Veertigduizend mensen kijken naar vergane glorie Nederland bemiddelt tussen Djakarta en Ambon Haarlem drie dagen stad van dahlia-schoons Beurs toont vele nieuwe medische apparaten Tijd voor een vergelijk thans rijp geach t Huis van ex-keizer trekpleister voor vreemdelingen Oranjerie wordt restaurant Een halve eeuw Groene Kruis; 50 jaar wijkverpleging Zaterdag 9 Sèptèmber 1950 3 Trumans leven wordt zorgvuldig bewaakt WASHINGTON. De Ameri,- kaanse geheime dienst heeft het Congres gelden verzocht om nog 2S man in dienst te nemen voor de be scherming van president Truman. Het aantal dreigbrieven aan de pre sident is de laatste tjjd gestegen, hoewel de meeste niet ernstig wor den genomen. Er zyn meer mensen nodig om dé schrijvers van die brie ven op te sporen. Op het ogenblik zijn 60 man met de bescherming van de president belast. "N DE ORANJERIE van Huis Doorn werd tijdens het verblijf van de er-keizer gebruikt om diens gas ten logies te geven. Geen ran de logé's, ook 's keizers kinderen niet, sliepen in l\et Huis zelf; daar brachtén alleen de ex-keizer en zijn gemalin met het huisperso neel de nacht door. De oranjerie, waar nu nog een Duitse freule tijdelijk woont, wordt binnenkort verbouwd tot thèeschenkerij en misschien tot hotel-restaurant Het ligt in de onmiddellijke nabijheid van het „Huis" zelf (Foto NUD-Hofland) (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG. De Nederlandse regering heeft besloten de staatssecre taris van Oorlog, mr Fockema Andreae, naar Indonesië te zenden, om een poging te doen. te bemiddelen in het conflict tussen de Republiek Indonesia en de opstandige regering van de Zuid Molukken. Verwacht wordt, dat de staatssecretaris besprekingen zal voeren zowel in Djakarta als op Ambon. Tegelijkertijd heeft de Nederlandse regering besloten, schepen, welke aan vankelijk bestemd waren voor het vervoer van troepen uit Indonesië naar Nederland te reserveren voor eventueel vervoer van Ambonnese leden van het vroegere KNIL uit verschillende dëlen van de Indonesische ar chipel naar Ambon. (Van onze speciale verslaggever) DOORN. In November 1918 kwam een stramme Duitse militair, mèt knevel en met helm en in een lange soldatenjas, over de Nederlandse grens. Het was Kaiser Wilhelm der Zweite, op de vlucht voor zijn eigen volk, dat hij in het ongeluk had gestort. Een gedesillusionneerd man? Een man met hoop op de toekomst, op herstel van zijn vroegere grootheid en macht? Een jaar later liet de keizer in dertig verhuiswagens een deel van zijn bezittingen overbrengen naar het „Huis Doorn", dat hij inmiddels had gekocht. Wat niet naar Doorn kwam bestaat nu niet meer, werd vernield in een nog heviger oorlog dan de keizer hielp ontketenen. Hij zal dat niet vermoed hebben. Het zal evenmin in hem opgekomen zijn, dat nauwelijks dertig jaar later zijn uit Duitsland geredde schatten als museumstuk ken voor iedereen te kijk zouden worden gesteld. Huis Doorn met het bijbehorende landgoed en met de gehele inboedel is door de staat der Nederlanden overgedragen aan een stichting, die het als museum exploiteert. In April zijn de hekken opengegaan. Propaganda is er niet gemaakt. Maar tot nu toe zijn er sinds die dag veertigduizend mensen naar de schatten van de keizer komen kijken. Er zijn dagen van achthonderd bezoekers geweest en op Pinkster maandag kwamen er zelfs twaalf honderd. Ze dwalen door de vele zalen, waar de kostbare meubelen, de schilderijen, het goud en dé ju welen en ook de gewone dagelijkse gebruiksvoorwerpen en de familie portretten herinneren aan een hoofdstuk uit de geschiedenis van Europa, dat vele eeuwen geleden begon en in November 1918 werd afgesloten. Als men in de hal op ziet naar het meer dan levensgro te portret van de keizer in veld heerstenue en men de handen laat steunen op de grote tafel, waaraan h-ij in de oorlog 19141918 dage lijks met zijn generaals de kaarten bestudeerde, als men dan in de hoek van hetzelfde vertrek het monsterlijk lelijke maar met een enorme schat aan juwelen ingeleg de geschenk van de hem onderho rige vorsten ziet bij zijn 25-jarig regerings-ubileum, dan kan men zich niet voorstellen, dat deze ver gane glorie nog maar pas een jaar of dertig tot de geschiedenis be hoort. Het lijkt allemaal zo onwe zenlijk vèr in het verleden te lig gen. Man van het verleden Keizer Wilhelm, hoewel hij zich graag bediende van moderne ge makken als automobielen, leefde zelf eigenlijk nog geheel in de ne gentiende eeuw. Alles wat men van zijn bezittingen ziet was zelfs in zijn tijd al ouderwets. In het gehele huis is b.v. geen vaste was tafel te bekennen, al zal dat het publièk, dat niet tot de slaapka mers wordt toegelaten, niét opval len. Hij was een vriendelijk en goed moedig man in de dagelijkse om gang. vertellen de mensen, die on der hem gewerkt hebben en die nu nog op Huis Doorn in dienst zijn. Dan bedoe len wij de Neder landers, die niet van een Kaiser- complex verdacht kunnen worden. De drie Duitsers, die er nog zijn maar die weldra voorgoed zullen vertrekken, heb ben nog heel an dere gedachten over hun vroegere gebieder. maar dat zijn dan ook Duitsers voor uit het begin van deze eeuw. Met Kerstmis en op zijn verjaardag liet de ex-keizer de behoeftigen vSn het dorp aan treden. Hij legde dan eigenhandig een pakket ge schenken in hun kruiwagen en hij gaf ze dan meteen een stapél van het door hemzelf gezaagde hout cadeau. Ja, het was een vriendelijke en een goedmoedi ge man Gebalsemd lijk In 1941 is de ex-keizer gestorven. Hij had beschikt, dat zijn lijk niet naar Duitsland mocht worden ge bracht opdat de nazi's het niet voor propaganda-doeleinden kon den misbruiken. Hq ligt nu gebal semd in een met róód fluweel be klede kist temidden van marmer, kransen en linten, in het door een BerMjnse architect in 1942 gebouw de mausoleum. Hét publiek mag er niét in en omdat velen steeds door de ranien trachtten te gluren heeft men er onlangs een hekwerk langs gezet. Ook in het huis zelf zijn ver scheidene kamers voor het publiek gesloten, o.a. de slaap- en sterfka mers en de werkkamer van de kei zer, waar zijn lorgnet en zijn bril no® op het schrijfbureau liggen en I waar bonderden v^rgeeldè familie- portretten in gouden en zilveren j liistjes in glazen kasten staan. Maar wat men wel kan zien is nog j te veel om op te noemen. Het geeft eeuwen geschiédenis van een dy nastie. En het is ongetwijfeld enke le millioenen waard. Exploitatie museum Is dit geheel nu. als museum te exploiteren? Er moeten alleen jaar lijks al f 24.000.aan salarissen worden betaald. En dèn znn er nog de onderhoudskosten. Pas is er voor 3 500.aan lopers over j de kostbare tapijten gelegd. Het I landgoed zelf is een lusthof van bomen en bloemen, maar het on- derhoud daarvan zal gratis geschie- DE ROOKSALON van Huis Doorn, waa* de èx-keizer zich graag met zijn gasten terug trok en waar hij ook dikwijls zijn keu- mssen of zijn personeel zat voor te lezen. De foto geeft tevens een indruk van het interieur van Huis Doorn. In de glazen kast op de achtergrond staan tal van kost baarheden. Hoewel het uitgesloten wordt ge acht, dat de regering van dè Repu- bliek Indonesië er in toe zal stem men, bedoelde oud-K.NIL. mili tairen naar Ambon te vervoeren, zo lang de politieke leiders op Ambon in opstand blijven tegen de Repu bliek Indonesië, heeft Den Haag het vervoer van de H.-brigade naar Ne derland uitgesteld om de scheeps- ruimtè voor het vervoer van ex- KNIL militairen in de archipel moge lijk te maken. In politieke kringen in Den Haag wordt daaruit afgeleid, dat men in Den Haag de hoop koes tert. dat op korte termijn een oplos sing voor het politieke conflict tus sen Djakarta en Ambon te bereiken is. In regerings-kringen geeft men toe. dat er in Indonesië langzamerhand een basis schijnt geschapen, waarop van overleg tussen Indonesië,en Am- bon resultaat kan worden verwacht Het Nederlands Hoge Commissariaat in Indonesië heeft in het stadium van voorbereiding van deze basis een be langrijk aandeel genomen. Door de langdurige besprekingen over de vorming van het nieuwe Indonesi sche kabinet is de aangelegenheid enigszins vertraagd, doch 't ogenblik voor een openlijke bemiddelingspo ging van Nederlandse zijde wordt thans in Den Haag niet ongunstig geacht. Intussen vraagt men zich in poli tieke kringen met belangstelling af. den door een onderafdeling van de stichting voor de Landbouw. De Sierteeltcentrale wil er een perma nente tentoonstelling van maken. De exploitatie van het gebouw zelf echter zal het stichtingsbestuur nog heel wat zorgen geven.Wet houder Koudijs, die er lid van is (de commissaris der koningin en de burgemeester zijn voorzitters) heeft ons er het een en ander van verteld. Men vraagt een gulden entree. Dat wil zeggen, dat er dit seizoen veertigduizend gulden is binnen gekomen Maar dat bedrag zal aanmerkelijk hoger moeten worden. Een restaurant Daarom zijn er plannen om een groter publiek te trekken en om het terrein meer voor de ontvangst van vreemdelingen geschikt te maken. De tegenover het „Huis" gélegen zgn. Oranjerie, waar vroe ger de gasten van de keizer (ook zijn kinderen) logeerden en waar nu nog de Duitse freule Brandt woont, wordt verbouwd tot restau rant, misschien met hotelaccommo datie. Er is overwogen van het poortgebouw een raadhuis voor de gemeente Doorn te maken, maar dat stuit op technische bezwaren. Van de grote garage kan misschien een bioscoop of een feest- en ver gaderzaal gemaakt worden, waar Doorn dringend behoefte aan heeft, U ziet, w ij zijn van het verleden HET MAUSOLEUM, ipaar het ge balsemde stoffelijk overschot van de ex-keizer rust in een met rood jluiveet overtrokken kist, ligt te midden van het groen op het landgoed Doorn, in de onmiddel lijke nabijheid vha het „Huis". De kist rust op een vloer van zwart marmer, die men bereikt na het afdalen van drie wit fnarmcrcn trappen. De muren zijn eenvoudig wit gestueadoord Langs de wand hangen talloze linten met op schriften, die bij de kransen heb ben behoord. Een aantal van die kransen, verdroogd, ligt nog rond om de kist (Foto NUD-Hofland) plotseling in het heden overge stapt. Het moderne leven en de moderne behoeften bruisen hier aan de rand van een verstild stuk 18e en 19e eeuwse historie en cul tuur. Heden en verleden lopen hier dooreen Ieder moment. Als men zich verlustigt in het fraaie park en over een gazon loopt, ontdekt men eensklaps achter een perk prachtige oranje bloemen een rijtje grafstenen. Men leest nieuws gierig de grafschriften. Hier liggen naast elkaar vijf honden begraven. O. a. „DIE TREUE SENTA, 1907— 1927, begleitete Seinen Majestat den Kaiser im Weltkrieg 1914 1918" Ook „der treue Topsv" ligt hier en „der liebe Arno". Op een van de stenen ligt een uitgetraDte sigaret. Sic transit gloria munci.. Afwijking van houwplan betekent intrekking van rijkssteun DEN HAAG Bij de boyw van woningen met rijkssteun verleent het rijk slechts financiëlè. facilitei ten op grond van ingekomen bestek en tekeningen. Afwijkingen daar van mogen slechts geschieden met goedkeuring van rijkswege De laat ste tijd is diverse malen gebleken, dat zodanig van de ingediende plannen werd afgeweken, dan geen of minder steun zou zijn toegezegd, indien een plan was ingediend, aat met de werkelijke uitvoering van de bouw overeenstemde. In deze ge vallen wordt een overtreding be gaan. die tot gevolg kan hébben, dat de toegekende rijkssteun zal worden ingetrokken. De financiële toestand van het land noopt de mi nister van Wederopbouw en Volks huisvesting de bepalingen met de uiterste nauwgezetheid uit te voe ren en hij noemt in een brief aan de gemeentebesturen de bouw in afwijking van de door het rijk goed gekeurde plannen een ernstig ver grijp. welke uitzichten op overeenstem ming voor het conflict tyssen Dja karta en Ambón thans zijn geopend, dat de Nederlandse regering op het ogenblik, waarop de staatssecretaris nog moet vertrekken, reeds de scheepsruimte reserveert., die eerst nodig zal zyn. indien*zijn missie suc ces zal hebben opgeleverd. Nationalistisch China dreigt met veto TAIPEH. -r Dè Chinese natio nalistische vertegenwoordiger in de Veiligheidsraad zal waarschijn lijk haar veto uitspreken tegen het zenden van een commissie naar Formosa om een onderzoek in te stellen npar de Sowjet beschul diging. als zouden de Amerikanen gewapende agressie op Formosa plegen, indien geen commissie zou worden benoemd voor een onder zoek naar de nationalistische be schuldiging van Sowjetrussisghe agressie op het Chinese vaste land. Miss Duitsland mag ook meedoen RIMINI. De schoonheids- i koninginnen van 13 landen hebben gisteren bjj stemming besloten om voor de eerste maal sinds de oorlog een Duitse mee te laten dingen naar de titel van Miss Europa, mits zjj dat doet als miss West-Duitsland. De 24-jarige Susanna Firlo Ericken uit Bcrlyn was als miss Duitsland naar Rimini gekomen in de hoop, dat de Belgische. Noorse cn Franse protesten tegen het deelne men van haar land aan Europese schoonheidswedstryden ditmaal ver worpen zouden worden. In Rimini houdt men het er op dat miss Zweden, de 19-jarige Ebbe Adrian, tot miss Europa zal worden gekroond, met miR3 Italië, de 18- jaifge Giovanna Pala. op de tweed© plaats. Men baseert die mening op d© veiling, die gisteren in het casino van San Marino werd gehouden en waarbti het publiek deel nam aan symbolisch „bieden" op de meisjes. ErhardVoorzitter van Duitse Bondsraad BONN. De Beierse premier. Hans Erhard, is Vrijdag tot voor zitter van de Duitse Bondsraad (Egj-ste Kamer) gekozen. Hij is de opvolger van Karl Arnold, de mi nister-president van Noordrijn landWestfalen, die als de leider van de linkse oppositie in de Christen-democratische partij te gen bondskanselier Adenauer wordt beschouwd. (Van onze correspondent) HAARLEM. Drie dagen lang is de muziek uit Haarlem's Concertge bouw vedwenen; Vrijdag tot en met Zaterdag pronken er duizenden dahlia's, die de dorre sfeer volledig „verbloemen". De Nationale Dahlia- Keuring en -Tentoonstelling eigenlijk internationaal, want voor het eerst sedert de oorlog nemen er ook twee Belgen aan deel zal drie dagen met de prachtigste kleuren het gebouw opvrolijken. „Dit bewijst'' zgi burgemeester Cremèrs bij de opening in aanwe zigheid. van allerlei hoge autoritei ten, „het tegendeel van de vaak ge hoorde stelling dat de Nederlanders niet kunstzinnig zouden zijn. Wij zjjn ingetogen. Wat men hier ech ter aan veredeling ziet is wellicht, cultureel gesproken onder de èx- cessen te rekenen, maar zeker niet op het gebied van de smaak.' De medaille van de Koningin werd toegekend aan de firma D Bruidegom te Baarn, die van prins Bernhard aan de firma K. Maarse Dzn. jr. uit Aalsmeer en die van de Gemeente Haarlem aan de fir ma W. Topsvoort uit Aalsmeer.-: De zilvèren wisselbeker voor de beste dahlia van Nederlandse oorsprong werd toegekend aan de firma Tops voort voor „Brandaris", die voor dezelfde dahlia van buitenlandse- oorsprong aan de firma Ballcgo te (Van een onzer verslaggeefsters) DEN HAAG. Het Groene Kruis, dat bijna een millioen leden telt, be staat vijftig Jaar. Schat men het gemiddelde gezin in Nederland op vier personen, dan bereikt het Groene Kruis dus ongeveer een derde deel van de bevolking van Nederland. Onder dit aantal is begrepen, de provinciale afdeling Noord-Holland, die zich het Witte Kruis noemt Deze afdeling werd reeds in 1875 gesticht. Eerst 25 jaar later werd in een klein dorp in Z.-Holland de eerste af- twintig jaar later werd in een klein dorp in Zuid-Holland de eerste af deling van het Groene Kruis opgericht. Nu zjjn alle afdelingen verenigd in de Algemene Nederlandse Vereniging Het Groene Kruis, die haar zetel in Utrecht heeft. Zegt men Groene Kruis, dan zegt men wijkverpleagsters, want die zijn het die de vereniging haar grote vlucht bezorgd hebben. De wijkzuster is meestal even goed van de sociale omstandigheden van een gezin op de hoogte als van de gezondheidstoestand. In haar da gelijks contact met de mensen probeert zij hen te winnen voor betere hygiëne en dat is vooral Nederlandse export blijft stijgen De Medische Afdeling is op deze beurs aanzienlijk groter dan op de eerste Jaarbeurs, waar zij ver scheen. De verwachting is, dat deze uitbreiding in de komende jaren nog zal voortgaan ook in verband met de export. De Ne derlandse export van medische ar tikelen is nog wel secundair in verhouding tot de Verenigde Sta ten. maar is toch wel reeds be langrijk en beweegt zich in stij gende lijn. In onze beschrijving moeten wij ons uiteraard tot enkele stands beperken. G. J. en D. T h o 1 e n exposeren voor het eerst de z.g. Cottrell Unit, model B. Dit apparaat is van Engels fabricaat en de fa Tholen heeft de alleenvertegenwoordiging voor Nederland. Groter dan een normaal radioapparaat is het niet, maar het bevat eèn vrijwel com plete tandarts-installatie. Hoe vaak kwam het niet voor, dat liggende patiënten in ziekenhuizen en sanatoria ongemakken aan het gebit kregen, die moeilijk te ver helpen waren. Met dit apparaat, dat gemakkelijk in de auto is mee te nemen en op een riidbaar tafèl- tje wordt geïnstalleerd, is dit eu vel te verhelpén. Patiënten aan huis kunnen nu dezelfde behande ling ondergaan als in een normale practijk. Ook voor schooltand- verzorging is het apparaat ge schikt. Toen dezelfde firma verleden jaar een speciale installatie voor schooltandverzorging demonstreer de, zijn er heel wat aan Neder landse gemeenten verkocht. De ervaring, met deze installatie op gedaan. heeft nog tot verschillen de wijzigingen en verbeteringen aanleiding gegeven Deze verbe terde installatie vindt men in de stand van de bekende firma Oost woud. Ook hier is men niet ge makkelijk uitgekeken. Nieuwe bed-rqder Zo zagen wjj het hydraulische verlos- bcd. dat ln elke gewenste hoogte en stand gebracht kan worden Geheel nieuw is het uitgebalanceerde bed voor hartpatiënten Ook dit bed is gemakke lijk ln alle standen verplaatsbaar en is bovendien voorzien van een matras van schuimrubber. Ingesloten ln een tijk Bij nieuw gebruik behoeft alleen de tijk gestoomd te .worden De fa Oostwoud verwacht veel belangstelling voor een nieuwe bedwagen of bcdrijder waarvan de heer Verhees de uitvinder is. Moest men tot nog toe bij de hydraulische uitvoering van pompen etc gebruik ma ken waarbij bovendien de noodzaak van reparatie en onderhoud, in deze vereenvoudigde uitvoering het ei van Columbus! kan men met een gewone scharnier-beweging met behulp van schroefspindel volstaan. De kostprijs is bovèndien veel bescheidener Tenslotte maakten wij hier kennis met een nacht kastje van staalplaat waarbij de lade bovenin vervangen is door twee ooen vakken voor de patiënt gemakkclii- ker bereikbaar dan de gebruikelijke la de Dan de bedtafel van gelaste staal- buis ondanks de lichte constructie uitermate stabiel Niet mindèr comfor tabel is- het -l-dellge bcdscherm. uitge rust met 9 kogelrollen. De voordelen zijn dat men het zonder moeite kan verrollen en dat het zich ook ln volko men rechte stand laat gebruiken. Elcctro-shock In de stand van Cohen Stuart NV., maakten wij kennis met een ge heel nieuw type Electro-shockapparaat. .In plaats van de sinusvorm van het normale wisselstroomnet, worden door dit toestel rechthoekige stroomstoten van zeer korte duur gebruikt, terwijl ook de frequentie is aangepast aan de physiologic van het centrale zenuwstel sel. een geheel nieuw apparaat op het gebied der therapie waarbij weer een belangrijke stap voorwaarts is gezet op het terrein van de behandeling van di verse zenuwzieken Handig is het z g lcesstatief. met een practischc verlich ting uitgerust dat te gebruiken is door fiatiénten. die plat op hun rug moeten iggen en die tot nog toe aan lezen moeilijk toe konden komen. Hetzelfde statief is Intussen ook voor zittende pa tiënten te gebruiken Leren horen Aangezien de wereld de laatst© decen nia belangrijk rumoeriger is geworden en de mensen daarnaast langer leven is het niet te verwonderen, dat het euvel der doofheid ln onze oorverdovende" cultuur belangrijk toeneemt. Terwijl het echter heel normaal gevonden wordt dat iemand met minder goede ogen eén bril draagt schiint er bij de slechtho renden een veel grotere weerstand te zijn om zich een of ander hoorapparaat aan te schaffen. Tot de instellingen, die deze weerstand pogen te overwinnên behoort het Haags-Rotte; damse insti tuut Sllvertone. Er zijn nog andere factoren dan alleen valse schaamte in het spel Evenals de bril behoort ook het gehoor-apparaat aangepast te zijn aan de bepaalde mate van doofheid. Op welke tonen verliest het oor het meest? Dan doet zich nog een ander ver schijnsel voor Wanneer iemand na lang durige doofheid plotseling weer hoort, is hij verrukt over het terugvinden van een verloren wereld. Maar dan treedt een zekere verwarring in. Hij hoort, maar verstaat niet èn: hij hoort te veel. Ook aan het revalida- tieproces dient dus aandacht te worden besteed Dit doet hët genoemde insti tuut. dat 22 soorten apparaten ln de handel heeft, dus zich wel op de aan passing heeft ingesteld! Bovendien wor den de verkopers op speciale wijze ge ïnstrueerd. terwijl cursussen ln het te ven zijn geroepen voor het ..leren hó ren". voor hèt platteland van onschat bare waarde geweest Zij verzorgt, soms jaren lang, chronische zie ken, die niet in een ziekenhuis kunnen worden opgenomen, zij voert strijd tegen de t.b.c,, helpt vaak de schoolarts op zijn spreek uur, kortom is ten plattelander-de toevlucht van iedereen, die ziek "of zwak is. Heel lang heeft zij dit zelfs gedaan voor een belachelijk klein salaris. Het is nog niet lang geleden, dat het college van rijks bemiddelaars een jaarsalaris van 2400 voor wijkverpleegsters voorschreef. 496 Wijkgebouwen bezit het Groene Kruis op het ogenblik Vooral in de dorpen, waar men geen gemeentelijke geneeskundige dienst kent zijn dit ware gezond heidscentra. Daar is vaak geves tigd het consultatiebureau voor zuigelingen, daar houden de tand arts en schoolarts hun spreekuur en daar kan men terecht voor kleuter- en praenatale zorg. Clare Lennart schreef ter gele genheid van het vijftigjarig be staan van deze vereniging een boek over het Groene Kruiswerk. Op vijftien en zestien September komt men in Utrecht in het ge bouw van K. en W. samen op een congres, dat een feestelijk karak ter zal dragen. Hazerswoude vraagt: ambtenaar (bij* voorkeur R.K.) DEN HAAG Onlangs verscheen er een Advertentie in „De Gemeente stem" waarin ter gemeentesecretarie van Hazerswoude een adjunct-com mies 2de klasse, ,.bq voorkeur rk werd gevraagd Voor mej. Tendeloo 'Pvd A.) is dit aanleiding geweest aan de minister van Binnenlandse Zaken schriftelijk te vragen, of de toevoeging „bij voorkeur r k." wel in overeenstemming is met de voor schriften van de artikelen 5 en 176 van de Grondwet, waarbij is be paald, dat .edere Nederlander tot el ke landsbediening benoembaar is en dat de belijders der onderscheidene godsdiensten gelijke aanspraak heb ber) op het bekleden van ambten Voor het geval, dat dit niet zo mocht zijn. vraagt mèj Tèndeloo de minis- tér maatregelen te nemen, opdat der gelijke toëvóègingèn voortaan achter wege blijvèn. Lelden voor ..Brown's Leo", de zil veren wisselbcker voor de beste pompoendahlia van Nederlandse oorsprong voor de N.V Ludwig en Co.. Hillegom, de bronzen plaquette voor de beste kleinbloe/nige dahlia van Nederlandse oorsprong aan de firma Ballego voor ..Maroon Gem'.' en de zilveren wisselbcker voor een decoratieve groep dahlia's aan de heer A. 3. de Bruin uit Oss (de heer De Bruin is geen handelskwc- ker). Sociaal programma van katholieke patroons DEN HAAG Ter herdenking van het zevende lustrum van de A.K.W.V. (Algemene Katholieke Werkgevers Vereniging) op 13 September wordt door deze organisatie een gedenk boek uitgegeven, dat een program bevat. In dit program wordt getracht het geheel van verplichtingen te om schrijven. waaraan de katholieke werkgevers, zowel In het verband hunner organisatie als individucel. in de huidige omstandigheden van tijd en plaats willen voldoen. De A.K.W. V. stelt als leidend beginsel zowel de sociale rechtvaardigheid als de so ciale liefde naar vermogen tot gel ding te brengen. Zij erkent, dat de ondernemerswereld krachtens de so ciale rechtvaardigheid verplicht is, aan het algemeen welzijn „het zijne" te geven, dit wil zeggen in zijn eco- nomisch-sociale werkzaamheid het gemeenschappelijk welzijn der ge hele samenleving te eerbiedigen en zoveel mogelijk te bevorderen De ondernemers hebben niet alleen het algemeen welzijn te bevorderen, maar ook het particulier welzijn van degenen met wie zij samenwerken Aruba voelt zich gegriefd ORANJESTAD De leider, der Arubaanse Volkspartij. Henny Eman, heeft naar aanleiding van de Memo rie van Antwoord der regering aan de Eerste Kamer over het ontwerp- interimregeling voor de Antillen, aan de voorzitter der Eerste Kamer een telegram gezonden, waarin wordt ge zegd. dat Aruba gegriefd heeft ken nis genomen van het feit. dat de re gering er op aandringt, dat de Eerste Kamer de zetelverhouding in de Staten der Antillen van 12 8 zal bekrachtigen en dat daarmede de be volking van Aruba tot wanhoop wordt gedreven. Het argument der regering, dat in de commissie van de Tweede Kamer de Arubaanse afgevaardigde in de delegatie der Antillen, de hr?r Tromp, instemming heeft betuigd met de zetelverhouding van 12 3 heeft het bestuur van zijn partij on middellijk overleg doen plegen met de heer Tromp, die hierop schrifte lijk het volgende heeft verkaard: ..Ik heb bij geen enkele conferentie mij neergelegd bij de verdeling van 12 3. Ik ben daar nooit voor ge weest. ook niet In de commissie van voorbereiding van de Tweede Kamer en u kunt gerust telegraferen, dat de afgevaardigde van Aruba zich daar nooit bij heeft neergelegd. Met dank. Tromp." Sanddler wint door tech nisch k.o. tegen Willy Pep NEW YORK. Sandy Sandd- Ier heeft met een technisch knock out het titelgevecht tegen Willy Pep. wereldkampioen vederge wicht, dat Vrijdagavond in het Yankee Stadion te New York werd gehouden, gewonnen. Pep kon wegens een ontwrichte schouder niet meer voor de acht ste ronde uitkomen. LONDEN. Volgens het avond blad ..The Star" zal prinses Jo sephine Charlotte van België zich spoedig gaan verloven met kroon prins Jean van Luxemburc de bekendmaking van de verloving kan ieder ogenblik afkomen.

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 3