DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Najaarslichting 1949 moet op 1 October weer opkomen V.S. zullen Nederland bij defensie-opbouw helpen In Zuicl-Korea trekken Amerikanen 43 km terug Door herfsttijlozen dieren tweemaal zo groot ,Kortenaer' vaart thuis Vier landen in Mid den-Azië door aardbeving geteisterd Diensttijd van hendie onder de wapenen zijn verlengd Taxistaking te Amsterdam opgeheven Conferentie van Wijziging Kinderbijslagwet in Eerste Kanier aanvaard 10e Jaargang, no. 192 Donderdag 17 Augustus 1950 Opgericht door de Stichting ..Het Parool' Giro 510330. - Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 6235. Bank: Rotterdamsche Bank Postbus 9 Abonnements- UltJIclVCJ N»V13e NlCUWC PeiS Redactie en Administratie: SnouckaertJaan 7, Amersfoort, prijs 32 cent p. w. of 1.15 p. kw. Losse nummers 9 cent. HOOFDREDACTEUR: TJ. DE BOORDER Nee toch... Heus! Aan de zuidelijke oever van de Theems bouwt Londen thans aan een Ahoy', nee ge weldig! Het centrum is een alu- minium-koepel met een diame ter van 125 meter en 33 meter hoogteen vlak er bij verrijst een dunne stalen mast van 05 meter lioogle en uit-cen-stuk! En 2500 Canterburianen is verzocht htm baard te laten staan, omdat Canterbury in 195l in verband met naaap- middeleeuwse spelen er echt üddeleeuws wil uitzien". Noorse zalm heeft niet te klagen: 's morgens gevangen bij Tromso wordt zij nog 's avemds verorberd in de res taurants van Londen-West, zon der op ijs gezet te zijn. Generaal Mac Arthur to- broektop het ogenblik in Poesan in Zuid-Korea. Beroemd is zijn wijs beleidswoord: Vei ligheid beslaat feitelijk ner gens. Voor ieder bestaan echter kansen. En die kansen moet men zien te grijpen". vy Hij is gebaseerd op de nog steeds zeldende „buitengewone omstandig heden". die een langere diensttijd mogelijk makfen dan het jaar, dat. in de Dienstplichtwet is 'Op deze wijze kan de opleiding van de volledige uit de lichting 1949-11 voortkomende onderdelen worden voltooid en een periode worden overbrugd, waarin geen voldomde sterkte aan althans ten dele geoefen de troep-.: in werkelijke dienst is. Slechts in zeer bijzondere geval len kan uitstel worden verleend voor studie of andere dringende omstan digheden. Terwijl de lichting 1949-1 groten deels naar Indonesië was gezonden en 1949-II eveneens daarvoor be stemd was, veranderde de situatie door de souvcreiniteitsoverdracht zo danig dat de laatste hier gehouden kon worden. In het voorjaar van 1950 werd besloten i. i de helft van de niet voor kader opgeleide dienst plichtigen 8900 man met groot verlof te zenden or beroepsoffi cieren en -onderofficieren ie kunnen herscholen. Dit kader had immers jarenlang aan de lopen Hand troe- Koslen der verdediging stijgen ver boven oorspronkelijke raming (Van ccn onzer redacteuren) DEN HAAG. Sedert de regering twee weken geleden bekend heeft gemaakt, dat op korte termijn, uit de dienstplichtigen die in Indonesië "hebben gediend, drie divisies geschikt zullen worden gemaakt om onmid dellijk te worden gemobiliseerd, is de vraag gerezen, hoe zij de financieel- econoraische gevolgen van deze maatregel het hoofd denkt te kunnen bieden. Een ding schijnt wel vast te staan: tengevolge van de steeds ernstiger bedreiging, welke de Sowjctunie ontwikkelt jegens de Wcst- Europcse landen, zal het programma van economisch herstel en verhoging van de levensstandaard ernstig worden vertraagd, ook in ons land. Een aanzienlijk deel van de gelden, die voor dit program beschikbaar waren, zal nu voor uitrusting van deze divisies moeten worden besteed. Daarbij is het probleem van de van mankracht in Nederland eigenlijk het minst moeilijk. Veel gecompli ceerder is de vraag hoe men d^ze divisies de wapenen en overige be nodigdheden moet geven. Dit immers is een zaak van ettelijke honderden millioenen èn sommigen menen zelfs, dat het tenminste om een milliard gaat. (Zie verder pag. 3 pen een korte opleiding gegeven voor de tropen en moest nu worden voorbereid voor de opleiding tot een eventuele taak in West-Europa Daarmede heeft men thans een be vredigend resultaat bereikt. Vc' n van hen zijn in het buitenland ge oefend. Een ander deel van de lichting is aangehouden voor vrcdesdienst. voor de opleidingsscholen, voor be waking en als troepen om mee te oefenen. Hun diensttijd wordt thans verlengd tot 18 maanden, hetgeen nog zes minder is dan waartoe de regering onder de „buitengewone omstandigheden" gerechtigd is. De oorlogsencadrering van 1949-11, die voortkomt uit de lichting 1949-1 zal ten dele in werkelijke dienst worden gehouden en voor een gering deel wederom in werkelijke dienst worden opgeroepen. Modeontwerpster Elsa Schiaparelli gearresteerd NICE De Franse modeont werpster Elsa Schiaparelli is gis teravond op het vliegveld gearres teerd, toen zij naar Parijs wilde vertrekken. In haar koffer vond de politie juwelen, die volgens haar aangifte gestolen waren bij de grote juwelen diefstal in de vil la van mevrouw Winston, een Amerikaanse society-gastvrouw. Mevrouw Schiaparelli .was een van de gasten. De politie zeide een anonieme tip te hebben gekregen, dat me vrouw Schiaparelli enkele van de gestolen juwelen had terug ont vangen, doch niet van plan was de politie daarvan in kennis te stel len. De politic vond in haar kof fers tevens l 485 dollar in Ame rikaanse valuta, die mevrouw Schiaparelli niet bij de douane had aangegeven. Het geld is in beslag genomen. Mevrouw Schiaparelli is later voorlopig in vrijheid gesteld. Atoomgeleerde uit Ierland verdwenen DUBLIN. Een vooraanstaand theoreticus op het gebied van de atoomenergie is uit het Ierse on derzoekinstituut voor kosmische straling verdwenen. Volgens zijn collega's zou hij teruggekeerd zijn naai zijn geboorteland Hongarije om daar voor de communistische regering te werken. De natuur kundige is professor Lajos Janos- sy. Hij werkte tijdens de oorlog ook in Engeland. Volgens zijn col lega's. die Janossy zeer bekwaam achten, zou de Hongaar naar zijn land zijn teruggegaan om zijn fa milieleden te vrijwaren van moge lijke „druk" van de zijde der Hon gaarse regering. K.P.M.-schip vergaan in Floreszee Deel van Indonesische bemanning vermist ROTTERDAM. De Konink- lijke Paketvaart Maatschappij be vestigt ons het vergaan van de Be- lanta en deelde mee, dat 21 Indo nesische opvarenden worden ver mist. Het schip maakte deel uit van de serie van twaalf kustvaarders die na de oorlog op Nederlandse werven is gebouwd. Blijkens een telegram -van Lloyds' is het nabij het eiland Sa- leier in de Floreszee door een ty phoon vergaan. WASHINGTON De Ameri kaanse minister van Defensie John son. verklaarde Woensdag, dat de Verenigde Statcri Siams aanbod, om 4000 man troepen naar Korea te zenden, aanvaarden. Weersverwachting geldig van Donderdagavond tot Vrijdag avond: Over het algemeen veel be wolking met nu en dan buien Matige tot krachtige wind uit zuidelijkerichtingen, later rui mend naar West en tijdelijk wellicht tot hard toenemend. Koel weer. UJAug. 25r»n od 5.2? onder 19.59. Maan op 1133 onder 21.23. iwtwwb Wld AMSTERDAM. De sta kende Amsterdamse taxi chauffeurs besloten gistermid dag met 639 stemmen voor en 30 tegen om de staking op te heffen. Vandaag zullen de chauffeurs volgens hun dienst rooster weer gaan rijden. De voorzitter van de delegatie, die de staking leidde deelde mede, dat een bemiddelaar zich in verbinding had gesteld met de werkgevers. Er was een compromisvoorstel gedaan: 21 gld. als basissalaris plus 15 pet van het opgereden bedrag. Een aan tal werkgevers heeft een mondelinge toezegging gedaan. Als een bedrag fan 100 gld wordt opgereden komt het totaal ook neer op een bedrag van 36 gld. per week. Dit was de eis. die gesteld werd. De delegatie adviseerde op dit voorstel, plus 2 pet vacantietoeslag. controle op het dienstrooster en geen rancu ne-maatregelen. het werk te hervat ten Mocht blijken, dat de landelijke beslissing, die omstreeks 18 Augustus wordt verwacht, anders uitvalt, dan zal opnieuw na 25 Augustus het dan in te nemen standpunt wor den bepaald. Voorlopig is dus het conflict in het Amsterdamse taxibe drijf van de baan. Westerling wordt vrijgelaten SINGAPORE. Het Hoge Ge rechtshof in Singapore heeft het beroep van de Indonesische rege ring. dat was ingediend tegen het besluit van het Hof om Westerling niet naar Indonesië uit te wijzen, verworpen. Westerling zal worden vrijgelaten. Vrijdag zal hij zich vermoedelijk naar Londen begeven om vandaar nara Zwitserland te vertrekken, omdat hij in Nederland kans loopt te worden vervolgd. Westerling zou, volgens zijn vriend Johan Thicssen, van plan zijn zich tot Churchill en MacArthur te wenden met het voorstel een leger tje vrijwilligers op de been te brengen ter bescherming van de democratische vrijheden. ,,Tot nu toe", aldus Thiesscn, hebben wij alleen in Indonesië gevochten, nu staan wij klaar om te vechten in elk Aziatisch land Op het departement van bui tenlandse zaken is een con ferentie gehouden, waaraan werd deelgenomen door een aan- Glll OQSSGCIGIIIS 1al Nederlandse ambassadeurs. andere vooraanstaande politieke nf diplomatieke vertegenwoordigers en enige ministers. Zittend v.l.n.r.: mr E. van Kleffens (de nieuwe gezant in Portugal)de ministers Van Maarseveen. Drccs, Stikker en Lieftinck en staats secretaris Blom. Staande v.l.n.r.- baron Van Ittersnm, A. Th. Lamping, toekomstig Hoge Commissaris in Indonesië, mr J. H. van Roycn. ambassadeur tc Washingtonbaron Van Bocfrelacr van Oosterhout. ambassadeur te Panjs. mr J. Visser, Jhr Mi- chiels van Verduynen. ambassadeur tc Londen. Jhr Tjarda van Starkenborgh Stachouwer, vertegenwoordiger bij de permanente raad van het Noordatlantisch verdrag te Londen, baron Van Pallandtambassadeur te Moskou, Vicc-admiraal De Booy, hoofd van de Nederlandse missie tc Bonn, baron Van Harinxma time Slootcn, ambassadeur te Brussel en de heer Winkelman, toe komstig ambassadeur te New Delhi. Incident over het natuurlijk kind gesloten (Van onze parlemcntsrcdactcur) DEN HAAG De w ijziging van de Kinderbijslagwet, waarover in de Tweede Kamer zoveel te doen is ge weest naar aanleiding van het j amcndenient-Hooy (KVPl over de i hijslag voor het natuurlijke kind heeft in de Senaat een welwillende ontvangst genoten. Opvallend was echter, dat het veelbesproken amen dement daarvan werd uitgezonderd ook door woordvoerders van die partijen, die het aan de overzijde van het Binnenhof, tegen de wil van minister Jockes in, hadden doorge dreven. De heec Schipper (A.R-1 sprak onomwonden over het in discredict brengen van de kindcrbijslagverze- kering. En de heer Kuiper <KVP> vond de oplossing van zijn geestver want Hooy ook al niet fraai. Beiden namen daarbij het beginsel „loon naar behoefte" tot uitgangspunt. Met als conclusie, dat de speciale rege ling ten behoeve van het natuurlijke kind zich daarmee eigenlijk maar slecht verdroeg. Onder die omstandigheden hadden de heren Molenaar (V.V.D en Van Walsum (P.v.d A.) gemakkelijk Niet zonder noodzaak in havengebied ROTTERDAM Men verzoekt er op te wijzen, dat het door de Bur gemeester van Rotterdam uitgevaar digde verbod van samenscholingen tevens bepaalt, dat het verboden is zich in het nader aangeduide ha vengebied zonder noodzaak op te houden. De politie heeft opdracht hieraan streng de hand tc houden. Ingesloten Zuid-Koreanen zijn dooi de viool geëvacueerd TOKIO. De hoofdmacht van tie Amerikaanse strijdkrachten In Zuid-Korea is door modder en regen 43 km teruggetrokken, meldt Reu ter. In officiecle kringen is dit „een strategische terugtocht" genoemd. Gedurende het afgelopen etmaal hebben de Amerikanen een nieuwe linie getrokken even ten Westen van Haitian. Deze plaats ligt ten Noord Westen van de havenstad Masan aan de Zuidkust. Vooruitgeschoven eenheden zijn echter nog achtergebleven op de „Tien doden, zeventig gewonden" was het triest resultaat van een botsing van twee buitenwijktrei- n en bij Rio de Janeiro, 12 Augustus j.l Een machinist had al 5 minuten gewacht voor een onveilig signaal, wilde de ach terstand inhalen, reed hard door een ander onveilig signaal heen en vloog met zijn trein recht op een andere in die, om een bocht, bergafwaarts kwam. De houten wagons schoven als telescopen in elkaar boven op de ravage van de twee locomotieven. Aparte conferentie over N.-Guinea (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG. De politieke sta tus van Nicuw-Gumea. waarover olgens de R.T.C -overeenkomst binnen een jaar na de souvereini- tcitsoverdracht beslist moet worden zal worden besproken op een con ferentie tussen de Indonesische cn Nederlandse regering, waarop spe ciaal van Nederlandse zijde is aan gedrongen en niet op de tweede Unie-conferentie, die in de loop van dit jaar in Den Haag zal wor den gehouden. Wanneer de onder handelingen tussen de beide rege ringen zullen plaats vinden is nog niet vastgesteld. (Van onze Scandinavische correspondent! STOCKHOLM. In wetenschappelijk opzicht beleeft Stockholm waar schijnlijk de sensatie van dit jaar. Het is namelijk (wij maakten hiervan reeds kort melding) een drietal Zweedse onderzoekers gelukt met gunstig resultaat reuzendieren te kweken. Dit gebeurt na- kunstmatige bevruch ting. waarbij een organische stof leolchinineldie afkomstig is van de hersttijloos-bloem (Colchicum autnmnalc). door het sperma wordt ge mengd. Hierdoor ontstaan hij de dieren een verandering in het aantal chromosomen, die als de dragers van de erfplijke eigenschappen worrlen beschouwd. De eerste resultaten heeft men bereikt inet konijnen, maar men Is ook reeds begonnen met experimenten bij varkens. De drie Zweedse geleerden Haggqyist. Bane en Nielandcr.^ zijn professor aan het Karolinen-insti- tuut te' Stockholm. In eer. inter view verklaarde prof Haggqvist omtrent het opzienbarende experi ment: „Wij zijn drip jaar geleden be gonnen, doch hebben tot dusver on ze proeven geheim gehouden. De eerste dieren, waarmee wij expe rimenteerden, waren kikvorsen en het gelukte ons reuzen-padden te kweken, die twee jaar in leven bleven, doch zich niet tot volwassen individuen ontwikkelden. In Ame rika heeft men. vroeger dezelfde ^ex perimenten" mpt-" Sailamariders "ge daan. Na onze proeven met kik vorsen. probeerden wij het met zoogdieren en than» hebben wjj «en aantal reuzen-konijnen geteclt. Wanneer de proeven met konijnen verder gunstig verlopen zullen zij worden voortgezet met koeien en wij geloven ook. hiermee ons doel te kunnen bereiken. Theoretisch zou het natuurlijk ook mogelijk zijn reuze-mensen te kweken, doch ik hoop niet dat iemand op deze gedachte komt. want wij plegen de waarde van de mensen niet naar hun gewicht te bepalen". Volgens Reuter heeft Radio- Stockholm medegedeeld, dat de jonge konijnen in drie maanden bijna tweemaal zo groot waren als de ouders. Dr Nielander zei, dat het welslagen \an dit experiment ..het grootste wetenschappelijk resultaat was >inds de uitvinding van de atoombom"» Oostelijke oever van de rivier de Nam, enkele kilometers ten Oosten van Tsjindjoe. Deze eenheden zul len het moeilijk hebben, daar haar verbindingslijnen, die reeds onzeker waren, nog langer zijn ge worden. Het schijnt de bedoeling te zijn, dat het Amerikaanse 35e regiment infanterie de Nam-linie tracht tc houden, terwijl de eerste mari niersbrigade en de vijfde strijd groep op de Haman-linie terug trekken Dit plan zal eventueel drastisch moeten worden gewij zigd als een Noord-Koreaanse doorbraak verder Nóordwaans het 35ste regiment in de flank gaat bedreigen. Twee Zuid-Koreaanse regimen ten, die een week lang tussen Jongdok cn Pohang aan de Oost kust tfan Korea waren geïsoleerd, zijn in de afgelopen nacht door de vloot geëvacueerd. Zij konden al hun gewonden meenemen. Tijdens de evacuatie beschoot het zware geschut van de schepen der Verenigde Naties de stellingen der Noord-Koreanon, die hevige druk op de Zuid-Koreaanse egel stelling uitoefenden. De Zuidelijken waren de laatste week van de lucht en de zee uit bevoorraad. spel bij de verdediging van de oor spronkelijke redactie van het wets ontwerp. En voor de in de Kamei debuterende staatssecretaris Van R h ij n was het een „walk-over". Maar hij deed het met een flair, die naar meer doet verlangen. Er was eigenlijk maar één ver schilpunt. De heer Van Walsum stelde rJ. dat de meerderheid m de i Tweede Kamer met de gevoelens van de minderheid had moeten re kening houden. De heer Kuipci meende evenwel, dat het tegendeel i méér voor de hand lag. En daarom I verzocht hij begrip voor het stand punt van de meerderheid, die mccn- 1 dc op deze wijze de heiligheid van i het huwelijk te dienen. De heer Van Walsum liet zich ech ter niet overtuigen. Want. zo was zijn redenering, juist door dit amen dement door te drijven, heeft de meerderheid de tegenstanders be last met de blaam alsof zij minder oog voor de hoogheid van het hu welijk hadden. En dat was onjuist Ziet, dat was het winstpunt van dit debat: dat \an verschillende zijden duidelijk is erkend, dat het amendement-Hoov het huwelijk niet meer respecteerde dan de oorspron kelijke tekst van het wetsontwerp deed. En waar staatssecretaris Van Rhijn nadrukkelijk zijn verlangen heeft geuit om bij de uitvoering der wet, het verschil tussen natuurlijke cn wettige kinderen zo min moge lijk te accentueren, kan men het in cident thans als gesloten beschou wen. Het was een goed einde van dozs laatste vergadering der Eerste Kamer voor het reces. Koningin wenst Sukarno geluk DEN HAAG H M. Koningin Juliana heeft ter gelegenheid van de nationale feestdag in Indonesië een telegrafische gelukwens aan president Sukarno gezonden President Sukarno ontving even eens een gelukstelegram van Pan- dith Nehru, de minister-president van India. Thakin Nu de Birmese minister-president, zond een geluk wens aan premier Hatta. BERN De Zwitserse Bonds raad heeft de delegatie bij de or ganisatie voor Europese Economi sche Samenwerking gemachtigd de Europese betalingsovcreenkomst te ondertekenen. Een ..new dealtegen het bolsjewisme DE Europese Assemblee heeft zich gisteren bezig gehouden met een plan voor volledige werk gelegenheid in ons werelddeel, dat is opgesteld door Hugh Dalton, de leider van de Britse Labour-delega- tie in Straatsburg. De gedachte, die aan dit plan ten grondslag ligt is deze, dat de Europese defensie, hoe goed ook georganiseerd, veel van h^ar betekenis verliest, wanneer de landen, die zich tegen agressie moe ten verdedigen, te kampen hebben met binnenlandse ontevredenheid, die voortvloeit uit economische on zekerheid. Daar komt dan nog bij. dat men in een eventuele oorlog ten volle moet kunnen rekenen op de bewapcningsindustric, dat wil dus zeggen, op de mensen, die daarin werkzaam zijn. Of zoals Dalton het gezegd heeft. „De enige manier om een sterk Euro- pa te krijgen, is werk cn zeker heid te verschaf fen aan de man, die het kanon maakt." Volgens Dalton moet Europa he den dezelfde problemen oplossen als de Verenigde Staten twintig jaar ge leden ongeveer toen ook daar een plan voor volledige werkeloosheid werd opgesteld om het hoofd te bie den aan dc grote depressie. Mag men hieruit afleiden, dat Dalton het bolsjewisme wil bestrijden met een soort van ,.new deal"? Hijzelf zal deze vraag bevestigend beantwoor den. Daarom is hot begrijpelijk, dat zijn ideeën krachtig worden ge steund door socialistische vertegen woordigers. Hoe echter is het ge steld, met die afgevaardigden, die in hun eigen parlementen zich meer dan eens critisch over een economi sche politiek a la Roosevelt hebben uitgelaten? De houding der Britse conservatieven, die het plan-Dalton steunen, toont aan. dat men ook in hun kringen bereid is de practijk boven de leer te stellen, wanneer het er om gaat het continent tegen communistische propaganda te be veiligen. In hot zoeklicht DEN HAAG. De Marine- voorlichtingsdienst deelt mede, dat Hr. Ms. Torpcdobootjager „Kortenaer" op Dinsdag 22 Augustus a.s. uit Surabaja naar Nederland zal vertrekken. Het schip zal Colombo, Aden. Malta en Malaga aan doen. Het wordt omstreeks 30 September te Den Helder ver wacht. Vrijdag ontscheping 1 „Tabinta" DEN HAAG. Het troepen- schip „Tabinta" wordt in de mor gen van Vrijdag 18 Augustus voor IJmuiden verwacht. De ontsche ping zal onvoorziene omstandig heden voorbehouden. Vrijdagmid dag te 13.00 uur in de haven van Amsterdam beginnen. DUBLIN. De V-erenigde Sta ten heeft Ierland laten weten, dat men te Washington niet ingaat op de idee van vorming van een Ier^e brigade voor Korea. NEW DELHI. Zes dorpen in het zeer dun bevolkte Noord-Oosten van India zijn gedeelte lijk verwoest en duizen den mensen dakloos ge worden ten gevolge van de buitengewoon 'hevige aardschokken die eergis teren het ..Dak van de Wereld" hebben geteis terd. pe gehele provincie Assam is door elkaar ge schud, Assam grenst aan Tibet. West-China, en Noord-West Burma. Tienduizenden mensen zijn in paniek gevlucht, knielden in doodsangst op hun velden neer en baden om behoud; velen bezwijmden en moesten door vrienden en fami lieleden in veiligheid worden gebracht. Aangenomen wordt dat het cenlrum van de aard schok in Tibet heeft ge legen. Uit dat gebied zijn echter totaal nog geen berichten binnengekomen. In het Noorden van Assam zijn de dorpen Lakhimpocr. Sibsagar, Jorhat, Golagat, Pakibari en Sadiya verdwenen; alle verbindingen ermede zijn verbroken. Noord-Burma en West-China zijn ook zwaar getroffen. Enorme bergverschuiviugen hebben cr tien tallen gebouwen verpletterd. (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG. Een voor duizenden jonge mannen in hoge mate teleurstellende maat regel heelt minister Schokking op een pers conferentie aangekondigd. De dienstplichti gen van de lichting 1949-11, die op 1 April j.l. met groot verlof zyn gezonden na een eerste oefening van zes maanden, worden 1 October a.s. voor een balf jaar in dienst geroepen. Het gedeelte van deze lichting, dat onder de wa penen is gebleven en op 1 September of 1 October zou afzwaaien, blijft tot 1 April 1931 onder de wapenen. De Regering heeft deze beslissing ongaarne genomen, omdat zy be seft, welke offers hierdoor gevraagd worden van velen, die zich pas weer een plaats in het maatschappelijk leven hadden veroverd. De aangekondigde maatregel is echter een ge volg van de grotere inspanning, die Neder land zich op het gebied der defensie moet getroosten.

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 1