Blijde Prinsjesdag onder een echte herfsthemel Miss Europa komt te A dam Nederland komt er niet zonder kleerscheuren af KONINGIN OPENT STATEN-GENERAAL 1950-51: Kamers heden reeds Onze mooiste traditie verliest nimmer haar aan trekkingskrach t Geen 5 pCt, vragen Rijnvaart en veenderijen bijeen India wil Mao in, Tsjang uit V.N. „Notenkraker" doet zijn werk Zwitserland gaat 550 tanks kopen Straks f 7.68 voor één kilo koffie Nederl. Luchtmacht gereorganiseerd Viet-Minh weer in de aanval Tarweprijs verhoogd Gerst inleveren Helicoptère valt van geringe hoogte Nederlandse tolk naar Korea Mot nies gestoken.... Radio-Programma r J Dinsdag 19 September 1950 (Van onze verslaggevers) DEN HAAG. Ondanks ruw weer, met forse windvlagen en dreigende regen, toch een feestelijke Prinsjesdag. Toch een luisterrijke stoet met trappelende paarden, rijke uniformen, plechtige lakeien, een gouden koets met een geliefd konings paar, dat beminnelijk en dankbaar de hulde aanvaardt van vele duizenden, die ondanks de sombere lucht samengestroomd zyn in het hartje van Den Haag. Vroeg reeds zat men al achter de hekken langs de route van paleis tot ridderzaal. In dikke jassen, met plastic capes, op pasgekochte klap-stoeltjes daar kun je op staan meneer, twee gulden maar kijken zij omhoog: hou den we het droog of krijgen wc regen. Maar al zijn er dan wat minder mensen dan vorig jaar, van buiten de stad zyn om het weer niet weggebleven: de verkopers van pinda's en slagroom wafels evenmin. En al zijn de Grenadiers na afloop wat moe in de nek zo'n kolbak is een windvanger het schouwspel was er niet minder indrukwekkend ora. Het is een echte Prins jesdag geweest, met in de Hofvijver een spuitende fontein, die vanavond verlicht zal zyn, en met na de plechtigheid optochten met muziekcorpsen door de stad, pleinfeesten en kermis toe. (Eigen bericht) DEN HAAG. Wij vernemen, dat ook de Rijnvaart een verzoek heeft ingediend ontheven te worden van de verplichting om de vijf procent loonsverhoging uit te betalen. Het zelfde geldt voor de veenderijen. Uit het feit, dat ook het bakkers bedrijf thans heeft bekendgemaakt, dat het een verzoek tot dispensatie heeft ingediend, wordt in sommige kringen afgeleid, dat bèsprekmgen tussen de minister van Landbouw en de bakkersvertegenwoordigers er toe zouden hebben geleid, dat de regering zich zal verzetten tegen doorberekening van de loonsverho ging in de broodprijs. Een beslissing van de regering zou intussen eerst in de ministerraads vergadering van gisteren vallen. Daar zou ook worden gesproken over de maximumgrens van 3600— Ver wacht wordt in doorgaans goed in gelichte kringen, dat de regering aan deze grens zal vasthouden. Het hoofdbestuur van de Vereni ging van Ex-politieke gevangenen (uit de bezettingstijd) heeft gisteren een telegram gezonden aan de ministerraad dat het bij de in voering der eerste 5 pet. loons verhoging per brief heeft gevraagd om wel te willen bevorderen, dat aan de nagelaten betrekkingen der gevallen verzetsstrijders en allen die daarmee gelijk staan dezelfde verhoging zou worden gegeven op de pensioenen of uitkeringen via de Stichting 1940/1945. „Wij zijn nu aan de tweede loonsverhoging toe" zo gaat het telegram voort „en nog heeft uw Raad geen beslissing geno men op het eerste verzoek, dat. naar wij weten, u ook gedaan is door de Stichting 1940/1945 CHINA Waar staat Mao De drie dagen, die de ministers van Buitenlandse Zaken van Ame rika, Engeland en Frankrijk voor hun conferentie in New York wa ren toebedeeld, zijn, zoals wel te verwachten was. te kort gebleken om de veel omvattende asenda ge- r.eel te Runnen afwerken. Volgen- luchtvaarttroepen, de week gaan zij verder met de zaken, die het Verre Oosten be treffen. Zij zullen zich dan on getwijfeld in hoofdzaak bezig hou den met het China van Mao Tse- Toeng en daarbij in de eersto plaats moeten trachten de vraag te beantwoorden, of Mao niet meer dan een Chinees stadhouder van het Kremlin is, of wel een zo grote onafhankelijkheid bezit, dat hij de politiek van zijn land zelf bepalen kan en dus, wanneer hij dit nuttig en nodig acht, een koers vermag te volgen, die niet parallel loopt aan die van Moskou. Het is duidelijk, dat van het antwoord, dat de ministers menen te moeten geven, de aard van het op te stel len Westerse politieke programma voor Oost-Azië afhankelijk zal zijn. Een Mao. met wie een ze kere samenwer king mogelijk men immers anders Een zelfde spanning heerst er langs de route, die straks de sprook jesachtige stoet met de gouden koets als middelpunt zal nemen. Daar op het Oude Binnenhof, waar de belangstelling van het pu bliek welhaast het grootst is er kan geen mannetje meer bij heeft men een schouwspel als uit een lang vervlogen tijd: een erewacht van mariniers met het vaandel van dit korps staat opgesteld aan beide zijden van de hoofdingang van de Ridderzaal met zijn twee forse ron de torens. De leden van dit keur korps dragen groot tenue, donkere uniformen met brede rode biezen afgezet. Een detachement van het garderegiment Prinses Irene sluit aan op de erewacht, en geeft een feestelijke aanblik met zijn kleur rijke uniformen. Helrood zijn de jas sen. met zwarte kragen en man chetten. op een donkere pantalon. Witte patroontassen en zwarte hoge helmen, waarop de invasiester flon kert. In een vak staan 40 Ambonezen uit Gilze-Rijen. Het publiek in het Noordeinde ziet zijn geduld op dit moment reeds beloond. Het ere-escorte is voorbij getrokken on heeft zich opgesteld in de Heulstraat Voorop een rij- knecht-majoor te paard en twee rij knechts. Vervolgens twintig mare chaussees in blauw met wit, de zwarte kolbak op het hoofd. Dan volgt de Koninklijke Militaire Ka pel. Direct vallen de brede gele tressen op. die de uniformjassen welhaast bedekken Zij dragen een hoge kolbak, evenals de honderd grenadiers, die op korte afstand van hun vaandel volgen Nu komen voor de trappen van het paleisde koetsen van de eigenlijke stoet voor, naast elk por tier een lakei. De toeschouwers dringen langs de hekken om vooral zoveel mogelijk op te vangen, en als dan het mu ziekkorps plechtig het Wilhelmus inzet, gaan de achtersten op de te nen staan, het gejuich verstomt, mi litairen staan stram in de houding Ver weg, op het Malieveld, dondert een kanonschot, het eerste van de schoten, die met tussenpozen van een minuut gelost zullen worden. Koningin Juliana en de Prins der Nederlanden zijn naar buiten ge treden. Langs een juichende, met vlag getjes zwaaiende menigte rijdt nu de stoet door de Heulstraat hel Voorhout op langs de afzetting van matrozen. nationale reserve en De vrijwilligers voor Korea, die met het oog op nun vertrek uit het vaderland een goede Claats hebben gekregen om het gc- euren gade te slaan voor het voor malige paleis aan de Kneuterdijk, juichen hun koningin hartelijk toe. Over het schelpenpad van het Lan ge Voorhout gaat het verder door een deinende massa Periscopen ste ken boven de zwaaiende armen en hoeden uit. Kinderen zitten op va ders schouder en zien voor de eer ste maal dit sprookje werkelijkheid worden. Vriendelijk lachend, buigt het vorstelijk paar naar links en naar rechts en neemt de uitbundige hulde in ontvangst. Langzaam gaat het voort onder het dreunen der minuutschoten. Over Tournooivcld en Korte Vijverberg, waar leden van de Marva en het VHK langs de afzetting staan opgesteld. langs stampvolle tribunes Tijdens het passeren van de stoet presenteren de detachementen die voor de af zetting zorg dragen op commando het geweer De "officieren brengen het eerbewijs. Kletterend slaan de fewcerkolven op het plaveisel als et koninklijke rijtuig gepasseerd is. Tegen twaalf uur is in de Ridder zaal de tribune reeds bezet Men bewondert er de smaakvolle bloem- versiering aar, de balustrade en bo ven de grote schouw. Om half één wordt de bel geluid. De voorzitter der verenigde verga dering. prof. Kranenburg opent de bijeenkomst. Hij verzoekt de grif fier der Eerste Kamer. prof. De Block, het koninklijk besluit voor te lezen, dat zijn herbenoeming tot Kamerpresident voor de komende zitting inhoudt Vervolgend wijst hij de tien leden van de parlementaire commissie aan. die de Koningin en de Prins straks in het gebouw zal ontvangen en uitleiden; cr was een dame bij. n.l. mej. Klompé. Van buiten weerklinkt in de ver te gejuich Militaire commando's, hoefgetrappel en tenslotte het Wil helmus brengen het ogenblik nader waarop de ceremonie-meester de komst der Koningin in de Ridder zaal meldt. Terwijl de aanwezigen zich verheffen, schrijdt de stoet bin nen. Eerst de ceremonie-meester met de kamerheren, de groot-offi cieren en de opperceremonie-mees- ter. Dan het Koninklijk paar, bege leid door de commissie van ont vangst. Andere leden der hofhou ding volgen Neigend begeeft de Koningin zich met haar ge maal naar de koninklijke ze tels op de troon, waarachter de le den van het civiele en militaire huis. zich rechts en links opstellen. De Koningin verheft haar stem. en allen luisteren naar de troon rede. Ook de ministerraad, onder wiens verantwoordelijkheid dit re geringsstuk is opgesteld. Zij eindigt, volgens traditie, met de devotie formule. waarin Gods zegen over het werk der volksvertegenwoordi ging wordt afgesmeekt. Sian klinkt een fors „Leve de Ko- gin". Die uitroep valt eigenlijk buiten het protocol der plechtig heid. In de Handelingen zal er dan ook wel geen meelding van worden gemaakt. Maar het hóórt erbij! Voorafgegaan door de Kamercom missie en de oppercerëmoniemecs- ter begeven Koningin en Prins zich dan naar de ontvangkamer. Als de Koningin met haar gemaal weer op het bordes van de Ridder zaal verschijnt, klinkt opnieuw het Wilhelmus. Luid worden zij toege juicht wanneer de bonte stoet terug rijdt langs dezelfde route. De geest drift van de duizenden, samenge stroomd niet alleen uit Den Haag, maar uit welhaast alle delen van het land, kent nauwelijks grenzen. (Van onze parlementsredacteur) DEN HAAG Kort nadat ko ningin Juliana de zitting van de Staten-Generaal met het uitspreken van de Troonrede had geopend, kwamen, vanmiddag om drie uur, de Eerste en Tweede Kamer in af zonderlijke vergaderingen bijeen. De Tweede Kamer kreeg, in de persoon van haar tijdelijke voorzit ter. van minister Lieftinck het ont werp voor de Rijksbegroting voor 1951 dat in een kleurig oranje lintje gewikkeld, uit het befaamde koffertje werd opgediept, aangebo den. Vervolgens ging zij over tot het opmaken van een nominatie voor het voorzitterschap. Tezelfder tijd hield de Eerste Ka mer zich bezig met het trekken der afdelingen, met de benoeming van de leden van enige huishoudelijke commissies en als novum met het aanwijzen van de leden voor de. onlangs ingestelde, vaste com missie voor de buitenlandse poli tiek, voor internationaal economi sche samenwerking en voor Unie zaken. India heeft medegedeeld, dat het heden op de algemene vergadering der V.N. een resolutie zal indienen, waarin wordt aangedrongen op ver tegenwoordiging van het communis tisch China in de algemene vergade ring. Gezegd wordt, dat de verplichtin gen van een lid-staat slechts kunnen worden nagekomen door een rege ring. welke, „met een redelijke mo gelijkheid van een permanente le- v isduur, werkelijk controle uit oefent over het grondgebied van dat lid en dat door zijn volk wordt ge hoorzaamd." Hieraan wordt toegevoegd, dat de regering te Peking de enige derge lijke Chinese regering is. Advertentie f7.MJ In Korea: TOKIO. Met koortsachtige haast zijn genietroepen van de Ver enigde Naties bezig een brug te slaan over de 400 meter brede ri vier de Han. de laatste natuurlijke hindernis, die de strijdkrachten der V.N. nog van het centrum van Seoel scheidt. Vertwijfelde Noordkorcaan- se tegenaanvallen in dit gebied werden met grote verliezen voor de aanvaller afgeslagen. .Tongdongpo de op de westelijke oever van de Han gelegen voorstad van Seoel is thans geheel in het bezit der Ame rikaanse mariniers. Teen felle tegenstand der Noord- Koreanen in zijn de Amerikaanse troepen er vandaag in geslaagd een stevig bruggehoofd over de rivier de Naktong te vestigen op de hoofd weg van Taegoe naar Hioptsjon. Ook bij Masan maakten de ver enigde legers tegen langzaam zwak ke wordende communistische tegen stand in vorderingen. Het ziet er naar uit, dat de ver bonden strijdkrachten vorderingen maken naar het uiteindelijk doel, dat is de noordelijken te verplette ren in een reusachtige notenkraket, waarvan de ene arm neerzwaatt van Seoel in het noorden uit en de andere knijpt langs de hoofdas, van het Poesan-bruggenhoofd uit. BERN. Zwitserland is van plan 550 middelzware tanks aan te kopen, zo mogelijk van Engeland of de V.S voor een bedragvan bij na 500 millioen franc. Voor de te genwoordige politiek van „gewa pende neutraliteit" besteedt Zwit- erland een derde van zijn natio nale uitgaven. In het zoeklicht schijnt, zal benaderen, dan een Mao, die toch slechts naar Stalins pijpen danst. Helaas is de vraag naar Mao's po sitie een verre van gemakkelijke. Tot nog toe heeft communistisch China trouw de Aziatische politiek van de Sowjets gevolgd. Daar staat tegenover, dat Peking daarmede nog geen enkele maal tegen zijn eigen belangen heeft gehandeld. In 't Koreaanse conflict bijvoorbeeld heeft het eenvoudig geen keuze. Van Korea uit brokkelde Japan het Chinese rijk steeds verder af en bedreigde het de Russische po sities in net Verre Oosten. Dat maakte Japan tot een gemeen schappelijke vijand van China en de Sowjet-Unie. De aanwezigheid van Amerikaanse troepen op het schiereiland moet de Chinezen wel wantrouwend maken. Dat zij er met goede bedoelingen zijn, be hoeft men in Peking immers niet voetstoots te geloven. Er is zelfs reden om aan te nemen, zoals bij voorbeeld de Amerikaanse com mentator Walter Lippmann doet, dat het Kremlin iuist de Ko reaanse oorlog uitlokte om een overbrugging van de kloof tussen Peking en Washington onmogelijk te maken. Onder deze omstandig heden is het mogelijk, dat de mi nisters te New York eerst eens middelen beramen, waarvan men verwachten mag. dat zij Mao zul len verleiden kleur te bekennen, alvorens tot een definitieve poli tiek ten aanzien van het Verre Oosten te besluiten. (Van een onzer verslaggeefsters). AMSTERDAM Hanni Schall, de schone Weensc, die onlangs In Rimini is verkozen tot miss Europa zal naar Amster 'n-** ''«-men Samen met enkele harer concurrenten ls zij door de Parlise modehulzen Ro:hi en Ledoux als mannequin geëngageerd om een tournee uoor Europa te maken. Amsterdam kan haar dan in kostbare ParUse haute couture bewon deren ln het Casino, maar wanneer kon de heer J. van Meeuwen, de directeur, nog niet precies vertellen. In ieder geval dit seizoen. Wat Hilda Lesman, miss Hol land betreft, die ook deelnam aan het miss Europaconcours, zij is weer rustig aan het werk bij haar baas in Amsteram. De heer Van Meeuwen, di ehaar „managede" en haar vergezelde op de reis, vertel de niet geweten te hebben dat dit internationale concours zo groots was opgezet. De dames-candida- ten waren bijna allen aangekleed door grote modehuizen en het concours was al een modeshow op zich zelf. Daarbij verzonk mej. Lesman. in aardige, maar eenvou dige kleren, ofschoon ze juist daarom eigenlijk een heel goede vertegenwoordigster van ons land was. Achteraf was het jammer, dat zij niet in nationaal costuum voor de jury heeft geparadeerd, want dat was voorzeker een grote sensatie geworden. De heer Van Meeuwen zou gaarne het concours 1951 in Am sterdam hebben, maar de regel is dat het winnende land in dit geval Oostenrijk dus het vol- (Eigen bericht) DEN HAAG. Naar wü verne men. zal binnenkort de maximum consumentenprijs voor koffie offi cieel op 7.68 per kg. worden ge steld. gende concours krijgt. En toeristi sche landen hebben graag die con coursen, want ze trekken bezoe kers (Eigen berichtgeving) DEN HAAG. Met ingang van 15 September herft de reorganisatie van de leiding van de Nederlandse Luchtmacht practlsch haar beslag gekregen. Op die datum is opge richt het Commando Luchtverdedi ging Nederland, dat alle operatione le bevoegdheden heeft over genomen van het Commando Luchtmacht Ne derland uit de oude organisatie. Het Commando Luchtmacht Indo nesië ls geheel verdwenen. Het Commando Luchtmacht Nederland wordt gesplitst in vier commando's, die direct onder de nieuwe Chef Staf Luchtmacht, generaal I A. Aler, staan. Het oude Commando Lucht macht Nederland is dus uiteengera feld, en de onderdelen daarvan zijn tot afzonderlijke commando's ge vormd. die aan elkaar nevengeschikt onder de CSL zijn geplaatst: Com mando Luchtverdediging 'omvattend alle operationele onderdelen van de Luchtmacht), het Commando Lucht vaartopleidingen. het Commando Luchtvaarttroepen. en het Comman do Magazijnen en Werkplaatsen. Het eerste, het belangrijkste is met in gang van 15 September geplaatst onder leiding van kolonel vlieger waarnemer J. v. d. Werff. (Van onze correspondent) PARIJS. De Vlet-Minh-bewe- ging in Indo-China is na een periode van rust plotseling weer tot de aan val overgegaan. Dong Ke. een ver sterkte post der Fransen, is bij ver rassing in hun handen gevallen, na een gevecht van drie dagen, dat 50 Fransen het leven kostte. Het bij zondere belang van deze aanval ligt daarin, dat hij komt, nadat reeds ge ruime tijd geruchten gelopen had den over een accoord tussen Ho Tsji Minh en Mao Tse Toeng ter voorbe reiding van nieuwe aanvallen op de Fransen. De gouverneur-generaal van Frans Indo-China deelde on langs mede. dat 30.000 tot 50.000 Indo- Chinezen op Chinese bodem getraind en bewapend werden. Labourleden treden uit parlementaire unie KONSTANZ. De Britse La- bour-afgevaardigde Hughes is af getreden als vice-president van de Europese parlementaire unie. Schriftelijk heeft hij medege deeld, dat de Labourleden van het Britse parlement niet meer bij de unie aangesloten wensen te blij ven. Als reden geeft Hughes op, dat hij vierkant tegen het door Chur chill te Straatsburg gedane voor stel tot oprichting van een Euro pees leger en tot hermilitairise- ring van Duitsland ls. INTERNATIONM.F, MOTORZESDAAGSE Vaasteam-A met 1 strafpunt op de derde plaats De K.N.M.V. meldt uit Llandrindod Wells: De eerste dag van de Internationale Motorzesdaagse ln Wales heeft tengevolge van het zeer slechte weer nu reeds een grote slachting onder de deelnemers veroorzaakt. Hoewel ook de Nederlandse rijders cr niet zonder kleerscheuren afkwamen, staat ons vaasteam-A met Zweden en Ierland nog op de derde plaats, na Engeland A en B ieder met 0 punten, tengevolge van 1 opgelopen strafpunt door een valpartijtje, waarbij onze rijder Rozenburg buiten zijn schuld betrokken was. Knij- nenburg en Roest, de overigen van het A-tcam, bleven vry van strafpunten. De Italianen reden over het al gemeen zeer slecht, hetgeen wel blijkt uit het feit. dat het Vaasteam- B met 300 strafpunten kansloos ls en het A-team 1 uitvaller telt, waar door het 100 strafpunten incasseer de. Ook het Oostenrijkse Vaasteam is uitgevallen wegens ziekte van een der rijders. Het Nederlandse Vaasteam-B liep ruim 50 strafpunten op o.a. tenge volge van machinepech van Bcste- breurtje terwijl ook Jan Haaker enige strafpunten kreeg. De derde man. Cees van Rijssel, wist zijn strafregister blanco te houden. Het Jawa-merkenteam heeft wei nig kans. deze Zesdaagse succesvol te beëindigen, daar de machine van Van de Brom niet kan meekomen en Pellikaan technische moeilijk heden heeft. Evert Bos rijdt een zeer regelmatige wedstrijd en valt op door zijn prima stijl. Het KNMV-clubteam kreeg ruim 30 strafpunten. Het tempo was voor P. H. Haaker kennelijk te hoog. terwijl Moeke door even van de route af te geraken 6 strafpunten kreeg. Jan Flinterman eindigde de ze dag vrij van strafpunten. Het Veenendaalse clubtcam staat er beter voor. Olie 0 strafpunten. Waaenbcrg 1 en Honders 6 Van de individuele rijders is al leen P. Zoontjes met zijn passagier Chr de Loos nog met pl.m. 30 strafpunten in de strijd. Herman Zuur moest na een defect aan zijn machine uitvallen, evenals P. Bak ker, Wassenaar. Het Engelse Trophy-team staat met 0 strafp. in deze categorie aan de kop. Daarop volgt Oostenrijk met 33 punten door 1 van dc vijf rijders opgelopen, terwijl de Ita lianen onder andere door 2 uit vallers 269 strafpunten incasseerden, waardoor zij kansloos zijn cn zich waarschijnlijk zullen terugtrekken. De Engelse deelnemers rijden bij deze typisch Engelse weersomstan digheden, waardoor het parcours glad en modderig is geworden, met een verbluffend gemak. Onder de deelnemers bevinden zich 3 dames. n.l. mevr. Briggs, mej. Hughes en Olga Kevefos. Ondanks deze eerste minder gun stige dag is de stemming in het Nederlandse kamp prima, al zijn de deelnemers het er wel over eens. dat dc komende dagen nog zwaar der zullen worden. De Belgische zijspanrijder van der Schrick is na een botsing met een auto uitgevallen. Hij deed zijn naam eer aan en kwam met de schrik vrij. De zijspanpassagier liep enige lichte verwondingen op. Vandaag wordt een dagtraject van 339 km alsmede een nachltraject van 148 km gereden waarvan de route aanmerkelijk zwaarder zal zijn. (Eigen bericht) AMSTERDAM Minister Mans- holt heeft de richtprijs voor tarwe van de oogst 1951 met 1.40 per 100 kg verhoogd tot 24.25. De bedoeling van deze prijs is, dat de boeren bij het begin van de oogst ongeveer 23 25 per 100 kg zullen ontvangen en dat daarna een langzame stijging optreedt tot ongeveer 25.25. Er zal een leveringsplicht voor gerst van ongeveer 2500 kg per ha verplicht zijn. Voor deze gerst zal de boeren een richtprijs van 22 per 100 kg worden-uitbetaald. Zou de komende uitzaai van rogge en haver toenemen tot een minder gewenste oppervlakte, dan zal dc minister ernstig overwegen ook voor deze gewassen een regeling te tref fen ter beïnvloeding van het prijs peil. De boeren wordt daarom gead viseerd bij de opstelling van hun bouwplan met deze mogelijkheid ter dege rekening te houden. (Van een onzer verslaggevers) YPENBURG. „Ja. inderdaad, ik ben naar beneden gevaUen". zei nuchter de instructeur Idzerda, tien minuten nadat hij met dc helicop tère op het vliegveld Ypenburg van geringe hoogte tegen de grond was gevallen. Hij mankeerde niets en ook de leerling die naast hem in het toestel zat. was er met een flinke schrik afgekomen. Omstreeks kwart over tien hing het toestel op ongeveer twee meter hoogte boven het veld. Door een vliegfout viel de machine, die enke le seconden geheel stil had gehan gen. loodrecht omlaag. De grote wieken werden zwaar beschadigd, maar de beide inzitten den liepen geen schrammetje op Het lesgeven zal weer geruime tijd gestaakt moeten worden. Londeng gasbedrijf staakt LONDEN. De Londenaren zijn i gewaarschuwd dat de gasdruk he den zou worden verminderd indien een staking van 1.000 man bij de gasbedrijven zal voortduren. De stakers eisen loonsverhoging. Elf gasbedrijven zijn bij de staking be trokken Volgens de stakers doet geen communistische invloed zich gelden. AMSTERDAM^ Mevrouw Maria Montessori heeft Maandag middag ten stadhuizz te Amster dam. uit de handen van mr. H J Reinink. secretari:-gene:aa1 van het departement van onderwijs, kunsten en wetenschappen de ko ninklijke o.ide~scheidng Officier in de Orde van Oranje Nassau ontvangen. (Van onze correspondent) LEIDEN. De enige docent in West-Europa Is de Koreaanse taal. de heer F Vos te Leiden, zal zich als tolk voegen bij het Nederlandse vrij willigerskorps voor Korea. De taak van de heer Vos zal allereerst be staan uit het onderhouden van con tact tussen de burgerlijke autoritei ten in de door de Zuid-Koreanen en V.N.-legers bevrijde gebieden en de staven van die legers. Verder zal zijn taak zijn het verschaffen van infor maties, welke betrekking hebben op de geografische en climatologische omstandigheden van Korea en op de volksaard en gebruiken der Korca- nen. Voorts zal de heer Vos-zich be zig houden met het vertalen van ge schriften. dagboeken en andere do cumenten, die van belang kunnen zijn voor de oorlogvoering. Ook zal hij belast worden met het verhoor var. krijgsgevangenen. MAASTRICHT. Na met het echtpaar Sch. in Kerkrade op 19 Juni jl. kermis gevierd te hebben, heeft de 35-jarige krantenbezorger P. J. S. in de woning van S. aldaar 1 deze met een mes verschillende I ernstige steken in de borst .de buik, een arm en de oksel toegebracht. De verwondingen waren van die I aard. dat S bijna zes weken ln het ziekenhuis heeft gelegen Het O M vroeg wegens zware mis handeling een jaar gevangenisstraf, "■aarvan" twee maanden voorwaar delijk met een proeftijd van twee jaa- t j Mr Snauwen bepleitte clementie. Uitspraak 2 October. Zwemwedstrijden te Amsterdam AMSTERDAM Hot IJ orjani- seert Zaterdag 23 September a s. in het Sportfonasenbad Oost te Am sterdam haar jaarlijkse Harthoorn- beker-waterpolotournooi, waaraan zullen deelnemen Zian. HZ en PC. De Robben. Hilversum en het IJ. Toto keert hoge prijs uit HOORN Op de Zondag ln Me- dembllk gehouden kortebaan drave rijen won bij verrassing de outsider Eduard Anvil, ber. en eig. P. Kos ter (Watergang), die daarmede niet alleen de prijs van f 750.won, maar bovendien noor deze onver wachte zege bij de toto voor dc de finitieve uitslag een cote noteerde van niet minder dan f 513. Luc van DamJanilli AMSTERDAM Op verdoek van de Amsterdamse promotor De Graaf heeft vandaag de president van de Rotterdamse rechtbank een civiele zaak behandeld. De Graaf had ver zocht beslag te leggen op de recet tes van de wedstrijd Van Dam— Janilli, omdat Van Dam destijds in een andere procedure veroordeeld is tot vergoeding van f 12.000 aan deze promotor en dit bedrag nog niet betaald hcefL De president wees echter dit verzoek van de hand. Woensdag HILVERSUM I, 402 m. 7.00 Nws. 7.18 Gram.muz. 8 00 Nws en weerberichten 8.18 Gram.muz. 8.50 Voor de vrouw. 900 Gram.muz. (9.30 9.35) waterstanden 10.00 Pncdngogi- sch# causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de vrouw 11.00 Gram.muz. 12 00 Orgelspel. 12.30 Mededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12,38 Gram.muz. 12.55 Kalender. 13.00 Nws. 13.15 Dansmuziek. 13.50 Gram.muz, 14.00 Gesproken por tret. 11.15 Jeugdconccrt. 15.00 Kinder koor. 15.20 Voor do kinderen 15-50 Gra- mofoomnuziek. 10.00 Voor de jeugd 16.25 Voor de zieken. 17.00 Voor de Jeugd 17.30 Gramjnuz 17.45 Regeringa- ultzending. 18.00 Nwi. 18 15 Vara-Varla. 18 20 Ac- tualltciter of gram mui 18.35 Kwartet. 19.00 Parlementair overzicht 19 15 Pla noduo 19 30 Voor de jeugd. 20.00 Nws 20.05 Politiek commentaar. 20 15 Promt, nade-orkest cn klein koor. 2100 .Vier Jaar later", hoorspel. 22.15 Hawaiian- muzlek. 22.45 Populalr-wctenschappe* HJke causerie 23.00 Nws. 23.15—24.00 Gramjnuz HILVERSUM II. 29* m 7 00 Nws 7.15 Ochtendgymnastiek 7 30 Gram.muz. 7.45 Een woord voor de dag 8 00 Nws en weerberichten 8 15 Gewijde muziek. 8.45 Gram.muz. 9.00 Voor dc zieken. 9.30 Gram.muz. 10 30 Morgendtenst. 11.00 Viool en plano 11.30 Amusementsmmlek 12.00 Gram. muz. 12 30 Mededelingen. 12.33 Metro- polc-orkcst cn solist 13.00 Nws. 13.15 Trio. 13.45 Sextet. 14.10 Gram.muz. 14.30 Orgelconcert 15.10 Kamerorkest. 15.55 Gram.muz 16.15 Voor de jeugd. 17 00 Cembalo-gezelschap 17.30 Pianorecital. 18 00 Orkestmuziek 18.30 Voor de strildkrachten. 19.00 Nws en weerbe richten. 19.15 Boekbespreking 1930 Gram.muz. 19.40 Radiokrant. 20 00 Nws 20.05 Gram.muz. 20.15 Gelders orkest en solisten 21.00 Causerie over Canada 21.30 Gelders orkest. 21.55 Grant.muz. 2205 Lichte muziek 2230 Vocaal kwar tet, 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nws. 23.16 Strijkorkest. 23.46—24.00 Gram.- muziek, RADIOCENTRALES Programma 3 7.— Nws 7.05 Gram. mui 7.30 Kro niek 7 45 Gymnastiek 7.50 Óram. muz. 8.Nws 8 05 Concert 9.— Nws 9.05 Deuntjes 10.00 Ménage cn muslquc 11.— Gram. muz. 12'.— Gram. muz. 1230 Wccrber 1233 Hans Flower cn Glna Madson 13.— Nws 13.15 Klassieke muz 11.— Operettemuz. 14.30 Oude muz 15.— Conc. 15.43 Symph ork 17 Nws 17.10 Dansmuz. 18.— Voor de soldaten 18.30 Voor de soldaten 10— Nws 19.30 Gram. muz 1950 Feuilleton 20,00 Conc. 21.— Act. 21.15 Ethnlsche muz. 22- Nwg 22.13 Romant. kamermux. 22.35 Tussenspel 23.— Nws 2305 Verzoek- prog. Programma 4 7 Nws 7.15 Maritza Players 7.50 Lift jp your hearts 7.55 Weerber. 8.— Nwg a 10 Cone 9— Nws 910 Verzoek- prog 10.— Orgelspel 10.30 Pieces of Eight 11.— Dagboek 11.15 Militair or kest 12— Gram muz. 12.25 Henry Hali's Guest Night 12.55 Wccrber. 13.- HBC West of England Light orch. 13.45 Gevar. muz. 14.Don Pasquale 1* Orgel 18.30 Ens. Hartley 19.— George Melachrlno 19.30 Verzoekprog. 20.— Groot symph ork. 21.15 Gram muz 22.— Nws 22 20 Ork. Geraldo 23.— Voordracht 23.15 Ork. Slaney 2356 Nws. (Ver/olg Hoofdartikel) BIJ de Jongste loonsverhoging, die de regering toestond, was er sprake van „nau .vlettend toezien" op net verdere pnjsverloop. In de Troonrede wordt thans gezegd, dat 't te volgen prijsbeleid „hernieuwde nauwgezette overweging" eist. Ver der wordt medegedeeld, dat de re gering niet zal aarzelen zo nodig „dieper en meer omvattend" in te grijpen in het economische leven. Veel houvast neeft men hier niet aan. Klaarblijkelijk moet men er uit afleiden, dat men op fle gebruike lijke wijze achter de economische ontwikkeling aan wil blijven lopen, om eventueel in te grijpen, als het hier en daar misloopt. Aan een tij dig treffen van planmatige en orde nende maatregelen wordt blijkbaar niet gedacht, hetgeen ook niet zo vreemd is. bij een kabinet, dat zul ke uiteenlopende opvattingen bin nen zijn boezem heeft. TEN aanzien van Indonesië opent de Troonrede geen enkel nieuw gezichtspunt. Een uiteenzetting over dc woningbouwplannen voor het ko mende jaar ontbreekt. Do aankondi ging. dat het prljsbcheerslngsappa- raat weer opgebouwd zal worden, ontbreekt eveneens. Dat men een effectieve prlisbcheersing in feite on mogelijk heeft gemaakt door de zgn. liberalisatie in Europa, is een kwes tie. waaraan atlzlwijgend voorbij wordt gedaan, De taak, waarvoor de regering staat, is uiterst zwaar. Het is jammer uit deze Troonrede de conclusie te moeten trekken, dat de regering de zware last, die op haar drukt, nauwelijks aan kan. Zij is klaarblijkelijk vermoeid. Maar de tijden zijn te gevaarlijk voor het land, om met een vermoeide rege ring genoegen te kunnen blijven nemen. In verband met dc overstelpen de hoeveelheid nieuws is het he laas vandaag niet mogelijk het feuilleton te plaatsen.

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 5