De Zondag een lijdensweg voor drie onzer Tour-renners Dagblad voor Amersfoort Uruguay wereldkampioen door overwinning op Brazilië (2-1) WagtmansVoorting en Janssen bijna te laat binnen Foekje afwezig: Fanny loopt de 200 meter Willem III legt beslag op vijf roeititels SPORTBIJLAGE gele Goldschmidt verliest de trui aan Gauthrie Twaalf minuten voor het einde valt de beslissing -'1tt 17 Juli 1950 3 WEKELIJKSE Negen stayers strijden om titel AMSTERDAM De sportcommis- sie van de N.W.U. heeft de volgende 9 stayers aangewezen, die Zondag 23 Juli in het Olympisch Stadion te Amsterdam aan de start zullen komen voor het kampioenschap van Nederland voor stayers, te verrijden in één rit van 100 km: Cccs Bakker «achter de Belg v. d. Bosch), De Best (De GraaJ). Gerrit Boeijen «Bustraan), Domhof (Van der Bom», Van Gent (Bontekoe). Matena (de Belg Vermandei), Pronk (Wiersmai. Remkes (de Belg Van de Broeck), Arie Vooren (Kaeser). Nieuwe gezichten in dit gezelschap zijn Gerrit Boeijen. de vroegere koppelgenoot van Gerrit Schulte en Arie Vooren. Kluyskens kampioen snelwandelen AMSTERDAM De Amsterdam se sportvereniging „De Lange Af stand-tippelaars" (L.A.T.) organi seerde gisteren op een parcours van ongeveer 16 km lengte in de Haar lemmermeer het kampioenschap van Nederland 50 km snelwandelen. Win naar werd Kluyskens. lid van de or ganiserende vereniging, in een tijd van 4 uur 57 min. Tweede werd Cijs, eveneens van de L.A.T., in een tijd van 5 uur 20 minuten. Bij de AAA-kampioenschap- pen, die dit weekeinde in Londen werden gehouden, won Mac Donald Bailey de 100 yards in 9.6 sec. en de 220 yards in 21.8 sec. Nereus onttroont Njord acht Na een valse start ging in het nummer oude vier Triton voor de tweede maal het snelste weg en zag kans in een ommezien een voorsprong van ruim 1 lengte te veroveren. De ploeg roeide in tem po 34 doch de boot liep niet goed door. Njord, als enige tegenstander, was laag gestart, waardoor spoedig licht tussen de boten ontstond. Bei de ploegen roeiden gestadig door en Triton was reeds op 1600 meter (Van onze speciale verslaggever) ROUAAN. Zoals wjj Zondagmiddag aan de finish van de etappe RijsselRouaan met een stopwatch in de hand op drie onzer ver achter geraakte landgenoten hebben staan wachten, zullen wy hopelijk in deze Tour de France niet veel ogenblikken meer beleven! Ockers, het kleine Belgische lichtgewichtje, was allang als een juichende overwinnaar door de finish gestormd en met hem hadden ook Gauthier omdat die zijn Zaterdag op Goldschmidt veroverde gele trui had behouden Robic omdat hij nu eenmaal Robic is hun ererondjes gereden, toen van de Nederlandse équipe nog maar 3 man gearriveerd waren. De Hoog en De Ruyter waren met het eerste peleton op#niet meer dan een paar seconden achter de winnaar binnengekomen en Vos, die dank zij zijn defecte dérailleur en een lekke band of wat, ongeveer 150 kilometer alleen had moeten rijden, boekte een achterstand van iets meer dan 20 minuten. Dat was niet gering, maar het kleine groepje Nederlanders bij de aankomsten in Rouaan was al blij dat tenmin ste drie man de dreiging van deze vierde étappe tegen de sterke Westenwind hadden overleefd. Het begon vanochtend al met Jefke Janssen; ziek, doodziek, bijgelapt door het Rode Kruis en op zijn fiets gehesen door ploegleider Piet van Ierlant; want Janssen wilde niet in bed blijven. Janssen wilde de Tour uitrijden, zoals hjj dat al tweemaal had gedaan. In dit geselschap van de buterende jongeren was hjj niet van plan het gevaarlijke voorbeeld van een opgave te riskeren, zelfs al zou dat dan noodgedwongen zijn. Maar fietsen, echt goed fietsen, nee. dat doo je niet met z.weetdruppels van de koorts op het voorhootd. en tranende, fletse ogen. die alleen maar doen dpnken aan een bed, een thermometer en een koker aspirine. En dus zat Jef Janssen al kort na de start in gezelschap van een drietal uitgeputte Noord-Afrikanen, hetgeen óók al niet inspirerend werkte, zjjn miserie uit te vechten; te beroerd nog om acht te slaan op de welgemeende aanmoedi- gingskreten van een paar honderdduizend toeschouwers langs de weg. Janssen doodziek op de fiets In dat zelfde begin kreeg Voorting Zijn eerste lekke band. Gevolg: na 65 kilometer al 5\fc minuut achter stand op het leidende peleton. Toen volgde Vos, die door bandenpech on geveer 3 minuten achter raakte, maar na 110 kilometer, ondanks een korte inzinking tijdens zijn sterke jacht naar het peleton. weer bij was. En Voorting volgde dat goede voorbeeld. Maar in Abbeville zagen we plot seling Wagtmans terugzakken op een heel flauw klimmetje De kleine Bredanaar raakte zoetjes aan steeds verder achter op een peloton, dat toch werkelijk geen huiveringwek kend hoog tempo draaide en ook voor hèm stond op dat moment vast, dat het een lijdensweg zou worden. Dicht bij opgeven Wel, dat wérd het dan ook. 25 kilometer verder kwam hij aan duwen met de al even uitgeputte Sforacchi in zijn gezelschap en alles aan hem smeekte om mee genomen te worden in een wa gen en dan naar huis te mogen. Maar tenslotte bleef hij toch op zijn fiets, aan zichzelf overgela ten en telkens verder afzakkend. Voor hem was er geen prachtig natuurschoon in dit schilderach tige. glooiende land. Voor hem was er alleen een onophoudelijke reeks gevoelige hellingen, een sterke Westenwind pal in zijn gezicht en nu eens hete zon, dan weer stromende regen. Even verderop, bij een limonade- tentje. stapte Vos af. Veel dorst en een sukkelende dérailleur. Ook voor hem was de ellende nog niet voorbij. Hij kreeg zijn portie op dat laatste stuk yan 40 kilometer, toen het pelo ton in een reusachtige draf naar Rouaan joeg, daartoe aangezet door de ploegmaten van Gauthier. die daarmee elke aanval op de leiders trui van hun leider de kop indruk ten. Het was voor Vos al niet eens belangrijk meer dat op het laatst toch zes man maar mét Gau thier! wegkwamen. Hij reed op een primitief, hopeloos ding van een fiets en miste daardoor zijn aanslui ting met Pasotti, winnaar van dc vo rige dag cn tweede in het algemeen klassement, die door zijn plocgmak- kers werd opgehaald. Spannende minuten Maar toen Vos al binnen was. suk kelden vele kilometers buiten Rouaan nog drie Nederlanders voort, ziek, uitgeput en gedesillusioneerd. Want in het gezelschap van Janssen en Wagtmans was tenslotte ook de uit stekend rijdende Voorting geraakt. Een tweede lekke band drukte hem weer weg uit het peloton en omdat Pijnenburg in zijn jeep het malheur niet opmerkte, dat precies voorviel aan de voet van een kronkelend, stijl straatje, waar het een chaos was van heftig toeterende wagens, trof hij het slecht; minder in ieder geval dan De Ruyter, die ook een lekke band kreeg, maar tijdig hulp had en met een indrukwekkende race weer naar het peloton snelde. Toen Voorting bovendien ook met zijn dérailleur in moeilijkheden kwam, zakte hij helemaal naar ach teren ai en misten we behalve een Dc Belg Stan Ockers na het winnen van de vierde etappe van Rijssel naar Rouaan over 231 km. Hij kijkt ondanks de zware rit nogal monter de wereld in. zieke Janssen cn een Wagtmans ook hem bij de eindstreep in Rouaan. 43!<2 minuut hadden de Nederlan ders de tUd om nog vóór het sluiten van de controle binnen te komen. Maar toen w(j daar al veertig minu ten stonden, geloofde niemand meer aan het wonderhet wonder dat tóch kwam. Precies één minuut voor het fatale ogenblik, verschenen er aan het einde van de lange Boule vard de la Manie een paar kleine figuurtjes. Zaten cr Nederlanders bij? InderdaadAl dra kwam vóór dc anderen uit Voorting aan snellen en zowaar volgden vlak ach ter hem, precies tien seconden voor tijd, ook Wagtmans en Janssen, die zowaar zijn moed hervonden had en er met geen haar op zyn hoofd over dacht, om de volgende ochtend niet aan de start te komen! Teamgeest ingestort Dat was dus het dramatisch ver haal van de Nederlanders in de vier de étappe van de Tour de France, dramatisch ook omdat misschien iets van die ellende voorkomen had kun nen worden, wanneer niet plotseling dc teamgeest was ingestort en ieder niet voor zichzelf had gereden. Dit stukje „tragiek" overtrof verre de twee valpartijen van Vos cn De Hoog cn dc lekke banden van Voorting en De Ruyter in de etappe van Zater dag. De rit van Zaterdag was ook de étappe, waarin door een geslaagde uitlooppoging van acht man. direct na de start, de gele trui van Gold schmidt overging in handen van Gauthier. Een étappe, waarin dc kleine Marinelli door nieuwe steen puisten werd geplaagd cn ondanks zijn vijfde plaats in Rouaan, toch van opgeven sprak. Voor het overige mo gen de resultaten spreken. Derde étappe Luik—Rijssel, 232 km 1. Pasotti (Italic B) lijd C uur 52 mm. 37 sec; 2. Blomme (Bclglc) zt; 3. De Mucr (NO Isle de France!: 4. Lambcr- tlnl (Italië): 5. Pedronl (Italië). Alg klassement: 1. Gauthier (Frank rijk ZO) 23.19.10: 2 Pasotti (Italië B) 23.19 15: 3 Goldschmidt (Lux.) 23 21.10. In het klassement van de derde étappe nemen de Nederlanders do volgende plaatsen in 40. Voorting 6 58.25: 67. De Ruyter 7 02.10, 73. Wagtmans 7.03.48; 82 Janssen 7.05.26; 86. De Hoog 7.05.26; 98. Rouaan over 231 km. werd gewonnen door de Belg Stan Ockers in de tijd van 7 uur 12 min. 26 sec. Voor Rolland (Zuid Oost Frankrijk) in 7.12 34 en Blomme (België) z.t. Goldschmidt (Luxemburg) z t. Marinelli (Frankrijk) z t. cn Gau thier (Zuid-Oost Frankrijk) z.t. 57. Dc Hoog 30.50.27, 92. De Ruyter 31.08.46: 101. Vos 31.33.15; 105. Janssen 31.36.46: 111. Voorting 31.43.07, 113. Wagt mans 31.4812. Zij hebben respectievelijk ongeveer 19 min., 37 min., 1 uur 2 min., 1 uur 5 min.. 1 uur 12 min. cn 1 uur 17 min. achterstand op dc drager van de gele trui Gauthier. Na dc 4c etappe RijsselRouaan. ziet het algemeen Klassement er als volgt uit: 1. Gauthier (Fr. Zuid-Oost» 30.31 44. 2. Goldschmidt (Luxemburg) 30.33 44 3 De Mucr (NO lie de France) 30.34 10; 4 Lambrecht (België) 30.34.56; 11. Bar- tali (Italië) 30.36.14. Landenklasscmcnt na de vierde étappe 1 Frankrijk Z. Oost (Gauthier. Bram- bilia. Rolland) 91.45.39: 2. België (Lam brecht. Schotte, Ockers) 91.48.08 3. Frankrijk N. Oost (Dc Mucr, Piot, Thuayre) 91.48.16. Daviscup-finale tussen Denemarken en Zweden De tennisfinale van de Davis Cup Europese zone zal worden gespeeld tussen Zweden en Denemarken, daar de Denen met 41 van Italië won nen. De beslissende partij won Niel sen van Rolando del Bello met 63, 7—5, 6—4. Australië sloeg Canada met 50 en zal thans in de eindstrijd van de Amerikaanse zone Mexico ontmoe ten. De Christelijke voetbalver enigingen zullen in het vervolg deelnemen aan de Zaterdagmiddag competities van de KNVB. De Nederlandse drakenzeilers G. van Wijk en W. P. van Duijl bezetten bij wedstrijden te Kopen hagen resp. de 11e en 13e plaats. j*T" 'fr.tr >- *•-; Nereus wint de acht (achter grond) voor Njord tijdens de na tionale roeikampioenschappen. De stuurman van Nereus steekt de armen zegevierend in de lucht. Nederlandse roeiploegen voor Milaan Neumeier nog) niet gekozen AMSTERDAM. Na afloop van de Nederlandse roeikampioenschap pen heeft het bestuur van de Roei- bond de volgende ploegen uitgeno digd de Nederlandse kleuren te ver dedigen op de Europese roeikam pioenschappen, die van 1 tot en met 3 September in Milaan worden ge houden: Vier met stuurman van Njord, be staande uit W. Algie (boeg), G. A. J. van Olden, J. R. van Guens, G. Dutry van Haeften (slag) en M. O. Rood (strmn). Vier zonder stuurman van Triton, bestaande uit C. F. H. Kuntze (boeg), E. Hooghiemstra. A. P. Brinkhorst en A. G. de Wit (slag). de dubbel twee van Willem III, be staande uit dr. H. van der Meer en L. Reiding (slag). Oude acht van Nereus. bestaande uit J. W. Pennink (boeg), J. Bonne, J. A. Schlette. J. de Wit, A. D. Wem- pe, J. L Bcije. H. D. Stiggelbout, W. J. Beijenbrock (slag) en H. Caro (strmn). Voor het skifnummer Is nog geen beslissmg gevallen. Dc technische commissie, op wie het roeien van de D.D.S.-er J van den Berg een bij zonder goede indruk heeft gemaakt, hoewel hjj toonde nog niet dezelfde hardheid te bezitten als de Willem IlI-cr Neumeier, die de nationale ti tel won, heeft gemeend dit tweetal op een nog nader vast te stellen da tum opnieuw tegen elkaar te laten roeien, alvorens een beslissing te ne men. Deze mededeling bü de prijs uitreiking verwekte onder dc aanwe zige roeiers vrü felle critiek. Neu meier zelf protesteerde eveneens. Van de 7 nieuwe kampioensploe- gen worden er twee niet afgevaar digd: de twee met en de twee zonder stuurman, resp. gewonnen door dc vroegere ovemaadse twee van Njord en de ongestuurde twee van Willem III. Het roeien in deze beide num mers staat in ons land op een te laag peil. Kleine nederlaag van Nederlandse dames tegen Frankrijk GARCASONNE De Nederland se dames-athletiekploeg heeft de wedstrijd tegen de Fransen niet kunnen winnen. De eindstand werd 4947, een miniem verschil dus, dat hoofdzakelijk ontstaan is door de overmacht van de Fran^aiscs op de technische nummers. Door het uit vallen van Fockjc Dillcma kwamen er enkele wijzigingen in de Neder landse ploeg. Fanny Blankcrs liet het verspringen vallen om aan de 200 meter te kunnen deelnemen en Xcnia Stadt-de Jong startte samen met Gré dc Jongh op de 100 meter. Fanny Blankers-Koen won op prachtige wijze de 80 meter horden, met grote voorsprong op de beide Frangaises, in 11.3, een zeer snelle tijd in de gegeven omstandigheden. De 200 meter leverde een dubbele zege voor de Nederlandse dames op. Fanny werd onbetwist eerste met Gré de Jongh als uitstekende tweede in 25,7. Bij het speerwerpen bleven de Ne derlandse prestaties beneden de ver wachtingen. De Franse athlete Pi- nard won met gering verschil van Jo Theunissen-Waalboer cn Ans Ko ning, zodat enkele kostbare punten verloren gingen. De 100 meter was bijzonder span nend. Er was niet veel verschil tus sen de eerste drie loopsters. Gré de Jongh werd eerste in de tijd van 13 sec. en Xenia Stadt-de Jong zorgde voor een derde plaats. Onze Olympische kampioene be haalde een derde zege op het num mer hoogspringen met 1.56 meter. De achterstand liep Frankrijk in het volgende nummer bijna in door een zege in het verspringen, waar Fanny Blankers-Koen ontbrak. Toch zijn de prestaties van Willy Lust en Nel Vos zeer verdienstelijk te noe men. Alle vier dames bleven boven de 5.50 meter en het onderlinge ver schil was zeer gering. Bij het discuswerpen behaalde Frankrijk het maximum aantal pun- RIO DE JANEIRO. Het tournooi om het wereldkampioen schap voetbal, dat toch al niet volgens de verwachtingen en voorspellingen is verlopen, heeft gisteren een verrassend, ja bijna sensationeel slot gekregen. Niet de Braziliaanse ploeg, die door daverende overwinningen op Zweden en Spanje het bewijs scheen te hebben geleverd, dat de Jules Rimet-beker nergens anders thuis hoorde dan in het organiserende land, maar Uruguay is wereldkampioen geworden. In een wedstrijd, waarin de enorme spanning spelers en toeschouwers soms te machtig werd, gingen de favorieten, die geruime tijd zelfs een voorsprong van 10 hadden, met 12 ten onder tegen Uru guay, dat na de gelijkmaker niet meer te stuiten was. Ruim 200 000 toeschouwers wai'en in het stedelijke stadion samenge perst en toen de ploegen het veld op kwamen, brak een oorverdovend tumult los en werden dc vuurpijlen bij tientallen de lucht ingeschoten. Brazilië begon in hoog tempo cn zette het deel van Uruguay onmid dellijk onder zware druk, maar ve nijnige schoten van Ademir cn Jair werden uitstekend door doelman Maspoli gestopt. De fameuze rechts buiten van Lruguay. Chiggia, ver schafte dc verdediging af cn toe wat lucht door zijn gevaarlijke rushes, maar de Braziliaanse voorhoede kwam steeds weer terug. Een schot van Ademir ketste van de lat het veld weer in. Er was reen twijfel aan, Brazilië was sterker en ge- stuwd door de hartstochtelijke toe- lnirninf.AM «mn JJ..:3... De vierde étappe van RiJjiel naar Juichingen van de duizenden landge noten zou de ploeg de tegenstanders murw spelen. Twee minuten na dc hervatting brak de hel los. Rechtsbuiten Fri- aca opende de score voor Brazilië met een prachtig doelpunt. Er kwam echter geen reactie b(j Uruguay. In tegendeel de spelers wierpen zich met nog grotere energie in de strijd en na 20 minuten bracht Schiaffmo de schaal in evenwicht (1—1). Er ontspon zich een geweldige strijd om de leiding, maar het leek wel of dc Brazilianen hun geestdrift had den verloren. Uruguay werd ster ker en 12 minuten voor het einde scoorde Chiggia na schitterend in dividueel spel met een hard schot een tweede doelpunt. Brazilië deed nog wanhopige pogingen om gelijk te maken, maar het elftal van Uru guay sloot als een bus en de verde diging keerde elke aanval. Na het cindsignoa" verlieten de Brazilia nen als geslagen honden de tribu nes. Geen vuurpijl snorde de lucht in. Uruguay was wereldkampioen! Zweden wint van Spanje De wedstrijd tussen Zweden en Spanje, welke te Sao Paulo werd gespeeld, begon met een Spaans overwicht. Maar na ongeveer tien minuten waren ook de Zweden in gespeeld en langzamerhand namen zij het initiatief. Een ver schot van Mellberg, dat echter over de lat ging, was de inluiding van het of fensief. Nauwelijks een minuut la ter stuitte een kogel van Mellberg van dc lat in het veld terug. De druk op het Spaanse doel bleef aanhou den en na een kwartier spelen was het raak. Weer was het Mellberg. die alleen voor het doel kwam en weer was zijn schot niet zuiver ge richt. maar nu stond linksbuiten Sundqvst klaar om de van doelman Elaguire terugspringende bal on houdbaar in te schieten. Tien minu ten voor rust werd het 20 door Mellberg na een scherpe voorzet van Jonssen. Na de hervatting waren de Zwe den weer in de pieerdcrheid, maar toen Spanje zich begon te herstellen, werden de kanthalves cn binnenspe- lers terug geroepen om de verdedi ging bij te staan. Vaak stond alleen doelman Elzagdire op de Spaanse speelhelft. Maar bij een van de schaarse uitvallen van Zweden werd het zowaar nog 30 door rechtsbinnen Palmer. Ten slotte slaagde Zarra er^in de eer voor Spanje te redden. De eindstand van het tournooi luidt: 1. Uruguya 2 1 0 5 7—5 2. Brazilië 2 0 14 14i 3. Zweden 3 1 0 2 6—11 4. Spanje 3 0 1 2 4—11 Tritons oude vier weer in de eindspurt verslagen (Van een onzer verslaggevers) Gelukkig heeft Pluvius niet de gehele Zondagmiddag de roeiers op de Bosbaan gezelschap gehouden, want ongetwijfeld zou het de span ning ongunstig hebben beïnvloed. De spanning, die er al direct bU het nummer Oude Vier was. waarbij Dutry van Haeften op de 1650 Meter in tweede positie liggende op ongeveer anderhalve lengte achterstand nog kans zag de volkomen uitgeroeide Triton-vier op de finishlijn met een halve lengte te slaan. En dan de dames achten met een minimale overwinning voor de Hoop met op misschien 5 centimeter een deadheat tussen Het Spaarnc en de Laak. bezig zich met alles en alles op de eindspurt voor te bereiden. De sprint pakte beter doch de winst was niet overtuigend Er was nog wel licht tussen de boten, doch het dreigend gevaar kwam opzetten. Njord, aangevoerd door de rustige slag Dutry van Haeften, zette met een overtuigende zekerheid zijn eindsprint in cn met een tempo 36 wist hij er zulke harde kolken uit te gooien, dat de onderlinge ver schillen steeds geringer werden. Vóór de tribune lagen de boten in dead heat positie, doch de ver twijfelde Utrechters hadden niet meer de kracht om de Lcidenaars in de laatste 50 meter nog partij te geven. In prachtige cadans cn met de rust alsof het een training- baantje betrof won Njord met een halve lengte in 6 min. 48 sec. waarbij zij het in 1938 tijdens de Holland Beker wedstrijden ge maakte baanrecord van Nereus met ZVi seconde verbeterde. 2. Triton 6 min. 49 1/5 sec. MISREKENING Neumeier had het wederom zwaar te verantwoorden, doch zijn misrekening (zoals hij ons na af loop van de wedstrijden vertelde) was een ieders misrekening. Na Henley had een ieder gedacht aan de revanche MesdagNeumeier en even na de start leek het ook in derdaad zo. Op boei 1 lag de DDS- er Han v. cl. Berg, op boei 2 Neu meier (Willem III), boei 3 van Mesdag (Cornells Tromp) en boei 4 Wilbrenninck van het Spaarne. In hoog tempo gingen de heren na het startschot aan het werk, waar bij dc beide favorieten snel aan de kop gingen. In 36 bleven ze tot 750 meter boord aan boord, waarna Neumeier kans zag een weinig voorsprong te boeken. Van Mes- dags vonnis was toen reeds vol trokken en successievelijk kwam hij achter op. Op 1000 meter was hij reeds een bootlengte achter. Neumeier was zeker van zijn over winning. Hoe anders is het echter gelopen. Nauwelijks had de Willem III-er het gevaar van zich afge schud of een tweede gevaar kwam opdagen. Han van den Berg, de vroegere boegroeier van DDS' be kende oude acht, had kans gezien onder de Noordwal langzaam in te lopen en met een prachtige lange haal werd meter na meter inge palmd. Op 1500 meter passeerde hij de Amsterdammer en zonder moeite was zijn voorsprong in no- time tot onderhalve lengte uitge groeid. Tom leek als geslagen. Doch hij voelde toch, dat hij zijn titel beter moest verdedigen. Zijn tempo werd hoger, hij pakte het water beter en er kwam meer vaart in de boot. De afstand werd kleiner en de DDS'er kon de eind sprint niet meer beantwoorden. Hij snoekte voor de tribune, waar van Neumeier goed wist te profi teren om in 7 min. 34 sec. als eer ste met ruim verschil te winnen. 2. v. d. Berg, 7 min. 37.2 sec.; 3. v. Mesdag 7 min. 49.2 sec. De dames Stom en GrootBoos- ma zagen in een keurig geroeide wedstrijd kans het door hen in 1948 gevestigde baanrecord van 3 min. 52 8 sec. te brengen op 3 min. 50.8 sec voor de dubbel twee van de Hunze Jammer was het, dat de boegroeier van Willem III in het nummer vier zonder stuurman kort na de start zijn bankje verloor, waardoor zij moesten laten lopen. Opnieuw gestart konden de Am sterdammers weer aardig bij ko men. doch de achterstand was te groot. De overwinning kwam nu gemakkelijk in handen van Tri ton, voor Njord. SENSATIE Dat de dames ook sensatie kun nen brengen, bleek in het nummer der dames achten. De Hoop en Het Spaarne gingen volkomen gelijk op. Hun inzet en tempo waren zelfs gelijk, waardoor geen enkel ver schil ontstond. Met zijn drieën gin gen de ploegen gelijk op de finish af. Ondragelijke spanning, doch de Hoop had net de laatste twee sla gen iets sneller gemaakt, waardoor zij met ongeveer 5 centimeter(!) als eerste finishten! De Laak en Het Spaarne dead heat!! De verrassing van de dag was de onttroning van Njord's acht door Nereus. De Leidenaren kwamen 1 seconden tekort alhoewel zij hun atchterstand van ruim 1 lengte tot de helft hadden ingelopen. Door een overwinning in de da mes dubbelvier, dubbel sculls en twee zonder stuurman kon Willem III met 5 kanapioenschapsmedailles naar huis gaan. ten door een dubbele zege van de dames Ostermeyer en Veste. Het resultaat luidde: 1. Micheline Oster meyer (Fr.) 41.96 m. 2. Veste (Fr.) 37.55 m. Het kogelstoten, het op één na laatste nummer leverde wederom een dubbele overwinning der Franse athlcten op. De verschillen met onze Hollandse dames waren bij dit on derdeel wel zeer duidelijk. Het re sultaat luidt: 1. Ostermeyer (F) 13.42 m. 2. Veste (F.) 13.23 m. 3. Jo van Schouwcn-Cramer (N 11.83 m. Ans Panhorst-Niessink (N.) 10.54 m. Nederland had nu 42 punten, Frankrijk 46 punten. Aangezien de puntenwaardering voor de 4x100 meter estafette 5 voor de winnende ploeg en 3 voor de verliezende ploeg was, hadden de Franse dames de landenwedstrijd reeds gewonnen. De Nederlandse ploeg liep in de volgorde Xenia Stadt-de Jong. Puck Brouwer, Gré de Jongh en Fanny Blankers-Koen, die dus deze middag aan vier num mers heeft deelgenomen. De wissels waren vrij bevredigend, de overwin ning werd in 47,8 sec. behaald, ter wijl de tijd van Frankrijk 49,4 sec. bedroeg. De eindstand werd Nederland 47, Frankrijk 49 punten. Wereldkampioenschappen zweefvliegen ten einde STOCKHOLM De wereldkam- pioenschappen zweefvliegen zijn Za terdag geëindigd. Volgens de voor lopige resultaten heeft de Zweed Billv Nilsson de wedstrijd van Za terdag gewonnen en tevens de titel van wereldkampioen met 848 pnt. De Nederlanders Malotaux en Klevn eindigden Zaterdag beiden op de 8e plaats. In het- alg. klassement werd Ma lotaux 17e met 605 pnt en Kleyn 26e met 484 pnt. Besreking over nieuwe voetbalcompetitie DEN HAAG. De vergadering tussen de KNVB en de diverse voetbalclubs over de nieuwe com petitie-indeling is Zaterdag j.l. niet doorgegaan De bijeenkomst is uit gesteld tot Zaterdag 22 Juli en wordt dan in Utrecht gehouden. Zaterdag is de bekende rallge- rijdcr Klaas Barendregt uit Den Haag aldaar in het huwelijk ge treden met mej. E. C. Smits Mooijman Een ongewone rallye voor Klaas, doch hij zal ook hier zeker geen brokken maken. (Eigen joto) Nog geen beslissing van zwembond over Wenen Indien de politieke situatie in Europa niet slechter wordt zal de Kon. Ned Zwembond geen reden hebben niet aan de Europese zwem- kampioenschappen te Wenen in Augustus a.s. deel te nemen, aldus heeft dc voorzitter van de Kon. Nederlandse Zwem Bond, de heer J. de Vries verklaard. Wanneer echter Frankrijk en België niet deelnemen (die ook nog geen beslissing hebben genomen) is het aldus de heer De Vries, de vraag of de Europese kam pioenschappen voor Nederland nog wel belangrijke genoeg zijn. In een te.lefoongesprek. dat de heer De Vries met de voorzitter van de Zweedse zwembond, tevens se cretaris van de Europese zwemliga (L.E.N.), de heer Sallfors. had. heeft deze medegedeeld, dat de Scandina vische landen in elk geval hun ver tegenwoordigende ploegen naar de Oostenrijkse hoofdstad zullen af vaardigen. Aan een etappe-wedstrijd, die op 21 Juli in België begint, nemen enkele Nederlandse amateur-weg renners deel. Het zijn van Breenen, Witteveen, Snijders, Dekkers, Brinkman en Piet Peters.

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 4