DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Koffermoord aan razzia's in Frankrijk voorafgegaan Eerste Kor ea-soldaten onder de Twee ronden voor Gross, een ronde voor Malik wapenen Noordelijke „speerpunt" bedreigt Kiongjoe Schuldigen per Russisch schip ontkomen Smokkelwaar gefinancierd met gestolen effecten V V 10e Jaargang, no. 211 Vrijdag 8 September 1950 Opgericht door de Stichting ..Het Parool- - Giro 510330. Telefoon redactie 4291 - Telefoon adminisfraUc 6235. Bank: Rotterdamsche Bank - Postbus 9 - Abonnements- Lllgave? IN. V. De JNieUWe FerS Redactie en Administratie: SnouckacrtJaan 7. Amersfoort, prijs 32 cent p. w. of 4.15 p. kw. Losse nummers 9 cent. HOOFDREDACTEUR: TJ. DE BOORDER JACHT OP INTERNATIONALE COMMUNISTEN (Van onze correspondent) PARIJS. De Franse politie heeft gisteren de razzia op buitenland se communisten, voortgezet; ruim driehonderd zijn gearresteerd: der tien Italianen, tachtig Russen, burgers van een der volksdemocratieën, 160 Spanjaarden, enz. De meesten zijn al onderweg naar Kehl, de grens plaats tussen Frankrijk en de Franse zone van Duitsland om daar te worden overgenomen door de Franse bezettingsautoriteiten. Deze zen den hen door naar de dichtstbijgelegen plaats achter het IJzeren Gor dijn. De Spanjaarden hebben voor een deel liever een bewaakt verblijf in Frankrijk gekozen dan terugzending naar hun eigen land. Een aantal echter is, zonder meer. met de Russen, Roemenen en anderen naar Kehl doorgestuurd. De Spaanse communistische partij, die afdelingen had in Frankrijk is verboden. De aanleiding tot deze spectacu laire razzia's is een moordgeschiede nis in Bordeaux, waarbij een kruide nier en zijn vrouw het leven lieten. Bij het onderzoek van deze moord (men vond het hoofd van de vrouw in een koffer) stuitte men op een uitvoerig net van spionnage, uitge zet door Spaanse communisten met behulp van Franse communisten uit die streek. Het bleek, dat de commu nisten een organisatie op touw had den gezet, die zich niet alleen bemoei de met het smokkelen van littera- Nee toch.Heus i Deze Engelse dame is kam pioene worstjes- verorberen. On der controle slaat zij er 33 in 5 yninuten naar binnen. Niet dat zij het niet lan ger zou kunnen, maar wedstrij den van worst— jes-uurrecord zijn nog niet uitgeschreven Men moet er niet aan denken 396 worstjes in 1 uur, 9504 worstjes bij een marathon-eet- Olympiade Dit zou de eeuw zijn van de sociale voor uitgang? Niets, hoor, want wij eten allemaal aardappelen en aardappelen ma ken een mens vadsig en niet geneigd iets te malen om so ciale aangele genheden, aldus de 76-jarige dr. Redcliffe Sala- man. Pieperspe cialist. De Russen hebben de tram uitgevonden. Men versta ons goed: de electrische tram op ronde wielen Wij achterlijke westerlingenwij zijn pas toe aan de mestkarren op vierkan te houten wielen. WAT VOOR W EER? Nog steeds niet standvastig (Van onze weerkundige mede werker) Het weer blijft bij ons onder i?»- vloed staan van oeeaandepres^ies. dte gelukkig van elkaar gescheiden zijn door ruggen van hoge druk Thans trekt een dergelijke rug over óns land. waarbij de bevolking wis selt. maar de zon zich toch ook nu en dan vertoont. Ten westen van Ierland volgt op nieuw een depressie, die het weer tijdelijk ongunstig gaat beïnvloeden. Het grootste deel van de zomer hebben wij dit zelfde weertype ge had, zodat langdurige fraai-weerpe- rioden vrijwel geheel ontbraken, maar toch blijken de gemiddelde zomertent peratuur, het aantal zo merse dagen en het aantal uren zonneschijn boven normaal geweest te zijn. evenals trouwens de regen val. Het is nooit anders geweestdan dat het grootste deel van de zonne schijn in ons land biieengesehreept werd uit de opklaringen tussen de depressies. Hoewel de algemene luchtdruk- verdeling met hoge druk van de Azoren tot over Zuid-Europa en lage druk ten Noorden daarvan op de oceaan en bij IJsland hetzelfde blijft, is er toch een verschil dot de herfst aankondigt. De depressies zijn actiever, worden dieper en ver plaatsen zich sneller. Van Woensdag op Donderdag trok er een zeer diepe depressie over de Britse eilan den naar Noorwegen met herfsstor- men tot over de Noordzee 'Thans nadert'weer een depressie ten Wes ten van Ierland, die opnieuw tijde lijk regen zal brengen met toene mende wind. Wat het weekeinde tenslotte zal opleveren, is by deze snelle wisselingen op het ogenblik nog moeilijk te zeggen. Ex-KNIL-militairen bij ij Koningin H.M. de Koningin heeft op het paleis Soestdijk een delegatie van Ambonnese oud K.N.I.L.-militairen en een delegatie van Indio-Europees oud-dienstplichtig en reserveperso- neel van het voormalig K.N.I.L. in audiëntie ontvangen, teneinde hun in de gelegenheid te stellen hun belangen toe te lichten. tuur naar Spanje en informaties uit Spanje, doch ook met de controle van de leden der party. Enige malen was de dood van enkele vooraanstaaonde leden aangekondigd, waarbij vermeld werd dat zij het leven lieten bfo" het- overschrijden der Spaanse grens on der een kogelregen, afgevuurd door soldaten van Franco. Inmiddels is nu gebleken, dat deze leden uit de weg geruimd zijn door de communistische organisatie. De vrouw van wie het hoofd in de koffer gevonden was, is gedood, .omdat zij teveel wist". Enigen van de daders dezer moorden hebben op tijd weten te vluchten naar België, waar zij zich ingescheept hebben op een Russische vrachtboot in Antwer pen. Of zij daarmee veel beter af zijn, mag men betwijfelen, want ook zij weten te veel en dat is altijd een on gezonde situatie wanneer men onder bereik van de Russen is. In politieke kringen is men het er niet over eens of de genomen maat regelen een voorbode zijn van een op handen zijnde actie, tegen de Franse communistische partij, die naar men zegt 800.000 leden telt. De autoritei ten zijn reeds lang bezorgd over een organisatie van gewapende groepen, die in het geheim opgebouwd zouden zijn en het plan zouden hebben sleu telposities te bezetten voor het geval een inval in het land zou worden ge daan. Spaanse communisten zijn be trokken bij deze plannen. Amerikaanse marine erkent neerschieten van Rus WASHINGTON. De Amerikaan se Marine heeft erkend, dat twee ge vechtsvliegtuigen van de Marin- Maandag de Russischg bommenwer per bij Korea hebben neergeschoten Dit is de eerste officiële verklaring dat Amerikaanse vliegtuigen het toe stel neerschoten, dat volgens de be schuldiging van Amerikaanse rijde zeestrfjdkrachten der V. N. aanviel Deviezensmokkel op Schiphol (Van een onzer verlaggevers) AMSTERDAM. Op een KLM- functionaris zijn bij visitatie op Schiphol buitenlandse betaalmid delen gevonden. Hij is verdacht van deviezensmokkel gearresteerd en zou later op vrije voeten zijn gesteld. Naar wij vernemen betreft liet hier niet iemand, die een sub alterne positie bekleedt. De moge lijkheid blijft open, dat hier van kwade trouw niet kan worden ge sproken. Dit dient echter in een nader onderzoek nog te worden vastgesteld. Hongarije sluil bijna alle kloosters BOEDAPEST. In een decreet van de Hongaarse regering wordt bepaald, dat alle religieuze orden op vier na hun activiteit moeten staken. Aan 59 religieuze orden is gelast hun kloosters binnen drie maanden te verlaten In het de creet wordt geen melding gemaakt van maatregelen voor de voorzie ning in het levensonderhoud van de meer dan 10.000 kloosterbroe ders en kloosterzusters, op wie het decreet van toepassing is. Brandstoffenbijslag vooi bepaalde groepen DEN HAAG. Evenals vorige jaren zal in de winter 1950/1951 aan personen, die een uitkering ontvangen krachtens de bepalin gen van de sociale bijstandsrege ling (groepen a en b) een brand stoffenbijslag worden verstrekt. Rotterdammer betrokken bij enorme millioenenzwendel ROTTERDAM. Naar wij vernemen zou een bekend type uit de Rotterdamse ouderwereld zijn betrokken bil een enorme effecten-zwen del, die dateert van enkele maanden voor de bevrijding. Toen werdeu in Tiel tijdens een roofoverval naar men aanvankelijk vermoedde gepleegd door de S.D. voor grote bedragen aan effecten gestolen. Thans zou blijken dat de Rotterdamse zakenman II. er dc hand in heeft gehad, dat deze ongeregistreerde effecten of althans een gedeelte er van. na dc bevrijding over de Belgische grens zijn gesmokkeld. II. zou bij deze transactie aanzienlijke bedragen in buitenlandse valuta hebben getoucheerd. Met dit geld kocht hij via zijn relaties in het buitenland smokkelwaar, die met kustvaarders via Rotterdam ons land weer werd binnengebracht. Deze kustvaarders waren het eigendom van een ander berucht type uit de onderwereld, ,,oom Tom" genaamd. De smokkel- practijken hebben zich uitgestrekt over een periode van ruim vier jaar. Een zekere Walter S. zou destijds de effecten van Holland uit naar Bel gië hebben gesmokkeld in opdracht van H. Deze wist zich door toedoen van een Amerikaan te ontdoen van de effecten, waarvoor hij uiteraard belangrijke bedragen toucheerde. Met dit geld zou de smokkelwaar zijn gekocht, welke onder meer be stond uit verdovende middelen, kam men, haarspelden, cosmetische arti- Nog gelegenheid tot aanmelding (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. De eerste oor logsvrijwilligers voor Korea zijn vanochtend in werkelijke dienst op gekomen in de nieuwe Alexander- LAKE SUCCESS. De Veiligheidsraad heeft Donderdag de Russische klacht over beweerde bombardementen op burgerlijke doelen in Korea verworpen. Dit geschiedde met 9 tegen 1 stem (Rusland), bij 1 onthouding (Zuid-Slavlë). Malik noemde dit besluit van de raad „onwettig en on billijk". Hij voegde daaraan toe; „De Sowjet-delegatie acht het nodig mede te delen, dat de verantwoordelijkheid voor de gevolgen van dit onwettig besluit zal moeten worden gedragen door die delegaties, die tegen de Sowjet-rcsolutie hebben gestemd". Vóór de stemming sprak Ernest Gross, de plaatsvervangende Ame rikaanse afgevaardigde, de Russi sche beschuldiging tegen, dat de Amerikaanse luchtmacht ..onver dedigde burgerlijke doelen" zou bombarderen. Hij zei. dat slechts aanvallen op militaire doelen werden uitgevoerd De Noord-Ko- reanen vorderden burgers op om Bezinepomp geramd; 1 dode. 2 gewonden AMSTERDAM. Een gecompli ceerd ongeluk heeft Donderdagmid dag op de Haarlemmerweg te A_m- slerdam een dode en twee gewon den geëist en bovendien moest de brandweer nog uitrukken om een in brand gevlogen auto te blussen. Omstreeks kwart over twee reed een open tweezitter met grote snel heid in de richting van de stad. Tengevolge van een defect aan de stuurinrichting schoot de wagen het trotton op en ramde daar een ben zinepomp. De pomp viel om en trof een verhuizer, die bezig was een vracht op te hijsen De man over leed kort daarop. De bestuurder werd uit de auto geslingerd, zijn passagier kreeg verscheidene lichte verwondingen. Beiden werden ter plaatse door de G.G.D. verbonden. De auto brandde geheel uit. De tank van de wagen en het pompre- servoir werden niet door het vuur aangetast. Oostenrijk-conferentie weer zonder resultaat LONDEN. De plaatsvervan gers der ministers van Buiten landse Zaken, die besprekingen hebben gevoerd over een vredes verdrag met Oostenrijk, zijn Don derdag voorlopig tot half Decem ber uiteen gegaan zonder enig re sultaat te hebben bereikt. Zaroebin (Sowjet-Unie) had herhaald, dat „rle drie Westelijke geallieerden hel Italiaanse vredesverdrag te Triest, .schonden en dat er geen waarborg was. dat Oostenrijk ook niet tot oorlogsbasis gemaakt zou worden." bij militaire operaties te helpen en gebruikten burgerkleding voor soldaten. Gross verklaarde verder, dat de Noord-Koreanen woonhui zen, ziekenhuizen en scholen ge bruiken voor opslag van oorlogs materiaal. „Maar deze misdaden zinken in het niet bij het in koe len bloede neerschieten van onge wapende en gewone gevangenen aldus Gross Bewijzen hiervoor waren beschikbaar. De raad besprak ook nog de volgorde, waarin twee andere Sowjet-resoluties, n.l betreffende Formosa en het bombarderen van doelen in Mandsjoerije door Ame rikaanse vliegtuigen, zouden wor den behandeld. De raad komt Maandagavond weer bijeen. kazerne aan de Van Alkcmadelaan, waar zij in het eerste veldgrys (voorlopig werkkleding) werden gestoken. Van de eerste groep, tacl?- tig man, verschenen cr 67. Een paar waren verhinderd wegens huwelijk of ziekte. De keuring is in zoverre tegengevallen, dat meer mannen moesten worden afgekeurd dan was verwacht. Definitief zjjn 5 a 600 vrijwilligers goedgekeurd, doch er bestaat uog steeds gelegenheid zich als vrijwilliger op te geven, zodat het misschien toch nog mogelijk zal zijn een bataljon ongeveer 950 man sterk uit te zenden. Het eerste deel van de eerste compagnie die zich heeft gemeld komt onder leiding le staan van le luitenant W. v. d. Veer, die als compagnies-commandant optreedt. Maandag a s. wordt tie tweede groep verwacht en daarna, steeds met een tussenpoos van enige dagen, de an deren. De stemming liet mets te wensen over onder de kleine groep die stram stond opgesteld op het voor plein van de kazerne en vervolgens afmarcheerde naar het kledingma gazijn. naar de camferlucht, waar voorlopig een battledress-broek en - jasje werd verstrekt. „Het is een uiteenlopend gezel schap dat we hier krijgen", verlei de ons luitenant v. d. Veer. En er zullen echter nog. wel enige maan den over heen gaan voordat het Nederlandse continngent kan wor den uitgezonden, want er moet nog heel wat geoefend worden." De jonge Delftse kunstschilder Bram van den Boogaart, o jaar ge leden „ontdekt", die enige tijd gele den naar Frankrijk is vertrokken, houdt thans in Cannes zijn eerste tentoonstelling op Frans grondgebied. kelen enz., zaken, die in de eerste jaren na de bevrijding in Nederland gretig aftrek vonden. Deze goederen werden met kustvaarders in-ons land gesmokkeld, waar „Oom Tom", Wal ter S. en Beer v. d. B. een belangrijke rol speelden De brutaliteit, waarmede deze smokkelaars handelden blijkt wjjl uit de grote hoeveelheden clandestiene goederen die zij met hun kustvaar ders vervoerden. Deze werden uiter aard zonder geldige papieren ons land binnengebracht. Bij deze trans porten is een der smokkelaars. Beer v. d. B. om het leven gekomen. Het blijkt, dat de gestolen effecten zich voor een belangrijk gedeelte nog steeds in het buitenland bevinden, vermoedelijk in België of Frankrijk. Koffers volgepakt met effecten zjjn te verkrijgen, mits de adspirant- kopers er voldoende voor bieden. De houding, welke de regering in zake deze affaire aanneemt en de po gingen. welke zij doet om de effecten eventueel terug te krijgen zijn nog niet duidelijk Departementale me ningsverschillen schijnen hiebry een rol te spelen. Worden de huidige richtlijnen gevolg dan zouden de ef fecten na opsporing in het buitenland aldaar vernietigd moeten worden, waarna in Amerika duplicaten zou den moeten worden aangevraagd. De effecten omvatten namelijk groten deels Amerikaanse waarden. Hier voor zou echter als cautie een bedrag moeten worden gefourneerd gelijk aan de nominale waarde van de ef fecten en dit over een periode van zeven jaar. Het renteverlies en de kosten voor de talrijke vereiste hand tekeningen zouden echter zo hoog worden, dat het geen zin heeft deze weg te volgen. Wij vernemen dat er nog andere mogelijkheden zijn om deze effecten in ons land terug te brengen. Welke richtlijnen de rege ring hiervoor «al geven is nog niet bekend. De zij Kijkduin in zee gestorte Firefly is geborgen door duikers van de marine met materutal van Van der Tak's bergingsbe drijf. De machine is onder wa ter naar Hoek van Holland ge sleept. daar door de bok Con dor'gelicht en vervolgens naar Vlaardingen gebracht, vanwaar het toestel langs de Weg naar het vliegveld Valkenburg is ge bracht. Toen het toestel boven water kwamleek het op het oog iveiniq beschadigd. Men zag slechts een paar verbogen schroefbladen. De foto werd ge nomen bij aankomst in Vlaar dingen. Louis Glimberg werd gisteren 70 jaar. Velen kwamen hem geluk wensen: zo ook Theo FrenkeL Links de jubilaris en zijn vrouw. Kabinet Natsir maakt program bekend DJAKARTA. Mohammed Nat sir. de nieuw e Indonesische premier heeft het program van zijn rege ring bekend gemaakt en daarbij verklaard, dat de benoeming van een minister zonder portefeuille belast met zaken betreffende Nieuw Guinea, spoedig kan worden ver-, wacht. Het Kabinet streeft er naar nog dit jaar.een oplossing voor heti problcem-Nieuw-Guinea tot stand te brengen. Het Kabinet zal voorts! een onafhankelijke buitenlandse politiek voeren, op korte termijn algemene verkiezingen voor een constituerende vergadering voor bereiden. streven naar vrede en veiligheid in geheel Indonesië, de economie en de ontwikkeling van bet volk bev orderen en de organi satie der strijdkrachten vervolma ken. ..Bonn1'' viert zijn eerste verjaardag BONN Het Westduitse parle ment vierde gisteren zijn eerste verjaardag met naar de njannen te luisteren, die het in de hoogste functies van dc republiek heeft ge zet kanselier Konrad Adenauer en president Theodor Heuss. Dr Adenauer gaf een overzicht van de toestand in West-Duitsland en. dankte de hoge Commissarissen voor hun begrip en medewerking. De parlementsleden eo dc vertegen woordigers uit de e\ staten ap plaudisseerden, toen Adenauer ver klaarde voor geheel Duitsland te spreken en Berlijn prees. Dc parlementszitting was verder gewijd aan de nagedachtenis van alle oorlogsslachtoffers, zowel dege nen. die in de strijd sneuvelden en in concentratie- en gevangenkam pen stierven, als degenen, die ge zondheid, validiteit of vrijheid of ferden. President Theodor Heuss hield de gedachtenisrede en een svmphonie-orkest speelde muziek van Bach en Mozart. De Westduitse communistische partijfractie <15 leden) liet verstek gaan uit protest tegen een plechtig heid, „die de fascistische ideolo gieën zou aanwakkeren". Een merkwaardige zinsnede uit Adenauers betoog was: „Een hete oorlog in Europa is nog te vermij den" En Heuss zeide: „Wij hebben de dood in onze steden gezien en wij hebben de dood in de steden van anderen gezaaid De moeders in alle landen willen dat dit niet herhaalo wordt." Gekochte pan blijkt dikke spaarpot DEN BOSCH De echtgenot. van bakker Ketelaars te St. Oe- denrode deed een verrassende vondst, toen zij thuis" kwam van een Brabantse koopdag. Ze had daar een bod gedaan op een paar oude pannen cn ze kreeg .de koop1. Thuis gekomen ontdekte zij in een der pannen een som van f 1300. De bakkersvrouw was zo eerlijk, onmiddellijk het bedrag aan de notaris, die de verkoop had geleid ter hand te stellen en als beloning werd haar 10% of wel f 130 toege kend. Hoofdarbeiders 5 procerrt vragen voor allen TOKIO. Een „speerpunt" van bet Noord-Koreaansa leger is diep Ui de geallieerde flank ten Oosten van Taegoe gedrongen en er bestaat reden oin aan te nemen, dat de vijand zijn activiteit aan het gehele Koreaanse froht zal opvoeren voor een nieuwe krachtige poging om zich van het bruggehoofd der verbonden strijdkrachten bij Poesan meester te maken. Duizenden communistische manschappen rukken op langs het front in het gebied van Poliang en een groep van naar schatting 600 Noord-Koreanen is er in geslaagd te infiltreren achter dc linies der verhonden strijdkrachten in het gebied halverwege Kiongjoe en Jongtsjon. Wanneer deze troepen niet spoedig geëlimineerd worden, zullen zij een ernstige bodrciging voor Kiongjoe vormen. Kiongjoe is een belangrijk verbindingspunt aan het front der verbonden strijdkrachten, mede in verband met de positie van Taegoe. Troepen en tanks van dc Amerikaanse tweede divisie zijn tot de tegen aanval overgegaan even ten Noorden van het infiltratiepunt. Zij maken langzame vorderingen. In het gebied vlak ten Noorden van Taegoe heeft de Amerikaanse eerste cavaleriedivisie, gesteund door de luchtmacht, twee Noord-Koreaan- se aanvallen afgeslagen. Ten Westen van Jongsan drong Amerikaanse infanterie door tot op 10 km. van de Naktong, die thans hoog water heeft. Aan de Zuid-kust werd hedenmor gen een Noord-Koreaanse aanval af geslagen en voorts werden vooruitge schoven Noordelijke posten opge ruimd. Hoewel enigszins gehinderd dooi het slechte weer bleef de luchtmacht zich op het front concentreren. Ge vechtsvliegtuigen en jagers bom menwerpers vielen Noord-Koreaanse concentraties aan, terwijl zware bommenwerpers hun doelen verder naar het Noord-Oosten en het Noord- Westen zochten. Een tweede escadrille „Sunder- land"-vliegboten van de Britse lucht macht zal Zondag uit Singapore aan komen. President Truman heeft op zijn wekelijkse persconferentie als zyn mining te kennen gegeven, dat vooi het eind van deze week dc Noord- Koreaanse strijdkrachten teruggesla gen zullen worden op de positie, die zij tien dagen geleden innaman. AMERIKA Oorlog en ..boom In het zoeklicht AMSTERDAM. Enige orga- isaties .van hoofdarbeiders Centrale van Kauile ns en officie- j ren ter Koopvaardij, Nederlandse I Bond van Technici, Bond van j Werkmeesters, Technici en Op- I zichthoudendpersoneel, Nederland se Vereniging van Spoor- en trarti- wegpersoneel. Alg. Ned. bond van l Handels- en Kantoorbedienden en Handelsreizigers „Mercurins" hebben gezamenlijk een telegram 1 gezonden aan de raad van minis ters. luidende: „Met grote teleur- I stelling hebban ondergetekenden 1 kennis genomen van de in de be- I 1 kendmaking in zake de loon- en i prijspolitiek opgenomen bepaling, dat de toe te kennen loonsverho ging 180 per jaar niet mag over schrijden. Zij zijn van oordeel dat de reeds te cpnstateren achterstelling der i middéngroepen waartoe de ge- voerde loonpolitiek heeft geleid J j door deze maatregel nog wordt I vergroot Met klem dringen zij er b>j u op aan de 5 procent loo sve hoging van toepassing te verklaren zon der deze a^n een maximum loon grens te binden." Terwijl in ons land, dat in zo hoge mate op de invoer is aange wezen, de huisvrouw zich met zorg afvraagt, hoe zij met de door de oorlog in Korea opnieuw sterk geslegen prijzen de eindjes aan el kaar moet knopen en het eind van het lied verdere bezuiniging dreigt te worden, heerst in een exportland als Amerika een eco nomisch „boom". Zo (betrekkelijk) slecht als het in Korea gaat, zo goed gaat het de Amerikaanse za kenwereld en de Amerikaan in het algemeen. Vele Amerikanen zijn daar overigens niet zo bijzon der gelukkig mee, want, naar uit verschillende perscommentaren blijkt, gevoelen zij, dat de GI's aan de Naktong niet slechts voor hun vaderland, maar, in zekere zin, ook voor de welvaart van Amerika ster ven. Weliswaar is het hamsteren iets minder sterk geworden, maat de mensen de Amerikanen niet alleen! kopen toch nog steeds dingen, die zij niet werkelijk voor direct gebruik nodig hebben, om dat zij vrezen, dat het herbewa peningsprogramma de productie van civiele goederen ongunstig zal beïnvloeden; En zo is Amerika, door de gestegen productie van kanonnen en boter, bijna geheel bevrijd van de werkloosheid. Dat heeft een. bekende Amerikaanse commentator er zelfs toe gebracht te schrijven, dat de Amerikanen nu weer gemakkelijker kunnen ademhalen, want de depressie, die sinds het einde van de wereld oorlog boven de hoofden der Ame rikanen hing, zou door de strijd in Korea verdreven zijn. Maar, deze mening ten spijt, kan men zich voorstellen, dat Amerikanen met meer inzicht niet rustiger adem halen. Want het aftappen van bloed kan een lichaam economisch niet werkelijk sterker maken. Tijdelijk regen Weersverwachting geldig van Vrijdagavond tot Zaterdag- 't avond: J Aanvankelijk zwaar bewolkt r met regen, later brekende be- :f wolking. Tijdelijk krachtige en H I langs de kust mogelijk harde '4 1 wind tijssen Zuid en West. On- g geveer dezelfde temperatuur 'j als vandaag. 5 9 Sept. Zón op 6.04, onder 19.10. maan op 2.04, onder 18.32.

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 1