de Enquêteurs en enquêtrices van het NIPO hebben aan stemgerechtigde y"*V Nederlanders in alle provincies ge- M B 8 vraagd: ..De Franse Minister van LJ Buitenlandse Zaken Schuman heeft - S Hl H JB voorgesteld om de staalindustrie van W X. W I A B J Frankrijk en West-Duitsland (Ruhr- gebied) onder één internationaal be heer te brengen Vindt U dit een „orrl fl0 Norlorln nrlor goed of een slecht voorstel?" ZQgt Cle 1\ eCterlGnaer De antwoorden luidden als volgt: 39% Goed; 6% Slecht; 5% Oninteressant; 50% Geen oordeel. Van de helft van het publiek mèt een oordeel is dus de overgrote meerderheid (bijna vier vijfden) vóór het Franse plan. „Waarop is Uw mening gebaseerd?", was de volgende NIPO-vraag. De voorstanders antwoordden: 10% „Begin Europese samenwerking"; „eenheid"; „om tot Europese Unie te komen", „eerste werkelijke stap tot Europese integratie" enz. 5% „Samenwerking goed"; „bevordert eenheidszin" (Zonder dat speciaal Europese eenheid genoemd werd). 2% „Maakt Europa sterker". 8% „Waarborg voor de vrede"; „bevordert de vrede"; voorkomt oorlog met Duitsland", enz. 7% „Controle op zware industrie"; „toezicht op productie"; „geen kans op Duitse herbewapening". 3% „Economisch gunstig"; „alle landen zullen er wel bij varen"; prijzen zullen dalen"; „grotere efficiency". 4% Diverse andere antwoorden. De voornaamste motieven van de kleine groep (6%) tegenstanders zijn „Komt oorlog van" en „Samenwerking gaat toch nooit door". Die tegenstanders vindt men het meeste onder hen, die op de C P N. stemmen. Het grootste aantal voorstanders telt de groep der V.V D.-stem mers (51%) en de mensen, die op de P.v.d.A. stemmen (49%). Ook de andere politieke groepen echter leveren meer voorstanders dan tegen standers van het plan-Schuman. Gedenkboek voor Prinses Wilhelmina Op 1 Juli is door een deputatie van de „Band Oud-strijders 7-De- cember Divisie", bestaande uit gene- raal-majoor Dürst Brltt, generaal Engles, le lt„ Epke en korporaal De Bruin, het gedenkboek van de 7-De- cember Divisie „Wij Werden Geroe pen" op het paleis Soestdijk aan Ko ningin Juliana aangeboden. Gisteren is dit gedenkboek op het paleis Noordeinde aan Prinses Wilhelmina aangeboden. Het boek is in ontvangst genomen door vice-admiraal Rost van Tonningen. Nederland gooit een balletje op DRS G. M. NEDERHORST antwoordelijkheid laat dragen, dreigt de democratische contróle te ver zwakken. De moeilijkheid hier ge schetst is m.i. betrekkelijk eenvou dig opl baar. Dit zou kunnen ge schieden door de instelling van twee organen: a. een Raad van Ministers, welke de algemene politieke lijn zal bepa len; b. een uitvoerende raad van des kundigen. welke met de practische uitvoering belast is en die verant woordelijk is aan de Raad van Mi nisters: de Ministers blijven elk af zonderlijk verantwoordelijk aan hun eigen Pa rJemcnt. Een verder moeilijk punt is do vraag of in de Raad van Ministers besluiten met meerderheid van stemmen genomen kunnen worden. Gelijk bekend hebben vooral de Engelsen hiertegen ernstige bezwa ren. Geheel onbegrijpelijk is dit niet. Wanneer men zich b.v. indenkt, dat momenteel door het zg. stelsel van dubbele prijzen de Engelsen in staat zijn door de winsten behaald door de hoge kolenprijs in het bui tenland, de modernisering van hun kolenindustrie te financieren. In de toekomst zal dat niet meer kunnen en zal men afhankelijk zijn van wat de andere landen voor modernise ring uit. het Moderniseringsfonds aan Engeland afstaan. De vrees van de Engelsen is nu. dat particuliere mijneigenaren in West-Duitsland, Belgie en andere landen de Engelse ijzer-, staal- en kolenindustrie zul len gaan dwars zitten waardoor het fundament aan de politiek van vol ledige werkgelegenheid ontvalt. Het zou onjuist zijn dit gevaar geheel (Van onze correspondent) BARNEVELD In een onder houd. dat wij mochten hebben met Barnevelds burgemeester mr C. E E Kuntze en dr. M. H. Hoogland van de plaatselijke veeartsenijkundlge dienst is meegedeeld, dat tot 11 Juli op 51 pluimveebedrijven pseudo-vo- gelpest is geconstateerd. Op 30 Mei kwam het catastrophale bericht over het uitbreken van de pseudo-vogel- pest in Barneveld. Nadien is het tot 24 Juni in stij gende lijn gegdan. In de week van 18 tot en met 24 Juni werden name lijk 14 bedrijven besmet verklaard. Dat was tevens het keerpunt. Gelei delijk nam het aantal gevallen af en zo noteerde men van 9 tot en met 11 Juli slechts één geval van de ge vreesde ziekte. Dr. Hoogland is van mening, dat de boeren de zaak beter gaan bekij ken. Men wordt voorzichtiger, voor al met het toelaten van bezoek op de bedrijven. Ook dc weersgesteld heid is blijkbaar van invloed. In een warme periode is het besmettings gevaar groter. „Wij mogen wel niet juichen, maar er is toch een min of meer gunstig perspectief", aldus burgemeester Kuntze. Tot nu toe zijn er ruim 35.000 stuks pluimvee afgemaakt- en ver nietigd, dat is nog geen 0.5 van de gehele kippenstapcl van de gemeen te Barneveld. Voor wat inenting be treft, is het dr Hoogland wel tegen gevallen, dat niet meer pluimvee houders zich hebben gemeld voorde inenting. Vooral in het gebied waar de vogelpest zo erg is opgetreden komen er weinig aanmeldingen bin nen In Voorthuizen, Kootwijker- brock en Kootwijk, waar de ziekte bijna niet voorkomt, gaat het beter. De pluimveehouders krijgen wel een behoorlijke vergoeding voor hun kippen (er is geen pluimveehouder in verzet gegaan) maar ze zijn toch zwaar gedupeerd. De ziekte brak na melijk uit in een jaargetij, dat de kippen aan de volle leg waren- Nu zijn ze door inenting voor 6 A 8 we ken uitgesloten. Van broeden is er dit jaar geen sprake meer. De twee Centrale slachtplaatsen in Barneveld slachten dagelijks twee en half duizend hanen. De afzet is moeilijk. De verkoper ls o.m. ge houden aan do poeliers. Er is wel een mogelijkheid om naar Engeland uit te voeren, maar dan panklaar en gekeurd. De bevoegde autoriteiten zijn min of meer tevreden met het verloop van de pseudo-vocelpest. Dr. Hoog land raadt elke pluimveehouder af om kwakzalversmiddelen te gebrui ken. Als er iemand is die een af doend middel weet, laat hij zich dan in verbinding stellen met de Rvjks- seruminrichting te Rotterdam. Daar zullen dan proeven worden geno men. Benoeming van ambassadeurs verwacht in Dehli, Peking en Canberra denkbeeldig te noemen, en het ver dient aanbeveling dit punt met dc grootste zorg te bestuderen. Ander zijds zal een werkelijke eenwording nimmer tot stand komen, indien men niet bereid is Iets te wagen en bepaalde risico's te nemen. Het is mijn opvatting, dat het socialisme er zich in deze tijd voor dient te hoeden „conservatief" te zijn, het geen wil zeggen, dat men uitsluitend oog heeft voor hetgeen men bereikt heeft en de fantasie niet kan op brengen om een mogelijke verdere ontwikkeling in de toekomst te on derkennen. In deze zin ondersteun ik de gedachte in de voorstellen van Minister Schuman en Minister Stik ker neergelegd, met kracht. (Eigen berichtgeving) DEN HAAG. In de afgelopen weken zjjn er nogal wat berichten verschenen over wisselingen in onze buitenlandse dienst. Op zichzelf is dat niets bijzon ders. In het algemeen toch geldt de regel intussen geen regel zonder uitzonderingen dat, daargelaten de ambassadeursplaatscn, op de meeste posten iemand niet veel lan ger dan een viertal, ten hoogste vyf jaren dc leiding pleegt te hebben. Dc practijk zou namelijk hebben geleerd, dat anders zulk een hoofd van post licht het gevaar loopt er te veel „vastgeroest" te geraken. Om dezelfde reden is het gebruikelijk, dat de ambtenaren van de buiten landse dienst in lagere rangen, zo als raden, secretarissen enz. niet veel meer dan twee tot drie jaar op Bang voor oorlog? Vreest U tekorten? Geen nood. „Om tegemoet te ko men aan de algemene vraag naar artikelen om op te slaan, hebben wil onderstaande vier pakketten uitgebracht, die U thans tegen gere duceerde prijs kunt be trekken", laat een Haagse kruidenier per oranje pamflet weten, waarvan wij hier een afdruk plaatsen en dat ons werd toegezonden naar aanleiding van ons artikel „Volle Kasten", waarin wij de hier en daar optredende neiging tot hamsteren bespra ken. Het is tot nog toe de meest brutale bijdrage die wij ontmoetten op dit gebied, getuigend van een bijzonder slecht koopmanschap en van volslagen gebrek aan verantwoordelijksheids- besef. Wanneer de tij den zorgelijk zijn, komt het niet te pas op een dergelijke onsmakelijke manier te trachten er een persoonlijk slaatje uit te slaan. Afgezien nog van het feit, dat hamsteren geen zeker heid biedt, terwijl het gelukkig nog niet zo erg is in de wereld, dat we ons nu met slaolie en thee moeten dekken. Bovendien blijkt dat deze kruidenier alleen bezorgd is voor de voorraden van diege nen die f 5 tot f 50. kunnen betalen; zij die niet zoveel reserves hebben, behoeven blijk baar geen suiker en rijst in de kasten op te slaan. Wij hopen van gan ser harte dat de vak broeders van deze Haagse kruidenier hem ondubbelzinnig zullen laten weten, dat men niet gesteld is op een dergelijke onsympathie ke en onverantwoorde lijke manier van recla me-maken en onrüst stoken. yVOOR RAAD P/TKKETTEix Om tegemoet te komen aan de algemene vraag na artikelen om op te slaan, hebben wij onderstaand 4 pakketten uitgebracht, die U thans tegen geredu ceerde prijs kunt betrekken PAKKET A 2 Kg SUIKER 2 Kg RIJST (Slam) 1 ons THEE (le soort) 2* ons CACAO F 5.- I PAKKET B 6 Kg SUIKER 3 Kg RIJST (Siam) 1 (les SLAOLIE (Calvé) 1 ons THEE (1e soort) PAKKET C 6 Kg SUIKER 3 Kg RIJST (Siam) 2 (lessen SLAOLIE (Calvé) 2 ons THEE (1e soort) 3 pakk ZELFW WASMIDDEL (naar keuze) 10 stukken SUNLIGHT ZEEP 10 st. TOILETZEEP (naar keuze) -a 1 ons CACAO voor F 20.- PAKKET D 10 Kg SUIKER 10 Kg RIJST (Siam) 10 Hessen SLAOLIE (Calvé) 10 ons THEE (1e soort) 10 stukken SUNLIGHT ZEEP 10 stukken TOILETZEEP F 50.. Voor eventueel grotore pakketten maken wij gaarne oHerte .J dezelfde standplaats blijven. Het is •dus duidelijk, dat dit „stelsel" vrij veelvuldig veranderingen met zich meebrengt. Verder kunnen er ten gevolge van overlijden openingen ontstaan. Dit laatste deed zich voor te Ko penhagen, waar, gegeven onder meer de eisen waaraan daar een gezant moet voldoen, onze tegen woordige gezant te Bern goed op zijn plaats te achten valt. Bern is zodoende vrijgekomen; omtrent de opvolging daar is nog niets beslist. Op het Plein heeft men begrijpe lijkerwijze volgaarne rekening wil len houden met de wens van mr. Van Kleffcns om, nu Lissabon vrij komt, zijn functie van ambassadeur te Washington met die van gezant in de Portugese hoofdstad te verwis selen. Mr. Van Kleffcns zal dus jhr. P. A. van Buttingha Wichcrs opvol gen, die voorbestemd is om, in plaats van gezant in Portugal ge zant bij de Oostenrijkse regering te worden. Van Oostenrijkse kant heeft men hier te lande reeds enige tijd een gezant en het ligt nu in de be doeling om aan het hoofd van onze post te Wenen, waar we op het mo ment alleen een zaakgelastigde heb ben, een gezant te plaatsen. Dat de heer H. A. Hooft als gezant te Boedapest heengaat om die functie te krijgen in Luxemburg, tot nu toe niet een afzonderlijk gezantschap, ligt in de natuur der dingen, gezien het aantal jaren door hem in de Hongaarse hoofdstad doorgebracht. De heer Posthumus Moyjes was, in het licht van alle factoren, overeen komstig de normale maatstaven, die men op het Plein pleegt aan te leg gen, de eerst aangewezene om zich met dc leiding van de gezantschaps- post in Hongarije belast te zien. Alsnog schijnt besloten te zijn in Pakistan niet een ambassadeur te benoemen doch wederom een zaak gelastigde De tegenwoordige zaak gelastigde in Pakistan jhr mr M. P M. van Karnebeek. die vermoedelijk eind Augustus met verlof hier te lande zal komen, zal in plaats van dr J. A. Ncderbragt, die in het na jaar wegens overschrijding van de leeftijdsgrens de buitenlandse dienst zal verlaten, gezant in Israël wor den. Voorts stippen wjj nog aan, dat binnen afzienbare tijd de benoeming van ambassadeurs te Delhi (de heer Lamping gaat immers als Hoge Commissaris naar Djakarta), Pe king en Canberra te verwachten valt. Regeringsverklaring inzake Korea aangehouden (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. Bij de ingekomen stukken bij de Eerste Kamer be vond zich een regeringsverklaring inzake Korea. Mr. Van Heuven Goedhart noemde dit stuk van zo danige betekenis, dat hij zich kon voorstellen, dat deze kamer zich hierover nader zou willen beraden en eventueel ook willen uitspreken. Aangezien hij met andere senatoren nader overleg wil plegen omtrent een eventuele uitspraak, verzocht hü aanhouding van dit stuk tot de volgende vergadering. Dienovereen komstig werd besloten.

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 3