1 =^STADSVENSTER Oudheidkundige expositie in de Monnikendam Noord-Veluwse schilders exposeren in Nunspeet Mobilisatie? Nee, opkomst oefening van één dag eertig jaar ROG. Soesterkwartier herdenkt de gevallenen AZ en PC boekt successen in Zwitserland 2 Dms3ag 8 Tugustus 1950 Slotheer Grootkop geeft tekst en uitleg Monnikendam biedt iets nieuws. Ditmaal dan is dit nieuws zo oud als de weg naar Rome. Laten wy U het maar meteen zeg gen: de Rijksdienst voor Oudheid kundig Bodemonderzoek heeft er alles mee te maken. Er zjjn na de oorlog belangrijke opgravingen ver richt. Het oorlogsgeweld ploegde de grond In verscheidene steden van ons land om. Fundamenten werden blootgelegd, kortom er was voor de archacologen werk aan de winkel. Het ls gelukkig, dat genoemde dienst aan de opgra vingen leiding geeft. Het is nu niet langer een in het wilde weg zoeken naar mooie voorwerpen uit een oud verleden. Het is nu zoals de direc teur van de dienst dr P. Glazema het zegt: „de vakarchaeoloog graaft niet kris en kras gelijk een mol. Hij gaat systematisch te werk met het doel om aan de hand van hetgeen in vlakken en profielen aan het licht komt. de cultuur af te lezen en te verstaan." IX DE TORENKAMER. Welnu, in een van de sfeervolle torenkamertjes van de Monniken dam is een tentoonstelling door de BOB ingericht Een belangrijke •plaats is daar ingeruimd voor de on derzoekingen die men in 1947 ver richtte in de Ned. Herv. Kerk te Eist (Over Betuwe). Enige maquet tes geven een duidelijk inzicht in de situatie ter plaatse. Het onderzoek strekte zich uit naar de tcmpelfun- damentcn onder de kerk van Eist. In het schip van de kerk zijn twee Gallo-Romeinse tempels blootgelegd. Nu zouden wij U uitvoerig kunnen vertellen hoe dit alles is gegaan cn tot welke resultaten men is geko men Eigenlijk is dat min of meer overbodig Beter kunt U zelf naar de Monnikendam wandelen U wordt daar uitermate vriendelijk door de slotheer Leo Grootkop ontvangen. EXPLICATIE. Die vertelt U haarfijn wat er nu precies door de Rijksdienst op het stuk van het bodemonderzoek is ge daan U volgt hem maar in zijn ex plicatie langs de tentoongestelde voorwerpen, die het bodemonder zoek opleverden. Zo zijn er kan netjes. kruiken cn allerlei andere gebruiksvoorwerpen uit verschillen de tijdvakken van de geschiedenis der mensheid. Het is een leerzame expositie in de Monnikendam Men komt een stap dichter tot het leven, geloof en werken van onze voorou ders. Men krijgt ook respect voor het werk van de Rijksdienst voor Oudheidkundig Bodemonderzoek, een instelling, die geen betere stand plaats had kunnen kiezen dan Amersfoort En nu naar Monniken dam. U zult er geen spijt van heb ben. Voor de prijs hoeft U het niet te laten. De koffie is klaar....! Enkhuizer jeugd is te gast Tussen de Enkhuizer Stichting Jeugdbelangen en de Speeltuinver eniging „Het Soesterkwartier" vindt dit jaar voor de eerste maal een jeugduitwisseling plaats. Vorige week zijn vijftien kinderen uit het Soesterkwartier in Enkhuizen te stekend vermaakt. Ons dadelijks teveel Op de Snouckaertlaan stak Maandag een voetganger zonder uit te kijken de rijweg over. Hij werd aangereden door een nade- lende motorrijder. De man kwam met de schrik vrij, want in de poli kliniek van de Lichtenberg kon men geen lichamelijk letsel consta teren Een man wandelde buiten de voetpaden in een der plantsoenen. Hij kreeg een bekeuring. Een ijsventer, die geen vergun ning kon tonen, ging op de bon In de Utrechtsestraat kwamen gisteren twee vrachtauto's met el kander in botsing. De eerste stopte en de bestuurder van de tweede auto bemerkte dit te laat. De scha de was gering. Een Amersfoorter, die teveel aan Bacchus had geofferd, mocht enige uren op het politiebureau verblijven. Sluit uw ramen en deuren, wan neer U radio in uw huiskamer wilt horen. Teveel lawaai naar buiten is hinderlijk voor de buren cn boven dien strafbaar. Maandag werd reeds een overtreder bekeurd. Tentoonstelling van t werk Ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan van het Rijksopvoedingsge sticht te Amersfoort, zal een ten toonstelling worden gehouden, waaraan, behalve door het jubile rende gesticht, medewerking zal worden verleend door de Rijksop voedingsgestichten te Doetinchcm cn Zeist. Deze tentoonstelling duurt van 1 tot en met 8 September en wordt ingericht in het Rijksopvoe dingsgesticht te Amersfoort. „ROGA 1950'* wordt samengesteld uit werkstukken, vervaardigd door verpleegden in vakonderricht en sloydwerken vervaardigd in het kader der vrije tijd-besteding. tuin aanleg, sport en ontspanning enz. Het R.O.G. Doetinchcm zal o.m. met een fraaie collectie bloemen, planten, groenten en fruit verte genwoordigd zijn. terwijl het R.O.G. voor meisjes te Zeist, o.m. fraaie hand- en weefwerken zal expose ren. Het geheel zal er op gericht zijn, een volledig beeld te geven van de gestichtsopvoeding. Mogelijk zal door deze tentoonstelling een juiste voorlichting kunnen worden gege ven ten aanzien van de opvoeding, terwijl meer bekendheid met de in richting zelve ongetwijfeld tot gro tere waardering voor het werk zal kunnen leiden. Mede met het oog op de hcr- plaatsingsmogelijkheden van ver pleegden, is het wellicht mogelijk op deze wijze de onmisbare band tussen inrichting en maatschappij te verstevigen. DE A VONTUREN VAN KAPITEIN ROB 1351. Met razende snel heid grijpt het vuur om zich heen. In angstige paniekstemming vluch ten de negers; ook de Sla ven-Lord en Heinz Knarr maken zich snel uit de voeten. Om de gevangenen bekommert niemand zich en ze zijn reeds de verstikkings dood nabij, wanneer dc porohleider te hulp snelt, de touwen, waarmee de mannen aan de palen zijn gebonden, doorsnijdt en zijn gorilla's gebiedt de gevangenen in veilig heid te brengen. Dc apen nemen de mannen voor zichtig in hun sterke armen en brengen ze ver buiten het branden-1 Robert en zijn vrienden een beetje op verhaal, i hij iets voorbij glijden over de rivier, dat de dorp. Aan de oever van de rivier komen Robert verkent de omgeving en opeens ziet sterk zijn aandacht trekt. GEDURENDE DE VACANTIEPERIODE (TOT 31 AUGUSTUS 1950) ZIJN DE BOEKJES VAN KAPITEIN- ROB TEGEN VERLAAGDE PRIJS VERKRIJGBAAR. VRAAGT UW BEZORGER. VJ Ontroerend moment op 't Seringplein Het was een ontroerend moment toen over het Seringplcin dc tonen van „The Last Post" klonken, waar bij kinderen rond de herdenkings boom stonden geschaard, aan dc voet waarvan tientallen bloemstukken cn een krans lagen. „Het Soesterkwar tier" bracht hulde aan de gevallen verzetsstrijders. Het Wilhelmus, dat direct werd ingezet, werd door de vele toeschouwers spontaan meege zongen. Het is een goede gedachte van de gast geweest. Zij hebben zich uit- Speeltuinvereniging Het Socster- I kwartier" het jaarlijkse zomerfeest Deze week bevinden zich vijf cn I niet te beginnen, alvorens dc vele dertig kinderen uit Enkhuizen in Amersfoort, die ook het Zomerfeest van „Het Soesterkwartier" meema ken. Zij zijn allen bij pleegouders ondergebracht De Enkhuizer jeugd is vooral en thousiast over de aanbieding van het Comité Actie Jeugd van de Straat. Zij mogen namelijk deelnemen aan de autotocht naar de Veluwe. Oudste inwoonster vandaag 98 jaar Amersfoorts oudste inwoonster, mej. C. A. van Bemmelen, is van daag 98 jaar geworden. Gevonden voorwerpen In de periode van 3 tot en met 7 Augustus worden de volgende voorwer pen als gevonden aangegeven. Parapluiehoes, verschillende kleuren: muntbiljet van 1 koperen passer in étui; kindervestje blauw; bruine porto- monnnic inh. 057; bruine portcmonnaie inh 017; rolletje inh. 50 dubbeltjes; pakket inh. reclame van Boldoot; brui ne handtas inh. brood, voermanszwcep; koe; nylonkous; riem; regenjas blauw gabardine, bruin zadeldek, portcmon naie inh. 6 70 en postzegel; doos Inh 10 c m., geel étui inh. 5.-. wollen ge breide handschoen; zwarte datnes glacé handschoen; bruin kindcrslofje met geel opgewerkt; bril met donker mon tuur; zwarte Keeshond; rood kindertas je inh zonnebril en fluit; doos inh. 6 glaasjes met gouden rand: sleutel no 261; zwart étui met blauwe ballpoint pen; sigarenaansteker in rood étui; zil veren vulpotlood; rode autoped met groen stuur, tennisbal; zeefje met zand- vormpjes; witte onderbroek met licht blauwe handdoek, grijze mantclceintuur. Gevonden in dc stadsbus en bij Nef- kens te bekomen: geruite hoes van pa- raplule. zakdoek, paraplule geruit: das speld. huissleutel beige dameshand- schocn, paar militaire sokken, bruine portm. Inh. 0.52; tabaksdoos met vloei tjes; wit bijbeltje met omslag. Burgerlijke stand 7 Augustus: Geboren: Peter Gijs- bert. z. v. P. Schuiten en H. v. d. Berg; Johan Christiaan Theodorus z. v. H. H. L. Strijbos en W. A. Weenink. Overleden- Willem Bcrculo 70 jr wed. v. J. v. d. Berg; Nicolaas Jo hannes Kok. 4 maanden; Cornelia Adriana Wilmink 30 jr. ongeh. I.V.V.V. gaat tegen agressie demonstreren (Eigen berichtgeving) DEN HAAG. In de grote steden van de democratische landen zullen massa-demonstraties worden gehouden voor vrijheid en vrede en tegen communistische agressie. Deze bijeenkomsten zullen georganiseerd worden door de bij het Internatio naal Verbond van Vrije Vakvereni gingen aangesloten vakcentralen. Het I.V.V.V. heeft zijn leden hier toe opgeroepen naar aanleiding van de oorlog in Korea. Het Nederlands Verbond van Vakverenigingen zal de demonstra ties in Nederland organiseren. In de week van 28 Augustus tot 2 Sep tember zullen in Amsterdam, Rot terdam, Den Haag. Utrecht en Gro ningen demonstratieve vergaderin gen gehouden worden. De bijeenkomst in Den Haag vindt plaats op Dinsdag 29 Augus tus in de Dierentuin. Hierbij zullen leidende figuren van het N.V.V. en de P.v.d.A. het woord voeren. Lei ders van het I V.V.V., o.m. Paul Fi- net en Louis Major van het Bel gische Vakverbond. Vincent Tewson van het Britse vakverbond en Leon Jouhaux van de Force Ouvrière zijn uitgenodigd om als sprekers op te treden. slachtoffers van het verzet zijn her dacht. Maandagavond waren velen naar het Seringplein gekomen en toen de voorzitter, de heer G. van de Kraats de aanwezigen welkom heette, stond een haag van toeschouwers rondom het groene grasperk, waar in 1945 een herdenkingsboom is geplaatst Spreker memoreerde de moeilijke omstandigheden, waarin wij in 1940 '45 hebben geleefd cn herinnerde aan de belofte, die bij het planten van de boom was afgelegd. ..Wij hou den deze herdenking niet," aldus de heer Van de Kraats. „om oude won den open te rijten, doch om dc jeugd goed bij te brengen dat vele offers zijn gebracht om ons nu weer in vrijheid te kunnen laten leven". Hierna zong de Christelijke Ge mengde Zangvereniging „Soli Deo Gloria" „Ecce. Quomodo Moritur" van Jacob Handl en ..Zomernacht" van Fr. Abt. De Christelijke Muziek vereniging speelde „Wilt heden nu treden" en „Het hijgend hert, der jacht ontkomen". In een gloedvolle speech hield me vrouw B dc Vries, bestuurslid van het Amsterdams Speeltuin Verbond, een krachtig pleidooi voor een du rende vrede. Spreekster wekte de aanwezigen op aaneengesloten te strijden om een derde wereldoorlog tegen te gaan. „Wij willen geen atoombom", aldus Mevrouw de Vries .wij hebben recht op leven en wij willen leven in rust en vrede voor onze kinderen". Hierna volgde de kranslegging, waarna een rij van kinderen bloe men aan de voet van de boom legde. P.V. „Pro Patria" Wedvlucht van uit Cincy. Afstand 208 km. In concours 224 duiven. Dui ven in vrijheid 1100 uur. Wind ver anderlijk. Aankomst le prijsw. duif 2.13 34 uur, idem laatste 2.47.8 uur. De aangewezen 10 ct. werden* ge wonnen door W. Hofman en J. van Gcclen met no 6 en 11, idem 25 ct. door K. van Midlum en W. B. A. de Graaff resp. no. 3 en 5 De schecr- weg door W. B A. de Graaff met no 1. Speciaal 10 ct. no. 1-2-3-4-5-6- 7-10. W B. A. de Graaff 1-5-12-37-38-41- 48: M H. Ruitenberg 2; K v Mid lum 3-10-44; G. Hienekamp 4-33; W. Hofman 6-7; A. v. Doornik 8-34; Plante 9; J. v. Geelen 11; H. Wind- houwer 13-26-20; G. v. Ree 14-45; J. A v. Walsum 15-40-42; R. J. Wagt 16; W Chr. Ruitenberg 17-46-53; C. v. Winterswijk 18-25-36-43-56; R. Lammens 19-23-28; A. G Vermeulen 21; F. Lappain 22-27. J. P. Lutters 24; W. Kempkes 29; H. J Diekerhof 30-50; W. P. Pot 31; G. A. Koelman 32-47; A. Verhoef 35; C. de Vries 39- 52; G J. Bouma 49-51; L. C. Bouwer 54; F. Wedstein 55. Irene houdt Fancy-Fair De bouw van het clubgebouw van de Speeltuinvereniging „Irene" in het voormalige Rosarium aan de Parallelweg vordert hard. Het be stuur verwacht dat in October de officiële opening kan plaats heb ben. Teneinde ook een aantrekke lijk interieur te verkrijgen houdt men deze week een fancy-fair in de openlucht. De talrijke tentjes, die in de speeltuin staan opgesteld, worden 's avonds druk bezocht en de verkopers van kaarten voor het rad van avontuur komen handen te kort. Ook de schiettent en andere attracties hebben niet over belang stelling te klagen. Het bestuur wrijft zich in de handen, want de inkomsten zijn goed en de kan", dat het clubhuis een goed inte rieur krijgt, groot. EXAMENS Vooi* het examen Engels L.O. slaagde mej. H. A. Kraan te Amers foort, Nadat de pistonist het „Last Post" had geblazen zong „Soli Deo Gloria" „O Gulden Hoofd" van Bonset en „Hosanna" speelde „Blijf bij mij Heer, want de avond is gedaald". De ontroerende plechtigheid werd besloten met het gezamenlijk zingen van het „Wilhelmus". Onder de talrijke aanwezigen be vonden zich de heren J. van Haselen en drs. P. J. H Bindcls als afgevaar digden van de Amersfoortse Ge meenschap. terwijl ook zustervereni gingen vertegenwoordigd waren. Stedenwedstrijd te Putten De Amersfoortse zwemploeg, die op Zaterdag 26 Augustus a.s. tij dens een stedenwedstrijd in het Bosbad te Putten tegen Utrecht zal uitkomen, is als volgt samenge steld: 100 meter rugslag heren: Jan de Gans (Neptunus); P:et Heilijgers (Neptunus) Gertie Mosterd (AZ en PC). 100 Meter rugslag dames: Ina de Gans. Hennie Scheerder en G. Bergman (allen Neptunus). 200 Meter schoolslag: dames Mi- mie de Kort (Neptunus); Tineke Raebel (AZ en PC); Alie Pauw (Neptunus). 200 Meter schoolslag heren: Wim Evertse (Neptunus); Marius van Norden (Neptunus); Felix Insinger (AZ en PC). 100 Meter vrije slag dames: Ada Scheerder; Ina de Gans en Julia de Vries (allen Neptunus). 100 Meter vrije slag heren: Jan de Gans (Neptunus); Gerrit de Bruin (Neptunus) en L. Couvee (AZ en PC). Wisselslag: De nummers een van ieder individucel nummer 5 x 50 meter vrije slag dames; Julia de Vries; Bcb Buket (AZ en PC); Roosje van de Hoeff (Neptunus) Ina de Gans (Neptunus) cn Ada Scheerder (Neptunus). 5 x 50 me ter vrije slag heren: Wim Mosterd (AZ en PC); G. Mosterd of L. Cou- vée (AZ en PC»; Piet Heiliigers (Neptunus); Gerrit de Bruin (Nep tunus) en Jan de Gans (Neptunus). (Van een bijzondere medewerker) De zwem- en poloploeg van de AZ en PC. die momenteel een bezoek aan Zwitserland brengt, ls goed gestart. Vrijdagavond werd de eerste wedstrijd in Worp (nabij Bern) gehouden. De polo-wedstrijd eindigde ln een klinkende Nederlandse overwinning. Zaterdag waren de Amersfoor- ters de gast van de SK Bern. In de morgenuren werd een bezoek gebracht aan het Bundes Haus en het natuurhistorisch museum. Er werd bovendien een trip gemaakt door de bergen. 's Avonds werd deelgenomen aan de jubileumwedstrijd, die ter ge legenheid van het 25-jarig bestaan der SK Bern werd georganiseerd De polowedstrijd wonnen onze stadgenoten met 84. Zondagmorgen is AZ en PC naar Horgen vertrokken voor een ont moeting met oude sportvrienden. Er is een extra zwemwedstrijd te gen de ploeg van Zürich ingelast. De geest in de Amersfoortse ploeg is uitstekend. S.K. Bern verliest polowedstrijden Vrijdagmiddag zijn de 13 Amers foortse zwemmers cn polo-ers in Bern aangekomen. De ontvangst was hartelijk. Het weer was die dag slecht. Regen en wind be- invloedden de prestaties van de Amersfoortse en Zwitserse zwem mers aanzienlijk, toen zij diezelfde avond in water van 18 graden de strijd tegen elkander aanbonden. De prestaties van de Amersfoortse zwemmers in Worp waarbij de S.K. Bern-leden de tegenstanders van onze stadgenoten waren, luidden als volgt: 100 meter schoolslag: 2. Felix Insinger in 1.29.4, 4. W. v. d. Zan den in 1.34. 100 meter vrije slag: 1. Wim Mosterd in 1.9; 3. L. Couvée in 1.14.1. (Wim Mosterd won dit num mer na een spannende race met een zwemmer van S.K. Bern 100 meter rugslag: 2. Henk de Jong 139.6; 3. Butselaar 1.41.2. 6 x 50 meter wisselslag estafette 2. AZ en PC in 5.47.2. 5x50 meter vrije slag: 2. AZ en PC 42.8 (dit nummer had een spannend en sensationeel verloop. Met handslag verschil wonnen de Zwitsers. 3 x 50 meter schoolslag estafette: 2. AZ en PC in 2.15.8. De polo-wedstrijd tussen AZ en PC en SK Bern werd met 73 door de Amersfoortcrs gewonnen. Met de rust hadden onze stadge noten reeds een 51 voorsprong. Boeren vinden een vreemde vogel... Enkele boeren troffen nabij de Batterijen, in de omgeving van Veenendaal een vogel aan. waar van de naam hen niet bekend was. Het dier was aan de poten gewond en kon niet meer vlie gen, zodat het zich gemakkelijk liet vangen. Groot was de ver wondering van de Vecnendaalse natuurkenner, de heer Adr. de Kleuver, toen hij in de schuur, waar het dier was ondergebracht een prachtige flamingo aantrof. Deze vogel is in vrijheid slechts enkele malen in ons land waar genomen. In 1940 werd in de buurt van Petten een flamingo neergeschoten. Of het dier ont snapt is uit een dierentuin, wordt nog onderzocht. Zondag middag werd in dezelfde omge ving nog een grote vogel waar genomen cn het vermoeden be staat, dat dit ook een flamingo is. SOEST Gevonden voorwerpen Paar sportkousen; zwarte rozen krans; bruine kip; zwembroek en handdoek; autom-mmerborci L- 56383; wit schoen je; zwarte hond: paar zwarte jongens-schoenen; paar bruinen sokken: aluminium drink beker; manchester jasje; dames hoed met rozet; suortiasje (khakD: vulpen zwarte hondenpenning no. 257; autoped; gladde gouden ring; beige kinderjasje; wit-blauw pya- majasje; R.K. kerkboek; licht ga bardine regenjas, gummi regenjas; gevlochten riem; doosje met 12 am pullen „Hombreol"; 8 glazen stui ters, klos touw; bankbiljet van f 10; vier zilverbonnen van f 1.zwart kinderschoentje; damesrijwiel, gla cé dames handschoen; bankbiljet van f 10sigarenpijpje; dames- rijwiel met versnellingsnaaf; brui ne portcmonnaie; ring met sleutels; kinderjurkje; bruin lederen hand tasje. inh. portcmonnaie met geld. Inlichtingen aan het politie-burcau. Een drietal personen moest voor ontnuchtering naar het politie-bu- reau worden overgebracht. Acht kunstenaars in een school Schilders mogen verwachten dat de toeristen, die hun woonplaatsen in de vacantie overstromen ook eens zullen kennis nemen, van wat de plaatselijke kunstenaars te ver tellen hebben Gedachtig aan deze, misschien wel theoretische, waar heid hebben de Noord-Veluwse kunstenaars in het schoolgebouw te Nunspeet tegenover het postkantoor en pal bij de bushaltes van de Ve- luwsc Autodicnst een tentoonstel ling ingericht, waaraan door een achttal schilders wordt deel geno men. Zoals wel te verwachten was hebben zij hoofdzakelijk landschappen en dorpsgezichten ingezonden, die voor ccn niet gering deel betrekking hebben op dc streek, waarvan Nunspeet het mid delpunt vormt. Niet uitsluitend. Hen drik Verburg b.v., niet. de minste in dit gezelschap, die al jaren in Nunspeet woont_ heeft in zijn kleurrijke 'ranspa- rante schilderijen aantrekkelijk van bouw en in een reeks beschaafde, rus tige pastels indrukken vastgelegd van zijn reis naar Zuid-Frankrijk cn Italië Frans Huysmans. die jaren geleden eens net decoratieve gedeelte verzorgde van het Utrechtse Lustrumspel Ichnaton lijkt geestelijk dicht in de buurt van de praerafaëlieten of van dc symbolisten. Zowel ln zijn landschappen, (niet in alle) als in zijn figurencompositic tMoe ders met kinderen) is hij geneigd tot het vertellende cn symbolische en hij weet daarbij het illustratieve en banale te vermijden Hoe Hollands en pittoresk soms van uitgangspunt, voelt men toch in al zijn werk iets van de cosmopo- llet „Voorjaar" wekt zelfs meer Itali aanse. dan Hollandse associaties Dat hij ook In de pentekening picturale effec ten weet te bereiken toont Veluws landschap (17» Met zuiver beeldende middelen, sterk geëmpatccrd wat de verf betreft, werkt hij in Herfst (20) Van de andere exposanten neigt Chris ten Biuggen Kate ietwat naar het sur réalisme. althans In de romantische sfeer van zijn landschappen In zijn Vanltas vind ik een lichte verwijzing naar Dlck Kot En de caricaturalo kop pen. die Sarcasme en Zelfgenoegzaam heid hebben uit te drukken, zijn niet van expressieve kracht ontbloot. Van Jos. Lusscnburg die veel op zee schijnt te zwerven, boeiden mij het meest zijn kleinste, spontaan opgezette doekje Spicringvissers (2) cn het grote, dramatisch bewogen zcegez.icht in een formaat, zoals men bij modernen wei nig meer aantreft. Bescheidener taal spreken Herman Hana uit Hulsthorst (Rode Bloem). Jaap Hiddink. die zich in een werk als Hattum duidelijk als romanticus doet kennen. Cor Vrenden- berg (Viethouten) die het schilderach tige hoekje in Enkhuizen zo mooi weet op )e tuigen, dat men zo waar denkt in Venetië te vertoeven, maar die in de Poon van Elburg wel erg in dc verf blijft steken (dc wolk'). Warm van toon en eenvoudig van opzet, maar gevoelig van stemming en niet ondoorzichtig van kleur, is het werk van H. W. de Jong C.A.S. Succes voor PVO Ter gelegenheid van het 50-jarlg bestaan van de harmonie ..Concor dia" te Wijk bij Duurstede, werd een nat. muziek- cn zangconcours georganiseerd. Onze Soester Har monie „P.V.O." behoorde tot de deelnemers en wist in de afdeling Harmonie een tweede prijs en in de narswedstrijd een eerste prijs te behalen. Verdacht sterfgeval VENLO. In Grubbenvorst overleed de vorige week de 64- jarige molenaar G. H. van wie be kend was, dat hij reeds geruime tijd met zijn vrouw in onmin leef de. Het feit. dat van dit sterfgeval laat aangifte werd gedaan, waar na de vrouw reeds binnen een dag een begrafenis wenste, bracht ge ruchten in omloop, evenals de ver klaring van de vrouw tegenover de dokter, die de lijkschouwing verrichtte, dat haar man aan een besmettelijke ziekte geleden zou hebben. Bij medisch onderzoek is hiervan echter niets gebleken. De rijkspolitie vond hierin aanleiding het lijk in beslag te laten nemen en verzocht de politiedeskundige dr Hulst uit Leiden een onderzoek in te stellen. Deze heeft de sectie verricht, waarna het lijk Zater dagavond is begraven. De uitslag van het onderzoek van dr Hulst zal over enige dagen waarschijn lijk meer klaarheid in deze zaak kunnen brengen. Moedig optreden van vrouw bij ontploffing AMSTERDAM Gistermorgen ging in perceel Leidsecracht 48, waar een koffie- en theehandel ge vestigd is, de 41-jarige magazijn knecht N. K. naar ccn rommelhokje op de binnenplaats, waar twee bus sen petroleum, een fles benzine en een fles terpentijn stonden. Zeer waarschijnlijk heeft K. een lucifer afgestreken om iets te zoe ken. waardoor dampen, die in het hok hingen, zijn geexplodeerd. Er ontstond brand. Dank zij het moe dig optreden van een buurvrouw, die door de explosie gealarmeerd werd. is K.'s leven gered. Zijn kle ren hadden namelijk vlam gevat en de vrouw heeft deze met emmers water geblust. Zij bluste tevens hét begin van brand in het keetje- De man is naar het. Wilhelmina-Gast- huis overgebracht. Zijn toestand is niet levensgevaarlijk hoewel hij veel brandwonden heeft opgelopen. Gewapende burgers in Amersfoort, Amsterdam, Apeldoorn en Deventer AMERSFOORT. De Amersfoortse burgerij wist vanmorgen niet hoe z|j het had. In de straten van de oude stad wandelden steeds maar groepjes jonge mannen in burger kledij met een geweer of stengun. Mobilisatie? Wel neen! Het was alleen dc eerste oprocp-dienstdag van de 7-Deccmber divisie, waarvan het personeel deze maand een dag naar de kazerne moest om daar zijn wapens te ontvangen, zodat de gehele divisie op zeer korte tijd. als de nood dringt, gemobiliseerd kan worden. Klop fratsen van de doelverdedi- gers goed kunt zien? Kort- om. er zit muziek in. Niet minder dan vijf Amersfoort se korpsen komen blazen. £r is op die avond eigenlijk ivei- nig verschil tussen voetbal lers en muzikanten. De voet ballers pufjen. de muzikan ten blazen en U kunt vrolijk zijn. Komt U voor een keer Zaterdag achter uw krant vandaan. W(j doen het ook. Tot Zaterdag dan, ach ter de krijtlijnen! jullie in training zijn voor die voetbalwedstrijd?" Monnikendam Komt U ook? A MERSFOORTS burgerij heeft er veel voor over om de strijd tegen de tu berculose gaande te houden. Raadsleden en persmensen gaan zelfs voor dit doel voetballen. Voetballen? Nu ja, een beetje trappen hier, een beetje trappen daar. De man, die iooi dit verhaaltje uit 't stadevenster schouwt, is mede-slachtoffer. Hij smaakt net genoegen op de rechtervleugel de linfcer- wing van de raad te ver- De Monnikendam is een pleisterplaats voo_r vele vreemdelingen. De "slotheer Leo Grootkop is een voor treffelijk gaslheer. Hij weet met de mensen om te sprin gen. Ze zijn verrukt over het oude bouwwerk en over de aardige tentoonstel ling van de Rijksdienst voor Zoek de zon op Oudheidkundig Bodem-on derzoek. De heer Grootkop vertelt prettig over de won derlijke zaken, die in de to renkamer liggen uitgestald. Gistermiddag was er nog een groepje gasten van de V V V. Deze mensen waren vol lof over hetgeen Amers foort od het gebied van oud stedeschoon doet. Dat is prettig om te horen O ja. leest U elders op deze pa gina even dat stukje over de Oudheidkundige expo sitie. Daat moet U naar toe. Feest II Aan het andere eind van dat grote Soesterkwartier is het ook feest. De grootste speeltuinvereniging van Amersfoort viert daar het zomerfeest. Een weck lang leeft de hele buurt mee. Het is ieder jaar voor jong cn oud de gebeurtenis van de zomer Even een greep uit het programma: Donder- A even aan 't Stadsven- ster. Tel. 4291: iedere morgen van tien tot twaalf uur. .J dag. 19 uur* grote ballon optocht; Vrijdag. 21 uur: Lampionoptocht; Zaterdag, 17 uur: Bloemencorso. En dat is dan nog maar een greep. Er is nog veel meer!^ Wij zijn Zondagmiddag naar Putten geweest, of lie ver. naar Telgert By Tel- gert is de zee. Er is daar een klein weggetje, dat naar'het IJselmcer voert en er zijn grasvelden, waar we er een van uitgezocht heb ben om heerlijk in de zon te liggen. Wc zijn ook de „zee" in geweest Wel vijf honderd meter en toen kriebelde het water nog net even onder onze knie. Maar stilletjes was het er wel. En Maandagmiddag waren we even in het Bos- bad. waar je tenminste he lemaal in het nat kunt ver dwijnen zonder dat je plat op je buik moet gaan lig gen. In het Bnsbad was het Feest 1 Wie zegt. dat de Amers- foorters niet uit de plooi kunnen komen, is 'n knies oor. Kijkt U maar eens goed De gewapende burgers waren ook te zien in Amsterdam. Apeldoorn en Deventer, maar de meesten moesten zich toch in de Prins Wil lem III-kazerne te Amersfoort mel den. waar in de loop van de dag al het personeel van het voormali ge 1ste Verkennings Regiment van de Huzaren van Boreel werd ver wacht. Niet alle gedemobiliseerden ver schenen. Dat hoefde ook met. want wanneer er geldige redenen waren, mochten zij ook over veertien da gen komen. Op het Amersfoortse station was het zo ongeveer een reünie. Jonge mannen die elkaar in Indonesië hadden leren kennen, zagen elkaar terug en over en weer werden ou de herinneringen opgehaald. Ook de officieren namen deel aan deze op komstoefening die, naar men ons mededeelde geschiedde volgens Zwitsers systeem. De uitreiking van wapens en uitrusting geschiedde zeer snel. Vanmorgen om 9 uur konden al 150 van de bijna 1000 oud-militairen naar huis vertrek ken met f 8.— soldij rijker. scixalken. Hij traint nu iedere druk. Erg druk zelfs. Er was om u heen. In het Soester- morgen met ochtendgymnas tiek Of dat de dag na (ie wedstrijd nog mogelijk is zal de toekomst leren. Hy hoopt U er nog van te kunnen ver tellen. Ten slo'.te gaat het niet om de man van de rechtervleu gel. 't Gaat om U, toeschou wer. Komt Lr Zaterdag dij ken? Weet U, dat dc over dekte tribune van het grote veld op Birkhoven veel toe schouwers kan bergen? Weet U, dat U langs het lijntje eigenlijk geen vierkante meter strand onbezet. „Wilt U wat ruimte uitsparen voor de armstukjes?". klonk het zelfs eon keer heel hard over het strand. Maar dat kwam uit de luidspreker van een verscholen radio toestel. U had die mensen moeten zien kijken! Opmerking Opmerking van een ad- de wedstrijdd) voortreffelijk vertentie-man op het re- kunt volgenWeet U, dat U dactie-kantoor: ..Wat doen achter de doelen de mails jullie met Je 6igaretten, nu Mynheer E. van 't Hoenderdaal en mevrouw H. Brand- scn aan dc Soesterweg 46 vieren vandaag feest. Ze zijn vijftig jaar getrouwd. Over zo'n feest moet worden ge schreven. Dat doen we dan ook. Mijnheer Van 't Hoen derdaal heeft in die jaren veel iverk verzet. Goed 35 jaar was hij iverkzaam bij de grossierderij van Van 't Eind. Daarna trok hij er zeventien jaar zelf op uit. Hij dreef een gesloten kruxdenierszaakje. Met zijn tassen met kruidenierswaren op zijn fiets zocht hy zijn klanten op. Vader Drees werd in December 1949 zijn derde „baas". Van die „baas" mocht hij thuisblijven en ge nieten van 'n rustige levensavond. Moeder Van 't Hoen derdaal geniet mee. Ook zij deelde in het lief en leed van die vijftig jaar. Zij werd 27 Mei j.l 74 jaarhaar man op 15 Maart j.l. 73 jaar. Het zijn rasechte Amers- fooriers. die oudjes. Maar nog niet zo oud. dat moeder gaat misschien wat lang- Van 't Hoenderdaal nog met de Fam-vogel de lucht in zaam met weinig mensen, ging. Vandaag is het feest ook voor de zes kinderen Hoe dan ook het komt voor (vijf zonen en een dochter allen getrouwd) en voor elkaar en dan.... is er zestien kleinkinderen. Kleurige slingers en bloemen weer feest, sieren de kamerVeel plezier en... gefeliciteerd.' kwartier, in die mooie speeltuin aan de Parallel weg. was het gisteravond feest. Uit een luidspreker klonken vrolijke wijsjes. Het rad \an avontuur draaide er lustig op los. In dezelfde tuin werkt men in de avondurpn aan het clubhuis. Terwijl )j®t rad draait en dc centjes binnenkomen metselen man nen aan het clubhuis. Het De incidenten te Makassar ernstig opgenomen DJAKARTA. Indonesische autoriteiten verklaarden Maandag „geneigd te zijn de incidenten te Makassar zeer ernstig op te ne- ir.en". De geruchten, volgens welke de voormalige KNIL-militairen Ma kassar zouden hebben bezet, wor den in van onafhankelijke zijde te Djakarta afkomstige berichten te gengesproken. Alle verbindingen met de Oost- Indonesische hoofdstad zijn ver broken. Radio-Makassar is al twee dagen uit de lucht en het tele- graafverkeer is sinds Zondagavond stopgezet. ASSENDELFT Maandagavond is de 20-jarige mej. S. uit Wormer- veer met haar rijwiel terecht geko men in een moddersloot langs de Communicatieweg-West onder As sendelft en gestikt Het meisje leed aan vallende ziekte. Vermoedelijk heeft zy een aanval gekregen en ls zij daardoor de macht over hei stuur kwyt geraakt.

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 2