In ieder geval zal Koning Voetbal weer duizenden trekken Nieuwe competitie-indeling met veel voordelen Waterpolo-spelers ingenomen met nieuwe spelregels Zelfs professionalisme kan Zweedse voetbal niet redden! Jan Grijseels Sr. eenmaal onze grootste athleet Ir Hopster heeft bezwaren tegen nieuwe indeling De fluitist VJ 10 SEPTEMBERhet grote avontuur begint V J r 11 Sinds de Spelen '48 reeds 17 spelers naar buitenland Belangstelling van andere landen nog steeds groot Recordhouder op 5 afstanden, later bekend organisator Tevergeefs zal men in zakagenda's of op wandkalenders achter de datum 10 September naar een aantekening zoeken, die deze dag belangrijker maakt dan vele andere, maar desondanks wordt deze tweede Zondag in de eerste maand met een r door tienduizenden in den lande met ongeduld verbeid, want na alle tour- nooicn en vriendschappelijke spelen, die de onmisbare schakel vormen tussen de opening van het voetbalseizoen en het grote telkcnjarc terugkerende, maar toch steeds weer nieuwe avontuur van de K.N.V.B., is dat voor het grote legioen van voetballiefhebbers de dag der dagen: het begin van de competitie. Arme districten worden de dupe Natuurlijk hoop ik van harte, dat de nieuwe competitie-indeling die gunstige invloed op het peil van het Nederlandse voetbal zal hebben, welke de voorstanders er van verwachten, maar desniette min blijf ik tegen dit schema dezelfde bezwaren gevoelen, die mij destijds op de vergadering te Utrecht hebben genoopt een afwijzend standpunt in te nemen, zegt de vice-voorzitter van de K.N.V B Ir. H. F. Hopster, als wij tegenover hem in zijn werkkamer zitten. Naar mijn mening zal deze in deling er namelijk toe leiden, dat de in technisch opzicht arme districten het Noorden en Oosten nog meer achteruit gaan, ja, als het ware leeg gezo gen zullen worden en dat is juist het tegenovergestelde van het geen men door middel van dit nieuwe stelsel wil bereiken. Immers het is duidelijk, dat de selectie van de zestig eerste klas- sers, die wij thans bebben en selectie is toch de grondslag van het hele plan zich ten volle zal doen gelden bij de vertegen woordigers van het Oosten en Noorden. Het logisch gevolg hiervan is een daling van bet spelpeil in deze streken, want de clubs, die onder het oude stelsel door contact met sterke vereni gingen uit het eigen district en zo nu en dan ook ploegen uit het Zuiden of Westen gelegenheid hadden om zich „op te trekken"' aan het spel van deze tegenstan ders, zullen thans binnen enkele jaren worden geëlimineerd. De positie van de relatief toch reeds sterke districten zal dus nog worden verstevigd ten koste van die delen van het land waar ver hoging van het peil juist zo noodzakelijk is. En wat zullen dan de goede en/of eerzuchtige spelers doen van de clubs die naar een lagere klasse zijn terug gedrongen? De begrijpelijke drang van deze jongens om voor een eerste klasser uit te komen, zal het aan tal overschrijvingen ongetwijfeld doen toenemen en de mogelijk heid is groot, dat zij uit hun eigen streek weg zullen trek ken, hetgeen weer gemakkelijk kan leiden tot de zo moeilijk te bewijzen ongeoorloofde practij- ken, al is er op zichzelf natuur lijk niet het minste bezwaar te gen, dat een voetballer met be hoorlijke capaciteiten overschrij ving vraagt naar een vereniging, waarin hij meent meer te kun nen bereiken. De bedoeling, die bij een commissie tot reorgani satie van het competitie wezen heeft voorgezeten het berei ken van een hoger spelpeil in het gehele land door selectie voortvloeiende uit de nieuwe indeling zal op deze wijze naar mijn mening echter niet worden verwezenlijkt. Zoals ge zegd, ik hoop natuurlijk dat zulks wel het geval zal zijn. maar ik acht de kans daarop vrij illu soir. Maar deze indeling zal toch verfrissend werken, mijnheer Hopster. want er wordt nu ein delijk eens gebroken met de sleur van jaren Zeker, ook ik ben van mening dat de wedstrij den tegen clubs uit andere districten interessanter zullen v/orden. maar dit geldt slechts voor een beperkt aantal jaren. Volgens het opgestelde schema houden we na vijf jaar 48 eer ste klassers over, 'die dan ver moedelijk ondergebracht zullen worden in vier afdelingen van twaalf en dan zijn wij toch weer aan een evenwichtstoestand toe. Aangenomen dat in deze periode een verbetering van het spelpeil is verkregen, dan zal dit zeker niet het geval zijn in die streken waar de selectie hot sterkst heeft doorgewerkt. De practijk zal echter moeten uitwijzen of de verwachtingen, die men van het huidige competitieschema heeft, inderdaad in vervulling zullen gaan. Het grote avontuur. Inderdaad, zo mogen wij het gerust noemen en dit jaar met de nieuwe in deling vijf afdelingen van twaalf clubs uit verschillende districten en bovendien nog ver sterkte en automatische degrada tie met nog grotere nadruk dan anders Immers, het samen voegen van clubs uit verschil lende delen van het land en dat geldt dan in het bijzonder voor twee van de drie afdelin gen, waarin verenigingen uit het Westen zijn ondergebracht geeft deze competitie zoveel on zekere elementen mee. die voor een boeiend en levendig aspect kunnen zorgen, dat er met geen mogelijkheid te zeggen valt hoe de kansen zowel voor de boven ste als de onderste plaatsen lig gen. In ieder geval mag worden aangenomen, dat de wedstrijden juist door het verschil in ge aardheid van de clubs (de tem peramentvolle Zuiderlingen:) grotere belangstelling van het publiek zullen trekken, hetgeen zelfs in onze puur amateuristi sche voetbalmaatschappij een niet te verwaarlozen factor is. Maar afgezien daarvan biedt deze competitie met, gerekend naar speelsterkte, onbekende uf nagenoeg onbekende tegenstan ders. nog meer voordelen. De spelers worden uit hun sleur ge haald! Het is wel eens prettig (en nuttig) om tegen een Ooste lijke of Zuidelijke vereniging uit te komen in plaats van jaar in jaar uit te moeten spelen tegen vrijwel dezelfde clubs. Het kan niet anders dan verfrissend wer ken en al zal dit niet direct lei den tot verbetering van het spel peil, de kans, dat zulks op den duur wel het geval is, moet niet denkbeeldig worden geacht In klasse B zijn vier Westelij ken, t.w. Ajax, D.W.S D.O.S., en 't Gooi, ingedeeld bij acht Ooste- tijke verenigingen. In D. vier Westelijken met acht vertegen woordigers van het Zuiden. Wel ke mogelijkheden zitten hier mot in voor tal van interessante wed strijden. Ajax't Gooi of SpartaXer xes hebben al te vaak op het programma gestaan om aanlei ding te geven tot uitgebreide berekeningen over de kansen Maar Ajax—Enschede of Sparta B.V.V.? Dat is andere en.... betere kost. Het zal de Weste lijken niet meevallen om hun „suprematie", die overigens meer legende dan Werkelijkheid is, te handhaven en met de mo gelijkheid van een provinciale kampioen moet in deze afde lingen dan ook ernstig rekening worden gehouden. In C liggen de kaarten anders. Deze afdeling is samengesteld uic louter Westelijke clubs en het enige verschil met het vorige jaar is voor die verenigingen het aantal te spelen wedstrijden, n.J. 22. „Voetbal krijgt een ander ge zicht", is de titel, die een Neder» landse voetbaldocent aan een zij ner boeken heeft gegeven. Deze competitie kan daar het levend bewijs van vormen, ook al hoeft de schrijver met genoemde titel wel iets anders op het oog ge had! De indeling van de Westelijke clubs luidt: Ie Klas B le Klas C le Klas D Enschede KFC Feijenrd Ens. Boys BI Wil Sparta Heracles Volewijck. Emma Hengelo DWV Xerxes NEC EDO RBC Vitesse RCH NA C Wagenlng. Haarlem de Baronie ACOW VSV DOS HBS t Gooi ADO Ajax H DVS DWS SW TSC NOAD Willem II LONGA BW We zien ze weer Komende mannen in het zwarte jasje met het bondsembleem. We zullen weer kritiek gaan leveren op hun beslissingen, want we zien toch nog steeds onze eigen club voetballen. Dus we gaan de monstreren, als hij buitenspel „tegen ONS" geeft, we gaan fluitconcerten aanheffen, omdat we het niet met hem eens zijn. Want wij z\jn zulke voortref felijke spelregelkenners. Na tuurlijk kijken wij pas. als de scheidsrechter fluiten dan is er geen sprake van buiten spel en we letten niet op het moment, waarop de bal wordt gespeeld. Vanzelfsprekend is de grensrechter van de tegenstan der een man, die al vlagt, als er een aanval is. Bij hem is immers alles buitenspel.' Het is begrijpelijk, dat de scheidsrechter nooit eens iets goeds doet. We vergeten rustig, dat die fluitist vaak zijn hele Zondag vrijwillig beschikbaar stellt, om twee clubs een fijn partijtje te laten voetballen. Dat hij alles doet zonder eigen belang, louter en alleen voor de sport. Dat hij veel meer over spelregels weet dan de gemid delde toeschouwer, dat hij een grote ervaring heeft in het lei den van wedstrijden. Of... hebt U andere voor nemens? Bent U van plan nu werkelijk mee te helpen aan het kweken van waardering voor de scheidsrechter? Doet U ook moeite, wal spelrcgelken- nis op te doen. waar dan ook? Bent U ook van mening, dat loeien om een andere opvatting eigenlijk niet in de sport thuis hoort? Prachtig, dan zijn we het vandaag met U eens. U zult zien, dat U nog intenser van een wedstrijd geniet, als U er van overtuigd bent, dat de scheidsrechter beslist deskun^ dig en objectief is. Good luck, referees! ti;n-iAiS4firiru.^£io:Ma>^yb'! isriLUtiL'Tóüüiti-'ifBiBiaPiWBiirri Scheidsrechters hebben er nog veel moeite mee Nu de zomercompetities, zowel hier te lande als in het buiten land ten einde zijn, doet zich de vraag voor: zijn de nieuwe spel regels een succes gebleken? Hebben de ontwerpers, de Belg Delahaijc en de Nederlander Jan de Vrie6, een goede greep gedaan? Zonder nu reeds volmondig ja te durven zeggen, meen ik, dat de gespeelde wedstrijden, zowel die in nationaal als in internatio naal verband, een antwoord wettigen, dat neigt naar het be vestigende. Hierbij is het wel zeer belang- loed is geweest op de ontwik- rijk. dat over het algemeen de spelers zich zeer gunstig uitla ten over het nieuwe spel. dat hen minder aan banden legt en dat zich meer aansluit bij de reeds onder de oude spelregels zichtbare ontwikkeling: het spe len op de bal heeft de voorrang boven het spelen op de man. Men zou dus kunnen zeggen, dat de ontwerpers in reglemen ten hebben saamgevat, hetgeen reeds leefde in het spel, zoals het gespeeld ging worden. Belangrijk is hierbij het los laten van het verbod om zich te verplaatsen na het fluitsignaal, maar hoewel deze nieuwe spel regel naar buiten toe de meeste indruk maakt, komt het mij voor, dat de strengere bestraffing van de overtredingen en vooral het laten vallen van de keus voor de scheidsrechter tussen het al of niet opzettelijke van een overtreding, van nog grotere in- keling onder de nieuwe spel regels. Is geweest en wellicht nog meer zal worden. Wellicht, omdat hier het zwak ke punt ligt in die ontwikkeling en wel, daar zich hier de in vloed van de scheidsrechter op door Planj er J het spel het meest doet gelden en omdat het de scheids rechters zijn, die geloond hebben in het algemeen niet mee te kunnen met de nieuwe spelregels. Zij kunnen zich niet losmaken van hetgeen eens was. Zij schij nen te kampen met een gebrek aan besluitvaardigheid en durf, hetgeen tot gevolg kan hebben, spel in de door de nieuwe regels gestimuleerde richting wordt op gehouden. Hierbij doet zich het merk waardige geval voor, dat scheids rechters, die als spelers tal van actieve polospelers treden ook op als scheidsrechter het nieuwe spel aanvoelen, dit niet meer doen als zij op de kant staan om leiding te geven. Het is mogelijk, dat aanpassing en durf bij hen later komen, maar er is en dit zou zeer te betreuren zijn -- een mogelijkheid, dat het huidige spel te grote reactie snelheid van de scheidsrechter vergt, een grotere althans, dan hij regelmatig op kan brengen. Hierop zou wijzen, dat vele scheidsrechters afwisselend goed tot slecht of zelfs zeer slecht fluiten, terwijl het er soms op lijkt alsof de vermoeidheid hen vlugger te pakken heeft. Het is te hopen, dat ik hierin ongelijk heb en dat een aanpassing op den duur zal volgen. In dit verband is de interna tionale ontwikkeling van het grootste belang. Is deze gunstig, don kan. men wel zeggen, dat de nieuwe spelregels zich naar let ter en geest zullen handhaven. In het tegengestelde geval zou het gevaar dreigen dat men een interpretatie van de nieuwe re gels zou gaan zoeken, die de waarde er van aanmerkelijk zou verminderen. De spelers zouden dit zeer ze ker betreuren, want zoals ge zegd zij mogen h nieuwe spel wel. Dit vindt vermoedelijk deels zijn oorzaak in het feit, dat het spel iets eenvoudiger is gewor den en iets „dommer". Zo op, het oog is die eenvoudigheid ver te zoeken met al dat gezwem, maar indien men bedenkt, dat de spelers veel meer kans hebben om gemaakte* fouten te herstel len en dat daarnaast het hande len iets rustiger kan gebeuren en de combinatie mathcmatischer kan geschieden, dan kan men zich de mogelijkheid indenken van die iets grotere eenvoud. Als daardoor echter de werf kracht groter is geworden, mag men dit euvel niet zo hoog aan slaan. De nieuwe spelregels doen het waterpolospel voor het oog per fecter en gladder worden cn zo gezien passen zij dus wel in de huidige tijd. B. PLANJER (Van onze Skandinavische correspondent) Het aantal landen, dat nog vasthoudt aan de amateur- status in de voetbalsport is in de loop der jaren steeds kleiner geworden. Op het ogenblik is de situatie zo, dat alleen Denemarken, Finland, Noorwegen en Nederland nog de zuivere amateur-staat kennen. Zweden, de sterkste voetbalnatie van de Scandinavische landen, zweefde er tot voor kort zo'n beetje tussen in. Weliswaar hield men zich daar zoveel mogelijk aan de voorschriften, die nu eenmaal voor amateurs gelden, maar men trok de grens niet zo nauw, met als gevolg een systeem, dat veel over eenkomst vertoonde met dat van België en Zwitserland het z.g. premiestelsel waarbij betrekkelijk geringe vergoedingen aan de spelers voor wedstrijden en training zijn toegestaan. En nu is er plotseling, ofschoon niet zonder aanwijsbare oorzaak, een discussie ontstaan over de vraag of het zo langzamerhand niet wenselijk zou zijn om de tweeslachtige houding te laten varen en eerlijk en oprecht het beroepsspel in te voeren. Niet minder don 17 spelers uit de eerste klasse zijn. sinds Zwe den in 1048 te Londen het Olym pisch kampioenschap behaal Je, naar het buitenland gegaan als professional en de uitstekende prestaties van de nationale ploeg m het tournooi om de Jules Ri- met-beker te Rio de Janeiro heeft de belangstelling van Fran, se, Spaanse en Italiaanse clubs voor spelers uit Zweden in niet geringe mate verhoogd. Dit weg kopen van hun beste spelers werd door óc leiders van de Zweedse clubs met lede ogen aangezien en de stemmen van protest werden steeds luider. Er moesten maatregelen worden ge nomen tegen deze exodus en ten slotte deed de voorzitter van F C. Malmo, de heer Persson, die *e- vens voorzitter is van de vereni ging van grote clubs en in di_- kwaliteit ook in de voetbalbond een man van gezag is, het lang verwachte voorstel om maar ov.'i te schakelen op volslagen profes sionalisme. Toch kwam dit voor stel nog als een verrassing, want het was juist de heer Persson, die er het vorige jaar niets voor voelde om de vergoeding aan. de spelers mot een klein bedrag le verhogen. Het uitgangspunt van het niej- we voorstel is oin professionals en amateurs door elkaar in een zelfde elftal te laten spelen, eerstgenoemden met een con tractueel jaarsalaris van 4 5.00 Kronen (ca. 3 ïi 4000,gld.), de anderen op dezelfde voorwaar den als thans gelden, d.w.z. een betrekkelijk gering bedrag voor wedstrijden cn training en daar naast een wat hogere vergoeding voor lange reizen, die in het uit gestrekte Zweden nu eenma.nl vaak voorkomen Het zou in strijd met de waarheid zijn om tc beweren, dat dit plan. hoe logisch en verantwoord dit op het eerste gezicht ook lijkt, met algemene instemming is begroet. De meeste clubs voelen er wei nig voor en het zal nog wel even duren eer in Zweden wordt overgegaan op volledig profes sionalisme. Als middel om de uittocht van de „sterren" tegen le gaan, was het voorstel bij voorbaat tot mis lukking gedoemd, want de Zweedse clubs kunnen met geen mogelijkheid de fantastische som men voor een speler betalen, die de Fransen cn Italianen bereid zijn op tafel te leggen. Maar ook zuiver technisch bezien is pro fessionalisme in Zweden zeer moeilijk te verwezenlijken, want in een land van zeven miUloen inwoners, die bovendien nog over grote afstanden verspreid wonen, kunnen slechts weinig clubs zich dc luxe permitteren om er beroepsspelers op na tc houden. De eerste klassers in de dun bevolkte provincies, die maar een beperkt aantal toe schouwers trekken, kunnen rus tig buiten beschouwing worden gelaten. Als bet deze clubs erg goed gaat, kunnen ze ten hoog ste een of twee beroepsspelers bekostigen Maar dan is het nog de vraag hoe de andere spelers daarop reageren, die met een naar verhouding gering bedrag genoegen moeten nemen. Vroeg of laat zullen daar moeilijkheden uit voortvloeien, de eenheid v in dc ploeg komt in gevaar en hot is ook lang niet denkbeeldig, dat talentvolle jonge spelers uit de provincie door de clubs uit de grote steden worden wegge kocht Van prettige kameraad schap, waaraan een voetbalelftal juist zo'n grote kracht kan ont lenen, is dan geen sprake meer. Engeland, waar wel een aantal amateurs met professionals sa men speelt kan hierbij niet ais voorbeeld worden genomen, want wat daar nog altijd een uit zondering blijft, zou in Zweden een normaal verschijnsel worden. Dit alles heeft er dan ook toe bijgedragen, dat de clubbestuur ders het plan Persson met gro te meerderheid hebben verwoi- pen. Er zal nog wel geruime lijd verlopen voordat men een for mule vindt, die alle belangheb benden bevredigt. Tot zo lang zal het Zweedse voetbal zich wel aan het thans gevolgde systeem van half-professionahsmc moeten houden, waai bij zo nu cn dan een fiks schandaal dc aandacht vestigt op oc misstanden. De spelers worden dan bestraft, maar de clubfunetionarissen. die meestal de grootste schuldigen zijn, Komen er doorgaans zon der schrammen af. Sedert jaar en dag hebben de clubbestuur ders namelijk met de amateur bepalingen gegoocheld, hebben zij spelers van andere vereni gingen weggelokt, kortom zich schuldig gemaakt aan allerlei onoirbare piectijken. Wanneer zij nu plotseling \crklaren „Het moet uit zijn met leugen en bedrog, liever volledig beroeps- spel'". dan klinkt zulks beslist niet alsof dit reeds jaren lang een hartewens is De belangrijk ste figuur in de Zweedse sport wereld de heer Bo Ekelund gaf daar cnlangs ongezouten zijn mening over. want in een redevoering zei hij letterlijk: Wanneer onze voetbalclubs slechts het bcioepsspcl willen in voeren om nut hun eigen on eerlijke methoden te breken, dan stel ik voor. Stop daar dan on middellijk mee en bewandel dc weg van eerlijkheid en sportivi teit, dan behoeft ge aan de sport zelf niets te veranderen." Borotra in short De Franse tenniswereld heeft dezer dagen overeind gestaan om dat haar tenniscrack no. 1, die Jean Borotra, ondanks dat hij de vijftig reeds is gepasseerd, nog altijd is, in een tennistournooi in Biarritz niet zoals altijd in lange witte pantalon verscheen, doch in short. Dc Fransen mompelen dat de vitale Borotra thans wel spoe dig van de banen zal verdwijnen. Geen studentengrap BELGRADO Honderd en meer studenten van verschillende Zuidslavischc universiteiten zijn elkaar na afloop van een voetbal wedstrijd in het kader van de universitaire spelen met keiste nen. stokken en flessen te lijf ge gaan. Sommigen moesten met verwondingen cn buiten kennis van het veld worden gedragen. Deze vechtpartijen maakten een ontijdig einde aan de jaarlijkse universitaire spelen van Zuid- slavië, welke te Ljublijana wer den gehouden, en nog vier dagen hadden moeten duren. De grote athleet klaar voor de start b\j een wedstrijd op hei oude Sparla-reld non de Prin senlaan te Rotterdam. V.l.nr: Ketder, Gryseels, Spangersberg (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM. Op de avond van Koninginnedag 1907 was er nogal wat rumoer in dc toenmalige Amsterdamse athlctiek- wereld. Men raakte maar niet uitgepraat over de ontdekking, die gedaan was tgdens de wedstrijden bij het volksfeest in het Oosterpark. Een zeventien-jarige jongen had daar dc 100 meter-wedstrijd gewonnen, terwijl anderen machteloos konden toezien. Helemaal onbekend was die jongen niet. Hij speelde een goede linksbuiten-party in de voetbalclub Holland, was buitengewoon snel, maar niemand had vermoed dat die Jan Gryseels nu meteen met de eer zou gaan strijken. Niemand misschien slechts enkelen kon vermoeden, dat diezelfde Grijscels later één van onze grootste athleten zou worden. "t Was een veelbelovend voet baller. die met zijn ouders uit Proostdij bij Abcoude naar Am sterdam was gekomen en daar eerst in TOP speelde, vervolgens in Holland, daarna door een fu sie van deze club met Ajax in de laatste club en tenslotte in Amsterdam uitkwam voor A.F.C, Later verhuisde hij naar De venter, speelde daar in U.D, waai in hij samen met Kelder, Spaander cn Ebeling Koning een kwartet maakte, dat de sterkste vier maal 100 meter estafette ploeg van Nederland vormde Voor Grijscels echter begon de athletick pas goed in 1910 in Breda. Daar won hij de 400 me ter in de voor die dagen bijzonder goede tijd van 56,1 sec. Men moet niet vergeten, dat de athlctiek in die dagen nog veel primitiever was dan tegenwoordig. Men liep op een veld, waarbij het terrein van een tegenwoordige arme vierde klasser nog een biljart laken gelijkt, de spikes kende men nog niet in deze uitgebalan ceerde vorm, van techniek was vrijwel nog geen sprake, 't Was alleen tactiek cn alles moest dan ook komen uit de kracht cn tac tiek van de loper zelf. Grijscels won met deze wei- strijd in Breda meteen het kam pioenschap van Nederland. Hij moest daar vechten tegen con currenten als Blommersteyn, Lingbeek en Piet de Mink. La ter kwam daar dc geduchte Jobst nog bij, maar Grijseels bleef .te ene wedstrijd na de andere win nen. Hij liep de 100, de 200 en de 400 meter naar gelang het uitkwam en als het Dodig was liep hij alle afstanden op één middag. Hij was niet te ver slaan, bleef onaantastbaar iijdens zijn gehele loopbaan als athleet. Jan Grijseels liep in Hanno ver de 400 meter zijn beste afstand :n 49 seconden, 't Was een record, maar het werd des tijds niet eikend, omdat het in het buitenland gevestigd was Toch bracht hij binnen onze grenzen de 400 meter ook op belangstelling uit het buitenland had ik in die dagen geen gebrek Maar de aardigste herinnering heb tk toch wel aan een wed strijd in Groningen. Dat was tij dens de oorlog en er waren daar Engelse militairen geïnterneerd, waaronder de bekende Engelse athleten Derbyshire en Pri*.- chard. Zij blonken uit, waren niet tc verslaan. Toen kwam er een verzoek of ik wilde mee doen. 'k Voelde er weinig voor zijn naam met 51,2 sec. Wilt u andere records van hem zien? In 1911 werd hij kampioen van Nederland op de 100, de 200. de 400 en de 800 meter. Hij bleef jarenlang recordhouder op de 800 meter, de 100 meter kwam met 10,8 op zijn naam en dc 200 meter met 22,4 sec. Een record op de 500 meter kwam er ook nog bij met een tijd van 1 min. 8 sec. En dan de Olympische Spelen in 1912 in Zweden. Hot werd een tegenslag. Hij won de serie 200 meter van zijn sterke buitenlandse concurrenten on werd toen ziek. Alles ging aan aan zijn neus voorbij, maar op de terugreis nam hij revanche in Hamburg. Verscheidene Olympi sche cracks waren daar van de partij, maar niemand kon van de Nederlander winnen „Ja," zegt Grijseels „aan misschien een beetje bang. dat ik verslagen zou worden maar 'k besloot tcch te gaan. En als of het zo moest lootte ik in de eerste serie tegen de twee En gelsen. Na een stuk of wat val se starts gingen we weg cn ik won met ruim verschil. Protes ten bii de Engelsen, die beweer den, dal ik toch een valse start had genomen. Protesten bij net publiek, dat zJch bekocht voelde, protesten overal. Ik was niet verplicht het over te doen, maar aan handen en voeten hebben ze me naar de start gedragen en toen ging het weer opnieuw. Ik gaf de Engelsen een voor sprong van enkele meters en be gon toen in te lopen. Afijn het resultaat was, dat ik met een voorsprong van acht meter door de finish :jing Een groter de bacle hadden Derbyshire en Prit- en Warmenhouen. Starter is de heer G. A. Burger. Jan van der Lande kijkt belangstellend tos over het hek. j. chord zich niet kunnen wensen." En bij de gedachte daaraan wrijft Grijscels zich nog in de handen, want het publiek was dol van enthusiasme, dat h«4 toch een Hollander was. die ge wonnen had. Met „kale kop" Zestig jaar is hij nu, nog lang heeft hij actief deelgenomen aan de sport !n 1934 gaf hij de ju niores nog eens een lesje, door met zijn ,kale kop" de 100 meter te lopen in 11,7, terwijl de ju nior-kampioen er 11,9 over deed. Steeds zal h'j vooral in Rot terdam een bekende figuur fclyven in de sportwereld, want na zijn actieve tijd in het veld begon zijn activiteit om het veld. om de piste cn om de ring. Hij organiseerde wedstrijden van welke sport dan ook. Grijseels if een naam geworden met een be kende en goede klank. Gussie Mor an naar tenniscircus NEW YORK Gussie Mo- ran, de pin-up-glrl uit de in ternationale tenniswereld heeft het amateurisme de rug toegekeerd en zal voortaan alleen voor (veel) geld gaan tennissen. Waarschijnlijk wor den haar de bijzondere tennis- toiletten te kostbaar. In ieder geval, zij heeft een contract getekend voor het bekende tenniscircus van Bobby Riggs uit Amerika ten bedrage van 75 000 dollar. Bovendien ont vangt zij 30 procent van de totale recettes, zodra deze de 250 000 dollars te boven gaan. Reeds diverse malen maakte Bobby Riggs, die ook contrac ten heeft met Jack Kramer. Gonzales, Segura ea. bekend dat „Georgious" Gussie voor hem zou gaan spelen, doch deze sprak al deze berichten tegen. De tegenspeelsters van Gussie worden oa. Pauline Betz en Sarah Palfrey Het is te hopen dat Gertrude Moran behalve haar costuumpjcs ook een goed figuur slaat in de wedstrijden tegen deze sterke tegenstanders. Het staat ech ter reeds bij voorbaat vast dat zij publiek zal trekken, want haar kleding zal thans nog wel exotischer worden.

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 6