VOORAL VOOR DE VROUW In een kiosk leer je de mensen van een andere kant kennen Ga je mee Pontje omgeslagen, 15 man te water Dank je wel vreemdeling, ik zal er eens meer op letten „We want to come back, yeah!" Pin-up girls bU mannen in trek Het opstel Boosdoener Als een meisje een jongen vraagt, dan zegt Gekleed in de herfst Briefje met goede raad zou vaak welkom zijn Geen Trojaanse oorlog op Kreta riepen Amerikaanse studenten Modeshows, de Paus, muziekfestival Schoenmaker geeft zich uit als lid vreemdelingenlegioen Talrijke dames opgelicht „Twee postzegels en een For gentlemen only (alleen voor heren „Juffrouw hebt u ook een modeplaat met iets van de herfst erin?" „Vrij Nederland van deze week alstublieft Op een stoeltje, ingebouwd tussen ritsen boekjes en bladen zit de juffrouw van de kiosk. Ze zit er van half negen 's mor gens tot zes uur in de namid dag met een pauze van ander half uur om koffie te drinken Als ze er tussentijds uit moet doet ze haar krantenhuisje op slot Ze heeft er een eigen W C. en een kraantje om de handen te wassen en twee maal per dag komt iemand van de kiosk onderneming om nieuwe voor raad dag- en weekbladen te brengen, bestellingen te note ren en geld te innen. Vlakbij ons huis s lan geduren de de vacantie drie kiosken op een behoorlijke afstand van el kaar. Ze worden van de winter weer afgebroken en daarom zijn ze niet van gemakken voorzien, zoals die in de stad. In de ene zit 'n ferme, gezonde vrouw met een kordaat gezicht. Ze zal ongeveer twee en dertig zijn maar heeft in haar kioskencarriere ëen fikse do sis wijsheid opgedaan, die steekt ze niet onder stoelen of banken. In de tweede zit een vrouw van vijf-en-veertig. Ze was tot voor de oorlog stewardess bij de Stoom vaartmij Nederland. Men vindt haar daar nu en ook elders waar ze solliciteerde te oud. De inne mende manier waarop ze met mensen omgaat en haar rustige charme legden het af tegen het aantal jaren. Nu voelt ze zich on danks het verschil met boot en zee wel thuis in haar kiosk en werkt, als ze tijd over heeft, aan een van haar reisbeschrijvingen. In de derde kiosk verkoopt een meisje van twee en twintig. Ze was vroeger op kantoor maar hield dat niet vol. Ze is wild op lezen en komt in het kranten huisje wel aan haar trek. Ze kijkt wazig van al de verhalen, die ze dagelijks nuttigt en als je haar vraagt hoe dat stil zitten in zo'n geringe ruimte haar bevalt, zegt ze: „Oh daar merk ik niets van. Ik wil geloof ik nooit meer wat anders De eerste is het langst in het vak en haar ben ik een en ander gaan vragen. „Je maakt hier alles mee.", ver telt ze. „je krijgt een andere kijk op de mensheid" Op m'n „Waar van houden vrouwen, mannen, kinderen nu het meest?" praat ze tevreden: „De dames vragen vooral naar modeplaten met of zonder patronen, breiboekjes en verder allerlei damesbladen. Ook wel wat over film en theater en „We hebben een opstel moeten maken," vertelt zoontje na de eerste schooldag. .Zomaar een opstel van over de vacantie." En als ik bezig blijf met 't dikke zusje, dat vol pleisters zit, omdat ze uit ongeduld te vaak valt, roept hij: „Als je wist hoe ik het gedaan had, zou je wel luisteren, Mam. 't Is erg belangrijk voor jou." Hij haalt uit z'n zak een papier- tje. 't Zit vol zand en krummels. „Hier is het", praat hij. Ik vouw het open en zie vier zin nen. Erboven staat: Naar Ahoy „Dot is ook maar weinig," waag ik, wel een beetje kort, hè." Hij gaat zitten en kijkt alsof hij een vers moet opzeggen. „Zie je die kop niet, Mam," vraagt hij streng in krantentermen sprekend. „Zie je niet dat „Naar Ahoy". dat had ik alleen, zei meester. Allemaal had den ze „De vacantie" erboven. „Maai 't is zo kort, hè." aarzel ik, „er staat bijna niets...." „Op m'n klad waren wel twintig zinnen," protesteert hij nu een beet je triest. „Bijna het hele blaadje vol Maar op m'n waar zijn die dan gebleven, joh''" bijt hij van zich af. „Dat komt omdat ik net gedaan heb als jij. Mam. als je schrijft. Zo eerst een zin en dan een kras erdoor en dan weer een zin en dan weer Pen kras erdoor Zo maar door tot er alleen ontzettende mooie overblijven 't Zit met in de leng te? Dal jij dat nou niet snapt!" de meisjes willen graag verhalen. Maar de mannen kun je in soor ten indelen. Er zijn er die alleen boekjes met kruiswoordraadsels willen, anderen komen om het ge ïllustreerde weekblad of lezen po litieke en buitenlandse tijdschrif ten. Maar de meesten willen graag iets pikants op de omsiag. Als er op „Life" een mooi meisje staat in badpak dan vliegen ze weg. Kijk, dit keer is het een man in uniform en nu blijven ze Liggen Zo gaat dat. Niet alleen hier, ook m Amerika. Het is duidelijk te merken hoe meer er daar onver kocht blijven, des te meer krijgen wij toegestuurd Dit keer is er een enorme portie gekomen maar hier gaan ze ook niet". Van de pikanterie en de pin-up girls komen we op de tijdschrif ten, die vooral voor de man ge maakt en bestemd zijn. „Nou en of ze die kopen," roept de kioskjuffrouw en d'r gebruinde gezicht glimt opeens van de goed en verhalen anders. Een groot mens zoekt overal wat achter." Natuurlijk worden er ook brie ven gebracht en afgehaald bij de kiosk en er worden afspraken ge maaktAch ja," zegt de juf frouw Ach ja," maar meer wil ze hierover niet vertellen. Wat het financiële gedeelte be treft van het val.. Men krijgt een basis-salari. en werkt verder vooral op provisie. De vereisten? Accuratesse en verkoopkracht. Alles wat verkocht wordt moet genoteerd worden, het onver kochte eveneens, want dit komt voor retournering in aanmerking. De verkoopster moet snel weten wat er bedoeld wordt, vreemde lingen kunnen te woord staan en niet te ongedurig ziin om een dag lang in kleine ruime te zitten. Bovendien moet ze bij blijven met de lectuur Juffrouw hebt u ook dat blad met foto's van de familie van Bertha Hertog?" moedige spot. Ik zal u wat vertel len: „Je vihdt de kopers onder alle rangen en standen. Sommigen komen er gewoon voor uit, ande ren staan een poos te zeuren en zijn er zenuwachtig van Hoe oud ze ongeveer zijn? Wel. ook dat iS niet met zekerheid te zeggen Laat es kijken, ja, het zijn vooral de getrouwden, niet meer zo erg jonge mannen Soms komen ze hier met vrouw en kinderen. De vrouw koopt een modeplaatje, ze lopen na betaald te hebben door en dan komt de man vaak opeens terug en vraagt toch nog zo'n boekje. Dat stopt hij in z'n zak Net een stoute jongen. Ja, ze zijn anders dan de vrouwen, hè. Je zou zeggen, wij zijn menselijker en wijzer." Bladerend in een van zulke blaadjes kom ik tot de ontdekking dat er niet veel bijzonders in staat. Dat is ze met me eens. „Na tuurlijk. er staat niets in maar ja, 't is het idee Wat de kinderen betreft: Ter wijl ik met haar sta te praten, zijn er al een stuk of wat gekomen op Woensdagmiddag dus met geld in een papiertje om een beeldroman Die dingen zijn nieuw niet meer te krijgen en de kiosk verkoopt ze nu tweedehandsDe leeftijd van de kopers varieert van zes tot twaalf jaar. ,,'k Geloof niet dat het zoveel kwaad kan als ervan beweerd wordt," zegt de juffrouw. „Een kind ziet zulke tekeningen Spaans beeldje gestolen uit A'dams museum AMSTERDAM. Donderdag- middag heeft een tot nu toe onbe kende het ongeveer 35 centimeter grote houten beeldje „Aiguille Montie" van de schilder-beeldhou wer Joan Miro uit het Stedelijk R^useum te Amsterdam gestolen. Er is thans in dit museum een exposi tie van deze 57-jarige Spaanse meester. „Ja, mevrouw, kijk hier hebt u ze en hierin staan ze ook maar dan gekleurd...." „Juffrouw geeft u mij De Cent en de Zangeres." „The' Saint bedoelt u zeker, ja hier is het...." „Ik wou graag een truitje breien, hebt u iets. „Ach geeft u mij de laatste Sexe alstublieft. Van half negen tot zes uur. ,,'k Houd wel van m'n werk," zegt. ze. „Je ziet hier meer van de mens dan menigeen." BIBEB De oorlog in Korea heeft een Londense hoedenoniwerpster ge ïnspireerd tot het maken van dit fluwelen hoofddeksel Olga Mattli heet de ontwerpster en het hoedje noemde ze Korea Het is van don ker-grijs velours en het moet ge dragen worden bij een tweed mantelpak. Wc hebben allemaal wel ccd jongen gekend met veel spierballen, baar op zijn tanden en lef. Als iemand zei dat hij een belhamel was. lachte hU trots. Omdat hij bewondering proefde. Hij werd van belhamel- tot boosdoener, want hij zocht naar steeds sterkere mid delen om kracht en durf te bewijzen. Toen kreeg men last van hem. Dat hij „zo'n echte jongen was", hoorde men niet meer Wel dat „dat kind wel a- soeiaal leek". Daarna ging het bergaf. Langzamerhand ontdekte het Kind dat de mening, die de volwassenen over hem koesterden, als een schaduw ook betere kanten van zijnkarakter ver duisterde. Soms deed het schuchtere pogingen die kanten tc tonen Maar dal hield op de duur op. Voor een kind dat zich op deze weg bevindt is het een hele durf tederheid te tonen De moed om gewoon te zijn ontbreekt geheel, omdat het bang is de indruk van zwak te te wekken. Als zo'n kind zich uit zijn harnas waagt moet men dat niet ne geren. maar aanmoedigen Want voor zo'n kind zit de ware mued tn het tonen van liefde en tederheid Zulke kinderen hebben in nun vroeg ste Jeugd meestal ernstige teleurstel lingen ondervonden als ze hun liefde wilden tonen Dat kwetst een kind cn wat erger ls: verandert een kind Het gaat zich pantseren. Tegen zichzelf en tegen de buitenwereld Tegen zijn liefde die het kwetsbaar maakt en tegen de volwassenen die zijn liefde misschien opnieuw zullen kwetsen. Zo kan een gekwetst ki^id. na een belhamel uitge hangen te hebben, een boosdoener worden. Gebruik het woord a-sociaal toch niet zo gauwl |55 half NederlandFoei!" en de andere helft: ,.Ja. waarom eigenlijk niet!" Vele mannen en vrouwen uit alle lagen van de bevolking heeft het Nederlands Instituut voor de Pu blieke Opinie de vraag voorgelegd: „Vindt U het juist of niet juist als een meisje een jongen uitnodigt om eens uil te gaan naar een con cert of naar iets anders?" Dit zijn de antwoorden die het NIPO kreeg: Is juist 45 Is niet juist 40 Geen oordeel 15 Bijna evenveel ondervraagden vinden het niet juist als wel juist dat een meisje een jongen uitnodigt mee uit te gaan. Op de vraag van 't NIPO „waar om" zijn de belangrijkste argumen ten van de voorstanders: „Zie er geen kwaad in. niet op tegen" door 34 „Man en vrouw zijn gelijk, moet men gelijk stellen" dpor 20 en „Vrijheid, blijheid", „wordt het leven beter, ruimer" door nog eens 11 van de voorstanders genoemd. 4 van hen meeht. dat „het goed is gezamenlijk de kosten van het uitgaan te betalen", „het meisje toch immers ook verdient" en „laat ze ook eens betalen!" MODE-NOVELLETTE September is de maand waarin katoen en linnen uit de gratie raken. Opeens moet er iets wolligs bij. Er zijn vrou wen die allerlei keurige overgangsjur ken bezitten. Soms omdat ze geld ge noeg hebben om ze aan te schaffen, maar vaak ook omdat ze zo pienter zijn allerlei te verzinnen. Wie voor de herfst een jurk gaat maken doet ér goed aan iets te kiezen, dat ook op warmere da gen plezierig gedragen kan worden Een combinatie van wol en zijde en dan met drie-kwart mouw is wel nuttig' in het gebruik. Deze herfst zijn plastrons in trek. Puntig, rond of vierkant: dat mag allemaal. Als de hals maar omgeven wordt door luchtig, koel materiaal. Het meisje op de tekening heeft een grijs-bruine jurk van jersey. De rok is geplooid, de mouwen zijn drie kwart en het ingezette vestje is van steenrood-wit gestreepte zijde. Behalve met een plastron kan zulk een jurk ook met een zomerbloesje of een truitje gecombineerd worden. In zoiets kun je wandelen, fietsen, op visite en mee uit. Handschoe nen en een of ander mutsje maken het tot dat wat men in ons land „gekleed" noemt. Anders denken de tegenstanders erover: 61 van hen meent „Dit hoort niet", „dit kan een meisje- niet doen", „dit is tegen de vor men," Nog eens 30 7© van hen meent dat „het initiatief daartoe van de man moet uitgaan", „het meisje gevraagd moet worden Tenslotte vindt 1 van hen dat „de man moet betalen." Grote verschillen van oordeel tre den op in de verschillende Jagen van ae bevolking. 48 7o van de mannen vindt het juist, 39 van de mannen onjuist dat een meisje een jongen zou vragen mee uit te gaan. Van de vrouwen daarentegen vindt slechts 42 7© het juist, maar 41 7o onjuist, dal het meisje zou vragen. In de leeftijdsgroep van 23—35 jaar vindt het NIPO 52 C© vóór en 37 7o tegen het idee! Bij de oudere mensen boven de 35 jaar even veel tegenstanders als voorstanders. Tenslotte blijken de Gereformeer den en de Katholieken het meest tegen het uitnodigen door het meis je te zijn. Het NIPO vindt: Juist Gereformeerden 29 Katholieken 32 7© Ned. Hervormden 43 7© Geen kerkgenootschap 68 7© Niet juist 54 7» 56 36% 23 7© Vreemde verrassing bij opening van Jaarbeurs-attractie (Van een eigen verslaggever) UTRECHT. Vrijdagmorgen zijn de verschillende attracties, die ter gelegenheid van de Jaarbcursdagen de bezoekers aan Utrecht verpozing zullen bieden, geopend. Daarbij beeft zich een incident voorgedaan, waarvan een vijftiental genodigden bet slachtoffer is geworden. Het gezelschap, dat de opening van bet restaurant „Chcz Madam® Benelux" bad geopend, bezocht daarna een wijnkelder aan de Oudc- gracht. Nadat men in de kelders wijn uil liet vat had zien tappen, begaf nien. zich naar een dépendance aan dc overzijde. Men gebruikte daarvoor een pontje, dat voor een klein aantal mensen geschikt is. Een te groot aantal personen wilde tegelijk van het pontje gebruik maken cn het resultaat was. dat dit ging schommelen. Haalden dc opvarenden eerst alleen een paar natte voeten, spoedig schommelde bet vaartuig.!® zo hevig, dat liet naar een kant overhelde waardoor alle opvarenden t® water raakten. Een deel van hen kwam onder het gekantelde vaartuigje terecht, dat echter spoedig afdreef. Het ongeiuk veroorzaakte begrij pelijkerwijze een grote consternatie en een talrijk publiek het was omstreeks 12 uur schoot naar de balies toe. aangetrokken door het hulpgeroep van de mensen in het water en op de kant De te water geraakte personen zwommen naar de kant en zij, die niet konden zwemmen, werden door de andere geholpen Het ongeval, waarbij velen niet alleen een nat pak haalden maar bovendien hun bril verloren, ver oorzaakte een grote consternatie. Latei is het pontje gezonken. Met behulp van een Ratax-boot zijn la ter de in het water drijvende kle dingstukken opgevist Tot de drenkelingen, die zich ver dienstelijk maakten bij de redding van de met-zwemmers, behoorde de 70-jarige heer August Tordoir, de voorzitter van de Propaganda-com- missie voor de Wijnhandel, veertig jaar geleden een bekend internatio naal waterpolo-speler. Ook de heer E. P W van Dam van Isselt, se cretaris van het comité Benelux, toonde zich een kranig zwemmend redder. Mr J. A. de Visser ter aarde besteld ARNHEM. Onder grote be langstelling uit justitiële kringen is gistermiddag op de begraaf plaats „Moscowa" het stoffelijk overschot van mr J A. de Visser, oud-procureur-generaal bij het Arnhemse Gerechtshof en laatste lijk wonende te Den Haag, ter aarde besteld. Aan de geopende groeve ging dr M N. W. Snnt uit Den Haag voor in het gebed. Daar na voerden verschillende sprekers het woord, zoals mr F,. L. H. H. baron Speayart van Woerden na mens het ministerie van Justitie, mr S. N. B. Halbertsma, vice-pre- sdient van het Haagse Hof en mr G van der Flier, oud-lid der Hoge Raad. Een schoonzoon dankte voor de belangstelling. Indonesische adelborsten naar Nederland DEN HAAG Naar wij van de zijde van het Indonesische Hog® Commissariaat vernemen, zullen op •1 September 23 Indonesische adel borsten in Nederland aankomen, die op het instituut van de Ko ninklijke Marine Den Helder een opleiding zullen ontvangen. Op net ogenblik zijn reeds 4 In donesische adelborsten in Den Hel der. De regering van de Republiek Indonesië overweegt, bovendien nog een tiental Indonesiërs in Neder land te doen opleiden in Den Hel der. Friese klacht over spoorwegmateriaal LEEUWARDEI - Dp Verpniginz voor het Friese Bedrijfsleven heeft zich schriftelijk gewend tot de mi nister van Verkeer en Waterstaat met betrekking tot het haars inziens slechte materiaal op het traject I.eeuwarden-Stavoren-Amsterdam. Niet alleen, zo wordt gezegd, zijn de wagens zeer slecht, maar ook zeer vuil en slecht onderhouden Men vindt het. onbillijk, dat de werk zaamheden aan het materiaal der Nedprlandsp Spoorwegen slechts in het centrum van het land worden uitgevoerd. Gevallenen geëerd te Beilen ASSEN. G.stermiddag werd in gemeente Beilen een monument onthuld t.er herdenking van de ge vallenen in bezettingstijd De ont hulling van het monument ge schiedde door de echtgenote van de commissaris der Koningin in Drente mevr. baronesse De Vos v. Steenwijk-Van Royen. nadat de vo rige burgemeester van Beilen. mr. dr H J Wytema, thans burge meester van Alkmaar, een herden kingsrede had uitgesproken. NA TWEE MAANDEN EUROPA In een bus of tram kan soms zo'n intens zorglijke stemming hangen Men zit daar dan, iedereen zwijgt, de mensen hebben zich helemaal inge sponnen in hun eigen gallige gedachten, 't is of ieder daar apart zit met een wolkje van zorgen om zich heen. In een trein heerst die stemming veel minder, omdat een treinreis nou eenmaal voor de meesten niet zo'n dagelijkse affaire is. maar een uitje. Maar in een tram of de bus, daar stap je in, zonder je gedachten te onderbreken en omdat die gedachten blijk baar in deze tijd niet al te vrolijk kunnen zijn, hangt er dan zo'n walm van zorglijkheid. Soms heeft een hupse conducteur malse opmerkingen, waardoor je een soort opwekkings-injectie krijgt, die werkelijk een heleboel goeds kan doen. Maar als de conducteur ook nog grimmig kijkt, heb je wel eens neiging om ineens te roepen: Kom. nu allemaal elkaar een handje geven en dan gaan wc zin gen van: 'k Zag twee beren brood jes smeren! Ofje zou bij de meest sikkeneurige passagier een briefje in de schoot willen laten vallen met de woorden: Lach nou 's even! Er was eens een meisje, dat zul ke dingen deed. Toen ze een keer op baar balkonnetje lag te zonnen, zag ze beneden in het plantsoen een paar mensen op een bank zitten, ze keken wel zeer bijzonder zwartgal lig en ontevreden. Zij heeft toen een briefje geschreven en dat naai beneden laten fladderen. Er stond op: Als U wat vrolijker keek, zou U veel gelukkiger zijn en Uw om geving ook! Het briefje viel vlak naast de oank en de genius daar boven op het balkon dook gauw weg De zwartgallige mensen in hef plantsoen keken zeer onthutst naar links en rechts en naar alle wind streken. toen ze opeens van uit de hemel die boodschap ontvingen. BIBEB maar ze begonnen er eindelijk maai Evelien spreekt VAN VROUW TOT VROUW om te lachen en dat was toch de bedoeling. Of ze hun hele levens houding veranderd hebben meldt de historie helaas niet. Een andere keer zat er in de tram een jongedame met gepenseelde wenkbrauwen maar de ene wenkbrauw zat 'n paar centimeter hoger dan de andere en haar ene wang had een rougevlek onder het oog en de andere een klodder bij de mond. Ze kreeg prompt een briefje op haar schoot: Wanneer U zich beter opmaakte, zou U er veel aardiger uitzien. Die ondeugende raadgeefster stop te zo hier en daar eens een briefje in de hand van volkomen vreemde personen, niet uit eigenwijsheid, maar enkel om eens een welge meende wenk te geven Ik kan me voorstellen dat dit eigenlijk wel een aardige uitwerking moet hebben Niemand kan ei boos om worden, want op wie zou men boos moeten zijn? Men zou op deze manier allerlei raadgevingen kunnen uitdelen: Aan de humeurige moeder met het jen gelkind. Uw kind jengelt, omdat U zo snauwt! Aan een ambtenaar ach ter een loket: Doet U 't een beetje vriendelijker, U schrikt de mensen zo af! Of aan een jong meisje dat kennelijk verdriet heeft: Er komt wel weer eens een betere tijd en er komt wel weer eens een andere man! Maar nee. we doen het natuurlijk niet. dergelijke stiekeme briefjes uitdelen, omdat we ons niet zo eigenwijs met andermans zaken willen bemoeien. Toch geloof ik. dat ik het best pleizierig zou vinden, om eens van een volkomen onbekende hand een boodschap te ontvangen, waarin een of andere raadgeving stond. Dan zou ik weten: Hee' Dus die indruk maak ik op totaal onbekende men sen: zuur, knorrig of onverzorgd van uiterlijkMijn eigen om geving ziet het niet meer. of durft het niet te zeggen, maar die vreem de heeft het gezien. Nou, dank je wel vreemdeling, ik zal er eens meer op gaan letten! HERAKLION. De vader van de Kretense „Julia" en de broer van haar „Romeo" hebben een klimtocht ondernomen naar de plaats in de bergen, waar. naar men meent, de jongelieden verscholen zijn. om terf pogen de zaak tot een minnelijke schikking te brengen. De twee man nen willen trachten uit te maken, of Thassela. het meisje, met haar Romeo" uif eigen beweging wil trouwen. In dat geval wil" haar va der er zich bij neerleggen dat een bureeroorlog tussen de oolitieke aanhangers van beide families ver- 1 G*nève en een bezoek hinderd wordt. land. (Van onze verslaggever) „Ik wil terugkomen, een jaar of langer, om hier te werken," zei short-yaved JOAN O'CONNELL van Montreal, terwijl ze haar laatste dubbeltje inwisselde in de hal van de Holland Amerika-Lijn, Rotterdam. PETER DUNCKEL van New York City was het volkomen met haar eens. Vandaag, Donderdag middag 31 Augustus, gingen ze met 500 andere Amerikaanse en (een paar) Canadese studenten scheep op de „General C H Muir", een troepenschip, „niet zo comfortabel' als de „Volen- dam", die de hoofdmoot van het Amerikaanse Europa-Studen- tenbezoek (plm. 1400 failliete, maar wild-enthousiase jongelui) naar States en Maple Leaf-land volgende week van Rotterdam naar de ovrekant zal brengen. „Gen. Muir" vertrok, boot vol heimwee goede gastvrouwen leenden haar on derweg alles wat ze nodig had. nu komt ze de boot op met een paar indrukwekkende goudleren pump» aan en met zes stel echte onge schaafde Hollandse klompen Die zullen het thuis stellig doen En bo vendien. volgende keer kan ze die heel best gebruiken. „Als we weer terugkomen „We willen zo graag terugkomen." zeiden ook al de andere studenten, die maar al te graag over hun be levenissen in ..Old mother Europe" vertelden. Dit bezoek was te kort ge weest. Natuurlijk. In minder dan zestig dagen vijf tot tien landen „doen" is een onderneming, die be halve veel vermoeidheid, ingevallen wangen, donkere kringen om de ogen en totaal lege portemonnaies. in de eerste plaats en vooral een knagende nieuwsgierigheid, een ge voel van „maar 1 procent van dat alles te hebben gezien" en een heer lijk heimwee over kan laten. Want toen de laatste serpentine- trossen, die het studentenschip nog met de treurende continentale gast heren en -vrouwen verbonden, af knapten en de onder een dekbed van kleurig papier bedolven band van de H A- de volksliederen speelde, werd aan de reling van het zwaar naar walkant overhellende schip menige afscheidstraan geplengd. „Gosh", het was ook zo enorm ge weest! Irma Clisby van Portland (Oregon) b: - oorbeeld. Die was met mrs Gor don Looney uit Toledo (Ohio) en twintig andere trippers op jacht ge gaan naar Europese modehuizen Modeontwerpster, een vak. waar men in U.S.A. ook voor kan studeren, en wat ze al niet in Rome bij Fontana en Schuberth's en in Parijs bij Jacques Fath, Christian Dior. Alynn een vijf en twintigjarige mode- vorst (Irma voorspelt hem een grote toekomst) Schiaparelli en zovelen aan herfstmodes gezien had! De' ene show na de andere, maar toch heb ben Irma en haar vriendin nog kans gezien textielfabrieken te bezoeken m Como en Lyon, champagne te drinken in de kelders van Reims, bouillabaisse te genieten in Marseil le. bij de Paus op audiëntie te gaan („so thrilling, hoewel we helemaal niet rk zijn"), te zwemmen en fla neren aan de Rivièra en het muziek festival bij te wonen in Aix-en- Proyence: de opera's Cosi fan tutte Nederlandse studenten in Zuid-Afrika JOHANNESBURG Als eerst» twee Nederlandse studenten, aan wie door de Unie-regering een beur» is toegekend om in Zuid-Afrika te komen studeren, zijn te Kaapstad aangekomen mej. L. A. de Rot, stu dente aan de Universiteit van Utrecht, en de heer G. J. Kerk hoven, student ?an de Landbouw hogeschool te Wageningen. Mej. De Rot zal aan de Universiteit van Kaapstad een studie van de Afri kaanse letterkunde maken, terwijl de heer Kerkhoven aan de Univer siteit van Pretoria een studie zal maken van grondbewaring. John Magranc. hout-selecteur helemaal geen student verzekert hij in Boston (Massachusetts) heeft moeite om zich te herinneren in welke landen hij niet geweest is Liftend trok door het continent „to see the sights". Goedkoop. Maar ook hij is totaal bankroet. Want. „oh boy", die nachtclubs in Parijs' Als ie terug is. gaat hij maar in lasappara- ATHENE Griekenland heeft ten doen. 01,1 weer een beetje bij te de speciale commissie der V.N voor I de Balkan verzocht, een onderzoek „Radio-spionnen" in Griekenland Stewart Stenson uit Idaho arri veert met z'n vriend Jake in Tiro- lerpak De fietsen worden ingeladen. Hij heeft in Biggekerke (Zeeland) in een internationaal werkkamp ge bouwd aan een weg. „Zo leer je de mensen veel beter kennen.*' zegt hij Om het nog een beetje beter te doen heeft hij een Hollandse fiets gekocht en is daarmee naar Nice in Zuid- Frankrijk gereden. Hij studeert psy chologie. vertrouwde liever op de kracht van zijn eigen benen en fiet ste terug de Alpen over. Zwitserland door, naar Nederland terug. Een droevig relaas doet Eileen Grastein. Op de eerst dag van haai reis, in Parijs, werd al haar bagage gestolen. Geen avondjapon; geen in te stellen naar beweerde acti viteit van „Radio-spionnen" uit Po len. Deze stap volgde op de over gave van een communistische ver zetsman. die verklaarde, dat hij deel uitmaakte van een groep van 20 Grieken uit Polen, die twee dagen geleden van Albanië uit, Grieken land waren binnengekomen met ra dio-uitrusting bij zich. WAGENINGEN. Tot officier in de orde van Oranje-Nassau is benoemd mr M de Niet, burge meester van Wageningen. Deze on derscheiding moet gezien worden als een erkenning van de verdien- osten van mr. De Niet als zendings- cocktailjurk meer voor Eileen. Maar consul in Indonesië. ROTTERDAM In een van de Rotterdamse dagbladen verscheen epn advertentie, waarin een Iegion- nair van het Franse vreemdelingen legioen correspondentie vroeg met dames. Een Rotterdamse schone schreef er op. Ze kreeg antwoord van André Morell. Onder deze naam had de 47-jarige schoenmaker C. J Zodoende kon de Amsterdamse poll H. E dienst genomen In 1947 Hij lag tie de man aanhouden en toen bleek, Nijmegen te reizen, teneinde de erfe nis van zijn ouders, die daar bij het bombardement omgekomen zouden zijn, in ontvangst te nemen. In totaal kreeg de legionnair f 140.-. De legionnair had nog meer brie ven o: zijn advertentie gekregen, o a. van een dame uit Hilversum, die eveneens door hem werd opgelicht. Toevallig zag deze dame, toen zij een keer in Amsterdam was, dc man op straat lopen. Zij schreef dit aan de Rotterdamse, die onmiddellijk naar A, ïsterdam reisde en er daar in slaa dn. de man cp te sporen. Zodoende kon de Amsterdamse poli dat de legionnair ook slachtoffers had gemaakt in Den Helder. Harlin- n het hospitaal in Oran De vrouw kreejz bericht, dat hij en Don Giovanni en dan vergeten we afgekeurd was Hij vroeg om geld en gen en A**«>n Donderdag is de nog een U N O-conferentie in 'ij stuurde f 75 - Opeens sfond de 1 man in Rotterdam gearriveerd Hij aan Enge- man voor haar neus Weer gaf zij zal in Amsterdam voor de Officier I hem geld o.a. om naar de notaris in van Justitie worden geleid.

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 3