DAGBLAD VOOR AMERSFOORT .Verrassende landing V.N.-troepen achter Noord-Koreaanse linies Raad van Vakcentralen tegen het communistische drijven Dr Hirschfeld niet pessimistisch over Indonesië's ontwikkeling Leider van de Belgische communisten vermoord Nederland zal wellicht een bataljon uitzenden r Marine, het stiefkind van de minister Amerikaanse positie bij Taegoe enigermate verbeterd v. Havenbedrijven in Amsterdam dreigen met ontslag Minister Drees spreekt voor de radio om 20.05 uur Taak Nederlandse ambtenaren spoedig afgelopen Bekoorlijke reis5an Koninklijk paar in Zeeland Geen hogere omzet belasting ooi- Si cents sigaret Senaat schenkt aan Pholien vertrouwen 10e Jarrgsng, 110. 194 Zaterdag 19 Augustus 1950 Opgericht door de Stichting „Het Parool" Giro 510330. Bank: Rotterdamscbe Bank Postbus 9 - Abonnements prijs 32 cent p. w. of 4.15 p. kw. Losse nummers 9 cent. Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 6235. Redactie cn Administratie: Snouckacrtlaan 7, Amersfoort. HOOFDREDACTEUR: TJ. DE BOORDER TAEGOE. Terwijl de strijd om het Amerikaanse bruggehoofd in Zuid-Korea op en neer golft en er aan dit front enige verbetering schijnt te zijn ingetreden komt het belangrijkste Koreaanse nieuws ditmaal van vlak bij de 38ste breedte graad. Troepen van de Ver enigde Naties er is reden om te veronderstellen dat het Austra lische eenheden betreft zijn blijkens een communique van generaal MacArthur geland op een eiland dat de haven Insjon beheerst. Het ligt 32 kilometer ten Westen van Seoel. Insjon is de belangrijkste bevoorradingshavcn van de Noord-Koreanen. De landing, die onder dekking van oorlogsschepen werd uitgevoerd, ondervond geen tegenstand van Noord-Koreanen. Deze amphibie-opcratie zal. afgezien van mogelijke andere consequenties, leiden tot een aanmerkelijke verlichting van de Noord-Koreaanse druk op het bruggehoofd bij Poesan cn Taegoe. Gisteren luidden de berichten omtrent de laatste stad de tijdelijke hoofdstad der Zuidelijken ernstig. Alle maatregelen voor een ontruiming waren ge troffen Uit het laatste communiqué van MacArthur blijkt thans dat troepen der V N. de Noord-Koreanen tot zeven km van de defensiespil der verbonden strijdkrachten bij Taegoe hebben teruggeworpen Het bruggehoofd in de zak van de Naklong werd in tweeën gespleten. Overal worden de Noord-Koreanen teruggeworpen. Volgens een hoofdofficier van het Amerikaanse leger i? de locstand echter nog onduidelijk. Men houdt er rekening mede dat dc Noordelijken momenteel hun Op dit kaartje van Korea ziet men aan de westkust, onder de 28ste breedtegraad de haven In sjon. De landing van dc troepen der N. op ren eiland vóór deze belangrijke havenplaats blokkeert voor een aanzienlijk deel dc bevoorrading der Noord- Koreanen voor hun strijd om het bruggehoofd der V.N.-troe pen nabij Paesrm. De situatie bij Taegoe ten noordwesten van Poesan. dat gisteren dreigde in handen der Noordelijken over te gaan. is blijkens de laatste frontbcrichten verbeterd. -J troepen naar schatting 60.000 man aanval. United Press verneemt in Washington dat de Verenigde Staten de aan biedingen van Groot-Brittannië Turkije. Australië en Nieuw-Zeeland om landstrijdkrachten naar Korea te zenden, hebben aanvaard Aanbiedingen tot het zenden van troepen naar Korea door Thailand en de Philippijncn..werden reeds eerder aanvaard. Het departement van buitenlandse zaken noemt in de gepubliceerde ver klaring de aanbiedingen der genoemde landen een „concrete en waarde volle bijdiagc tot de vrede". hergroeperen voor een hernieuwde WAT VOOR WEER? Enige verbetering (Van onzeweerkundige medewerker) Het weer ziet er voor morgen iets minder ongunstig uit dan de laatste dagenDe buienkans neemt af cn hoewel er nog wel wolken zullen overdrijven worden er ook flinke zonnige perioden verwacht, terwijl de wind uit zuidelijke rich tingen zal waaien Hierdoor zal de temperatuur iets oplopen zonder zomerse waarden te bereiken. Het ivaren raudstoringén van een depressie bij IJsland, die het weer bij ons in de afgelopen week on gunstig beïnvloedden Thans ligt deze depressie nog ten noordwesten van de Britse eilanden, maar over het grootste deel van Europa zijn de barometers stijgende Vooral ten oosten van ons ontwikkelde zich een gebied van hoge druk, dat zich over onze omgeving uitbreidt. Vandaar de verwachte verbetering in hef weer. ..Goed Zeeuws, goed rond", geldt nog AMSTERDAM. De directie van de stichting „Samenwerkende Ha venbedrijven" laat vandaag een brief aan alle S.H.B.-arbciders uitgaan, waarin hun wordt medegedeeld, dat r.y zich Dinsdagmorgen 11 Augustus, om zeven uur voor hervatting van de werkzaamheden kunnen melden. Indien hieraan geen gevolg wordt gegeven, worden zij ontslagen. De volgende strijdkrachten zijn ter beschikking gesteld: Turkije: 4500 manschappen Australië: de infanterie en de strijdkrachten die zich bij de Austra lische troepen in Japan bevinden. Nieuw-Zeeland: een speciale „com bat unit". Groot-Brittannië: een strijdmacht Julien Lahaut door twee jongelieden in zijn woning neergeschoten (Van onze correspondent) BRUSSEL De 65-jarige voorzitter van de Belgische communistische jrorty. het kamerlid Julien Lahaut. is Vrijdagavond om half tien in de gang van zjjn woning te Seraing bij Luik vermoord. Zijn daders, die in Leopoldis- tiscbe kringen moeten worden gezocht cn ongetwijfeld in verband met de gebeurtenissen van de laatste weken op dc communistische leider hun wraak hebben willen koelen, zijn ontkomen. Het waren twee jongelieden, die per auto by dc woning van Lahaut waren gearriveerd en die. na te hebben mee gedeeld hem ccn brief te moeten overhandigen, hem met vier kogels uit een pistool a bout portant neerschoten. De doocl trad onmiddellijk in. Lahaut. die in 1923 lid van dc com- mie. ook van zijn politieke tegenstan- munistische partij werd en sinds 1932 zitting had in de Kamer, was een be kende figuur in het politieke leven. Deze oud-mijnwerker viel steeds op door zijn rauwe interrupties, maar ondervond toch wegens zijn bonhom- Pliolien waagt een poging IN het door de koningskwestie verscheurde België zal Phol.cn thans trachten te regeren. Nadat Paul van Zeeland de wegen en mo gelijkheden van een nieuw kabinet zorgvuldig had onderzocht, heeft hij hém als premier naar ren ge schoven om zelf zich terug te trek ken aan het departement van bui tenlandse zaken. Naar de reden hoeft men niet ver le zoeken. Hoe wel, hij verreweg de bekwaamste man van zijn partij is, heeft hi| te zeer een rol gespeeld in Bclgic's jongste moeilijkheden om aan vaardbaar te zijn voor de oppositie. Voor Phohen. hoewel ook hij bij de strijd rond Leopold niet hele maal op de achtergrond gebleven is. liggen de zaken wat anders. De taak van het nieuwe kabinet is eenvoud genoeg te omschrijven. - De wonden, die 1 aan België's poli- in De* I tick organisme zoeklicht I zijn toegebracht 1 J zijn nog geenszins geheeld, de klove, die zich in de geledeien der Katho lieke partij vertoonde is nog aller minst overbrugd. Een voorzichtig binnenlands beleid zal zich hierop moeten richten. En dan zal men te vens het werkloosheidsvraagstuk onder dc ogen moeten zien, dat de opmerkzame toeschouwer al twee jaa. geleden begon te verontrusten. Ook zijn er de lonen en prijzen. Reeds hebben de ondernemers over hoge kostprijzen geklaagd. Als zij halsstarrig zouden weigeren aan de verlangens van de arbeiders te gemoet te komert. zou dat onpretti ge gevolgen kunnen hebben in een land waar dc verhitte gemoederen nog niet volkomen tot bedaren zijn gekomen. Daarom is de taak van Pholien wél makkelijk aan te dui den. maar niet gemakkelijk te vol brengen. Flinke opklaringen Weersverwachting geldig van Zaterdagavond tot Zondag- avond: Vannacht in de kuststreken nog enkele verspreide buien, overigens flinke opklaringen cn overwegend droog weer. Meest matige zuidelijke wind. Iets ho- gere middagtemperaturën. 20 Aug. Zon op 5.31 onder 19.55; Maan op 14.34 onder 22.09 e.k. 21 Aug Zon op 5 32 onder 19.53; j Maan op 16 02 onder 22.44, ders. een zekere waardering. Wegens zijn gezag in arbeiderskringen, vooral in het Luikse en ook door het feit, dat hij in de oorlog door de Duitsers gevangen was gezet en zelfs ter dood werd veroordeeld werd hij na de be vrijding tot voorzitter van de commu nistische partij gekozen. Zoals ge bruikelijk bij de communisten, was hij meer de decoratieve figuur achter w ie zich de werkelijke leider de par tijsecretaris Lalmand. verschool. De vorige week Vrijdag, tijdens de eedsaflegging van Prins Boudewijn voor de verenigde kamers, was La haut de eerste der communisten, die door „Leve de republiek" te roepen de plechtigheid verstoorde. De justitie is de in hun auto snel weggereden daders nog niet op het spoor. Het is ccn feit. dat de moord goed voorbereid schijnt te zien, aan gezien Lahaut de avond tevoren, toen hij niet thuis was. ook al door onbe kenden te spreken was gevraagd. Dat fascistische Leopoldisten wel het. een en ander in de zin hebben, bleek ook bij een huiszoeking, die werd gedaan bij graaf De Looz Cors- warem. de man die verleden week Vrijdag de rookbom tijdens de ver enigde zitting van het parlement wierp Een grote hoeveelheid wapens en explosieve stoffen werd in zijn woning aangetroffen. van niet nader aangegeven grootte. Thailand; 4000 man. Philippijnen 5000 man. Ook in it est-Duitsland veel kinderverlamming Volgens officiële statistische ge gevens deden zich dit jaar in West- Duitsland vijf maal zoveel gevallen van kinderverlamming voor als ver leden jaar. Eind Juli waren 158 ge vallen gemeld, voornamelijk in Noord-Rijnland-Westfalen, Beieren en Wlirtteinberg-Baden. Overal waar het koninklijk paar voet aan wal zette op dc Zeeuwse eilanden, werd het juichend be proef door de bevolking, die zich voor deze gelegenheid in haar Zondagse klederdracht gestoken had, waardoor de hoge bezoekers overal schilderachtige tafereeltjes zagen. RUIM2000 VRIJWILLIGERS VOOR KOREA (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG. Maandag is cle laatste dag voor aanmelding van vrijwilligers voor Korea. In dc af gelopen weck hebben zich meer dan 2000 vrijwilligers aangemeld. Men acht het niet uitgesloten, dat Nederland meer mankracht ter be schikking van de Vcrengide Naties ral kunnen stellen, dan de twee compagnieën waaraan aanvankelijk werd gedacht. Met deze mogelijkheid houdt men vooral daarom rekening omdat blijkbaar van Lake Success uit in- foremel te kennen is gegeven, dat het beter zou zijn een afgeronde eenheid als een bataljon (vier com pagnieën) uit te zenden, dan een moeilijk inpasbare groep van 2 compagnieën. Nederland heeft in afwachting van de resultaten van AMSTERDAM De Raad van Vakcentralen, waarin samenwerken het N.V.V.. dc K.A.B. en het C.N.V.. heeft zich gisteren opnieuw ernstig bezig gehouden met de communistische stakingsacties In enkele bedrijven. Een parig stelde dc Raad vast, dat deze acties geen enkel voor de arbeiders gunstig resultaat kunnen hebben, doch slechts het snelle bereiken van een zodanig resultaat onmogelijk maken. Het overleg tussen dc Regering en de Stichting van de Arbeid, dat enkele weken geleden is aangevangen, is gericht op het zo spoedig mogelijk vinden van een. bevredigende oplossing voor het pro bleem van lonen en prijzen. De raad doet daarom in het belang van de arbeiders (gezinnen) een drin gend hcroep op alle arbeiders van Nederland de leiding van de bonafide vakbeweging met vertrouwen te blijven volgen en liet politieke commu nistische draven energiek en met de daad het hoofd te bieden. i gaan in stemming werd gebracht, staakten de stemmen. Besloten werd toen een conuté te benoemen, dat aan'het college van B, en W. een ul timatum zal stellen, dat Maandag middag, 21 Augustus, om twaalf uur afloopt In dit ultimatum zijn de vol gende eisen vervat: herclassificatie in het algemeen, een onmiddellijke uitbetaling van de tweede 5% loons verhoging en voor dc conducteurs en wagenbestuurders een herclassifi catie in de 4e en 5e loongroep. In de nacht van Maandag op Dinsdag zal wederom een vergadering worden belegd ditmaal voor het gehele personeel waarop hel resultaat van het ultimatum z.al worden be kend gemaakt en het dan in te ne men standpunt zal worden bepaald. In de kringen van de Unie van Overheidspersoneel (N.V.V., K.A.B., C.N.V.) was men van mening, dat de Amsterdamse tram de volgende week zal blijven functionneren. De Unie Verkeer beeft gisteravond in verband met de havenstaking te Amsterdam in Krasnapolsky een vergadering belegd, waarop ruim 300 havenarbeiders aanwezig waren. Er werd een overzicht gegeven van het ontstaan van de conflicten in de Rot terdamse en de Amsterdamse haven. Een der Unie-bestuurders deelde me de. dat in Amsterdam tientallen bij de E.V.C.-transportbond aangesloten arbeiders bij de verschillende maat- Amsterdamse trams rijden vandaag De Nederlandse Bond van Over heidspersoneel (EVC) heeft gister avond een vergadering belegd voor het rijdend personeel van het ge meentelijk vervoerbedrijf te Amster dam. waarop ongeveer 150 personen aanwezig waren. Toen een voorstel om onmiddellijk tot staking over te de aanmelding nog niets aangebo den. Over de vraag of de Nederlalndsc eenheid met volledige bewapening zal worden uitgezonden, kon men ons van officiële zijde nog niet in lichten. In deskundige kringen ver wacht men. dat wat Nederland aan bewapening kan meegeven, niet voldoende zal zijn Aanvullende be wapening uit Amerikaanse voorra den zal vermoedelijk nodig zijn. Van deze factor zal waarschijnlijk afhangen, of de Nederlandse een heid van hier direct naar Korea zal worden uitgezonden, of dat zij via de Verenigde Staten zal gaan. Omtrent de datum van uitzending staat nog niets vast. Moeilijk kan echter worden aangenomen, dat dit zal kunnen geschieden voor de tweed helft van September. DJAKARTA „Ik ben over de toekomstige ontwikkeling van dit land niet pessimistisch, indien tenminste de internationale politieke toestand deze ont wikkeling niet komt verstoren", aldus dr Hirschfeld tegenover Anela voor zijn vertrek naar Nederland. „Mijn samenwerking met de Indonesische rege ring is van prettige aard geweest en ik ben er lan overtuigd, dat de meeste Indonesische autoriteiten de samenwerking met Nederland inderdaad wen sen. ofschoon zij liever zagen dat Nederland zich wat minder druk maakte over zaken van intern Indonesische aard". De economische situatie heeft zich in de laatste acht maanden in gun stige zin ontwikkeld en men moet toegeven, dat de Indonesiërs op dit gebied meer presteren dan vele Ne derlanders voor de oorlog meenden dat zij zouden kunnen presteren. Met dr Hirschfeld gaat de eerste Nederlandse Hoge Commissaris heen, die met grote moeilijkheden te kam pen had, in het bijzonder tijdens de affaires-Westerling. Abdul Aziz en onlangs de troebelen in Makassar. De activiteit van dr Hirschfeld, in hel bij zonder achter de schermen op econo misch gebied, is groot geweest cn werd ook in de kringen van het Ne derlandse bedrijfsleven hoog gewaar deerd. Men mag algemeen bekend veron derstellen. dat zijn oordeel en inzich ten meermalen duidelijk anders wa ren dan die van zijn regering. Ten aanzien van de toekomst der Neder landse werkers in dit land is dr Hirschfeld van mening dat in het ambtelijke leven de rol van de Neder landers snel afloopt en dat binnenkort nog slechts weinig bijzonder deskun dige en technische adviseurs in het regeringsapparaat werkzaam zullen zijn. In het particuliere bedrijfsleven hebben haar zijn overtuiging de Ne derlanders nog steeds grote mogelijk heden en kansen en hij is persoonlijk voorstander van uitzending van zo veel mogelijk jonge naar hier. NEW DELHI. Ter gelegenheid j van de Onafhankelijkheidsdag van Indonesië heeft de Indonesische am bassadeur in India, dr. Sudarsono, te New Delhi een tentoonstelling Nederlanders Van Indonesische schilderstukken uit de laatste tijd geopend. Nee toch.Heus Londens grootste vliegveld krijgt een speciaal „hotel voor dieren", want per jaar passeren bijvoorbeeld wel 20.000 apen Londen Airport op door reis van India naar Amerika. Slangen, vogels, muizen en oli fanten zullen zelfs ziek kunnen worden, want het hotel beval ook een ziekenboeg. Londense hotels redden zich door de Engelsevlees- schaarste heen door op hun spijslijsten te „brengen": ge braden walvislapjes, gebakken snoek, pinguinragout, antilopen- bont uit Zuid-Afrika, jonge In donesische aapjcs-haché en dito wilde varkenscarbonaden. Vannacht heeft John Fosselt bo ven op deze paal van meer don 10 meter geslapen. Nu maakt hij zijn toi let en straks ptaf hi.i het ontbijt ver orberen, dat zijn vrouw in 'n mand je naar boven stuurt De hele vertoning moet hem dienen om bevrijd te wor den van zijn con tract als acrobaat in Engeland cn in staat te worden gesteld mee te doen aan een show in Italië. ..Zolang mijn baas niet toegeeft blijf ik boven." nieuwe (3-de) Quo Va- disfilm wil echt echt doen Buddy Baer zal als Ursus een heuse stier dc nek breken en de twee reuzen Tosi (discus kampioen Ol. Spelen '48) zal een arenan timmert je weggeven met wereldkampioen Waige. NJ ue schappijen nog aan het werk zijn. De voorzitter dei vergadering, de heer R. Laan jr.. legde de volgende vier punten aan een uitspraak dei- vergadering voor. 1. Afkeuring der staking: 2. afkeu ring van de toegepaste intimidatie en terreur; 3. het vertrouwen wordt uitgesproken in de leiding van de Unie Verkeer en 4 er wordt een klemmend beroep gedaan op alle ha venarbeiders om zo spoedig mogelijk het werk te hervatten. De aanwezi gen gingen hiermede accoord. De minister-president heeft het voornemen zich heden avond om 20.05 over beide zenders met een kort woord tot het Nederlandse volk te rich ten in verband met de stakin gen in Rotterdam en Amster- dam. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG. Het stadhuis van Middelburg, dat zo'n groot deel van zijn oude luister heeft herwonnen, stond Vrijdagavond scherp afgetekend In een markan te feestverlichting. Men moot de verslagenheid In de. dagen der ver- nirlbig hébben gekend om te kan nen meevoelen, hoe goed het de in woners van Zeeland* hoofdstad dat dit kón en hoe bijzonder goed Middelburgers heeft ge- (Van onze parlementsredactcur) DEN HAAG. Tegenover de voorgestelde tijdelijke opheffing van de omzetbelasting op sigaren wilde de regering de omzetbelasting op sigaretten met 2.3 procent ver hogen. Deze verhoginc zou alleen betrekking hebben op de sigaretten, die duurder zijn dan 60 cent per pakje van 20 stuks In het voor lopig verslag van dc Tweede Kamer was voorgesteld om de grens te stel len op 75 cent per 20 stuks. In dr memorie van antwoord deelt minister Licftinck nu mede. dat hij na ampele overweging be sloten heeft om dc grens tot 70 cent per 20 stuks te verhogen. Voor sigaretten van 3.5 cent per stuk en minder wordt, als de Kamer hiermede accoord gaat, dc om zetbelasting dus niet verhoogd. Voor de overige sigaretten zal de kleinhandelsprijs in verband met deze verhoging ongeveer 8 pet moe- BRUSSEL. Na de Belgische Kamer van Volksvertegenwoordi gers heeft thans de Senaat met 82 tegen 61 stemmen (socialisten, li beralen en communisten) bij 1 ont houding zijn vertrouwen uitgespro ken in de homogeen-katholieke re- gering-Pholien. daan dat Koningin Juliana de ope ningsplechtigheid verrichtte door het plaatsen van haar handteke ning op een oorkonde, vervaardigd door de heer A. G. Wagensvold. Ook Prins Bernhard tekende dit stuk. Het was een van de hoogtepun ten van de reis door de provincie Zeeland, die ongemeen aantrekke lijk is geweest. Dat is niet in de laatste plaats te danken aan het karakter van dit kleine eilanden rijk. Hel was niet alleen een tocht door welig groen land, maar ook een reis over dc Zeeuwse wateren, die onder een wisselende hemel al haar nuances toonden. Toen de vissersvloot van Brui- nisse met de Piet Hein mee naar huis terug keerde, wachtten Schou wen en Duiveland al ongeduldig met al hun aardige dorpjes. In Zierikzee liepen vele dames en heren in de poorterscostuums die bij het 1100-jarig bestaan dienst hadden gedaan. Men had ze graag nog eens voor de dag gehaald om er op het havenplein volksdansen in uit te voeren bij de muziek van de trekharmonica. Bij de aankomst te Kortgene kwam de Piet Hein aan de grond te zitten, maar het grijze scheepje van de rijkspolitie trok de Piet Hein spoedig weer vlot. In Veere liet de Koningin miss Oakes aan zich voorstellen, de En gelse dame, die daar lang heeft ge woond en die aan het rijk haar Schotse huizen ten geschenke heeft gegeven op voorwaarde, dat een ervan als museum zou worden in gericht. hetgeen inmiddels is ge schied. Regeringsbeleid is onduidelijk klagen veel Tweede Kamerleden DEN HAAG. In het voorlopig verslag op de marine-begroting geven vele Tweede Kamerleden uiting aan de mening, dal de minister in de Defensie-nota een ernstige kans heeft verzuimd om de Kamer in tc lichten omtrent het te voeren marinc-belcid. Met name hadden zij een uiteenzetting geëist over het nut en de noodzakelijkheid van de beide kruisers, van Hr. Ms. Karei Doorman en van de M.L.D.. waarover in de vakpers belangrijke disputen gaande zijn. Zfj vroegen voorts of de vertraagde opdracht tot de bouw van de tweede serie onderzcebootjagcrs en dc vier onderzeeboten, waarvan sprake is, een latere oplevering der genoemde schepen ten gevolge heeft. Zij hebben de indruk gekregen dat de begroting van Marine is gebruikt om het totale bedrag van de defensie-begroting te drukken. Zij achtten dit een gevaarlijk pre cedent en drongen ei op aan. dat de minister i nde toekomst geen wijzi ging meer zal brengen in de opstel ling van de door de Stalcn-Gencraal eenmaal toegestane bedragen voor in aanbouw zijnde schepen. Verschillende leden merkten op. dat de marine zich slechts over een minimale sector van 's ministers aan dacht mag verheugen. De vraag zou kunnen rijzen of de veelvuldige af wezigheid van de staatssecretaris van marine oorzaak is. dat de marine zo'n stiefmoederlijke behandeling ondergaat. De conclusie van de mi nister dat het behoud van het terri toir in Europa een esscntiele voor waarde is voor het voortbestaan van het Nederlandse volk. wordt door deze leden gaarne onderschreven, maar hierbij mag niet worden ver geten. dat het handhaven van de Ne derlandse koopvaardij en de belan gen overzee een niet minder essen- tiele voorwaarde is.

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 1