Ha./ BRUYNZEEL POTLODEN Assemblée neemt code sociale zekerheid aan Zware schade in bos van Prinses Wilhelmina Geen fusie tussen bonden van ouden van dagen Grootste deel gestolen juwelen achterhaald Fotocinehouse" M.O. Handelswetenschappen Ernst Wiechert overleden Treinen bij Hengelo aan ongeluk ontsnapt Bij schietoefeningen 3 militairen gedood Autobus te water Staalkoning Fliek uit cel in Mercedes Zaak tegen Howard' opnieuw uitgesteld Oorlogsnoodwet naar Huis van Afgevaardigden Twee Nederlandsen te Versailles gearresteerd Havenstaking in Antwerpen opgeheven Frans Vroons wint proces tegen KRO Een inaand voor een radiopiraat Stokowsky-baby gezond en zonder zorgen Heidemcin Wervelwind teistert Midden-F rankrijk HEROPENING P. VISSER Sara-vierling kan nu al geld verdienen SCHOOLTIJD Tassentijd Het centrum van Amersfoort, VERFHANDEL WOERDMAN 4 Vrijdag 25 Augustas 1950 Vredesverklaring van Straatsburg STRAATSBURG. De Europese Assemblee heeft zich gisteren op voorstel van de sorialc commissie uilgesproken voor de uitvaardiging van een Europese code van sociale zekerheid, die ten doel heeft sociale naar een terrein, waarop het zich een communis opinio kon veroorlo ven. Het kwam voor de dag met een ..vrcdesresolutie'waarin ge pleit wordt voor steun aan de Ver enigde Naties in het Korea-conflict en in ieder mogelijk nieuw geval van agressie. Tegelijkertijd wordt de gedachte aan het bewaren van de vrede door het in enigerlei vorm tolereren van agressie van de hand gewezen. Vooral de Labourafgevaardigde voorzieningen in diverse landen ge- i r..vV",t" ucj leidclijk lot dweilde hooele op le Edelman en de .Belgische socialist voeren. De Assemblee heeft dc over tuiging uitgesproken dat daartoe een conventie dient tc worden opgesteld, door een Europese arbeidseonferen- tie. die volgens het beginsel van het Internationaal Arbeidsbureau zou moeten bestaan uit vertegenwoor digers van regeringen, arbeiders en werkgevers. 's Morgens kwamen de socialisti sche afgevaardigden bijeen. Hun conferentie had weliswaar geen stormachtig karakter, maar op me nig gedelegeerde had het een wat verkillende werking, om nog eens onderstreept te zien dat de schei dingslijn. die deze Assemblee mai- kcert. ook de socialisten verdeeld houdt Juist omdat zulks het geval is, zocht het socialistische gezelschap WAT VOOR WEER? Nog onstandvastig (Van onze weerkundige mede werker) Het grote gebied met lage baro meterstanden over IJsland en de Britse eilanden blijft het weer een onvast karakter geven. Wel komen langdurige opklaringen voor, maar dat neemt niet weg, dat er toch ook herhaaldelijk regenperioden optre den. Vandaag passeert ons een rug je van hoge druk achter de on weersstoringen van gisteren. Hier door stegen de barometers in Duits land, Frankrijk en ons land en neemt de regenkans tijdelijk af-Ten zuidwesten van Ierland nadert ech ter weer een secundaire depressie, die morgen overdag de bewolking wel weer zal doen toenemen en waaruit later op de dag enige regen kan vallen, die dan eerst het zuid westen van ons land bereikt. De wind zal weer iets naar zuidelijke richtingen krimpen, waardoor de temperatuur wellicht een weinig hoger kan worden Aangezien de lage druk ten noordwesten van ons land nog geen tekenen vertoont definitief te ver dwijnen, blijft ons land liggen in het grensgebied tussen de hogedruk ten oosten van ons en de lage druk in het westen zodat het weer bij ons zijn veranderlijk karakter be houdt. Op 63-jarige leeftijd is de Duitse dichter en schrijver Ernst Wiechert in Zwitserland overleden. Wiechert, die in Oost-Pruisen was geboren en die na zijn studie in de letteren te Koningsbergen in die stad leraar werd. was niet alleen een van de beste romanschrijvers van zijn tijd, maar hij was ook een figuur, die de gevaren van de Duitse politiek en de Nazi-ideologieën reeds vroeg had gezien. Maar hij zag ze niet alleen., hij waarschuwde zijn volk er ook voor Het gevolg was, dat het schrij ven hem werd verboden en dat hij in een concentratiekamp terecht kwam. Zijn gedicht over Buchen- wald was de vrucht van zijn gevan genschap. Wiechert had een sterk pacifisti sche inslag. De vreselijke ervaringen in de wereldoorlog opgedaan waren daaraan niet vreemd. En allen die gebukt gaan onder het leed van de oorlog vormen dan ook vaak de figu ren van zijn boeken, waarin ook de geboortestreek en de afstamming van de schrijver sterke factoren zijn Van zijn werken noemen wij o.m. Die Flucht (1916); Der Knecht Got- tes Andreas Nyland (1926); Der sil- berne Wagen; Die Magd des Jurgen Doskocil, Das Einfaache Leben, en Die Jerominkinder Larock inspireerden tot wat in de wandeling al .de verklaring van Straatsburg" heet Zij lichtten in een persconferentie hun initiatief toe als een antwoord op de beken de Stockholmse vredesoproep, die een communistische affaire is. De Assemblee zal zich waarschijnlijk wel voor deze verklaring uitspre ken- Minister Mansholt op de tractor (Van onze correspondent) MIDDENMEER Minister S. Mansholt brengt een gedeelte van zijn vacantie door inde Wie- ringermcer. zijn oorspronkelijke woonplaats. Daar de Wieringcrmeer juist bezig is de oogst te bergen en er veel werk aan de winkel is, be greep onze minister, dat er voor een ..man uit 't vak" wel een en ander te doen was. Toen er dan ook op zijn eigen landbouwbedrijf een schip vlas verladen moest worden, stapte hij op een landbouwtraetor, om met vaardige hand zwaar bela den wagens vlas van 't land naar 't schip te rijden. NA DE WINDHOOS VAN WOENSDAG Koningin Juliana geeft in Koolwijk van haar deelneming blijk UTRECHT. Dr II. ten Catc van het K.N.M.I. te De Bilt heeft een bezoek gebracht aan het door de windhoos getroffen gebied, om een schets te maken van de weg, welke het natuurgeweld heeft genomen. Daarbij bleek, dat de grootste schade is aangericht op bezittingen van Prinses Wilhelmina. Naar raming is hier 460 Ha bos grondig verwoest en des kundigen schatten de houtschade op circa cén millioen gulden. Koningin Juliana, vergezeld door de drie oudste prinsesjes, bezocht gistermiddag het door de windhoos getroffen Kootwijk. Zij onderhield zich met de heer Brouwer en diens bijna 30-jarige moeder, die in de ver nielde boerderij woonden. Belang stellend informeerde zij naar de toe- ENSCHEDE. Onbekenden hebben in de nacht van Maandag op Dinsdag, bij de overweg in de Tweede Broeierdweg te Enschede, op twee plaatsen de rails van de spoorlijn EnschedeHengelo on klaar gemaakt. Het is een wonder, dat er geen ongelukken zijn gebeurd. Niette min zijn verschillende treinen op" deze plekken gepasseerd zonder dat er iets abnormaals is opge merkt. De politie acht het niet waarschijnlijk, dat er politieke motieven in het spel zijn. EDE Gistermorgen om 11 uur is bij militaire schietoefeningen op de Noorderheide «het schietterrein van dc Harskamp) een mortier uit elkaar gesprongen. Drie militairen werden daarbij gedood. Zij waren afkomstig van het eerste V.O.C. (vrijwilligers Opleidings Centrum) tc Wczep. waar een opleiding wordt gegeven voor beroepsonderofficier bij de Koninklijke Landmacht. Hun namen zijn: sergeant J. M. Musters, wonende te Bergen op Zoom. on gehuwd; cursist J. Klingeman. wo nende te Zwijndrecht, ongehuwd en cursist A. J. M. de Laat. De Laat was gehuwd en had vier kinderen. Naar de juiste toedracht van za ken wordt door de marechaussee in samenwerking met de technische staf een onderzoek ingesteld. (Van onze correspondent) HELMOND. Een autobus met achttien marktkooplieden is gis termiddag nabij Helmond in het Eindhovens kanaal terechtgeko men. Alle inzittenden konden worden gered. Drie personen, de chauffeur en twee dames, liepen lichte verwondingen op en zijn in het ziekenhuis te Helmond op genomen. De marktgoederen. ter waarde van ongeveer 60.000. leden grote schade. Zij waren niet verzekerd. De chauffeur van de bus merk te een defect aan zijn remmen op, toen hij de scherpe bocht voor de brug over het kanaal wilde nemen. Om een aanrijding tegen de brugleuning te vermijden, reed hij de sterk hellende zandweg langs het kanaal op. Daar zakten de wielen in de zachte berm met gevolg, dat de bus kantelde en in het kanaal viel. Oorlogsmisdadigers vrij LANDSBERG In stromende regen gingen vanmorgen de zware deuren van de gevangenis te Lands berg (Beieren) open en werden overeenkomstig een 11 dagen gele den genomen besluit dei Amerikaan se autoriteiten 19 voormalige Duitse oorlogsmisdadigers vrijgelaten. Friedrich Flick, de 67-jarige voor malige Duitse staalkoning en leider van het eens oppermachtige Flick- concern. ging regelrecht af op een grote rode Mercedes, die op hem wachtte, en riep tot de verslagge vers; „Maak dat je wegkomt, ik wil niets met jullie te doen hebben." Otto Dietrich, dc voormalige pers chef van Hitler, die m 1933 alle niet- nationaalsocialistische bladen uit de weg ruimde en de haatcampagne tegen dc Joden organiseerde, ont vluchtte de journalisten door hard naar een nabijglegen park te lopen. DEN HAAG Opnieuw heeft de enkelvoudige civiele kamer in het gebouw van de Arrondissements rechtbank aan de Jan van Nassau- straat de zaak van het Palace-hotel tegen de zogenaamde filmregisseur ..Howard" over een onbetaalde re kening van f 1200 uitgesteld, omdat een minnelijke schikking in voorbe reiding is. De zaak zal nu over vier weken worden behandeld Het is in verband met de zittingsdagen niet uitgesloten dat de zaak eerst op 4 October in behandeling zal komen. WASHINGTON - De commissie voor de toewijzingen van het Huis van Afgevaardigden heeft de Oor- - logsnoodwet naar het Huis doorge- dracht van de ramp en ook in t bij- zonden na 81 millioen dollar afge- zonder hoe de oude moeder zich knabbeld te hebben van het totaal daarna gevoeld had. Bij haar ver- Dit is nu 163i milliard dollar, waar- trek deponeerde HJVf. een gift in de van 4 milliard voor wapenhulp aan collectebus. het buitenland. Alles vergeven en vergeten: Ali terug Ali Alligator die verleden week dood aanspoelde bij Thonon, na alle baadsters en baders in het Meer van Genève de koue koorts van benauwdheid te hebben bezorgd, diezelfde Ali Alligator is nu weer niet dood. Jongens vonden hem bib berend en uitgehongerd tussen de rotsen en hij liet zich als een mak allemansvriendje terug brengen naar zijn baas, de heer André Woll ier te Lausanne. Heer Wohler stopte Ali in zijn ouë vijvertje achter in de tuin-met- riant-uitzicht cn Ali heeft moeten beloven nimmermeer weg te zwem men cn naar argeloze baadsters te happen. Zonder één (krokodillen) traan te storten heeft Ali beterschap beloofd. Wat nu die andere, die hens-dode krododil bij Thonon be treft iedereen breekt er zich het hcofd over. Hoe zit dat nu? VERSAILLES. Twee Neder landse meisjes, de 25-jarige mej. van O. en de 20-jarige mej. Van der V. zijn te Versailles gearresteerd omdat zij geen paspoort hadden. Zij verklaarden. Frankrijk clandestien te zijn binnengekomen. Zij zijn ter beschikking van de Franse justitie gesteld. Engels marinevaartuig aangekocht De vliegtuig-kraanlichter „Lutje- horn", een schip dat in de oorlog is gebouwd, is door bemiddeling van de scheepsmakelaars Muller en Reitsma voor een Nederlandse on derneming aangekocht bij de Britse Admiraliteit. Het schip is veertig meter lang en tien meter breed, is uitgerust met een 400 pk dieselmo tor en zal. naar wij vernemen, hier omgebouwd worden, waarschijnlijk tot zandzuiger. De zeesleper ..Atlan tis" heeft de boot in een marine haven in Zuid Wales afgehaald Het transport werd vanmiddag in Rot terdam verwacht, waar de „Lutje- hornligplaats zou kiezen aan de Boompjes. Drukke vergadering in Utrecht Afgevaardigden van 96 afdelingen van de Algemene Bond van Ouden van Dagen waren gisteren in jaar vergadering in het N.V. Huis bij een. Twee vraagstukken even tuele fusie met de Nederlandse Bond van Ouden van Dagen en de betrekkingen tot de Unie van Vrou welijke Vrijwilligers zijn gedu rende de gehele ochtend de onder werpen van discussie geweest. De Nederlandse Bond heeft her haalde malen op fusie aangedron gen, maar stelde daarbij als voor waarde, dat bepaalde bestuursleden van de Algemene Bond van hun functies zouden worden ontheven. Een Rotterdamse afgevaardigde stel de in een fel betoog voor de Neder landse Bond in het vervolg te ne geren, waar de vergadering het blijkens luid applaus roerend mee eens was. Tevoren had bondsvoor zitter W. van Beek uit Schiedam al op een „lastercampagne" van de Nederlandse Bond gezinspeeld, die zo zei de voorzitter haar uit werking volkomen heeft gemist: sinds de oprichting in 1945 is de Bond uitgegroeid van 60 afdelingen tot 115 afdelingen met 26.000 leden. In het afgelopen jaar alleen al tra den 51 nieuwe afdelingen toe met 10.000 leden. Verscheidene afgevaardigden kant ten zich tegen de U.V.V., die zich naar hun mening niet beperkt tot het ontspanningswerk van de Ouden van Dagen, maar zich ook bemoeit met de sociale problemen en daar- I door het werk van de Bond tracht over te nemen. De afdeling Utrecht 1 verklaarde van deze moeilijkheden geen last te hebben cn in de beste verstandhouding met de plaatselijke U.V.V. samen te werken. Het hoofd bestuur zal een bespreking met de i U.V.V. houden over eventuele sa- 1 menwerking en taakverdeling. Op voorstel van de afdeling Am- hem zal aan de minister van Sociale Zaken een telegram worden gezon den met een verzoek (in verband met de te verwachten nieuwe loon- ronde) de uitkering aan de Ouden van Dagen te verhogen. Aan de Ne derlandse Spoorwegen zal worden gevraagd reductie op de reiskosten voor Ouden van Dagen in te voeren. Wereldraad van Kerken omvat honderdzestig millioen Christenen Tot de Wereldraad van Kerken be horen thans ruim 150 kerken uit de gehele wereld met een gezamenlijk aantal protestanten en orthodoxe christenen van honderdzestig mil lioen. Acht en twintig procent van dit aantal wordt uitgemaakt door de Luthersen. die met vier en veertig millioen leden uit zeven en dertig kerken in achttien verschillende lan den aan het oecumenische werk van de Wereldraad deelnemen. (Van onze correspondent) BRUSSEL. De Antwerpse arbeiders, die na de algemene sta king in verband met de terugkeer van koning Leopold het werk nog niet hadden hervat, zijn eindelijk na vier weken staken, vandaag weer aan het werk gegaan. Na moeizame onderhandelingen, waar bij de werkgevers aanvankelijk ongeneigd waren tegemoet te ko men aan de eisen der arbeiders tot loonsverhoging en verbetering van de bestaansvoorwaarden ingeval van tijdelijke werkloosheid, kon eindeli jk Dinsdag een accoord wor den bereikt tijdens de bespreking van afgevaardigden van beide par tijen onder voorzitterschap van de minister Vandendaele. Nadat een zeer rumoerige in Antwerpen gehouden vergadering van stakers Woensdag door com munistisch gestook in de war was gestuurd en geen beslissing ople- \erde, besloten de socialistische en katholieke vakbonden het accoord te aanvaarden. Nobelprijswinnaars naar Stockholm uitgenodigd STOCKHOLM Ongeveer hon- óerd Nobelprijswinnaars zijn uitge nodigd om het 50-jarig jubileum van de Nobelstichting op 12 De cember te komen vieren cn een week in Stockholm of Oslo door te brengen In de komende herfst zal in het Zweeds en Engels een jubi leum uitgave verschijnen, waarin de vorderingen staan vermeld, die in de afgelopen 50 jaar op het ge bied der geneeskunde, natuurkunde, scheikunde en letterkunde werden bereikt Haagse politie heeft zaak echter nietrond (Van een onzer verslaggevers) Een belangrijk deel van dc juwelen, die ruim een week geleden in het Sehevenings Palacc-hotel gestolen werden van een Canadese toeriste, zijn Woensdag in Amsterdam teruggevonden. Hoewel de politie belangrijke aanwijzingen heeft, is zij er nog niet in geslaagd de dader(s) te arresteren. Zij is hem(n) echter wel op het spoor. De teruggevonden juwelen verte genwoordigen een waarde van ongeveer 50.000. Aanwijzingen van twee krantenlezers Dat men nu reeds een groot deel van de buit heeft weten te achter halen. is voor een niet onbelangrijk deel te danken aan de berichten in de dagbladpers. Bij de Haagse politie meldden zich Woensdag namelijk naar aanleiding van de berichten twee Amsterdammers, die belangrij ke inlichtingen verstrekten. De Haag se politie zond onmiddellijk twee rechercheurs naar Amsterdam. Deze rechercheurs keerden enige uren la ter terug met een briljanten arm band. een platina polshorloge, 2 paarlen colliers, die zij in Amster dam in beslag namen. Het is geble ken dat degene die zich in eerste in stantie in het Scheveningse Palace- hotel over de juwelen van de Cana dese dame hadden ontfermd de buit hadden verkocht voor60.— UTRECHT De Kantonrechter te Utrecht heeft Donderdag uitspraak ~edaan in de zaak, die de operazan ger Frans Vroons had aanhangig ge maakt tegen de K R O vanwege het zonder betaling van honorarium ten gehore brengen van gramofoonpla- ten, die waren gemaakt van radio optreden van deze zanger. Vroons had wegens geleden schade f 175.- gevraagd. De Kantonrechter heeft de vorde ring gedeeltelijk toegewezen. De uit zending door gedaagde van een uit voering door het Kareol-septet met zang van Frans Vroons op 13 Sep tember 1949 is onrechtmatig ver klaard. Gedaagde is veroordeeld wegens geleden schade aan Frans Vroons f 40 - te betalen. Uitvoerbaar heid bij voorraad is geweigerd. De K R O. is veroordeeld in de kosten t ;n het proces. (Het zal duidelijk zijn, dat het In deze zaak niet alleen om de genoem de uitzending gaat. maar dat net hier een principiële kwestie betreft. Red.) Na deze eerste verkoop zijn ver schillende transacties gevolgd, waar bij het verkoopbedrag uiteraard ho ger lag. Met dit onverwacht snelle terug vinden. is de zaak echter nog niet rond. Behalve de bedragen aan geld, een gouden brug voor een gebit en kleine juwelen heeft men ook de da ders nog niet te pakken. ALMELO Geregeld zijn in Twente geheime zenders in de aether. Eergisteravond laat ontdek ten opsporingsambtenaren van de PTT en politiemannen in Vrooms- hoop een van de vele en reeds Woen-s dag is de zaak behandeld door de Almelose rechtbank. Een 22-jarige fabrieksarbeider P., die al zijn spaarcentjes aan zijn clandestiene liefhebberij besteedde, had alleen plaatjes gedraaid. Nu is hij alles kwijt, ook het ontvangtoe stel, dat hij bij een radiohandclaar in Vroomshoop had gehuurd. Toen de politierechter vroeg, waarom hij zich ophield met deze clandestiene uitzendingen antwoord de hij, dat hij het zulk mooi werk vond. Conform de eis werd P. tot een maand gevangenisstraf veroor deeld- NEW YORK De 26-jarige me vrouw Stokowsky-Vanderbilt heeft haar echtgenoot, de beroemde 68- jange dirigent Leopold Stokowsky, Woensdag 'n zoon geschonken. Glo ria Vanderbilt is Stokowsky's derde vrouw. Over zijn toekomst behoeft de jongste Stokowsky zich geen zorgen te maken zijn moeder erfde in 1945 een fortuin van bijna 20 millioen gulden. Zaterdag 26 Augustus AFWEZIG Een gewonde Noordkoreaanse sol daat, gevangen genomen tijdens een aanval der Amerikaanse ma riniers in het gebied van de Nak- tong-rivier, gebruikt een afgebro ken tak als steun, terwijl h\j zich onder bewaking van twee Ame rikanen naar een ambulance sleept. PARIJS. Woensdag heeft een wervelwind, die een snelheid had van 250 km. 20 vliegtuigen van het militaire trainingskamp bij Bourges (Midden-Frankrijk) vernield. In ve le dorpen en steden van het depar tement Cher werden daken afgerukt, schuren en afdakken vernield en ern stige schade aan wijngaarden en boomgaarden toegebracht. Het vlieg veld van Semoutier (Haute Marne) werd door een storm ernstig getrof fen. Zaterdag 26 Augustus heropenen w|j onze Brood- en Banketbakkerij VLASAKKERWEG 26 Amersfoort - Telef. 6894 SYDNEY De grote Australische firma's maken het Percy Sara. de vader van de vierling, die er 52 uur over heeft gedaan om ter we reld te komen, niet gemakkelijk. Zij overstromen hem met aanbiedingen in ruil voor het recht reclame met de babies te mogen maken. Vader Sara heeft de gehele zaak nu in handen gegeven van een advocaat, die uit moet zoeken, wat het voor deligst is. Openluchtspel in de Wieringerineer WIERINGERWERF Op deslui- tingsdag van de vierdaagse her denking van het 20-jarig bestaan van de Wieringermeer 9 Septem ber zal onder leiding van Carel Briels een openluchtspel in 6 be drijven worden opgevoerd. De tafe relen zijn; 1. grijze vlakten. 2. drooglegging, 3. landaanwinning. 4. herdenking, 5. défilé, 6. het feest, met als sluitstuk een machtige de monstratie van 250 tractoren. Een duizendtal Wieringermeerbe- woners zal aan dit spel medewer-, ken. De tekst is geschreven door Anthony van Kampen. is bij ons vindt U een rijke sortering. Diveise prijzen. Komt U eens binnen. Heus, bij heeft U keus Arnhemsestraat 18. Troost U zelf niet maar konit met de vaste overtuiging naar dat U daar vindt, naast het puikje der Ncd. Schoenenindustrie de vakkundige toepassing, na enige tientallen jaren ervaring op 't gebied van schoenen en voeten. Wat Uwe onmisbare onderdanen ten goede kan komen. Langestrnat 70 V LEUSDERWEG 210 GESLOTEN wegens vacantie Sept. van 28 Aug t.m. Waar zeer zeker de Nieuwstraat bij hoort. Daar koopt men le klas verf en kwast, Als ook Enamclverf en vensterglas. Het adres als jaren vertrouwd Heeft een kring van tevreden klanten opgebouwd Nieuwstraat 8 Amersfoort CURSUS voor beginners en REPETITIECURSUS voor examens 1951 te UTRECHT onder leiding van Dr P. G. VAN DE VLIET Docenten: W. Dijkstra: mr drs H. J. W. van Duur en, drs K. Samson: P. G. Th. Visser; dr P. G. v. d. Vliet e a. Inlicht, en inschrijv. bij de heer P. G. Th. Visser, Prof. DieperinkL 4, Utrecht, tel. 15494 illlMIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIII III ■•■■■■■■•■•■•■•••■lllllllllll jongens- sportkousen zuiver wol. Blokdessins in aparte kleurencombinaties. Versterkt met nylon. Ut. 6 jr. 21° (30 cl. stijging per maal) Kinderkousen zuiver wol met nylon versterkt. Fantasie ruitdessins in de nieuwste herfst tinten. Ut 2 jr. 150 (15 cl stijging per maat) Meisjeskousen geribd Zuiver wol met nylon versterkt en lastex boord. Ut. 2 jr. 1?0 (15 ct. stijging per maat) Jongens sportkousen halfwollen rib. Teen en hiel met nylon versterkt In3verschil lende uni-kleuren. LH. 6 jr. 165 (kleine stijging per maal) (VROOM PBEESMAÏs) AMERSFOORT

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 4