Man in de vijver ruikt naar alcohol; maar „geen borrel op' Boven soms nodeloos gepraat uit toch een belangrijk congres Tippler"-duiven maken hun entree in ons land 5 Ergens op bezoek in het holst van de nacht 4 krachtige pijnstillende middelen in 1 tablet Chefarke 4 De PEN in Schotland bijeen (3) Van bijna elk betoog steeds weer Lennard Strand bergt de Spikes oj) 's Werelds aandacht richt zich op: Herbewapening van Duitsland Een nieuwe Wacht am Rhein kan een wacht voorde Westelijke beschaving zijn als grondtoonDrang tot vrijheid van meningsuiting Buitenlandse ruiters springen uitstekend en snel Eerste verliespunt van Gordijn te Genève Nederlands record van deze langvhegers: vlucht van 15 uur 25 minuten strijd met Guignard. Zaterdag 9 September 1950 Raadsels rond de dood van Schallenberg (8) ERGENS bij de Documentatiedienst van de Haagse politie werd het dossier-Schallenberg opgeborgen. Maar ofschoon men mocht verwachten, dat zulks is geschied, omdat alle duistere punten zijn opgehel- derd en omdat alle vragen, die na zijn plotseling verscheiden rezen, afdoende konden wor den beantwoord, is dat in wer kelijkheid geenszins het geval. Men zette onder de zaak- Schallenberg een streep en het materiaal werd bij de vergeelde acten gelegd. Maar nog altijd zijn er in de affaire-Schalienberg diverse duistere zaken, die nooit tot klaarheid zijn gebracht. Geschoren, zegt Albert, maar lijk heeft stoppelbaard We dopien hierbij niet op de verklaring van Albert, de bediende I van kapper Speel in de Anna Pau- lownastraat. waar Schallenberg een I vaste klant was. Die bezweert, dat hy hem Woensdag 14 September. 'smorgens om half tien nog heeft geschoren. Zo de bediende gelijk zou hebben, zou hij niet in de nacht van de 13e op de 14e, maar op 14 September "s morgens tussen tien en half twaalf de dood hebben gevonden Maar hij heeft zich stel- i lig vergist, h^e nadrukkelijk hij ook volhoudt, dat dit onmogelijk is. Toen het lichaam van Schallenberg om half twaalf ontdekt werd. dreef het. Een klein stukje van zijn rug stak boven het water uit. Die om standigheid wijst er op dat de dood vele uren tevoren moet zijn inge treden, omdat drenkelingen nu een maal nietterstond aan de opper vlakte plegen te komen. Bovendien heeft zich later een dame bij de politie gemeld, die verteld, dat zij rc;ds om half nf»gcn een man in de viiver aan de Groot Hertogmnc- laan had icn drijven. Haar mede deling. dat zij met steentjes naar het liik had gegooid en daarna ver der was gewandeld zonder de po litie te waarschuwen, is natuurlijk zonderling. Maar'in ieder geval is in lijnrechte strijd met de ver klaring van de kappersbediende, die bovendien op losse schroeven wordt gezet, doordat Schallenberg toen hij werd gevonden een baard van min stens een dag had en zich dus nooit een paar uur tevoren nog kon heb ben laten scheren. Onopgehelderd echter is de geschiedenis., met de zogenaamde borrel. Volgens' de politie riekte het stoffelijk overschot van Scha- lenberg naar alcohol en zij conclu deerde daaruit, dat hij een glaasje op had Hij echter heeft de avond voor hij stierf tot op het mo ment dat hii om even over één des nachts zijn huis verliet, geen sterke drank gebruikt Hij heeft zijn woning amper verlaten al leen maar even om zijn vrouw te gemoet te lopen, die van een brid- ge-avond in ..Het Goude Hooft" kwam en er was geen druppel alcohol of alcoholhoudende drank in huis. Vlak voordat hi] in de vroege morgenuren de deur uit ging dronk hij e^p kopje chocola Toen hij om kwart over een in de Zoutmanstraat de beide meisjes van do tennisclub ontmoette, was hij volkomen nuchter. Een eventu- 's nachts zijn ingetreden. Dat is voor drenkelingen met een normaal postuur krap gerekend, maar Schal lenberg was klein van stuk en wat corpulent en mensen van zijn li chaamsbouw hebben nu eenmaal een natuurlijk drijfvermogen. Maar dat wil zeggen, dat degene, die hem zo tegen half twee ontvangen moet hebben, waarschijnlijk de laatste is. die hem in levende lijve heeft gezien Dat deze persoon zich nimmer bij de politie heeft aangemeld is volgens ons iets. dat te denken geeft En wij zouden graag willen weten, wat in het bijzonder die genen er wel van denken, die posi tief hebben verklaard.dat Schallen berg een borrel op had. Of zij, die heel de affaire-Schallenbcrg een ..duidelijke zelfmoord'' vonden Want al hebben zij de herkomst van die borrel en van die alcohol- lucht dan ook nooit verklaard, zij zullen toch wel niet aannemen, dat Schallenberg, die nuchter zijn wo ning in de Piet Heinstraat verliet, de alcohol pas tussen zijn lippen kreeg toen of nadat hij eenmaal in het park Zorgvliet in die kleine vijver lag... De rol van het misverstand ln het leven is "meestal tragisch, al ontbreekt soms de humor niet. U kunt dit zien aan wat Toscanini in New York is overkomen. Twaalf jaar had hij het Philharmonisch Orkest gedirigeerd. Nu was het de generale repetitie voor het af scheidsconcert, dat diezelfde avond zou worden gehouden. Zoals ge woonlijk, voor het orkest staande, veranderde Toscanini in een de mon, bezeten van muziek. Een fout of van de zijne afwijkende opvatting bij één van de orkest leden kon hem tot razernij bren gen; eens smeet hij het gouden horloge met inscriptie, hem door de Italiaanse koning vereerd, de schuldige naar het hoofd: een an-' dermaal slingerde hij woedend zijn partituur de zaal in. en., vreselijk waren zijn uitbranders die men zwijgend had aan te horen Wie zich beklagen wilde, kon dal na de repetitie bij de Directie doen. Maar deze laatste maal liep het anders De bazuinblazer stond na 'n odnergane uitbarsting op en zei onder verbaasde stilte van het 125 man tellende orkest „Maestro Toscanini, ik spreek na mens ons allen. Wij zijn blij, dat u weggaat en wij hopen u nooit weer te zien! Toen dit ongehoorde feit tot Toscanini doordrong, sprong hij van de katheder en ver dween. Ziedend weigerde hij op te treden al was. ook de zaal vol autoriteiten vanwege zijn afscheid. Eindelijk overgehaald door de Di rectie om het' toch maar te doen, keerde hij terug .naar het orkest Toen hij langs de bazuinblazer kwam, stond deze op en voegde hem het kernachtige maar zeer grove: „Maestro, nyts to you" toe (verzachtend te' vertalén met „stik") waarop Tösqai\ini over z'n schouder antwoordde „Het is nu te laat voor verontschuldigingen." Een „aardig" misverstand, maar meestal is het .misverstand tra gisch Tussen mensen onderling. En vooral tussen de mensen en God. Hoevelen vergelijken God niet met een onberekenbaar, tyranniek dirigent, die een „onmogelijke" harmonie eist van het „hopeloos" verdeeld orkest, dat wij mensen op deze wereld „nu eenmaal" vor men. Het misverstand is hier ge heel aan onze kant, want God ver staat ons wel. En het enige wat Hij ons poogt te laten verstaan is. dat het „nu eenmaal" sinds Golgotha niet „hopeloos" meer is en dat Hij het „onmogelijke" mogelijk maakt, omdat er nog steeds voor Zijn lief de geen „te laat" geldt. OBERMAN Advertentie Wanneer hevige pijnen U het leven moeilijk maken, neem dan eens CHEFARINE „4". Elk tablet bevat 4 geneesmiddelen, die stuk voor stuk wereldberoemd zijn geworden als bestrijders van rheumatiek, menstruatie-, zenuw-, hoofd-, kiespijn enz. MALMOE. De athleet Len- nart Strand, wereldrecordhouder op de 1500 meter met een tijd van 3 min. 43 sec., tezamèn met zijn landgenoot Guilder Haegg, heeft verklaard, dat hij zijn spikes defi nitief zal opbergen. Hij zal ook niet uitkomen in de Zweedse ploeg, die 17 September tegen Frankrijk start. In verband met zijn slechte prestaties tijdens de Europese athleliekkampioenschap- I pen te Brussel, waar, naar men I weet, de Zweed in de eindstrijd na een ronde de strijd staakte, heeft hij thans besloten de actieve wedstrijdsport vaarwel te zeggen clc borrel moet hij dus daarna ge dronken hebben. Aangezien in dat nachtelijk uur en zeker in die rus tige wijk van Den Haag de cafés gesloten zijn. betekent dit, dat hij ergens een bezoek heeft afgelegd. Waar is Frits Schallenberg in het holst van de nacht van 13 op 14 September 1949 nog geweest? Bij wie? Om welke reden? Aangezfen zijn stoffelijk over schot al om half negen 's morgens dreef, kan de dood nooit héél veel later dan omstreeks twee uur Op vaste dagen, met de regel maat van een klok, liet Schal lenberg zich scheren in de salon van kapper Speel in de Anna Paulownestraat in Den Haag. De kappersbediende Albert houdt bij hoog en laag vol. dat Ji\j Schallenberg Woensdag 14 Sep tember 's morgens om half tien nog onder het mes heeft gehad. Maar dat moet een vergissing zijn Van Swol verliest van Paish EASTBOURNE Na do eerste dag van de tenniswedstrijd tussen de internationale club van Groot-Brit- tannië en die van Nederland was de stand 5—2 ten gunste van de gast heren. toen het spel gestaakt moest worden wegens regen. De uitslagen luiden: Enkelspél: Borren verloor van Carter 57. 36. Taminiau verloor van Roberts 36. 64. 36. Van Swol verloor van Paish 46. 75. 46. Knotten belt sloeg Oakley 97. 46. 86. Rinkel verloor van Brown 16, 36. Van Dalsum verloor van Baxter 10—3. 1—6. 1—6. Dubbelspel. Van Swol en Rinkel sloegen Oak ley en Carter 63. 63. EDINBURGH Dc laatste dag van het P.E.N.-Congres begonnen de besprekingen over vier moties, die aan het congres waren voorgelegd door een driedaagse vóór-eonferentie van een tiental schrijvers uit verschillende landen, aan geboden door Unesco. Het onderwerp van die conferentie was: „dc schrijver cn de idee van de vrijheid". Het woord „vrijheid" is op dis congres zo honderden malen herhaald, dat men wel erg van de vrijheid moet houden om het daarna nog te kunnen horen. De moties zelf. waarde lezer, bespaar Ik u Ze hadden de tijdrovende omslachtigheid van een kruiswoordraadsel waarin een onvindbare fout is geslopen. se schrijver de verzuchting ontlok te: „c'est lamontableDergelijke „ad renV'-grapjes maakten veel saaie uiteenzettingen goed, die nu eenmaal op zo'n congres onvermij delijk schijnen te zijn. DE WAPENING van Duitsland staat nu vooraan in de discussie. Voorlopig bestaat er in geen van de verschil lende kampen overeenstemming op dit punt. Ook onder de Duitsers zijn er zeer uiteenlopende meningen. Adenauer is er over in conflict met enige van zijn ministers. Niet lang geleden heette het, dat de afkeer in Duitsland tegen een heroprichting van het leger algemeen was. Intussen zullen de meningen er wel wat gewijzigd zijn. Naarmate het Westen krachtiger wordt, zal in Duitsland het geloof toenemen, dat er ten slotte toch nog wel iets te doen is tegen een Russische invasie. En de herinneringen aan de verschrikkingen van de Russische overstroming zijn nog zo levendig, dat de Duitse be volking allicht met vreugde afstand zal doen van zijn fatalisme. De toestand is nog niet zo despe raat, dat op het ogenblik een poli tiek die enkel op korte termijn be rekend is, hoeft te worden gevoerd. Men moet ook denken aan de ver dere toekomst. De actie van de Duitse officiersgroepcn is voor het overige wel geschikt ons daaraan te herinneren. Die groepen, een zelfstandig le ger eisende, denken daarbij, zoals ook velen in de buitenwereld, aan Duitsland als de kern van militaire kracht in Europa. Hoe aantrekke lijk zou deze gedachte wezen, als zij ongevaarlijk ware „Die Wacht am Rhein" zou dan de wacht voor de westelijke beschaving zijn. Zij zou groot nut kunnen hebben in deze tijd. nu de scheidingslijn van het ijzeren gordijn zo heel overtui gend getrokken is. Maar men mag Netelig probleem, maar oplosbaar De neiging daartoe zal worden versterkt, daar het er nu naar uit ziet. alsof de Russen zouden willen proberen, in Duitsland de methode van Korea toe te passen, door de Oost Duitse communisten naar vo ren le schuiven. Feller nog dan hij de Russen haat, haat de West Duit ser de gehoorzame dienaren van Moskou die in Oost Duitsland de baas spelen. Als een volk zó lam geslagen is door een nederlaag, dat het niet de kracht tot verzet meer kan vinden tegen een vreemde over heerser. wordt de stemming des te rijper voor een burgeroorlog. Dat is ccn oude les der geschiedenis. Adenauer heeft aan de geallieer den het recht gevraagd tot het op richten van een „politiemacht" die het tegen de als politie vermomde gewapende macht van de oostelijke zone zou kunnen opnemen. Dit plan heeft totnogtoe eigenlijk nergens, zelfs in Duitsland niet. veel in stemming gevonden. Intussen roert zich het militaris tische element in Duitsland, dat on der de as van de algemene instor ting is blijven voortsmeulen. Offi cieren groeperen zich tot politieke bewegingen, die natuurlijk onpoli tiek heten. De verstandigsten onder hen willen een eigen Duits leger, dat niet een onderdeel is van een groot, geallieerd cenheidsleger. De Duitsers moeten onder eigen bevel staan. Zij kunnen een algemeen westers opperbevelhebber erken nen. maar in diens staf moeten dan hoge posten door Duitsers bezet worden. De geallieerden echter zijn voor zichtig. Nog weer eens hebben de drie bezettende mogendheden de Duitsers verboden in enige civiele of militaire vlicgdienst in hun land te dienen, met radar te doen te heb ben, enz. Natuurlijk wordt een Duits leger, als onderdeel van de westelijke, meer of minder tot een eenheid in de verenigde legers, min der gevaarlijk, mits het werk in de lucht en het bouwen van vliegtui gen geheel in handen van de wes telijke mogendheden blijven. Deze hebben daarvoor de Duitsers niet nodig, dat hebben beide wereldoor logen glashelder bewezen. Verder zou dan. in het veld. de Duitsers grote vrijheid gelaten kunnen wor den. Want zij zouden te allen tijde moeten beseffen, waaraan zij zich en hun steden blootstelden bij een poging tot misbruik van hun land macht. ■door Dr. M. v. Blankenstein hopen op een toekomst, waarin met Rusland weer te praten zal wezen, nadat voor Moskou gebleken is dat ook deze keer de wereldrevolutie geen vooruitzichten heeft. Dan zit men met de Duitse militaire macht, die een bestaan op zich zelf zal gaan voeren. Zal men dan eèn wereld oorlog, of zelfs maar een Europese oorlog willen onketenen als Duits land zich opnieuw, zoals vóór en tijdens Hitier, onttrekt aan de be perkende bepalingen voor zijn wa pening? In een in hoofdlijnen vreedzame wereld, zoals die van 1933, zal Duitsland het spel beginnen tot her stel van zijn oude positie. Hitler heeft ons geleerd waartoe een stre ven naar „overcompensatiedat zo echt Duits is, leiden kan. Duitsland zal opnieuw gaan manoeavreren op diplomatiek terrein, en het zal. zijn tradiete getrouw n\et oorzelen Rus land daarbij uit te spelen Wij zou den geruster zijn als het Duitse volk zich innerlijk afgewend had van zijn oude leiders. Dat heeft het echter zeer stellig niet Dit neemt niet weg. dat er mid delen te vinden zijn om Duitsland productief te maken in de verdedi ging van zijn eigen rijk en het Westen, zonder dat dit grote ge varen voor de toekomst oplevert. Politieke en militaire deskundigen fcouden zich zo intensief met dit probleem bezig, dat men redelij kerwijze een behoorlijke oplossing verwachten kan. Duitse aanmati ging, vooral Van militaire elemen ten. die zich op het ogenblik reeds geducht doet gelden, zal men met een vaste wil stellig de baas kun nen worden. De Duitsers weten wat er voor hen op het spel staat Zij kunnen aan de mogelijkheid denken, het gevaar dat anderen vrezen, poli tiek uit te buiten, zolang zij niets te verliezen hebben, dat wil zeggen zolang zij niet geloven dat de an deren sterk genoeg zijn om de Rus sen in Europa te weerstaan, of de Russen onvoorwaardelijk van agres sie af te schrikken. Worden daar voor de vooruitzichten beter, dan zullen ook de Duitsers hun levens belang gaan beseffen, dat ligt in ccn solidariteitspolitiek waarvan zij het allereerste. onberekenbaar grote nut kunnen trekken. Men krijgt, uit de vele berichten, verklaringen en maatregelen de in druk, dat Amerikanen en Britten bij het aanpakken van deze kwestie niet minder voorzichtig nadenkend zijn dan dc Fransen, en véél na- denkender dan tal van Nederlan ders. Volgend congres vermoedelijk in Geneve Alleen een paar opmerkingen wil ik releveren. „Vrijheid van uiterlijke dwang heeft alleen waarde bij innerlijke vrijheid", zei Lord Pethick-Lawrence, ze is dus meer iets positiefs dan iets nega tiefs. Het grootste gevaar, betoog de clc Schot Thomas Muir, zijn dan anonieme, mechanische krachten, die werken, wanneer in pers, radio of dergelijke publiciteitsmiddelen geen namen worden vermeld, se De gewezen premier van In dia, Sir Ramaswani Aiyar, verklaar de dat alleen die vrijheid watfrde heeft, die men ook aan anderen gunt. In een overigens met frases doorspekte speech maakte dc Oostenrijker Franz Csokor, die door moeilijkheden met zijn En- se visum eerst de laatste dag aankwam, de opmerking dat vrij heid bestaat in het afstand-doen van instincthandelirjgen. Niet gek. Maar daartegenover zou natuur lijk kunnen worden aangevoerd dat ook de vrijheid een instinct is. Door John Brophy werd het probleem van de auteursrechten, en de belasting daarop, grondig behandeld; ik had gelegenheid, te wijzen op de misstand dat in de meeste nationale commissies die de vernieuwing van de Berner Conventie voorbereiden, de rege lingen wel juridische en commer ciële deskundigen, maar geen vertegenwoordigers van de eerst belanghebbenden, de schrijvers, hebben benoemd. Deze klacht vond algemene instemming. Van meer belang dan alle no ties van de Uncsco-confercntie was een rede van een Franse da me, Dr. Mary la Falk. die door de hele Schotse en Engelse pers is doodgezwegen. Zij betoogde, dat „de idee" van de vrijheid niet is. alleen maar, de practische vrijheid van de schrijver zelf: maar ook dat hij het begrip en gevoel voor vrijheid aan anderen geeft; dat hij, als creatief mens, vrijheid schept. Die vrijheid is niet alleen afwe zigheid van dwang. Het is iets al gemeens, niet iets persoonlijks. De vrijheid is een taak, die moet worden volbracht door een univer seel mens, zoals in de Renais sance Het vrije scheppen is een experiment cn een ervaring, en betekent niet alleen vrijheid v a n maar ook vrijheid tot. Bij de discussies over de vrij heid in de letterkunde interrum peerde herhaaldelijk de Schotse auteur Dr. Lamont, wat een Fran- door: Victor E. van Vriesland Het muziek- en toneel-festival van Edinburgh viel met het P.E N. Congres samen en op een aantal uitvoeringen hadden dc congres leden toegang. Op het slot-diner, Donderdag avond. verdween de gastheer en oorzittcr van het Schotse Cen trum. direct na de soep. Hij excu seerde zich, dal hij naar de pre mière van zijn comedie „The atom doctor" moest, en voegde er aan toe: „Ik ga eens kijken of ze óm of óver mijn stuk lachen." Ikzelf heb met grote bewonde ring de première gezien van „The Queen's Comedy" van James Bri die en van dc opera „Adriane auf Naxos" van Richard Strauss Na de officiële congres-sluiting werd een tocht gemaakt naar St. An drews. Bij aankomst tussen de al oude en vermaarde ruines van dit bekooriyke stadje uitgeput door de vermoeienissen van het congres, voelde ik me natuurlijk volkomen „cn familie." Ik vergat u te vertellen dat, door de tijdsomstandigheden, voor het eerst op dit Congres de moeilijk heid zich voordeed, dat niet kon worden vastgesteld waar 't vol gend jaar het congres zal worden gehouden. Vermoedelijk wordt het Gcnèvc. Het kan lijken dat, op een littr- ratorencongrcs als dit, de vele moties en hartstochtelijke discus sies over „de vrijheid" en andere schone zaken, niets dan woorden cn frases blijven, platonische ge voelens zonder practisch resultaat. Het is anders. Ook al z o u het al leen maar ccn demonstratie gel den. dan is het nog van betekenis, w i e er demonstreer». En de schrij vers zijn het die, direct of indi rect. leiding geven aan liet denken van de grote massa's in deze we reld, veel meer dan de politici. tafelpresident, de geestige Schot- I Dat was de belangrijkheid van dit se romanschrijver Erik Linklater, 1 Congres. CONCOURS HIPPIQUE TE ROTTERDAM (Van onze medewerkster voor de paardensport) Het zijn belangrijke ruiterdagen in Rotterdam Dc buitenlanders ko men natuurlijk met hun beste paar den uit en weten, zonder fouten tc maken, enorme snelheden le ont wikkelen. Bij de sprpingconcoursen van gisteren kwam het juist op handigheid en snelheid aan. dus gingen de meeste prijzen naar het buitenland. Het programma, dat van begin tof einde door prins Bernhard, prinses Armgard en prinses Beatrix werd bijgewoond, begon met de dressuur- proef ..St Georges hierbij rlocgen de Nederlanders cei> uitstekend, fi guur. hoewel de 1ste prus naar Zwitserland ging: majoor Grund- bacher gaf met Rose d'Avril een örillante vertoning: 138 3 4 p. Me vrouw Sicm werd met Rhoda 2de; men; wel maaktedeze ruiter een paar tijdfouten. maar in de totale wedstrijd bereikte hij een prachtige overwinning: het was de Zweedse luit. Uggla met Zeni»h: 7d 2 3 punt. Het verschil met no. 2 was groot: kapitein Blnser 'Zwitserland) kreeg met Volponc 137 11/12 p Dc heer Siem werd met Firefeet 3de: 164 5 6 punt: hij ontving ols best geplaatste Nederlander de wisselbeker, die de Zweedse winnaar van verleden jaar had uitgeloofd 's Middags werd cr ccn concours Duo-klasse verreden, dat gewonnen werd door Mevrouw Coebergh met Francois en dc heer Van den Bergh met Action II Verder zagen wij nog twee springconcoursen: een voor jachtpaarden, waarbij zéérsnel gereden werd, de Engelse luitenant Webber won hier de 1ste prijs; de Belgische heer Moonens de 2de, de Peter X de 3de prijs Er was grote belangstelling voor dit interessante rij-nummer. Ondertussen legden de deelnemers aan de samengestelde wedstrijd op het middenterrein de conditieprocf af; het lukte er slechts ccn om zonder spnngfouten rond te ko- Adverieniin (/.AI.) 99 (Van een onzer verslaggeefsters) Er is een nieuwe sport in Nederland ontstaan: de „tippler"-sport. Voor wie denkt, dat het iets met wandelen tc maken heeft, zij gezegd; het is een duivensport, die uit Engeland is overge waaid. Een tippler is geen tippelaar maar een duif cn wel met de eigenschap bijzonder lang te willen vliegen. Tot voor kort kende men in ons land alleen de postduivensport. Hoe wel bijna iedere duiven- „melker" wel een paar tipplers in zijn hok heeft zitten, wist men eigen lijk niet goed wat men met ze aan moest Dat is nu veranderd, dank zij 2en groepje duivenhou- ders, die de tippler als langvlicger hebben ge ïntroduceerd zelfs is er al een Nederlandse „Tip pler" club opgericht, die reeds verscheidene wed- strijden heeft gehouden. Die ..tippler" duif met zijn drang tot lang vliegen is een Engels foksel. In Engeland is hij „de" duif, waarmee de Britse dui venmelker zijn wcdlusten botviert. Men heeft er daar wel honderd jaar over gedaan om dit type te fokken. Uit duiven, die lang in de lucht bleven cn daarbij voortdu rend een duikelineetje maakt heeft men een soort gefokt, voor wie het duikelen steeds minder begerens waardig. maar het lang-in-de-lucht blijven des te heerlijker werd En de Engelsen hebben opmerkelijke prestaties op hun naam staan. De wereldrecordhouder-tippler van wijlen de heer Cockayne uit Shef field hield het maar liefst 19 uur en 35 minuten in het lucht ruim uit De Nederlandse Tippler- club, gesticht door de heer K. Seelt had bij zijn oprichting twee jaar geleden 80 leden en dat worden er spoedig meer. daarvan is de secre taris. de heer Van der Wel in Am sterdam overtuigo. Wat die nieuwe club al heeft bereikt, is niet in het minst te danken aan de Engelsman E. W. Matthews, een geweldenaar op tipplergebied. met wie de heer Van der Wel vorig jaar contact op- 133 p. on mej- Lieflinck kreeg met I Zweedse luit. Uggla de 3de en de - Deense kapitein Carlson dc 4de prijs. De heer Rijks maakte met Master ook een foutloos parcours, maar kwam qua tijd op de 6de plaats. Het 2de springconcours was voor équipes. Drie ruiters van het zelfde land reden l'Américaine: zij moes ten trachten ieder 13 hindernissen in de kortst mogelijke tijd te sprin gen; maakte een deelnemer een fout, dan nam de 2de ruiter het parcours over; ten slotte volgde no. 3. Dc Engelse équipe sprong 3 x 13 hindernissen in 238 sec cn won de lste prijs Dc Belgische: 1 amazone cn 2 heerruiters sprong ze eveneens alle 39 in 241 l/.i sec. De 3de prijs was voor de Neder 1 équipe van de heren Ernst en Max van Lonn en de heer Arts: 38 hindernissen in 250 sec. Demonstratie tweespannen Hack ney's Landenwedstrijd (Springconcours) Demonstratie Tandem Hackney's. Voorbrengen van de meute van de Kon Ned. Jachtvcreniging. Demonstratie Mail Coach. Prijs van St. Hubertus. Gescjukthcidsproef voor jacht paarden (Int Troostprijs Springconcours (Int.). ..CINT14LI MIUMOOUCTtNrAMIU •«■ccte" 1 7 7 7/ (Speciale correspondentie) O gespannen staan Dat ondervond onze Het 1 x-v - landgenoot Gordijn eveneens, net nam cn die hem met raad en daad bijstond. Hij schonk zijn nieuwe Amster damse duivenvriend 16 prima Shcf- fieldtipplers om mee te beginnen en dat waren dan de eerste duiven van deze soort, die op het vasteland van Europa werden geïmporteerd. De heer Van der Wel is met deze 16 stamhouders gaan fokken de kin deren schonk hij aan andere dui- venliefhebbers en reeds in de zo mer van vorig jaar. kwamen al die nazaten tegen elkaar uit in de eerste tipplerwedstrijd die ooit in Nederland plaats vond De eerste prijs (en meteen het Nederlands re cord) kwam op naam van de heer Lenior. wiens tippler de tijd van 15 uur 25 minuten maakt. Zo'n wedstrijd is nog een heel ding. Om te beginnen moet men de dieren er voor trainen en dat geschiedt door ze een tijd lang zó te voeren, dat ze altijd een tikje hon ger hebben. Tegen de wedstrijd aan krijgen ze dan een paar dagen vol op en net als ze op het toppunt van fitheid zijn, worden ze de lucht in gestuurd. Per wedstrijd mogen niet meer dan twintig duiven meedoen. Een van de wedstrijdeisen is. dat de dieren gedurende hun vlucht min stens ieder uur door scheidsrechters één keer gezien moeten worden. Waren het er meer. dan zouden ze daar in de lucht niet mee* te tellen zijn. Zij gaan nuchter, dus met een lege krop de lucht in en worden even voor zonsopgang losgelaten De ware tippler komt dan pas als het donker wordt op zijn hok terug. Het grote ideaal is: wedstrijden tegen dc Engelse Tipplerhoudcrs Dat moet dan iets worden in de geest van radio's aan en bij dat en dat B.B C -sein: tipplers los! En dan maar over en weer telefoneren over de tijden die de duiven gemaakt hebben. „Er zijn er. die vertrouwen in deze manier van wedstriid hou den hebben", zeet de heer Van der Wel „want de wederzijdse controle over het naleven der wedstrijdvoor- waarden is natuurlijk niet mogelijk. Maar als je geen vertrouwen hebt in de strikte eerlijkheid van je te genstanders.... ja schei er dan maar helemaal mee uit.... strijd met Guignard. Die hevige strijd heeft dan voor namelijk betrekking op het eindspel, waarin Guignard aanmerkelijk slech ter stond. De Zwitser verdedigde zich correct, daarbij op handige wijze profiterend van de ongunstige opstelling van Gordijn op dc lange vleugel. De remise was ongetwijfeld een verdiende beloning voor de taaie volharding van de Hclvetiaan. Bonnard en Verpoest bicken zich volkomen hersteld te hebben van hun nederlagen de vorige dag, ten koste van resp. Fanclli, die al spoe dig na de opening een schijf achter kwam, en Gédancc. Deze laatste bood veel meer tegenstand dan de Ita liaan. Verpoest's betere eindspeltech niek zegevierde hier. Tschudin en Botta hadden niet veel haast. Zij speelden er tot ver na mid dernacht op los. Het was en bleef evenwel remise, een resultaat, waar mede beiden tevreden konden zijn. Na de 4e ronde luide de stand: 1. Gordijn (Ned.) 7 pt. 24 Bonnard (Fr Verpoest (B.) cn Guignard (Zw.) 5 pt. 5. Gédance (Zw.) 4 pt. 6—7 Botta (It.) en Tschudin (Zw.) 3 pt. 8. Fanelli (It0 pt. 'W1 ereldkampioenschap moderne vijf kamp BERN Zwitserland heeft de lei ding van Zweden overgenomen na de derde dag van het wereldkam pioenschap moderne vijfkamp. Het pistoolschieten was op deze derde dag aan de beurt. De Zwitser Riem scoorde 186 punten tegen de Fin Vilkko 180 punten en de Italiaan Palmonella 170 punten. In het lan- dcnklassement leidt Zwitserland thans met 68 punten tegen Zweden 70 punten, Italië 76 en Finland 93 punten. Lars Hall. die tiende werd bij het schieten, leidt thans in het persoonlijk klassement met 14 pun ten. Op de tweede plaats staat de Zwitser kapitein Schmid.

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 11