VOOR AMERSFOORT India poogt Lake Success uit impasse te helpen Thans ook staking in de haven van Ams terdam Noord-Koreaans tijdschema van „in 7 weken klaar" mislukt Vijf jaar radioprogramma voor Ned. strijdkrachten Sukarno proclameert de eenheidsstaat Kwestie-Korea moet over docle punt heen Ooievaars zijn ongezeggelijk Regen brengt koelte, maar hindert luchtacties Eenheidsvakcentrale wil situatie uitbuiten Amerika vraagt inlichtingen Straatsburg: 10e Jaargang, Opgericht door de Stichting „Het Parool" Giro 510330. Bank; Rotterdamsche Bank Postbus 9 Abonnements prijs 32 cent p. w. df 4.15 p. kw. Losse nummers 9 cent. Dinsdag 15 Augustus 1950 Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 623:>. Redactie en Administratie: Snouckaertlaan 7. Amersfoort. HOOFDREDACTEUR: TJ. DE BOORDER (Van onze correspondent te New York) LAKE SUCCESS. In de Veiligheidsraad heeft sir Bcnegal Rau van India een poging gedaan over het dode punt heen te komen. Zjjn voorstel luidt: de benoeming van een commissie bestaande uit zes niet-permanente raadsleden, met de opdracht na bestudering van alle moties en voorstellen, gedaan of nog te doen inzake een vreedzame oplossing van de Korea- kwestie. met inbegrip die voor Korea's toekomst, op een bepaalde datum aanbevelingen te laten doen bij de Raad. Lastig voor Maliks veto-manie De commissie kan in het geheim of in het openbaar dagen, horen wie zij nodig acht, en snel hande len. Het staat dan aan de Raad met een aanbeveling naar goed dunken te handelen, maar op een zeker moment, wanneer de vijan delijkheden gestaakt zullen zijn en de Noord-Koreanen overeenkom stig het bestaande Raadsbesluit zich zullen hebben teruggetrokken achter de 38ste breedtegraad, zal de Veiligheidsraad voorstellen moeten doen inzake Korea's toe komst. Torpedering door Malik van dit voorstel zou India ongetwijfeld nader tot het Westen brengen. Austin (Am.) zeide, dat de Ver enigde Staten India's voorstel waarderen en bereid zijn alles in sympathieke overweging te nemen, dat kan leiden tot vrijwording van het Koreaanse volk. Doelend op de gehele situatie in Azië voegde hij hieraan toe: „Een ander doel van elk dergelijk voor stel moet zijn agressie, waar dan ook tegen te houden". Malik zelf ging op de opmerkin gen van alle sprekers in, behalve op die van Rau. Hij moet blijkbaar overleg plegen inzake dit voor Rusland lastige voorstel. Portugese aanspraken op Goa niet aanvaard NEW DELHI. Indias premier. Pandit Nchroe. heeft in het par lement verklaard, dat zijn re gering de Portugese aanspraken op de kolonie Goa niet kan aan vaarden. Goa, 450 km ten Zuiden van Bombay, werd in de 16e eeuw door de Portugezen gekoloniseerd. A Stil en waardig Zij heet Ohav, zij komt uit Ni geria en zij vergezelt haar echtge noot Akenzua II die te Londen een hoge vergadering moet bijwonen. Ohan was liever thuis, in Benin, gebleven, maar plicht was plicht. En dus omhing zij zich met in heemse sieraden, kapte zich zorg vuldig en. vervult aan de zijde van Akenzua alle taken die officieel Londen en Nigeria van haar ver wachten, stil en waardig Voor het overige is het voldoende om zwijgend iedere op dringerigheid te we ren. Wat gaat het die drukke westerse we reld vol nieuwsgie righeid aan, of men een Nigcriaanse kap ster heeft meegeno- v wen of niet, of de positie van honfd- vrouw veel verplich- y tingen met ziah mee- brengt of met? Aken- zua zal het niet in haar afkeuren, dut z{i beschroomd zwijgt en dat blijft hoofd taak voor haar. ..Kortenaer" niet meer te Makassar DJAKARTA. In de nacht van Maandag op Dinsdag heeft dc „Kortenaer" Makassar verlaten. Het schip is thans onderweg naar Surabaja. Hoewel ingevolge een overeen komst met Indonesië onze sche pen nog een jaar na de souvereini- teitsoverdracht vrij zijn te koersen in de Indonesische w ateren ligt het in de bedoeling van de Nederland se regering de „Kortenaer" uit deze wateren terug le trekken. Een dergeliike eis is uitdrukke lijk gesteld door Indonesië. Russische chicanes met postpakkelteu aan dc zoncgrens BERLIJN De West-Berlijnse posterijen hebben de geallieerden meegedeeld, dat de Russische grens beambten meer dan duizend post pakketten in een inter-zonale trein in beslag hebben genomen. Zij heb ben de geallieerden om represail le-maatregelen gevraagd. Volgens de Duitse autoriteiten hebben dc Rus sen de laatste drie dagen zonder re denen op te geven pakketten uit de treinen in beslag genomen. Per 6 W -Duitsers 1 uit het Oosten BONN. Volgens mededeling van de centrale vereniging van Duitse vluchtelingen zijn er in West-Duitsland 7 745.000 geregis treerde Duitse vluchtelingen en verdrevenen uit Oost-Europa. Zij maken 16.2 procent van de West- Duitse bevolking uit. Het grootste percentage <35) verblijft ip Slccs- wijk-Holstein. f n Nee toch.Heus! een Engelsman niet zijn traditionele afgo- Kom aan den, t^ant dan trapt gij hem op zijrt ~wl. De gehele bevol king tan Goffs Oak Park is op zoek naar het dorpseikje, een 4-meter hoog naloot van een eik die eens door Willem de Veroveraar in 1066 geplant zou zijn. Een vrachtauto heeft vl. het boompje om- en weggere den. „Sinds de dood van zijn moeder heeft mijn huurder zijn huis niet schoongemaakt klaagde een huisbaas te Dart ford bij dc rechter. „Wanneer stierf uw moeder?", vroeg de rechter aan dc huurder. ,Jn 1940 Edelachtbare". ..Dan bent u een viezerik", zei dc rechter, „u gaat uw huis uit. Volgende zaak!" „Als het me Jukt met wa terski's het Meer van Michi gan over le steken van Mil waukee vaar Grandhaven. ga ik ook. deze maand nog. over het Kanaal", zei Lee, een 26- jarig oudstrijder uit Holland. Michigan, en hij stak van wal. Recepten voor gratis toilet artikelen mogen in Engeland n iet meer worden verstrekt, want er is reeds zoveel scheer zeep afgegeven dat zelfs me nige baby van nu in 1976 nog niet naar de winkel behoeft te gaan. Oorzaak?: de goede bedoelingen zijn overdreven K.J DEN HAAG Het Amerikaanse Roode Kruis heeft de Nederlandse zusterorganisatie aangeboden om eventueel hulp te verlenen ten bate van Nederlandse strijdkrachten die in Korea in VN-vcrband optreden. Het aanbod is in dank aanvaard. GEEN GOEDE PERS r VOOR v. ZEELAND {Van onze correspondent) BRUSSEL Kabinetsformateur Van Zeeland heeft Maandagavond met betrekking tot de vorming van een nieuwe Belgische regering me degedeeld, dat een ploegVan Zee landSegers in de maak is. Met Van Zeeland, die behalve als pre mier ook als minister van Buiten landse Zaken zal blijven optreden, zal dan de huidige minister van Verkeerswezen P W. Segers als Vice-premier dc leiding van de re gering krijgen. Nadere bijzonderheden over even tuele andere medewerkers wenste Van Zeeland nog niet mee te delen. In politieke kringen vernemen wij, dat Van Zeeland bij zijn eigen partijgenoten op grote tegenstand is gestuit. De ploeg van in hoofd zaak conservatieven en Leopoldis- tcn, die hij om zich heen wilde scharen, acht men weinig geschikt om de door velen gewenste verzoe ning rondom prins Boudewijn tot stand te brengen. Het weekblad der vooruitstreven de katholieke jongeren ..La Relève" schrijft dan ook dat Van Zeeland, die maandenlang een onverzoenlijke houding in de koningskwestie heeft aangenomen, ongetwijfeld van de eerste regering van prins Boude wijn een „vechtregering" zal ma ken. hetgeen het blad allerminst wenselijk acht. Van Zeeland zet vandaag zijn on derhandelingen voort. Amerikaanse Superfort neergestort en verbrand FORT WORTH (Texas). Bil het militaire vliegveld te Caswell in Texas is gisteren een B-29 su perfort neergestort en verbrand. Vier van de twaalf inzittenden j kwamen daarbij om het leven 1 LONDEN. Geheel En geland leeft mee met het kroonprinselijk gezin, dat zijn tweede baby verwacht. Ieder uur kunnen dc klok ken gaan beieren, de reeds opgestelde kanonnen vreug deschoten lossen. Men weet iedere bijzonderheid van de koninklijke familie: prinses Elizabeths echtge noot is van Malta geko men, waar hij 't comman do over zijn oorlogsbodem heeft overgedragende ko ning is met loden schoenen de korhoeuderjacht in Schotland gaan openen va de opening van het jacht seizoen telkens te hebben verschoven. de koningin heeft van haar eigen feestdag f;i> werd vijftig jaar) helemaal geen „werk" gemaakt en blijft voortdurend in haar dochters nabijheid, de koningin-moeder belt haar kleindochter 's morgens cn 's avonds en vermaant haar: „zorg ervoor, dat het een jongen wordt, hoor!".. En daar dreunden Maandag ineens, ergens kanonnen Daar zul-je 't hebben!, zeiden de Engelsen en zij stroomden overal samen waar men in zulke uren het eerst van een grote gebeurtenis op de hoogte komt De hertog van Edinburgh, de jonge vader, haastte zich van ren cricketwedstrijd, „icaar hij niet had kunnen wegblijven", naar huis. Buiten het huis Clarence stond het zwart van mensen, die een dokter toejuichten die bij prinses Elizabeth geroepen was. Men legde vlaggen hijsklaar. Feeststemming maakte zich meester van geheel Engeland, vooral in Portsmouth, waar men dansend de straat op sprong zonder het aantal schoten te tellen, dat op de rede gelost werd, en „die van Portsmouth" zijn anders wel wat gewend op het gebied van saluut- en andere schoten.' Tor er één mens zijn nuchterheid herwon ren jong ambtenaar van de admiraliteit Hij liet wereldkundig maken, dat al dat ge schiet voor Portsmouth niets anders betekende dan een bclccfd- hcdenvitwissclivg met een Braziliaanse kruiser En daarna vertelde sir William Gilhatt. dc gynaecoloog, die prinses Elizabeth :al be handelen, aan de radio: ..Engeland zal geduld moeten hebben, al verkeert het van Woensdag 9 Augustus in spanning. De prinses maakt het best en dat is hoofdzaak. Ooievaars zijn ongczeglijke vogels" J McCloy naar Amerika FRANKFORT. John Mc Cloy, de Amerikaanse Hoge Commissa ris in-Duitsland. is met zijn echt genote en twee kinderen naar Lon den vertrokken, vanwaar zij zich voor familiebezoek naar Amerika zullen begeven. De Hoge Commis saris wordt begin volgende maand terug verwacht. (Eigen correspondentie) POESAN. „Voorzichtig optimisme" het is eigenlijk voor het eerst dat de Amerikaanse frontberichten dit woord bewust doorlaten, want de weerstand tegen de Noord-Koreaanse overmacht neemt hier en daar met enig succes toe en het oorlogsdoel der Noord-Koreanen i* niet alleen niet bereikt, doch zo belangrijk vertraagd dat het niet on mogelijk is, dat de zaken nog eens een gunstige keer nemen, al moet er dan nog veel veranderen. 15 Augustus 1945 werd Korea ont rukt aan de Japanse overheersing Daarom hadden de Noord-Korëanen ruim 7 weken geleden de order uit gegeven: „15 Augustus 1950 moet Staking in Rotterdam Arbeidsvoorwaarden stipt te handhaven Minister van Sociale Zaken verstrekt opdracht DEN HAAG Van de zijde van het ministerie van Sociale Zaken deelt men ons het volgende mede. „Het nijpend tekort aan arbeids krachten in de Rotterdamse haven heeft door het optieden van zgn ronselaars de laatste tijd geleid tot minder gewenste sociale toestanden, waarbij de voor de haven geldende arbeidsvoorwaarden cn sociale voor zieningen worden ontdoken. In ver band hiermede heeft de minister van Sociale Zaken, na overleg met de organisaties van werkgevers en werknemers aan de betrokken diensten opdracht gegeven op de naleving der bestaande wettelijke voorschriften nauwlettend toe te zien en' bij overtreding daarvan streng op te treden DORDRECHT. De burge meester, de heer J. Bleekei, zal per 1 September afscheid van de Merwestad nemen wegens het be reiken van de pensioengerechtigde leeftijd. De beer Blceker zal zich metterwoon in Bilthoven vestigen. Tijdelijk regen Weersverwachting geldig van i Dinsdagavond lot Woensdag- 7 g avond Aanvankelijk zwaar bewolkt met enige regen, later breken- de bewolking cn plaatselijk cn- I kele buien Matige tot kraehti- 11 ge wind tussen Zuid en West g Iets lagere temperaturen. E 16 Aug. Zon op 5 24 onder 20.03 5 Maan op 8 42 onder 21.03. Vr- - f (Van onze correspondent) AMSTERDAM. Op een gisteravond gebouden vergade ring van de bij de E.V.C. aangesloten Algemene Bcdrjjfsbond Transport is besloten met ingang van vandaag het werk in de Amsterdamse haven te staken. Het besluit werd ge nomen na een rede van de E.V.C.-voorzitter Blokzijl, bij handopsteken. De voorzitter constateerde, dat slechts vijf van de 500 aanwezigen tegen waren. De ernstige beslissing viel door het aanvaarden van een motie, die herinnert aan op 14 Juli j.l. geformuleerde looneisen, waarop tot nu toe van de Scheepvaartvereniging Noord geen antwoord is gekomen. Een delegatie zal alsnog antwoord gaan halen, waarna op nieuw een vergadering bijeen zal worden geroepen, ter bepaling van de verdere houding. De aan de Scheepvaartvereniging Noord overhandigde eisen komen neer op: uitkering van de loonsverhoging van 5% met dien verstande, dat deze wordt betaald boven de werkelijk verdiende lonen, 50,— duurtetoeslag ineens, geen tewerkstelling van vaste havenarbeiders van de ene bij de andere onderneming en algehele Geen zeepost meer voor H-brigade DEN HAAG. De directeur van de veldpostdienst te Djakarta ver zoekt dringend geen zeepost meer te verzenden naar de militairen van de H-brigade, daar deze post vermoede lijk niet meer door hen zal worden ontvangen. Tot de H-brigade be horen alle onderdelen, die met het cijfer 43 worden aangeduid en de bataljons infanterie 431 t.m. 436. Poststukken voor militairen, van dc H-brigade nog in Indonesië ver blijvend. die behoren tot 't afwikke lingscommando of de militaire mis sie kunnen worden toegezonden via het veldpostkantoor te Djakar ta. voor zover geen persoonlijk adres bekend is. Zuid-Korea veroverd zi.in. Het kan. want het is zwak en zijn vrienden de „vreemde duivels" kunnen het benodigde niet meer aanslepen." Van dat grote Noord-Koreaanse .feest der bevrijding" is nu niets anders overgebleven dan dat de rcgcringszetel van Pyongyang naar Seoel is overgebracht en één Noord-Koreaanse aanval niet pa trouilles wist door te dringen tot op 50 km zuidwest van Taegoe. Het is. zoals de troepen svan Bradley' Taskforce elkaar bij Pohang. de havenstad aan de oostkust met het belangrijke strategische vliegveld, toeriepen een „verjaardag gewor den zonder taartjes".... Het regent langs het gehele boog- front van Tsjinjoe tot Pohang Dat blijft een voordeel, al kan de lucht macht nu niet opereren zoals zij wel zou willen. Aan nieuws van dat front is cr. dat het grootste Noord-Koreaanse bruggenhoofd ten oosten van de Naktong zo diep wordt ingedrukt, dat drie Noord-Koreaanse divisies niet konden oversteken en een po ging tot doorbreken konden onder nemen; verder Vrijwilligers naar Korea (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG. Ofschoon het stadium van een aanbod aan de Verenigde Naties om twee compag nieën vrijwilligers beschikbaar te stellen voor Korea nog niet bereikt is en de Nederlandse regering nog slechts onderzoekt of uitzending in overweging kan worden genomen, hebben Amerikaanse militaire autoriteiten toch reeds aan Neder land inlichtingen over deze plan nen gevraagd. In overheidskringen acht men dit verzoek om inlichtingen op dit tijdstip zeer begrijpelijk, omdat de militaire verantwoordelijkheid van de onder V.N.-vlag strijdende troe pen op Amerika rust. Uit het Uni ted Press bericht uit Washington blijkt, dat men daar in militaire kring op zuiver militair-technische gronden een eenheid van minder dan een bataljon (dus vier com pagnieën) moeilijk hanteerbaar acht. In dit stadium kan men in Nederland echter nog niet beoor delen, tot welk aantal vrijwilligers men kan komen. Men kan zelfs nog niet schatten, welk deel van de aangemelde vrijwilligers na keu- herzienmg van de werktijden In zijn toespraak zei Blokzijl, dat de betrokken arbeiders „de over winning in de buitenzak van hun jasje" hadden en dat het gen gun stige tijd was om de inhoud van het loonzakje groier te krijgen, vooral nu ook de taxi-chauffeurs en de Rot terdamse en Antwerpse havenarbei ders in strijd waren. Voorzitter Hooft van de ABT zei in zijn openingswoord, dat de Am sterdamse havenarbeiders geplaatst zijn voor het vraagstuk van de so lidariteit en hun eigen probleem: het ontoereikende loon. Het besluit tot staking heeft tot gevolg gehad, dat het werk in de Amsterdamse haven vanmorgen nagenoeg is komen stil te liggen. Bij de grote scheepvaartmaat schappijen werd door sommige ar beiders in de vroege ochtenduren nog gewerkt, maar tegen tien uur werd overal het werk neergelegd. Op dat tijdstip begon een stakers- vergadering in Krasnapolsky. Juist tussen tien en half elf ech- Ontwerp vredesverdrag mor Japan op komst WASHINGTON. De Ameri- kaanse regering legt thans de laat ste hand aan een ontwerp-vredes- verdrag voor Japan, dat in Sep tember aan de ministers van Bui tenlandse Zaken van Engeland en Frankrijk zal worden voorgelegd, zo wordt in welingelichte kringen vernomen. In kringen, die in nauw contact staan met het departement an Buitenlandse Zaken, ver klaarde men, dat het verdrag een van rlc voornaamste onderwerpen van bespreking is geweest bij het bezoek, dat Trum'ans assistent Har- riman onlangs aan Mac Arthur heeft gebracht. ter zijn de taxi's in het Amster damse straatbeeld teruggekeerd en het ziet er naar uit, dat zij hun plaats daarin voorlopig weer heb ben hernomen. Alle stakers kregen gisteravond een telegram thuis, waarin stond, dat zij ongeacht dienstrooster in de garage werden verwacht en dat met verschijnen een dringende reden zou zijn voor ontslag. Deze telegrammen waren door diverse werkgevers en coöpe raties ondertekend. Pinacotheek in Milaan heropend In Augustus 1945 vernielde een luchtbombardement 26 van de 33 zalen van de beroemde Pinacoteca di Brera in Milaan. Slechts de mu ren, hoewel tot 12 cm. uit het lood geslagen, bleven overeind. Bij de wederopbouw, in '46 ter hand ge nomen, werden grote verbeterin gen en moderniseringen toegepast Thans is dit beroemde museum, dat een moeilijk te evenaren collectie schilderijen bezit, heropend. DEN HAAG. Sedert Karei Nort op 15 Augustus 1915 voor hel eerst het radioprogramma voor de Nederlandse strijdkrachten organiseerde, Is de herkenningsmelodie „Marching throu' Georgia" meer dan 8000 maal uitgezonden. In de eerste tijd lag het materiaal, dat zich leende voor radio. bewerking voor het grijpen. Tal van episodes uit de wereldoorlog wer- I den als klankbeeld uitgezonden en daarbij werd natuurlijk ook aandacht besteed aan de prestaties van de Nederlanders, die aan de zijde van de I bondgenoten de gemeenschappelijk*- viiand hadden bevochten: de majinen van de Marine, van de Irenebrigade, de vliegers en de mannen van de koopvaardij. dat alle andere bru2£ehoofden. I ring en schifting werkelijk ge- „scherper in de tang werden ge- j cchjfct voor uitzending zal zijn. Ook TtVt vlieeveld Pohanz waar SfT,,,??'.nog seen Bradley's Taskforce volkomen inse- 'c]™,Um= t5 maken, al noemde een sloten* is geweest, ieder uur ontzet rnilitaire voordvoerder de aanmel- kan zijn <hij heeft reeds contact ding vandaag gunstig, met zijn bevrijders), dat de havenstad Pohane weer telkens van bezetter v» isselt; de Zuid-Koreanen echter schijnen kans te zien een aparte Noord-Korcaansè legermacht van 10 000 man ten Westen der stad zo bezig te houden, dat zij de stad zelf aan de oor spronkelijke bezetters moeten over laten. Paul van Zeeland forma leur J—T ET ziet er naar uit, dat dc A A de vorming van een nieuv.' kabinet in het nog maar nauwe lijks tot rust gekomen België geen gemakkelijke opgave zal zijn. In de eerste plaats zijn daar de hevig namokkende Vlaamse katho lieken, die te verstaan hebben gegeven geen genoegen te zullen nemen met een Waal of een Brus selaar als formateur. Om hen wat zachter te stemmen en dan ook alleen maar daarom zijn achtereenvolgens de heren So gers en Dc Schrijver als zodanig aangezocht, ofschoon van beiden van te voren bekend was. dat zij om persoonlijke redenen een der gelijke post niet zouden aanvaar den Daarmee echter was. ten op zichte van de Vlaamse katholieken de weg voor Van Zeeland vrij ge maakt, die de opdracht wel hééft geaccepteerd cn reeds verklaard heeft zo spoedig mogelijk met een geheel katholieke regering voor de dag te zullen komen. Dit echter moge aanvaardbaar zijn In het I voor de katholie- eoeklicht ke Vlamingen, het moet op de Belgi- sche socialisten werken als de bekende rode lap op een stier. Niet alleen omdat hij als uiterst rechts bekend staat, maar ook omdat hij de man is geweest, die koning Leopold in zijn onverzettelijke houding heeft gestijfd. Vandaar, dat het socialis tische blad „Le Pcuple" reeds van een provocatie heeft gesproken. Ook in katholieke kringen echter is men over de figuur van Van Zeeland niet enthousiast, omdat men met verheugend realisme zich afvraagt of hij wel de fi guur is om een „nationale verzoe ning" tot stand te brengen. Maar wie is dat in België onder de huidige omstandigheden wél, nu Auguste de Schrijver het mi nisterschap heeft moeten weige ren? Tegenslag en gevaar zien de Amerikanen echter nog hierin, dat een ordeloze heen en weer zwervende bende van 100 000 vluch telingen platteland en steden bin nen het front cn dat zich daarbij honderden Noord-Koreaanse ..bur gers" bevinden die alleriei sabotage plegen, politieke zowel als militair- practische sabotage; en dat acht colonnes 's nachts uit het Noorden aanrukken en overdag niet te vinden zijn dank zij de moesson achtige regens. Maar zoals gezegd: re heerste vandaag een tikje opti misme!. Een illusie armer STRAATSBURG. Wie de rit tingen van de Enrnpcs* assemblee President Sukarno is onmiddel lijk na het afkondigen van zijn pro clamatie naar Djokja vertrokken om daar de plechtige afkondiging te herhalen en de republiek Djok- van dit keer vergelijkt roet die van I ja te ontbinden. Vanavond nog zal Nieuwe Indonesische grondwet met grote meerderheid aanvaard DJAKARTA. President Sukarno heeft vandaag de eenheidsstaat afgekondigd. In een gecombineerde vergadering van volksvertegen woordiging cn senaat heeft hij verklaard, dat de nieuwe Republik Indonesia", zoals voortaan de naam van de staat zal zijn, de gehele Indonesische natie zal omvatten en hij noemde daarbij deze ontwikke ling noodzakelijk In het huidige stadium van Indonesic's strijd om on afhankelijkheid. Krachtens de nieuwe grondwet voor de eenheidsstaat, die gisteravond met 90 tegen 18 stemmen Is aanvaard, zal er slechts een centrale regering zijn voor de nieuwe slaat, die tien provincies om vat. liet huidige federale kabinet van premier Hatta zal morgen zjjn ontslag aanbieden. Hangende de vorming van een parlementaire rege ring zal het voorlopig blijven functionneren. In 1946 kwam het strijdkrachten- programma voor een bijzonder zwa re taak te staan: de voorlichting aan en over de troppen overzee. Een intensief wederzijds radiocon tact overzee was noodzakelijk. Van Nederland uit werd sinds Novem ber 1945 een programma voor de strijdkrachten in het Verre Oosten over de zender P.C.J. uitgezonden. Deze uitzendingen werden uitge breid tot dagelijks een half uur. Op 16 November' 1946 b^gonnèn de eer ste rechtstreekse uitzendingen uit Batavia, die op de duur uitgroeiden tot een dagelijks programma van een half uur. Niet minder dan 150.000 peisoonhjke groeten werden door militauen in Indonesië en hun fami lieleden hier in Nederland uitge sproken. Met de \ciandering in de toe stand veranderde het zwaartepunt van de uitgezonden programma's. In 1949 kwam de nadruk te liggen op demobilisatieproblcmen Vanavond zal in de uitzending van het radioprogramma voor de Nederlandse strijdkrachten een te- verleden jaar komt tot de indruk dat deze een illussie armer, maar een realiteit rijker is geworden. De debatten verlopen dit keer minder langs scheidslijnen van partijpoli tieke kleur en meer volgens natio nale onderscheidingen. Dit betekent, dal zich een meer- derhcids-minderhpidsverhouding af- kent. Zeer duidelijk bleek dit bij het debat over het rapport van de economische commissie, waarbij uit kwam dat de Bntse socialisten en conservatieven het in grote lijnen eens zijn over hun Europese poli tiek. Op vrijwel dezelfde gronden vezen Eccks «conservatiefcn Edel man (labour» dit plan af. De laat- •te noemde het Franse plan „wel willend despotisme". De Nederlandse Katïiolïeke vak verenigingsman Serrarens stelde, caat de internationale arbeidersor- rugblik worden gegeven op de be- ganj:aties ten volle moeten zijn be- lev enissen in de afgelopen vyf ja- I trokken bij alle besprekingen over ren. I het plan-Schuman. hij naar Djakarta terugkeren. Voor Donderdag a s., de vijfde verjaar dag van het uitroepen der onafhan kelijkheid. worden feestelijkheden voorbereid. De vorming van een parlemen taire regering zal waarschijnlijk één a twee weken vergen, zo ver wacht men. Aangenomen wordt, dat president Sukarno nog deze week een formateur zal aanwijzen. Volgens politieke waarnemers heeft Mohammed Natsir, de leider van de Masjumi nog steeds de meeste kansen. Mocht hij inderdaad tot formateur worden benoemd, dan is het zeer waarschijnlijk, dat Soe- tan Sjahrir minister van buiten landse zaken wordt. De Sobsi, de linkse arbeidersor ganisatie, heeft de arbeiders opge roepen Donderdag a.s. tot „een dag van rouw" te maken. daar volgens haar de nieuwe eenheidsstaat niet in overeenstemming is met de „be ginselen van de unitaristische re publiek. die op 17 Augustus 1945 door het Indonesische volk werd gevormd." Applausdempers voor Malik LAKE SUCCESS. Vier etectri- sche signaalbordjes zijn in de ver gaderzaal van de Vciligheidtrana aangebracht om d° Russis- he voor zitter Malik te helpen applaus van het publiek tot zwijgen te brengen ah hij met zijn presidentiele (sikkel en) hamer roffelt. Malik heeft zich al verschillende malen ontstemd getoond als de vol le publieke tribune westelijke- aan vallen op hem en zijn land met ap plaus begroette. Als Malik zyn hamer hanteert kan zijn assistent, de Rus Zinchen- ko op een knopje drukken waar door de stilte-bordjes aanfloepen.

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 1