KNIL-ers van harte welkom in de Koninklijke Landmacht Nachtelijke klopjacht op ontvoerder van kind Gemeenten wijzen tellers aan voor bedrijfstelling Eerste Kamer acht beleid van K.L.M. luchthartig De Ruyter met gemengde gevoelens terug van de Tour de France Op omscholingscursus heeft men open oog voor hun zorgen Tienjarige jongen terech t dader onvindbaar Dader gegrepen en weer gevlucht! Trein rijdt over spelend kind Nederlandse ploeg geen eenheid Vrijdag 11 Augustus 1950 Generaal C. Giebel verlaat luchtmacht DEN HAAG. De chef van de Nederlandse luchtmachtstaf lt. ge neraal C. Giebel zal met ingang van 15 September zijn functie neer leggen. Hij zal worden opgevolgd door generaal-majoor I. A. Aler. thans vertegenwoordiger bij de per manente militaire organisatie van de Westelijke Unie in Londen. Hoewel generaal Giebel, afkom stig van het K.N.I.L, geldt als een uiterst deskundig militair, bestond toch reeds langere tijd de indruk, dat de veelzijdige functie van chef van de luchtmachtstaf hem niet op het lijf gesneden was. Zijn gaven liggen duidelijk in een andere sec tor. Generaal Aler, die hem opvolgt, is voor de oorlog lange tijd werk zaam geweest in de burgerlucht vaart Bij de K.L.M. oefende hij de centrale functie uit van hoofd van de vliegdienst van dit bedrijf. Na de oorlog keerde de heer Aler naar de militaire luchtvaart terug. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT. Dinsdag. Een totaal overspannen moeder drukte gistermorgen om lialf tien het blonde hoofd van haar tienjarig zoontje tegen de borst. Dirk van Laar. die sinds Woensdagmorgen tien uur niet meer thuis was geweest, was terecht. De gehele Zcnithstraat, waar de jongen woont, en eigenlijk de complete Sterrenwijk. kwam Woensdagavond laat in rep en roer, toen de vermissing van de kleine Dirk bekend werd. Hij was, zo vertelden zijn vriendjes, met wie hü in do zgn. Kleine Kuil in de Kromme Rijn had gezwommen, voor op de fiets door een onbekende man mee genomen. Onmiddellijk begonnen tientallen mannen uit de buurt, gewapend met stokken en messen, een klopjacht door de bossen en velden buiten de stad. Tot vanmorgen acht uur toe. Echter zonder resultaat. Ook de Utrechtse politie, die dooi de ouders was gewaarschuwd, alarmeerde alle posten van de Rijkspolitie in de omliggende ge meenten. Het zoeken van de politie met behulp van speurhonden had echter evenmin succes. En terwijl de tientallen mannen uit de Ster renwijk te voet of op de fiets zoch ten langs de Kromme Rijn en in de bossen en op eenzame plaatsen te Houten, Rhijnauwen en Vechten, bij de forten en langs de spoordijk, stonden in de buurt op alle hoe ken van de slrateh de vrouwen in angstige spanning bijeen om het geval te bepraten. Bijna niemand sliep gisternacht in de Sterrenwijk. Want de inlichtin gen omtrent de gedragingen van de onbekende man waren verontrus tend. Hij had de drie jongens voor gesteld. de volgende dag in een roeiboot met hem te gaan varen. Hij zou dan fruit en veel lekkers meenemen. Toen de kinderen naar huis zouden gaan, bood hij aan. hen om de beurt op de fiets naar huis te brengen. Hij reed met de kleine Dirk als e°rsle weg, maar kwam niet terug. De beide andere jongens zijn toen naar huis ge gaan. Dat was tegen etenstijd. Pas toen men hen 'ater op de avond kwam vragen, waar Dirk was ge bleven. vertelden zij wat ze wisten. Begrijpelijk was het. dat toen hun verhalen bekend werden, zich vele buurtbewoners aanmeldden om het kind te zoeken en zoals men het in zijn verontwaardiging uit drukte. „de kerel aan nemen te snijden". „In een hooiberg Waar hij geweest was. kon de klein Dirk, toen hij gistermorgen met een bord vol boterhammen voor zich weer naast zijn moeder in de huiskamer zat, niet precies ver tellen. De man. die jsei 2ü jaar oud te zijn. had hem op de stang van zijn fiets gezet en was met hem de stad uitgereden. Steeds over eenzame wegen Pas toen het donker werd, was de man afgestapt, naar de mening van de jongen in de buurt van Muiderberg. Ze had den achterbeen hooiberg, die ergens tussen bouwland stond, overnacht. Gistermorgen om vier uur waren ze weer opgestapt cn naar Utrecht terug gekeerd. De man had hem aan de Maliebaan afgezet cn ge zegd. dat Dirk aan zijn ouders moest vertellen. ..dat het met het fietstocht te 'aat was geworden en dal tg mfiar ergens hadden overnacht". De onbekende, naar wie de poli tie een uitgebreid onderzoek instelt, is nog niet gegrepen. Niet goed wijs? „Ik geloof, dat die man half gek was", zei Dirk, terwijl hij een bo terham met ei maar steeds in zijn hand hield, zonder er van te eten. Zijn aandacht werd blijkbaar te veel in beslag genomen, door de Verheugde buren die waren binnen 1-UJ IS TERECHT! Dat was de juichkreet, die wen gistermorgen overal in de Utrechtse ..Sterren wijk" kon horen. Buurtbewoners en kinderen stromen samen voor de ivoning van de familie Van Laar in de Zenithstraat gekomen om naar zijn welzijn te informeren. ..Hoe merkte je. dat hij niet goed wijs was", vroegen wij. ,,Aan zijn praten" „Wat zei hij dan?" ..Dat weet ik niet zo goed meer". „Gaf hij je iets te eten?" „Drie peertjes". „Was je bang?" „Ja. vooral toen het donker werd. Ik dorst niet te roepen. Ik had ook zo n pijn in m'n keel. Ik kon ook niet van de fiets springen, an ders kwam ik tussen de spaken. Bij die hooiberg maakte hij voor zichzelf een bed van hooi. Ik moest in het zand liggen. Een jas had ik niet Hij wel, maar die lueld hij zelf." Een auto „Gistermorgen wilde hij nog een GELUKKIG WEER THUIS. Maar als de kleine Dirk van Laar tus sen zijn ouders en de buren weer aan tafel zit. smaakt zijn boter ham hem niet. Iedereen is opge wonden en Dirk is zelf nog te zeer onder de indruk van zijn avontuur. Dc politie heeft de dader gister morgen. bijna gegrepen. Het is de 20-jarige G. uit Utrecht. Een rechercheur op dc fiets wilde hem gisteren om elf uur in de Kal- verstraat arresteren. G.. die ook op de fiets zat. liet zich op dc grond vallen. Er ontstond een vechtpartij. Plotseling werd de rechercheur van de arrestant afgerukt door de op perman v. u. W., die hier aan het werk was. De arrestant ontkwam. V. d. W. is in arrest gesteld. Hij beweerde niet te weten, dat hij met een politieman te maken had. auto gappen, die langs de weg stond Maar er lagen mensen in t? slapen. Het was een Belgische wa gen'. „Hoe wist je dat?" „Hij had een wit nummerbord met rode letters". De jongen zwijgt even. kijkt naar zijn moeder en zegt: „Ik ga nooit meer met vreemden mee". Z'n lip trilt, hij barst in snikken uit De buurvrouwen wrijven zich in de ogen. „Stil maar jongen", zegt er een. „Je bent weer thuis. Dat is het voornaamste. We hadden er al niet eens meer op gehoopt' Als er een politie-agent arriveert, nemen de vrouwen afscheid. Of Dirk en zijn vader en moeder bij de commissaris .villen komen. Die moet nog meer gegevens hebben om de onbekende man te kunnen opsporen. (Eigen bericht) DEN HAAG. Dit jaar zal een algemene bcdrijfslelhng worden ge houden, zoals ingevolge wettelijk voorschrift eens in de tien jaar moet ge schieden Deze telling zal betrekking hebben op alle bedrijven, ongeacht of daarmee al dan niet het maken van winst wordt beoogd. Daarby wordt uitgegaan van dc toestand op 16 Octobpr 1950. Het verzamelen vindt echter niet plaats voor 18 October a.s. terwijl uitstel kan worden verleend tot uiterlijk 1 November 1950. Voorgestelde verhouding tussen het Rijk en Luchtvaartmaatschappij ontmoet critiek DEN HAAG. Daar de KLM in de situatie waarin zij zich thans be vindt nu eenmaal uitsluitend op overheidsfinanciering hetzij in direc te. hetzij in indiiecte vorm is aan gewezen, kunnen vele Eerste Kamer leden het bilijken. dat de regering een afdoende regeling wenst te tref fen ten aanzien van de uit welken hoofde dan ook geleden verliezen, zo blijkt uit het voorlopig verslag over het desbetreffend wetsontwerp. Ern stig in twijfel trekken zij echter de wenselijkheid van kapitaalverstrek king ter financiering van beoogde uitbreiding der KLM. Aan meer controle vanwege de Algemene Re kenkamer hechten deze Eerste Ka merleden geen al ter grote waarde. Zij meenden levens, dat het alge meen beleid der KLM wel eens door een zekere luchthartigheid werd ge kenmerkt, waarbij de fininciën te licht werden geteld. Getuige bij voorbeeld het omvangrijke kantoor gebouw en de dure opleidingsinter naten. Een spoor van dezelfde lucht hartigheid achten de hier aan het woord zijnde leden tevens aanwezig bij het luchtvaartbeleid der regering Dit deed hen in twijfel trekken of het wetsontwerp inzake de verhou ding tussen rijk cn KLM in het al gemeen belang wel kon worden aan- Vijf IJNGI-waarnemers naar Makassar DJAKARTA. Gistermorgen zijn vijf militaire waarnemers \an de Verenigde Naties per vliegtuig naar Makassar vertrokken om zich ter plaatse op de hoogte te stellen van de toestand. (Van onze correspondent) HEERLEN. Als je jaren lang in de tropen vertoefd hebt cn dan terug keert in het vaderland, heb jc even tyd nodig om ccn en ander te kunnen begrijpen, te verwerken, te wennen vooraleer je jc weer thuis voelt. Het is een grote overgang, die zich echter „vrij pijnloos" kan voltrekken als de overgangsperiode zelf deze mensen gemakkelijk wordt gemaakt. Het is wel zonder meer duidelijk, dat dc teruggekeerde K.N.I.L.-manncn ccn dubbel zware overgang moeten doormaken. Zy moeten zich ook g^*n thuis voelen in dc grote gemeenschap van het Nederlandse leger, de Ko ninklijke Landmacht. Ook zij moeten acclimatiseren en het stemt tot vreugde, dal onze legerleiding niets achterwege Iaat om hen dit acclima tiseren zo gemakkelijk mogelijk te maken. Een weck of zes geleden kreeg de commandant van het regiment Limburgse Jagers. Kolonel J. L. H. A. Antoni, van het departement van Oorlog de mededeling, dat 600 offi cieren en onderofficieren \an het KNIL in Roermond en Venlo gedu rende ongeveer drie maanden een omscholings-cursus zouden komen volgen alvorens zij hun taak als instructeur bij de KL zouden aan vangen. De kolonel en zijn staf zijn toen meteen aan het werk gegaan. En wie in de Ernst Casimir Kazerne in Roermond of in de Fredenk Hendrik Kazerne in Venlo zijn oren en ogen de kost geeft komt tot de conclusie, dat het „recept", dat men bij dc vervulling van deze taak ge kozen heeft het best doet. „We willen van deze mannen niet soldaatjes maken", aldus de kolonel. Zij zijn militairen, die het' vak ken nen tot en met en die bewezen hebben onder de moeilijkste om standigheden hun man tc staan. Practisch zijn ze meer waard dan menig KL-er, die de daver en dreun van de frontlinie nog nooit gehoord heeft. Daarom zijn ze zo welkom. Want het Nederlandse leger roept, meer dan ooit. om kundige ervaren instructeurs. Ze zijn nu vier weken ongeveer hier en ik moet zeggen, dat zij een aanwinst vormen voor de K.L." De zuiver militaire omscholing is betrekkelijk elementair. Zij moeien b.v. vertrouwd worden gemaakt met de organisatie van het Nederlandse leger, met de inwendige dienst, met de verschillende instructie-metho des. met de krijgstucht en de ver schillende voor de militair van be lang zijnde wetten. We waren in een klas, waar de KNIL-ers duidelijk werd gemaakt. vaard. Zij achten bovendien de plan nen van de KLM in strijd met de heersende tendentie naar internatio nale samenwerking en menen, dat de KLM haar werkzaamheden moet be palen tot de voor haar belangrijkste buitenlandse verbindingen. Boven dien achten zij de financiële politiek der regering niet verenigbaar met de toenemende budgelaire moeilijkhe den. Radio-oproep mislukt opkomstoefening wèl geslaagd UTRECHT. Moet de oproep van militairen per radio als mis lukt worden beschouwd, omdat slechts veertig in plaats van de verwachte vijftig procent dezelfde avond nog de kazerne is binnen gekomen, de opkomst oefening is toch wel geslaagd, omdat de vol gende dag die in de schriftelijke oproeping als datum van opkomst was genoemd, toch 94Co van de be trokken manschappen op zijn mo- bilisatie"-bestcmming was versche nen. Aldus is meegedeeld door de leider van de oefening, overste F. A. M. Michiels van Kessenich. die verklaarde, dat men. ook als het ernst was geweest, een dergelijk» gering percentage van absenten nad kunnen verwachten. Hij nam voorshands aan. dat de meeste af wezigen een geldige reden voor hun niet verschijnen hebben. Er zal daarnaar echter een onderzoek worden ingesteld. welke wegen bewandeld moeten worden als Jan Soldaat in Neder land om een nieuw uniform of een nieuwe broek roept. Deze wegen zijn niet gemakkelijk en men kan een gids daarbij niet ontberen. Maar dat zijn nu eenmaal dingen, die je moet weten. Maar er is meer. Deze mensen zijn met een hart boordevol zorgen naar Nederland gekomen Iedere weck leggen hun vertegenwoordigers de regimentscommandant hun moeilijk heden voor. die helpt als hij dit kan. Ze hebben hun persoonlijke moeilijkheden, ze sukkelen met het huisvestingsprobleem, enzovoort. Er zijn nog Vele onzekerheden voor' deze mannen, die echter wel de zekerheid hebben, dat er voor hen gewerkt wordt. Over de Lim burgse bevolking zijn ze enthou siast. Die heeft hen gastvrij in hun huizen opgenomen en doet alles, wat in haar vermogen ligt om hen het leven zo aangenaam mogelijk te maken. Zelf hebben zij een oppn oog voor de moeilijkheden, waarmede ook de legerleiding te kampen heeft en zij begrijpen, dat met alles van vandaag op morgen kan worden „gefixed". In zijn functie van president van ..Concordia", een vereniging van jongeren uit verschillende landen tot het vrijwillig verlenen van diensten, maakte Montgomery een inspectietocht door de bos sen van Newtimber bij Brighton, waar jongens uit zes landen bo men aan het vellen zijn. Monty vond het maar een warme ,.job", en al spoedig had hij zijn jasje uitgetrokken cn over de arm ge hangen. Heel erg geschrokken maar geen letsel COEVORDEN. Een twccjarit meisje, dat even buiten Coevorden tussen de rails speelde is op won derbaarlijke wijze aan de dood ont snapt, toen een goederentrein, die uit de richting Emmeii kwam. over haar heen reed. De goederentrein was in aan tocht. toen het meisje even ont snapte aan de aandacht van haar moeder cn midden tussen de rails ging zitten. De machinist zag het kind en blokkeerde onmiddellijk alle remmen. De trein schoot ech ter tamelijk ver dooi en de kleine verdween onder de locomotief en de wagens die er op volgden. Toen de machinist van zijn machine sprong cn naar de plaats snelde, waar hij dacht het stoffelijk over schot van het kind te zullen vin den. trof hij de kleine, schreiend, maar springlevend aan. Er zullen opgaven en inlichtingen worden gevraagd omtrent naam c n adres, soort van bedrijf, rechtsvorm, bedrijfsorganisatie, in gebruik of ter beschikking zijnde voer- en vaartui gen. kraehtwerktuigen en over de personeels- eu pensioenvoorziening. De vragenlijsten en omslagen wor den door de zorg van gemeentebe- sturen uitgereikt. Deze wijzen voor dit doel tellers aan. voor zover mo gelijk uit het personeel van de ge meente of het drostambt Met be trekking tot schippers-bedrijven, die een vergunning voor wilde vaart of bijzondere vervoer bezitten, is het uitreiken en verzamelen opgedragen aan de minister van verkeer en wa terstaat De statistische verwerking van de opgaven en inlichtingen is opgedra gen aan de directeur van het Cen traal Bureau voor de Statistiek. Het niet voldoen aan de opgelegde ver plichting tot het verstrekken van ge gevens is strafbaar gesteld. Ander zijds wordt de ontvangers van dc op gaven en inlichtingen een plicht tot geheimhouding opgelegd. Duitsland zal schuld aan Nederland volledig afdoen DEN HAAG N, maande® van. moeilijke onderhandelingen tussen Nederland en Duitsland is een voor ons land zeer bevredigde oplossing bereikt over de afdoening van een schuld ter waarde van 320 millioen dollar, welke West-Duitsland door de grote Nederlandse export naar dat land jegens ons heeft gekweekt. Er is thans een regeling gescha pen, waarbij Nederland op olledige betaling van de vordering mag re kenen in een periode van ten hoog- 1 ste twee jaar. Daarbij is bepaald, dat zeven twaalfde van cL vordering of ongeveer 195 millioen gulden zal woidcn afgelost in maandelijkse ter mijnen binnen een tijdvak van ten hoogste twpe jaar. Ten aanzien van de overige 125 1 millioen gulden is bepaald, dat Duitsland deze schuld zal afdoen binnen deze zelfde twee jaar indien West-Duitsland een surplus krijgt in het Europese betalingsverkeer, het- geen zeer wel mogelijk is. nu als ge- I volg van de onlangs gesloten Euro pese betalingsovereenkomst ook de sterling gebieden voor de Duitse ex porteurs zijn opengegaan. Krijgt Nederland in het handels- verkeer met Duitsland een schuld, dan zal deze kunnen worden afge daan uit de overgebleven 125 mil lioen. En zou tenslotte Duitsland in het totale handelsverkeer met de landen van EPU een totale schuld krijgen, dan wordt deze 125 millioen gulden betaald in een volgende pe riode van twee jaar. Eind Augustus: testing 20.000ste demobilisant DEN HAAG De diensten van de Koninklijke Landmacht, belast met de repatriëring cn demobilisa tie van de militairen uit Indonesië, werken thans op volle toeren. Nadat reeds de 100000e repatriant onlangs te Tandjong Priok werd ingescheept en terwijl gedurende de laatste maanden gemiddeld 10.000 militairen per maand werden gedemobiliseerd, zal nu in het Beroepskeuze Advies centrum te Ede de 20.000ste candi- daat worden getest De 20.000ste candidaat zal Vrijdag 25 Augustus te 13.30 uur door de commandant van het beroepskeuze adviescentrum in de Bcrgansiuska- zerne te Ede worden ontvangen voor zijn onderzoek. (Van onze sportredacteur een met moeilijkheden zat, werd hij direct aoor de anderen geholpen. Maar na een paar ritten was daar I peen sprake meer van en het pe- i r> i i l -i i i j. 4 i i i volQ was' dat ik ook weigerde om „In deze Ronde van Frankrijk heb ik heel wat teleurstel- woutje Wagtmans te gaan helpen lingen weg moeten slikken en ik ben natuurlijk bly, dat ik als rin enige Nederlander Parijs heb gebaald, maar mijn vreugde hierover werd volkomen vergald, toen ik na afloop van mijn ererondje in het Pare des Princes boorde, dat de N.W.U. mij als eerste reserve voor de wereldkampioenschappen op dc weg heeft aangewezen," zei Wim de Ruyter met enige verbittering in zyn stem, toen wij hem in de smoorhete coupé van dc D-trcin ergens tussen Antwerpen en Roosendaal naar zijn er varingen vroegen. „Een dergelijke beslissing is wel het laatste wat ik had verwacht cn alle moeilijkheden, die ik in de Tour heb moeten overwinnen, zijn kleinigheden vergeleken bij deze tegenvaller, die ik moeilijk kan verkroppen." „Ja, ik weet wel wat 't motief is. i gekleurd door de felle zon in la waarom men mij niet in de ploeg douce France. ..Graag Wim. en dan heeft opgenomen." ging De Ruyter in de eerste plaats Ben je het eens die ver in dc achterhoede reed, toen de anderen mij ook een keer had den laten staan Neen. een ploeg zoals je in de Tour moet hebben om wat te bereiken, hadden wij ook dit jaar niet. Na het uitvallen van Vos ben ik beter gaan rijden Ik werd toen zo n beetje door Kublcr geadopteerd en toon de Fransen, bij wie ik was in gedeeld. in de gaten kregen, dat ik in de Alpen goed draaide, werd de verzorging vooral wat net eten betreft, waar ik in het begin nogal over klaagde omdat de helft of soms meer uit mijn etenszakje was geroofd ook heel wat gunstiger." verder. „Scliultc wil Cr dit jaar al les opzetten om wereldkampioen te worden en om die plannen tc ver wezenlijken. {noctcn de andere renners licm alle mogelijke steun verlenen. Nu heeft men aan de NWU medegedeeld, dat ik voor mijn eigen kans zou rijden, indien ik in dc ploeg werd opgenomen en op grond daarvan hebben dc lieren mij gepasseerd. Ik vind dit on billijk- want ook al zou ik voor mijn eigen kans rijden'wat toch mijn goed recht is dan nog kan ik Schulte steun verlenen, indien het verloop van de koers dit nood zakelijk zou maken. Maar enfin, het is nu eenmaal zo en ik zal mij er wel bij neer moeten leggen. Zand er over." Onvoldoende leiding ..En nu moet ik natuurlijk met bijzonderheden over de Ronde op de proppen komen." zei hij met een lachend gezicht, dat niet in het minst door de zware strijd was ge tekend, maar wel donkerbruin was met de uitlatingen van je ploeg- makkers over de ploegléiding en verzorging?" „Mijn antwoord is ja en nee. Ja. voor zover het betreft het gemis aan eenheid in de ploeg en de on voldoende leiding van de chef d'cquipe Van Ierlant. Nee. wat be treft Pijnenburg en de verzorger Jan van Dinthcr. De Pijn heeft zich buitengewoon verdienstelijk gemaakt voor de jongens en of schoon hij geen ervaring had in de Tour. hebben wij veel steun aan hem gehad. o.a. in de periode, dat wij door het vertrek van Gommans zonder mecanicien zaten. Van Din- ther is een prima verzorger voor mij geweest en toen hij na het uit vallen van Vos de wedstrijd niet meer mocht volgen in do officiële karavaan, is hij mij met de trein op mijn uitdrukkelijk verzoek nage reisd." „Je had het over het gemis aan eenheid in de ploeg. Was die zover te zoeken..Wel, in de eerste etap pe ging alles prima. Wanneer er Goed materiaal „Er waren dit jaar geen klachten over het materiaal, wel?" „Neen. het materiaal was goed. de banden zelfs uitstekend In de hele Ronde j heb ik maar een stuk of zes lekke bandjes gehad en de Belgen. Fran sen. ja zelfs dc Italianen, waren vol lof over de banden, die wij uit Ne derland hadden meegebracht. Over het geheel genomen is de Tour mij dit jaar meegevallen en indien Ne derland voor het volgende jaar I weer een uitnodiging ontvangt, dan zal ik. als de voorwaarden gunstig zijn, wel weer meedraaien Maar dan n*ootcn er lang van tc- voren voorbereidingen worden ge troffen om te zorgen, dat er ren ploeg wordt afgevaardigd, die vast besloten en bereid is om alle moei lijkheden cn ontberingen, die ccn monsterrit als de Tour dc France nu eenmaal inhoudt, tc overwin nen. Het zou dan ook wel prettig zijn als de NWU zich niet afzijdig hield, maar of dc Wielren Unie het nu doet of een groep particulieren, in ieder geval is het noodzakelijk om vroeg met de voorbereidingen Een groen truitje met liet merk Terrot Uren voordat de karavaan van 51 dapperen de tienduizenden in het Pare des Princes tot uitbun dige geestdrift zou brengen, zat er in de speciale loge van 1 Equipe een jonge vrouw uit Rotterdam, die naar Parijs was gekomen om de intocht van haar man temidden van „de reuzen uit de Tour" te aanschouwen. Een groen truitje met Terrot er op. dat was het enige, waarvoor zij aandacht had. Maar nee, hij was er niét bij. Zou hij in de laatste etappe toch nog uitge vallen zijn? Alle renners waren binnen en onder onbeschrijflijk gejubel reed Kübler zijn ere ron de. Er volgden nog meer ren ners, die met bloemen getooid een ronde moesten maken, maar niemand droeg een groen truitje met Terrot er op. Ook De Ruy ter niet. die uitbundig door de Parijzenaars werd toegejuicht. Zijn vrouw, zich vertwijfeld af vragend wat Wim in de laatste rit wel kon zijn overkomen, ont dekte hem pas. toen hij al lang en breed boven aan de trap van haar loge stond. V te beginnen. Wanneer wij »hct vol gende jaar met renners naar dc Ronde gaan. die terdegp voorbereid zyn en de vaste w il hebben om tot het uiterste te strijden, dan kunnen wij zeer zeker een goed figuur slaan. Als „eenzame" in de karavaan heb ik van verschillende zijden veel waardering gevonden, ook bij de renners. Er werden natuurlijk ook de nodige grappen gemaakt over L'équipe hollandaise. De Belg Verschuercn zei bv. tijdens een van de „wandelingen": „Die Hollandse ploeg is prima, want die blijft altijd bij elkaar". En zo gaven mi.in col lega's mij wel eens een "pkikkering waar ik zeer dankbaar voor was. want het was voor mij soms moci- liik als enige Nederlander tussen al die knapen Het volgend jaar hoep ik echter tot het einde wat gezel schap te hebben." H. Jacket, Kolkman en Testers met ere vermeld DEN HAAG Ter aanvulling van hetgeen gemeld is omtrent de inhoud van het laatste rapport der Commissie-Cleveringa, dat over Frankrijk handelde, diene, dat de commissie nog een oordeel geeft over de heren Jacket, consul der Nederlanden te Lyon, die Frans man is. Kolkman, die belast is ge weest met de consulaire werkzaam heden te Perpignan en Testers, be heerder van het „Office Neérlan- dais" te Toulouse. De heer Jacket heeft het leven er ter nauwernood afgebracht en zijn gezondheid in het beruchte concentratiekamp bij Mauthausen heeft sterk geleden. Dc commissie bréngt dc grootst mogelijke lof aan deze consul wegens het grote aan tal vluchtelingen, die hij op zijn kantoor met raad en daad ter zijde stond. Dc commissie spreekt als haar gevoelens uit ,dat Nederland hem zeer g.ote dank verschuldigd is en verplicht is hem in hoge ere te houden. Omtrent de helaas overleden he ien Kolkman en Testers zegt het verslag, dal te hunnen aanzien de lof zo duidelijk en zo verre over heerst. dat er in redelijkheid, naar het de commissie voorkomt, geen verschil van mening meer kan be staan, dat een hogelijk prijzend oor deel over hun gedrag tegenover de uitgewekenen het enige juiste «s. Beide laatste heren overleden in gevangenschap. Geen bijzonder belasting tarief voor achterstallig leraarssalaris DEN HAAG. In de memorie van antwoord op de onderwijsbe groting heeft minister Ruiten zon der voorkennis van zijn ambtgenoot van financiën de verwachting ge wekt. dat leraren, die achterstallig salaris ontvangen over een vooraf gaand kalenderjaar, tot.de belasting autoriteiten een verzoek kunnen richten om ten aanzien van de in komstenbelasting in aanmerking te mogen komen voor een bijzonder ta- zal moeten worden beschikt, rief. Op vragen van dc heer Hoog- carspel (CPN) heeft minister Lief- tinck thans meegedeeld, dat op der gelijke verzoeken echter afwijzend

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 4