DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Amerikaanse luchtmacht actief Nieuwe moordaanslag op Belgische communist f Westerling vrij man, tot hij op Schiphol landt Enorme spoorwegstaking bedreigt Noord-Amerika Forensentrein Amersfoort- Amsterdam ontspoord Aan de fronten bijna geen verandering r Stakingsgolf voorbij 10e Jaargang, no. 197 Woensdag 23 Augustus 1950 Opgericht door de Stichting ..Het Parool - Giro 510330. Telefoon redactie 3291. Telefoon administratie 6.35. Bank: Rotterdamsche Bank Postbus 9 Abonnements- Uitgave: IN.V. De NleUWe PerS Redactie en Administratie: Snouckacrtlaan 7. Amersfoort, prijs 32 cent p. w. of 4.15 p. 'kw. Losse nummers 9 cent. HOOFDREDACTEUR: TJ. DE BÓORDER TOKIO. Een Amerikaanse torpedobootjager heeft de Noord-Korcaan- se industriestad Tsjongjoen op 20 Augustus ,.met zeer groot succes" gebom bardeerd, zo is op Mac Arthurs hoofdkwartier bekend gemaakt. De dag tevoren was de stad door vliegende reuzenforten met 550 ton bommen be stookt en de 21ste Augustus opnieuw met 500 ton. Hierop heeft waarschijnlijk be- Westen van Masan, dat Maandag verloren ging. heroverd. Ook Frankrijk zal landstrijd krachten naar Korea zenden ter sterkte van een bataljon. Omtrent de grootte van een eventueel te zenden Belgische legereenheid staat nog niets vast. De ministerraad moet nog een besluit nemen daar omtrent. trekking het bericht van radio- Pjon^jang, dat Amerikaanse zware bommenwerpers 'elf grote Noord- Koreaanse fabrieken geheel hebben vernietigd. - Gemeld wordt dat het luchtaf weergeschut van de Noord-Koreanen zich meer doet gelden, vooral rond Pjongjang en Seoel. Tot 19 Augus tus verloor Mac Arthur 55 vlieg tuigen. Zeer weinige hiervan wer den in luchtgevechten neergescho ten. Thans keren er steeds meer naar hun basis terug met gaten in de romp en vleugels door het af weergeschut. Noordelijke strijdkrachten. die plaatselijk het smalle Amerikaanse front op 20 km. ten Noorden van Taegoe doorbraken, zijn met ver lies van zes tanks teruggeslagen. Terwijl in het midden van het front rondom Taegoe verbitterde gevechten gaande zijn. melden de Zuid-Koreaanse en Amerikaanse strijdkrachten op de beide flanken terreinwinst. Aan de Oostkust on dervinden de Zuid-Koreanen, die door de Amerikaanse marine ge steund worden, sterke tegenstand. Op de linkerflank heeft de Ameri kaanse 24e strijdgroep terrein ten WAT VOOR WEER? Onbetrouwbaar Van onze weerkundige mede werker) Hoewel de temperaturen nog aan de hoge kant zullen blijven, kan de zon, tengevolge van de zware bewolking, deze niet op voeren tot zomerse waarden. Bo vendien blijft de kans op plaat selijke regenbuienwellicht met onweer, bestaan. De weersverbctering. die zich Zaterdag begon af te tekenen, werd veroorzaakt door de ontwik keling van een gebied met hoge barometerstanden over Duitsland, dat de barometers in onze omge ving en de Britse eilanden be langrijk deed stijgen. De IJsland- depressie werd teruggedrongen en kon haar ongunstige invloed op het weer niet meer uitoefenen. Bovendien moest de wind van Zuid-West nhar Zuid tot Zuid- Oost krimpen, nu dc hoge druk over Frankrijk eindelijk ver dween. Het gevolg was een paar warme dagen. Al spoedig echter begonnen zich kleine warmte sto ringen in Frankrijk te ontwikke len, die de bewolking deden toe nemen, terwijl de IJsland-depres sie op de loer bleef liggen en nu ten Westen van Ierland langzaam opdringt. Een uitloper hiervan deed hedenmorgen dc barometers in Frankrijk nogal dalen en ten gevolge van deze naderende sto ring moet met de kans op plaat selijke regen en onweer rekening gehouden worden. Afrastering Bloemendaalse strand vernield (Van onze correspondent) BLOEMENDAAL. Aan het Bloemendaalse strand, enkele kilo meters ten Noorden van de kop van de Zeeweg, is de prikkeldraad-af rastering over meer dan een kilo meter lengte vernield. Over de mo tieven van de daad tast de politie volkomen in het duister. Op last van het hoogheemraad schap Rijnland was daar pas enkele dagen tevoren een afrastering aan gebracht teneinde de duinen tegen het binnendringen van strandbezoe- kers en dus tegen verstuiving te be schermen Het prikkeldraad is al leen vernield. Er werd niets gesto len- Amerikaanse geleerde steelt plutonium WASHINGTON. Weer is een Amerikaanse atoomgeleerde ge arresteerd de 28-jange Lauren ce Simons, die zich in het bij zonder bezig houdt met de ont wikkeling van raketten Simons had een „uiterst waardevol" stuk plutonium de belangrijkste grond stof van de atoombom) gestolen en dit in een glazen kolf onder ziin huis verborgen Het is nog niet bekend of men ook hier met een geval van atoomspionnage te maken heeft. Simons heeft ver klaard, dat hij de klomp pluto nium als „souvenir" wilde be houden. Het Wilhelmus: de Koningin komt aan op de terreinen van de Rot terdamsche Droogdokmaatschappij (inzet) Zojuist heeft Koningin Juliana de doopplechtigheid verricht. Zonder enige stagnatie glijdt het cases van .De Zeven Provinciën" te water (Eigen foto's). Menado Iaat acht Nederlanders vrij DJAKARTA. Aneta te Makas sar meldt de vrijlating te Menado van de voormalige resident Boon. de oud-landrechter Schravendijk. de politie-ambtenaren Verkerk, Cowan, Kemper en Lepinat, die via Makas sar naar Djakarta reizen. Te Makas sar worden vrijgelaten de heren P. A. Wansink. vroeger adviseur van het ministerie van voorlichting van Oost-Indonesie en de commissaris van politie. Helder. Zij zijn per boot naar Djakarta vertrokken, ten einde te repatriëren. IJMUIDEN Vanmorgen zijn al hier in totaal 1500 kisten haring voor de export naar Tsjecho-Slowa- kije uit de markt genomen. Dientengevolge liep de prijs van de haring, die de laatste dagen bij zonder laag was geweest, onmiddel lijk op tot f 13.80 per kist. Men ver wacht de komende dagen nog meer export naar Tsjecho-Slowakije. Nee toch.Heus Wat is communistisch par fum? Die vraag is niet on gemotiveerd nu de communis tische parfum- en cosmetiek- maker Dillman te Moskou ont slagen is omdat z\jn laatste creatie een burgerlijk par fum was, genaamd Adem van Stalin" Een aardige bezigheid in vredestijd is te wennen aan zenuwen- en koude oorlogen. Temeer omdat deze nog niet zielkundig-genoeg worden be dreven, zodat er nog een ..na tionale raad voor psycholo gische strategiets opgericht, iets ,,hoog-noodzakelijks" vol gens Washington. Caprioten zijn gek met hun Capri. Zeg cr geen kwaad van, zelfs al zijt gij een Ita liaan De schrijver Curzio Ma laparte is smadelijk van het eiland weggejaagd, omdat hij geschreven had. dat „Capri de vcrachtelijkste plaats op aarde" zou zijn, „levende van cocainis- ten. klaplopers en idioten." Vliegende schotels ja, vlie gende schotels nee, vliegen de schotels toch heus Nu hebben 12 Zwitsers er enkele waargenomen bij Faido in Tes- sino, die lichtsporen achterlie ten en ronddraaiden, een ge luid makende als van orgels. Draaiorgels VJ (Van orize correspondent) BRUSSEL. Opnieuw is een aanslag gepleegd op een functionaris van de Belgische communistische partü. ditmaal echter zonder ernstige ge volgen. Naar eerst gisteren werd meegedeeld heeft een onbekende Maan dagavond te Tongeren zijn revolver leeggeschoten op de 25-jarige plaatse lijke leider van de communistische partij aldaar, de heer Raskin. Van de zes afgeschoten kogels misten vijf hun doel.. Een doorboorde de mouw van de Jas van de heer Raskin, die op dc aanvaller was afgesprongen en met hem in worsteling raakte. De dader, die op de fiets was on door een tweede persoon werd vergezeld, kon ontkomen en is nog niet ontdekt. Tienduizenden volgen Lahauts baar Evenmin heeft men nog de moordenaars van Julien Lahaut, de voorzitter van de communistische partij, kunnen ontdekken. Ver schillende sporen worden gevolgd en men heeft een persoon aange houden, die in het bezit was van „Eenheidsfront'' in Vlaanderen BRUSSEL. Ingevolge een op roep van prof. Fransen, voorzitter van het IJzerbedevaartcomité, tgt vorming van „een eenheidsfront van alle gezonde Vlaamse Christe lijke krachten", heeft een dertig tal personen, afkomstig uit de Vlaamse gewesten, een beweging gesticht die de naam „Vlaamse Volksbond" zal dragen. Het doel van deze bond is „het Vlaamse volksbestaan te beveiligen en zijn toekomst te verzekeren in Christe lijk Vlaamse zin". Weinig verandering r H S Weersverwachting geldig van g 35 Woensdagavond tot Donder- fi dagavond: Over het algemeen veel be- §i wolking met plaatselijk enkele g regenbuien, hier en daar wel- §5 licht met onweer. In de nacht j g en vroege ochtend plaatselijk g f nevel of mist. Zwakke tot ma- tg S tige wind. hoofdzakelijk tussen W E Oost en Zuid Weinig verande- M ring in temperatuur. 13 g 24 Aug Zon op 5.37 onder 19 46: g ^^Maan op, 13.56 onder 0.49. een soortgelijke Amerikaanse re volver als die, waarmee de moord werd gepleegd. Een andere ver dachte is geconfronteerd met me vrouw Lahaut, die er een van de daders in meende te herkennen. Beide personen schijnen echter een afdoende alibi te kunnen op geven. Het stoffelijk overschot van La haut is Dinsdagmiddag onder be langstelling van tienduizenden ar beiders te Seraing ter aarde be steld. Verscheidene buitenlandse communistische partijen waren vertegenwoordigd. In de stoet lie pen, behalve alle communistische parlementsleden, o.a. ook de socia listische oud-jninisters Huysmans, Van Acker en Merlot mee. In vele Henegouwse mijnen en me- taalfabrieken is gisteren als betoon van rouw en protest Jiet werk neergelegd, hetzij de gehele dag, hetzij voor kortere tijd. HANS FRITSCHE nazi-propagandist) komt vrij MüNCHEN Hans Fritsche, dc bekende nazi-radiocommentator uit de oorlog en nauw medewerker van Goebbels, zal op 29 September we gens „goed gedrag" in vrijheid wor den gesteld Fritsche bevindt zich op het ogenblik in het werkkamp van Eichstaett Het internationale Tribunaal voor de oorlogsmisdaden heeft hem destijds tezamen met Von Papen en dr Schacht vrijge sproken. In September 1947 werd Fritsche door het Duitse denazificatiehof van Neurenberg tot negen jaar dwang arbeid veroordeeld, welk vonnis na een nieuw proces in zeven jaar dwangarbeid werd veranderd. Boerderij afgebrand te Oterleek ALKMAAR Dinsdagavond om streeks tien uur brak brand uit in de boerderij van de heer C. Conijn aan de Molenweg te Oterleek (NH>. De brandweer uit Alkmaar kon niet verhinderen, dat de boerderij, waar in bijna de gehele hooi-ongst was geborgen, m vlammen opging. Acht kinderen die reeds naar bed waren, konden bijtijds naar buiten komen. ALEXANDRIE Zes personen zijn om het leven gekomen en elf gewond toen Maandag een passa- gierstrein 10 mijl van hier op een dynamietlading op de rails reed. De trein ontspoorde. Tot de omge komenen behoort ook de man die de explosieven (geligniet) vlak voor de naderende trein op de rails wierp. Het gebied om de spoorweg is nog niet van mijnen e.d. gezuiverd. Britten zullen blij zijn als zij van de „Turk" verlost zijn LONDEN. Als alles normaal verloopt. landt het vliegtuig met Paul Raymond Westerling (de Turk) Donderdagmiddag om 5 uur 20 bü Londen. Hij mag het terrein niet verlaten en zal met het eerste het beste toestel naar Schiphol vertrekken. Op Schiphol wordt hij gearresteerd, om in ons land zich te verantwoorden voor hetgeen hij bü de Uniepartner heeft uit gespookt. niet om aan de Uniepartner Indonesië te worden uitgeleverd. De Engelsen zullen een zucht van verlichting slaken, als zU dit onruststo kend zorgenkind kVvtft zijn. Knaap onopgemerkt verdronken in zwembad DEN BOSCH Bij het sluiten van het zwembad „De IJzeren Vrouw" te 's-Hertogenbosch vond men een bundeltje kinderkleren. Het bad werd afgedregd en toen ontdekte men het stoffelijk over schot van de twaalfjarige jongen G. van den D. uit Dungen De jongen was de zwemkunst niet machtig en is, door de drukte, onopgemerkt in het diepe gedeel te terechtgekomen. Be-' 'iding vogelpest nu i telijk geregeld DEN HAAG De bestrijding van de pseudo-vogelpest is bij Konink lijk Besluit van 18 Aug. definitief geregeld. Het thans gepubliceerde K B. be vat voorschriften voor burgemees ters en een verbod de -vogels met levende entstof te behandelen, tenzij een schriftelijke vergunning verkre gen is van de burgemeester van de gemeente, waar de behandeling zal geschieden. Het K B is op 20 Aug. jl. in werking getreden. WASHINGTON De raketdes- kundige Laurence Simons is gearres teerd op beschuldiging van overtre ding van de wet op de atoomenergie. Hij was vroeger verbonden aan een atoombom-werkplaats. Simons zou ,,een uiterst waardevol stuk pluto nium" ontvreemd hebben. Dit stuk was teruggevonden in een flesje on der zon huis verborgen- Eerste Amerikaanse tanks naar Europa WASHINGTON Vrijdag zullen twintig Amerikaanse tanks in New York naar Frankrijk worden ver scheept als eerste aflevering van het materieel voor drie tankdivisies. Soortgelijke verschepingen voor Ne derland en België zullen spoedig daarna volgen. Deze tanks, die \an het nieuwste type zijn. worden thans ook in Ko rea gebruikt. Het zijn halfzware tanks, uitgerust met 76 mm kanon nen en radio. Zij zijn bijzonder snel. Na Vrijdag in Groningen philatelistisch lustoord GRONINGEN Vrijdag wordt te Groningen in „Pictura" een drie daagse postzegeltentoonstelling ge opend van de Groningse Philatelis- tenvereniging, die als gastvrouwe optreedt van de Nederlandse bond van verenigingen van postzegelver zamelaars die op dezelfde dag in „Huize Maas'1 haar tweedaagse jaar vergadering begint. Op de openingsdag zullen de directeur-generaal van de P.T.T., de directeur van het postmuseum en de voorzitter van de Internationale Philatelistenfederatie uit Genève aanwezig zijn. Canada reeds zonder treinverkeer situatie in ES. onzeker NEW YORK. Een der groot ste spoorwegstakingen in de ge schiedenis van het Noord-Ameri kaanse continent ontstond gisteren in de Verenigde Staten en in Ca nada. In de V.S. sloten de spoorweg arbeiders van Pittsburgh en Chi cago zich aan bij de vijfdaagse symbolische stakingen, die Maan dag werden uitgeroepen te Louis ville, Cleveland en Minneapolis. Meer dan 124.000 Canadese spoormannen legden gisterochtend het werk neer. evenals hun col lega's in New Foundland. De stakers eisen hogere lonen en verkorting van de arbeidstijd. Leiders van de Amerikaanse vakverenigingen van spoorweg personeel schatten, dat bij de thans aan de gang zijnde stakin gen op sleutelpunten in de V.S. 50.000 man betrokken zouden worden. John Stellman, president Trumans adviseur voor arbeidsza ken, zou vertegenwoordigers van vakverenigingen en werkgevers bijeen roepen. In Canada, waar de staking het gehele land betreft, zyn nood diensten georganiseerd. Autobus- en luchtvaartmaatschappijen heb ben haar diensten uitgebreid. Uit Ottawa wordt gemeld, dat het Ca nadese parlement onmiddellijk zal worden bijeengeroepen in verband met de staking. DEN HAAG Radio-Indonesië bericht, dat na een staking van twee dagen op enkele particuliere rub berplantages in West-Java het werk is hervat, nadat de eigenaars de eis van de vakbond om hogere lonen hadden ingewilligd. Mevrouw Westerling is uit Djakar ta onderweg naar Nederland; de kin deren van Westerling mogen Indonesië niet verlaten, zij vertoeven bij de ouders van Tnevrouw Westerling te Soekaboemi. Westerling gedraagt zich tijdens zijn vliegtocht als vrij man nogal op timistisch: „in België en Spanje zal men mij niets doen; ik heb in de ge vangenis 1200 pagina's geschreven over mijn Wereldoorlog-mémoires in uropa, bovendien heb ik een ont werp bij me hoe de V N. Korea moe ten aanpakken, o.m. met een legioen van mij" In New Delhi kon niemand hem naderen, ook journalisten niet, maar hij zelf kon wel twee uur doorbren gen in de mess van de luchtmacht Te Cairo en te Rome zat men he den in spanning of „de oproer kraaier van Java" zou uitstappen, omdat hij een paspoort had. dat hem daartoe de gelegenheid biedt, maar de autoriteiten waren allen vastbe sloten om hem door te sturen, rich ting Londen, hoe eer hoe liever; „laat Londen dat appeltje maar schillen!" Londen nu „wijst de ..Turk" niet uit", doch „zendt hem door". Brandende toortsen zorgden voor een fantastische en grillige ver lichting, toen gisternacht bij Kaap Gris Nez 24 zwemsters en zwem mers hun tocht over Het Kanaal begonnen. Veel belangstellenden begaven zich tot ver in zee om de zwemmers te vergezellen. Oude man steekt zijn vrouw ROTTERDAM. Vanmorgen kwam de 73-jarige M. J. V. uit de Lieve Verschuierstraat alhier, zich op het hoofdbureau van politie melden met de mededeling, dat hij zijn 64-jarige vrouw met een mes had gestoken. V. was vanmorgen om zes uur naar de slaapkamer van zijn vrouw gegaan, nadat hij eerst uit de keu ken e$n tafelmes had gehaald. Hiermee stak hij haar tweemaal in het hoofd De vrouw vluchtte he vig bloedend de kamer uit en vond onderdak bij de buren, dië. haar verbonden V. stond daar enige tijd bij te kijken, maar toen hij hoorde dat de politie gewaar schuwd zou worden, ging hij weg en liep meteen naar het hoofd bureau. Het slachtoffer is in het ziekenhuis aan de Coolsingel op genomen. Omtrent de motieven van deze aanslag tast men volko men in het duister. ROTTERDAM. De Rotter damse havenarbeiders hebben het goede voorbeeld gegeven: zij zijn weer in groten getale aan het werk getogen, zodat officiële opheffing door het zogenaamde comité van actie een volkomen overbodig iet* was. De burgemeester heeft alle bijzonder? maatregelen opgeheven. De haven is weer normaal. Ook d© hoofdstad hief de stakingen op: de EVC bleek niet bij machte behoor lijke stakingsuitkeringen te doen. Als bijzonderheid geldt nog. dat in Amsterdam ook de bouwvak staking opgeheven is, maar onder voorwaarde, dat aan de maatrege len van het actie comité om alleen aangeslotenen van de Uniebonden op de bouwiverken toe te laten geen verdere uitvoering gegeven moest worden. Bedrijfsunie deel de echter mede, dat alle bepalin gen van het actie-comite van kracht bleven: niemand zou dus heden arbeiders in dienst mogen nemen zonder toestemming van het actie-comité, wat dus weer niet gold voor de aangeslotenen van de Uniebonden (die reeds gis teren waren opgeroepen, ten ge tale van 500). Ook prinsesjes op Naardcns feest „Komt de stoet maar eenmaal langs?" (Van onze Gooise correspondent) NAARDEN De duizenden, die gistermiddag bij het stadhuis te Naaiden wachtten op de histo rische optocht ter gelegenheid van het zeshonderd jarig bestaan van deze stad, zagen tot hun verrassing Prinses Beatrix' en prinses Irene op het bordes verschijnen De prinsessen waren over de optocht enthousiast en toen de laatste Naardense krijgsheld -langs geko men was, vroeg prinses Irene: „Komt de stoet maar eenmaal langs?" De drukte in Naarden was gis teren enorm. Er was onder meer een reünie van oud-Naardense of ficieren. Tot hen die de/e gelegen heid om oude vrienden terug te zien niet wilden missen behoorde minister Schokking. Kermisloos tijdvak voor Monnikendam voorbij PURMEREND De gemeente Monnikendam heeft voor het eerst sinds 37 jaar weer kermis gevierd In de eerste wereldoorlog werd dit oud-Hollandse vermaak niet gehou den en in 1918 werd de kennis ge heel afgeschaft Eerst dit jaar ging de gemeenteraad er toe over het attractieve volksvermaak weer in te voeren. In het zoeklicht Grote ravage nabij Israëlitische begraafplaats te Diemen (Van onze correspondent) AMSTERDAM. Vanmorgen om zeven uur is trein nr. 1808, die 6.25 uur uit Amersfoort is ver trokken en 7.10 in Amsterdam c.s. had moeten zijn, ter hoogte van de Israëlitische begraafplaats te Die- men ontspoord. Zeven personen zijn licht gewond: een van hen is naar Bussum vervoerd De zes an deren zijn per Amsterdamse G.G. D.-auto naar een ziekenhuis ge bracht. Wie vanmorgen ni het ongeluk de enorme ravage heeft gezien, zal het een wonder vinden, dat deze ontsporing zo betrekkelijk geluk kig is afgelopen. Waarschiinliik is de toedracht als volgt: kort voor dat de trein moest passeren, is ter hoogte van het rangeerterrein in de Watergraafsmeer een spoor staafbreuk ontdekt, waardoor de treinen over enkel spoor moesten worden geleid. Vermoedelijk is de trein 1808 hier met te grote snel heid over de wissel gegaan en dientengevolge ontspoord. Het ge volg was, dat de eerste wagen van het treinstel van zes nog op het goede sDoor terecht kwam. de tweede kwam enigszins dwars te staan, maar de verbindingsharmo- nica tussen wagens twee o- drie knapte af als een lucifershO' en nummer drie kantelde. Hij lag daar temidden van ge broken en getrokken rails De biel sen waren over meer dan de leng te van het treinenstel ontz"t en af gebroken onderdelen van de trein lagen overal verspreid^ Ook de ne- vengelegen rails waren geheel ontwricht en de w ielen hadden zich diep in het ballastbed inge graven. Een van- de passagiers de trein was altijd op dit uur stamp vol forensen vertelde ons. dat hij reeds kort na het passeren van Weesp meende trillingen en slin geringen te voelen. De trein ging $chuiven en onze zegsman kwam met een flinke klap op de bodem van de wagon terecht. Naar zijn schatting duurde het wel drie mi nuten voor het wagenstel geheel tot stilstand was gekomen. Hoewel de passagiers hevig waren ge schrokken. kon toch niet van een paniek worden gesproken. Enkele vrouwen gilden, maar de meeste mensen maanden elkander tot kalmte aan. Tot de gewonden behoedt de hoofdconducteur, die met het ge laat over de grond van de bagage wagen was geschuurd. Van de pas sagiers brak er een een been, een ander een rib Het treinverkeer ondervond de gehele ochtend ver traging. Electnsche treinen wor den voorlopig via Utrecht geleid, Andere treinen rijden via Weesp over enkel spoor. Spoedig slaagden de spoorwegar beiders er in de motorwagen, die het minst beschadigd was, weer geheel in de rails te zetten, om tien uur werd weze wagen weggesleept. Panamese schepen HET Internationaal Arbeids Bu reau heeft dezer dagen zijn rap port gepubliceerd over de toestan den aan boord van schepen, die on der Panamese vlag varen. Dit rap port is tot stand gekomen naar aan- leiding van een conflict tussen de Internationale Transportarbeiders Federatie en de Panamese regering. Nadat eerstgenoemde organisatie verscheidene malen had gedreigd de Panamese schepen te zullen boy cotten, heeft het Geneefse instituut een onderzoek ingesteld. Het belang van dc kwestie springt in het oog. wanneer men bedenkt, dat de Panamese vloot, met drie millioen ton scheepsruimtc, op het ogenblik de vierde van de wereld is. De klacht van de I.T.F. kwam hierop neer dat de eigenaren van schepen, die on der Panamese vlag gingen va ren, in staat wa ren op alle mo- gelijke manie ren wettelijk voorgeschreven veiligheidsmaatrege len en loonovereenkomsten te ont duiken. De conclusies van het Internatio naal Arbeidsbureau komen hier vrijwel mee overeen. Omdat de Pa namese vloot niet behoorlijk is ge registreerd is er weinig of niets dat de onsociale eigenaren in toom kan houden, die blijkbaar alleen maar op geldverdienen uit zijn, zo leest men. Om hierin verbetering te brengen, stelt men in Genève een aantal maatregelen voor, waarbij o.a. een collectief verdrag, waardoor zowel het Panamese gouvernement als de I.T.F. gebonden zouden zijn. Maar bij de Panamese regerirfg is dit niet in goede aarde gevallen en ongeluk kiger wijze is er niets, waardoor men haar tot hervorming zou kun nen dwingen. Zo bestaat het pro bleem der Panamese schepen dus onveranderd voort en is er nog geen einde gekomen aan de vele zwarte bladzijden in Panama's maritieme geschiedenis. Natsir aanvaardt de formatie DEN HAAAG. Moh Natsir, die de benoeming tot kabinetsformateur heeft aanvaard, verklaarde in een vraaggesprek, dat hij zo spoedig mo gelijk klaar hoopte te zijn met de samenstelling van de nieuwe re gering, aldus een bericht van radio- Indonesië. Het kabinet zal waar schijnlijk meer leden tellen dan dat •/an Hatta. zo zeide Natsir. Het pro gramma van het kabinet zal in over eenstemming zijn met zijn voor lopige karakter. De regering zal zich voornamelijk bezig houden met de voorbereiding van de algemene verkiezingen en met'de stabiliteit van het bestuursapparaat. Irma Schumacher Europees kampioene De Rotterdamse Irma Sehuh- macher heeft bij de Europese zwemkampioenschappen te We ven normaal en verdiend beslag weten te leggen op het kampi oenschap 100 meter vrije slag voor dames. Zij stamt uit de voortreffelijke train ster s„ school" ran de dames Wijckhuizen en Broun. Irma zet dus de Rotter damse traditie van Rie Masten- Broek. Zus Broun. Marie Baron en Willy den Ouden rustig voort.

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 1