Jonge „zeelieden" bevaren het IJselmeer Italiaanse „La rosa di Bagdad krijgt Nederlandse stem Koning Faroek te Deauville, „erg incognito' Nederlandse kunstenaars drie maanden naar V.S. Piet Hevn is vertrokken op juiste datum Michael Howard's bagage wordt verkocht EENMAAL DAN MOET JE GAAN VAREN Een onvergetelijke tijd dank zij het vacantie- smaldeel Naar Den Helder via N. Guinea "Vrijdag 18 Augustus 1950 (Van een onzer verslaggevers) Op het ogenblik, dat u dit leest, zoeken op het IJselmeer drie schepen met een bijzondere lading hun weg tussen de vis sende botters en schokkers. Of misschien liggen zij ergens in de veilige beslotenheid van één dier typische IJselmeerhaventjes om te provianderen. Hoe het ook zij. aan boord van de „Elisabeth" bevinden zich 23 meisjes en aan boord van de „Op Hoop van Zegen" 41 jongens, die tegen een uiterst lage prijs een unieke vacantie genieten. Deze kruistocht is het werk van de twee jaar geleden opgerichte vereniging „Het Vacantiesmal- deel". gevestigd te Bilthoven. Het smaldeel stelt zich ten doel, belangstelling voor de scheepvaart bij de jeugd aan te wakkeren door het organiseren van waterkampen voor jongens en meisjes van twaalf tot negentien ongeacht hun politieke of godsdienstige overtuiging onder de vertrouwde leiding van leraren en oud-gezagvoerders. De initiatiefnemers waren vooral de heer P. J Koning en de oud-gezagvoerder van de V N.S., de heer F. Swart. Het comité van aanbeveling telt klinkende namen uit scheepvaartkringen. Sombere cijfers over opstaud in Malakka SINGAPORE. In Juli zijn door de veiligheidstroepen op Malakka 71 verzetslieden gedood of gevan gen genomen: hierdoor is het to taal aantal gedode, 'gewonde of ge- \angen genomen verzetslieden sinds 1948 tot 2.539 gestegen; het betreft hoofdzakelijk Chinezen. In de afgelopen twee jaar zijn 1.948 burgers, onder wie 74 Euro- peanen. door overvallen van ver zetslieden om het leven gekomen, gewond of vermist! 445 leden van oe politie werden in dezelfde pe riode gedood en 467 gewond: voor het Britse leger bedragen de ver liezen in genoemd tijdvak in totaal 113 doden en 188 gewonden, de ver hezen van R A.F. bedragen 30 man Hoe zouden de „Smaldelianen" beter met de scheepvaart kennis kunnen maken, dan door zelf de hand aan het roer te slaan en onder het' wakend oog van de schipper met behulp van kompas, parallel liniaal en zeekaart van baken tot baken en 's- avonds van licht tot licht te koersen? Verleden week Maandag zijn de jongens en meisjes, die dit jaar hadden aangemonsterd, uit alle de len van het land naar Amersfoort getrok ken. waar de met vrolijke vlaggetjes opgetuigde boten la gen te wachten. Een „voorploeg" had de schepen, die in hun gewone doen zand. grint, suiker bieten en turf ver voeren. smaldeelklaar gemaakt: zij hadden de ruimen kraakhel der geboend, strozak ken gevuld en een complete kombuis in gericht. Tegen de middag zijn de schepen langs de kronkelende Eem afgezakt naar de .grote kleine plas" terwijl de jeugdige matrozen uit volle borst zeemansliedjes kweelden. begeleid door de zoete klan ken, die. de dertien jarige Joost 'Wester- veld uit zijn schip- persklavier trok. In het kombuis was kokkie Peter v. Setten tussen zijn slingerende polle pels druk in de weer met een reusachtige stapel gehaktballen om te bewijzen, welk een voortreffelijk pannevoerder hij was. Eenmaal op zee zaten een paar leiders, die uit vorige Smaldeeljarcn nog een paar zeebenen hadden overgehouden stiekem gniffelend af te wachten, tot .kok kie zeeziek zou wor den. Maar Peter zat hoog en droog op de gaffel minachtend op zien. Tot de bemanning van de 3 sche pen behoren ook een paar leerlingen van een zeevaart- en een radio-tele- grafistenschool. Door hun instructies en door de practijk onder leiding van de schippers Fontijn, Mandema- ker en Kikkert leren de jeugdige varensgezellen begrijpen, dat je die blauwe plek op de kaart, waar IJsel meer in staat, niet zo maar kris en kras kan doorvaren, maar dat er zandbanken en andere gevaarlijke plekken zijn. waar een stelsel van vaargeulen tussen doorloopt, die je met behulp van allerlei lichten, ba kens en peilingen kan vinden. Verscheidene grote scheepvaart maatschappijen stonden o m. sloepen en jollen af, waarmee je heerlijk kan zeilen en die als basis voor zwemfestijnen kunnen dienen Van een Smaldeliaan wordt natuurlijk geëist, dat hij of zij kan zwemmen Nu en dan koersen de schepen naar een plaats, waar een bos be wimpelde masten en zacht wiegen de netten tussen een aantal tegen de dijk leunende huisjes een haven aanwijzen. Daar wordt gepassa gierd. Op de ..leugenbankjes" maakt de jeugd kennis met de oude vis- Fier doorklieft de Elisabeth met haar bekoorlijke last het zilveren water van 't IJselmeer. Oude boerderij afgebrand NIJMEGEN Gistermiddag is in de Dorpsstraat te Neerbosch een felle brand uitgebroken in een ouderwetse dubbele boerderij, be woond door de families T. en V. De oorzaak van de brand is onbekend Omwonenden zagen plotseling uit de nok een rookwolkje opstijgen, waar na de vlammen uit het dak sloegen. De boerderij stond spoedig in lichter laaie. Alles is tot de grond toe afge brand. De oogst, en alle landbouw werktuigen zijn verloren gegaan. Achttien varkens en een zeug met dertien biggen kwamen om. De Nij meegse brandweer had alle materiaal ingezet om het vuur meester te wor den. maar de oude boerderij was niet meer te redden Verzekering dekt gedeeltelijk de schade. Fins schip wordt niet in Zaandam gelost (van onze correspondent) ZAANDAM. Na oveMeg met de voorzitter van de scheeps- en boot werkersvereniging „Eensgezind heid" en de bond van werkgevers in het houtbedrijf is besloten het Finse m.s. „Merah", waarvan de kapitein de Zaandamse haven had verkozen toen hij van de- moeilijk heden in de Amsterdamse haven hoorde, niet te lossen. De lading werd besmet verklaard. Indonesië zal voor N.-Guinea vechten DJAKARTA In ben rede voor ongeveer dertig duizend mensen, die zich ter gelegenheid van de Indone sische onafhankelijkheidsdag bij het paleis van de president hadden ver zameld. heeft Sukarno gezegd, dat Indonesië geen Nederlandse koloni satie van westelijk Nieuw Guinea I kan accepteren en hij waarschuwde, dat de nieuwe republiek voor dit gebied zal vechten. Hernieuwd anti katholicisme in Hongarije I FRANKFORT. Een actie als tegen kardinaal Mindszenty wordt verwacht tegen bisschop Peteri van Vac, want uit allerlei berich ten blijkt, dat de Hongaarse com munisten bijzonder gebeten op hem zijn. Hij zou zijn priesters verhinderen er democratische principes op na te houden Tal van nonnen en priesters die „voor Peteri" zijn, zijn reeds opgesloten en verscheidene kerken zijn op slot geworpen, aldus meldt United Press. Amnestie in Indonesië DJAKARTA. Donderdag ziin er achthonderd gevangenen in Indone sië in vrijheid gesteld ter gelegen heid van de vijfde verjaardag van de afkondiging der Indonesische onaf hankelijkheid Een van hen is de voormalige minister-president van Pasundan. die verdacht werd van medeplichtigheid in de zaak-Wcster- ling. Voorts hebben 45C3 personen vermindering van straf gekregen. (Van onze correspondent) PARIJS. Koning Farock van Egypte, op het terras gezeten van Hotel Semiramis in Cairo, sprak de wens uit Europa terug te zien, waar hjj zo'n gelukkige jeugd had doorgebracht De eigenaar \an „Semiramis" ried hem Deauville aan en zeer in het bUionder het Hotel du Golf. Ziedaar de oor sprong van een reis die bU afwezigheid van ccn zeeslang de aandacht heeft getrokken. Koning Farock docdc onder, in het incognito, cn herrees als Fouad cl Masrl Pasha, wat door de Egyptologen, die de Parijse pers thans in groten getal* rjjk is. wordt vertaald met „de Egyptische pasja Fouad". roek 't Lied van de Nijl aanhoren, het Lied van de Nijl aanhoren, door hem besteld bij Guy Lafarge, die een smeltend liedje over de Seine op z'n naam had staan. „Voor dit liedje heeft u zeker het Legioen van Eer gekregen?" vroeg koning Faroek ontroerd. „Sire," antwoordde Lafarge. „er moeten heel wat liedje: gemaakt worden voor men in Frankrijk ge decoreerd wordt." Om de publieke aandacht af te leiden de vorst schuwt publici teit werd een kruistocht op de Middellandse Zee aangekondigd met de „Trots der Zeeën", naar men zegt het vroegere lievelings- jacht van Hitier. De „Trots der Zeeën" zette koers naar Marseille, waar tweehonderd marechaussees en de prefect van het departement hem opwachtten om er voor te waken, dat het incognito verloren ging. Gelijk eertijds Haroen al Rasjid wachtte de Egyptische pasja de duisternis af om zich op weg te begeven. Een stoet van vijf Cadil lacs zette zich in beweging voor een pijlsnelle tocht. Parijs werd vermeden en men koerste direct naar Deauville. Vijf en twintig kamers zijn ge reserveerd voor de pasja van Egypte cn zijn hofhouding. Gere nommeerde klanten hebben de nacht in zolderkamers en badka mers moeten doorbrengen, anderen hebben verontwaardigd geprotes teerd toen de hoteliers hen naar kalmer vacantieoorden verwezen. Het was hun immers niet om rust te doen, maar om de feestweek. die het hoogtepunt van Deauville's zo merseizoen vormt cn waarvan het allerhoogste punt de Frans-Egyp tische avond wordt. Daar zal Fa- Mohammedaans congres te 's-Gravenhage DEN HAAG Zoals reeds ge meld is dit jaar 's-Gravenhage uit gekozen waar op 25, 26 en 27 Aug het jaarlijks congres van de Islami tische missies, die in Europa geves tigd zijn. zal worden gehouden. De gedelegeerden, die aan deze confe rentie zullen deelnemen, zijn de lei ders van de ^hmadiyya Muslim mis sies uit Engeland, Spanje, Zwitser land, Frankrijk. Duitsland en Neder land. Ter gelegenheid van deze con ferentie zal op Zondag 27 Augustus in de Haagse Dierentuin een recep tie worden gehouden. Britse critiek op Intern. Unie van Studenten PRAAG Op het congres van de Intern. Unie van Studenten heeft de Engelse afgevaardigde Jenkins scher pe critiek uitgeoefend op het secre tariaat, dat een politieke activiteit voerde, waarmede vele aangesloten nationale studentenorganisaties het niet eens zijn. Hij beschuldigde de Int. Unie ervan, dat zij tegen een oorlog is, behalve indien deze ge voerd wordt voor communistische doeleinden. Het officiële rapport van het be stuur bevatte volgens Jenkins geen enkele verwijzing naar het uittreden van landen als Zweden. Denemar ken, Nicuw-Zceland cn Australië en de nict-toetreding van de V S„ Canada en Bclgic uit protest tegen de houding van de Unie tegenover de gebeurtenissen in het leven der studenten in Tsjccho-Slowakijc De Britse Nationale Studentenunie had besloten haar betrekkingen met dc Int Unie tot het huidige congres te onderbreken. Deze critiek belette het congres niet op dc verkeerde wei voort te gaan en de Veiligheidsraad te ver zoeken. om de „buitenlandse troepen" terug te roepen. De Deense. Schotse en Engelse studenten onthielden zich van stemming. Met een vorstelijke verachting voor koersverschillen heeft de vorst hem toen een ridderorde verleend voor het Lied van de Nijl. Faroek, „Egyptisch pasja" Studie en gedachtenuitwisseling met artiesten uit 16 landen (Van ccn onzer verslaggevers) DEN HAAG. Drie Nederlandse kunstenaars, de schilder Theo Bitter uit Den Haag, de scenarioschrijver Jan Schaper uit Rotterdam, en de dccorontwerpstcr cn regisseuse Else Vermeer, die de laatste tijd vooral in Engeland verblijf gehouden heeft, zullen op uitnodiging van het Ameri kaanse Institute of International Education drie maanden in Amerika door brengen. Else Vermeer is reeds op weg naar de Verenigde Staten, Theo Bitter en Jan Schaper vertrekken 5 September. Opgevrolijkt door zeemansliedjes, die Joost Wcsterveid s lenige vingers uit zijn schippers- klavier trekken, is 't goed peentjes schrappen of aardappels jassen. hen neer te sers, die hun Zuiderzee zagen in krimpen tot het IJselmeer. Soms wordt in een van die verdwijnende haventjes overnacht, maar ook wordt de nacht wel doorgebracht in volle zee. deinende aan dc an kerketting en met de felle flikke ring van een verre vuurtoren aan de' horizon. In hun wolletje gerold horen de Smaldelianen dan slechts het geklots van het water en het getjok van een in de verte voorbij schuivende visser. Nu zit de zeereis er bijna op. Het kan niet anders of de jongens en meisjes hebben een heerlijke tijd gehad In hun kleine gemeenschap zijn zij iets vertrouwder geworden met een van de meest Nederlandse bronnen van vermaak en broodwin ning. J Donderdagmiddag om zes uur vertrok Hr. Ms. Piet Heyn van dc Parkkade te Rotterdam voor een reis om de wereld, waarvan noch dc duur, noch de route nauwkeurig bepaald schijnen te wezen. Terwijl aan boord een koortsachtige drukte heerste om in de laatste paar uren nog talloze zaken op orde te stellen, vernamen wij van enige officieren, dat de reis, zoals bekend, eerst naar Wesl-Indié gaat, maar dat het verdere verloop van de tocht niet bekend is. „De enige, die dat weet is dc commandant" aldus deelde men ons mee. „Het enige wat wij zouden kunnen zeggen is, dat de reis gaat van Rotterdam naar Den Helder via het Panamakanaal en Nieuw Gui nea. Hoe echter precies gevaren wordt is nog niet zeker cn of de opzet louter en alleen vlagvertoon is, of dat er andere bedoelingen achter schuilen is ons eveneens niet verteld. Daarna kan men slechts gissen." De Lt. t Zee C. A. de Neef ver telde. dat dc Piet Heyn tot eind Juli in Amsterdam „in dc mottenballen" had gezeten. Plotseling was toen de order gekomen om het schip vaar klaar te maken en de vertrekdatum was bepaald op 17 Augustus. Er is toen op een ongelooflijk harde w ijze gewerkt om de spullen voor elkaar te krijgen. De bemanning, die aan boord kwam kende voor het overgrote deel dit schip niet. Op allerlei ge bieden moest men er zich ver trouwd mee maken en bepaalde omstandigheden van technische aard hebben zelfs de vertrekdatum ernstig in gevaar gebracht Geluk kig konden deze klippen omzeild worden en behoefde de afvaart niet te worden uitgesteld. Aan boord zijn 220 man en het valt te' begrijpen, dat zij op deze lange trip hee» wat nodig hebben. Zeventien ton victualiën werden ge stouwd, doch vraag niet hoe al die artikelen van de meest uiteenlopen de aard een plaatsje kregen. Aan genomen kan worden, dat elk plek je, dat niet direct voor de dienst nodig is met goederen is volgepropt. Kort voor het vertrek arriveerde de Commandant Zeemacht in Ne derland. de Vice-Admiraal J. J. L. Willinge. Op het achterdek sprak hij de bemanning toe en wenste hun een goede reis en behouden thuiskomst. Dadelijk nadat hij de Piet Heyn had verlaten werd de gangway ingehaald en trokken twee sleepboten de jager van de wal. Bij de filmfa briek Profilti, aan de Boslaan in Den Haag, wordt thans onder hoogspan ning gewerkt aa i de nasynehronisaiie in het Nederlands van de Italiaanse tekenfilm „La ro sa di Bagdad". Het is de eerste grote in Europa vervaardigde te kenfilm van speel film-lengte, die op de internationale markt gebracht wordt. In Spanje heet weliswaar een grote tekenfilm naar het sprookje van Assepoester gemaakt te zijn in concurrentie met Disney, maar die film is nog niet over de Pyreneeën gekomen. „De roos van Bagdad" moet nog dit jaar r in October of Novem ber haar Neder landse première beleven. De Neder landse dialogen zijn reeds opgeno men en de monta ge van deze dialo gen zal nog enke le weken in beslag riemen. dat het prinsesje uit veel listen en lagen weet te redden en haar ten slotte huwen mag. Het is een char mant, wat naïef verhaaltje, wat na ïef ook in beeld gebracht. Dc te kenstijl herinnert heel sterk aan die van Disney, maar is wat vlak ker en mist de veelzijdige humor cn het technische raffinement, dat Disney's films welke bezwa'rcn men er verder ook tegen hebben mag zo onderscheiden. In Maart maakte het Ministerie van O.K.W. bekend, dat artiesten, die belangstelling hadden voor een dergelijke reis, zich dienden te mid den. Het verblijf in Amerika zou gratis zijn. dc reiskosten moest men voor eigen rekening nemen- Uit het grote aantal aanvragen, werd een voorselectie gemaakt door een co mité van zes personen uit kringen van beeldende kunst, theater, litte ratuur en muziek. Uit de voordracht van zes. die dit comité opstelde, koos men er tenslotte in Amerika drie uit. In New York zullen de Nederlan ders samen komen met kunstenaars uit zestien andere landen. Men zal er denkbeelden uitwisselen, contact opnemen met Amerikaanse kunst centra en zich op de hoogte stellen van de ontwikkeling van de kunst in dit land. In dit bezoek van 15 Verstoorde Mohamme danen te Karatsji KARATSJI Duizend woedende Mohammedanen hebben hier ge tracht het stadhuis te bestormen en in brand te steken. Zij waren woe dend dat het gemeentebestuur een tijdelijke moskee >yu slopen. Politie zuiverde' het slagveld met traangas- bommen. Er moesten vrij wat ge wonden worden weggedragen. Sa menscholingen van meer ,dan vijf personen zijn van nu af verboden. September tol 15 December is ook een studieperiode begrepen aaneen der kunstacademies: tot besluit wordt er een conferentie gehouden, waar men nieuwe ideeën en dc re sultaten van deze studiereis zal be spreken. Ook volgend jaar-zal de moge lijkheid van een dergelijk bezoek aan de Verenigde Staten weer opengesteld worden voor kunste naars jonger dan 35 jaar. Thans 1308 vrijwilligers voor Korea DEN HAAG. Tot twaalf uur vanmiddag hebben zich in totaal 1308 vrijwilligers aangemeld voor de beide compagnieën, die de re gering ter beschikking van de Ver enigde Naties wil stellen voor da strijd op Korea. Barend van der Veen gehuldigd Woensdagavond is te Balk de Friese toneelspeler cn schrijver Barend van der Veen uit Leeuwar den ter gelegenheid van zijn 25- jarig toneeljubileum gehuldigd. Dit geschiedde na afloop van de voor lopige laatste opvoering van zijn stuk „In Hcidcpyk" De jubilaris werd het complete stuk „In Heidc- pyk" op gramofoonplaten aangebo den. Namens de Bond van Friese kunstenaars bood Feddc Sëhurer, enkele boekwerken aan. Voorts werd gesproken namens dc Friese Cultuurraad, de Bond van- Friese Toneelgezelschappen en het gezel schap voor Friese taal en literatuur. De dans van de drie wijzen", ontwerp voor een der beelden uit de grote Italiaanse tekenfilm De roos van Bagdad", die thans in het Nederlands nagesynchroniseerd wórdt. Eerste grote Europese tekenfilm wordt bij Profilti nagesynchroniseerd In een schemerig vertrek zit de technicus aan de montagetafel en op een klein schermpje in het apparaat vóór hem laat hij de beelden van de tekenfilm voorbijdraaien. Over een andere sectie van hetzelfde ap paraat leidt hij de korte geluids- strook. Met een enkele handbewe ging kan hij het apparaat terug la ten lopen en dat is dan het hele werk: bij iedere scène net zo lang de beeld- en de geluidsstrook heen en terug laten lopen, totdat de juis te verhouding gevonden is. Begin en eind van de dialoog-sccne moe ten samenvallen met die van de beeld-scène en bovendien moet de gesproken tekst synchroon geplaatst worden met de mondbewegingen \an de getekende figuren. Dat wordt dus snijden en plakken en inlassen. De geluidsbandjes worden aan el kaar gevoegd en voorzien van stuk ken witfilm voor al die gedeelten, waarin niet gesproken wordt. Zo ver krijgt men tenslotte een dialoogband van dezelfde lengte als de beeld- strook, waarmee ze synchroon loopt. Al is men er bij Profilti best toe in staat, de mixage, het mengen van de dialoogbanden met de muziek band gebeurt begin September in Italië. Want de filmmakers daar zijn bevreesd dat de Nederlandse geluidstechnici niet voldoende ge voel zullen opbrengen voor de in derdaad bijzonder geslaagde film muziek van Ricardo Mangiagalli. En na het mixen, dat weer een paar weken vergt, wordt de defini tieve Nederlandse geluidsband met de filmstrook opgezonden naar het laboratorium van Technicolor in Londen het enige voor heel Europa waar geluid en beeld dan op één band gebracht worden. Dan eindelijk is de film klaar voor vertoning in Nederland. „De roos van Bagdad" is een van de sprookjes uit ..Aladdin cn de wonderlamp" Ze werd gemaakt door de regisseur Anton Gino Do- meneghini en de tekenaar Angelo Bioletto. De Nederlandse dialoog- regie werd gevoerd door Wim Po- vel, die van de radio bekend is als sprookjesverteller. Teddy Scholten heeft de titelrol gesproken van Zei- la. het oosterse prinsesje dat dc bij naam draagt van „de roos van Bag dad". De vijftienjarige Frits Water man. die oa. in de Nederlandse na- synchronisatie van „Pinocchio" de titelrol sprak, speelt nu voor de microfoon het muzikantje Amin, Opbrengst moet dienen om schuld aan Palace-lwtel te betalen (Van ccn onzer redacteuren) DEN HAAG. Om dc schuld tc betalen, die dc gewaande filmdirecteur Michael Howard in het Palace Hotel te Schevcningen achterliet toen hjj werd gearresteerd, zullen dezer dagen zjjn bezittingen worden verkocht. Zijn bagage van veertien koffers staat nog in het hotel cn men is er van overtuigd, dat dc inhoud aan kleren cn andere persoonlijke zaken vol doende zal opbrengen, om de schuld te delgen. Te meer, omdat deze thans volgens de directeur van het hotel, dc heer II. Scholz, reeds minder is geworden dan de oorspronkelijke 1238 gulden. Zo heeft de advocaat van Ankie van Kooy zelf de verteringen betaald van hem, zijn vrouw en mcj. Van Kooy. Een andere gast heeft, om een vreemdeling In moeilijk heden te helpen, ook iets bijgedragen. Er waren nog wel meer welge stelde gasten in het hotel, die hadden willen bijspringen, doch daar is door de arrestatie niets van gekomen. Men wil thans voor de inhoud sel al zijn rekeningen prompt heeft van de koffers een zo hoog moge- lijk bedrag zien te krijgen. Als de schuld betaald is zal men Rowson van particuliere zijde niets meer ,n de weg leggen. Dan blijft alleen nog de kwestie van het in Neder land verblijven "net een vals pas poort, doch men verwacht dat er mee volstaan zal worden dc man uit te wijzen. In Engeland zal men wel graag willen weten, hoe hij aan het paspoort van Wagner kwam. doch uitlevering is met gevraagd. Uit Zweden is alleen vernomen, dat de vermaarde cheque door de bank als echt erkend is. Deze mag echter in geen geval in Nederland worden verzilverd. In de koffers bevinden zich ook toiletten van de Zweedse manne quin Ulla Schillandcr die door Ho ward was „geëngageerd". Deze zul len niet meeverkocht worden, om dat men dan vreest dat zij onvol doende zullen opbrengen. Er is een Parijse robe bij. die door deskun digen op f 1500 wordt getaxeerd. Men tast echter nog in het dui ster over de werkelijke motieven van Rowson. Velen zien in hem een fantast, die langs deze weg car rière in de filmwereld probeerde te veroveren. Maar dan blijft nog veel onduidelijk. Want het is bewezen, dat hij dn het Palace Hotel te Brus- betaald. Ook staat vast, dat hij er aanvankelijk niets voor voelde om naar Nederland té komen en dat hij in dc mening verkeerde, dat al zijn kosten voor hem zouden wor den betaald. De „samenkomst der honderdduizend" te Dortmund verboden DUSSELDORP De grote bij eenkomst van leden der communis tische vrije Duitse jeugd-beweging, die vóór 1 October als de „samen komst der honderdduizenden" te Dortmund was aangekondigd, is door het gemeentebestuur van Dort mund verboden. In antwoord op de propagandacampagne, die de com munistische vredespartisanen aan de bijeenkomst hadden verbonden, hadden de andere partijen meetings op dezelfde datum aangekondigd. De politie heeft daarop het stads bestuur meegedeeld, dat zij niet voor handhaving van de openbare orde op de eerste October kon in staan, zodat het stadsbestuur alle politieke bijeenkomsten op deze dag heeft verboden. Door trein overreden en gedood SOEST Een man van middel bare leeftijd is Woensdagavond om streeks balf tien op het station Socst-Zuid op noodlottige wijze on der de trein geraakt cn gedood. Padvinder Karman weer bij moeder (Van een onzer verslaggevers) De 14-jarige Robbie Karman uit Amsterdam is weer thuis. Een fiets armer, veel ervaringen rijker. Zijn opsporing was door de Amsterdamse kinderpolitie gevraagd, nadat geble ken was dat deze padvinder uit het kamp te Ommen haar huis was ge zonden, maar daar niet was aange komen. Zelf zegt hij, dat de vaandrig van zijn groep hem het kamp had uitge stuurd omdat hij niet aan een spel letje wilde meedoen. Hit deed niet mee, omdat hij zijn voet had gebles seerd Hij kreeg zes gulden mee voor de trein. Maar hij kocht geen kaar tje. In plaats er van stapte hu op do fiets, ging op weg naar familie In Vaals. Slapen deed hij bij de «boeren in het hooi. In de buurt van Roer mond werd zijn fiets gestolen. Hij is toen verder gaan liften Ook is hij nog even m Aken wezen kijken. „Dat^heb ik gelopen, het is maar een pip-endje,'1 verzekerde do ondernemende jonkman, die "het in zijn hoofd had nog een weekje door België tc toeren. Maar toen de fiets weg was ging dat niet meer. In Ois- terwijk werd hij opgepakt en naar Amsterdam gebracht. Hij vond het erg gek, dat er zo'n ophef was ge maakt van die zoek-gcraaktc pad vinder. Grote boerderijbrand VELDHOVEN. Donderdag middag ongeveer vijf uur brak door onbekende oorzaak brand uit in dc grote boerderij van M. van Pas te Veldhuizen De boerderij die met riet bedekt was, stond, binnen korte tijd in lichter laaie. Van de inboedel kon niets wor den gered. Alleen het pluimvee en de varkens werden gered. Da gehele, -pas binnengehaalde oogst ging verloren. De Vcldhovense brandweer, die met de grote spuit was uitgerukt, kon slechts de aangrenzende stro en korenmijten sparen. Verzeke ring dekt gedeeltelijk de schade. Motorrijder verongelukt DUIVENDRECHT Op de Rijks straatweg reed gisteravond dc heer J. A van Zeist uit Diemen op zijn motorrijwiel in de richting Amster dam. Vóór hem reed een grote vrachtwagen met aanhanger. De heer Van Zeist wilde links passeren juist op het ogenblik, dat deze naar links uitweek om een andere trailer voorbij te rijden, die bij de Plataan straat stond geparkeerd. Hierdoor bleef voor dc motorrijder niet ge noeg ruimte over cn bij zijn poging nog weg te zwenken schoot hij on der de voor hem rijdende wagen. Hij kwam te vallen cn was vrijwel op slag dood. De overledene was onge huwd. Handelsverdrag tussen Nederland en Israel TEL AVIV Donderdag is te Tel Aviv officieel bekend gemaakt, dat Israel en Nederland een handelsver drag hebben ondertekend, volgens hetwelk de export van Israel naar Nederland verdubbeld zal worden.

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 5