DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Grote krachtsinspanning van geheel ons volk noodzakelijk I Aanval op West-Duitsland is aanval op onszelf Geen principiële wijziging van regeringsbeleid Begrotingstekort bedraagt nog altijd f 117 miliioen Vermoeid: Berucht smokkelkoning Nog vier jaar gearresteerd Accoord over vorming van West-Europees leger hulp Voor defensie voorlopig f 859.000.000 10e Jaargang, no. 220 Dinsdag 19 September 1950 Opgericht door de Stichting „Het Parool" Giro 510330. Bant: Rotterdamscbe Bank Postbus 9 Abonnements- pnjs 32 cent p. w. of 1.15 p. lew. Losse nummers 9 cent. Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Telefoon redactie 1291. Telefoon administratie 6235. Redactie en Administratie: Snouckaertlaan Amersfoort. HOOFDREDACTEUR: TJ. DE BOORDER Amerikaanse en Zuid-Koreaanse soldaten trachten een Zuid-Ko reaanse piloot uit deze Mustang, die in de Gele Zee. vlak voor de kust by Poesan is neergestort en gekanteld, te bevrijden Helaas slapen zij er niet in luitenant Tsjong Jong Tsjin. de eerste door de Amerikanen getrainde Zuid- Koreaanse vlieger, lenend uit het toestel te halen. RIDDERZAAL. „Vast staat, dat een grote krachtsinspanning van heel ons volk nodig zal zijn om aan de gewijzigde verhou dingen het hoofd te bieden." Deze woorden, gesproken aan het slot van de Troonrede, waarmee koningin Juliana hedenmiddag de nieuwe zitting der Staten-Generaal heeft ge opend, typeren de geest, die ditmaal uit dit staatsstuk spreekt. Het zijn gelijk te verwachten viel in de eerste plaats de gebeur tenissen op het terrein van de buitenlandse politiek, die de regering hier op het oog heeft, maar toch niet alleen deze Van de nieuwe vraagstukken, waarvoor Nederland, naar de koningin zeide, momenteel wordt gesteld, noemde zij ook de stijging der grondstoffen- prijzen en van het prijspeil in het algemeen, de loonpolitiek en de industrialisatie, alsmede het probleem van de werkge legenheid. Het nog steeds ont brekende evenwicht in de be talingsbalans, de noodzaak van emigratie en de wenselijke on derwijsvoorzieningen, vormen voorts enige punten uit deze Troonrede. De landsvrouwe sprak vanmiddag als volgt: LEDEN DER STATEN-GENERAAL. Bij het eerste lustrum na de bevrijding gaf het economisch, maatschappelijk en geestelijk leven van Nederland een beeld te zien, dat getuigde van de veerkracht, waarmede ons volk door alle teleurstellin gen en tegenslagen heen vele gevolgen van oorlog en bezetting te boven wist te komen. Gedurende een groot deel v;an het achter ons liggende jaar vond het herstel op verheugende wijze voortgang De gezondheidstoe stand van ons vólk kan in het algemeen gunstig wor den genoemd De woningbouw vorderde. De indus triële en agrarische productie ontwikkelden zich be vredigend. ook handel en verkeer namen toe. Op so- ciaal gebied bleef een goede samenwerking bestaan. Wel deed zich na de devaluatie een prijsstijging gevoe len. maar aangenomen mocht worden, dat deze binnen zekere grenzen kon worden gehouden en onder de invloed van de ruimere productie na enig etijd voor een daling zou plaats maken. Ook in de financiële toe stand tekende zich een verdere verbetering af. al werd die o a. door de devaluatie ongunstig beïnvloed. Thans doen zich echter ook in ons land de gevolgen gevoelen van de toeneming der internationale spanningen, in het bijzonder na de aanval op Zuid-Korea, een oorlogs daad. die voor de eerste maal heeft geleid tot een snel militair ingrijpen van de zijde der Verenigde Naties. Op de vrije volkeren rust de taak om in zo nauw mogelijke aaneen sluiting de collectieve veiligheid te verzekeren en het kostbare erfdeel der vrijheid te beschermen tegen mogelijke aanranding van buiten en ondermijnende actie van binnenuit. Voor Nederland, dat sinds de be vrijding doelbewust tot internatio naal samengaan met gelijkgezinde mogendheden heeft besloten, bete kent deze ontwikkeling geen prin cipiële wijziging in het beleid. Wel is het duidelijk geworden, dat de volkeren van West-Europa en van de Atlantische gemeenschap hun po litieke, economische, financiële, so ciale en militaire samenwerking in sneller tempo dienen te verwezenlijken. Op de weg naar de economische unie tussen Nederland, België en Luxemburg is dit jaar weder belangrijke voortgang ge maakt. De organisatie op grond van het Brusselse pact, waarin de Benelux met Groot-Brittannië en Frankrijk is verenigd, is een waardevolle vorm van coöperatie gebleven, al is een gedeelte van haar ar beid overgenomen door de grotere gemeenschap der Noord-Atlantische volkeren, waarin de internationale ontwikkeling de stoot heeft gegeven tot een verster king en versnelling van de gezamenlijke defensie maatregelen. Zie verder pag. 5 Vliegende Hollanderbetrokken bij grote effectenzwendel (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM. De 38-jarige Rotterdammer A. B., in de onderwereld bekend als de „Vliegende Hollander", ook wel als „Harry", is gisteravond laat in zyn woning te Rotterdam ge arresteerd. Men vermoedt, dat hij betrokken is by de smokkel van effecten, die destyds zijn gestolen uit Tiel en waarover wy reeds uitvoerig hebben geschreven. Revolutie in de smokkehvereld De „Viégende Hollander" heeft reéds jarenlang een avontuurlijk léven éeleid en is in Brussel en Pa rijs bij lieden van zijn slag even goed bekend als in duister Rotter dam. Door zijn geraffineerde hou ding heeft hij verschillende instan ties jarenlang zodanig om de tuin weten te leiden, dat men er nim mer in is geslaagd hem belangrijke ontduikingen ten laste te leggen. Bovendien schijnt de „Vliegende Hollander" een dubbele rol te heb ben gespeeld. Hij verschafte name lijk aan verschillende justitionele en financiële instanties gegevens over kopstukken in dé internationale smokkehvereld. doch schijnt dit al léén te hebben gedaan om bepaalde grote smokkelaars, tegenover wie hij een rancune heeft, te treffen. Zijn pogingen om zichzelf en wat hij noemt „kleine bonafida smokke laars" te sparen, hebben de betrok ken instanties de knoop doen door hakken, waarna B. is gearresteerd. De „Vliegende Hollander" heeft een hoofdrol gespeeld in de strijd, die sinds 1949 woedt tussen ver schillende belangrijke figuren in de Rottérdamse onderwereld. Men ver moedt dat deze strijd is ontketend door de „Vliegende Hollander" als een poging tot wraak om de heden te treffen, die hem de voet hebben dwarsgezet. Uit deze strijd spruit dan ook zijn dubbele rol tegenover de justitie voort, doch een feit is. dat B door zijn actie kans heeft gèzien, de grootste smokkelbedrij- Koel Weersverwachting geldig van S Dinsdagavond tot Woensdag- avond: Tijdèlijke opklaringen overi- I gens véél bewolking mét plaat- selijk enkele buien. Langs de Waddeneilanden aanvankelijk nog vrij krachtige westelijke wind, elders matige tot zwak ke wind. hoofdzakelijk tussen Zuidwest en Zuidoost. In het e Zuiden van het land 's morgéns zwakke veranderlijke wind. Weinig verandering in tempe- ratuur. 20 Sept. Zon op 6.22 onder 18.45S maan op 16.58, onder 23.57. ven in Rotterdam lam te leggen. Opmerkelijk is in ieder geval, dat het aantal gesmokkelde artikelen in Rotterdam aanzienlijk is teruggelo pen de laatste tijd Het terrein voor de smokkelaars schijnt zich te ver plaatsen naar Amsterdam. De fiscale recherche is thans be zig na te gaan, welke personen be trokken zijn geweest bij de enorme efféctenzwendel, die zijn oorsprong vindt in Tiel. De justitie zal trach ten de „Vliegende Hollander" aan hét praten te krijgen daar zij ver moedt, dat deze man in het bezit is van enorm bewijsmateriaal. Mocht de justitie er inderdaad in slagen, hem zijn geweten te doen ontlasten dan is het niet onmogelijk, dat een gangsterbende van internationaal formaat wordt ontmaskerd. Vooralsnog houdt men er echter rekening mee. dat de ..Vliegende Hollander" een man is met een zeer moeilijk karakter, die slechts tot spreken bereid zal zijn als hij daar in óf persoonlijk voordeel ziet óf kans ziet zijn wraakgevoelens je gens bepaalde typen uit de onder wereld te koelen. Inmiddels zet de fiscale recherche het onderzoek naar de verdwenen efecten met kracht voort. WASHINGTON. Wanneer in 1952 het plan-Marshall afloopt, zal Amerika Europa waarschijnlijk niet in de steek laten. Een programma tot voortgezette economische hulp aan het buitenland, uitgewerkt door president Trumans speciale assis tent Gordon Gray, wordt op het ogenblik door de betrokken rege- ringsorgancn bestudeerd. Het nieuwe programma voorziet In een verdere hulpverléning voor de tijd van 4 jaren tot een hoogte van ongeveer anderhalf tot twee en half milliard dollar per jaar; een achtjarenplan tot de technische ont wikkeling van economisch laag- ontwikkelde gebieden: wijziging van de wetten, die de Amerikaanse reders en landbouwers beschermen; opheffing van de „buy-American"- wet. WESTELIJKE GROTE DRIE VERKLAREN: NEW YORK. Amerika, Engeland en Frankrijk zullen heden officieel bekendmaken, dat een aanval op West-Duitsland door hen zal worden be schouwd als een aanval op henzelf. Deze verklaring, die neerkomt op een garantie van Wcst-Duitslands veiligheid waarop dc regering van Bonn zo lang heeft aangedrongen zal worden afgelegd in een afzonderlijk communiqué over de beslissingen, die de Westelijke Grote Drie in zake West Duitsland hebben genomen. Het besluit ls reeds aan de West- duitse bondsregering meegedeeld. Andere beslissingen, die de Grote Drie. mar wordt aangenomen, over Duitsland hebben genomen en die in hetzelfde communiqué zullen wor den bekend gemaakt, zijn: 1. Beëindiging van de staat van oorlog met Duitsland. 2. Toestemming in de vorming van een Westduits departement van Bui tenlandse Zaken. 3. Vergunning tot verhoging van het peil der Wcstdultse staalproduc- tie, om Westduitsland in staat te stellen een grotere bijdrage te leve ren tot de collectieve verdediging van West-Europa. 4. Toestemming in een vergroting van de Westduitse politiemacht. Inmiddels heeft de Atlantische Raad het voorstel der Westerse Grote Drie. om in zo kort mogelijke tijd over te gaan tot de vorming van een internationaal leger, ter verdediging van West-Europa, goed gekeurd. In het gisteravond gepubliceerd communiqué wordt niet verwezen naar de bespreking van het vraag stuk. of aan Duitsland moet worden toegestaan, contingenten voor dit leger te zenden. Verklaard wordt, dat vele der problemen zodanige overwegingen met zich meebrach ten, dat overleg nodig was, om te zorgen, dat er snel definitieve be sluiten zouden kunnen worden ge nomen. De Raad zal binnen twee weken weer bijeenkomen en intus sen overleg met de betrokken re geringen plegen. Gevoel van onbehagen (Van onze New Torkse correspon dent). Het korte, niet veel zeggende com muniqué aan het einde van de derde zittingsdag, .door de Atlantische Raad uitgegeven, wekt een gevoel van onbehagen. Het is kwalijk in overeenstemming te brengen met de ernst van het ogenblik. Roemenië verlengt dienstplicht BOEKAREST Dc militaire dienstplicht voor de Roemeense strijdkrachten is van twee op drie jaar gebracht. Het daartoe strekkén- de besluit wordt op 1 Novêmber van kracht. De leeftijdsgrens voor reservisten is op 50 jaar gebracht. Met Shaw gaat het iets beter LUTON (G. Br.) De toestand van George Bernhard Shaw is vol gens een Maandag uitgegeven bul letin van het ziekenhuis „iets ver- oeterd". Shaw heeft zoals men weet onlangs zijn linkerdijbêen ge broken. WASHINGTON De reeering van Columbia heeft het fregat „Al- mirante Ladilla" ter beschikking gesteld van de strijdkrachten der V.N. in Korea. Met dit aanbod is de eerste concrete hulpvérleningsmaat- regel van een der landen van La- tijns-Amerika genomén. MILLIOENENNOTA VOOR 1951 „Het tekort, dat de ontwerp begroting voor 1951 vertoont, ondanks alle inspanning om haar sluitend te maken," zegt minister Lieftinck in de mil- lioenen-nota die hij vanmiddag aan de Staten-Generaal heeft aangeboden, „wijst er op, dat het financieel beleid aan een critische herziening dient te worden onderworpen voordat besloten wordt tot nieuwe uit gaven, die niet zelf tot een rij ker vloeien der middelen bij dragen of op andere wijze, wat haar monetair effect betreft b.v. door het plaatsen van le ningen kunnen worden gecom penseerd." Het tekort waarvan wordt gespro ken is 117 miliioen groot (bij vèr- gelijking van de middelen en uit gaven van de Gewone Dienst en de Buitengewone Dienst I en rekening houdend met het nadéligsaldo van het Landbouw-Egalisatiefonds». Weliswaar vertoont het saldo van uitgaven en middelen van Gewone Dienst en Buitengewone Dienst I een positièf cijfer van 83 miliioen. maar het te kort van het landbouw egalisatiefonds ad 200 miliioen veroorzaakt het totale nadelig saldo van 117 miliioen. Opzichzelf betekent dit tekort een verbetering met 250 miliioen ver- gélekên bij de aanhangige begroting voor 1950 367 miliioen) De uitgaven van de Buitengewone Dienst II voor 1951 worden geschat op 635 miliioen. de middelen op j 232 miliioen. Hier ontstaat dus een tekort van 403 miliioen (aanhangi ge begroting vorig jaar 414 mil iioen). Het totaal van alle uitgaven) in alle diensten bedraagt 4242 mill, (vorig jaar 4286 miliioen). waartegenover staan middelen ten bedrage van 3922 miliioen (vorig jaar 3741 miliioen). Het ongedekte bedrag op de gehele begrotting is dus 320 miliioen groot (vqj-ig jaar 545 miliioen). Indien men flaarbij reke ning houdt met het nadelige saldo van het landbouw-egallsaticfonds, .komt men op een ongedekt bedrag van 520 miliioen (vorig jaar 781 miliioen). Andere belangrijke punten uit de millioennennota zijn. 1. Bij het samenstellen van de ontwerpbegroting 1951 was de vraag of en zo ja. in hoe verre het beleid ten aanzien van lonen en prijzen in de naaste toekomst ongewijzigd zou kunnen blijven nog een onder werp van beraad. Met de inmiddels genomen beslissing inzake de loons verhoging is dus geen rekening gehouden. 2. Bij de raming van aanschaffin gen in het buitenland is men uit gegaan van de veronderstelling, dat de op het moment van opstelling van de ontwerpbegroting geldende prijzen in de naaste toekomst geen grote wijzigingen zullen ondergaan. Deze veronderstelling zal hoogst waarschijnlijk niet worden bewaar heid. 3. Bij de ontwerpbegroting is geen rekening gehouden met sommige uitgaven omdat de wettelijke rege lingen nog niet tot stand zijn geko men. Hieronder zijn begrepen: de ontwerp Huurwet en het wetsont werp kinderbijslag kleine zelfstan digen. 4. Sinds de opstelling van de be grotingen voor Oorlog en Marine te zamen voor een bedrag van 859 miliioen is de noodzaak gebleken de inspanning voor de defensie te vergroten. Dit zal een belangrijke verhoging van de defensieuitgaven met zich brengen. Een concrete voorstelling van deze verhoging kan de regering zich thans nog niet ma ken, maar de gedachten gaan voor alsnog in de richting van een ver hoging met tien tot vijftien procent van het thans uitgetrokken toaal- bedrag. 5. Een bedrag van 20 milloen worden aangegeven welke beper kingen de verhoogde militaire krachtsinspanning op ander terrein met zich zal brengen. 6. Sommige begrotingsbedragen vereisen voorbehoud. In verband met de ontwikkeling van de Inter nationale toestand wordt gevreesd dat voor de bescherming van de burgerbevolking niet kan worden volstaan met de opgevoerde ƒ132000. 7. Van de ontwikkeling van de omstandigheden in Indonesië hangt het af of het bedrag van 1.000.000 voor uitgaven voortvloeiende uit de door het Rijk verleende garanties aan bepaalde groepen burgerlijke overheidsdienaren en gewezen over heidsdienaren en hun nagelaten be trekkingen, voldoende zal zijn. 9 Een bedrag van 20 miliioen wegens bijdrage aan de geldmidde len voor Nieuw Guinea moet als een zeer globale raming worden be schouwd. Nader ter béschikking ko mende gegevens kunnen wijzigingen noodzakelijk maken. Zeker, de schepping van een ge ïntegreerde militaire strijdmacht in Europa is een ingrijpend besluit van zeer ver strekkende betekenis, dal voor de meeste landen de noodzaak meebrengt een oplossing te vinden voor constitutionele bezwaren. Want de integratie van strijdkrachten gaat gepaard met het opgeven van een brok souvereiniteit. En de kwestie der Duitse herbewapening kan voor alle betrokkenen zo ingrijpende ge volgen hebben, dat het alleszins be grijpelijk is, dat men daarbij niet over éen nacht ijs wenst te gaan Dat is alles ontegenzeggelijk waar. Maar juist vanwege de verre strek king der plannen, welke de confe rentie bezig hielden, lijkt het haast onbegrijpelijk, dat de voorbereiding niet van die aard is geweest, dat men de consultatie der deelnemers met hun regeringen niet vooraf liet gaan aan de conferentie, in plaats van omgekeerd. Er waren landen, die voorbereid ter conferentie kwamen. Nederland is daarvan een voorbeeld cn het heeft zich dan ook. met de enkele andere landen, die de problemen van tevoren scherp onder ogen gezien en hun stand punt daartegenover bepaald had den. gunstig onderscheiden Bij het uiteengaan bleek de sfeer overigens gunstiger dan gedurende de eerste conferentiedagen. Frank rijk bleek feitelijk alleen te staan Het is niet afkerig van de^ integra- tiegedachtc op zichzelf, maar wel van onmiddellijke inschakeling van West-Duitsland. Engclands terug houdendheid schijnt hoofdzakelijk te moeten worden verklaard uit zijn aarzeling, om Frankrijk geïsoleerd te laten. Het verklaarde zich bereid bepaalde kwesties in de komende dagen nog eens te bestuderen. MacArthnr rapporteert: Russen steunen Noord-Korea LAKE SUCCESS. Generaal MacArthur heeft Maandag in zijn rapport over dc operatics op Korea aan de Veiligheidsraad medege deeld. dat „positieve bewezen z(Jn verkregen, dat de Sowjet-Unic Noord-Korea in 1949 cn 1950 van munitie heeft voorzien." „De Sowjets, aldus MacArthur, beweren, dat al het materiaal, dat dc Noordkoreaanse strijdkrachten thans gebruiken, werd verschaft vóór hun terugtrekking uit Noord- Korea. Een grote verscheidenheid van Sowjet-Russisch materiaal, dat op de Noord-Koreanen is veroverd, draagt echter het jaartal 1949 of 1950." Ofschoon er geen bevestiging is van directe Chinese communis tische deelneming aan de oorlog, aldus het rapport, hebben rle Chi nese communisten aanzienlijke zo niet beslissende militaire hulp aan Noord-Korea geboden door het vrijlaten van een groot aantal in de strijd geharde troepen van Ko reaanse oorsprong. Aan de voorlezing van dit rap port in de Veiligheidsraad ging een debat van twee uur vooraf, waarin dc Rus Malik trachtte te bereiken, dat het rapport niet on middellijk aan dc orde zou komen. Bij de stemming leed hij met 10 tegen 1 stem (hijzelf) de neder laag. Koreaans vredesgerucht „IN iets van waar" zegt Amerika WASHINGTON. Het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken spreekt een bericht, dat het voorstellen van de Chinese commu nisten zou hebben ontvangen tot herstél van de vrede in Korea, tegen. Een woordvoerder van de regering verklaarde: „Ik hen gemachtigd, dat u-y geen voorstel via enige weg van de Chinese communistische autori teiten hebben ontvangen." Het gerucht vond zijn oorsprong ln Tokio DE rede, waarmede ons Staats hoofd elk jaar op de derde Dins dag in September de visie openbaart die de regering op de naaste toe komst heeft, begint steeds meer op een verhandeling over de buiten landse politiek en dc internationale toestand te lijken. Moer dan de helft van de tekst berust ditmaal op gegevens, die door de minister van Buitenlandse Zaken verstrekt zijn. Ons gehele politieke en ccono- misch-financicle bestel wordt be heerst door internationale factoren. Van de nationale souvereiniteit der vorige eeuw is niet veel meer over. De grote beslissingen over oorlog en vrede, vrijheid of dictatuur, wel vaart of armoede vallen in feite niet meer in de nationale kabinet ten cn parlementen, maar op de internationale conferenties. De Troonrede van dit jaar maakt dit nog weer eens bijzonder duidelijk. De gehele toestand wordt be- I heerst door de machtige positie, die de Sovjet-Unie inneemt. Zij vormt een ernstige en permanente bedrei ging voor de andere landen. De Troonrede constateert met notariële nuchterheid, dat de gevolgen van de hierdoor ontstane internationale spanningen „zich thans ook in ons land doen gevoelen". Nauwe aan eensluiting van de vrije volken te- I gen dit gevaar is noodzakelijk. Het I tempo, waarin dit gebeurt, is even wel niet snel genoeg. De regering is zich er kennelijk van bewust, dat wij als kleine mogendheid wei nig invloed op deze gang van zaken kunnen hebben. Dit inzicht zou haar echter niet behoeven te beletten, toch vaker met positieve denkbeel den in de internationale arena te I verschijnen. Van de Raad van Eu ropa maakt zij zich b.v. met een weinig zeggend zinnetje af. zodat men niet de indruk krijgt, dat het kabinet-Drees erg enthousiast is J over dit eerste begin van een Euro pees parlement. De regering stelt verder oa. vast. dat dc goederen- prijzen in ons land voor een be langrijk deel afhankelijk zijn van het internationale prijspeil, zodat nationale prijsbeheersinq slechts een beperkt effect kan hebben. V^n een hieruit logisch voortvloeiend initia tief om het vraagstuk van de inter nationale prijsbehecrsing aan de orde te stellen, blijkt evenwel niets. En wordt dc Benelux-ontwikkcling niet een beetje overdreven, wan neer men hier spreekt van belang rijke voortgang? Het standpunt, dat de regering t.a.v. Duitsland inneemt, is realistisch en constructief. T")E vraag, hoe de volksvertcgen- woordiging bij de behandeling van de internationale vraagstukken ingeschakeld dient te worden, komt ditmaal in de Troonrede niet meer aan de orde. Is de regering van mening, dat men het antwoord op deze vraag maar aan de commissie moet overlaten, die. daartoe verle den jaar werd gevormd? Het gaat hier om een uiterst dringend vraag stuk. dat elke dag opnieuw om op lossing vraagt. Ambtenaren en des kundigen hebben een overheersend aandeel in, onze buitenlandse poli tiek. zonder dal de volksvertegen woordiging hierop een actieve en effectieve contröle kan oefenen. Wat i? er op tegen, om in afwachting van het advies der ingestelde com missie. terstond over te gaan tot uitbreiding van de bevoegdheden der vaste commissie voor Buiten landse Zaken van de Tweede Ka mer'' Wanneer deze commissie am bassadeurs en gezanten zou kunnen horen, van hun rapporten zou kun nen kennis nemen en zij verder steeds geraadpleegd zou worden bij elk novum van enige betekenis, dat zich in de wereldpolitiek voordoet, zou reeds een belangrijke verbete ring tot stand gebracht zijn. OVER de noodzakelijkheid om tot een belangrijke uitbreiding van onze bewapening te komen, laat de regering uiteraard geen twijfel bestaan Haar uiteenzettingen blij ven evenwel vaag. Bij de defensie en de ordehandhaving zal een be roep op vrijwilligers worden ge daan. Dat is uitstekend, maar dan moet men met duidelijke plannen komen, waarbij iedereen weet, waaraan hij toe is en dan dient met energie en geestdrift leiding gege ven te worden. In brede kringen van ons volk staat men nog altijd uiterst sceptisch tegenover het Ne derlandse leger, dat men als een duur en nutteloos zaakje beschouwt, waarmee toch niet veel te beginnen zal zijn, als de nood aan de man mocht komen. Het zal voor een be langrijk deel aan de regering lig gen, of ons volk duidelijk gemaakt zal kunnen worden, dat een krach tige defensie bittere noodzaak is. Als wij anderhalf milliard per jaar voor militaire doeleinden gaan uit- f;even. dan moet bepaald de bij ve en levende indruk weggenomen worden, dat ons militaire apparaat bureaucratisch, traag en niet effi ciënt is. T")E zeer zware militaire lasten, die opgebracht zullen moeten worden, maken uiteraard belasting verlaging onmogelijk. Het zou in overeenstemming met de ernst van de toestand geweest zijn. indien de Troonrede dc terugneming van de thans bij de Eerste Kamer aanhan gig zijnde wetsontwerpen tot verla ging van bepaalde belastingen (on- dernemingsbelastlng c.d.) aangekon digd zou hebben. Nu er een bewa peningsconjunctuur verwacht kan worden, hebben deze faciliteiten voor de ondernemers hun belang rijkste zin verloren. Het is teleur stellend. dat de regering deze ge legenheid voorbij laat gaan om het hele land duidelijk te maken, dat men scherp zal optreden tegen de genen. die van de bewapeningsnood- zaak mochten willen profiteren door grove winstmakerij. Ondanks de verzekering, dat de regering al het mogelijke zal doen om een redelijk evenwicht te bevorderen tussen de eisen van de bewapening en het economische, sociale en culturele welzijn van het volk. voelt men twijfel bij zich opkomen over de vraag of de regering er wel vol doende van doordrongen is, dat in de naaste toekomst voor alles de loyale en actieve medewerking van de arbeiders noodzakelijk is. De grote massa van onze werkers is be slist niet bereid tot grotere inspan ning. indien daarmede in hoofdzaak de v/instcijfers van de grote onder nemingen verhoogd zouden worden. Maar een regering, die de winsten en daarmede de prijzen zou weten te beperken, zou ongetwijfeld met succes een beroep op de arbeiders tot extra prestaties kunnen doen. Zie verder pag. 5 -fc

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 1