DAGBLAD VOOR AMERSFOORT PRIJSSTOP EN 5 MEER LOON Raad van Vakcentralen stelt voor Communisten willen naar Poesan van het Noorden uit Loonweek waarin 1 September valt zal streefdatum moeten zijn Filmvoorstelling voor monument Amersfoort Indonesië heeft groot tekort aan technici r Consumptie Britse soldaten moeten twee jaar dienen Nieuwe Hoge Commissaris op weg naar Djakarta 2 4 C D In het Zuiden is hun activiteit verlamd 10e Jaargang, no. 204 Donderdag 31 Augustus 1950 Opgericht door de Stichting „Het Parool" - Giro 510330. Bank: Rotterdamsche Bank Postbus 9 Abonnements prijs 32 cent p. w. of 4.15 p. kw. Losse nummers 9 cent Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 6235. Redactie en Administratie: Snouckacrtlaan 7, Amersfoort. HOOFDREDACTEUR: TJ. DE BOORDER (Eigen bericht) Naar wij vernemen omvatten de voorstellen, die de Raad van Vakcentralen (bestaande uit N.V.V., K A B. en C N.V.) dezer dagen met betrekking tot de situatie op loon- en prijsgebied bij de Stichting van de Arbeid heeft ingediend, het volgende: Door het College van Rijks bemiddelaars zal overeenkomstig artikel 12 van het buitenge woon besluit arbeidsverhoudingen een bindende beschikking moeten worden gegeven, dat in collectieve arbeidsovereenkomsten en loonregelingen een bepaling moet worden opgenomen, inhoudende: Idat de lonen van werknemers, zowel man nelijke als vrouwelijke en ongeacht hun leeftijd, met 5 procent worden verhoogd; dat deze verhoging voor mannelijke ar- beiders van 23 jaar en ouder minimaal 2.10 zal bedragen. Daarnaast zal door het College van Rijks- bemiddelaars vergunning moeten worden ge geven eenzelfde loonsverhoging toe te kennen voor die arbeidsverhoudingen, die niet bij C.A.O. of bindende beschikking zijn geregeld. Verder moeten maatregelen worden getroffen, dat deze 5 procent zal gelden voor: 1 de kinderbijslag van het eerste kind af; uitkeringen volgens de Noodvoorziening ouden van dagen, invaliditeit, Ongeval lenwet, overbruggingsregeling en sociale bij standsregeling; gezinsledentoeslag van de overbruggings regeling en de sociale bijstandsregcling; de kinderbijslag voor de trekkers van uitkeringen volgens de Invaliditeitswet en de Noodvoorziening ouden van dagen; 5 uitkeringen krachtens de Ziektewet. 3 Maria Montessori tachtig jaar PERUGGIA (Italië) De beken de onderwij shervormster dr Maria Montessori wordt vandaag tachtig jaar. Zij viert hier verjaardag op 't dertigste internationale Montessori- congres dat hier thans wordt ge houden. De loongrens voor de sociale ver zekering (Inclusief ziekenfondsver zekering) zal verhoogd moeten wor den tot f 4750 per jaar in afwach ting van een definitieve herziening. Er moet naar gestreefd worden een en ander te doen ingaan in de loon week waarin de eerste September valt. Tegelijkertijd heeft de Raad van Vakcentralen de volgende voorstel len op prijzengebied gedaan: A Minstens een dag voor de af kondiging van de hiervoor ge noemde beschikking, respectievelijk vergunning, van het College van Rijksbemiddelaars en de verdere wettelijke maatregelen zal door de regering een prijsstop moeten wor den afgekondigd. Bij deze prijsstop zal bepaald worden dat te nemen loon- en sociale verzekeringsmaat regelen niet mogen worden doorbe rekend. BVoor verdere prijsverhoging, al of niet op grond van te ne men loonmaatregelen, zal toestem ming moeten worden gevraagd aan de directeur-generaal van de prij zen. Deze toestemming zal in het algemeen voor verbruiksartikelen, te weten: voeding, kleding, dekking, schoeisel slechts mogen worden ver leend. indien zij gepaard gaat me# de vaststelling van maximum-prij zen. Tegelijkertijd zullen de Prijs commissies weer moeten wor den ingesteld, ten einde de overheid een apparaat te geven om haar maatregelen te kunnen controleren. Dit controleren zal echter slechts mogelijk zijn. indien aan deze Prijscommissies het recht van en- quette en zelfstandig onderzoek zal worden verleend. Op 23 September wordt voorlopig houten kruis onthuld (Van een onzer verslaggevers) AMERSFOORT. Naar wij destijds berichtten zal het monument ter nagedachtenis van de in het concentratiekamp Amersfoort om het leven gekomen verzetshelden t.z.t. gebouwd worden op een door de familie De Beaufort beschikbaar gesteld terrein bij de kogelvangers van de destijds onder dwang van de Duitsers aangelegde schietbanen. Deze plek. waar vele vaderlanders gefusilleerd zijn, ligt recht tegenover het terrein van het vroegere kamp. Indien de hiervoor genoemde prijsmaatregelen niet voldoen de zijn, bijvoorbeeld door de ont wikkeling van het internationale prijspeil, om verdergaande stijging, van de kosten van levensonderhoud te voorkomen, zal de overheid zich bereid moeten verklaren door uit breiding harer subsidie-maatrege len te streven naar handhaving van het evenwicht. De Ganzeeërs hebben hun kanon! PARAMARIBO Op 23 Augus tus is in Ganzee het kanon aange boden. dat prins Bernhard beloofd had. Tijdens het bezoek van de prins hadden de inboorlingen om een kanon verzocht om festiviteiten met kanonschoten te kunnen op luisteren Het kanon is in de wa penwerkplaats van de militairen vervaardigd. McCloy wenst drie extra divisies voor Duitsland FRANKFORT Volgens welinge lichte kringen zal de Amerikaanse Hoge Commissaris voor Duitsland. John. J. McClov, de regering van de V.S. aanbevelen zo spoedig mogelijk twee tot drie .divisies naar West- Duitsland te zenden als aanvulling van de troepen die daar reeds zijn De Hoge Commissaris zal aan de Amerikaanse regering ook het laat ste. gedetailleerde plan voorleggen van kanselier Konrad Adenauer om een West-Duitse ..mobiele garde" te scheppen een licht bewapende en snel verplaatsbare politiemacht, die onder controle van de federatie van West-Duitse staten zal staan. Spender pleit voor Pacific Pact LONDEN De Australische mi nister van Buitenlandse Zaken, Spender, verklaarde zich gisteren voorstander van oprichting van een defensie-pact voor de Pacific, naar het voorbeeld van het Noord-Atlan tisch pact. Hij bepleitte voor zulk een Pacific-Pact de deelname van het Britse Gemenebest en Amerika. Hier maakt de communistische in vasie in Zuid-Korea het voor de naties van de Pacific nog dwingen der zich aaneen te sluiten om aan eventuele communistische agressie het hoofd te bieden. 1948 1949 Juni 1950 1948 1949 Zo landde deze Schotse Hooglander te Poesan in Znidwest-Korea: knipmes in de kousenband, shag-pijp in de mond, en muts met pom pon op het hoofd. Hij was de eerste der 2000 Argyll-Hooglanders uit Hongkong. (Van een onzer redacteuren) ROTTERDAM. „In Indonesië ligt nog een uitgestrekt arbeidsveld braak voor jongelieden, die met hard werken iets willen bereiken en voor wie in dat land zeker nog toekomst zit, zij het een andere dan vroeger. Er is niet alleen een groot tekort aan medici en onderwijskrachten, maar ook aan technisch personeel." Om de gelden bijeen te krijgen or ganiseert het te Utrecht gevestigde propaganda-comité nachtvoorstellin- gen van de film „Beulen zonder genade". De eerste voorstellingen, m Amersfooit en Hilversum gegeven, trokken zeer veel publiek en ook voor de voorstelling, die a s. Zater dag in het Rembrandt-theater te Utrecht gegeven wordt, verwacht men veel belangstelling. Ook voor Amsterdam. Rotterdam. Den Haag en andere plaatsen worden voorstellin gen voorbereid. Op 23 September wordt op de bovengenoemde plek een voorlopig monument onthuld Het is een teak houten kruis van 4 m hoog, 2.15 m breed en 8 cm dik. Een groot aantal officiële personen, ook van buiten landse ambassades, wordt bij deze plechtigheid verwacht. Het comité heeft o m. de heren dr C. P Gun ning uit Amsterdam, pater Govaers uit Blerik en H. van Randwijk uit genodigd tijdens deze plechtigheid het woord ie voeren. DEN HAAG. Naar wij verne men zal met ingang van 1 Septem ber het secretariaat van de commis- ingesteld ingevolge art. 8 van de Garantiewet Burgerlijke Over heidsdienaren Indonesië, gevestigd zijn in het perceel Surinamestraat 3 te 's-Gravenhage. Prof. Koningsberger terug in het vaderland Aldus verklaarde prof. dr. V J Koningsberger, hoogleraar in Wis- en Natuurkunde te Utrecht en voor zitter van het Algemeen Suiker Syndicaat, tóen wij hem spraken aan boord van de „Willem Ruys", welk schip juist vanmorgen na een voorspoedige ïeis uit Indonesië is teruggekeerd rnet ruim 900 passa giers. Desgevraagd vertelde prof. Koingsberger, op wie in 1947 een beroep werd geoaan om de suiker productie weer op gang te brengen, voor welke taak hem twee jaren verlof werd verleend, dat het tekort aan technisch personeel o.a het kernpunt is van de bestaande moei lijkheden De suikerproductie is momenteel nog gering, ongeveer 300.000 ton per jaar. Er zijn dit jaar 35 fabrieken in bedrijf, welk aantal men volgend jaar tot 44 hoopt op te voeren Vóór de oor log bedroeg de productie ongeveer lli millioen ton per jaar: vóór de crisis zelfs drie millioen ton met 180 fabrieken. De verliezen onder de weten schappelijke werkers zijn onder de Japanse bezetting bijzonder groot geweest. De vakopleiding is thans TOKIO. Terwijl enige weken celeden nog de weg naar Poesan voor de Noordelijken langs de Zuidkust scheen te lopen, schijnen zü daar zo stevig te worden vastgehouden, dat zü hun activiteit hebben verplaatst naar de Oostelijke kustweg. Er vinden in de buurt van Pohang en Kigye voortdurend verbitterde gevechten plaats, welke dan de ene dan de andere partij tijdelijk voordeel brengen. Gisteren was de communistische druk op Pohang aanmerkelijk min der geworden, doordat de Zuid-Ko- reanen, geholpen door Amerikaanse infanterie en tanks, op 4 km van de stad een belangrijke heuvelrug veroverden In een vlootcommuniqué wordt gezegd, dat schepen aan de Oost kust Dinsdag de Zuid-Koreaanse troepen ten Noorden van Pohang nauwe steun verleenden. Waarne mers aan de kust leidden het vuur van de schepen naar vijf troepen concentraties. De Noordelijken wer den met zware verliezen uiteenge slagen. Een correspondent van Reuter seint echter, dat een Noordelijk keur-ba- taljon gisteravond laat (plaatselijke tijd) een bres geslagen heeft in de Zuid-Koreaanse linie ten Noorden van Pohang. Achter deze speerpunt zou minstens een Noordelijke divi sie klaar staan om een offensief te beginnen langs de kustweg naar Poesan. Ongeveer 16 km naar het Noord-Westen weerden Zuid-Ko reaanse troepen die uit Kigye wer den verdreven. 2,5 km ten Zuiden van de plaats, felle aanvallen der Noordelijken af by het invallen van de duisternis. In het gebied van Kigye waren de Zuid-Koreanen gisteren tot de aan val overgegaan, nadat de lucht macht de vijandelyke linies zwaar bestookt had. De Zuidelyken schat ten dat minstens 700 communisten gesneuveld waren. Veel wapens en uitrusting werd buitgemaakt. Kigye is opnieuw niemandsland gewor den. De Zuid-Koreanen hebben de heuvels aan de ene zijde en de Noordelijken de heuvels aan de an dere zijde bezet. Verschillende pogingen van de Noordelijken om in het centrum van het front de Naktong over te ste ken zijn mislukt. één van de eerste zorgen. Deze op leiding heeft prioriteit boven het proefstation-werk. Zo zijn er tien studie-beurzen voor de opleiding in Nederland beschikbaar gesteld. On geveer 25 pet. van het personeel, dat in de suikerfabricage werkzaam is, wordt gevormd door Indonesiërs, hoofdzakelijk op grond per soonlijke eigenschappen -ie mening van prof Kun r laat de verstandhouding In n de Nederlanders en de Indonesische re gering niets te wensen over Hij betreurde het slechts, dat hij zijn werk aldaar niet heeft kunnen ai- maken. Drie Britse militairen in Egypte opgehangen FAYID Op een geheime plaats m de Suez-kanaalzone in Egypte zyn Donderdagochtend drie jonge Britse militairen, die wegens moord op een Egyptische garagebewaker te Cairo ter dood waren veroordeeld, opge hangen. Een Britse scherprechter was voor de terechtstelling uit En geland overgekomen. Het moment, waarop de Neder landse zwemploeg, aan het ein de van een spontane huldiging in het Utrechtse Jaarbeurs-res taurant, onder leiding van de heer Armbrust het schone lied inzette: ..Ik schenk je een boe ketje rode rozen"... Truman Vrijda, voor de radio WASHINGTON President Tru man zal zich Vrijdagavond van tien uur tot half elf over de radio tot het Amerikaanse volk richten. Dit is weer voor het eerst sinds enige maanden, dat de president een vrij lange toespraak door de radio houdt Hij zal vooral de toestand in Korea bespreken en verder de gevolgen, die deze strijd voor de V.S. heeft. Enkele buien Sg S Weersverwachting geldig van Donderdagavond tot Vrijdag- g j§ avond. Wisselende bewolking met g enkele regen- "of onweersbuien, g: g Aanvankelijk weinig wind. la- g 3 ter meest matige wind, draai- g end naar richtingen tussen f? U Noord en West. Weinig veran- e- dering in temperatuur. 3 1 Sept. Zon op 5 50. onder 19.29; 3j maan op 20 44 onder 11.28. V-- if Luxemburg verlengt de diensttijd LUXEMBURG De regering van Luxemburg heeft vandaag de dienst tijd voor dienstplichtigen verlengd van zes maanden tot een jaar Pas onlangs was de diensttijd terugge bracht van 1 jaar tot 6 maanden. Het leger van Luxemburg bestaat uit 5.000 man. Nee toch.Heus Een Frans grensbakkerijtje te Hendaye heeft verlof ge kregen zoveel te bakken als het maar kan. om al de hongerige Spaanse grenslopers aan goed koop Frans brood te kunnen helpen. Tot zelfs uit San Se bastian komt men soms voor 'n week inslaan. Een truck met 12 ton room- en vanille ijs valt om mid den in New York de jeugd stort er zich op met lepels, zandscheppen, kolenschoppen en blote handen. Toen ovcr- Ifladwagen kwam, zag de chauf feur de wriemelende mieren hoop en draaide zich maar om. Hij was de eigenaar. lonen en prijzen (2) DE kosten van levensonderhoud zijn sinds de devaluatie 4.65 5» I meer gestegen dan de lonen. In die zelfde periode is onze productie om- I hoog gegaan, terwijl de consumptie achteruit liep. Met hoeveel? We zullen dit met cijfers aantonen. Productie 1938=100 1948=100 113 100 126 112 140 120 Arbeidsproductiviteit 1938 100 1948=100 83 100 88 106 Consumptie hocveel- in geld prijzen heden 1948 112 104 108 1949 115 109 105 Juni '50 118 119 99 Uit de getallen over de consump tie kan men zonder meer vaststel len. dat men ten gevolge van de stijgende prijzen in Juni 1950 meer geld uitgaf dan in 1949, maar dat in diezelfde periode de verbruikte hoeveelheid afnam. In percenten kan men zeggen: sinds 1949 is onze consumptie met 7 To teruggelopen. Dat is wel zeer veel en wij me nen. dat het te veel is. omdat het percentage door statistische feilen te hoog is uitgevallen. Bewijs: per hoofd van de bevol king lag de consumptie in 1949 4 <7 lager aan in 1948. In de eerste maanden van 1950 moet men daar in vergelijking met diezelfde maan den in 1949. nog eens 3 aan toe voegen volgens bovenstaande cij fers. Maar daartegen kan men ten eer ste inbrengen dat de cijfers voor het reële loon (eerste kolom cijfers consumptie) minder sterk naar be neden zijn gegaan dan die van de consumptie-index (laatste kolom). Ten tweede is er dit: de produc tie was in het eerste halfjaar van 1950 6 hoger dan in 1949. terwijl de landbouwproductie zo ongeveer 4 <7 hoger lag. Daarnaast is het in- voer-overschot in 1950 tot nu toe hoger dan in dezelfde lijd in 1949 In deze omstandigheden ziet men echter de consumptie in de eerste vier maanden van 1950 met 3 ro dalen Men kan dit getal alleen maar aanvaarden, indien men vaststelt, dat die 3 r' ten goede zijn gekomen aan investeringen en dan wel aan extra-voorraadvorming. Dit moet wel. want waarom zou nu juist in de eerste helft van 1950 de normale investering in kapitaals- goederen zoveel hoger zijn gewor den dan in 1949? Het is ons bekend, dat het Centraal Plan Bureau deze extra-voorraadvorming heeft bere kend op ongeveer f 250 millioen. En aangezien dit bedrag komt bo ven óp de normale voorraadvor- ming, moet men het eigenlijk bij de consumptie tellen. Men komt dan niet tot een consumptie-daling in 19491950 van 7 <7. maar van 4 *7. (Wij wijzen er nu vast op. dat het bestaan van een extra-voorraad een belangrijke rol speelt in de argu menten bij wat er nu op loon- en prijsgebied moet gebeuren). Vastgesteld moet echter wel wor den, dat in de periode 19491950 de productie steep met 20 Tr, de ar beidsproductiviteit met ongeveer 10 En dat de consumptie met 4 daalde. Dat is niet in orde. (Van onze correspondent) LONDEN. Eerste minister Attlee heeft gisteravond over de radio de verhogingen in de bezoldigingsschalen van het beroepspersoneel bekend gemaakt en tevens aangekondigd, dat de regering 12 September aan het parlement zal voorstellen om de eerste oefeningstyd van achttien maanden tot op twee jaar te verhogen. Gedurende die laatste zes maanden van hun diensttyd zal ook het dienstplichtig personeel de nieuwe bezoldiging van het beroepspersoneel genieten. Een heden gepubliceerd Witboek geeft een nadere motivering van het besluit orfi tot verlenging van de eerste oefeningstijd over te gaan. De rccrutering van beroepsperso neel bleef namelijk de laatste jaren teruglopen het aantal nieuwe vrij willigers daalde van 95 000 in 1947 tot 67.000 in 1948 en tot 52 000 in 1949. Deze dalende tendenz zette zich in het eerste halfjaar van 1950 voort. Bovendien is het aantal van hen. die hun dienstverband na hun eerste contractuele termijn van twaalf jaar verlengden, eveneens dalende. Door een en ander ont stond een disharmonie in de ver houding tussen dienstplichtig en be roepspersoneel bij het leger en de luchtmacht en alle drie de dienst takken hebben met een tekort aan technici te kampen M.a.w. de for maties bevatten een te groot aantal dienstplichtigen. Het meest belangrijke voordeel van de verlenging van de eerste oefeningstyd is dus een onmiddel lijke versterking van de strijdkrach ten met ongeveer 77.000 afgerichte SCHIPHOL. De nieuwe Hoge Commissaris van het Koninkrük te Djakarta, de heer A. Th. Lamping, is gisteravond per K.L.M.-vliegtuig van Schiphol vertrokken. De heer Lamping begeeft zich allereerst 'naar New Delhi, waar hy geruime tijd als ambassadeur Nederland heeft vertegen woordigd. en zal na een verblUf van ongeveer drie weken aldaar naar Djakarta doorreizen. De heer Lamping werd uitgeleide gedaan door de ministers Stikker en Van Maarseveen. door d** ambassa deur van India de heer Nehta. door de Hoge Commissaris van Indonesië in Nederland, mr Moh. Roem en ioor de heer Winkelman, de nieuw benoemde ambassadeur van Neder land in New Delhi. In een gesprek met journalisten vertelde de neer Lamping: ..Mijn vertrek uit New Dehli in verband met mijn op handen zijnde benoe- ing- tot Hoge Commissaris was I enigszins overhaast en politiek ge- sproken heb ik de zaak daar dan i ook in de steek gelaten Het is daarom dan ook noodzakeluk. dat ik nor enige weken in New Delhi ver blijf, in de eerste plaats om afscheid te nemen van de talrijke vrienden, die ik daar heb en verder ook om de laatste phase van de Aziatische politiek, zo nauw verbonden met de problemen, die mij in Indonesië wachten te besturen". Over zijn te voeren beleid in Dja karta wenste de heer Lamping zich niet uit te laten. „Ik hoop" zo zeide hij ..dat wanneer ik te zijner tijd mijn func tie zal neerleggen, gezegd kan wor den. dat de Uniepartners beiden de overtuiging hebben, dat hun onder linge betrekkingen de belangrijkste en aangenaamste zijn van al hun buitenlandse betrekkingen" Mevr Lamping vergezelt haar echtgenoot zowei naar New Delhi als naar Djakarta. militairen in de komende zes maan den (waarvan plus minus 55.000 voor het leger). FORMOSA Kans op vreedzame regeling Dat het China van Mao Tse-Toeng de kwestie-Formosa bij de Veilig heidsraad aanhangig heeft gemaakt en de Amerikanen zich er prompt bij hebben neergelegd, dat de raad deze zaak in behandeling neemt, is een verheugende ontwikkeling- Het feit immers, dat Peking de rechten, welke het op Formosa meent te hebben, geldend maakt via de Ver enigde Naties, schijnt te bewijzen, dat het geen oorlog wenst. Aan de andere kant heeft de gedelegeerde van de Verenigde Staten uiting ge geven aan de hoop, dat „een be handeling door de Verenigde Na ties by zal dragen tot een vreed zame. in plaats van een geweld dadige oplossing van 't probleem". In beide landen, die over Formosa regelrecht in oor log dreigden te geraken, is klaar blijkelijk de overtuiging gegroeid, dat een dergelijke strijd voor beide partijen vernietigend en zinloos moet zijn. Nu de Veiligheidsraad de zaak. met instemming van beide landen op zijn agenda heeft gezet, hebben de staatslieden in ieder ge val de kans gekregen, naar een rechtvaardig en een alle partijen bevredigend accoprd te streven. Blijkt dit niet onmiddellijk te be reiken. dan zou een goede voorlo pige oplossing misschien gelegen zijn in een tijdelijk bestuur van de Ver Naties over Formosa in af wachting van een definitieve rege ling. welke juridisch eerst tot stand kan komen bij het sluiten van een vredesverdrag met Japan De piloot van het verongelukte vliegtuig was de ongehuwde 26-ja- rige leerling onderofficier-vlieger, matroos le klasse W van de Born, wonende te Huizen <NH.» Hij trad 3 Mei 1948 in dienst van de Marine.

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 1