Plan-Stikker Luxemburger Goldschmidt oogst de eerste lauweren Delegaties plan-Schuman opnieuw naar fimswoor overleg Rechtsherstel voor Kamers van Koophandel wordt grif aanvaard een belangrijke stap in federalistische richting r r* .Van West-Europa gaat M eer initiatief uit De Hoog komt met peleton als dertiende binnen Ned. standpunt maakte indruk Nederland kan zich geen KLM permitteren, zegt dr Lucas Franse nationalen komen er bekaaid af Maar Tweede Kamer moet eerst voltallig zijn Hebt U al uwe*. IsoiWl „Vrijdag 14 Juli 1950 5 door: mr N. J. C. M. KAPPEYNE VAN DE COPPELLO Voorzitter Vereniging voor Internatio nale Rechtsorde V. WVT mij in het zo spoedig na elkaar bekend wor den van de plannen Schuman en Stikker het meest zowel ge frappeerd als verheugd heeft, is het feit, dat er ook in deze nieuwe periode van internatio nale ordening, welke na de laatste wereldoorlog is begon nen, weer initiatief van West- Europa uitgaat. Dat initiatief heeft, om begrijpelijke redenen overigens, veel langer op zich laten wachten dan na de eerste wereldoorlog. Hoe dankbaar men ook moge zijn voor de hulp, welke de Ver enigde Staten hebben willen ver schaffen, die hulp komt niet tot haar recht daarop is ook van gene xtjde van de Oceaan ver schillende malen gewezen wan neer niet uit West-Europa zelf een zekere daadkracht aanwezig is om zUn lot in eigen hand te nemen. Het is daarbij in het bijzonder verheugend, dat Frankrijk de eer ste stoot gaf, in de eerste plaats, omdat de Franse geest in de Euro pese '/samenleving bij uitstek waardevol is gebleken bij het ver richten van baanbrekend werk en in de. tweede plaats, omdat het juist dit land is geweest, waarvan de matheid direct na de oorlog voor zijn vrienden reden tot onge rustheid gaf. Het plan-Stikker is van verre weg de verste strekking. Het heeft, gelijk Overigens van de ontwer per te verwachten was, een libe raal-sociale strekking; liberaal, waar het poogt de handelsbetrek kingen te verruimen en daarbij gelijkgerechtigdheid nastreeft, so ciaal, in zoverre het in de arbeids verhoudingen een element van meer duurzaamheid tracht te leg gen, aldus bijdragende tot meer bestaanszekerheid in de Europese samenleving. Dat dit plan van Nederland uit ging, is voor de positie van ons Welfarerantsoenen in Indonesië worden goedkoper DEN HAAG De Legcrvoorlich- tlngsdienst deelt mede; als gevolg van de sterk gestegen prijzen in In donesië, zijn ook de z.g. Welfare- rantsoenen, die maandelijks tegen kostprijs aan onze militairen aldaar worden verstrekt, zo duur gewor den. dat zij voor de gewone soldaat bijna niet meer te betalen zijn. Er is daarom een geheel nieuwe regeling gemaakt, waardoor de prijs van het rantsoen reeds direct be langrijk lager wordt en zeer bin nenkort zelfs tot beneden de oude Ïirijs zal dalen. De verzorging zal n het vervolg geheel door Neder land geschieden, in de vorm van maandelijkse pakketten, waarin zich o.m. 300 goede sigaretten bevinden. Als gevolg van de nieuwe regeling kan geen bier meer worden ver strekt.-,In plaats daarvan bevindt zich in ieder pakket 'n blikje goede limonadesiroop. Men vertrouwt, dat de terecht geuite klachten hierdoor tot het verleden zullen behoren. Brits vlootbezoek aan Nederland DEN HAAG Zaterdagochtend 15 Juli zullen te Amsterdam meren de Britse torpedo'oootjager H.M.S. ,.St. Kitts" en het Britse Fregat H.M.S. „Loch Alvie" die tot 20 Juli as. een niet officieel bezoek aan deze stad brengen. Men heeft voor de bemanning van deze beide schepen o.m. sportwed strijden georganiseerd, terwijl de Britten voorts een bezoek zullen brengen aan Aalsmeer, aan de dia mantslijperij van Asscher, aan de likeurstokerij van Bols en aan Hei- neken's Bierbrouwerij. Voorts zullen van 15 tot 18 Juli .vier Britse torpedomotorboten een niet officieel bezoek aan Rotterdam brengen, terwijl bovendien van 15 tot 20 Juli de Britse kruiser H.M.S. „Cleopatra" en de torpedoboot jager H.M.S. „Gabbard", die thans te Rot terdam liggen, de haven van Vlis- singen zullen bezoeken. Mr N. I. C. M. KAPPEIJNE VAN DE COPPELLO land, dat vóór de oorlog een on evenredig grote bijdrage in de ont- keling der internationale rechts orde leverde, van des te meer ge wicht, omdat de nasleep van de oorlog tot nu toe aan het aanzien van ons land vrjj veel afbreuk heeft gedaan. Wij profiteren thans wel zeer spoedig van de omstan digheid, dat voor het eerst aan een figuur van betekenis uit de soci aal-economische sfeer de leiding der buitenlandse betrekkingen werd toevertrouwd. Wanneer het plan-Stikker voor de betrokken landen, of althans voor het aan zienlijkste deel dier landen, aan vaardbaar is, dan zal een zeer be langrijke stap in federalistische richting zijn gedaan. Men heeft na de schokkende gebeurtenissen in een oorlog steeds de neiging als reactie vergaande illusies omtrent de internationale ontwikkeling na de vrede te koesteren. Ditmaal was de hoop levendig in zeer snel tempo een verregaande politieke West-Europese federatie te berei ken. Voor goede politieke toestan den is een juiste economische ba sis onmisbaar. Daarom kan het plan-Stikker één der fundamenten zijn. waarop straks een politieke federatie mogelijk wordt. Het plan-Schuman heeft, wordt het toegepast, behalve economi sche nog een groot moreel effect. Het is nog geen twintig jaar gele den, dat in de Franse Kamer van gezaghebbende zijde de beschuldi ging werd geuit, dat het Comité des Forges had bewerkt, dat de Franse staalindustrieën, die in door Duitsland bezet gebied lagen, in de Eerste Wereldoorlog door de Geallieerden niet werden ge bombardeerd. De Duitse staalmag- naten voegden daaraan toe, dat Duitsland in 1915 zou hebben moe ten capituleren, als dit wel was geschied. Internationale supervisie van deze potentieel zo gevaarlijke, economische activiteit, zal, wat eens een haard van onrust in Eu ropa was, kunnen pacificeren. Twintig doden bij treinbotsing in Oost-Duitsland BERLIJN Volgens een bericht van het fRussisch-Duitse nieuwsbu reau ADN zijn bij een treinbotsing in de buurt van Wildenfels in de Russische zone twintig mensen ge dood en ongeveer vijftig anderen ge wond. Deze botsing, die eergister avond plaats vond. werd veroorzaakt doordat een passagierstrein op een goederentrein reed Wildenfels ligt op ongeveer 100 km ten Zuidwesten van Dresden. Een seinwachter is voor nader on derzoek in hechtenis genomen. Het ongeluk gebeurde tussen Zwickau en Aue, waar onder leiding van de Russen een uraniummijn ont gonnen wordt. In West-Duitse kringen werd on middellijk de suggestie geopperd dat het ongeluk aan sabotage te wijten was. Er heerst in Oost-Duitsland EERSTE DAG TOUR DE FRANCE (Van onze speciale verslaggever) METZ De Nederlandse ploeg in de Ronde van Frankrijk Is Donder dagavond waarachtig niet in een stemming van onverdeelde tevredenheid aan tafel gegaan. Terwijl dc Luxemburgers het een beetje feestelijk deden ter ere van de overwinning, waarmede Goldschmidt hun de eerste lauweren had geschonken, en terwijl de Italianen uitrekenden wat z(j die eerste dag zonder al te schadelijke gevolgen hadden doorstaan, stond de barometer In het kamp van de Franse nationalen en van de Nederlanders een hele ver dieping lager. Bij de Fransen omdat door een niet helemaal te volgen i tactiek van de heer Jean Bidot de helft van de nationale ploeg, inclusief grote ontevredenheid en onwil tegen ,,r k|ctne.grote Apo Lararldcs. op ongeveer een kwartier achterstand van j de overwinnaar binnen kwant, bij de Nederlanders omdat tegenover de eer volle dertiende plaats van Henk dc Hoog ex aequo in het grote peleton een achterstand van iets meer dan zestien minuten moest worden geboekt op naam van Wagtmans. die 45 kilometer vóór het einde een lekke band had gehad, en op die van Vos en Voorting, die vergeefs hadden getracht hem over zijn steeds grotere achterstand heen te helpen. de methoden der Russen om dc men sen te dwingen om in de uranium- mijnen te werken. Het ongeluk vond plaats doordat de passagierstrein vol met arbeiders, vn.l. uit de uraniummijnen. op de stilstaande goederentrein inreed. Engelsen geëerd door Nederland LONDEN Vandaag zijn door de Nederlandse ambassadeur jhr. Mi- chiels van Verduvnen onderschei dingen van de Orde van Oranje- Nassau uitgereikt ?.an elf Engelsen, die de zaak van Nederland hebben gediend in d* afgelopen oorlog. Het grootkruis werd overhandigd aan. Lord Morton of Henryton, die als voorzitter van de Britse com missie voor de zwarte lijst de Neder landse regering waardevolle steun verschafte door het samenstellen van lijsten van vijandelijke onder danen. Ook sir Cecil Graves, direc teur van de B B C.. cn graaf Droghe- da. voormalige directeur-generaal van het ministerie van Economische Oorlogvoering, werden met het grootkruis begiftigd. Tot commandeur in de Orde van Oranje-Nassau werden benoemd sir Stephen Tallents. prof. Air Ernest Barker, prof. D. W. Brogan, H. North Lewis C. H. Villeurs, H. A. Shannon en D. H. Brebncr Group- captam A. A. Adams, militair lucht vaartattaché bij de Britse legatie in Den Haag tot Mei 1949, werd be noemd tot commandeur van de orde met de zwaarden. (Van onze correspondent) PARIJS. Gisteren is de Nederlandse delegatie op dc conferentie over het plan-Schuman naar Nederland teruggegaan. Zij heeft goede moed over het uiteindelijke slagen. Alle delegaties keren trouwens terug om dc situatie weer eens door te nemen en Dinsdag zal iedereen weer op zijn post staan. Het is duidelijk, dat alleen snel le vorderingen gemaakt kunnen worden als het „ja" der gedele geerden voortdurend het „ja" der regeringen vertegenwoordigt. Terwijl Engeland via het offi cieus gelegde contact nog steeds even afwijzende tonen laat horen, heeft het Nederlandse standpunt, met kracht en talent door de heer Spierenburg verdedigd, indruk ge maakt. In onderhandelingen, die van Franse kant op het hoogste niveau zijn gevoerd, werd door Frankrijk toenadering getoond. De gebeurtenissen in Korea hebben daaraan meegewerkt en men be grijpt, dat haast moet worden ge maakt. Frankrijk begrijpt thans ook gemakkelijker, dat politieke besluiten economische kunnen overheersen. In al die gevallen dient de ministerraad het laatste woord te hebben. Het supra-natio- nale bestaat dan daaruit, dat door niemand een veto kan worden uit geoefend, doch een meerderheids besluit alleen bindt. De Hoge Au toriteit zou zeker in de executieve sfeer grote bevoegdheid en onaf hankelijkheid krijgen. De omvang van die bevoegdheid zou telkens door het comité van ministers worden vastgesteld en nagegaan. Men begint zich met de afwe zigheid van Engeland te verzoe nen. De pool zou. zoals een gede legeerde het uitdrukte, de vorm kunnen krijgen van een club, waarvan Engeland buiten-lid zou kunnen zijn. Dat staat nauwe samenwerking in practische zaken later zeker niet in de weg. Intus sen begint men van Franse zijde ook te begrijpen, dat de pool zich aan de wereldpolitiek onderge schikt dient te maken. Het gaat straks niet meer in de eerste plaats om het opvangen van een uitvoer- overschot, doch vermoedelijk veel meer om het opvoeren van de pro ductie ten bate van de weerbaar- making der Atlantische gemeen schap. Nog steeds is de verdeling der las ten, die de verschillende fondsen moeten opbrengen, verevenings fonds, aanpassingsfonds en ratio naliseringsfonds een omstreden punt. Men denkt er over om die fondsen gedeeltelijk uit leningen te bestrijden en wijst naar het voorstel van Petsche om in het kader der OEEC een investerings bank voor Europa op te richten. In elk geval zal, wanneer er een fabriek moet worden stilgelegd, meer gelet worden op het schep pen van nieuwe werkgelegenheid dan op het vergoeden van de oude eigenaar. Hier spreekt de wens naar full employment mee. Prijs verhoging om daaruit de kosten van de fondsen te bestrijden, be tekent een soort indirecte belasting op de consumenten-naties. Zij be talen dan de modernisering harer producenten, die veel draagkrach- tiger zün. De vraag is wanneer deze prijs verhoging door de modernisering in een prijsverlaging kan omslaan en welke bedragen daarmee ge moeid zijn. Men is in alles aan het becijferen; de technische commis sies doen nuttig werk. Zodra uit het werk dezer commissies een practisch beeld oprijst omtrent de omvang der autoriteit, die de lei ding van de pool straks minimaal nodig zal hebben, kan de Franse delegatie haar beslissing nemen, maar zij zal die dan ook moeten nemen. De goede wil schijnt in ruime mate aanwezig. Dat was dus weer geen fortuinlijk begin voor de Nederlandse ploeg, maar die tekenen waren er zeker niet toen zij zich tot 50 kilometer vóór het einde staande hadden ge houden. zo niet in de figuurlijke hitte van een niet geconstateerde „slag", dan toch in de letterlijke van het uit gezochte zomerweer, dat overigens door de Italianen als een teken van de hemel werd begroet. Een lekke band van Voorting vlak vóór de eer ste ravitaillering en later nog eens vlak bij Verdun was door goed ploeg- werk zonder schadelijke gevolgen gebleven en een achterstand van zes minuten, welke Vos opliep nadat hij tien kilometer vóór de tweede ravi- taillering 'met zijn achterwiel in moeilijkheden kwam, was op stijl volle en vakbekwame wijze onge daan gemaakt. Van Parijs tot Metz heeft Frank rijk intussen kunnen vernemen dat dc Tour eindelijk was begonnen. Een imposante reclamekaravaan was met een ontzettend lawaai van schallende luidsprekers aan het wielerpeleton voorafgegaan om de komst der gla diatoren aan te kondigen en om de laatste achterblijvers uit de verst ge legen straten van stad en dorp naar de hoofdweg te lokken. Maar dat was al niet meer nodig. De vonk van het delirium dat Parijs en de Parijse kranten voor welden kende mensen al een paar dagen on genietbaar had gemaakt, was reeds vóór het Goddet-circus uitgespron gen. Zelfs langs de prachtige, maar eindeloze wegen door een golvend landschap dat daar met de overda dige weelde van al zijn rijke schoon heid zo magnifiek lag te pronken, picknickten overal de families uit de van de wielermatadoren. gecombi neerd met de stralende zomerdag on der het rijke lover, tot een extra uit stapje had verleid. Pratend, etend, drinkend Intussen verkeerde de Bobets. Bar- tali's. Robics, Kublers enz. blijkbaar óók in die stemming. Die maakten er tenminste op een dusdanige manier een plezierritje van. dat zij halver wege het traject al een dik half uur op het schema achter waren. Met de handen op het stuur zaten zij de laat ste nieuwtjes uit te wisselen, pelden Het is al neer zo Wij hebben in de Tour de France van de laatste jaren ntg al eens het twijfelachtige genoe gen gehad te worden ingekwar tierd in hetzelfde hotel als de squadra Italiana. Een twijfel achtige eer. omdat het dan de ganse avond en een behoorlijk deel van de nacht dreunde van dc spreekkoren om Gino. Faur- to, Fiorenzo en hoe al die man nen ook mnpen heten. Meestal geschiedde dit in hef Zuiden, waar het enthousiasme dot onge wone hoogten bleek te stijgen. Ditmaal was dat echter het ge val in Mctz cn luannecr de hartstochtelijke kreten van deze noordelijke Fransen alle zoveel lawaai opleveren als dat van avond vóór hotel Royal in Metz het geval tras. dan icensen wij OM gelf en alle collega's toe dat wij in het verdere verloop van deze Tour voor dc eer gespaard mogen blijven. Dat ons in de eetzaal dc vorken en lepels uit dhanden teerden gestoten om dat dr door de open ramen bin- hengeklommen amateur fotogra fen. cplgrammenjagers cn an dere bewonderaars de heer Bar- tali soep en maccaroni trilden zien eten, zullen wij dan maar bcschoutren als een vermake lijk incident. V.v verre omtrek, welke de doortocht squadra precies bananen, aten rijstevla'tjes en slurp ten hun bidons met thee. bier of wa ter tot de laatste druppel leeg en het gordijn van groene truien, dat de verleden jaar (Van onze Parlementsredacteur) Het voorstel tot rechtsherstel van dc Kamers van Koophandel en Fa brieken vond een gunstig onthaal in de Tweede Kamer. Ook al keert de vooroorlogse toestand, geschapen door de wet van 1920, niet in alle opzichten terug. Zo is gebroken met het beginsel van de indeling der Kamers op uitsluitend economisch geografische grondslag. Het kies stelsel wordt herzien, opdat de kamers haar leden voortaan zelf zullen kiezen op grond van een aanbeveling van het bestuur. En tenslotte wordt de verdeling van de Kamers in twee afdelingen voor groot- en kleinbedrijf niet gehandhaafd. De Tweede Kamer kon (Van onze parlementsredacteur) Het is nimmer een genoegen naar de voorgelezen betogen van de neus- stemmige dr Lucas (KVP) te moe ten luisteren, maar gistermiddag was het een ergenis. Een klaagzang over het arme Nederland, dat zich de luxe van een verkwistende KLM toch eigenlijk niet meer kon permit teren. Een verlangen naar een ge zonde concurrentie door scheep vaartondernemingen voor de, door de staat gesteunde, monopoliste. Alsof de KLM juist door de moor dende internationale concurrentie niet in moeilijkheden is geraakt! Enfin, dr Lucas, die dan zo tegen staatsbemoeiing was, verwachtte blijkbaar soulaas van een controle van de Algemene Rekenkamer op een bedrijf, dat hij tenslotte durf en voortvarendheid toch niet wilde ontzeggen. Neen. dan had de emotionele heer Welter (KNP) de juiste toon toch beter te pakken met zijn trots be toog over de KLM als nationale in stelling. Hij was óók voorstander jvan het particulier bedrijf, maar dit geval wilde hij vergaande over heidsdeelneming toch gaarne aan vaarden. En er kwam zelfs een lof prijzing over zijn lippen voor het regeringsbeleid, dat in dit opzicht een brede visie had getoond. Maar de heer Weiter zou zich zelf niet zijn geweest als hij met tevens de regering verweten had. dat zij te weinig een „ijzeren Hein" was ge weest om schadeloosstelling te ver langen van Pakistan en India voor de in '49 aan de KLM toegebrachte schade. Over de redenen daarvoor had de regering een vertrouwelijke nota overhandigd. Maar die had de heer Weiter niet willen lezen. De publieke zaak moet in het openbaar behandeld worden. De heer Al ge ra (AR.) stond niet zo heel ver van de heer Weiter af. Gematigder evenwel, met meer be denkingen. M-ar tenslotte wilde 'mi de KLM toch wel steunen. Hii a> echter pertinent tegen het deelne men in de Garuda Indonesian Air ways. Niet omdat dit een Indonesi sche Maatschappij was. maar omdat 't een staatsbedrijf zou worden. voor deze voorstellen van staatssecreta ris v. d. Grinten wel gevoelen. Maar zij liet hen niet ongewijzigd passeren. De commissie van voor bereiding. waarin de KVP, PvdA, A.R., WD en CHU elkaar von den, had een aantal amendemen ten opgesteld, waaronder één, dat de pariteit tussen de midden standsondernemingen en andere in die zin wenste te handhaven, dat voor beide groepen een mini mum van een derde der zetels wordt gewaarborgd. Tegenover deze meerderheid was vechten nutteloos. De staatssecretaris nam het amendement dus over. Dit geschiedde eveneens met een amendement van de heren B a c h g HKVP), Schilthuis (PvdA) en Verkerk (A.R.), waarbij het bestuur van een K. v. K. wordt verplicht om bepaalde representa tieve organisaties van werkgevers vap ondernemers en werknemers te horen alvorens een aanbeveling voor nieuwe leden op te stellen. De heer Schilthuis (PvdA) kon echter geen steun vinden voor de gedachte om bovendien te be palen, dat ten minste Vs der leden uit werknemers moest bestaan. De andere sprekers meenden in dit opzicht op een toezegging der re gering en de goede wil van de K. v. K.'s te kunnen vertrouwen. En de communisten zwegen. In arren moede trok de minder-goed- gelovige voorsteller zijn amende ment in. Eén van de hoofdpunten van het debat betrof de verhouding tussen de Kamers en de publiekrechte lijke bedrijfsorganen Met name de heer B a c h g (KVP) wenste de Kamers op verschillende punten in contact te brengen met de So ciaal-Economische Raad. Zijn voorstel mede ondersteund door de heren Verkerk (A.R.) en Schilthuis (PvdA) om de Kamers jaarlijks verslag te laten uitbrengen aan de SER werd door de staatssecretaris aanvaard, al hoewel de heren S c h m a 1 (CHU) en Hoogcarspel (Comm.) hierin reeds een ongewenste on derhorigheid zagen. Nog sterker werden de bezwa ren bij een amendement Bachg Schilthuis, dat de mogelijkheid wilde openen om bepaalde, aan de regering toekomende bevoegdhe den aan de S.E.R. over te dragen. Van verschillende zijden werd dit bestreden ditmaal schaarde ook drs. Korthals (WD) zich bij de vorengenoemde opposanten omdat bij aanneming en doorvoe- gering terzake niet meer ter ver antwoording zouden kunnen roe pen. Mr. v. d. Grinten, die deze middag blijk gaf, in tactisch op zicht zich een en ander eigen te hebben gemaakt, liet de beslissing aan de Kamer over. En omdat het quorum beslist niet meer aanwe zig was de vergadering was zelfs een uur te laat begonnen we gens eenzelfde mankement werd de stemming op Vrijdagmid dag bcnaald. Tenslutte nam de staatssecreta ris r.og een amendement van de commisie van voorbereiding over waardcoi de werkingsduur der wet tot 1 Januari 1959 werd be perkt opdat binnen niet te lange tijd kan worden overwogen of het nuttig is de regeling van de Ka mers van Koophandel in de Wet op de bedrijfsorganisatie in te passen. Advertentie (l.M.) Bruxelles Kerm ess© 125 gram 29 cta. Gedurende deze maand b\j elk pakje een filmboekje voor de kinderen l weer voor het peleton had opgehan gen, zag er ook nu zó grimmig uit, dat de enkele idealist die er geen bezwaar tegen had om zich een beetje in te spannen voor de vette premie welke in Metz op hem lag te wach ten. bij nader inzien toch maar liever niet aan zijn zelfmoordpoging begon. Daar kwam nog bij dat na het ver strijken van de eerste morgenuren de weldadige zomerwarmte langzamer hand verkeerde in ondraaglijke hitte. En omdat er toch niets gebeurde, be gonnen de volgers, die tenslotte óók nog meer dan drie weken draaiende benen en wentelende wielen zullen zien, er een beetje genoeg van te krijgen. Langzamerhand zag men in de ene wagen na de andere een deel van de volgerskaravaan onder zeil gaan. of hoorde men een wagen woest naar voren stuiven, waar on der een zonneschermpje de lafenis wachtte van een flesje koel bier of een sprankelende appolinaris. Vos op topsnelheid Maar precies op dat moment wer den althans de Nederlandse volgers in de karavaan wakker geschud om dat Vnc een smak maakte door een aflopend achterwiel. Het geval kostte hem een achterstand van zes minu ten en het was een even over zijn zenuwen geraakte Vos. die met een achterstand van zes minuten op zijn dooie eentje wanhopig begon te jagen op het peleton. Hii was zelfs zó ner veus. dat hij aan de tweede ravitail lering. waar zijn ploegleider een beetje bleek om de neus op zijn plot seling verdwenen zesde man stond te wachten, in opgewonden haast het onontbeerlijke etenszakje weigerde. Verder echter gedroeg hij zich als een renner van klasse, want al reed het peleton nog maar matigjes ver der. het was toch een teken van kwaliteit, dat hij binnen 25 kilometer zijn achterstand tot vier minuten had kunnen reduceren. Od dat mo ment kwamen Jansen en Wagtmans. die zich inmiddels hadden laten af zakken. hem helpen en toen was de zaak in een minimum van tijd be keken. N Genadeslag Minder goed liep het af met de lekke band welke Wagtmans trof, toen de karavaan ongeveer 45 kilo meter vóór het einde juist begon door te zetten. Wagtmans moest van zijn fiets op het moment dat de Belg Demulder een voorsprong van onge veer één minuut had genomen die hij later weer moest afstaan. De klei ne Bredanaar evenwel ..zat" vandaag heel wat minder goed dan zijn tegen voeter in de stand van de wedstrijd en het resultaat was dan ook dat de ploegleiding uit angst een wankel moedige en teleurgestelde Wagtmans te verliezen, behalve de even afstap pende Voorting ook Vos naar de ach terhoede dirigeerde. Deze begrijpe lijke. maar ten aanzien van Vos mis schien toch niet geheel onaanvecht bare beslissing, deed inderdaad niets meer dan Wagtmans voor opgeven behoeden, want de zestien minuten De Nederlandse vloeg In dc Tour de France, v.l.n.rWout je Wapt-' mans, Henk de Hoog. Gcrrit Voor ting, Sjefke Jansen. Wim de Ruiter en Frans Vos achterstand van de Bredanaar wer den er nu helaas ook zestien voor Voorting en Vos, wiens prachtige in spanning van enkele uren tevoren daarmede wel heel slecht beloond was. Bovendien kregen Voorting en Vos nog een ernstige waarschuwing omdat zij Wagtmans bij hun jacht op het peleton met de handen hadden voortgeduwd. Intussen was De Ruiter door kramp gedwongen geweest even af te stap pen. Toen hij bovendien, gedreven door een onweerstaanbaar verlangen naar water, fris. helder, lavend water opnieuw van zijn fiets sprong, was ook voor hem de grondslag voor een behoorlijke achterstand (bijna twaalf minuten) gelegd. Jansen viel even eens wat terug maar eindigde toch redelijk goed cn De Hoog. die ook even had moeten loslaten, vocht zich zijn weg weer terug en redde aldus het gezicht van de Nederlandse équipe. Vooraan werd na de mislukte po ging van Demulder de geschiedenis van de eerste etappe hoofdzakelijk bepaald door een vergeefs sprong van Robic en Bartali op tien kilo meter voor de finish en tenslotte door de geslaagde vlucht van Gold schmidt. Rcmy en Lambrecht, die iets meer dan een halve minuut vóór hun kameraden in Metz arriveerden. De Franse nationalen kwamen er dus bekaaid af. Het was natuurlijk juist, dat Bidot vier man liet wachten om een achtergebleven Deprez op te vissen, maar waarom hij een favoriet als Lazarides daar óók aan opofferde, is ons tot op dit moment nog niet duidelijk. Het klassement van de eerste etap pe luidt; 1. Goldschmidt (Lux 307 km in 9.23.08; 2. Remy (Fr. Z -Oost), z. t.; 3 Lambrecht (België A) z. t.; 4 Redolphi (Fr. N.-Oost) 9.23 43 5. Chapatte (Parijs) z.t. 6. Piot (Fr. N.- Oost) z t7. Kirchen (Lux.) 9.24.18; Kubler (Zwits.) 9.24 26; 9. Saba- tini (Italië b) z. t.; 10. Pividori (Fr. N.-Oost) z t.. 11. Dos Reis (N.-Afri- ka) z. t. 12. M Verschueren (België B> z. t. Vervolgens ex aequo in de zelfde tijd een grote groep renners, bij wie Diederich, Robic, Bartali, Im- panis en De Hoog. Advertentie (l.M.) Thans is dit voortreffe lijke middel tegen griep, verkoudheid, rheumatiek en hoofdpijn weer over al verkrijgbaar inde reeds 50 jaar bekende verpak king. Let op oranjeband en Bayerkruis. Haal van daag nog een buisje met 20 tabletten,want...

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 5