DAGBLAD VOOR AMERSFOORT FOUT! Stichting van de Arbeid wenst verhoging zonder maximum Vakbeweging is niet tevreden Toeneming N>-Koreaans offensief verwacht Sowjet-Unie draait de rollen om Poging om kool en geit te sparen Tram duikt in de Amstel Malik torpedeert Korea- resolutie der V.S. Werknemers en werkgevers zijn afkerig van grens van 180.- r Weer beperking stroomgebruik 10e Jaargang, no. 210 Donderdag 7 September 1950 Opgericht door de Stichting „Het Parool" Giro 510330. Bank; R otter dams che Bank Postbus 9 Abonnements prijs 32 cent p. w. of 4.15 p. lew. Losse nummers 9 cent Uitgave: N.V, De Nieuwe Pers Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 45235. Redactie en Administratie: SnouckacrtJaan 7, Amersfoort. HOOFDREDACTEUR: TJ. DE BOORDER (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG. Het bestuur van de Stichting van de Arbeid beeft gisteren aan de regering een telegram gestuurd, waarin het er op aandringt nader te besluiten, dat vergunning zal wor den gegeven om door de salarissen boven 3600 per jaar de vijf procent loonsverhoging volledig uit te keren. Hel maximum van 180 is door de regering bepaald. Werk gevers en werknemers stonden beiden op het standpunt, dat volledige uitkering zonder maximum wenselijk is. Het bestuur vart de Stichting verzocht deze vergunning reeds te publiceren in de beschikking van het college van Rijksbemiddelaars. Naar wij vernemen is deze beschikking echter reeds opgesteld, zon der dat aan dit verzoek is voldaan. Publicatie is zeer spoedig te verwachten. Stichting voor de Landbouw beraadt zich De Stichting voor de Landbouw heeft haar standpunt nog niet defi nitief bepaald ten aanzien van door berekening van de vijf procent loonsverhoging in de prijzen van melk, vlees en granen. Voor melk wordt de prijs elk jaar per 1 No vember door de regering vastge steld. na kennis genomen te hebben van het standpunt van het Land bouw Econoisch Instituut hierom- rent. Dit instituut, dat alle factoren, die de kostprijs beïnvloeden aan een nauwgezet onderzoek onderwerpt, calculeert hierbij ook de loonfactor in. Bij het aststellen van de melk prijs voor het volgend jaar zal dus deze vijf procent loonsverhoging wel degelijk een rol spelen. Of er nu reeds maatregelen zullen worden ge nomen voor de termijn tot 1 No vember is nog niet bekend. De so ciale afdeling van de Stichting voor de Landbouw zal zich hierover op karte termijn beraden. Ten aanzien van de vleesprijzen is de Stichting van mening, dat deze geen gevolgen van de vijf procent loonsverhoging zullen ondervinden.' Andere facto ren dan deze. zoals vraag en aan bod, beinvloeden de vleesprijs. Bo vendien zijn deze prijzen niet vast gesteld. zodat men slechts kan af wachten hoe zij zich zullen ontwik kelen. Slechts voor baconvarkens. bestemd voor export naar Engeland is etn priis gegarandeerd van f 1.86 per kg. Deze prijs was oorspronke lijk f 1.85, maar begin Januari j.l. met 1 cent verhoogd als doorbere kening van de loonronde in No vember van het vorig jaar. Voor de graanprijzen bestaan slechts streef prijzen en daar de oogst van 1950 nu vrijwel binnen is. verwacht men, dat deze niet meer beïnvloed zullen worden dooi de nieuwe loonronde. Op het ogen blik worden er tussen het ministe rie van Landbouw en de Stichting voor de Landbouw besprekingen ge voerd over de prijzen van oogst 1951 en hierbij zal de vijf procent loons verhoging wel degelijk een rol gaan spelen. Grote zending tanks in Antwerpen ANTWERPEN Een grote zen ding Amerikaanse Sherman M-4 middelzware tanks is hier te mid dernacht gelost Het waren er hon derdtwintig. De levering van deze tanks vormt wederom een onderdeel van het Amerikaanse militaire hulpprogram ma aan Europa. In het zoeklicht VERENIGDE STATEN Duidelijk standpunt Het dezer dagen door president Ti-uman ontvouwde vredesplan van acht punten maakt geluk kig een einde aan veel verwar ring in en over de Amerikaanse politiek ten aanzien van het Verre Oosten. Eenvoudig en zonder om- v/egen heeft de president de lijnen uitgestippeld, die Amerika zal vol gen. Zij vormen een programma, waarop de Ver. Staten, als de lei ders der vrije wereld trots kunnen zijn en dat slechts een bedreiging inhoudt voor degenen, die de we reldvrede hebben gebroken, of van plan mochten zijn. dit te doen. Met zelfvertrouwen vees de pre sident op de enorme potentiële kracht van Ame rika als 'n waar schuwing aan agressoren en een bemoediging voor de volken, 'die de vrede en vrijheid liefhebben. Niets in zijn rede wees op zwakheid: „Er zal geen voordeel te behalen zijn voor een volk. dat het communis me op zijn duister en bloedig pad volgt". De Sowjet-Unie werd bij name genoemd en de president liet er geen twijfel aan bestaan, dat het de herhaalde woordbreuk en geweldadige actie der Sowjets waren, die tot de herbewapening van Amerika en bet bondgenoot schap der viije volken hadden ge leid. Tegelijkertijd wees de presi dent de mogeliikheid van een pre ventieve oorlog en een eenzijdig Amerikaans optreden bij de bepa ling van Formosa's toekomst van de hand. Dit laatste, zo maakte de president duidelijk, is een kwestre van internationaal overleg. Tru- mans verklaring was ecm knap stuk werk. Men moge het mis schien betreuren, dat zij niet eer der werd afgelegd. Maar in ieder geval heeft Uncle Sam thans een vlag ontplooid, waarom de vrije volken zich met een goed geweten kunnen verenigen. Verongelukte Firefly geborgen ROTTERDAM Van der Taks Bergingsbedrnf is er in samenwer king met de Koninklijke Marine in geslaagd, de bij Kijkduin veronge lukte Firefly te lichten. Het ber gingsvaartuig „Ramis, met het vliegtuig op sleeptouw gisteren avond bij Hoek van Holland de Nieuwe Waterweg binnengelopen. Het toestel, dat nog half onder wa ter ligt. zal heden door de bok „Kondor" op de wal worden gezet. Nee toch.Heus ra Als .ie twee jaar bent, je móet bruids meisje zijn je hebt. nog nooit een grote kerk van binnen ge zien, je hebt nog nooit een donderend orgel gehoord (wat weet je als tweejarige van Lohengrin's bruilofsmuziek af!), is het dan een wonder dat je hard weg loopt en dat de grote mensen trouwen, zonder jouw hulp en dat ze nader hand om je la chen" En als je spijt krijgt en je klopt op een of andere dichte kerkdeur, dan maken ze gauw een plaatje van je! De grote mensenwereld hééft bezwaren! Reeds 37 jaar zoekt de po litie te Lourdes naar de leider van een zakken rollersbende die het toch al zware leven van de bedevaart gangers klaagde. Na 37 jaar is hij gevonden: het was een als bedevaartganger verklede en handelende Zuid-Amerikaan van... 78 jaar. J AMSTERDAM. De heer Vermeulen voor het NW en de heer Rupert voor het CNV hebben gisteravond voor de radio hun commentaar op het regeringsbesluit in zaken de lonen en prijzen gegeven. De dagelijkse leiding van de KAB heeft haar mening in een kort communiqué kenbaar gemaakt. De heer Vermeulen zei, dat het NVV „zeker niet ontevreden" was, de heer Rupert, dat het CNV de beslissing „onbevredigend" achtte en het KAB-communiquc sprak van „waardering". De bezwaren, die in de drie vak bonden tegen de genomen beslis sing bestaan, richten zich uit de aard van de zaak tegen het feit. dat de regering het voorstel van de Raad van Vakcentralen om tot een prijsstop over te gaan niet heeft aanvaard. In het bijzonder het CNV is daarover niet te spreken. Het be stuur van de Christelijke vakbond heeft, na zich gisteravond over het regeringsbesluit beraden te hebben, verklaard, dat „een gebonden loon- Weer troepen naar Nw-Guinea (Eigen bericht") DEN HAAG. Over ongeveer twee weken zullen een detache ment mariniers en een detachement Koninklijke Landmacht ter aflos sing en aanvulling van de op Nieuw Guinea aanwezige militairen scheep gaan. Dit is de eei*ste uit zending van troepen sinds verleden jaar. De militairen, die thans naar Ne derland terugkeren zijn bijna een jaar in Nw Guinea geweest. Hoe lang de troepen, die ter aflossing gaan. daar zullen blijven is nog niet cies bekend. Verwacht mag worden dat zij er zeker niet langer dan een jaar zullen gelegerd worden. Bij deze militairen bevinden zich zowel beroepssoldaten als zij, die voor eerste oefening onder de wapenen zijn. politiek, gepaard aan een vrije prijs vorming. onaanvaardbaar is". De KAB laat zich in dit opzicht min der sterk uit en heeft slechts ae hoop uitgesproken, dat de regering die maatregelen =al nemen, waar van men erwachten mag. dat zij ongemotiveerde prijsverhogingen zullen tegengaan. Overigens be treurt de KAB het, dat dc loonsver hoging niet volledig, namelijk niet voor inkomens boven f 3600.zal gelden. De bepalingen ten aanzien der kinderbijslagen en de sociale verzekeringen hebben de instem ming van de KAB. Het NW heeft zijn oordeel over het uitblijven van de prijsstop nog opgeschort De mogelijkheid tot dis pensatie in het regeringsbesluit ten aanzien A an de loonsverhoging acht het .weinig fraai". Nederland wil overleg over internationale prijsstijgingen (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG. De Nederlandse regering heeft het voornemen, ge meenschappelijk overleg te bevor deren tussen de landen van de Europese Betalings Unie over de consequenties van de prijsstijgingen op de internationale grondstoffen- markt. Nederland is voorstander van verdergaande liberalisatie in het Europees handelsverkeer, doch wenst dat er nauwlettend op zal moeten worden toegezien, dat prijs- verlagende consequenties, welke uit de verruiming van het internatio naal handelsverkeer moeten voort vloeien. niet kunstmatig worden tegengegaan. De liberalisatie van het handelsverkeer moet vooral ook ten behoeve van de grote massa der consumenten in Europa vruchten af werpen. TOKIO. De Noordkoreanen bevinden zich zo dicht by Taegoe, dat de stad door hun artillerie kan worden beschoten. Twee krachtige „speerpunten" bevinden zich op een afstand van ongeveer elf km van de stad; zij waren ongemerkt door de bergpassen ten Noordoosten van Taegoe getrokken, waar de eerste Amerikaanse cavaleriedivisie zich uit Kasan had moeten terugtrekken. ~A Zo stegen de prijzen Hoe zeer de grondstoffen in prijs zijn gestegen wordt gede monstreerd door de volgende cijfers: tussen 23 Juni en 15 Augustus 1950 steeg de priis van rubber met 70 tin 33 reuzel 35 cacao 25 en ivol sinds Augustus 1949 wiet 155 Andere factoren voor de prijsstijging sinds 1 Januari j.l. waren de aardappelschaar- ste, de drang tot aankopen voor de prijzen nog hoger worden en seizoeninvloeden. Men kan niet zeggen, da* de Noord-Koreancn in de afgelopen drie maanden niet naar het zui den opgeschoten, zijn. De hierbij afgcbeeldcn zijn echter te ver opgeschoten en daarom worden. zij even apart gehouden tussen geïmproviseerde prikkeldraad- versperrinkjes. om daarna afge voerd te worden als krijgsgevan genen. Militaire politie bewaakt hen; op de achtergrond Ameri kaanse tanks, fFoto uit de om geving van Yongsan. bïj de Naktong). K.. .J Piekuren: 7309 uur en 163018 uur DEN HAAG.- In verband met het tekort aan productiecapaciteit der electrische eentrales zal het in de komende wintermaanden en nel In de periode van 13 November 1950 tot en met 27 Januari 1951 weder om noodzakelijk zijn het electrlcl- teitsrerbruik in de piekuren te be perken. zo deelt hot Ministerie van Economische Zaken mee. Deze piekuren vallen van Maandag tot en met Vrijdag, 's morgens tussen 7.30 en 9 unr en 's middags tussen 4.30 en 6 uur. 's Zaterdags uitslui tend 's morgens van 7.30 tot 9 uur. 's Zaterdagsmiddag en 's Zondags is beperking niet nodig. Behalve in Friesland en Zeeuws- Vlaanderen. dient gedurende de piek-uren het electriciteitsverbruik voor verlichting en verwarming in electrische treinen en trams tot de helft beperkt te worden. Voorts is buitenverlichting van openbare ge bouwen. van horeca-bedrijven en van amusementsinrichtingen, recla- meverhehting alsook etalageverlich ting tijdens de piekuren verboden. Evenals het vorige jaar is etalage- verlichting wel toegestaan aan die winkelbedrijven, welke een over eenkomst met het electriciteitsbqdrijf hebben aangegaan om in de piek uren slechts de helft van de verlich ting voor étalage en winkel te ont steken. Amerikanen zouden Russisch toestel hebben aangevallen MOSKOU. De regering van de Sowjet-Unie heeft aan de Amerikaanse ambassadeur in Moskou, Kirk, een nota overhandigd, waarin wordt ge protesteerd tegen „bet aanvallen en neerschieten van een Russisch vlieg tuig buiten de kust van Korea door elf Amerikaanse gevechtsvliegtuigen". Kirk stelde zich op het standpunt, dat de Amerikaanse strijdkrachten in en om Korea ondergeschikt zijn aan de Verenigde Naties en dat de kwestie dus moet worden bezien door dc Verenigde Naties en niet door de Ame rikaanse regering. Op grond van rleze reden weigerde hfj de nota in ont vangst te nemen. Om dezelfde reden retourneerde het Amerikaanse mini sterie van Buitenlandse Zaken een afschrift van bedoelde nota, hetwelk het ontvangen had, aan dc Russische ambassade in Washington. In de Russische nota wordt ge zegd: „Op 4 September was een tweemotorig vliegtuig van de lucht macht der Sowjet-Unie op een oefen- vlucht van Port Arthur naar het ge bied van het eiland Hai-Joen-Tao. dat 140 km van de Koreaanse kust verwijderd is. Het werd zonder eni ge reden aangevallen door elf Ame rikaanse jagers. Het Russische toe stel stortte brandend in zee. acht km ten Zuiden van het eiland Hai-Joen- Tao. Het gebeurde is gezien door twee andere Russische vliegtuigen ook op oefen vlucht en door de Rus sische observatiepost op Hai-Joen- Tao. Het Russische vliegtuig vloog niet alleen niet over het Amerikaan se schip, maar naderde het zelfs nie: Het bevond zich op een afstand van meer dan 10 km van het schip. Hel schoot niet op Amerikaanse jagers De Sowjet-regering staat er op, dat een nauwkeurig onderzoek wordt ingesteld, dat de verantwoordelijken worden gestraft en dat het verlies wordt vergoed". U)E beslissing, die de regering moest nemen om een eind te maken aan de ook naar haar me ning niet langer verantwoorde discrepantie tussen lonen cn kosten van levensonderhoud is gevallen. Maar de aangekondigde maatregelen zijn bepaald anders uitgevallen dan men had gedacht en gehoopt Het gepubliceerde rcgcrings-communi- qué is een goed voorbeeld van het slechte dat een compromis kan be vatten: een economische politiek die vlees noch vis is, die bii het kiezen uit allerlei mogelijkheden de nei ging heeft naar de verkeerde kant om te vallen. Het kenmerkende van de nu be kende feiten is. dat aan de ene kant oen lótwaardige poging wordt gé- daan de achterstand van de lopen bij de kosten van levensonderhoud weg te werken, terwijl aan de an dere zijde geen enkele positieve maatregel wordt getroffen 'anders dan met woorden tenminste) om een dreigend opnieuw uit elkaar lopen van prijzen cn lonen te voor komen. In wezen komt het er op neer, dat wij blijven bij de geleide loon politiek, maar dat de geleide prijs politiek een niet meer vage moge lijkheid is. En dit laatste terwijl, juist hel ontbreken van prijsbeheer- ?cnde maatregelen, in hel tijdvak dat nu verleden is geworden zo fu nest heeft gewerkt op onze binnen landse economische en sociale ver houdingen. De regering geeft zelf toe, dat „door verschillende oorza ken een toeneming van de kosten van levensonderhoud is opgetreden". De regering geeft bovendien toe. dat „als gevolg van dc gewijzigde internationale toestand het prijs verloop op de wereldmarkten een voortgaande stijging vertoont". Maar de regering geeft geenszins toe. dat wat zü zelf signaleert, ook na de nu toegestane loonsverhoging, op- percenten zijn gestegen, zodat de mogelijkheid geenszins is uitgeslo ten dat de toegekende vijf procent nu al niet meer voldoende zijn? Op hetzelfde moment dat men in het avondblad las, dat de regering van geen prijsstop wil weten, maar nauwlettend toezien voldoende acht. trof men een bericht aan, dat de slaolie 10 ro duurder werd. En een dag daarvoor werd een verhoging van de prijzen voor schoenen-repa raties met 15 aangekondigd, om dan nog maar van dc sigaretten.ste zwijgen. Daarnaast ^ient men zich boven» dien tc realiseren, dat in hetcom munique geen enkel woord te vin den is ovèr een verbod tot doorbe rekening van de loonsverhoging. In tegendeel. de loonsverhoging zal doorberekend worden, terwijl bo vendien nog de mogelijkheid is ge opend om ..indien een bedrijf of bedrijfstak in, economische moeilijk heden komt" dispensatie te verle nen. Waarbq me»1 dan nog even wil aantekenen tot welke chicanes dit weer aanleiding kan geven. De doorberekening van de loons verhoging alleen leidt al tot een afneming van de reële waarde van die vijf procent. Daarnaast moet .men eveneens re kening houden met het feit, dat de 5 ee niet netto in het loonzakje te recht komt, maar dat er ook nog iets aan de loonbelasting-strijkstok blijft hangen. En tot slot zou men er nog even .op willen wijzen, dat volgens een aloude economische wet staging van de koopkracht (cn dat geeft die loonsverhoging) tot vergroting van de vraag leidt, waaruit dan meestal nog weer een stijging van de prij zen voortkomt. Dit alles alleen maar om er de nadruk op tc leggen dat de toege stane vijf procent nu niet zo erg veel ruimte geeft tot toezien alleen. nieuw de lonen zal doen achterbbj- A ,-T ISSCHIEN zal men ons tegen- ven bij de prljZen. Want de rege- IV1 xverpen dat Van de zijde van ring is slechts voornemens nauw- lettcnd toe te zien op de prijzen. rJe '^eiing toch wel aegelijk En de regering zal slechts indien de I aangekondigd dat verdere ongerno- prijzen van enkele voor de korten tiveerde prijsstijgingen /ot n.aatre- van levensonderhoud belangrijke se]eri ~oude" kunnen leiden Vuj producten meer stijgen dan kost- hebben er al op gewezen, dat een prijstechnisch verantwoord is, tot dergelnke waarschuwing niet vee. prijsregelingen overgaan. meer dienst doet dan die van een En dit alles herinnert ons op pijn- theoretische stok achter de deur. lijke wijze, aan de woorden die het Want op dit ogenblik ontbreekt Amerikaanse weekblad „Time" eenvoudig het apparaat om meer te wijdde aan een rede van president doen dan het uiten van vvaarschu- Truman naar aanleiding van recen- wingen. En bovendien kan de rege- te prijsstijgingen in de V.S. „Time ring toch ook niet veel anders dan zei: „zullen boze woorden aan het nauwlettend toezien op indexcijfers adres. van. de ondernemer helpen die om technische redenen achter om de prijsstijgingen tegen te gaan" de feiten aanlopen. Waar kan men Truman hoopt dat en het is moge- 0p stel en sprong controleren of lijk. Maar het is nog nooit eerder niet b v. 6 in plaats van 5 gebeurd! loonsverhoging wordt doorgecalcu- leerd? En geldt dit zelfde niet voor DE getroffen loonmaatregelen zijn, het doorberekenen van de zeker op zichzelf beschouwd! niet on- nog verder stijgende prijzen van redelijk, al blijft het trekken van j grondstoffen" een grens een hachelijke zaak. Tot Goed, laten we aannemen, dat de aan een inkomen van f3600.krijgt 1 regering op bepaald moment toch men 5 Maar waarom juist tot f 3600" Kan men moet goed fatsoen volhouden, dat iemand, die niet 300, maar 400 gulden in de maand ver dient het met minder dan vyf, ja zelfs met minder dan vier procent loonsverhoging kan doen? Het is een algemeen bekend ver schijnsel, dat door de tot nu toe gevolgde loonpolitiek de reële in komens van de minder betaalde groepen sterkei gestegen zijn dan de beter betaalde. Is hel nuttig op deze weg, die tot ongewenste ge volgen leidt op het terrein van de scholing, verder te gaan? tot een prijsstop zou komen (al zou men na het nu vertoonde wer kelijk aan die mogelijkheid gaan twijfelen). Wat hebben we dan op dat ogenblik verder bereikt, dan dat de prijzen worden bevroren op een hoger peil. dan nu bereikbaar zou zijn geweest? Wal dit communiqué bewijst, is dat de regering toegeeft aan de lie den die riepen, dat herinvoering van prijsbeheersing een stap ach teruit zou zijn. Waarbij men dan maar heeft vergeten, dat de z.g. stap vooruit, die onze regering deed ëriVmen ter- *5: zijde, dan kan men met veel gelijk volhouden dat het gunstig zou zijn geweest, als men ook beneden de f 3600 inkomen het verhogingsper centage was gaan staffelen Dan had men d.v. bij f 2400 6 kunnen ge ven en nog lager weer iets meer. Per slot betekent 5 c'c voor iemand met f 2400. precies f 120 meer per jaar of tc- wel f 10 in de maand. Over het opvangen van de prijsver hoging kunnen we ons in dit geval weinig gunstigs voorstellen. Het heeft overigens zin er in het alge meen op te wijzen, dat die 5 A toch al aan de krappe kant is. al was het alleen maar, omdat het percentage is gebaseerd op cijfers, die al weer enige tijd oud zijn. En wie kan er volhouden, dat niet juist de laatste dagen verschil lende prijzen eenvoudig als antici patie op eventuele loon (en prijs. regelingen maar vast met zovele A Aan de noordwestelijke zijde van de defensielinie rondom Taegoe trokken andere troepen van de eer ste cavaleriedivisie terug van Waeg- vvan, een stad aan de Naktong. De Noordkoreaanse aanvallen langs het gehele front duren on verminderd voort: zq „worden ech ter afgeslagen, afgegrendeld of blij ven zonder succes", verklaart het hoofdkwartier van het Amerikaan se achtste leger. Het vliegveld van Pohang is ge durende de nacht door de troepen van de Verenigde Naties ontruimd. Transportvliegtuigen konden er reeds Woensdagavond niet meer landen. De Zuidkoreanen zijn erin geslaagd het belangrijke wegen- en spoorwegknooppunt Jontsjon te heroveren. Vliegtuigen uit Japan steunen de benarde troepen der Verenigde Na ties. In het zuiden kreeg de Ameri kaanse 23ste divisie het ergste ar tilleriebombardement van de oorlog te verduren. De Noordelijken hebben nog on geveer twee divisies in reserve, zo dat men nog toeneming van de kracht van het offensief verwacht. LAKE SUCCESS. Door voor de 44ste maal een veto tc gebruiken, hebben de Russen de door de Verenigde Staten ingediende resolutie, waar- b*ü aan de leden der Ver. Naties werd aanbevelen, steun aan Noord-Korea te onthouden en de Noord-Korcanen werden gecritiseerd wegens „het blu- ven negeren van de Verenigde Naties", ten val gebracht. Negen stemmcu werden voor de resolutie uitgebracht, Malik liet een veto horen cn Zuid- Slaviè onthield zich van stemming. lieten in werkelijkheid ons zo slecht is bekomen. Om de toen gemaakte fout goed te maken, waren de nu afgesloten onderhandelingen nodig. En deze onderhandelingen besluit men met het prolongeren van die zelfde fout! Men kan hieruit alleen maar af leiden, dat de regering stapje voor stapje verder afglijdt in de rich ting van het ouderwetse liberale stelsel, waarbij men steeds poogde de kool cn de geit te sparen, maar waar de praktijk was, dat de onder nemingskool er toch altijd nog be ter af kwam dan de werknemers geit. Waarom wij dit nu juist moe ten zien gebeitren bij een regering waarin ook socialisten een belang rijke plaats hebben, is ons niet dui delijk. Wel is duidelijk, dat een van de weinige positieve passages in het communiqué, waarin wordt gewezen op de noodzaak de integratie van de Europese economie niet tegen te werken bijzonder loffelijk kan he ten. Maar men moet tegelijkertijd j vaststellen, dat zulk een streven geen rookgordijn mag vormen waar- achter men zich kan terugtrekken j indien nationale maatregelen nodig zijn, die nergens in strijd komen met die integratie-drang. En tenslotte nog een woord aan het adres van de vakverenigingen, i Zij immers hebben steeds de na druk gelegd op het relatieve onbe- lang van een loonsverhoging. Nee, i prijsbeheersinng, dat moest het hem doen. Wat is daarvan in deze rege- Img overgebleven? Waartoe deze ontwikkeling van onze economische politiek zal lei den, kan men niet met zekerheid zeggen. Maar dat de arbeiders hier mee tevreden zouden zijn lijkt ons zeer dubieus. En als er opnieuw sociale onrust zou ontstaan? Zou men dan werkelijk kunnen bewe ren. dat het allemaal de schuld is van de communisten, of zou men dan onder nauwlettend toezien eens in eigen boezem tasten? Een Russische resolutie, die een einde wilde maken aan de militaire operaties in Korea, bij gelijktijdige terugtrekking van de buitenlandse troepen, trof eenzelfde lot, maar daar was geen veto voor nodig. Acht landen stemdc-n tegen de re solutie. alleen Rusland stemde voor en twee landen (Zuid-Slavië en Egypte) onthielden zich. De verga dering werd daarop verdaagd tot Donderdagavond. Voor de stemming las Malik in de raad de Russische protestnota voor over het „ongemotiveerd" neergeschoten vliegtuig. De kwestie diende volgens hem tussen de Sow jet-Unie en Amerika geregeld te worden. Warren Austin, dc Amerikaanse afgevaardigde, zeide, dat dc Veilig heidsraad moest beslissen, wat er zou gebeuren. Malik, die schade vergoeding van de Verenigde Sta- 1 ten eiste, zeide. dat de zaak niets I uit te staan had met de Verenigde Naties. Voorzitter Jebb maakte toen uit, dat de kwestie op de agenda I Brits TUC steunt VN in Korea (Van onze correspondent.) LONDEN. Met 6.942 000 tegen .">95.000 stemmen heeft het Congres der Engelse Vakverenigingen gister middag het aanvullend rapport van het bestuur, waarin de actie der Verenigde Naties in Korea wordt ondersteund en hulp aan de rege ring bij haar herbewapeningspro- wordt geplaatst en op het daarvoor gramma wordt toegezegd, goedge- passende tijdstip beproken wordt, keurd. Te Anistcrdam is een tramwagen van lijn 4 op'de Binnen-Amstel nabij dc Halve Maansteeg tegen- I over de ..Kleine Comedie uit de rails gelopen en gedeeltelijk te ica- I ter geraakt. Wonder boven wonder gebeurden er geen persoonlijke ongelukken, hoewel de tram tjok- vol zat. Ee'n auto, die door de motorwa- j gen in de Amstel werd geduwd, was door de eigenaar daar gepar- I keerd, omdat de gebruikelijke par keerplaats bezet was. De tram I bljjfct op de auto terecht te zijn S s,pt Zon op 6.02. onder 16.13; gekomen en daarom veel minder v maan op 0.44. onder 18.12. 1 diep gezonken te zijn dan wan- j Él Jê neer de auto er niet had gestaan. 1 '.'..r.W W isselend beuolkt - "Weersverwachting geldig van Donderdagavond tot Vrijdag- avond: y Wisselend bewolkt met flinke '5 te opklaringen. In het Noorden ï- van het lana enkeie verspreid g optredende buien, overigens v droog weer. Meest matige wind f, uit westelijke richtingen. Frisse ochtend, overdag ongeveer de- zelfde temperatuur als vandaag. J

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 1