Conclusie „zelfmoord" dient bewezen te worden DE DIJK IS DICHT Volkomen normaal gedrag op de fatale avond Fanny Blankers eerste Europese titel is binnen r Nederlandse dames winnen 4x100 meter vrije slag r Goochelaars Denen zullen Breclius-beker moeten afstaan Lammers plaatst zich in de finale 200 meter Eindelijk een eerlijke Nederlandse speelfilm Zaterdag 26 Augustus 1950 3 Het bekende café Het Goude Hooft'' aan de Groenmarkt te Den Haag was voor Frits Schat tenberg een vertrouwde omge ving. Hier heeft hij ontelbare bridge-avondjes meegemaakt, hier was hij een door habitué's en personeel geziene gast: vrien delijk, opgeruimd, levenslustig Een zelfmoordenaar"? Regering wenst: Uitbreiding Raad van State DEN HAAG. De regering heeft een wetsontwerp ingediend tot ver boging van het aantal leden van de Raad van State. Zij wil het ge tal der leden op veertien brengen gelijk ook voor de oorlog het geval was. De werkzaamheden van de Raad van State zijn de laatste ja ren steeds toegenomen. Vooral de afdeling voor de geschillen van be stuur is met werkzaamheden over laden. Eén ding 16 boven elke twijfel verheven en zal ook door de Haagse procureur-generaal mr. Versteeg niet worden tegen- gensproken: Friedrich Schallenberg, de Rijksduitser, wiens lijk op 14 September 1949 drijvenrfe werd gevonden in een vijver bij de Haagse Groot Hertogin*. nelaan, is géén natuurlijke dood gestorven. Hij kwam r.iiet op 45-jarige leeftijd door ouderdomszwakte om h'*t le ven. Hij overleed niet aam long ontsteking of aan kanker. Hij is verdronken. En de vraag, die "n Raadsel rood de dood van Schallenberg {2} VJ van meet af aan te bopantwoorden viel is deze: of het zijn eigen wil geweest is, dat liet zó met hem zou gaan, of hij, levensmoe, eigener beweging r>e vijver in park Zorgvliet is ingelopen, on danks zijn grote cjfngst voor al wat water was, dan wel of hij daarin werd geworpen. Met andere woorden: de simpele, maar belangrijke vraag: Heeft hier zelfmoord plaats gevonden of is het moord geureest? „Zelfmoord", Trv.gt de Haagse pro cureur-generaal. en hij heeft zyn antwoord kort» maar krachtig ge formuleerd. Doch toen wij zijn ver klaring lazen, kregen wij weer dat zelfde gevoeg dat ons de allereerste keer bekroop toen de Haagse poli tie dit be veerde Wij zagen de ge stalte varj Frits Schallen berg voor ons oprijten in de vertrouwde om- gevin v«n het café „Het Goude Hoofd" -aan de Haagse Groenmarkt. En wj.f hadden de neiging zeer be slist net hoofd te schudden H-eeft L, lezer, wel eens iemand ler-^n kennen, die later zelfmoord pleegde? Ons levenspad heeft twee maal dat van een zelfmoordenaar /gekruist. Het is ons bijgebleven, xiat noch het einde van de een, noen dat van de ander ons erg verraste. Wij zouden willen beweren als U begrijpt wat wij bedoelen dat zij „getekenden" waren, die deze zelfmoord jarenlang als het ware „bij zich" droegen; dat zij er op de een of andere wijze innerlijk voor waren voorbeschikt En wij houden wat men ook ooit zal mogen be weren stellig vol, daat dit bij Frits in geen enkel opzicht het ge- \al was. Hij was een volkomen an der type. Commissaris Hanken en Hoofdin specteur Kalf zullen om deze woor den glimlachen. Zij zullen opmer ken, dat er ontelbare zelfmoorde naars zijn geweest, die men nooit tot een dergelijke daad in staat zou hebben geacht. Daarover met hen te twisten komt niet bij ons op. Maar zij zullen wel niet willen te genspreken. dat een zelfmoord een heel ding is. Er is wat voor nodig éér een mens besluit, dat er vdftr hem geen nieuwe morgen meer zal zijn. En hoe gedraagt zich iemand, die wéét. dat de goede en de slechte uren van zijn leven nu zijn geteld; die wéét. dat voor hem nooit meer de zon zal opgaan; dat hij nooit meer de nachtwind door de twijgen zal horen suizen, zoals Schallenberg hoorde, toen hij in die winderige eerste van de 14e September de Zoutmanstraat uitkwam en de Laan van Meerder voort overstak? Blijft dat wat hij straks gaat doen, wat hij in zijn verbeelding misschien al honderd keer gedaan heeft, wat als voornemen bij hem gerijpt is, wat hij misschien al ettelijke keren heeft uitgesteld, geheel zonder eni ge invloed op zijn gedragingen? Reageert hij precies eender als al tijd? Heeft hij nog belangstelling voor zijn omgeving? Is er niets vreemds aan hem te bespeuren? Onderscheidt hij zich werkelijk in niets van de man, die bijvoorbeeld besloten heeft de volgende dag een nieuw costuum te kopen? Frits Schallenberg speelde wei nige uren voor zijn plotselinge dood met zijn compagnon Trimbach een partijtje kaart. Het spel had een volkomen normaal verloop. Fnts speelde niet beter en niet slechter aan men van hem gewend was. Hij was noch opgewonden, noch ver strooid. Hij heeft niet gezegd, dat hij niet kaarten wilde, omdat zijn hoofd er niet naar stond. Hij heeft zijn stoel niet achteruit geschoven met de mededeling dat hij geen zin meer had Hij heeft het spel niet zonder een woord te spreken neer gelegd om in de serre, met zijn rug naar zijn compagnon, de blikken over de al schemerige tuinen te la ten weiden. Integendeel: hij had al zijn aandacht bij het vrij spannende spel, waarin hij volledig op ging F~ hij vocht met Trimbach om de pii. ien. Bewijst dit alles, dat Frits Schal lenberg vermoord is? Op geen stukken na natuurlijk. De Haagse politie zal zeggen, dat zij dit dan ook nooit beweerd heeft en dat wie zoiets zegt, het ook bewijzen moet. Vanzelfsprekend Maar bewijst dit aHes soms dat gene, wat wél door de Haagse poli tie is beweerd, namelijk dat Frits Schallenberg zelfmoord heeft ge pleegd? Dat is één van de vragen, die wij aan commissaris Hanken of Hoofdinspecteur Kalf stellen. Want als politiemannen zullen zij het toch wel met ons eens zijn. dat ook de conclusie „zelfmoord" een bewijs verlangt. Wij hebben altijd gedacht, dat zo lang het bewijs voor een zelfmoord niet geleverd is, de politie zich op het standpunt plaatst dat er een moord heeft plaats gevonden. In den Haag neemt men blijkbaar aan, dater een zelfmoord is geschied, zolang het bewijs van moord ont breekt. Dat is natuurlijk een bijzon- Finse regerinp; krijgt motie van vertrouwen HELSINKI Het vijf maanden oude Finse coalitie-kabinet van Kek konen heeft gisteren met 101 tegen 85 stemmen een motie van ver trouwen gekregen in zijn beleid ten aanzien van de lonen en prijzen. De regering had Donderdag een loon- en prijsstop aangekondigd in antwoord op een ultimatum van het sociaal-democratisch vakverbond, dat de regering voor de keuze stel de van een loonsverhoging of een staking. Britse militaire Dakota in Malakka neergestort SINGAPORE Een Dakota van de Britse luchtmacht is in de staat Kelanta (Malakka) in het oerwoud neergestort en in brand gevlogen. Men vreest, dat de elf inzittenden zijn omgekomen. OOK GOUD TE WENEN WENEN Tot grote vreugde van trainer Ambrust, die geheel gekleed te water sprong om Irma Schumacher te feliciteren, won de Nederlandse dames-estafetteploeg het nummer 4 x 100 meter vrije slag met een voor sprong van bijna 10 seconden op de tweede aankomende, de Deense ploeg. Voor Nederland zwommen Ans Massaar, Wies Vaessen, ffannie Tenneulen en Irma Schumacher Een goede dag voor de Nederlandse sport dus, want behalve in Brussel ook tc Wenen weer een gouden medaille. Jan^ kampioen op de 400 meter Ans Massaar. die voor het eerst in een wedstrijd uitkwam bij deze Europese kampioenschappen, startte zeer snel als eerste bij de 4 x 100 m. estafette vrije slag, maar werd bij het eerste keerpunt ingelopen en zo zette Hannie Termeulen de strijd als tweede voort met een achterstand van 2 meter. Zij slaagde er in de Deense Mette Petersen, die de lei ding had. in te halen, zodat Wies Vaessen al met een kleine voor sprong begon. Zij liep nog meer uit. zodat Irma Schumacher geen enkel risico meer behoefde te nemen en kalm afwachtte tot Wies had aange- der voordelig systeem, omdat daar in geen plaats is voor een onopge helderde moord of een raadselach tige dood, zoals die van Frits Schal lenberg. Men kan. wanneer men na korter of langer tijd geen moord, geen motief voor moord of geen moordenaar heeft kunnen vaststel len. het desbetreffende dossier la ten opbergen door de documentatie dienst. Zoals met het dossier Schal lenberg geschiedde. Mr. Versteeg, de procureur-gene raal zal opmerken, dat dit pas is geschied, nadat wel degelijk het be wijs voor zelfmoord kant en klaar was Maar kan er van een bewijs worden gesproken, wanneer de aan wijzingen. die in de richting van móórd wezen met geen woord ontzenuwd worden? Wanneer de raadsels rond de dood van Schal* lenberg onopgelost blijven? Het be wijs" was zoals wij nog zulleu aantonen wel kant en klaar, maarhet bewees niets. Wenen springplank naar de vrijheid WENEN. Oostenrijkse rege ringsautoriteiten hebben medege deeld dat de tweede secretaris van de Poolse legatie in Wenen, Sta- nlslav de Tusch-Lec en de handels attaché Leopold Marski naar de Amerikaanse zone van Oostenrijk gevlucht zijn. Officiële zegslieden menen. dat. hoewel dit getal "nog on volledig is. in de afgelopen drie jaar meer dan 60 diplomaten uit de lan den van achter het ijzeren gordijn, die in Wenen geaccrediteerd waren hun toevlucht in het Westen hebben gezocht. (Van onze sportredacteur) BRUSSEL, Vrijdagavond Deze avond zijn de Londcnse Olympische Spelen het Brusselse Heuzei Stadion binnengedrongen. Om een uur of zeven, toen Fanny Blankers- Koen in een 11,7 finish met meters voorsprong op top-athletes van Rusland, Engeland en Frankrijk haar eerste Europese 100 m. titel greep, nog in haar uitloop bloemen kreeg toegeworpen en daarna door een storm van applaus en to.ejuichingen langs de eretribune naar haar trai ningsplunje terugliep. Toen zij er vlak by was, hief zy lachend een arm op. Nederland staat voor het eerst sinds Woensdag in de kampioens score genoteerd. Fanny Blankers-Koen zal die score morgen. Zaterdag, nog opvoeren. De series 80 m. horden bewezen, dat de tüJ twee jaar na de Olympische tend bezig met een snel veroverde Spelen, haar snelheid npg niet hebben afgeslepen. Elf drie tiende secon- ~J t*~1 de had ze nodig „split-seconds" boven haar woreldrcord. enigszins tot onze verwondering, nog overeind gebleven. Vergele ken met Woensdag, toen hij in een 100 m. serie bleef, was hij sterk vooruitgegaan. 100 m. lang moest hij de Brit Shenton en de Deen Schibsby laten gaan. Uit de bocht buigend vocht hij zich 60 meter vóór de finish naast Schibsby en op de finish vo- rbij de Deen. Tijd 22 seconden. Hij mag het in de halve finale overdoen. Ceremonies Protocolaires voor de koele Britse 400 m.-loper Pugh (47.3), die de direct na het schot losgebroken Franse favoriet Lunis 300 meter liet gaan en toen in een sterke sprint brak, en voor de IJs landse speer-gigant Huseby (kam pioen met 16 m. 74) werden afge wisseld door het 11,7-geweld van Fanny BlankersKoen in de 100 finale. Zij hield zich uitslui- Een beste dag voor Nederland, met een finish in zwak schijnwer- perslicht, waar onze 50 km. snel wandelaar Kluyskens op weg naar de eindstreep, juist zijn oranje broek doorheen droeg, toen de Fransman Heinrich rechts van de perstriburfe op een brancard werd weggedragen Heinrich was op dat moment twee minuten tienkamp kampioen van Europa. En Kluys kens was de laatste Nederlandse athleet, die wij sinds vanmorgen half elf langs een jurytrap zagen gaan. 55 P)EZER DAGEN sprak ik iemand, die het grootste deel van de bezettingstijd ..gekampeerd' had. Hij vertelde de vermakelijke ge schiedenis van ten amateur-gooche laar. mede gedetineerd. Die bleek van onschatbare waarde. Werkend buiten het kamp, was hij de man, die voor iedereen brieven uit en in het kamp smokkelde. Elke fouille ring doorstond hij met een glim lach. Dat, wat verborgen moest blijven, zat immers veilig in de zak van de schildwacht en werd er na het passeren van de gevaarlijke zo ne weer uitgetoverd. Wie gevoel voor humor heeft, zal zich dit ge beuren even doordenken en lachen. Even grappig is het. wanneer wij mensen de neiging vertonen, het zelfde spel te spelen met God. Nepn veel grappiger zelfs, wanneer we tegelijkertijd weten, dat God alwetend is en dus ons spel door ziet. Wij hebben altijd de neiging, Hem de schuld toe te schuiven van wat wij mensen misdeden. We ver bazen ons. dat God het kwaad toe laat. dat wij doen Nu moet U zich nog even dat kamp indenken. De goochelaar is op het punt, de contrabande in de zak van de schildwacht te stoppen, maar ontdekt, dat deze al voort lopende. zijn zak openhoudt, opdat de goochelaar gemakkelijker hem zal kunnen misleiden. Denkt U nu in. hoe deze man schrikt, opkijkt naar het gezicht van de soldaat en ziet. hoe er een kleine glimlach om de mond speelt en een onmerkbaar knikje van het stramme hoofd hem schijnt te bemoedigen. Nog doet de goochelaar, wat hij gewoon was te doen. doch dit keer in angstige ont zetting. Wat zal daar van komen? Maar wanneer straks de schild wacht opnieuw zich ,.beet laat ne men", gaat de goochelaar ineens een vreemd licht op: die ander is niet een vijand, maar de vriend Wie de lijdensgeschiedenis van de Here Jezus Christus leest, en ont dekt, dat in Hem God zich in de meest letterlijke zin „beet laat nemen" die ontdekt door de schrik heen, de liefde Gods. 55 Het epos van Walcheren verhaald: niet groots maar toch van betekenis fPlNDELIJK EEN NEDERLANDSE SPEELFILM van tenminste enige betekenis: „De dijk is dicht". Men kan er nog heel veel bezwaren tegen aanvoeren, maar in ieder geval steekt ze ver uit boven wat Nederland tot dusver aan speelfilms opleverde en kan ze gunstig vergeleken worden met het gemiddelde buitenlandse product. „De dijk is dicht" werd geproduceerd door Polygoon-Profilti naar een scenario en onder regie van A. Koolhaas. Walcheren's ondergang tij dens de oorlog en zijn energiek herstel vormen in deze film het hoofd thema, dat een parallel vindt in de figuur van een jongeman, die na zijn terugkeer uit Duitse gevangenschap alle illusie en levensmoed verloren heeft: zijn vrouw is bij het bombardement en de daarop volgende inundatie van Walcheren omgekomen verdronken in de molen van Westkapelle terwijl hij op weg was om haar in veilig heid te breupen, doch in de Biesbos aangeschoten en gearresteerd werd. Terug op Walcheren ervaart hij hoe de Westkappelaars de ramp verwerkt hebbenvoor hun leven en toekomst zijn blijven vech ten, de zee teruggedrongen hebben en de verzilte bodem weer tot. vruchtbaarheid gedwongen. En zij worden tot een symbool, dat in hem nieuwe geestkracht en wil tot leven wekt. een heel sobere en beheerste, maar niettemin bewogen en levende vertol king. die zeer aangrijpende momenten heeft. In iets mindere mate kan dit ook gelden voor Hcnnv Alma en Jan Teu- lings, beiden in kleine rollen als de vrouw van de hoofdfiguur en diens Voortreffelijk spel van Kees Brusse Verbeelding en werkelijkheid gaan zo In ..De dijk is dicht" samen; de film geeft een "historische reconstructie van de tragische gebeurtenissen op Wal cheren en maakt daarbij gebruik van een aan de fantasie ontsproten figuur, waarin de historische feiten gedramati seerd werden om een meer directe per soonlijke werking te bereiken bij de toeschouwers. Koolhaas is er daarbij vrijwel steeds in geslaagd zijn film een authentiek karakter te verlenen, vooral ook doordat hij een voortreffelijk ge bruik wist te maken van het natuur lijk décor het levende Westkapelle en zijn bewoners er> van documen taire beelden van de inundatie en de wederopbouw. Soms verrassend peil De ervaringen van de hoofdpersoon en het drama van Westkapelle worden in verschillende terugblikken verteld. De opbouw van het verhaal is niet sterk maar na een traag en wat uitdrukking loos begin bereikt het middendeel van de film een verrassend peil De episode \an de mislukte poging om in dc Bies bos door de linies heen te breken is een der hoogtepunten van dc film krachtig en heel gevoelig tevens in zuivere beeldtaal uitgedrukt. zoals trouwens ook de daarop volgende hal- lucinante droom van de gewonde jonge man (de paarden en het water als steeds terugkerende symbolen) cn de episoden waarin de gebeurtenissen in de molen van Westkapelle waar een dertigtal mensen een toevlucht zocht voor het bombardement, maar ei inge sloten raakte cn in het langzaam stij gende water omkwam gereconstru eerd worden Zwakke 'Haloog Het spel ln De dijk is dicht" ont kwam niet steeds aan de zwaa te cn nadrukkelijkheid van totnogtoe elke Nederlandse film. Kees Brusse. die de hoofdrol speelde, vond echter een prachtige, volkomen op de camera af- v. E. gestemde nuancering in zijn acteren; vriend Een tekort 'n deze film blijkt echtcr de gesproken tekst, die door gaans ook nog met veel nadruk ge zegd vrij banaal is en niet de onge kunstelde levendigheid van de gewone spreektaal weet te vinden wat voor al ln dc monologen bij de verschillende terugblikken de zuiverheid van het re laas der beelden stoort. Daarbij bleef de film niet vrij van enkele goedkope trekjes, wat banale humor (de scène met de nieuwe kamerbewoonsteren een slot. dat door een nieuwe liefde in net uitzicht te stellen kennelijk een concessie wil doen aan het grote pu bliek. Fraai camerawerk Deze gebreken mogen teleurstellen, de film treft aan de andere kant weer door een bijzonder gave verzorging van het beeldverhaal. Piet Buis. die aan de camera stond, heeft prachtig werk verricht: fraaie cn gevoelige beelden vooral in de buitenopnamen dikwijls zeer kernachtig van taal cn vloeiend gemonteerd. Men zou meer vaart in deze film wensen, minder wijdlopigheid ln tal van scènes en wat milder dan ook van de reeds genoemde feilen, maar in leder geval kan men vei hg vaststellen, dat de Nederlandse film industrie zich met deze grote speelfilm nu eens voor het eerst niet be hoeft, te scharpen De dijk is dicht" is dan nog geen werkelijk grootse film. maar een eerlijke poging van betekenis en zoal niet ten \olle geslaagd dan toch ook evenmin mislukt. A. T. KAMPHOFF Het water in de moten stijgt, ontsnapping is niet meer mo gelijk Een aangrijpend beeld uit de Nederlandse film: „De dijk is dicht" van -4. Koolhaas. Om half elf had de in Brussel wonende Nederlander zich mei een serie van 7 m. 14, 6 m. 99 en 7 m. 17 naar de finales van mor gen gesprongen. Een paarhonderd mensen op de zonnige open tribu ne keken wat loom toe, zagen la ter op de ochtend nog enige onder delen van de vijfkamp voor dames en de tienkamp voor neren en ver wonderden zich over de felheid waarmee de IJslander Huseby in de kwalificatie vcor de finale ko gelstoten zijn 28C pond achter het metaal zette. De middag itartte me' het ver trek van cle 50 km snelwand*»:;,;«rs Kluyskens zagen w.j ais derde het stadion verlaten. Even later v er- den de 12 finalisten voor liet Jis- curwerpen voor dames achter e^n official binnengevoerd. Daar liep de slanke Micheline Ostermeyer, Olympisch Kampi oene. Zij was een teer bouwsel vergeleken bij de Russ'sche we reldrecordhoudster en Europees kampioene Doumbadze, die vrien delijk lachend naar de werprilig wandelde en een uur later op het erepodium strak naar de'Russische vlag keek, die langzaam boven net scoringsbord omhoog werd getrok ken. Haar serie 40 m.-worpen had een piek van 48 m. 03. Zij was minstens een klasse stei ker Een fraai brokje klassenstrijd. Tweede een andere Russin: Shoumskaiu, derde een Italiaans meisje. Miche line Ostermeyer kwam pas daar na. Deze Frangaise was volkomen uit vorm, wat haar niet verhinder de om tussen de worpen door in de tweede serie 80 m. horden zo hardnekkig achter Fanny Blankers —Koen te jagen, dat zij met 11.5 sec. de op een na snelste tijd op haar naam bracht. Een serieuze bedreiging voor Fanny Blankers Koen zal zij echter niet naar de finale kunnen meenemen. Willy Lust en Nel Vos werden in andere series kansloos afgevoerd. Allebei vierde. Toen de series der 200 m.-lopers met 21,5 en 22 sec. tijden waren uitgekamd, was Jan Lammers, anderhalve meter voorsprong tot 4,5 m. op te voeren. De overigen waren nergens. Ook de Russische kampioene van 1946, Setchenova, niet. Tweede is 12,3. Ir. Paulen, voorzitter van de KNAU, legde de medaille in Fan ny Blankers' handen, vond het Wilhelmus minstens zo mooi als elke andere Nederlander hier en zag na de laatste strophe de nieu we kampioene plotseling van het podium springen en dwars over het veld naar de open tribune lo pen. Een moeder rende naar haar ouders Intussen kwam het gevecht tus sen de tienkamps geen moment tot bedaren. De IJslander Clausen, na de eerste dag ver vooraan, werd na het zevende onderdeel toch nog besprongen door de Fransman Heinrich. Heinrich trok uit het polshoog (3.80 nvzó veel punten, dat Clausen (3,10) op eens dicht bij hem kwam. (Een andere tien kamper, Scheurer gebruikte dit. onderdeel om m°t J,30 m. een nieuw Zwitsers record ie vesti gen). Na het in duisternis volvoerde speerwerren had Heinrich de IJs lander zelfs van de top geworpen (72 punten vo- sprong t Alleen in het laatsfe nummer van deze tien kamp, de ivo m zou Clausen nog kunnen terugkomen. Hij heeft zelfs geen nosing gedaan. Met Heinrich voortdurend op 5 meter achter hem liep hij mat de ronden door, keek even op toen de Fransman 80 m. voor het ein de rustig naast hem kwam en greep toen onder het lopen met een hoofdknikje diens hand. Hij gaf zich over. Met het gebaar waarmede een „good sport" zich over móet geven. Heinrich, ge kweld door de laatste drie slopen de nummers, kreeg direct na de finish een „begrijpelijke" reactie. Er moest een brancard komen. De kampioensscore na de der de dag: Rusland 5, Frankrijk 2. IJsland 2, Engeland 2. Tsjecho Slowakije 1, Italië 1, en Nederland 1 titel. tikt. Op haar beurt vergrootte Irma de voorsprong van 8 meter ook nog. zodat de Nederlandse ploeg tenslotte bijna 10 seconden eerder aantikte, dan de Deense. De tussentijden van onze vjer dames waren. Ans Massaar 1.10.6, Hannie Termeulen 1.09.5, Wies Vaes sen 1.07.7 en Irma Schumacher 1.06.1. Twee dagen voor het einde van de Europese zwemkampioenschappen hebben de Nederlandse dames reeds zoveel punten verzameld, dat zij reeds nu onbereikbaar zijn geworden voor de andere damesploegen. Het resultaat is dus. dat de Deense ploeg de Brcdiusbeker zal moeten afstaan aan Nederland. Hoewel Jany met ruim 2 seconden voorsprong op zijn jeugdige landge noot Boiteux de Europese titel be- haa'de. was de strijd in de finale van de 400 meter uiterst spannend. Toen er nog 100 meter moest worden afge legd was de tijd van Jany (3.37.4) slechts 0 1 seconde boven die van Stipetec. terwijl voor Lehmann 3.37.7 en voor Boiteux 3 39.1 werd afge drukt. Op de laatste 100 meter liep Jany echter zienderogen op dit drietal uit, van wie alleen Boiteux. die de Zuid- Slaaf en de Duitsers voorbij ging, niet verder achter raakte. Stipetec zakte l.elemaal af en deelde tenslotte met onze landgenoot Tjebbes de zesde en zevende plaats in dezelfde tijd: 5.01.7, zodat Zuid- Slavië en Nederland dit ene punt voor de Europa beker samen zullen moeten delen. Het laatste punt op het program ma de zwemkampioenschappen voor Vrijdag was de waterpolowed- strijd tussen de staartploegen in de halve competitie- Frankrijk cn Zwit serland Frankrijk won deze strijd met 7-3. nadat de rust was ingegaan met 4-3. 4 x 100 m. vrije slag dames. 1 en Europees kampioen Nederland 4.33.9. 2. Denemarken 4.43.1. 3. Zweden 4.44.7. 4. Frankrijk 4.47.1. 5. Italië A 5 .0. 6. Zuid-Slavië 4.56.1 De uitslag van de tweede serie der 100 meter rugslag heren luidt: 1. Zins (Fr 1.10 3 2. Skanata (Zuid- Slavië) 1.10.6 3. Massaria (It.) 1.11,5. 4. Persson (Zweden) 1.13.0. 400 m. heren: 1 Jany (Fr.) 4.48.0. 2. Boiteux (Fr.) 4.50.1. 3. Lehmann (Duitsli) 4.51.2. 7. Jjebbes (Ned.) 5.01.7. Kind door gasverstikking omgekomen (Van onze correspondent) GRONINGEN Een negenjarige jongen te Helpman (Gr.) is dooi' gasverstikking om het leven geko men. Toen zijn ouders opstonden be- 1 merkten zij in huis een sterke gas- lucht. Het bleek, dat de gasslang los zat. Men zette terstond alle ramen cn deuren open. maar eerst later op de morgen ging de vrouw naar boven om haar zoontje te wekken Het gas was ook hier doorgedrongen cn de levensgeesten van de jongen waren naar bleek reeds geweken. Van Zuid-Molukken na veel omzwervingen) naar Nederland DEN HAAG. De minister van Voedselvoorziening en Bevoorra ding van de republiek Zuid-Mo lukken de heer Lokollo, is er in geslaagd de blokkade van de R I. rond Ambon te doorbreken. Na een avontuurlijke tocht door de Indonesische archipel heeft hij Sin gapore weten te bereiken, vanwaar hij naar Nederland is doorgevlo gen De heer Lokollo. die thans in Den Haag ertocf t, is naar Neder land g -komen om namens de re publiek Zuid-Molukken toelich ting te geven op het voorstel tot het doen houden van een drie- hoeksconferentie tussen Neder land, de R.I. en de republiek Zuid- Molukken, een voorstel, dat op 28 Juni j.l door dr Nikyuluw, verte genwoordiger van de republiek in Den Haag. aan minister-president dr. Drees is gedaan. Meer dan duizend slachtoffers in Noord-Assam BOMBAY. Meer dan duizend personen z(jn in de afgelopen tien dagen overleden tengevolge van de aardbeving en de overstromingen, die er het gevolg van waren, in Noord-Assam, aldus niet-officiële berichten, die door de Indiase radio z(jn uitgezonden. Luchtlandingstroe pen van India zijn Vrijdag ln Noord- oost-Assam geland om te helpen bij de bevoorrading uit de lucht. Meisje met fiets onder tractor (dodelijk gewond) (Van onze correspondent) ZWOLLE Het elfjarig dochter tje van de heer Harke in Den Hulst Voor woonschepen geeft Commissaris der Koningin vergunning DEN HAAG Het ministerie van Wederopbouw en Volkshuis vesting vestigt er de aandacht op, dat ingevolge de wet op woon schepen en woonwagens voor het gebruik van een woonschip een schriftelijke vergunning is ver eist, af te geven door of namens de commissaris der Koningin in de desbetreffende provincie. Ook voor Zwitserland nu collectief paspoort (Eigen berichtgeving) DEN HAAG Dezer daeen is een overeenkomst met Zwitserland tot stand gekomen, als gevolg waarvan het collectieve paspoort, dat in het verkeer met verschillende landen reeds is ingevoerd, ook voor reizen j naar Zwitserland kan worden ge bruikt. Het collectieve paspoort wordt afgegeven voor groepen van die on de straatwep naar T irhtmic 0 personen, de geleider bui- aie op ae straatweg naar i^icntmis tpn hM(.hftllw|n0 cPiati>n n*. naast een tractor met melkwagen fietste, is komen te vallen en onder ten beschouwing gelaten De gelei der zelf moet een geldig paspoort j. <7- hebben. De ingeschrevenen op het !!»05>An. collectieve paspoort voor Zwitser- kort daarop aan haar verwondingen Knaap in vaart verdronken (Van onze correspondent) ZWOLLE De twaalfjarige Klaas Keizer te Balkbrug is in de Dedems- vaart tussen Sluis IV cn de Dalvoor- derbrug verdronken. Toen hij niet op tijd thuis kwam was men hem gaan zoeken. Uren later vond men zijn fiets en diep in de nacht na uren dreggen het lijk. land. dat per 1 September wordt in gevoerd, moeten in het bezit zijn van een legitimatig-bewijs met foto. „Kortenaer" gaat visites afleggen bij de huren DEN HAAG Het Ugt in het voornemen Hr Ms „Kortenaer", die in de Indonesische wateren vrij komt, een thuisreis te laten maken, waarbij behalve havens van Nieuw-Guinea ook nog enige buitenlandse havens zullen wor den be: ht.

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 3