DAGBLAD VOOR AMERSFOORT W oensdag regerin lonen en prijzen over OUDEWATER Veiligheidsraad werkt normaal Truman ontvouwt vredesplan van aclit punten Werkgevers bereid tot een schikking met overbruggingsmaatregel Jaarbeurs op kruispunt van twee wegen v uitgedost met duizend lichtjes Noordkoreaaiis offensief voorlopig gestuit Zuid-Korea toegelaten bij de besprekingen V Waarschuwing aan Sowjets: Hitler vergiste zich ook Economische volmachten voor Truman r n J Djakarta zegt: Nederland moet kiezen tussen Australië en ons 10e Jaargang, no. 206 Zaterdag 2 September 1-930 Opgericht door de Stichting „Het Parool - Giro 510330. Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 6235. Bank: Rotterdamsche Bank Postbus 9— Abonnemcnts- Uitgave: N.V. De NieUWe PetS Redactie cd Administratie: Snouckaertlaan 7. Amersfoort, prijs 32 cent p. w. of 4.15 p. kw. Losse nummers 9 cent HOOFDREDACTEUR: TJ. DE BOORDER Westerling leeft er goed van BRUSSEL Volgens de Belgi sche Veiligheidsdienst is Westerling met zijn echtgenote vertrokken naar een dorpje in de buurt van Namen In de week voor de aankomst van zijn vrouw heeft Westerling vele nachtclubs in Brussel bezocht In een der nachtclubs werd te zijner ere de show tot half zes in de och tend voortgezet, terwijl rnen door gaans om due uur 's nachts de show beëindigt. Westerling heeft zich tot dusverre strikt gehouden aan zijn belofte om zich niet in de politiek te begeven. DEN HAAG. De bekendmaking door de Sociaal Economi sche Raad van de K.A.B. van enkele eisen der vakcentralen heeft ertoe geleid, dat deze nu in volle omvang gepubliceerd zijn. Van de zijde der werkgeversorganisaties zullen geen pu blicaties worden gedaan, omdat de besprekingen zich in een critiek stadium bevinden. Het overleg heeft n.l. niet tot over eenstemming geleid. Maandag zal het worden voortgezet. Intussen wordt vernomen, dat de Regering Woensdag a.s. haar standpunt in zake lonen en prijzen definitief zal bepalen. Naar wij vernemen, zouden de vernemen werkgevers principieel gekant zijn tegen het opvangen van de span ning tussen lonen en prijzen door het uitsluitend toepassen van een loonsverhoging. Men zou dan ko men tot het gevaarlijke systeem van de „glijdende schaal". Bo- (Van onze correspondent te New York) LAKE SUCCESS. Onder vooizitterschap van de Brit Jebb is de Veiligheidsraad er in geslaagd zijn werk weer op te nemen, nav hij eind Juli gebleven was, door de debatten over Korea heropenen en de Zuid-Koreaan Tsjang, in gevolge het besluit van 25 Juni, weer aan tafel uit te nodigen. Dit lukte niet zonder felle woor denstrijd. De wolf had zich hier voor in een schaapsvel gehuld, zo dat men Malik bij zijn hardnekkige pogingen om de gang van zaken opnieuw te saboteren, herhaaldelijk een beroep hoorde aoen op de re glementen. die hij ineens buitenge woon goed bleek te kennen en men een pleidooi hoorde houden over de noodzakelijkheid van een objec tieve leiding der vergaderingen Zijn doel was Ook de Noö'rd-Ko- reaan uit te nodigen op grond van het feit. dat in het Indonesische conflict beide partijen waren ge hoord Dat de actie in Korea wordt gevoerd door de Ver Naties en Noord-Korea alle raadsbesluiten naast zich neer legde, kwam in zijn redenering natuurlijk niet te pas. Zijn grootste nederlaag, waarover hij zich ook zeer teleurgesteld toonde, bestond hierin, dat het de afgevaardigde van India was, die zijn argumentaties definitief ontze nuwde door aan te tonen, dat ar tikel 32 van het Handvest, waarop Malik zijn voorstel motiveerde. ,niet van toepassing kon zijn. omdat er geen sprake is van een geschil, dat alleen lussen twee staten kan be staan, maar van een actie wegens bedreiging van de vrede. Noord- Korea, aldus Rau kan pas worden gehoord na beëindiging daarvan. Maliks voorstel kreeg slechts de stem van Zuid-Slavië. Egypte nam niet deel aan de stemming. Tevoren kon Malik reeds geen medestem mers krijgen voor twee moties van wantrouwen in het beleid van de voorzitter. De zitting, die Dinsdag wordt raad een resolutie ingediend, die voorstelt een uit Zweden en India bestaande commissie in te stellen voor een onderzoek naar de klacht van het communistische China over het bestoken van doelen in Mansjoe- rije door een Amerikaans vliegtuig, voortgezet, besloot met een uitvoe- Staking in haven van Antwerpen nadert einde (Van onze correspondent) BRUSSEL. Het ziet er naar uit. dat de staking in de Antwerpse haven aan het verlopen is en dat de communisten in deze „uitput tingsoorlog" het spel zullen verlie zen. Vrijdag hebben ongeveer 900 havenarbeiders weer gewerkt en vele anderen gaven al te kennen, dat zij de zinlose strijd beu zi.in en Maandag eveneens aan het werk willen gaan. Advertentie 1Af.) Het blijft onbestendig i g Weersverwachting geldig van i g Zaterdagavond tot Zondag- u avond: g Zwaar bewolkt met enkele opklaringen en af en toe enige g: ig regen. Matige tijdelijk krachti- ge wind. aanvankelijk tussen West- en Noord-West, later 5 g krimpend naar West tot Zuid- g S West. Weinig verandering in g g temperatuur. 3 Sept. Zon op 5.54. onder 19—4; g maan op 2121. onder 13 57 4 Sept Zon op 5 55. onder 19.22; S maan op 21.51, onder 15.09 1 k. d rige uiteenzetting van de Zuid-Ko- reaan over het ontstaan en de ont wikkeling van het conflict, dat, naar hij betoogde, slechts kan ein digen met de eenheid van het ge hele land en vrije verkiezingen. Amerika heeft .n de Veiligheids- vendien zou de arbeidersuereld dan in een betere positie komen te verkeren dan de niet-loontrekken- den, wier positie wellicht nog veel slechter zou worden. Naar de inzichten der werkge vers kan de oplossing alleen ge vonden worden als er tegenover een groter inkomen ook een grote re productie komt te staan. Van de verhoging der producti viteit. welke aan de loonsverho ging van Januari j.l. was gebon den, is niet veel terecht gekomen, naar de mening der werkgevers. De productiviteit is, globaal gezien, van 90 tot 91 gestegen. Daarom wil men in werkgeverskringen de ver hoging van inkomsten sterker kop pelen aan verhoging van producti viteit. Men denkt aan een betere bel on ine van de hoger gekwalifi ceerde arbeid. De werkgevers schijnen wel be reid te zijn, in te stemmen met een zekere remmende invloed op de prijzen. Is deze er niet, dan is een loonsverhoging illusoir, zo menen zij. De vraag is of dit praetisch mo gelijk is. Tot een oplossing van het vraag stuk kan men. aldus de opvatting der werkgevers, thans niet onmid dellijk komen. Men heeft enige maanden nodig, om in een rustiger sfeer het vraagstuk gezamenlijk tc bestuderen en zo tot een oplossing te komen. Inmiddels willen de werkgevers wel, dat er reeds een bepaalde ovcrbruggingsmaatrcgel genomen wordt, totdat men over enige maanden een definitieve oplossing bereikt heeft. Deze overbruggingsmaatregel zou dan kunnen zijn een uitkering ineens of in termijnen. Voorts wordt gedacht aan een bepaalde Ioontoeslag. Lichting 1949 II moet 2 October opkomen DEN HAAG. In de Staatscou rant wordt bekend gemaakt, dat dienstplichtigen, die ingevolge K.B. van 24 Febr. 14 Juni j.l. met groot verlof gezonden zijn, weer kunnen worden opgeroepen in werkelijke dienst. Deze mededeling heeft alleen betrekking op die dienstplichtigen van de lichting 1949 II. die in dit voorjaar met groot verlof wérden gezonden en van wie reeds eerder werd aangekondigd, dat zij ter vol tooiing van hun opleiding wederom in werkelijke dienst zouden worden geroepen. Thans is bepaald dat de oproeping tegen 2 October a.s. zal geschieden. Het K.B. vermeldt als overwe ging, dat de verplichtingen in het kader van he» Noord-Atlantisch Pact het noodzakelijk maken de opbouw van de landsverdediging te versnellen. BRUSSEL. De ministeriële Be- neluxconferentie over landbouwaan- gelegenheden. die aanvankelijk eind September te Luxemburg zou wor den gehouden, is uitgesteld tot om streeks 15 October. UTRECHT. De Jaarbeurs staat op het kruispunt van twee wegen, die naar grotere liberalisatie en die naar groter bewapening. Aan de ene zijde, de bevrijding van de handelsbelemmeringen, toenemende concur rentie, en een terugkeer naar normale handelsverhoudingen. Aan de an dere zijde de weg naar de vergroting van de wapenproductie met als direct gevolg: prijsrestrieties. vcrdelingsschcma's der grondstoffen, ver traging van de levertijden, inflationistische tendensen, schceftrckken van de concurrentieverhoudingen en interne verschuivingen op de ar beidsmarkt. Mr. J. M i I i u s. de directeur van de Kon. Ned. Jaarbeurs, wees in zijn rede voor de persvertegenwoordigers op deze verschijnse len en hij schetste de Jaarbeurs als een wegwijzer op dit kruispunt. De vooruitzichten voor de najaarsbeurs achtte hij allerminst ongunstig. Men zou zelfs kunnen betogen dat zü de wind mee heeft, omdat in tijden van onzekerheid overal de drang heerst om het bezit in goederen om tc zetten. In verband met de hierboven ge schetste omstandigheden is de in dustrialisatie van Nederland thans in 'n critisch stadium gekomen. Men zou zo betoogde mr. Milius WASHINGTON. In een radiorede tot het Amerikaanse volk, die het karakter had van een „praatje bij de haard", heeft president Truman gisteravond de Sowjet-Unie gewaar schuwd, dat zij geen te kleine dunk moest hebben van de economische kracht van Ame rika, wanneer het genoodzaakt wordt om zich De president gaf een opsomming van zijn 8 punten omvattend vredes- programma en nodigde „alle lan den van de wereld zonder uitzon dering" uit zich „in dit grote werk" bij Amerika te voegen. 1. Men dient te trachten vrede en veiligheid te bereiken door middel van de V.N. 2 Korea dient een vrij. onafhan kelijk en verenigd land te worden. 3. Voorkomen dient te worden, dat de gevechten in Korea zich tot een „algemene oorlog" uitbreiden. 4. Op het Chinese volk dient een beroep te worden gedaan zich niet in de Koreaanse oorlog te mengen en te strijden tegen de strijdkrachten der V.N. 5. Oplossing van de kwestie van Formosa op vredelievende wijze door een internationale regeling. 6. Vrijheid voor alle landen van het Verre Oosten. 7. Verwerping van alle agressieve en preventieve oorlogen. 8. Mobilisatie van alle hulpbron nen teneinde de kracht te scheppen. WASHINGTON Het Huis van Afgevaardigden zowel als de Senaat hebben gisteren bij acclamatie hun goedkeuring gehecht aan een wet, waarbij aan president Truman uitge breide bevoegdheden worden toege kend met het oog op de controle van 's lands economie en de bestrijding van de inflatie. De wet gaat verder dan hetgeen Truman verzocht had door hem de bevoegdheid te verlenen tot het vastleggen van maximum-prijzen, het uitoefenen van controle op de lonen en het invoeren van distribu tie. De enige door de president ge vraagde bevoegdheid die hem niet werd verleend, is de controle op de handel op de goederenbeurzen. Truman heeft verklaard, dat hii het momenteel niet noodzakelijk acht de loon- en prijsbeheersing of de rantsoenering in te voeren. Cripps moet rust houden LONDEN Stafford Cripps. de minister van Financiën, moet min stens drie maanden volledig rust houden. Hij zal de belangrijke ka - binetszitting van Maandag niet bij wonen. Cripps is enige tijd onder medische behandeling geweest voor een maagaandoening. Zijn taak v.ordt in deze tijd overgenomen door Gaitskell, de minister van Eco nomische Aangelegenheden. welke de vrede stabiel zal maken. In het begin van zijn rede ver klaarde Truman, dat de gevechten in Korea niet tot een „algemene oorlog" zullen leiden „tenzij de communisten andere legers en andere regeringen te verdedigen en de vrede te bewerkstelligen. „Hitier en de Japanse generaals hebben zich tien jaar geleden deerlijk misrekend," zei hij, „toen zij meenden, dat wij niet bekwaam wa ren om onze economische kracht te gebruiken ten einde de agressie te overwinnen." in de strijd mochten werpen". De president sprak opnieuw de hoop uit, dat het Chinese volk „niet misleid of gedwongen zal worden deel te nemen aan de strijd tegen de Verenigde Naties en tegen het Ame rikaanse volk. dat steeds zijn vriend was en het nog is". Ten slotte zei de president, dat Amerika noch Formosa noch enig deel van Azië voor zich zelf wenste Het was voor vrijheid in het Verre Oosten. Nee toch... Heus! De Amerikaanse Luchtmacht beschikt- thans over een pa rachute met ingebouwde her sens. zij opent zich automatisch op de goede hoogte en by de vereiste snelheid van de uit gesprongen vlieger. - Kindertjes spelen op het strand bij Saint Raphael en vinden een zak met juwelen ter waarde van 'n millioen francs. Niemand meldt zich als de eigenaar. Kinderen spelen niet meer, doch gaan ieder uur weer juwelen zoeken". In Glasgow meldt zich John Symington als vrijwilliger voor Korea, en vult achter alle gegevens in: „Ik wil naar Ko rea omdat ik autobusconduc teur ben en omdat de Noord- Koreanen wel niet zo lastig zullen zijn als de Glasgowcrs, wanneer zij de bus binnendrin gen". Voortaan worden in Rom ford (Eng.) de deelneemsters aan schoonheidswedstrijden ge muilkorfd. nu Quecnie Swain (de 2e prijs) veroordeeld is tot twee pond boete „wegens het bijten uit jaloezie van Rosina Jones (die de eerste prijs won). (Van een onzer verslaggevers) In Oudewater zijn gisteren de stoe pen tot blinkens toe geboend. Keien van gekromde slopjes glimmeji properder dan op andere Zaterdagen. En de verweerde gevels. kostelijke staaltjes renaissan ce. torsen lange slierten lampjes. Die zullen van avond en verder de hele week het schone stadje tooi en met een weel de van kleurig licht, en het grau we grachtwater zal alles gratis weer spiegelen voor leder, die dit mid deleeuwse sprook je wil binnenwan delen. Oudewater houdt, net als twee jaar geleden, grootser zelfs dan toenzijn Licht- week. Nee. zegt burge meester Arke, feest is het. niet. De ramp met de bank heeft 1 750 000,— gekost. Negen van de tien Oudewa- ternaren hebben er een klap door gekregen. Mis schien kan den kwart van het geld worden gered. Maar ook dan is er nog geen reden tot feesten. Wèl wil len we elkaar en de vreemdelingen laten zien: We heb ben nog fut ge voeg om de armoe le dragen. Dit stadje moet er weer bovenop, geestelijk en fi nancieel. Vandaar deze tam-tam- Toch zullen we de mensen het bijna niets. Dat kon, omdat leder- geld niet uit de zakken kloppen, een in het stadje zo prompt heeft Er is veel te zien, maar het kost meegewerkt: aan verlichting en versiering, aan de festiviteiten (want die Z'jn er tóch) en aan de histori sche kledij. Het resultaat werd verbluffend. Fantastisch is het goed geconser veerde stadje zo, met al die pitto reske bouwseltjes glanzend en kleu rig, met de duizend lichtjes in het water van de grachten. De geïllu mineerde bruggetjes erover zullen de komende lichtweek zeer veel kijkers dragen. Die komen voor het schouwspel, maar ook wellicht voor de drie prachtige conterfeitsels van Gerard David (in 1460 hier gebo ren) en voor het historisch spel. Of misschien ook wel om zich in de Heksenwaag te laten wegen en een certificaat in ontvangst te nemen, volgens hetwelk ,^ijn wichte wel met de naturelijke proporlie's des Lichaams accordeerende is". En het St'ede Zegel zal dit officieel „be- kragtigen' zelfs kunnen zeggen „nu of nooit". De bevordering van de industriële productie zal echter niet tot uit wassen mogen leiden. Steeds dient het vraagstuk van de rendabiliteit bij normale verhoudingen te wor den voorop gesteld. Wanneer men, wat de Jaarbeurs zelf betreft, de cijfers beziet, dan I blijkt, dat sinds de vorige najaars beurs de Duitse deelneming met een sprong is vooruitgegaan en van 270 tot 725 steeg. Dit betreft dan hoofdzakelijk vertegenwoordigin gen. Op de Duitse industrie volgt die van Gi"oot Brittannië en Ier land, welke met 78 deelnemingen is toegenomen, België toont een stijging van 13 deelnemers en neemt de derde plaats in. Wanneer men deze 55ste beurs met de 50ste vergelijkt dan blijkt dat de oppervlakte van 35.742 m2 tot 50.000 m2 is gestegen. Het aan tal deelnemers liep van 3064 (waarvan 53% buitenlanders) op tot 3566 (59% buitenlanders). Voor het raadhuis van West-Bcr- lijn-Schocncbcrg demonstreerden communisten, die zich belemmerd zagen Oostduitsc marken in te wisselen roor Wcstduitse. De poli tic kent hen en daarom werden zij van de straat gespoten toen :i aan geen enkel verzoek om niet samen te rotten en hun dreigende houding tc laten varen gehoor aavcn. Bovendien kreeg de raad- nuismarkt daardoor meteen een grote beurt. Goede bloedtype gevonden LONDEN Het Engelse bloed transfusiecentrum te Sutton (Sur rey) heeft thans in J. M. Mounting uit Bristol de man gevonden, wiens bloed van de zeldzame bloedgroep is als dat van mevr. Hall, De politie te Bristol heeft een dringende op roep ontvangen zich met Mounting in verbinding te stellen en hem met spoed naar Londen te doen komen. De kans op het vinden van dit bloedtype was 1 op 33,000. TOKIO. De strijdkrachten van de V.N. in Korea beginnen zich te herstellen van de gevolgen der Noord-Koreaanse aanvaallen van Vrij dag. In de bocht van de Natong hebben zij Jongsan heroverd en aan dc Zuidkust hebben zij bijna al haar vorige posities weer ingenomen. Jongsan. dat slechts 20 km. van de belangrijke weg tussen Taegoe en Poesan ligt. was vanochtend vroeg in handen van de Noorde lijken gevallen, maar kort daarna werden deze weer dooi de Ameri kanen verdryen, die Noordwaarts void ringen maken op de weg naar Sjangnjong. De 25ste divisine, die de toe gang tot Poesan verdedigt, meldde: „Wij hebben hun schema in de war gestuurd". Op de rechterflank van de linie der 25ste verdreven de Amerikanen de tegenstanders uit Haman en oo de linkerflank hernamen zij hun oude positie rondom Tsjindong-Ni, 10 km. ten Z.W. van Masan. Ondanks hel zware Amerikaan se artillerievuur blijven echter Noordelijke versterkingen over de rivier de Nam komen. Een woord voerder van het Amerikaanse hoofdkwartier gaf toe, dat de be slissende slag aan de Zuidkust nog komen moet. Aan het Noordwestelijk front voerden de Amerikanen vanoch tend aanvaallen op beperkte schaal uit. De hoofdmacht van de Noord- Koreaanse divisie voor Taegoe is nog niet in de strijd geworpen. Aan het Oostelijk front hebben de Noordelijken Kigje heroverd. Een Amerikaanse eenheid is van ochtend van Pohang vertrokken om te trachten met steun van lucht- en zeemacht het verloren terrein te herwinnen. Een grote zorg van de stafoffi- DJAKARTA. In een medede ling van het Indonesische ministe rie" van Buitenlandse Zaken, ge richt tegen de uitlatingen van de Australische minister Spender, werd gisteren verklaard, dat Ne derland dient te kiezen tussen Australië en Indonesië bij zijn hou ding ten aanzien van Nieuw-Guinea. Verklaard wordt, dat het Ne derlandse volk een keus moet ma ken Het kan zich aan de zijde van Australië scharen bij het verzet te gen de Indonesische aanspraken op Westelijk Nieuw-Guinea maar het kan ook bijdragen tot versterking van IndonesischNederlandse Unie. Dit laatste zou goede vooruitzich ten scheppen voor een blijvende vriendschap tussen de volkeren van beide landen. Australië heeft geen recht ons te dwarsbomen in onze aanspraken ten aanzien van Irian, evenmin als wij Australië dwarsbomen in het handhaven van zijn positie in Oost- Irian, zegt de verklaring. En ver der: Het Australische volk dient zich er van bewust te zijn, dat een goed begrip van onze aanspraken een blijvende vriendschap zou ves tigen tussen de volken van Indone sië en Australië als buurlanden. De heer Lokollo. algemeen ver tegenwoordiger van de regering der Zuid-Molukken. heeft uit Den Haag aan de heer Spender, de Australi sche minister van Buitenlandse Za ken.'die thans te Londen vertoeft, in naam van het gouvernement der Zuid-Molukken telegrafisch algehele instemming betuigd met minister Spenders' verklaring over het stand punt. dat Australië inneemt met betrekking tot de staatkundige toe komst van Nieuw-Guinea. eieren der V.N is de wig, die de Noordelijken Vrijdagavond dieven tussen de 25ste divisie aan de Zuid kusl en do 2de divisie in de bocht van de Naktong. Zij drongen Za terdagochtend verscheidene kilo meters verdei door in een gebied, dat slechts licht verdedigd wordt door Zuid-Koreaanse politie. i. v. wrarr KASJMIR OPNIEUW CONFLICT HST doet wat vreemd aan. Pandit Nchroe, de grote kampioen van geweldloze politiek, in zijn conflict met Pakistan over Kasjmir zo ge heel andere methoden te zien ge bruiken. dat hij de wereld steeds met zoveel vuur aanprijst. Op een ogenblik, dat een openlijke oorlog tussen India en Pakistan dreigde uit te breken, slaagden de Verenigde Naties erin de beide tegenstanders tot bezinning te brengen. Inmiddels is door een bemiddelingscommissie van de V.N. een Id het zoeklicht vergelijk uitge- I werkt, dat door I beide partijen i werd aanvaard. Een volksstem ming zou over de toekomst van Kasjmir beslissen. Maar nu zijn In dia en Pakistan elkaar in de haren gevlogen over de voorwaarden van dit plebisciet en de ruzie is zo hoog gelopen, dat van deze oplossing geen 'sprake meer kan zijn. Wat India wenst is. dat de stemming zal worden gehouden, terwijl zijn troepen, die grote delen van Kasj mir hebben bezet, daar nog aanwe zig zijn. Pakistan, dat op de over winning had mogen rekenen, indien er eerlijk spel gespeeld zou worden (de Mohammedanen zijn in Kasjmir in de meerderheid) heeft dit gewei gerd, wat het met te meer recht kon doen, daar de V.N. beloofd hadden, dat zij op de volksstemming zouden toezien. De V.N. zien zich thans voor de taak gesteld, zo spoe dig mogelijk een nieuw voorstel tot een oplossing uit te werken, want het Indische sub-continent is te zeer aan gevaren van builen blootge steld, om het ongestraft door inner lijke verdeeldheid nog kwetsbaarder tc laten worden. In Londen, waar men de locstand in Kasjmir het best kent. denkt men aan een ver deling van het oude vorstendom dat naast gebieden met een Moham medaanse ook districten met een Hindoese meerderheid heeft. Bij een dergelijke oplossing zou inderdaad geen van be'de partiien veel pres tige. dat in deze strijd zo'n grote rol is gaan spelen, behoeven te ver liezen.

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 1