DAGBLAD VOOR AMERSFOORT In Groningen zes kinderen gedood door noodlottig ongeval Communisten proclameren staking in Rotterdamse haven Er zijn 800 a 900 slachtoffers van troebelen te Makassar Alleen ËYC stelt zich achter de stakers Steeds meer Noordelijken over de Naktong Vaste arbeiders wérken wel Amsterdamse taxichauffeurs in staking Burgers en politie leveren gevecht in Amsterdam Prinses de Rétliy te Brussel Een Nederlandse vacanticganger omgekomen Ongelnks- weekeinde Communisten loeren op stakingskansen Onder vallende muur bedolven Nederlandse Spoorwegen: de muur was ondeugdelijk Van Zeeland formateur Per vliegtuig uit Tsjechië gevlucht r De strijd tussen APRIS en KNIL duurde 3V2 dag ToerwagenRome-Eiiidhoven is bij Grenoble verongelukt Vrachtauto kantelt, baby dood Van Vliet in de finale lUe Jaargang, no. 189 Maandag 14 Augustus 1950 Opgericht door de Stichting „Het Parool" Giro 510330. Bank: Rotterdamsche Bank Postbus 9 Abonnements prijs 32 cent p. w. of 4.15 p. kw. Losse nummers 9 cent. Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 6235. Redactie cn Administratie: Snouckaertlaan 7, Amersfoort. HOOFDREDACTEUR: TJ. DE BOORDER (Van een onzer verslaggevers! ROTTERDAM. In de anders zo bedrijvige Rotterdamse haven, waar het de laatste weken bovendien nog veel drukker is geworden, werd van morgen slechts op halve kracht cn minder gewerkt. De arbeid bij de ma chinale bedrijven ging in hoofdzaak nog wel normaal door. maar het stuk- goedbedrijf staakten vrijwel aalle havenarbeiders, die bij de Haven Ar beiders Reserve in dienst zijn. Enkele bedrijven, waaronder het Havenbe drijf korte vaart, lagen helemaal stil; ook bij de Holland Amerika Lijn en bij de Rottel'damsche Lloyd werd vanmorgen om negen uur in het ge heel niet gewerkt. Later vond het transport daar toch wel in zekere mate doorgang, doordat de havenarbeiders in vaste dienst bij deze bedijven zich niet bij de staking hebben aangesloten. Bij Müller werden alleen de aan bederf onderhevige goederen gelost cn geladen. werkkrachten, een herziening van het reglement der Haven-Arbeids- Reserve cn een juiste vaststelling van de ploegensterkte. Bovendien worden grotere veiligheidsmaatre gelen geëist. Tot deze staking werd gisteroch tend besloten op een door het Co mité belegde vergadering in Odeon. waar ongeveer duizend havenarbei ders aanwezig waren. De ontevre denheid onder de arbeiders in de haven broeide reeds lang. Vrijdag had de OVB het parool uitgege ven van een langzaam-aan actie. Thans wordt deze actie doorkruist door de door het Comité gelanceer de staking. Vanmorgen, toen de havenarbei ders zich om zeven uur bij de hok ken verzamelden, werd het sta kingsparool uitgegeven: slechts en kelen onttrokken zich daaraan. Una niem is men ontevreden over een regeling, die getroffen is met DUW- arbeiders uit Breda en Den Haag, die in de Rotterdamse haven te- <WHBWBW&«tfy-[■miiii■■nu—jiiimi Uit de inlichtingen, die wij tot dusver hebben verkregen, blijkt, dat vrijwel alle losse havenarbei ders het werk hebben neergelegd. Zu hebben unaniem gehoor gege ven aan een oproep van een reeds geruime tijd geleden gesticht ..Co mité van Actie", om het werk neer te leggen en te strijden voor tien procent loonsvernoging, een betere regeling voor het aannemen van AMSTERDAM Ondanks dat Zaterdagmiddag in een door de Unie-Verkeer «modernen, katholie ken, christelijken) besloten is met 185 tegen 103 stemmen om de dooi de EVC aangestookte staking van taxi-chauffeurs op te heffen, reden Zondagmiddag in de hoofdstad geen taxi's meer. Alleen voor zickenver- voer zijn wagens beschikbaar. De chauffeurs, die m gevolge het besluit tot opheffing van de staking waren uitgereden, zijn niet lang op straat gebleven. Zij ondervonden veel overlast van stakers. Ver schillende chauffeurs werden mis handeld en op het Waterlooplein werd Zondagmorgen een taxi ondersteboven gegooid. De chauf feur moest door de politie ontzet worden. De stakingsleiding deelt mede, dat zij dit optreden ten sterkste af keurt en voornemens is maatregelen hiertegen le treffen. Zij heeft her haaldelijk de stakers het consigne gegeven niet tot molestatie over te gaan. AMSTERDAM. Zaterdag avond is het in de Binnen Oranje straat te Amsterdam bij de Haar lemmerdijk tot vrij ernstig verzet tegen de politie gekomen. Tiental len agenten hebben een auto, waar in een arrestant was opgesloten, moeten verdedigen tegen een pu bliek van naar schatting 2 a 300 opgeschoten jongens, die de auto onklaar maakten cn trachtten te beletten, dat de man naar het bu reau werd overgebracht. Het be gon met een vechtpartij tussen eni ge beruchte types uit deze buurt. Toen de politie ingreep keerde het publiek zich tegen te gezagsdra gers. die echter meester van de si tuatie bleven en tenslotte hun wa gen, mét arrestant, wisten te star- tén. werk zijn gesteld tegen lonen, die in sommige gevallen vijftig procent hoger liggen dan die van de gerou tineerde havenarbeiders. Men ver went nu de werkgevers, dat zij in derdaad wel hogere lonen kunnen betalen, een verwijt dat men alge meen hoort en dat niet nalaat de wrevel van de Rotterdamse haven arbeiders te versterken. GENEVE. De prinses de Réthy, echtgenote van Leopold de derde is vanmorgen om tien uur met een speciaal vliegtuig uit Genève ver trokken om zich in Brussel bij haar echtgenoot te voegen. Aan boord van het toestel bevond zich ook de kleine, prins Alex^pder. het zoon tje van Leopold en de prinses de Réthy. „Skauguiu" Dinsdag in Amsterdam DEN HAAG. Het troepenschip ..Skaugum" wordt Dinsdag 15 Augustus in de loop van de mor gen voor IJmuiden verwacht. De ontscheping zal, onvoorziene om standigheden voorbehouden. Dins dag te 13.00 uur in de haven van Amsterdam beginnen. COMPIèGNE. - Dp 58-jarige H. A. uit Capelle aan de IJssel. is in het ziekenhuis te Ccmpiègne «bij Parijs) overleden zonder tot be wustzijn te zijn gekomen, nadat men hem naakt gevonden had in een ri vier Zijn lichaam vertoonde geen sporen van geweld, wel was het in staat van uitputting. H. A. werd reeds sedert twee Augustus vermist in Bonneuil-en-Vaiois. waar hij met zijn vrouw op vacantie was. De po litie zocht hem met honden, nadat men enkele van zijn kledingstukken had gevonden. AMSTERDAM. De 13-jarige jongen Robbie Karman wordt ver mist Op 7 Augustus is hij door een groepsleider van het padvinders kamp te Ommen wegens onhandel baarheid naar Amsterdam gezonden Daarna is hij tot 10 Augustus te Al melo geweest Hij keerde daarna naar Ommen terug, waar hij het kamp gesloten vond. Tot heden is de jongen niet in Amsterdam aange komen. Het afgelopen weekeinde hebben helaas vele nun of meer rampzalige ongelukken plaats gevonden, die zowel in ons 'and als in het bui tenland een groot aantal slachtof fers hebben geëist. Hier volgt het droevige lijstje: In Groningen is een aantal kin deren onder een neerstortende muur bedolven; 6 doden cn 5 zwaar- en 1 lichtgewonde; bij Zwolle is een vrachtauto met kin deren omgeslagen: 1 dode en 4 ge wonden. in Enschede is iemand uit een raam gevallen: 1 dode, in Rot terdam is iemand onder de stoom tram geraakt 1 dode; bij Dinxpe.- lo is een motorrijder verongelukt: 1 dode. te Zandvoort stortte een stel ling in. l ernstig- en 1 lichtgewon de; onder Barnevcld stortte een brug in: 2 ernstig gewonden; te Apeldoorn heeft een boerderij brand gewoed: 15 personen dakloos; te Grenoble (Fr.is een Nederlands^ bus gekapseisd: 5 ernstig- en 29 licht gewonden; te Compiègne is een Nederlands toerist overleden onder omstandigheden die een on geluk dóen vermoeden; in Brazilië heeft een treinbotsing plaats ge vonden: 10 doden; bij een treinbot sing in India vielen 33 doden en ongeveer 200 gewonden te betreu ren te Zurich is een zweefvliegtuig neergestort: 1 dode: te Rossau (Duitsl.) is 'n Russische straaljager verongelukt: 2 doden; bij een brand op Ceylon zijn 1000 mensen dakloos geworden. Op deze plek werden zes kleu ters op slag gedood cn zes an deren zwaar gewond. De brok stukken, die men op de voor grond ziet liggen, vormden sa men een muurtje, dat bezweek toen een rangerende goederen trein een daarin gemetseld hoek je raakte. GRONINGENZaterdagmiddag om 5 uur is door een noodlottige samenloop Tan om standigheden bij het veilingterrein „De Een dracht" een pas gemetseld muurtje van drie meter hoogte ingestort, waarbij door het val lende puin zes kinderen onmiddellijk werden gedood. Vijf kinderen werden zwaar gewond van wie een in levensgevaar verkeert. Het De Nederlandse Spoorwegen hebben verklaard, dat in de doorlaatopening van het muurtje door de aannemer provisorisch een ijzeren hek was op gehangen aan ijzerdraden. Het stond open toen een aantal goederenwagens door de doorlaatopening het veilingterrein verliet. Toen het rangecrdecl reeds halverwege gepasseerd was, begon het hek te draaien en kwam in aanraking met een der goederenwagens. Ofschoon deze aanraking zo ge ring was. dat een goederenwagen alleen wat schrammen opliep, stortte de muur, waaraan het hek was bevestigd, in met het bekende noodlottige gevolg. De toedracht wijst erop. dat de muur ondeugdelijk was. Guerillastrijders opereren achter Amerikaanse linies TOKIO. In het gebied van nen hebben Waegwan waar de Noordelijken een grote troepenmacht samenbrengen, wordt volgens Amerikaanse berich ten zware druk geoefend op de ge allieerde linie. Volgens sommige be richten zouden 12.000 man Noorde lijke troepen de Naktong zijn over gestoken m de Noord-Westhoek van de linie. Andere berichten zeggen, dat de noordelijken niet in belang rijke getale zijn overgetrokken, be halve in het gebied van het brug genhoofd bij Tsjangnvong in het Zuiden. In het Zuiden bereikten de Ame rikanen bij hun eerste grote offen sief de gestelde doelen in de heu vels juist ten Oosten van Tsimdjoe. •waarmede zij de onmiddellijke be dreiging van Poesan langs de Zuid kust afwendden. Een ernstiger bedreiging van de vitale haven blijft bestaan door het bruggenhoofd te Jongsan (ongeveer 43 km- ten Noord-Oosten van Tsjindjoe, -waar, zoals de Amerika- Meer bewolking t Weersverwachting geldig van I Maandagavond tot Dinsdag- t avond: f Geleidebjk toenemende be- t: wolicing met morgen overdag 5 voornamelijk in het Noorden en j Westen van het land enige re- - gen- Aanvankelijk zwakke later 4 t meest matige wind tussen j f Noord-West en Zuid-West. Wei- h nig verandering in temperatuur I 5 fj IS Aug. Zon op 5.23 onder 20.03. Maan op 7-19 onder 20 52. leven, de noorde lijken de Beneden-Naktong zijn overgestoken. In het Oosten ontruimden Ameri kaanse jagers het vliegveld Pohang, hoewel infanterie nog stand houdt in de omgeving van het vliegveld. Twee hulpcolonnes een Ameri kaanse en een Zuid-Koreaanse zijn op weg naar het gebied. De Amerikaanse troepen onder vinden veel last van het door hun linies sluipen van Noord-Koreaanse guerillastrijders, die zich hebben vermomd als vluchtelingen. Deze ..infiltranten" vallen, eenmaal ach ter de Amerikaanse linies gekomen, verbindingswegen en in de achter hoede opererende geallieerde troe pen aan. Op deze wijze worden twee vooruitgeschoven Amerikaanse een heden door Noo.'d-Koieaanse infan terie, geholpen door deze op volko men ongeoorloofde wijze opereren de guerillastrijders, met omsingeling bedreigd. Malik heeft in de Veiligheidsraad enige keren herhaald, dat het Rus sisch oorlogsmateriaal, dat de Noord- Koreanen gebruiken, hun twee jaar geleden verkocht is. Een woordvoer der van het Amerikaanse leger te Washington heeft journalisten foto's laten zien van een Russische gra naat voor mortieren, kaliber 120 mm, die ongeschonden in handen der geallieerde troepen in Zuid-Ko- rea is gevallen. Deze granaat droeg het jaartal 1950. LUXEMBURG. De heer Hooft, de nieuwe Nederlandse gezant in Luxemburg, is Zaterdag ontvangen door de Groothertogin, aan wie-hij zijn geloofsbrieven overhandigde. Ook volgens de Groningse poli' e, die zich over de schuldvraag i iet uitlaat, omdat de rechtbank zich daarover zal hebben uit te spreken, is vast komen te staan, dat een der wagons in aanraking is gekomen met een provisorisch aangebracht hek. dat slechts met een ijzerdraad boven aan een muurtje verbonten was. Aan de grond had dit hek geen steun. Wanneer men het hek wat naar binnen draait wordt bij ope ning een rustpunt gevonden tegen een wissel Nametingen hebben uit gewezen. dat het hek bij opening slechts een minimale ruimte laat voor doorlating van de trein en het behoeft dan ook slechts een klein gedeelte van de wissel af te staan zoals in dit noodlottige geval om in aanraking te komen met een wagon. De wagon nu beeft een vrij stevige bovenstijl van het hek geraakt Deze stijl vond een rustpunt op een u- balk van de wagon en is daardoor loodrecht op het muurtje komen te staan, dat toen op zijn fundament is afgebroken. Dit muurtje was en kele dagen geleden afgemetseld. Ge bleken is, dat de specie, welke aan gebracht is tussen de bovengrondse stenen, voldoende hard was. doch dat de specie tussen de fundering en de bovengrondse eerste rij ste nen sporen van vochtigheid ver toonde. In de buurt van het veilingge bouw heerste een ware paniek, om dat het vervoer der slachtoffers naar ongeluk vond plaats terwijl spoorwagens wer den gerangeerd en in de eerste consternatie, toen de kinderen onder de brokken steen van het vallende muurtje werden bedolven en omstanders op het verschrikkelijk gegil en gekem toestormden, was nauwelijks vast te stellen, op welke wijze dit afschuwelijke gebeuren had kunnen plaats vinden. het Academisch Ziekenhuis zo snel ging, dat men niet wist. welke kin deren gewond of reeds overleden waren. Twee kinderen konden eerst 's avonds tegen half tien geïdenti ficeerd worden. De namen van de overleden slacht offers zijn: Klaas Hoeve «7 jaar). Reinie Hoeve <4 jaar», Willem van der Molen «4 jaar), Piet Bergman «14 jaar), Dirk de Vries «9 jaar), Jan van der Laan (8 jaar). Zwaar gewond werden: Peter Mekkes (fi jaar). Gerrit Kuipers (11 jaar), Hilda Hoeksema <6 jaar). An- kie Hoeve (5 jaar), Klaas Been «6 jaar). Licht gewond werd Wubbo Fleurko (5 jaar). Het jongetje Fleurko werd later op de avond met een boven- en on- derbeenfraciuur naar huis vervoerd, terwijl de toestand van Gerrit Kui pers niet zonder levensgevaar was. BRUSSEL. Prins Boudewijn heeft de minister van Buitenlandse Zaken in het kabinet-Duvieusart, Paul van Zeeland, verzocht om een nieuw kabinet te vormen. Van Zeeland heeft de opdracht aan vaard. De minister van Staat De- Schrijver en de minister van Ver keerswezen in het demissionaire kabinet, Segers, hadden tevoren de opdractrfTrfét aanvaard, de een om ..gezondheidsredenen", de ander MA IB ACH Een twecmotorig Tsjecho-Slowaaks transportvliegtuig met vier passagiers een echtpaar en hun twee zoons is Zaterdag avond op het vliegveld in de buurt van Maibach geland. De passa giers hebben de bemanning ge dwongen naar Duitsland te vliegen. Het Tsjecho-Slowaakse consulaat- generaal te Munchen verklaarde, dat het vliegtuig landde doordat het ge brek aan benzine had. Het vlieg tuig. dat niet beschadigd is, wordt bewaakt door Duitse en Amerikaan se politie. Uit een raam gevallen en overleden ENSCHEDE. De 25-jarige Hen- geloèr J. Roolvink. die bij de fami lie G. aan de Haaksbergerstraat lo geerde. is uit een raam gevallen en op slag gedood. R. logeerde in een kamer met een zeer lage venster bank. Het slachtoffer is vermoede lijk gestruikeld en uit het raam ge vallen. Bij Sukabumi zijn twee employe's vermoord DJAKARTA Zaterdagmorgen werd een employé van de onderne ming ..Pasar Datar" in het gebied van Sukabumi door vier gewapende Indonesiërs in uniform op het ter rein van de onderneming vermoord. Tevens werd een chauffeur om het leven gebracht. I OEN in het begin van dit jaar A de lonen met vijf procent moch ten worden verhoogd, was dit, om dat de kosten van het levensonder houd ongeveer met dat percentage waren gestegen De devaluatie van de gulden was daarbij een van de belangrijkste factoren. Die vijf procent loonsverhoging is niet geworden wat men ervan mocht verwachten, want weliswaar ving zij het grootste, reeds ontstane verschil on. oen volledige aanpas sing aan de nieuwe situatie ver mocht er niet uit te groeien. De prijzen bleven namelijk stijgen en op het moment is de toestand eigenlijk weer ongeveer gelijk aan die van December van het vorig jaar Dc prijsstijgingen voor belangrij ke cn onmisbare levensbehoeften hebben geen onrustbarende vormen aangenomen, men mag zelfs ver wachten. dat de lijn zal afbuigen, maar dit neemt allemaal niet weg. dal dc stijging die wel plaats had. voor de Ihagste inkomens funest be gint te worden. Weeklonen tussen de veertig en vijftig gulden zijn voor het gemid delde Nederlandse gezin te weinig en er is vrijwel geen sterveling in Nederland die dit zal ontkennen. Dit is dan ook de reden, waarom er thans ernstig wordt gedacht aan een vierde loonronde, een herhaling van de toestemming die eind De cember door de regering aan de werkgevers werd gegeven, om nog maals de lonen te verhogen Het ligt voor de hand. dat dit niet een zaak is. die in een handomdraai kan geschieden, al willen sommigen het gaarne aldus voorstellen. Loonsver hogingen. zo maar gegeven, houden het gevaar in van een voortzetting der spiraal, hoger prijzen, hoger lo nen. bis cn zo voort Het overleg hoe en wanneer een eventuele vierde loonronde in gang moet vinden is in gang en aangenomen mag worden, dat onze regering, die financiële moeilijkhe den erkennend, waarin een groot deel van het Nederlandse volk leeft, middelen en wceon zal vinden hier in tegemoet te komen. En juist omdat een loonsver hoging in zicht is. hebben de com munisten geen tijd meer Want als het eenmaal zover is. als er een vierde loonronde ingaat, is er voor de communisten, lees: de E.V.C.-ers geen reden meer om tot staking aan te zetten. Nu is het de tiid en daar om zien wij vandaag de Rotterdam se haven gedesorganiseerd worden, daarom zagen wij Zaterdag in Am sterdam de taxi-staking beginnen, daarom moesten ook de bouwvakar beiders in de hoofdstad slaken En men kan er zich van verzekerd houden, dat de communisten het bij deze objecten niet zullen willen la ten Hun tijd drinct want als straks de ontevredenheid. di» terecht be staat, zal zijn weggenomen, is er voor hen geen basis meer voor actie. DE basis waarop de communisten werken is de onte\ redenheid. die op zich zelf begrijpelijk is. doch waarvan de oorzaak stellig zal wor den weggenomen. Daarom rust de communistische actie niet op een reële basis De andere vakorgani saties. die de staking als middel tot lotsverbetering van de arbeiders stellig zullen gebruiken, indien daartoe aanleiding bestaat, veroor delen het communistisch gestook omdat een actie nu. op deze wijze gevoerd, eerder belemmerend en vertragend werkt op de onderhan delingen voor loonsverhoging, dan stimulerend. De tweede basis, waarop de com munisten werken, is zo reëel als het maar zijn kan Want het onrust stoken zelve voeding vindend in de ontevredenheid en de voor velen bijzonder moeilijke levensomstan. digheden, past precies in het sy steem van de communistische agi tatie over dc gehele wereld. Het nict-communistische deel onzer aar- dP moet murw gemaakt worden, en elke methode daartoe heeft de goed keuring van Moskou De onrust In België is daarvoor evengoed aanleiding als de lage lonen Want waar onrust en onte vredenheid heersen cn aangewak kerd kunnen worden, daar is het terrein van de C PN. en al haar organisaties, die de bevelen ontvan gen uit dat ene centrale punt. dat slechts één doel heeft: verdeeldheid aankweken. Wanneer men de acties in Rotter. dam en Amsterdam cn straks wie weet waar ziet. met het uitsluitende i cn als zodanig reële doel verwar ring en twist te stichten tussen de arbeidersklasse en de werkgevers, evenzeer als tussen de arbeiders on- dcrling als men in alle communis- tischc agitatie deze bedoeling ziet. dan is men heel wat dichter bij de waarheid, dan ..De Waarheid'' voorgeeft dat de communistische bedoelingen zijn. Die lonenze kunnen de com munistische leiders desnoods gesto len worden. De landen, waar het le venspeil beheerst wordt door hun partijgenoten, geven daarvan vol doende sprekende voorbeelden. De lonen dP communistische goed- gelovers. die achter hun leiders aan lopen. mogen zich gelukkig prijzen, dat hun levensstandaard in Neder land niet door de C P N. bepaald wordt en zij mogen bedenken, dat elke deelneming aan elke staking er alleen toe zoü kunnen bijdragen, dat de CPN het hier eerlang wel voor het zeggen zou krijgen. Op diezelfde dag is het uit rnet het rechi tot staking, zoals het dan uit zal zijn met welke vrijheid dan ook. De C P N. en de E.V.C. roepen tot staking op Zaterdag en eerder in Amsterdam. Maandag in Rotterdam. Dinsdag Woensdag Donderdag el- de'-s.' Elke aanleiding is goed. Als het met de wapentransporten niet lukt, dan maar met de lonen, vóór dat d«» regering ook deze aanleiding uit de wereld zou helpen. Elke aanleiding is goed. omdat er maar één doel is: uit de verdeeld heid de macht in handen te krijgen. Men lette daarop! Nee toch.Heus! Op Schiphol landt Ameri kaan. zakken vol dollars, doch ook in bezit van zak-ra- diootje. Voor dit toestelletje eist onverbiddelijke douane liefst 43 harde Nederlandse guldens. Amerikaan vindt dat belache lijk veel. Praten helpt niet. Amerikaan haalt schouders op en boekt ineens door voor vlucht naar Brussel, waar hij zich ook best kan vermaken en waar men ook dollars lust. (Vrij naar Arts en Auto. nr 14). Om een divisie naar Korea te verschepen heeft men 44 dagen nodig, want het kost 12 dagen om lOOOO man en 4000 voertuigen te laden en te los sen, 18 dagen om zc te vervoe ren van Amerika naar Oost- Azic, enz. „Was ik maar mammouthge- wichtbokser gebleven!", ver zucht Buddy Bacr dagelijks, „ivant ik ben bij de filmopne- mingen voor de nieuwe Quo Vadis al gevallen van 330 op 260 pond. Boksen is kinder spul bij filmen vergeleken." DJAKARTA De strijd tussen de A.P.R.I.S. cn de oud-leden van het K.N.I.L. heeft drie cn een half etmaal met ononderbroken hevigheid ge duurd. aldus zegt de correspondent van Aneta In Makassar in zijn thans te Djakarta binnengekomen verslag van dc gebeurtenissen der laatste week. Op dit moment is nog niet te zeggen hoeveel slachtoffers er zijn. doch de correspondent is van mening, dat de schatting van 800 tot 900 (waarvan ongeveer 80 tot 90 militairen) aan de lage kant zal blijken te zijn. De correspondent beschrijft de wrijving tussen de bevolking en de KNIL-leden, uitlooende in een boy cot van de Amboncse militairen op de pasars. Zaterdag 5 Augustus even voor zes uur 's middags vie len de eerste schoten en kort daar op hoorde men het geratel van ma chinegeweren uit verschillende de len van het Zuidelijke stadsdeel. Even later was de vuurwisseling Zes en dertig geiconden, maar geen doden GRENOBLE. Een touringcar van de firma Van Dijk uit Eindhoven, op de terugweg van Rome naar Nederland, reed Zaterdagmorgen om kwart voor acht (Ned tijd) een der gevaarlijkste Alpenwegen af. In een zeer scherpe bocht raakten de remmen defect en de bus kreeg zulk een snel heid. dat de chauffeur het gevaarte op de slingerende weg niet meer in zijn macht kon houden. De bus draaide tweemaal om zijn as en kantelde daarop van dc weg in een ravijn, dat gelukkig niet erg steil was Van de 36 inzittenden werd niemand gedood, doch allen werden ge wond. van wie vier vrij ernstig. De bus vervoerde een groep per sonen uit Woensel, bij Eindhoven, van Rome terug naar Nederland. Zij was oorspronkelnk afgehuurd door een groep van vijftien personen De ze groep is tenslotte uitgebreid tot 35 personen. Met de chauffeur mee waren dus zes en dertig personen in de bus. De chauffeur Is de ongeveer 35- jange heer J. van Agt uit Eindho ven, die slechts een ontwrichte elle boog heeft opgelopen. Bij de fa. Van Dijk heeft men uit Grenoble vernomen, dat de autobus niet in een ravijn gestort zou zijn. maar met een der zijkanten langs een langs de weg staande rots zijn geschuurd. Tengevolge daarvan Zou de bus op de weg zijn omgeslagen en daar blijven liggen. In hoeverre of deze inlichtingen juist zijn-was niet te beoordelen. algemeen t-n drie cn een half et maal lang werd cr onafgebroken geschoten waarbii de mortiergrana ten van de cx-KNIL-ers veel scha de hebben aangericht, evenals hot vuur van dc APRfS. Hierbij kwam Zondag dan nog de beschieting uit de lucht cn uit zee. Er braken om vangrijke branden uit. Aan de zijde van de Unci werd uit dc beschikbare gegevens de con clusie getrokken, dat dc voormalige leden van het KNIL Zaterdag tot de aanval waren overgegaan en dat zij een groot deel van de stad had den bezet, waaruit zij later weer door de APRIS werden verjaagd. Overste Tijman van het kamp van het KNIL heeft bij ao waarnemers van de Unci onmiddellijk een pro test ingediend tegen de beschietin gen uit de lucht en van zee «ut. Overste Tijman werd Zondag middag door de APRIS uit zijn woning gehaald, omdat men hom ..onveilig' achtte Hij werd buiten Makassar gebracht. Toen generaal- majoor Scheffclac-r Maandagmidda op het vliegveld arriveerde werd het beter geoordeeld hem niet naai de stad te laten gaan. Hij werd naar Bantimurung gebracht, dat 40 km. buiten Makassar is gelegen, waar ook overste Tijman was. Generaal-majoor Scheffelaer kon aan de pers niet mededelen, waar om de ..Kortenaer" naar Makassar werd gezonden. Hij wist hiervan op Woensdagmorgen nog niets Slechts kon hij veronderstellen, dat het uitblijven van berichten over aan komst en veiligheidsmaatregel»-!! voor zijn persoon bij dr Hirschfgld ongerustheid hadden gewekt. Hij had echter onmiddellijk bij rijn aankomst getelegrafeerd, welk tele gram niet in Djakarta schijnt te zijn aangekomen ZWOLLE. Een baby van res maanden is Zondagochtend het slachtoffer geworden van een auto- ongeluk. dat even na tien uur hier op de Meppelerweg geschiedde. Op dat ogenblik reed de heer H. uit Zwolle met zijn vrouw en kinderen en hel gezin van de familie B. eveneens uit Zwolle in zijn vracht auto met geringe vaart naar een buitenhuisje in de nabijheid van de stad. In de cabine zaten de heer H.. zijn echtgenote die een kindje van een half jaar op schoot had en mevrouw B. In de open laadbak zaten de overigen. Plotseling slip te de auto, sloeg met de laadbak tegen een boom en schoot ongeveer dertig meter verder een berm in., waar de vrachtwagen kantelde. De baby was op slag dood. Mevrouw H. moest met een gebroken been naar het Sophiaziekenhuis worden vervoerd, hetgeen ook het geval was met het driejarig dochtertje van de familie B. dat een zware hersenschudding had opgelopen. Een zoon van de familie H en me vrouw B. konden later naar huis worden vervoerd, de overigen kwamen met de schrik vrij. Door zich in 2 series Gerardin (Fr.) van het lijf te schudden heeft onze landgenoot Arie v Vliet zich i in de finale voor de Sprintkam pioenschappen wielrennen geplaatst. Hij komt hierin tegen de titelhouder Reg Harris uit. die weinig moeite had met Jan Derkstn.

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 1