Modern boerendoin moet begrip van machinerieën hebben MIDDENSTANDS CURSUS INSTITUUT „SEEGERS" Ooievaar bracht Cameronia couveusekindje Blauw-bruin-groen feest in Alkmaar „Huid en kleur zijn niet veranderbaar", zegt H.C. Boitarcl nog steeds niet vrij KIPPSNBOUILLON soep AMERSFOORT Jaarbeurs demonstreert nieuwste technische snufjes Bevin: oorlog kan verhinderd worden Ook slaolie wordt duurder Sowjets stoken de Koerden op Critiek op Duitse exportpolitiek Ontdekte Coluinbus Amerika niet? Gordijn leidt na tweede ronde in damtournooi te Genève 4 Donderdag 7 September 1950 GENIET OOK VAN DE HEERLIJKE GEÜR EN SMAAK VAN Soep, waarmee U alle huisgenoten, alle gasten een gróót plezier doet. En met de bereiding bent U klaar in een minimum van tijd. A! 't nodige zit verzegeld in het Royco pakje, ook de fijne eiergele vermicelli, de pittige kruiden en de peterselie. Alleen maar 5 minuten koken. Met één pakje kunt U 4 personen tracteren. En met wat pakjes in de kast hebt U 't veilige gevoel altijd iets fijns te p, kunnen opdienen. _Jge0mmaemmmm i er voor .ld een P' Royco in hebben. EEN UNOX PRODUCT DE LEIDSCHE ONDERWIJSINSTELLINGEN DJAKARTA - LEI DE N - BRUSSEL Nederland s Best geoutilleerde Instellingen eoor schriftelijk onderwijs Bitden U onderstaand een keuze uü Bun ruim 300 cursussen: Talen. fHondoljcorrespondenri®. Taal- en Lederkunde M. O.-. L. O- akten. V. T. H. Premilo- leraar. Hooldcorrespondent.) Nederl Engels. Duits From Spaans- Italicarn. Russisah. In donesisch Esperanto Latijn. Journalistiek Gymo. HBS. MULO. P^tchologie. Onder*.- en Hcoidakte Jeugdroig. Voe dingsleer. Kunst- en Muztekgeschiodanb. Schaken. Dammen. PohnedipL Staaisproei dipl v Bedr. odm. M- O Hando'.sweiensch. A. Accountant. Belast, cons. M. O. Economie Bodnilseeoo. Radio en EJoctrotechniek. Bouw- en Watorbou* kunde. Autotechniek. V/erktuigb. Wu-, Natuur- en Scheikundeu Vn|-, Decoratie!-. Mode- en. niuruat. tek. en schtlderon. Reclame-tek. Etalout. Reclame v. d Middenstand. Fotografie voor Amaieurs. Ruim 40 Zuivel- Veeteelt- en Tumbouwcursuaen. Schnrft ons welke cursus betangnik voor U te* M ontvangt dan gram een uitvoerig prospectus. HOOFDKANTOOR LEIDEN-. JOHAN DE WITTSTRAAT 672-674 STLDF.f,BT|^Rt!^' VANUIT LEIDEN Deze cursus begint volgende week. Ook voor personen met Lagere Schoolopleiding. Examen in 1951. Aanmelden deze week. ASSOCIATIE BOEKHOUDEN Opleiding voor het officiële examen in 1951. Aanmelden deze week. MODERNE BEDRIJFSADMINISTRATIE I Pracht opleiding voor bezitters van het praktijkdiploma. Examen in 1951. Aan- I melden deze week. NED. HANDELSCORRESPONDENTIE I Opleiding voor het Associatiediploma in 1951. Aanmelden deze week. STENO en TYPEN I Opleiding in korte tijd voor kantoor. Steno volgens systeem „Groote", Typen volgens de rhythmische methode. I Aanmelden deze week. Vraagt inlichtingen zonder verplichting en neemt deel aan onze succesvolle opleiding. Directeur; Dra. L. A. M. SEEGERS. Voltastraat 45 Telefoon 5169 Amersfoort Personeel aangeb. Lessen Meisje, 20 jr. z.z.g.g. als leerlingverpleegster of als verpleeghulp. Br. onder no. 3762 bur. van dit blad. Middenstandsdiploma. Een uitstekende schriftelijke op leiding is de erkende Amiso- cursus te Alkmaar. Vraagt gratis prospectus. Te koop aangeb. Biedt zich aan net per soon met luxe auto ook voor enkele dagen of uren per week. Brieven onder No. 3758 bur. van dit blad. Autorijschool C. Schuur, Utrechtseweg 98. telef. 3107. Instr.-diploma K.N.A.C. Te koop: jongensrijwiel als nieuw, met nieuwe ban den. torpedonaaf. Leeftijd 8 a 10 jaar, 65.Damesrij wiel, chroom velgen, sport stuur, slot en lamp, als nieuw 85.Rijwielhandel J. v. d. Koot, Krommestr. 42. Woningruil Diversen Woningruil. Wie ruilt mijn mooie ruime woning, Vee- nendaal, bev. 2 kamers, keu ken, bijk., 3 slaapk. met grote zolder, gelegen in bosrijke orïlg. Huur 4.62, voor dito woning te Amersfoort. Adres: H. Markus. Middellaan B 87, Veenendaal. Elke haard of kachel die wij afleveren heeft onze vol ledige garantie. J. v. d. Heu vel. Weverssingel 18. Alles op het gebied van haarden en kachels. Sportprfjzenhandel Spükcr, Soest, Soesterbergsestr. 26. Bekers, kransen, medailles voor iedere tak van sport. Vraagt keuze zending of reizigersbezoek. Iedereen weet het nu wel De leukste kinderfoto's bi; ..Foto-Bell". Ook bij U thuis Oude Soesterweg 116, Tel 5038. Te huur aangeboden Aangeb te Soest huis bev. kamer suite, hal, keu ken, 2 slaapkamers, over loop. schuur grote tuin Ge vraagd te Amersfoort iets dergelijks op nette stand. Brieven onder No. 3759 bur. van dit blad. Te huur: hulpmotorrvjwle- len. per uur en per dag. Voor Zaterdags en Zondags vooruit te bespreken Krom- mestraat 4L Even lezen. Uw adres voor alle schoenreparaties. Prima leder. Keurige afwerking. G. M. Sol, Krommestr. 20, TeL 4526. Leesbibliotheek D. Lamme, Oude Soesterweg 97. zorgt voor gezellige avonden. Behang. Labne heeft rui me keuze in behang v.a. f 0.45 p. rol. Verfwaren, be hang, glas, enz. Labrie Leusderweg 113, teL 3777. In- en Verkoophuis Emzcd Vijverlaan 13 Zeist. Lijn- markt 28 Utrecht. Verkoopt prima kleding (weinis ge dragen - chemisch gerei nigd) voor iedereen. Dage lijks 2—9 uur. Cursus „Ontwikkeling" opleiding Middenstandsdi ploma éénjarige opleiding 12 j. ervaring. Aanvang nieuwe cursus 11 Septem ber. Inl. en aanmelding elke Dmsdag- en Vrijdagavond van 89 M. J. Smit, Hob- bomastraat 7. Youth for Christ. Contact avond. Spreker Sidney Wil son. Zang, declamatie, sa menzang! Geb. Ver. Vrfjz. Herv. ZuidsingeL Vrijdag avond 8 uur. Allen hartelijk welkom! UTRECHT. Van dc verbeteringen, welke op het Croeselaanterrein van dc Kon. Ned. Jaarbeurs zjjn verkregen door het verplaatsen van een aantal gebouwen kan men eerst goed een indruk krygian, nu het grote open middenterrein door allerlei machines en werktuigen zijn ingenomen. Men vindt er de modernste landbouwwerktuigen. Het terrein is over zichtelijk, maakt een ruimere indruk en men kan nu zonder dwalen zich naar alle kanten van het terrein begeven. De belangstelling voor de agrarische afdeling was dit jaar groter dan ooit en de 5.000 m-, waarmee hel terrein werd uitgebreid, zijn voor het grootste gedeelte aan deze afdeling ten goede gekomen. Van de bedrijvigheid op agrarisch ge bied en van enkele verschijnselen, die daarmee verband houden heeft het hoofd van de Agrarische afdeling, ir G. G o e m a n s, gisteren een uiteenzetting gegeven voor de vertegenwoordigers van de pers. fabrikant en -technicus kan daar uren doorbrengen. Wij kunnen ons voorstellen, dat de gewone boer en tuinder op deze Jaarbeurs zoveel ziet, dat hij op het laatst geen keus meer kan doen. Het lijkt ons daarom bijzonder ver standig dat zij, alvorens te kopen, eerst advies inwinnen bij de Land- bouwvoorlichtingsdienst of een der andere technische instanties op agrarisch gebied. „Bean" met twaalf sproeidoppen Hij wees erop, dat de gunstige ontwikkeling wat voorziening in eigen land en export betreft, die in de eerste jaren na de oorlog is be gonnen. nog steeds verder gaat. In de eerste zeven maanden van dit jaar bedroeg de waarde van de agrarische export ruim 200 millioen gulden meer dan in de overeen komstige periode van 't vorige jaar. Dit houdt in, gezien de goede oogst van verleden jaar en de niet ongun stige vooruitzichten voor dit jaar, alsmede de over het algemeen ge nomen goede prijzen, die voor de producten kunnen worden bedongen, dat er op de boerderijen be hoorlijk rendement wordt verkre gen. Deze situatie is van invloed op de verdere mechanisering en daarom kan veel belangstelling voor de agrarische afdeling worden verwacht. Het thans op de Jaar beurs samengetrokken materiaal is van zulk een omvang en verschei denheid. dat de Nederlandse boer zich gelukkig mag achten van al deze mogelijkheden te kunnen ken nisnemen En hij kan hier een beeld krijgen van de grote vlucht die de technische mogelijkheden in de landbouw hebben genomen. De netto standoppcrvlakte is toe genomen van 11 000 tot bijna 20.000 m-\ De agrarische afdeling telt 346 deelnemers, dat is 131 meer dan het vorige jaar. Te kust en te keur Aardappelen- en bietenrooiers, mestverspreiders en melkmachines zijn er te kust en te keur. Dat de maisteelt steeds meer in de belang stelling komt. kan men zelfs uit de op de ter Jaarbeurs aanwezige pluk- machines afleiden. Wie op zoek is naar een tractor en dat zijn er de laatste jaren soms eerder te veel dan te weinig kan uit een groot aantal merken m di verse uitvoeringen zijn keus doen. Wat vooral voor de fruittelers en tuinders van belang is, zijn de vele tweewielige maai-, schoffel- en cul- tivatormachines. Bijzonder practisch en handig geconstrueerd, zullen deze kleine machines in de inten sieve teelten grote arbeids- en kos tenbesparing kunnen geven. Bijzonder practisch leek ons een „Bean" motorsproeimachine voor geconcentreerde vloeistoffen, speci aal voor onkruidbestrijding. Bij deze kleine en eenvoudige machine kan de vloeistof direct uit het vat worden verspoten zonder bijmenging van water. Zij kan zowel door een paard als een tractor worden getrokken. Een één pk luchtgekoelde benzine motor zorgt, dat de vloeistof uit het vat in de zes meter lange sproei- boom met zijn twaalf doppen terecht komt. In de beide hallen voor zuivel- werktuigen staat men verbaasd over de kostbare en ingewikkelde appa ratuur die voor de tegenwoordige zuivelfabrieken nodig is. De zuivel- SOUTHAMPTON Minister Be- vin heeft bij Zijn vertrek naar de Verenigde Staten ter bijwoning van de Algemene Vergadering der V.N. verklaard, dat naar zijn mening een derde wereldoorlog kon worden voorkomen door de nauwe samen werking van dc atlantische mogend heden en andere bevriende landen. Over de komende vergadering van ministers van Buitenlandse Zaken zei hij: „Het is werkelijk een ern stige vergadering en een van groot belang voor de toekomst der mens heid' (Eigen bericht) DEN HAAG. Binnenkort is een prijsstijging van slaolie te verwach ten van ongeveer tien procent. Maandag jl. zijn de prijzen van de grondstoffen voor dit product reeds verhoogd. Dit is een gevolg van het oplopc-n \an de grondstoffen prijzen voor slaolie op de wereldmarkt. Het zal nog wel enige tijd duren eer de consument de hogere prijzen moet betalen, daar de oude voorraad tegen de normale prijs zal worden ver kocht. Kunstmatige inseminatie krijgt eigen gebouw UITGEEST. Te Uitgeest is aanbesteed de bouw van een ge bouw voor de vereniging voor kunstmatige inseminatie. Dit ge bouw zal bevatten stallen voor 5 stieren, een dekstal, het laborato- ri«im en het kantoor. De vereni ging telt in Uitgeest e.o. reeds 250 leden met ruim 3500 stuks rund vee. Laagste inschrijver was de fa. De Maar en Reek te Alkmaar voor f. 41.173.hoogste fa. gebr. Heidoorn, Beverwijk f. 64.100. De gunning is aangehouden. LONDEN Volgens een corres pondent van de „Manchester Guar dian" zijn er aanwijzingen, dat „de gevechten in Perzisch Koerdistan meer zijn dan een louter plaatselijke aangelegenheidDe correspondent schrijft, dat in de afgelopen maan den door de zender van de „demo cratische omroep van Azerbeidsjan", die in Trans-Kaukasie staat, steeds kraentiger propaganda tot de Koer den is gericht. Óp 26 Augustus, al dus de correspondent, werd door de radio tot de Koerden gezegd, dat, wanneer het tot vechten zou komen, de Perzische garnizoen „hun wapens weer in de steek" zouden laten, zo dat de Koerden zich deze wapens zouden kunnen toeeigenen. De correspondent meent een aan wijzing te zien. dat de ongeregeld heden misschien naor andere lan den van het Midden-Oosten zullen overslaan, in een mededeling van genoemde radio op 21 Augustus, dat de sjah van Perziè over maatrege len tegen de Koerden overleg pleeg de met de Turkse en Iraakse rege ringen. BONN De geallieerden hebben er bij de Westduitse regering op aangedrongen, haar exportpolitiek ten aanzien van de landen in de Russische invloedssfeer te herzien voor zover het strategisch oorlogs materiaal betreft, zulks „in het licht van de laatste gebeurtenissen in de wereld". De Hoge Commissie „heeft haar bezorgdheid geuit over het vo lume en de aard \an deze expor ten" aldus een bekendmaking van deze commissie. Het was noodzake lijk de controle aan de grens tussen West- en Oost-Duitsland te ver scherpen. Leden van de Wereldbank confereren PARIJS Twee Tsjechoslowaak- se afgevaardigden verschenen giste ren bij verrassing op de conferentie te Parijs van de Wereldbank en het Internationale Monetaire Fonds. Ca- mille Gutt. de directeur van het fonds, verklaarde eergisteren, dat de Tsjechen de enige Oost-Europese leden in de twee lichamen al verscheidene maanden geen deel aan de werkzaamheden hadden genomen en dat zij niet verwacht werden. Onmiddellijk nadat de Franse president Vincent Aunol de afge vaardigden verwelkomd had. diende de Tsjech Sucharda. gouverneur van het fonds, een resolutie in over „de onwettige deelneming van de Kv;o- mintang-regering" aan de conferen tie De Amerikaanse minister van Financiën, John Snyder, noemde de verklaring van de Tsjechen „sterk gekleurde propaganda". AMSTERDAM. Gistermorgen om acht nur begon de debarkatie van de passagiers van het troepentransportschip „Cameronia", dat gisteravond in de Amsterdamse haven meerde. Aan boord van het schip bevonden zicb 164 leden van de Koninklijke Landmacht, 11 leden van de Koninklijke Marine, 1045 leden van het voormalige K.N.I L. met hun gezinnen, waarvan 600 kinderen van 10 dagen tot 16 jaar, enige burgers en een klein gezel schap van de N.I.W.I.N. Voordat de debarkatie begon wer den de militairen toegesproken. Luitenant-generaal Cahneyer richt te zich speciaal tot de leden van het voormalige KNIL en zei lot hen: „Vooral U heet de regering hartelijk welkom omdat U zo nodig zult zijn in October, wanneer de kazernes overvol worden". De Cameronia heeft een zeer voorspoedige reis gehad. Het kinder tal aan boord is met eén vermeer derd tijdens de reis. Net toen het schip stil lag in Port Said werd een meisje. Carla Pieterson geboren, een couveusekindje, dat het op het ogen- blik. dank zij de uitstekende outilla ge van het schip, uitstekend maakt. Nog voor het middaguur waren alle passagiers gedebarkeerd. Jubelend Witte Kruis eert en wordt geëerd Alkmaar had gisteren het jubilerende Witte Kruis te gast. De gehele dag domineerde het verpleegsters-uniform in het centrum van dc stad. I Overal ontmoette men geüniformeerde meisjes, wier 75-jarige corps de j commissaris der Koningin in een huldigingsrede vergeleek met „een garde regiment, dat het strijden nooit moe steeds nieuwe vijanden zocht I zodra een vorige was bedwongen." BIRMINGHAM - Professor A. Davies van de universiteit van Exe ter, heeft voor de British Associa tion verklaard, dat Columbus zijn logboek vervalste, omdat een Por tugese ontdekkingsreiziger, Dualmo. reeds vijf jaar voor hen de reis naar de nieuwe v »r.ld gemaakt had. Professor Davies baseert ziir verklaring hoofdzakelijk op de twee volgende gegevens: 1. Tal van aan- wijzigingen doen vermoeden, dat Columbus, toen hij zijn eerste reis ondernam, reeds positieve gegevens betreffende de landen, die hij ging ontdekken, bezat. Hij was o.m. er van overtuigd, dat hij op 750 zee mijlen van de Kanarische eilanden land zou vinden: 2. Van het jaar 1500 af zijn in Portugal kaarten ge maakt. waarop de kust van Noord- Amerika in bijzonderheden staat aangegeven Deze kaarten waren ver voor de Spaanse ontdekkingen van de kust der toekomstige Verenigde Staten vervaardigd. GENEVE. (Speciale correspondentie). Reeds thans, na de tweede ronde, heeft zich een kopgroep gevormd met Gordijn als leider. Ener zijds is dit uiteraard een normaal gevolg van het superieure spel van de Nederlander, Belg en Fransman in vergelijking tot de deelnemende Zwitsers en beide Italianen, anderzijds vindt dit zijn oorzaak in de vrij verrassende nederlaag van cle Zwitserse kampioen Guignard tegen lijn landgenoot Tschudin. Opnieuw werd het duidelijk, dat men het damspel geruime tijd be oefend moet hebben, alvorens men met voldoende zelfvertrouwen kan deelnemen aan wedstrijden van enige importantie. Want uitslui tend aan nervositeit moet het toe geschreven worden, dat Edmundo Fanelli de winst liet lopen tegen Gédance. Zelfs een doorbraak was nu nog niet voldoende om zich van de winst te verzekeren. Ver wacht werd, dat Gédance zou op geven, toen Fanelli de stommiteit van zijn landgenoot in de eerste ronde herhaalde. Wel bijzonder te leurstellend voor de Italianen, deze ongunstige start. Gordijn's techniek in een flank partij bieek beter dan die van Bot- ta. In het middenspel resulteerde dit reeds in schijfwinst voor de Hagenaar en spoedig daarna par tijwinst. Niet alleen omdat Guignard op de Zwitserse ranglijst hoger staat dan zijn landgenoot Tschudin doch ook qua spel was de nederlaag van eerstgenoemde een grote verras sing. Guignard stond zichtbaar beter, ging zijn tegenstander .op rollen', maar.had net niet diep genoeg gezien. De partij tussen grootmeester Marcel Bonnard (Fr.) en Oscar Verpoest, de Belgische kampioen, stond op hoog peil. Van het begin tot het einde klassiek. Een ogen blik leek het, alsof de veteraan in moeilijkheden zou komen, doch de wijze, waarop hij zich wist te her stellen, kenmerkte de ware spel- kenner' De stand luidt: 1. Gordijn (Ned.) 4 pnt.. 23 Bonnard (Fr.) en Ver- poese (B.) 3 pnt., 46 de Zwitsers Gédance, Guignard en Tschudin met 2 pnt en 78 Botta en Fanel li (It.) 0 pnt. Koningin zal monument Oranjehotel onthullen DEN HAAG Koningin Juliana zal Zaterdagochtend 16 September om tien uur op de hoek Van Alke- madelaanStevinstraat te Den Haag het verzetsmonument Oranje- hotel onthullen. Het monument is ontworpen door Albert Termote en stelt voor de Oranjeboom, waaruit de kroon is weggebroken, omringd door geboeide mannen en vrouwen achter prikkeldraad, die door slan gen worden belaagd. De plechtig heid kan uitsluitend worden bijge woond door oud-gevangenen, nage laten betrekkingen of „Vrienden van het OranjehotelToegangskaarten worden slechts verstrekt op schrif telijke aanvraag, die tot 10 Septem ber kan worden ingediend bij het secretariaat, Borneostraat 126 te Den Haag. (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG. Hoewel d»» hoge commissaris van Indonesië in Ne derland, Mohammed Rum, naar hij ons gsiteren mededeelde, nog geen officiële bevestiging heeft ont vangen van zijn opneming in het kabinet Natsir als minister van bui tenlandse zaken, gelooft hjj wel dat de berichten uit Djakarta daarover juist zfjn. Het spijt mij, zei Rum, dat ik Nederland blijkbaar weer moet ver laten. Het bevalt mij hier goed en ik heb hier in de korte tijd dat ik hier ben, vele vrienden gekregen. Maar het is nu eenmaal zo, dat op dit ogenblik persoonlijke motieven niet al te zeer kunnen meetellen. Voorlopig zullen zij voor andere overwegingen moeten wijken. Het staat niet aan mij ter beoordeling, of ik op deze post nuttiger werk kan doen dan als minister van bui tenlandse zaken". Over dc bui tenlandse politiek, welke hij zal gaan voeren, indien de berichten juist blijken te zijn, wilde de heer Rum nog niet veel zeggen. Het enige aanknopingspunt dat hij kon geven was. dat een mens maar één overtuiging kan hebben en dat hij zijn huid en zijn kleur niet maar ieder ogenblik kan veranderen. De opvattingen welke ik tot nu toe over onze relaties tot het buitenland heb gehad, en in het bijzonder over onze relaties tot Nederland zijn daardoor wel een aanwijzing voor de politiek welke ik als minister zal voorstaan. Meer kan en wilde de heer Rum er voor het ogenblik niet over zeggen. De dag begon met een indruk wekkend défilé voor de talrijke autoriteiten. Voorop liepen de wijkverpleegsters in het blauw, daarna kwamen de bruine kraam verpleegsters en ten slotte de groe ne gezinsverzorgsters. Dr P. Muntendam staatssecreta ris van Volksgezondheid deelde mede. dat de voorzitter de heer G. J. van Leersum. was benoemd tot officier in de Orde van Oranje Nasssau. Zuster Van Fladeracken. die vorig jaar op 73-jarige leeftijd de dienst in Alkmaar verliet, kreeg de zilvereneremedaille van de orde van Oranje Nassau. De voorzitter van „Het Groene Kruis" reikte aan een aantal Witte-Kruiswerkers, Groene-Kruis-onderscheidingen uit. De dag werd besloten met een revue, die twee maal achtereen moest worden opgevoerd, omdat de zaal te klem was om alle feestvie renden te bevatten. BERLIJN. De Canadese militaire missie te Berlyn heeft Woensdag meegedeeld, dal zij nog geen succes heeft gehad bij haar pogingen om vrijlating te verkrijgen van de Canadese ballonvaarder Boitard, die Zater dag in Amsterdam opgestegen en Zondag bij "VVolmerstcdt in de Russische zone Tan Duitsland is geland. Maandag bevestigde de burgemeester van Wolmcrstedt tcIefoni6oh de landing, doch legde dc hoorn op de haak, toen hem verdere vragen wer den gesteld. den nog door de Oost-Duitse politie vastgehouden. De Deense missie te Berlijn ver klaarde dagelijks pogingen in het werk te stellen om vrijlating van de beide Denen te verkrijgen. „Tot dusver hebben wij echter nog geen bevredigend antwoord ontvan gen." zo verklaarde een Deense woordvoerder. Naar gemeld is, bevindt de 45- jarige Canadese ballonyaarder zich thans in handen van de politie te Maagdenburg. Het was Woensdag niet mogelijk de Maagdenburgse hoofdcommissaris aan de telefoon te krijgen. Toen hij vernam, dat hij uit West- Berlijn werd opgebeld, antwoordde een politiefunctionaris te Maagden burg kortweg'. „Wij hebben niets te zeggen" en smeet de hoorn neer. Ook twee Deense zakenlieden, die twee weken geleden wegens mist en benzinegebreló op het Oost-Duitse eiland Ruegen moesten landen, wor- Tc Montreal is verklaard, dat de ballonvaarder Albert Boitard geen Canadees zou zijn. doch een Frans man; wel heeft Boitard Canada sinds 1920 geregeld bezocht. Hij deed aan de wedstrijd mee als vertegen woordiger van Canada. Morgen voor NCRU concert op Mozart vleugel" (Van een onzer verslaggever®' Vrijdagmiddag 8 September om 4.10 uur zal Janny van Wering voor de N.C.R.V. (Hilversum Hl werken van Mozart laten horen op de zg. „Mozartvleugel". Het instrument, waarop zij zal spelen, is een copie naar een bewaard gebleven model uit de tweede helft van de 18de eeuw, een Iicilmann, met de me chaniek van Stein. Aan de Mozart-vleugel. waarop Janny van Wering zal spelen, valt nog dit bijzondere ondeischeid op met de moderne vleugel: de hamer, knoppen zijn veel kleiner en be kleed met hertenleer <de viltbekle- ding dateert eerst uit het einde van 18e eeuw). Mede hierdoor heeft de klank een heldr en gevoelig ka rakter. die in goede harmonie Is met de muziek uit de tijd van Mo zart en Haydn. Het zal voor vele muziekliefheb bers interessant zijn er naar te luis teren, al kan men het alleen be treuren dat een dergelijke interes sante uitzending plaats vindt op een tijd. dat vele belangstellenden nog aan hun werk zijn. Wij vernemen nog. dat binnen kort Nap. de Klijn een dergelijke „Mozartvleugel" ter beschikking krijgt. Het ligt dan in zijn bedoe ling om te samen met zijn echtge note, de pianiste Alice Heksch, Mo- azrt-avonden te geven in Nederland en ook in het buitenland. De klank, verhouding lussen piano en viool, zart-avonden te geven in Nederland dan ook door onze oren te horen zijn. Televisiesacces met Joris v. cl. Bergh en Kaestner (Van een onzer verslaggevers) EINDHOVEN. Philips expe rimentele televisie heeft Dinsdag avond een reeks nieuwe proefuit- zendingen geopend met een pro gramma, dat o.m. lezen uit eigen werk door de Duitse schrijver Erich Kaestner bevat. Dit pro gramma-onderdeel heeft ons. die dit in een Eindhovense huiskamer zagen, bewezen, dat televisie van groot belang kan zijn voor con frontatie van de schrijver met zijn oubliek. Regisseur De Vries had er voor gezorgd, dat het handjevol toeschouwers, hetwelk de televisie in ons land op dit moment heeft, het gevoel moeten hebben gekre gen een belangrijke persoonlyk- heid op bezoek te hebben. De uitzending bevatte verder een sappig gesprek over de kansen der Nederlanders in de Tour de France tussen de sportjournalist Joris va» den Bergh en Sjoerd de Vrij. De citerspeelster Dominica Loss, begeleid door de pianist Nick Ward trad eveneens op. In een inleiding deelde program maleider Piet Beishuizen mee. dat de thans begonnen reeks uitzen dingen uitsluitend bedoeld is. om de Philips technici bij de ontwik keling der televisie-apparatuur aan ervaring te helpen. Prijs 45 ct per pakje

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 4