DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Moraal geschonden aan lopende band Ni oordelijken starten grootste offensief van Korea-oorlog 1 Nederlands protest te Gaïro Nationaal inkomen Zevende vloot wordt van Formosa teruggehaald Nederlands bloed tracht Londense te redden r Onder Maliks leiding Austin erkent: misschien beschoten wij Antoeng N oor d-Atlantisch Pact bijeen voor defensiezaken Met tanks op zes plaatsen over de Naktong Belgë versterkt zijn defensie Zweden antwoordt Rusland per loopjongen Besprekingen van plan-Schuman zijn hervat Ahoy' gesloten met top-seore Qorlogsdocumeiitatie wijzigt werk en behuizing Malan's positie aersterkl In Bombay staken 500.000 arbeiders 10e Jaargang, no. 205 Vrijdag 1 September 1950 Opgericht door de Stichting ..Het Parool" Giro 510330. Bank: Rotterdamsche Bank Postbus 9 Abonnements prijs 32 cent p. w. of 4.15 p. kw. Losse nummers 9 cent Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers "Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 6235. Redactie en Administratie: Snouckaertlaan 7, Amersfoort. HOOFDREDACTEUR: TJ. DE BOORDER Belemmering bij vaart door Suez-kanaal (Eigen berichtgeving) DEN HAAG. Het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft aan ons gezantschap te Cairo opdracht gegeven bij de Egyptische regering te protesteren tegen de door haar Onlangs genomen belemmerende maatregelen ten opzichte van pe- iroleumvervoer door het Suezka- naal. Die maatregelen komen hierop neer, dat de kapiteins van door het Suezkanaal varende tankschepen, alsook de plaatselijke vertegen woordigers van de maatschappijen in kwestie, moeten verklaren, dat de vervoerde petroleum bestemd is voor en blijven zal in het land, vermeld in het ladingsbewijs. Het Nederlandse protest, aldus is ons bekend, zou ongeveer hierop neer komen, dat onze regering, zonder daarbij nog te treden in een juri dische beoordeling van de vraag of bedoelde belemmeringen wel toe laatbaar zijn, in gevolge het Suez- kanaal-verdrag van 1888 (waarbij ook Nederland partij is) zich overigens het recht op een dergelij ke beoordeling uitdrukkelijk voor behoudende laat wijzen op de materiële onmogelijkheid om aan die nieuwe verplichtingen te vol doen. Voor de kapiteins en agen ten is het immers ondoenlijk na te gaan wat na ontscheping gebeurt met de petroleum die aan boord was. De Verenizde Slatr-n r.n Frankrijk en Noorwegen hebben ook al tegen de hier weergegeven voorschriften geprotesteerd zon der het direct over de juridische boeg te wenden. Nee toch.Heus Ze'cpkistwaterfietsraces, Haw- burgse jochies zijn er sterk In. J amglikkén, kaakblikken, een plankiertje van moeders warande, een jranxe-stuk van vaders fiets, scchoepen van aardappelkïstenhout, nou maar: (Van onze NewYorkse correspondent) LAKE SUCCESS. Malik heeft de maand, waarin hy als voorzitter van de veiligheidsraad de zittingen van dit lichaam tot een aanfluiting wist te maken, besloten met het ergste mis bruik van zijn ambt, tot dusver vertoond, maar helaas niet zonder winst voor de zaak, die hij verdedigt. Hij is er niet in geslaagd de actie van de V.N. in zake Korea te stoppen, doch wel om de raad te bekogelen met beschuldigingen van agressie aan het adres van Amerika in Korea, Formosa, Mandsjoerije in de hoop, het vertrouwen van de Aziatische landen in de V.S. te ondermijnen en de weg te effenen voor dc uiteindelijke Rus sische bedoelingen, de raad te dwingen vertegenwoordigers van Mao aan te horen. Aan het slot der ruim vijf uur lange zitting van gisteren liet Ma- lik de hamer vallen onder het ge lach van de aanwezigen over het zogenaamde misverstand zijner zijds, of men Vrijdag wilde verga deren en hoe laat. Maar men ging huiswaarts met Austin's woorden in de oren, dat deze Augustus de geschiedenis ingaat als een climax WASHINGTON. De Verenig de Staten hebben het defensieco mité en het militaire comité van de organisatie van het Noord-At lantisch Pact uitgenodigd voor een bijeenkomst te Washington resp. op 10 en 12 October, aldus is offi cieel medegedeeld. Leden van het defensiecomité zijn de ministers van Defensie van de twaalf aangesloten landen. Het militaire comité wordt gevormd door de militaire vertegenwoordi gers. ivat let je om je dan te ver beelden dat je de Nieuw-Am sterdam bestuurt? Jak met schoot en rok, schort, tipdoek. hoofdtooi. inheemse sieraden" ziedaar de Friese mode voor de toe komst, „geen uniform, doch grond/model voor variaties, waarin iedere Friezin vrij blijft." Zuid-Korea had (heeft) een president, Syngman Rhee. Deze had (heeft) een echtge note, een echte Weense die van zichzelf Francisca Donner heet. Zij is voortgekomen uit het Volkenbondssecretariaat van 1934. k.J van schendingen van de interna tionale spelregels van moraal en fatsoen, van sabotage en verkrach ting der parlementaire gewoonten en regels. Malik's troef gisteren was het onverwacht aan de agenda toe voegen van een nieuw onderwerp, namelijk' de klacht over massale executies in Griekenland. Terwijl het usance is de besprekingen niet te beginnen, alvorens de agenda is goedgekeurd, gaf hij zich als ge delegeerde wederom het woord voor een eindeloze" propaganda- speech. anderen echter forcerend zich te bepalen tot de bespreking van de vraag of nieuwe agenda punten al of niet gewenst zijn. Het is hem niet gelukt de Griekse kwestie door te drijven, waarvoor hij alleen Zuid-Slavië meekreeg. De Chinese klacht over het bom barderen van Chinees grondge bied kwam op de agenda met acht stemmen; China, Cuba en Egypte stemden tegen. Dit geschiedde, na dat Austin ruiterlijk erkende dat de mogelijkheid niet is uitgesloten dat een van de 57 bombardements eskaders Antoeng. een kilometer of acht over de Noord-Koreaanse grens, bij ongeluk heeft gebombar deerd. Hij verklaarde, dat de V.S. bereid zijn door een V.N.-commis sie eett ohderzöék te doen" instellen naar de schade. Na afloop van de zitting ant woordde Malik op de vraag \an de pers, of hij Vrijdag in de raad terugkomt: „Wat dacht U, ik heb toch punten op de agenda". Men kan er zich op voorbereiden, dat hij die punten tot het uiterste zal uitbuiten en zijn propaganda tot het bittere einde zal voortzetten. Lonen en prijzen (III) "jV/T ET cijfers hebben wij beweaen, ■t'A dat de kosten van levenson derhoud in Nederland sinds de deva luatie met 4.65 rr meer stegen_ dan de lonen: dat sinds 19491950 de productie met 20^, en de arbeids productiviteit met 10^ toenam, maar dat de consumptie in die perio de met 4'V achteruitliep. Wij kun- nen met cijfers meer bewijzen. Als men het nationale inkomen van Ne derland. dat wat ons land in een jaar voortbrengt, verdeelt over wat men zou kunnen noemen „arbeid" en „kapitaal", kan men merkwaardige conclusies trekken, vooral indien men cijfers neemt van verschillende jaren. Ziehier: Verdeling van het nationaal inkomen: Lonen, salarissen Winsten, onder- NA KOREAA NSE OORLOG WASHINGTON. ..Het zal niet nodig zijn. de Amerikaanse zeven de vloot langer in de wateren van Formosa te houden, dan de oorlog in Korea duurt", aldus deelde president Truman gisteren op èen pers conferentie mede. Tevens verklaarde hij niet te geloven, dat er groot gevaar bestaat, dat communistisch China in dc Koreaanse oorlog be trokken wordt. SINGAPORE Het hoofdkwar tier van de RAT. alhier heeft me degedeeld. dat een Dakota van de F A.F. in koerierdienst. met een be manning van vijf koppen en vijf militaire passagiers, boven de Zuid- Chinese Zee vermist wordt. In antwoord op vragen naar zijn mening over de toekomst van For mosa. herhaalde de president, dat beslissingen over het strategisch zo belangrijke eiland eerst genomen kunnen worden bij het sluiten van een vredesverdrag met Japan. (Zoals bekend behoorde Formosa tot het einde van de oorlog aan Japan. Tijdens de oorlog beloofden de geallieerden het eiland aan de Chinezen, die er op ethnologische en historische redenen aanspraak op kunnen maken. In afwachting van een definitief besluit werd het bestuur over het eiland indertijd opgedragen aan de regering van Tsjiang Kai-Tsjek. die toen nog de macht in China uitoefende. Op het ogenblik kunnen drie partijen aanspraak op het eiland maken: de Chinezen, dus Mao Tse-Toeng, de Japanners, die het eiland tot grote economische ontwikkeling brach ten en de Formosanen, naar wier mening nog niemand gevraagd heeft, zelf. Red.) TIBET Nieuwe buit voor Mao TERWIJL de aandacht van de wereld gericht is op Koreaen Formosa, waar thans gepoogd wordt een dam tegen het zich uitbreiden de communisme op te werpen, ziet het er naar uit. dat ditzelfde com munisme op het punt staat, in het hart van Azië zijn invloedssfeer aanzienlijk te vergroten. Berichten, die van de grenzen van Tibet ko men. laten er geen twijfel aan be staan, dat het „Dak van de Wereld", dat zich uitstrekt van Kasjmir in het Westen tot China in het Oosten en van de Himalaja in het Zuiden tot het onder Rus- 1 1 "N sisclie invloed In het staande Sinkians Toeklirht I in Noorden: zoeivlic 2jjn langste tijd S ais onafhankelijke staat gehad heeft. Nadat de Ver enigde Staten hel land „onverdedig baar" hebbel, verklaard en Pandit Nehroe van India in Peking slechts een uiterst mild protest heeft laten horen, worden thans tussen verte genwoordigers van Mao en Lhasa besprekingen gevoerd, waarvan de uitslag, gezien de aanwezigheid van sterke communistische legers aan de Oostgrens van Tibet, niet twij felachtig kan zijn. De Tibelanen hopen voor zich uit deze onderhan delingen de volledige autonomie te slepeu, maar het is duidelijk, dat zij. met hun legertje van hoogstens 40.000 man, met minder genoegen zullen moeten nemen, indien de communisten bun verlangen niet vensen in te willigen Overigens zal het ook weinig verschil maken, on der welke voorwaarden, de commu nisten de macht zullen overnemen, want het "slot van het drama zal in ieder geval de onbeperkte com munistische heerschappij zyn. Het communisme immers- duldt geen de ling van macht. BRUSSEL. Evenals in Enge land zal nu ook in België de duur van de militaire dienstplicht wor den verlengd. Dit deelden eerste minister Pholien en de minister van landsverdediging De Greef Donder dagavond in een radio-toespraak mee. Tegelijk zullen, volgens de mi nisters, door het uittrekken van een extra bedrag van vijf milliard francs, »de volgende maatregelen aan het parlement kunnen -worden voorgesteld: De oprichting in vre destijd van interventiestrijdkrachten, bestaande uit infanterie- en pantser divisies; voorbereiding van reserve divisies; oprichting- van strijdkrach ten ter verdediging van het binnen land, o.a. tegen valschermtroepen; uitbreiding van de luchtmacht en van de zeestrijdklachten. De lasten van deze nieuwe maat regelen zullen, naar uitdrukkelijk werd opgemerkt, niet zodanig wor den verdeeld, dat ze op de een zwaar drukken, terwijl de ander grote winsten worden verschaft. In een wetsontwerp zal ten aanzien hiervan een regeling worden vast gelegd. Prinses Withelmina deed verjaardagsrit APELDOORN Vrij vroeg in de ochtend reeds begon Donderdag de toeloop van bezoekers, die in paleis 'l Loo de felicitatieregisters kwa men tekenen. Toen in de loop van de ochtend Prins Bernhard met de Prinsesjes Beatrix en. Irene, die de reis van Soesterberg naar Teuge per vliegtuig en vandaar per auto had den gemaakt, ook aan het grote wit te huis arriveerden, was de gehele koninklijke familie bijeen, om ge zamenlijk het feest van grootmoe der te vieren Uit binnen- en buitenland kwa men duizenden meest telegrafi sche gelukwensen binnen. In de namiddag reden Prinses Wilhélmina, de Koningin en de Prinsesjes uit voor een rondrit, waarvan zij tegen de vooravond te rugkeerden. Dat betekende een be loning voor de honderden, die. soms uren hadden gewacht om iets van dit familiefeest op te vangen- TOKIO. Op een front van 40 km. hebben 50.000 Noord-Koreanen, voorafgegaan door tanks, vandaag het grootste offensief van de gehele Koreaanse oorlog Ingezet. Zij drongen op een twaalftal plaatsen in de Amerikaanse rivierlinies door. Een officiële Amerikaanse woordvoerder zei, dat de strijd aan de rivier de Naktong „wanhopig" was en dat vele Amerikaanse eenheden onder de voet werden gelopen, werden afge sneden of omsingeld. Reuters correspondent Lionel Hudson meldt, dat dc toestand ernstig is. löSM'SI (Van onze Scandinavische correspondent! STOCKHOLM Op de scherpe Russische nota aan het Zweedsè' mi nisterie van Buitenlandse Zaken, die gisteren werd ingediend en waarin bestraffing werd geëist van de Zweedse ambtenaren, die betrokken waren bij de zaak met de drie Letlanders, is thans een even scherp antwoord gevolgd. Hierin heet het, dat de Russische beschuldigingen volkomen ongegrond zijn en dat vorm en inhoud der nota beledi gend zijn voor Zweden. Het mini sterie van Buitenlandse Zaken ziet daarom geen aanleiding, zich met de nota bezfg te houden, en wijst ze van de hand Overigens was deze Russische nota niet bij een verantwoordelijke beambte bij het ministerie, zoals in diplomatieke kringen gebruikelijk is. afgegeven, doch zij was door een zeventienjarige boodschappenjon gen in de postkamer van het mini sterie bezorgd. Om haar afkeuring voor deze Russische methode te to nen, zond het Zweedse ministerie van Buitenlandse Zaken eveneens een boodschappenjongen per fiets naar de Russische ambassade. De krachtigste stoot van de Noordelijken kwam in de knik van dc Naktong, waar zij acht km vorderden. Deze aanval is ge richt op de weg van Taegoe naar Poesan, de levensader van de V.N.-strijdkrachten. De tweede grote aanval werd uitgevoerd aan de Zuidkust, over de rivier de Nam in de richting van Masan. slechts 50 km hemels breed van Poesan. Ook hier wer den Amerikaanse eenheden om singeld, maar volgens het hQpfd- PARIJS. Na een onderbre king van 19 dagen hebben de ver tegenwoordigers ..der zes landen van het plan-Schuman: Frankrijk, Duitsland, Italië, België, Neder land en Luxemburg, gisteren hun besprekingen hervat. De bijeen komst stond onder leiding van Jéan Morirret en was hoofdzakelijk aan procedure-arbeid gewijd, in Franse kringen, die in nauw con tact staan met de conferentie, heeft men met voldoening kennis geno men van de Britse wens om bij het voorbereidend werk te worden betrokken. De afgevaardigden ver klaard, dat Engeland van de vor deringen der werkzaamheden op de hoogte gehouden zou worden. In welke mate Engeland echter kan worden betrokken bij de werk- pool, zonder werkelijke deelneming kart eerst-'-NVTirden vastgesteld wanneer de „pool" verwezenlijkt zal zijn. kwartier is men de toestand mees ter. De Noordelijken trokken, op onder dekking van zeer zwaar ar tillerievuur. Zij hadden minstens tweemaal zoveel manschappen als de Amerikanen. In de knik van de Naktong be gon het offensief met een fantas tische fakkelparade van ongeveer 2.000 Noord-Korcanen. Volgens ooggetuigen gingen honderden Noord-Koreanen met fakkels eerst zig-zag op de rivier toe. Zii ver spreidden zich onder artillerie vuur eri vormden een kring en 'n V-figuur. Twee uur later was de aanval begonnen. Een woordvoerder van het acht ste leger zei: „Dit is hun grote aanval, dat is zeker". De Noorde lijken staken de rivier op zes pun ten tegelijk over en kwamen als een brede muur opzetten .,op een punt met drie bataljons naast elkaar. De Amerikaanse tweede divisie, die het spit moest afbijten, poogde wanhopig een stuk weg van 15 km tussen Tsjangnjon en Jongsan te houden om een door braak naar de weg van Taegoe naar Poesan te verhinderen. Turkije krijfit linuten liuizen uit Giessendam GIESSENDAM. De firma A. van 't Verlaat en zn. te Giessendam. fabriek van houten gebouwen, kreeg een Turkse opdracht van 300.000 voor de levering van 30 houten wo ningen met een oppervlakte van ca. 100 M2, waar-voor 750 M3 hout nodig is. Een der monteurs zal per vlieg tuig naar Turkije vertrekken om de leiding op zich te nemen. Ook andere ondernemers in het dorp profiteren van de opdracht, omdat de huizen kant en klaar worcjgn geleverd, met verlichting. Werkloosheidsoverzicht niet ongunstig DEN HAAG. In het tweede kwartaal van dit jaar daalde he» aantal werklozen van 86.981 tot 60 663. Het aantal werkzoekende gedemobiliseerde militairen met voorrangsbehandeling steeg van 3.103 tot 4.197. Van de sinds 1 Ja nuari 1947 bij de arbeidsbureaux ingeschreven 56.182 gedemobili- seerden werd tot eind Juni 1950 vijftig procent geplaatst en 43 pro cent afgevoerd; 85 der gede- mobiliseerden staat korter dan 3 maanden als werkzoekende inge schreven, slechts 15 langer. Het aantal Belgische grens arbeiders loopt sterk terug. Öp de rijkswerkplaatsen voor vakont wikkeling zijn 17.263 mensen ge schoold. ROTTERDAM. De sluitingsdag van Rotterdam Ahoy' is in alle op zichten een bekroning geworden van een meer dan geslaagde suc cestentoonstelling. Om zes uur in de namiddag is de eigenlijke expo sitie „dichtgereden" er kon geen kip meer bij (men telde ruim 50.000 betalende bezoekers» en toen is men in het aPrk, op het kermister rein van Oud Rotterdam-mct-de- lichtjes, blijven doorfeesten tot diep in de nacht. Men kwam ogen on oren tekort: zoveel korte krach tige hiephiephoera-redevoevingen. gecostumeerde optochten, kampi oenzwemsters die bejubeld moesten worden, hossende schutters echte en speelgoedgemeentebesturcn, hul digingen van de organisatoren (de hoer Jac. Kleiboer en Wethouder J. van Tilburg). Zodat, toen de twee de officiële sluiting een feit was geworden, niemand heen ging en niemand ook behoefde heen te gaan. want iedereen wilde doorge- ahooid hebben tot de zon van de lste September opgme over het meest succesvolle bewijs van Rot terdams eigen en haven-herstel. Diplomatiek offensief in zake Nieuw Guinea DJAKARTA. Dr Moh. Yamin lid van de gemengde Nieuw-Gui- nea-commissie, heeft aangedron gen op „een diplomatiek offen sief" over de gehele wereld en een bereidheid om „alle middelen" te gebruiken om Westelijk Nieuw- Guinea in bezit te krijgen, indien de onderhandelingen met Neder land zouden mislukken. Hij voeg de hieraan toe. dat het thans voor Indonesië het gunstige tijdstip was, een verzoek om het lidmaat schap van de Verenigde Naties in te dienen sociale lasten 1938 50 1 1946 58.2 T 1948 55.7 1949 52,2 li Uit dit staatje ncmerslonen en renten 50 41.8.% 44.4 47.8 kan men zonder meer afleiden dat de verdeling van het nationale inkomen tussen ..ar beid en kapitaal" in 1949 gunstiger is dan voor de oorlog. Maar het is ook bijzonder duidelijk, dat sinds dc bevrijding de verschuiving van kapi taal naar arbeid steeds meer af neemt Hieruit is slechts een eon- clusie mogelijk: De winsten, ondernemgrslonen en renten nemen toe. Nu moet men echter tegelijkertijd bedenken, dat Nederland nog zoiets heeft als een industrialisatiepro bleem, ten gevolge van het bevol kingsvraagstuk. En industrialiseren betekent investeren en om dat te kunnen heeft men in de bedrijven winsten nodig. Uit de factor „kapitaal'' zijn heel wat investeringen gepchied: in 1948 b.v. voor f 1900 millioen en In 1949 voor f 2.450 millioen. Daarnaast heeft het ook wel zin te vermelden, dat in het bedrag voor winsten, ondernemersionen en ren ten 'n hoeveelheid onuitgekeer de winst zit verborgen: het Cen traal Plan-Bureau schat in 1948 voor f 800 millioen en in 1949 f 1300 mil lioen. Uit dit alles mag men wel con cluderen. dat in de productiesfeer zich een verschuiving vojtrekt ten gunste van het „kapitaal" door ver- mogensaanwas. maar dat tegelijker tijd voor de factor „arbeid" wérk ge legenheid wordt gecreëerd- Van werkgelegenheid gesproken: zijn de investeringen wel voldoende? Op dit ogenblik bedraagt het aan tal werklozen ongeveer 2 procent van de totale beroepsbevolking. Wanneer men even' bedenkt, dat oris land rekening moest houden met een flink arbeidsaanbod ten gevolge van demobilisatie, mag men werkelijk niet klagen over de werkgelegenheid 2 procent werkloosheid wordt als volstrekt normaal beschouwd). Maar dan zijn blijkbaar de in vesteringen ook voldoende geweest, evenals de winstcijfers. Wy trillen tn dif verband nog even herinneren aan de vorming van een extra- voorraad m do eerste maenden van van 1950 a f 250 millioen. Leden aangewezen voor Culturele Uniecommissie DEN HAAG. BU KonlnUJJV B»- sluit zijn tn de eemengde commissie, als bedoeld in artikel 3 van de in arti kel 23 van het Uniestatuut genoemde culturele overeenkomst, als leden be noemd. dr H. J. Remink. te 's-Graven- hage. prof. dr. J. H. Bavinck. te Baarn; ar. ir. J. van Aken te Geleen; dr. N. Perquin S.J te Nijmegen; mr. dr. Pb. H M Werner, te 's-Gravenhage: prof. dr. C. C. Berg. te Leiden; A. van Velscn te 's-Gravcnhage. SCHIPHOL. Zeldzaam bloed van een Nederlandse vrouw Is reéds bezig het leven te trachten te redden van mevrouw Kat heen Hall te Londen, evenals de donatrice een moeder van vier kinderen- Rusteloos is per radio en telefoon West-Europa afgejaagd om bloed te vinden van de bloedgroep O. subtype cd E en genotype cd E/cd E. O-mensens waren er genoeg, maar het ging om de nadere subtype en genotype donors. Heel de wereld verkeerde in span- Decst mee naai" Londen. Zal een ning, of het reddende bloéd nog bij tijds in Londen kon zijn. want me vrouw Hall's leven ^ou verloren zijn als zij niet op z'n laatst Donderdag nacht behandeld was. Om half elf Donderdagavond nam hel KLM-lijnvliegtuig een halve li ter via het Canisius-ziekenhuis I (Nijmegen) van mevrouw Otten uit (Eigen bericht) AMSTERDAM. Tn verband roet de internationale historische confe rentie „De Tweede Wereldoorlog in het Westen", die van 5 tot 9 Septem ber a.s. onder auspiciën van bet Rijksinstituut van Oorlogsdocumentatie in Anisterdam zal worden gehouden, zal d- openbare studiezaal van het Rijksinstituut van Maandag 1 September af gesloten zU«- De studiez.a.T.1 zal na de conferentie inbegrip van niet meer worden heropend Het Riik: instituut zal namelijk in de loop van de maand September verplaatst worden van bet pand Herengracht 479 naar het klei nere gebouw Herengracht 474. Hel groolstc gedeelte van de door het Rijksinstituut verzamelde archieven wordt met ingang van 1 October a.s. overgedragen aan het Algemene Rijks archief te Den Haag. terwijl de meeste door hel Rijksinstituut verzamelde boe ken. tijdschriften en kranten met in gang van diezelfde datum overgedra gen worden aan de Koninklijke Biblio theek te Den Haag. Het Rijksinstituut voor Oorlogsdocu mentatie zal zich. mei behoud Aan de voornaamste in de afgelopen laren ver zamelde bescheiden, concentreren op de voorbereiding van de uitgave van de voornaamste Nederlandse en Duitse stukken uit de oorlog, van een serie monografieën over de bezettingsgeschie- aenis en van een samenvattend weten schappelijk werk over de historie van Nederland in de tweede w ereldoorlog. Personen, die voortaan "op de collec ties van het Rijksinstituut voor studie doeleinden een beroep willen doen. kunnen een schriftelijk verzoek daartoe mg. sanitair e.d. I bij het Instituut indienen. WINDHOEK De Zuid-Afrikaan se minister-president Malan is thans verzekerd van de meerderheid voor zijn nationalistische partij in beide huizen van het parlement. De candidalen van de partij der nationalisten wonnen alle zes zetels die Zuid-Wèsl-Afrika in het Zuid- Afrikaanse parlement bezit en 15 van de 18 zetels in de Zuid-West-Afri kaanse wetgevende vergadering De Verenigde Partij van Smuts behaal de hier drie zetels. Volgens waarnemers zal Malan thans bijna ongehinderd volledige uitvoering kunnen geven aan zijn politiek van apartheid (.scheiding der rassen). Nederlandse met haar bijzonder bloed redding brengen van de dood? men wacht, wederom, in spanning. BOMBAY Omstreeks 5O0.Q0O arbeiders hebben hier gisteren het werk neergelegd na een stakings- oproep van de socialistische vak bonden. Het betreft hier een sym pathie-actie met de textielarbeiders die sedert 14 Augustus in staking zijn. Het weik in fabrieken, havens en spoorwegplaatsen ligt stil en sommige banken hebben moeten sluiten, omdat het personeel niet kwam opdagen. Het verkeer vindt nagenoeg normaal doorgang. Dui zenden zwaar bewapende politie mannen patrouilleren door de tex- tielwijken van de stad. 55fBS*8Kl Tamelijk koude nacht Weersverwachting geldig van Vrijdagavond tot Zaterdag- avond: Heldere en tamelijk koude i nacht met weinig wind en bier pn daar mistbanken. Morgen overdag: geleidelijk toenemen- de bewolking vooral in de f westelijke helft van het land 1 met tegen het einde "van de 1 middag plaatselijk enige reeen; zwakke tot matige Zuid-Weste- Lijke wind en ongeveer dezelf- de temperatureri.els -vandaag. f 2 Sept. Zon op 5.52 onder 19.36; j* maan op 21.00. onder 12.43.

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 1