I RADIO TECHNISCH BUREAU A. DRESSELAERTS Het is niet helemaal koek en ei met de sportuitwisseling PHILIPS RADIO-APPARATEN en GRAMOFOONCOMBINATIES SCHOEN- EN SPOKTHNNDEL Tafeltennissers klaar voor 't seizoen f Voor het a.s. seizoen ZONSOPGANG Voor stalling, verhuur en schoonmaken Hellestraat 6-Tel. 5045 V AW BOOK'S Schoenmakerij vACHTEDBERGH Sportkeuring in Amersfoort gereorganiseerd Onze zwemmers wacht druk winterseizoen hebben wij een prachtige collectie Wij leveren U alles op het gebied van Radio- en Versterkerinstallaties Ook op gemakkelijke betalingsvoorwaarden Vraagt vrijblijvend demonstratie Erkende Philips Radio Service KROMMESTRAAT 9 AMERSFOORT Nu de compelilies zijn begonnen slaat de winter voor de deur en worden de nachten houder Voorziet U daarom tijdig van een DEKEN Wollen Dekens reeds voorf 16.75 in 100% wol f 19.75 Gewatteerde dekensf 25.95 met prima satinet overtrokken Mooie sterke spreien katoen in diverse kleurenf 12.75 Pracht gewatteerde spreien f 34.25 NV. WONINGINRICHTING LANGESTRAAT 22 TEL. 6166 SOESTERWEG 92-9211 TEL. 460 KROMMESTRAAT 17 TELEFOON 5386 Voor het a.s. Sportseizoen hebben wij ons verzekerd van een uitge breide sortering sportartikelen en wel speciaal in voetbal en tafeltennis VOETIt A LI. EN in meer dan 30 soorten. VOETBALSC II OENEN de beste merken als „Quick", „Topscores", „Marathon" in populaire prijzen, shirts, broeken, beenbeschermers, kniekousen, veters, pompen, rijgpennen enz. TAFELTENNIS tafels, ballen, netten, bats. van Uw RIJWIEL naar (naast Bontwerkerij Alaska) duJtamaii&h bekend bi) alle .sportvrienden Alt Nil E MSESTIt A AT 12 Voor de voor de sportvelden naar Fa. J. van ZUIDEN LANGESTRAAT 40 Telefoon 4158 EXCLUSIEVE HERENMODES Voor betere schoenreparatie Tevens verkoop leer, rubber enz. voor zelf- reparateurs Puntenburgerlaan 22-24 Telefoon 5181 ,7^'füJtdifcfTpn KOESTEELS TELEF.3666 AMERSFOORT 5 hom l in de toekomst op bredere basis Zij Er zijn niet zo heel veel sportuitwisscllngen. die in stand gehouden zyn. In die eerste jaren na dc oorlog was er een ware manie om te gaan uitwisselen, bij voorkeur met Engeland. Maar zo langzamer hand is die belangstelling gaan verslappen. De Nederlander ook de sportman is bezig eigen land te ontdekken. Behalve Engeland zijn nu bovendien Denemarken en Frankrijk zeer in trek. Symptomen van de verande ring zijn ook merkbaar in Amersfoort, waar wij in 194«3 een prettige uitwisseling met Rotherham in Engeland kregen. Die uitwisseling heeft niette min prachtige resultaten gehad. Het aantal Amersfoortse sport mensen, dat naar Rotherham is geweest, loopt al in de vele hon derden. En dat getal geldt ook voor de Engelse bezoekers. Als we het eens even nagaan blijkt dat uit Amersfoort naar Enge land zijn geweest de voetballers, hockeyers, korfballers, zwem mers, tennissers, tafeltennissers, schutters, motorrenners en bad- minton-pelers. Uit Engeland kwamen vertegenwoordigers van deze takken van sport een of meer malen naar Amers foort. Bovendien was hier deze zomer nog een muziekcorps. Het plan bestaat voorts dat Amers foortse wielrenners ook deel gaan nemen aan de uitwisseling. Toch is het niet helemaal koek en ei met die sportuitwis seling Er bestaat in de Amers foortse verenigingen, die er sinds het begin in 1946 bij be trokken zijn, niet meer dezelfde animo. Dat komt hoofdzakelijk door geldgebrek. Een reis naar Engeland kost immers altijd nog rond honderd gulden, als men op de goedkoopste manier gaat. Bovendien geeft men vanzelf sprekend in het dure En geland ook geld uit. Het is dus geen wonder, dat de Amers foortse Sportstichting en de En gelsNederlandse Sport Asso ciatie in Rotherham overlegd hebben hoe zij de uitwisseling attractiever en minder kostbaar kunnen maken. Daartoe heeft men besloten tot het inschake len van een derde buitenlandse stad Als derde stad had men zich aanvankelijk Odense in Denemarken gedacht, maar op die manier verlaagt men de kos ten zeer zeker niet. Daarom is men gaan in formeren in België en nu schijnt het, dat in het Bel gische Luik interesse is voor de „drichoekwisseling". Bovendien beramen de lei ders van de sportuitwisse ling in Rotherham en in Amersfoort een plan om een soort fonds te vormen, w aaruit gedeelten van de reiskosten, vooral voor jeugdige sportmensen, kun nen worden vergoed. Mocht men daar in slagen, dan is het o i. wel mogelijk met het ongetwijfeld goede werk van de sportuitwisseling door te gaan, waardoor vooral onze sportieve jeugd de gelegenheid zou krijgen in andere steden en landen indrukken op te doen, die zeer nuttig kunnen zijn in het verdere leven. Oude schietsport in ere hersteld De jubilerende Amersfoortse Schiet Vereniging „Prins Hen drik" zet het winterseizoen in met een feestavond voor alle leden. Het afgelopen jaar is er door de Amersfoortse schutters hard gewerkt. Om van niets weer iets te maken, vergt ge duld en inspanning. Na de her oprichting in 1949 is „Prins Hendrik" weer een bloeiende vereniging geworden Iedere Donderdagavond wordt er in het clubgebouw aan de Stoo- vestraat geoefend, het leden tal is nog steeds stijgende et\ zo houdt een klein groepje Amers- foorters een oude sport in ere. Het jubileum van Prins Hen drik ligt nog vers in het geheu gen. De jubileumschietwcöStrij- den werden een groot succes. Er werd een band gelegd tussen de polit cschutters uit Amers foort; „Jan Tromp" uit Hoeve laken en Prins Hendrik. Deze samenwerking zal waarschijn lijk deze winter de bekroning vinden in een driekamp, die ,,Jun Tromp" in Hoevelaken gaat organiseren. De schutters- sport leeft dus weer. De wintersporten vergen over het algemeen zeer veel lichame lijke inspanning van de beoefenaars. Het is wel gebleken dat een medische sportkeuring beslist noodzakelijk is om uit te maken of de voetballer, handballer, korfballer enz. wel in staat is zijn inspannende sport te beoefenen. Wij hebben ons tot de heer B. Verschuur gewend om te weten hoe het medisch Sportkeuringsbureau, dat sinds November van het vorig jaar ressorteert onder de Amersfoortse Sportstichting werkt en wat de resultaten zijn. tn negen maanden ruim twintig sportmensen afgekeurd De heer Verschuur vertelde, dat in Amersfoort reeds lang een dergelijk bureau bestond, doch dat de animo voor keuring niet groot was. Slechts wanneer voldoende aanvragen binnen waren, werd een keurjngsavond gehouden. In het bestuur van dit bureau zaten toen o.a. de heren A. Mosterd cn G. J. J. Nieuborg, die ook niet tevreden waren over de gang van zaken en daarom in een algemene vergadering van de Sport Stich ting met het voorstel kwamen het Medisch Sportkeuringsbu reau over te hevelen naar de Sport Stichting. Het bestuur daarvan besloot tot een alge- Er is sinds 1940 iets veranderd in het Amersfoortse zwemleven. Het zwemmen stond in de voor oorlogse jaren op een zeer laag peil en het waterpolo was maar net middelmatig Eigenlijk was er toen maar één vereniging van betekenis en dat was AZ en PC. De andere zwemclub, Neptunus. stond landelijk gezien op het laagste peil. Gedurende de laatste tien jaren is daarin veel veranderd Neptunus ging het zwemmen tot grotere hoogte op voeren en er kwamen krachten die zich elders in het land kon den laten gelden. Na de oorlog zette deze voor uitgang zich voort. AZ en PC cn Neptunus werden op pologebied elkanders rivalen. Bij het zwemmen domineert Neptunus. Een serieuze training gepaard gaande aan regelmatig buitenlands contact hebben de prestaties steeds opgevoerd. Er zijn krachten als Jan en Ina de Gans, Gcrrit de Bruyn En voor de toekomst zijn er o.a. Wim Evertse en Roosje van de Hoef. Bij AZ en PC zijn er helaas wei nig ..new comers". Het zwemmen in Amersfoort staat net onder de topklasse. Dc gemiddelde Amersfoortse ploeg is zo sterk, dat er geen stad met minder dan zestig duizend inwo ners is, die een ploeg zou kunnen vormen, sterk genoeg om die van Amersfoort te slaan. De Amers foortse zwemploeg wordt slechts door Rotterdam, Den Haag. Am sterdam. Haarlem en Hilversum overtroffen. Amersfoort neemt op zwemgebied dus een voorname plaats in Het laat zich aanzien dat het peil in de komende jaren nog zal worden opgevoerd. De beide Amersfoortse zwem verenigingen zitten vol nieuwe plannen voor het komende sei zoen. Neptunus gaat dit najaar een tour naar Frankrijk maken, ontvangt in October Spaanse wa- terpoloërs cn gaat enkele tour- nooien organiseren. Volgend jaar staat dan de grote reis naar Ro therham cn Ierland (Internatio nale Club Olympiade) op het pro gramma. AZ en PC organiseert deze win ter weer het traditionele tournooi om de Wapenroem-wisselbeker cn enkele andere tournooien Ook komen de Egyptische zwemmers, die enkele jaren geleden Amers foort reeds bezochten, waarschijn lijk weer in onze stad. Volgend jaar Mei komen de zwemmers uit Bern bij de AZ cn PC'ers op bezoek, hele reorganisatie van het keu ringsbureau. In November 1949 werden de werkzaamheden van het Bu reau hervat, waarbij de medi sche keuringen door zuster Van der Wolf, van dc G.G.D. en de directeur van de G.G.D. dr. W. J. van der Hooft werden ver richt. De bij de Sportstichting aangesloten verenigingen beta len een jaarlijkse contributie cn kunnen dan de leden gratis laten keuren. Hierdoor ani meerden de besturen hun leden zich aan een onderzoek te on derwerpen. De niet-aangesloten sportverenigingen kregen een populair tarief. In nog geen negen maanden werden 454 keuringen verricht van 128 dames en 326 heren. Zes dames en zestien heren moesten definitief worden af gekeurd. Bovendien werd een aantal voorlopig goedge keurd, dat op kortere of langere termijn voor een herkeuring moest komen. Deze termijnen variëren van twee weken tot een jaar. Van elke gekeurde worden nauwkeurig kaarten bijgehou den, waarop alle administratie ve en medische gegevens staan vermeld. Onder hen bevinden zich zwemmers, voetballers, wandelaars, wielrenners, athle- ten enz. In sommige gevallen moesten sportmensen volledig worden afgekeurd, omdat zij lichamelijke gebreken hadden waardoor sport, en in 't bijzon der wedstrijdsport, voor hen gevaar oplevert. Het Medisch Sportkeurings bureau heeft inmiddels een grote populariteit verworven. De leden van de Amersfoortse Politie cn Brandweer hebben zelfs de plicht zich bij dit bu reau te laten keuren. Boven dien zijn er steeds meer Sport bonden die een medische sport keuring, terecht, verplicht stel len. Op dit ogenblik staan er niet minder dan tweehonderd sport mensen. die door vaeanties nog niet gekeurd konden worden, op de wachtlijst. Doch deze lijst zal spoedig kleiner worden, omdat het medische sportbu- reau thans weer op volle kracht werkt. Wat voor dc oorlog bijna onmogelijk bleek, werd in dc jaren daarna werkelijkheid. Intensief was de uitwisseling tussen dc sportslieden van verschillende landen. Ook Amersfoort vervulde een actieve rol hierin. O.a. kwamen hockeyers en zwemmers uit Rotherham naar onze stad. Met het tafeltennissen in Amersfoort gaat het best. Nu het winterseizoen nadert wor den er in de verscheidene clubs, die er in Amersfoort zijn. al vol op voorbereidingen getroffen om straks zo goed mogelijk voor de dag te komen. Weliswaar wordt er nu, op een oefenpartijtje na, nog niet gespeeld, maar de ac tiviteit in de verenigingen con centreert zich voornamelijk op verzorging van materiaal en op het samenstellen van wedstrijd schema's. Ook wordt nu al aan dacht geschonken aan de samen stelling van de teams voor het seizoen. De drie voornaamste verenigingen in Amersfoort, „Over 't Net", „Noack" en „v. d. Meiden" hebben in het vorige seizoen over het algemeen gun stige resultaten geboekt en veel wijzigingen in de teams zijn daarom niet te verwachten. Bij zondere gebeurtenissen komen er ook niet. Wel in het komende voorjaar, als de tijd voor tour nooien weer aanbreekt. De grote verenigingen in Amersfoort hebben zeer veel profijt van dc animo voor tafel tennissen, die er is in bedrijfs verenigingen. Ze hebben er zelfs een kleine toeloop van le den aan 4e danken gehad en er kan verwacht worden, dat die toeloop zal voortduren. De Amersfoortse tafeltennisclubs zijn daarom gaarne bereid hun medewerking te verlenen aan de „ongeorganiseerde" spelers, in de hoop ze later als lid van hun vereniging te kunnen boe ken. r~ Veel succes! Zomer 1950 begint met rasse schreden afscheid te nemen. Dat betekent dat het nieuwe winterseizoen voor de deur staat cn dat aller- wege gewerkt wordt aan dc laatste voorbereidingen, ook in Amersfoort. Wij zijn, wat de winter sporten betreft, slechts één eerste klasser rijk, in de handbalsport! In voetbal cn hockey zijn wij nog steeds één trede van de hoogste sport af. in korfbal zelfs nog vele treden! Reden te over dus om hier dc hoop uit te spreken dat het onze verenigingen moge gelukken een trede hoger op de ladder te ko men. Dat zou het peil van de sport in Amersfoort in het algemeen ten zeerste ten goede komen. Belangrijker echter nog lijkt het mij, dat iedere Amersfoortse sportbeoefe naar beseft dat succes op het sportveld slechts waarde heeft wanneer het behaald wordt op een wijze, die sportbeoefenaar, club en stad siert! Moge het komende sei zoen onze Amersfoortse verenigingen veel voorspoed en succes, maar bovenal veel sportieve vreugde brengen! B. VERSCHUUR. Directeur A'foortse Sportstichting. kJ

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 9