DAGBLAD VOOR AMERSFOORT CU POL A-oefening bewijst paraatheid van West-Europa Spender (Australië) komt praten over Nw-Guinea Aanval van laatste adem loopt vast Europese Assemblee voor plan-Schuman Churchill: „Dicht de bres snel" Ongeluk van Nederlandse vlieger werpt schaduw over successen Treinongelukken in België en Engeland: 16 doden r a 10e Jaargang, no. 201 Maandag 28 Augustus 1950 Opgericht door de Stichting ..Het Parool" - Giro 510330. Bank: Rotterdamsche Bank Postbus 9 Abonnements prijs 32 cent p. w. of 4.15 p. kw. Losse nummers 9 cent Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 6235. Redactie en Administratie: Snouckaertlaan 7, Amersfoort. HOOFDREDACTEUR: TJ. DE BOORDER (Van een onzer medewerkers) CUPOLA-HOOFDKWARTIER. Cupola is voorbij. Men overziet nog niet alle rappor ten, maar vast staat, dat de Nederlandse Luchtstrijdkrachten goed hebben voldaan, het complimentje dat zij gekregen hebben bfj monde van generaal-majoor A. Baretta is ten volle verdiend geweest. Tragisch, dat in Noord-Brabant een jonge Nederlandse Spit- fire-vlieger, de 24-jarige reserve 2de lt. vlie ger J. S. M. Welte uit Eindhoven is veronge lukt bij Etten, en vervelend, dat in Eindhoven Britse vliegers met Brabanders slaags raakten om een meisje, maar de politie kon de rel, die eigenlijk niets met Cupola te maken had, baas blijven. Cupola is een scherpe proefneming geweest of de luchtverdedigingsstelsels van Noord-Frankrijk, België en Nederland be hoorlijk gecoördineerd zouden functionneren en het antwoord moet luiden: ,.ja!, zeer goedP' Een nieuwigheid waarop niemand verdacht was, maar die de spanning in Nederland erin hield voor de deelnemers, was het felle optre den van een aantal saboteurs op het vlieg veld-Leeuwarden, die het niet verder konden brengen dan „het opblazen van de Telefoon centrale" en „schale aan gebouwen en han gars". Even later werden steekvlammen vak kundig door mannen in asbestpakken gedoofd. Niemand kwam uit de kleren, maar iedereen bleef „fris", omdat er voortdurend werk aan de (lucht- en grond-) winkel was. In Amsterdam nog staking en rumoer AMSTERDAM. Het aantal niet- werkende havenarbeiders bedroeg Zaterdag circa 1650 De laatste dagen zijn er wel arbeiders bij gekomen, maar niet meer af gegaan, zodat nu 69 procent van het totaal aantal havenarbeiders aan het werk is. De toestand op de bouwwerken is bijna geconsolideerd, moeilijkheden doen zich practisch niet voor. De Amsterdamse politie heeft nog voortdurend de handen vol met sta- kingsrumoer. Zaterdagavond was het onrustig in de Admiraal de Ruyter- buurt. De agenten maakten van hun gummistok gebruik. Een van hen kreeg een straatsteen tegen het hoofd geslingerd. Inmiddels is onder het personeel van het gemeentelijk handels entre pot aan de Cruquiusweg een staking uitgebroken, omdat geweigerd werd een „besmet" verklaarde dekschuit te lossen. De staking omvat 28 man per soneel, zowel vaste als losse arbei ders. Generaal Baretta prijst onze luchtmacht Dc straaljagers hebben vele uren lang de acties beheerst: hun kruis snelheid kwam niet beneden de 860 km. per uur en hun 4 kanonnen ble ken een fel, modern afwecrwapen. De Boisertankwagens zijn te on- rent zo effectief toegepast, dat sir James Robb nog vóór bet einde dei- manoeuvres besloot: ..Ogenblikkelijk die tankmethode (1200 Liter in l'é minuut) in Engeland invnpren. want daar doen ze er nog 20 minuten over!" Van alle deelnemers dor sten de Nederlandse vliegers het laagst te vliegen; bij enorme snelhe den kwamen zij soms tot op 5 me ter boven het maaiveld (in Twente) Vooral mannen, die nog op grote oorlogspractijk bogen, hebben op zienbarende verrichtingen geleverd; het waren kapitein J. van Arkel, die van de aanvallen op de Gneisenau en de Scharnhorst en van de invasie en de slag om Arnhem weet te ver tellen. majoor J.N. Mulder, die tachtig oorlossvluch- ten op zijn staat van dienst heeft staan en kapitein W. de Wolff, die er een paar honderd op zijn naam bracht. Zij zorgden ér telkens voor dat de Glosters met een 600 km. snelheid bijna loodrecht omhoog- schoten en op duizelingwekkende hoogte de strijd konden aanbinden met Mosquito's, Spitfires, e d. Leeuwarden. Twenthe. Eindhoven. Valkenburg. Gilze Rijen hebben in tens gewerkt. Het nieuwste van het nieuwste is getoetst aan oefeningen die de realiteit zeer nabii kwamen Men is tevreden Jammer diep-iam- rner. dat een der vliegers zijn deel neming aan de manoeuvres met zijn leven heeft moeten betalen. Nationalisatie van Britse staalindustrie in October LONDEN In October zal de Engelse Labour-regering de door het parlement aangenomen wet op de nationalisatie van de ijzer- en staal industrie in toepassing brengen, al dus wordt in welingelichte politieke kringen te Londen voorspeld lp dat geval voorziet men een heftige bot sing met de conservatieve oppositie Men had verwacht, dat de regering met haar geringe meerderheid haar bestaan niet in gevaar zou brengen, doch anderzijds zou zij bij haar aanhangers ontstemming verwek ken. indien zij niet tot de nationa lisatie overgaat. KOREA Vredesplan In het zoeklicht J De Amerikaanse kolonel Peter D. Claines reikt de Zuidkoreaanse -officier Soe Whan Tsjoeng de onderscheiding van Amerikaans cavalerie kapitein uit. Tsjoeng commandeert een Zuidkoreaanse eenheid, die aan een Amerikaanse strijdgroep is toegevoegd. Op de achtergrond slaan Amerikaanse en Zuidkoreaanse soldaten de ceremonie gade. Ernstige bezwaren tegen Indonesisch beheer (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. De Australische minister van Buitenlandse Zaken, Percy C. Spender kwam Zondagmiddag met het vliegtuig van de Britse Hoge Commissaris in Duitsland uit Bonn op het Haagse vliegveld Ypen- burg voor een driedaags bezoek aan Nederland. Hij zal besprekingen voeren met de Nederlandse minister-president Drees, de minister van Buitenlandse Zaken Stikker en de minister voor Uniezaken en Over zeese Rijksdelen van Maarseveen over het probleem Nieuw Guinea. TOKIO Het communistische offensief van „de laat je adem" is zowel aan de Oost- als aan de Westkust vast gelopen op het onbuigzame verzet van de Zuid- Koreaame en Amerikaanse verdedigers. Luitenant-gene raal Walton H. Walker, commandant van de grondstrijd krachten der V.N. in Korea, heeft tot het Zuidkoreaanse leger verklaard: „Ik geloof, dat de vijand zijn laatste adem opgebruikt, terwijl de strijdkrachten der Verenigde Naties dagelijks sterker en sterker worden." Behalve in de sector ten Noord-Oosten van Taegoe, waar zij kleine insten boekten, ging het de Noordelijken vandaag aan nlle fronten slecht. Aan de Oostkust, na twee dagen van spectaculaire win- <en. kwamen de communisten tegenover een niet te ver murwen Zuid-Koreaanse defensielinie op drie mijl van de havenstad Pohang te staan. Aan de zuidkust kwamen zij niet verder, nadat een zware Amerikaanse luchtaanval Zondag blijkbaar hun tijdschema in de war had gestuur voor de grote aanval op Poesan In de lucht boven Noord-Korea intussen, strooiden superforten 400 ton bommen op 10 belangrijke bruggen en een ijzer- en staalfabriek op 40 km ten Zuiden van de rnmmunistische hoofdstad Pjongjang. Vliegtuigen van Amerikaanse vliegdekschepen brachten 5 Noórdkorèaanse schépen tot zinken en beschadigden 32 andere schepen én kleine vaartuigen Ook vernietigden en beschoten zij elf i „fonkelnieuwe" (in Rusland ge bouwde) Yak-jachtvliegtuigen, die op de grond te Jongpo werden aan getroffen en bestookten zij spoor- weginstallaties in Noord-Korea. ..Tarzan" stal juwelen NICE De politie te Nice heeft Zondag de arrestatie bekend ge maakt van de man. die verantwoor delijk zou zijn voor '5e roof van ju welen ter waarde van 200.000 gul den in de villa van de Amerikaanse nylonkoning Winston te Golfe Juan. De gearresteerde is de 23-jarige Ita liaanse acrobaat Dante Speda. die door zijn vrienden „Tarzan" ge noemd wordt. Het is wat vreemd, dat er van Ami ,-ikaanse zijde tot nog toe met zo weinig geestdrift is gereageerd op India's voorstel, de niet-permanente leden van de Veiligheidsraad (India Noorwegen. Zuid-Slavië. Egypte. Ecuador en Cuba) op te dragen', een regeling van de Koreaanse kwestie uit te werken. Misschien acht Was hington het tijdstip voor de uitvoe ring van een dergelijk plan niet goed gekozen. De militaire situatie in Korea is op het ogenblik voor de strijdkrachten van de Ver. Naties minder goed. dan zij over enige maanden ongetwijfeld zal zijn en dat zou een eventueel accoord, van Westers standpunt bezien, ongunstig moeten beïnvloe den. Maar nauwe lijks is toch aan te nemen. dat de Amerikanen een regeling van de Koreaanse oorlog niet werkelijk zouden wensen. Want het alternatief van deze oplossing is voortzetting van de strijd tot het bit tere einde, waarbij eerst halt gehou den zou kunnen worden aan de Mandsjoerijse grens. In het verloop van de krijgshandelingen zou geheel Korea verwoest worden. En wat moet daarna gebeuren? Moet Ame rika, moeten de Verenigde Naties dan de aangerichte schade herstel len? Moet Korea dan permanent be zet gehouden worden door een aan zienlijke troepenmacht? Dat is waar lijk geen aanlokkelijk vooruitzicht. Men zal misschien kunnen opmer ken. dat Moskou geen vreedzame re geling wenst en dat India's voorstel daarom bij voorbaat tot mislukking gedoemd is. Men moet daarbij echter bedenken, dat India zelf aan de uit werking van een regeling zou mede werken en zelfs Moskou zou zicb moeilijk kunnen veroorloven een op lossing. die ten minste voor een groot, deel het geesteskind van deze belangrijke Aziatische mogendheid zou zijn, van de hand te wijzen. De besprekingen beginnen Maan dag. en zullen Dinsdag worden voortgezet. Spender weigerde bij zijn aankomst ook maar één enkel nieuw woord over het vraagstuk Nieuw Guinea te zeggen. Australië heeft zijn standpunt bepaald en het heeft dit standpunt bekend ge maakt m een verklaring van de regering op 7 Juni voor het Huis van Afgevaardigden, zo zei hij. Daaraan heb ik niets toe te voe gen voor ik met de ministers van Nederland heb gesproken zei Spender. Op 7 Juni had Spender ver klaard, dat Australië bij het bepa len van de toekomst van Westelijk Nieuw Guinea rechtstreekse en vi tale belangen heeft. Australië moet zijn standpunt kenbaar kun nen maken, vóór er enigerlei stap pen tot verandering van de status van Nieuw Guinea worden geno men. Westelijk Nieuw Guinea is van strategisch vitaal belang voor de verdediging van Australië, al dus zei Spender destijds in het Huis. Gevraagd of hij met bepaal de concrete denkbeelden naar Ne derland is gekomen, verklaarde minister Spender, dat hij altijd met Sowjet-Rusland beschuldigt! LONDEN De Sowjet-Unie heeft aan de VS. een nota gezonden, waarin generaal Mac Arthur beschul digd wordt van schending der inter nationale bepalingen inzake Japanse oorlogsmisdadigers. s Nog onvast t veer j 1 Weersverwachting geldig van Maandagavond tot Dinsdag- g i avond: g j Over het algemeen veel be- wolking en plaatselijk enkele buien, hier en daar onweer, jj I Meest zwakke veranderlijke g g wind. Dezelfde temperaturen p g als vandaag of iets hoger. g g 29 Aug Zon op 5.46 onder 19 35; g Maan op 20.12 onder 7.45. zeer concrete denkbeelden op reis gaat. Hij weigerde echter commen taar op de vraag of het juist is, dat Australië een gemeenschappelijk Nederlands-Australisch beheer over geheel Nieuw Guinea zou voorstaan. De vraag of hij gelooft aan een gemakkelijke oplossing van het vraagstuk Nieuw Guinea, beantwoordde minister Spender met de opmerking dat wereld vraagstukken nimmer gemakkelijk zijn op te lossen. Het enige punt waarop Spender zich rechtstreeks en duidelijk uit sprak was toen hij zei, dat Austra lië duidelijk te kennen had gege ven dat het zeer ernstige bezwaren heeft tegen een Indonesisch beheer over Westelijk Nieuw Guinea en dat er in dat standpunt niets is veranderd. Mao stuurt een delegatie naar Lake Success LONDEN De minister van Bui tenlandse Zaken van de Chinese Volksrepubliek, Tsjou en-Lai, heeft Trygve Lie in een telegram mee gedeeld. dat bet communistische China van plan is een delegatie te zenden naar de vijfde algemene ver gadering van de Vereenigde Naties die 17 September bijeenkomt, zo meldt het Sowjet-Persbureau Tass. Tot voorzitter van de delegatie is Tsjiang Wen-Tien benoemd. In de boodschap wordt Lie ver zocht de belanghebbende partijen op de hoogte te stellen en „de nodige maatregelen te nemen, dal de delegatie van de Chinese Volks republiek deel kan nemen aan het werk van de vijfde algemene ver gadering" Tevens wordt dringend om een antwoord verzocht. In Amerika is een zoeklicht ge construeerd met een lichtsterkte van zeventig millioen kaars voor het op sporen van onderzeeboten vanuit vliegtuigen. LONDEN. De z.g. Ierse trein, die van Holyhead aan de Engelse West kust naar Londen rüdt. Is Zondagochtend vroeg bij Conway aan de kust van Noord-Walcs op een stilstaande locomotief gereden. Zes inzittenden kwamen om het leven en 35 gewond, van wie velen ernstig. De P.v.d.A. dringt aan op prijs- beheersing AMSTERDAM Het partijbe stuur van de PvdA zegt in een Za terdag genomen resolutie: le. dat een bij het gestegen prijs peil behorende inkomensaanpassing voor de loonarbeiders en de kleine pensioentrekkënden noodzakelijk is en maatschappelijk verantwoord: 2e. dat opnieuw op korte termijn een prijsbeneersing moet worden in gevoerd om de ten gevolge van toonbeweging en internationale prijsstijging te verwachten inflatio- nairc tendenzen de baas te blijven, en 3e. dat bij een verhoogd uitgaven- peil van de defensie ter wille van de verdediging enerzijds, doch ter wille van het levenspeil van de massa anderzijds, het scherpste toe zicht op de doelmatigheid van de besteding van deze gelden geboden Om dit jonge meisje wordt gewor steld. door de ouders met haar tij delijke verzorgster, door de logische rechtsopvattingen van het verre Westen met de getrucqeerde van het verre Oosten, door Engels-Ne derlandse publieke opinie met ge zichtsverlies gevoelens van tegen woordig op scherp gestelde Ooster lingen, Christendom met Malak- kaans mohammedanisme, door leef- tijdscertificaat met huwelijksacte (want de 13-jarige Bertha Hertogh is door haar pleegmoeder Aminah, laatste foto van beiden gaat hier bij enkele weken geleden uitge huwd aan een islamitisch onderwij zer). Duizenden hebben zich hun mening over ait drama gevormd. Telkens gaan de gedachten uit naar de geschonden Berg-op-Zoomse fa milie-eenheid en naar de rimboe op Noord-Oost Malakka. Het recht zal het zegevieren zonder opnieuw nodeloos wonden te slaan Salomo's wijsheid en Job's geduld zouden beide tekortschieten om dit pro bleem tot een voldoeninggevende oplossing te brengen. Marineminister V.S. op de vingers getikt WASHINGTON Een woord voerder van het departement van Buitenlandse Zaken, heeft Zaterdag zijn afkeuring uitgesproken over .ie rede. die de minister van Marine, Matthews, Vrijdag te Boston had gehouden en waarin deze had ge zegd. dat de Verenigde Staten zich bereid moesten verklaren desnoods een oorlog te beginnen om de po tentiële v'ijand tot vreedzame sa menwerking te dwingen. De woord voerder zeide, dat het departement van Buitenlandse Zaken Matthews toespraak niet vooraf heeft goed gekeurd. ..De Amerikaanse regering is geen voorstander van welke oor log dan ook." De sneltrein was op weg naar Lon den en vol vacantiegangers, die uit Ierland terugkeerden. Twee rijtuigen schoven in elkaar, drie andere ont spoorden en het restauratierijtuig kantelde. Bijna twee uur na het on geluk was men nog bezig mensen uit de wrakstukken te halen. DOORNIK. Een trein, die uit Doornik kwam is te 13 u. 20 even voor het station van Havinnes ont spoord. De eerste wagen is in de ten der gereden, de tweede bovenop de eerste Er zijn vier reizigers gedood en verscheidene gewond. Het reddingswerk werd bemoei lijkt. doordat de- wrakstukken een onontwarbare massa vormden. Uit de tweede wagen werden de lijken van drie vrouwen en een militair gehaald. Van de negen gewonden is er een, een vrouw, in het ziekenhuis overleden. STRAATSBURG. De aanbeveling van de economische commissie der Assemblee van het plan-Schuman is Zaterdag aangenomen met 73 stemmen bij 32 onthoudingen. De resolutie spreekt voldoening uit over het Franse initiatief, en dringt aan op een hernieuwde poging om an dere regeringen er in te betrekken. Zij beveelt tevens aan. dat leden van het steenkool- en staal-,.parlement", zoals wordt beoogd in het plan-Schuman. gekozen zullen worden uit de leden van de Europese Assemblee. Er wordt echter niet gerept van het verlenen van enig gezag aan de Raad van Europa over de ..pool." Dit was de bedoeling geweest tot ratificatie van de visscrü-over- LONDEN Europa verkeert In groot gevaar van een communistische aanval, maar wanneer ons nog enige jaren de tijd wordt gelaten tot het orgjniseren van onze defensie en Amerika in die periode zijn atoom- superioriteit weet te handhaven, is er kans op een definitieve vredes regeling met de Sowjet-Unie. aldus heeft Churehill Zaterdag in een radio toespraak tot het Britse volk verklaard. In ieder geval moeten \vR „de afschuwelijke bres in het Europese front" zo spoedig mogelijk diehten, voegde de Britse oorlogsleider er aan toe. „Op de zitting van de Raad van elkaar zullen staan bij de verdedi ging van de vrijheid". Churehill zeide het te betreuren, dat er nog geen poging is gedaan om tot „een persoonlijk gesprek op het hoogste niveau met de leiders van de Sowjet-regering" te komen. Hij bracht in herinnering, dat hij dit in een van zijn verkiczingsredevoerin- gen in Februari had voorgesteld. Volgens Churehill hadden Russi sche regeringsinspecteurs toegang tot Engelse fabrieken, die voor de de fensie produceren De reden hiervan was. aldus Churehill, dat Engeland machine-onderdelen voor export naar Rusland produceert waar deze onderdelen worden gebruikt voor het maken en repareren van tanks. Een woordvoerder van het Britse ministerie van bevoorrading beves tigde Churchills onthulling, dat Rus sische regeringsinspecteurs Britse fabrieken bezoeken, die voor de de- fensi? werken. De woordvoerder zei de echter, dat het in het geheel niet moeilijk was om dingen, die de Sow- jet-inspecteurs niet mochten zien. „uit hun ogen te houden". Europa," zo verklaarde Churehill, „zijn twee zeer opmerkelijke dingen gebeurd." „De Duitsers hebben ver klaard. dat zij geen nieuw nationaal Duits leger willen vormen, doch be reid zijn in een Europese verdedi gingsmacht te dienen. En ten tweede heeft Frankrijk met een nobel ge baar het denkbeeld verwelkomd, dat Franse en Duitse soldaten naast \an een Brits conservatief amen dement op de resolutie, doch de voorsteller Macmillan liet het val len. zodat van zijn voorstel alleen overbleef het aandringen op een nieuwe poging om andere landen, met name Engeland, aan het plan te doen deelnemen. Van Labour- zijde werd dit „politieke acrobatiek" genoemd, omdat het boven-nationa- le orgaan van het plan voor Enge land, ook voor de conservatieven, even onaanvaardbaar blijft als te voren. Met 66 stemmen tegen 19 en 19 onthoudingen gaf de Assemblee aan deze „politieke acrobatiek" haar ze gen. Zij heeft zich door de rest van haar economisch program heen ge werkt en alle aanbevelingen van de economische commissie aan vaard. Daarbij was de aanbeveling tot het houden van een bijeen komst van ministers van Landbouw met het doel te komen tot markt analyse en markorganisatie. Voorts heeft de Assemblee een oproep gericht tot sommige landen DEN. HA AG. Binnenkort zullen aan de verzamelaarsloketten der postkantoren de volgende frankeer zegels van Suriname verkrijgbaar zijn: Koningin Wilhelmina-zegels. 1948. type Hartz. in de waarden van 0.371/4, 0.40. 0,50, 0.60, 0,70. Het ongeluk met het Amerikaan se hospitaal schip ..Benevolence", dat in de nacht van Vrijdag op Zaterdag tijdens een dikke mist tn de Baai van San Francisco werd aangevaren en binnen een half uur zonk, is gelukkig min der catastrofaal geëindigd, dan zich oorspronkelijk liet aanzien. Door heldhaftig optreden van kustwachten en vissers is verre weg het grootste deel der opva renden, namelijk 489, gered. Er zijn 18-mensen om het leven ge komen: 20 worden nog vermist. De foto toont een lid van de kustwacht (links) die twee over levenden helpt. eenkomst, die ten doel heeft uit putting van de visstand tegen te gaan. (Nederland heeft deze over eenkomst betreffende de maas wijdte van visnetten twee jaar ge leden reeds geratificeerd. Red. De verdere door de Assemblee gegeven adviezen betreffen de po litiek van arbeia voor ieder, het leggen van directe banden tussen de experts der O.EE.S. en de Assem blee en tot hei voorkomen van dubbele belasting. Zij heeft voorts een aantal sociale en procedure- voorstellen goedgekeurd. Deze strekken tot instelling van een on derzoek naar een verbetering van het woningvraagstuk en tot het vormen van een Europees construc tiecentrum Voorts heeft zij geadvi seerd tot instelling van een Euro pese vluchtelingenorganisatie, een punt dat de Duitse afgevaardigden aanleiding gaf de ernst van 't pro bleem van hun negen millioen vluchtelingen in het licht te stellen. Kardinaal Van Roey bedreigd (Van onze correspondent) BRUSSEL De periode van dreigbrieven en bedreigingen met aanslagen is bliikbaar in België nog niet voorbij. Thans wordt gemeld, dat de aartsbisschop van Mechelen, kardinaal Van Roey. de laatste da gen dreigbrieven heeft ontvangen. Ten gevolge daarvan is het aarts bisschoppelijk paleis voorzien van een bewaking door dc rijkswacht, die eveneens in de omringende stra ten patrouilleert. Westerlings vrijheid aan zijden draad BRUSSEL De vrijheid van Westerling heeft Zaterdag aan een zijden draad gehangen. Het liberale blad „Het Laatste Nieuws" bevatte namelijk een artikel met politieke inslag over Indonesië, geschreven door „Westerling". Dit is echter de schuilnaam van een medewerker van het blad. die ook in de Frans talige pers. over Azië schrijft onder de naam ..l'Occidenta)". waarvan Westerling de Nederlandse vertaling is. De Veiligheidsdienst was reeds gealarmeerd om de echte Wester ling op grond van woordbreuk in te rekenen. (Zoals bekend, is hem toegestaan in België te blijven, in dien hij zich onthoudt van politieke activiteit). Juist' op tijd kwam iemand echter op het idee de re dactie van „Het Laatste Nieuws" nog even op te bellen, waarbij men de juiste toedracht van de zaak vernam. Gouden bruiloft liep droevig af 's-HERTOGENBOSCH - Terwijl het echtpaar Schduten-Guntlisber- gen alhier te midden van honderd familieleden en vrienden zijn gou den huwelijksfeest vierde, kwam Za terdagmiddag de Koninklijke Har monie 's-Hertogenbosch een serenade brengen. Een zwager van de gouden bruid werd tijdens deze serenade door een hartverlamming getroffen en overleed. De verdere feestelijk heden werden na deze tragische ge- j beurtenis afgelast. V.N. gemengd in kwestie der krijgsgevangenen LAKE SUCCESS De Verenigde Staten, Groot-Brittannié en Austra lië zullen de Algemene Vergadering der V.N., die 39 September wordt geopend, verzoeken het Internatio naal Rode Kruis te belasten met een onderzoek naar het lot van de Duitse en Japanse krijgsgevangenen, die tijdens de oorlog in de Sowjet- Unie zijn geïnterneerd, Nee toch.Heus Een greep Britten laat zich vrijwillig proefschipbrcuke- ling maken op open vlotten in de Poolzeeën en in Oceanic, om na te gaan van hoe veel (hoe weinig) calorieën een mens. aar. koude of aan gloeiende zon blootgesteld, kan leven zonder spoedig te bezwijken. Mevrouw Eleanor Roosevelt heeft meer begaafdheden dan de reeds wijd en zijd be kende. Zij zal met het Boston Symphonic Orkest in Massachu setts optreden en Prokofiefs Pe ter en de Wolf voordragen. Truman en ziin vrouw heb ben 'n gelukkig huwelijk.zijn kabinetsleden zijn stuk voor stuk gelukkig getrouwd, ja: het ge hele Congres kent geen huwe- liiksnarigheden", schrijft de (jonge) vrouw van de (bejaar de) vice-president Berkley en thousiast in cle Washington Ti mes Herald. Filmspeelster Ava Gardner heeft een aanbidder die aanbidderijverzen schrijft, n.l. de stierenvechter Mario Cabre; zijn laatste bundel Diario Poetico a Ava Gardner biedt meer dan een uur berijmde minnezangen, die er heus „mee door-kunnen". Ach ja, waarom niet? IV.

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 1