DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Frankrijk wil 20 divisies (te legeren in Duitsland) op de been brengen 'Mm Felle tegenaanvallen smoren Noordelijk offensief Dienstplicht wordt van een jaar tot 18 maanden verlengd Ballonrace in rukwinden en kletterende regen r - Redding op het nippertje door schipper Toxopens Attlee: In de handel geen „ijzeren gordijn" Dure wol Buitenland moet bijspringen In Tiel heerst paratyphus Proces Bertha Hertogh heden begonnen Wageningen vraagt: woelratten Plan tot bepalen bloedgroep van iedere Nederlander Kretenser „Romeo" gearresteerd Aanval op Ambon verwacht vj les" van de Belg Droogenbroek met Mevrouw Hall lieelt srond, sprong weer op trok een meer bloed nodig Kunstschilders protesteren lUe Jaargang, no. 207 Maandag 4 September 1950 Opgericht door de Stichting ..Het Parool" - Giro 510330. Bank: Rotterdamsche Bank Postbus 9 Abonnements prijs 32 cent p. w. of 4.15 p. kw. Losse nummers 9 cent Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 6235. Redactie en Administratie: Snouckaertlaan 7, Amersfoort. HOOFDREDACTEUR: TJ. DE BOORDER AUSTRALIË In het zoeklicht F) E PRIJZEN VAN WOL zyn op de markten van Australië, 's werelds grootste producent van deze grondstof, met bijna 50 pro cent gestegen. Dit feit heeft tot ver buiten de kringen, die zich gewoon lijk voor marktprijzen interesseren, grote indruk gemaakt. De (gerecht vaardigde) vrees, dat men binnen kort meer zal moeten betalen voor gebruiksartikelen, waarbuiten een groot deel van de mensheid het niet kan stellen, verklaart deze algeme ne consternatie slechts voor een deel Veel meer schrik aangejaagd heeft het gerucht, dat deze prijsstij gingen een gevolg zouden zijn van enorme aankopen door de regeringen van Amerika en de Sowjet-Unie voor militaire doel einden. Dit gerucht heeft de vrees voor oorlog doen groeien. Het is daarom goed, erop te wijzen, dat het duurder worden van de wol niets met eventuele oor logsvoorbereidingen te maken heeft. Zeker, de herbewapening is een fac tor. die op de prijzen van verschil lende grondstoffen een stimuleren de invloed moet uitoefenen. Maar de werkelijke oorzaak van de aanzien lijke prijsstijging van de wol is, dat de wereld sinds het einde van de oorlog aanzienlijk meer wol gebruikt dan er geproduceerd wordt" (in het afgelopen seizoen 16 procent meer) Dat de prijzen al niet veel eerder omhooggeschoten zijn. is een gevolg van het feit. dat men de tekorten totnutoe in aanzienlijke inate heeft kunnen dekken uit voorraden, die tijdens de oorlog aangelegd waren. Deze zijn thans Vrijwel uitgeput en dus kon slechts een prijsverhoging het evenwicht tussen vraag en aan bod herstellen Dat wollen artikelen duurder zullen worden is zeker geen aangenaam vooruitzicht Maar reden tot een bijzondere ongerust heid behoeft dit in geen geval te zijn. PARIJS. Nadat er van Amerikaanse en Britse zijde reeds enige tijd druk op de Franse regering was uitgeoefend, om de dienstplicht in Frankrijk, die slechts een jaar bedraagt, te ver lengen en Parijs daarop oorspronkelijk een weigerend ant woord had laten horen, omdat de Franse industrie niet in staat zou zijn, een sterk vergroot leger van het nodige materiaal te voorzien, heeft minister-president René Pleven Zaterdag in Straatsburg verklaard, dat Frankrijk nu toch de dienstplicht zal verlengen en wel tot 18 maanden. Verder deelde hij mede. det zijn regering streeft naar het op de been brengen van 20 permanente divisies, die in Elzas-Lotharingen en Duitsland gelegerd zullen worden. De Franse premier maakte er geen geheim van. dat Frankrijk „onbe schroomd" materialen, credieten en goederen aan het buitenland zal vra gen, daar het alleen de bewapenings last niet dragen kan. Ook maakte hij duidelijk, dat de regering maat regelen zal nemen om mogelijke in flatie ten gevolge van herbewape ning tegen te houden. Een van de doeleinden van de regering is het bereiken van volledige tewerkstel ling. De herbewapeningsinspanning zal aangewend worden om de drei ging van werkloosheid in sommige industrieën af te wenden. Er zal echter geen rantsoenering of con trole worden ingevoerd. Alle wettige middelen zullen ge bruikt worden tegen de „vijfde co lonne" De regering zal.zich echter niet tot totalitaire maatregelen laten verleiden. Alles wat Duitslands veiligheid bedreigt, aldus zeide Pleven verder nog, bedreigt tegelijkertijd de veilig heid van Frankrijk. Het probleem van de heroprichting van de Duitse gewapende macht kan echter niet „zo maar zonder meer" worden aangevat. TIEL. In Tiel treedt sedert eni ge tijd een vrij groot aantal gevallen van paratyphus op. De burgemeester heeft in samenwerking met de in specteur der Volksgezondheid uitge breide maatregelen getroffen om verdere verspreiding zoveel mogelijk tegen te gaan. Zo zullen alle lijders, omdat de twee ziekenhuizen reeds door andere patiënten geheel bezet zijn, in een noodziekenhuis worden ondergebracht Er bestaan plannen een school, nabij een der ziekenhui zen hiervoor in te richten. Het Rode Kruis in Den Haag heeft zijn mede werking hiervoor reeds toegezegd De ziekte heeft gelukkig een gun stig verloop. DEN HAAG Met ingang van 15 September is benoemd tot tweede particuliere secretaris van Z.K.H, de Prins de reserve-majoor der cavale rie B. G. Dorhout Mees te Vogelen zang. De heer Dorhout Mees, die veertig jaar oud is. was gedurende een tiental jaren directeur van een effectenkantoor te Haarlem. SINGAPORE. Aan de ingang van het hof stonden vele inwoners van Malakka opgesteld, toen Ami- nah en Manssor Adibi (Bertha's man) verschenen. Bertha zelf was in haar woning achtergebleven. Mohamed Abdul Majid. de presi dent van de ..Moslem Welfare Asso ciation" deelde na afloop van de zitting mede. dat de pleegmoeder en de echtgenoot van Bertha ei geen bezwaar tegen hadden, dat Bertha onder de rechtsbevoegdheid van het hof zou blijven Moh Natsir, leider van de Indo nesische Mohammedaanse partij en thans kabinetsformateur, zou per soonlijk belangstellen in deze zaak. daar hij Bertha op een mohamme daanse school te Bandung wil toela ten. „Pandit Nehroe. zeide men elkaar, en de gehele mohammedaanse we reld is zeer bezorgd". „Indien dit hof ons geen recht laat wedervaren, zullen wij weten wat ons te doen staat. Wij zullen dan deze aangele genheid elders opnemen. Het zal een godsdienstkwestie worden, waarin Indonesië. India en Pakistan belang zullen stellen. DEN HAAG Ten behoeve van wetenschappelijke onderzoekingen heeft de Plantenziektenkundige Dienst te Wageningen een aantal exemplaren van de woelrat (of „mol- muis") nodig. Aangezien de woelrat (donker met stompe kop) betrekke lijk moeilijk is te vangen, heeft de Plantenziektenkundige Dienst thans een premie van 1.uitgeloofd voor elk dood exemplaar (jong of oud), dat bij deze dienst wordt ingeleverd. Mevrouw Boesman Wij hadden een uiterst gevaarlijke tocht (Van een onzer verslaggevers) i AMSTERDAM. Slechts vier van de achttien ballons, die Zaterdag middag op het door de regen doorweekte terrein aan de Stadionkade te Amsterdam met voor tienduizenden guldens aan licht- en waterstofgas waren gevuld, zün gestart. Een vyfde ballon, die van de Fransman De Cock, werd. toen liet reeds schemerde, door de felle wind van zün ballastzakken losgetrokken, scheurde uit het net. en verdween als een vliegend kapitaal van ettelüke duizenden guldens in het grauw van het zwerk. Monsieur Ravaine is niet aan harmonicaspelen in de wolken toegekomen. Weliswaar I was de oudst aeronaut het eerste startklaar, maar bü bet zogenaamde „uitwegen" trok iemand aan de scheurbaan en voor een klein kapitaaltje aan waterstofgas vervloog in de regenachtige lucht, terwül de steigerende gaszak in een vormeloze hoop linnen en koorden veranderde. Zware slagregens hadden de hele waren onder al die bedrijven koorts' TOKIO. Het offensief, het grootste van deze oorlog, dat eind vorige week op vele punten tegen het bruggehoofd van de strijdkrachten der Ver Naties werd ingezet, heeft de communisten tot nog toe geen succes van belang opgeleverd. In een communiqué, dat gisteravond door het hoofdkwartier van generaal MacArthur werd uitgegeven, heet het, dat de toestand, als gevolg van krachtige tegenaanvallen op de grond en in de lucht van de verbonden strüdkrachten. zich aan het stabiliseren is. Hedenmorgen werd gemeld, dat de Noord-Koreanen slechts op één punt hun offensief hervat hadden, namelijk tegen de Zuidelijke flank van de Ameri kaanse 25ste divisie, die tegen de Zuidkust aanleunt. Volgens de jongste berichten van het front maken een heden van de Amerikaanse eerste cavaleriedivisie vorderin gen bij aanvallen ten Noorden van Taegoe. Daarentegen had den geïnfiltreerde Noordelüke groe pen in de loop van de nacht de hoofdweg achter de Amerikanen op een punt ongeveer 15 km. van Tae goe afgesneden. Een door een kleine afdeling Noordelijken verdedigde wegversperring ligt onder vuur van Functionarissen van de Amerikaan- Functonarissen van de Amerikaan se geheime dienst schatten dc Sterkte der Noordelüken langs het gehele front op 130.000 man. Thassould, oud 22 jaar. is nu mevr. Kefaloghiaunis, want. de ontvoerde en haar ontvoerder zijn in 'n eenzaam kloostertje op de berg Ida (Kreta) in allerijl gehuwd vóór or om hun- nentufxlle een bur geroorlogje kon uitbarsten Thans zijn beiden in Athene: zij bij pa pa Petrakeghiorghis en hij in de nor, want helemaal in orde is het nog niet met het huwelijks geluk van dit spe cifiek Griekse span netje. J Van groot belang bij rampen en ongevallen (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM. Er is een pl3n in studie om van het gehele Neder landse volk de bloedgroep te bepalen, wat van groot belang kan zün bü verkeers- en arbcidsongelukken. moordaanslagen, rampen als branden en bombardementen. En ook uiteraard in gevallen zoals er zich deze week een heeft voorgedaan, waarby Engeland. Nederland en andere West-Europesc landen zoeken naar bloed voor de Engelse patiënte, mevrouw Kathleen Hall, zou het groot nut hebben, als van een heel volk de bloedgroepen waren vastgesteld Practische bezwaren verzwaring van het medische apparaat en gebrek aan laboratoriumcapaciteit staan aan de uitvoering nog in de weg. De kosten worden geraamd op vyftien millioen gulden. De resultaten daarvan zouden zo wel centraal als individueel op een voudige wyze moeten wórden vast gesteld. Voor de centrale registratie Veel bewolking I Weersverwachting geldig van ff H Maandagavond tot Dinsdag- §f j| avond p Meest zwaar bewolkt met la- fg ter plaatselijk weer enige ie- 1 pen of motregen Matige, t\ide- j§ g lijk vrij krachtige wind tussen 1 Zuid-West en West. Des nachts g g iets warmer. s H g 5 Sept. Zon op 5.57, onder 19 20; maan op 22 34 onder 16.13. J zou men misschien van de bevol kingsregisters gebruik kunnen ma ken en voor de individuele denkt men bijvoorbeeld aan een vermel ding op de geboortebewijzen. Ook heeft men de tatouermg van de bloedgroep in het lichaam overwo gen. zoals de Duitsers met de SS-ers deden, maar dit denkbeeld is voor lopig verworpen. DEN HAAG De pogingen om de Woensdag bij Kijkduin gezonken Fi refly van de marineluchtvaartdienst Zaterdag te bergen, zijn niet ge slaagd. Vermoedelijk zal men heden wederom proberen het wrak te lich ten, wanneer het weer inmiddels niét te stormachtig wordt. Het stoffelijk overschot van de 25-jarige piloot W. van de Bom is nog niet gevonden. De politie van Athene heeft Zon dag Constantine Kefaloghiannis, de „Romeo" in de „Romeo- en Julia- geschiedenis" op Kreta, gearresteerd. De arrestatie geschiedde op bevel van een ambtenaar van instructie te Herakleion wegens „gewapende agressie". De „geschaakte" schone, Thassoela Petrarkoghiorghis. werd overgele verd aan de speciale Griekse afge zant op het eiland Kreta, kolonel Smokos. Aan kolonel Smokos. een oom van Kefaloghinannis. is opge dragen de vete tussen de liberale familie Petrarkoghiorghis en de po pulistische familie Kefaloghiannis te beslechten. De beide gelieven werden Zater dag op last \an dc Griekse regering van Kreta naar Athene gevlogen, na dat zij zich overgegeven hadden aan een patrouille. Zij brachten de nacht door in de woning van aartsbisschop Spiridion van Athene. DEN HAAG. De regering van de republiek Zuid-Molukken te Ambon deelt mede, dat de troepen van de APRI thans bezig zijn om het vliegveld op Boeroe in orde te maken. Gezien de over de rest van de Molukken samengetrokken mili tairen. verwacht men binnenkort een grootscheepse aanval op Am- bon. zowel van uit zee als uit de lucht. De activiteit van de republiek Indonesië beperkte zich de afgelo pen week tot het beschieten van de eilanden van zee uit Te Tuwehu en ltawaka werden enige huizen, een school en een kerk beschadigd. Onder de bevolking vielen vier doden. DEN HAAG In verband met het bereiken van haar zeventig-jarige leeftijd is het de wens van Prinses Wilhelmina zich terug te trekken uit de kunstgenootschappen, waarvan Zij lid is. Nee toch.Heus Een Engels veehouder, ergens in Norfolk, heeft uit respect le. voor het Hollands-Friese vee en 2e. voor de Stoottroepers bij wie hij instructeur is ge weest, een van zijn kampioens stieren laten inschrijven als „Stoottroeper" (sic). Hoe hij 't uitspreekt, staat er niet bij. Saroyan, de ver-Amerikani- seerde Armeen, beveelt aldus zijn drama De Zoon aan: „Iedereen, die het ziet en hoort, wordt er beroerd van. Een goed glas smaakt u echter na afloop dubbel zo goed. Eigen lijk is het een snertdrama. Ga er fnaar niet heen!" Eugene Conley stond verle den week te Verona (It.) op z'n feuen de hoge c te kwelen in zijn rol in Rigoletto. toen hij diep-geschokt en verstoord op hield, omdat een schuimblusap- paraat hem het normaal voort- kwelen belette. Van tussen de coulissen had men ontdekt dat zijn kanten lubben in brand stonden en hijzelf had niets be merkt! dag over het Stadionzand geroffeld Zij hadden, samen met de harde I wind. het programma grondig in de war geschopt Koud en verkleund zat het publiek, in regenkleding ge doken. op de houten tribunes. Er kwam pas wat leven in, toen om een uur of vier Gerben Sonderman. in- vlieger bij Fokker en piloot van 1 prins Bernhard. met zijn S 11 boven het terrein verscheen om adembene- mende stunts te vertonen. Rolls, loopings en vrilles bleken zachte eitjes voor Sonderman. een keer 1 vloog hij zo laag over de ballons op I het veld. dat hij een vleugeltip I moest oplichten, om geen catastro- I phe te veroorzaken, j Een helicopter vloog als een mon- strueuse mug voor- en achteruit en van opzij, stond stil, en liet een I meter of tien boven de grond han gende. een paar passagiers aan boord i klimmen: een Gloster Meteor-straal- I jager gierde enkele malen rustig om J zijn lengteas draaiende over het ter rein en een wolk postduiven startte. Toen begon de ballontragedie. Professor Piccard met zijn startschot j is er niet aan te pas gekomen, op de I volgorde van opstijgen werd niet ge- I let. De harde westenwind met zijn gemene vlagen had dit alles onmo- l gelijk gemaakt In de middag al was de ballon van de heer Boesman ge scheurd en van een zacht-golvende I halve bol in een vaatdoek veran- 1 derd. Het eigendom van de Belg J. de Vogelaer was ook reeds onklaar 'geraakt en lag slap op .het door- J weekte zand. I Een felle strijd met de elementen leverde het oranje luchtgevaarte van mevrouw Nini Boesman, met haar passagier, een candidaat-notaris uit Den Haag een uur lang trachtte zij een gunstig startogenblik te vinden Veertig man konden de nerveus- springende en trekkende ballon nau welijks in bedwang houden Tijdens deze strijd raakte plotse ling de wit-oranje .Ville de Bruxel i twee passagiers in de mand los. deed »/r tt li i feen reuzensprong, bonkte op de electrische leiding omver en dreef, LONDEN Het leven van me vrouw Kathleen Hall is Zondagmid dag voorlopig gered, doordat by toe val een Engelse smid gevonden werd. wiens bloed tot dezelfde zeldzame groep behoort als het hare De smid werd onmiddellijk met een politie auto naar een ziekenhuis overge bracht om een halve liter bloed te geven. De directeur van het Britse bloedcentrum verklaarde, dat me vrouw Hall thans weer enkele dagen in het leven kan worden gehouden. Meer bloed is echter nodig. nog even over de grond te heb ben gehobbeld, weg in de richting Hilversum. Even later, om twee mi nuten voor zeven, schoot de 76-jari- ge Fransman. Cormier, moederziel alleen in zijn petiterig mandje, om hoog en verdween vrolijk zwaaiend, tussen een paar grijze wolkenflar den. Eindelijk gelukte het ook mevrouw Boesman, weg te komen. De oranje- gaszak trok ha een paar griezelige stappen, zacht schommelend omhoog terwijl-de twee mensen in de mand haastig zakken ballast overboord smeten De andere balloncommandanten achtig met hun rukkende gevaarten bezig Don Piccard, neef van de gro te professor, maakte zich zo zenuw achtig. dat hy zijn hoofd even in de vulslurf, onder aan de ballon, stak. om daar iets te controleren. Prompt werd de broodmagere Amerikaan weggedragen: bedwelmd door het gas. Charles Dolfuss vond starten niet verantwoord en liet zijn ballon leeglopen. Ook de andere ballon eigenaars vonden het te lmk e» gingen hun reusachtige gevaarten bergen, behalve de Frans-Canadees Boitard met zijn netloze. zilverglan- zende ballon. Om half negen raakte hij in het licht van zaklantaarns en autokoplampen voorspoedig van het ongelukszand los en verdween in de nacht, begeleid door het geloei van autoclaxons. Om ongeveer 2030 uur Zaterdag avond drie en een half uur na de start landde de oallon van mevrouw Boesman op ongeveer twee kilometer afstand van de zend masten van radio Kootwijk. Mevr. Boesman en haar passagier zijn toen lopend naar het hotel Kootwyk- radio gelopen en vertelden daar. dat zij een zeer gevaarlijke tocht had den gehad met sneeuw- en regen buien. De ballon van de Belg Droogen- broeck was reeds eerder op de grens tussen de gemeenten Blaricum en Eemnes geland De commandant en zyn twee passagiers, een majoor van de Nederlandse luchtmacht en een journalist, waren doornat, want de mand kwam in een sloot te recht, werd weer meegesleurd door Het vertrek van een dpr weinige ballons die Zaterdag te Amster dam tot opstijgen kwamen, nl. de ballon van de Fransman Cor mier. De hoogte en diepterecordhou der, prof. Picard, loste allerlei startschoten bij de (mislukte) ballonrace te Amsterdam en ook gaf hij handtekeningen weg. een rukwind en belandde toen op het droge. De Fransman Cormier landde in het donker in de zandverstuivingen van Kootwijk. Bij het zoeken naar het dorp raakte hij zijn ballon kwijt en is toen aan het dwalen ge gaan Hij heeft de nacht in de zand verstuivingen doorgebracht. Zondag morgen vonden twee kampeerders, hem, die hem naar het dorp brach ten. Zondagavond kregen de organisa toren een telegram van de Canadees Boitard Zijn ballon was geland bij Wolmerstedt bij Maagdenburg in de Russiche zone van Duitsland. Boi tard had een afstand afgelegd van ongeveer 450 km. Van de vier deel nemers. die zijn opgestegen, heeft hij dus verreweg de grootste afstand afgelegd. namelijk te worden beschouwd als een plaats om zijn redevoeringen af te steken. Hij is zelden aanwe zig." vervplgde Attlee. „behalve wanneer hij een redevoering heeft af te steken. Hij komt dan op als een prima donna, hm/dt zijn oratie; en wordt, behalve dat hij zich nu en clan vertoont bij het vragenuur, niet meer gezien voor de vólgende gelegenheid om een betoog te hou- I den. Andere conservatieve leiders j houden bij gelegenheid objectieve redevoeringen, maar Churchill heft ANJUM Zondagnacht om 2 uur ontving de kustwacht van Terschelling 1 shyd de paitljtoon aan met een van een Nederlandse loodsboot voor dc Eenis het bericht, dat een zee- lichter van de „Nord-Deutsche Lloyd" uit Brëroen van een sleep, bestaande uit twee lichters, was losgeslagen. De kustwacht waarschuwde direct dc schipper van de reddingboot „Twenthe", die op het ogenblik de „Inxulindr in Oostmahorn vervangt. Even later voeren schipper Toxoprus en zün mannen reeds de stikdonkere nacht in. een moeilüke redding tegemoet. „Waar Rusland zijn verplichtingen nakomt, doen wij het ook" (Van onze corresponden) LONDEN. Eerste minister Attlee heeft Zaterdagavond Churchill's radiorede van vorige week beantwoord. Hij besteedde het grootste deel van zün 20 minuten aan een critiek en büw-ijlen zeer scherpe commentaar op de woorden van de conservatieve leider. „Ik had gehoopt", zei Attlee, „dat dc-fensicaangelegenhedrn buiten de sfeer van partijpolitiek zouden zün gelaten, maar aangezien Churchill in zün radiorede een aanval op de regering had gedaan, diende deze beantwoord te worden." Attlee betitelde Churchill's eis van het bijeenroepen van het parlement op een door hem uitgekozen datum als dictatoriaal. ..De laatste twintig jaar scheen I den is afgesloten. Er zijn maatrege- het parlement door Churchill voor- len genomen om te verzekeren, dat De losgeslagen lichter was intus sen afgedreven en op het rif van de Bosplaat geslagen. Aan boord bevon den zich op dat ogenblik drie man nen in levensgevaar, de kapitein Heinrich Willems en de twee matro zen Karl Haertel en Fritz Becker, allen uit Bremcrhafen. Toen de „Twenthe" naderbij voer. was de lichter al grotendeels onder water verdwenen. De situatie was zeer ge vaarlijk. vooral omdat het vaartuig geen reling had. Op handen en voe ten kropen de drie leden van de be manning van het achterschip naar voren. Op een gegeven ogenblik draaide de „Twenthe" bij en kwam met een hoge zee langszij. De man nen sprongen over en waren gered. De lichter, geladen met 700 ton steenkool, ging verloren. De schipbreukelingen zijn in een hotel in Anjum ondergebracht, waar zij van droge kleren werden voor zien. Zij zijn daar gisteren nog ge bleven om wat van de schrik te be komen en vandaag via Delfzyl naar huis teruggekeerd. De heer Klaas Toxopeus, met wie wij na deze avontuurlijke nacht nog even spraken, noemde alles by elkaar „een mooie redding op het nipper tje". soort van gemelyke klacht aan het adres van dit land. dat het hem niet aan de macht heeft gelaten." In antwoord op Churchill's critiek inzake het uitstel in het zenden van troepen naar Korea, zei Attlee, dat aan de regering oorspronke lijk niet gevraagd was om onmid dellijk versterkingen na?r Korea te zenden. Wat betreft Churchill's critiek op het voortgaan met het zenden van machinerieën aan Rusland, zei Att lee, dat het nooit de politiek van de regering was geweest om in handelszaken een ijzeren gordijn tussen de Westelijke en Oostelijke landen van Europa neer te laten. Vele van de machinerieën, die thans naar Rusland worden gezonden, gaan daar heen uit hoofde van de handelsovereenkomst, die tot weder- uitrustingsstukken die belangrijk zijn voor strategische doeleinden, niet worden geëxporteerd, behalve ter vervulling van reads lopende contracten De regering houdt deze kwestia nauwlettend in het oog. zyds voordeel tussen de beide lan- I verband houdt. AMSTERDAM Het bestuur en leden van de Nederlandse Vereni ging van Kunstschilders maken pu bliek en overheid erop attent, dat zij de wjjie, waarop de verkoop van de nagelaten schilderyen van Han van Meegeren geschiedt, ten zeerste laken. Zij achten de eer van hun vak geschaad door de daden van schil- deryenvervalsers ais Van Meegeren. Zij achten het verkeerd, dat radio en pers. met bescherming van de politie, deze zaak gaan opblazen tot wanstaltige proporties. Zij doen een beroep op de publie ke opinie, op pers en radio om deze zaak te laten voor wat ze is. een op- lichtersaffaire, een zaak. die met de kunst en hare beoefening geen enkel

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 1